Burgemeester zou ik nooit w illen worden" IBM (BE® 'ancras-Oost snakt naar een beetje lucht Bollenkweker Clemens wil groen licht voor omspuiten grasland aDEN OMGEVING foidócCoutn/nt DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 PAGINA 13 ÏTHOUDER J. BEZEMER STAPT NA 10 JAAR OP 1 gulde| it dat kl aat glDERDORP Het neentebestuur van liderdorp neemt mor- jn afscheid van één van meest markante per- bnlijkheden: PvdA- ïthouder J. Bezemer I), de man die tien jaar Jig met name de finan- |n van de gemeente on- zijn hoede had. In sa- fenwerking met de an- }re leden van het colle- gaf hij de gemeente liderdorp in het afgelo- decennium een mo- Irner aanzien. Winkel- ptrum Winkelhof met nieuwe gemeentehuis het Meubelplein zijn rvan enkele voorbeel- n. De Leiderdorpse |ond werd duur ver- icht. Van de opbrengst nden weer andere pro ften worden gefinan- rd. vond het wel mooi om de jaar vol te maken. Na begrotingen te hebben •resenteerd vond ik het iter wel genoeg. Als wet- jder moet je niet te lang jven ziften. Je moet voor- rcen dat je een soort insti- it wordt, waarop kritiek ït meer van toepassing is. It de mensen dus gaan den van, hij doet het al zo het zal allemaal wel in lë zijn. De gemeenteraad t zich kritisch kunnen 'en opstellen". Hoewel de leidende bewindsman feite- nog ver van de pensioen- chtigde leeftijd afzit zal voorlopig geen verant- irdelijke functies meer ac- iteren. „Zeker het eerste jaar niet. En ik weet hoe het gaat als je uit dit werk stapt; over een jaar kent niemand mij meer. Burgemeester zou ik nooit willen worden. Ik heb nimmer gesolliciteerd naar dat ambt. Het is niet mijn bedoeling om iemand hiermee te kwetsen, maar wat mij betreft is de burgemeester in het algemeen een verou derd instituut. Een door de Kroon aangestelde pottenkij ker die kijkt of het wel goed gaat in een gemeente. Het is een dure kracht die tegen woordig niets meer mag doen. Alleen representatie,, politie, brandweer blijven er eigenlijk over. Een uit de gemeente raad gekozen burgemeester zou mijn voorkeur hebben". Marine De heer Bezemer zit sinds 1974 voor de PvdA in de ge meenteraad. In die raad zal hij ook niet meer terugkeren. „Ik voel er niet voor mijn op volger, Gerard Keijzers, voor de voeten te lopen. Als je een maal in de keuken gezeten hebt weet je gewoon te veel, er zijn dingen die je dan ei genlijk niet meer durft te vra gen. Ik heb vertrouwen in mijn opvolger. Hij is econoom, solide, heeft inmiddels twee jaar in de raad meegedraaid. Ik ga inderdaad halverwege een raadsperiode weg, maar dat is van tevoren bekend ge maakt. Als partij hebben we dat correct afgehandeld, dacht ik". De scheidende wethouder was marinepiloot voordat hij zich met het daadwerkelijk besturen van de gemeente ging bezighouden. „Ik heb 20 jaar gevlogen met van alles en nog wat. Met de Gloster Mete or, de eerste Nederlandse straaljager bijvoorbeeld, met de Seahawk, maar vooral met helicopters, met name de gro tere, zoals de Sikorsky's. Ik heb op de Karei Doorman ge zeten, het vliegkampschip, en op marinevliegkamp Valken burg. Gelukkig ben ik nooit bij een gewapend conflict in gezet. Het zag er één keer wel naar uit, in Nieuw-Guinea, waar ik toen in helicopter- squadron zat. Maar het ging niet uiteindelijk niet door. Ik prijs me gelukkig dat ik menslievend werk heb kun nen doen, zoals het redden van mensen, vissers die op zee in moeilijkheden waren ge raakt, bijvoorbeeld. Twee keer ben ik nog met een heli copter te tvater geraakt. Het liep gelukkig goed af. Het bleek later aan een construc tiefout te liggen". De heer Bezemer verruilde, na een overgangsperiode, zijn baan als marinepiloot voor een in feite volledige baan als Leiderdorps wethouder. „Ik kon gebruik maken van een afvloeiingsregeling bij de ma rine. Als ik bij de marine was gebleven had ik een jaar moeten varen voor elke be vordering. Dan was ik als in woner van Leiderdorp uitge schreven en had ik geen raadslid of wethouder meer kunnen zijn. Ik heb bewust voor de politiek gekozen". De eerste raadsperiode als wet houder, van 1978 tot 1982, be schouwt de heer Bezemer als de leukste. „We zaten toen in eens met vier nieuwe wethou ders, met verder Verdier, Ge- hner en Meerburg, die de he laas tijdens de begrotingsbe handeling van 1978 overleden wethouder Cor Gordijn op volgde. Een heel leuk clubje, en we moesten het „vak" alle maal nog leren. We zaten ge lijk met een ongekend tekort van 300.000 gulden op de be groting. Het was wel even moeilijk om dat weg te wer ken. Burgemeester Van der „Grond moet je duur verkopen. Het is het kostbaarste bezit van de gemeenschap", vindt de socialistische wethouder J. Bezemer. foto: wim van noort Have was tot 1978 nog de wet houder van financiën. Die zware portefeuille wilden we de burgemeester echter niet laten houden. Ik ben de eerste wethouder financiën van Lei derdorp". Grond Hoewel de heer Bezemer ook onderwijs en in het begin ver keer in zijn portefeuille had zitten, waren het vooral de fi nanciële transacties die zijn aandacht opeisten. „We heb ben goede grondzaken ge daan. Ik heb daarbij een links principe gehanteerd. Grond is een schaars en duur goed, het kostbaarste wat de gemeen schap heeft. Dat moet je dan ook duur verkopen, ten be hoeve van die gemeenschap. Je kan ook een project-ont wikkelaar met de winst laten weglopen, maar die winst kan je beter zelf maken. In Lei derdorp hebben we dan nog het voordeel dat de gemeente mooi centraal ligt. Het was niet al te moeilijk om de grond tegen een goede prijs aan bedrijven te verkopen. De gemeente voert een mijns in ziens verstandig aankoopbe leid ten aanzien van grond. De grond wordt goedkoop aangekocht van een boer die het kwijt wil, en uiteindelijk weer duur verkocht, behalve als het om sociale woning bouw gaat. Veel hebben we daarbij te danken gehad aan bijvoorbeeld burgemeester Van Diepeningen: die heeft vroeger heel veel grond goed koop van boeren voor de ge meente gekocht. Dit beleid is nooit veranderd. De Bloemerd II bijvoorbeeld is daardoor al weer grotendeels ons bezit". Wethouder Bezemer be schouwt winkelcentrum Win kelhof en het Meubelplein als hoogtepunten in zijn tien-jari ge carrière. „Het niet door gaan van de bouw van een winkelcentrum op de plaats van het oude raadhuis aan de Hoofdstraat in 1980 was een dieptepunt. We zijn daar toch wel een jaar mee bezig ge weest, maar de ondernemers durfden het niet aan. We heb ben toendertijd wel onze les geleerd. Als gemeente moet je uiterst voorzichtig zijn met initiatieven in de particuliere sfeer". De heer Bezemer spreekt nog altijd tegen dat de aanleg van het kunstgrasveld van hockeyvereniging Alecto enkele jaren terug politiek door VVD en PvdA werd af geruild tegen de komst van het kinderdagverblijf. „Dat kan niet eens, want de VVD- wethouder, mevrouw Gehner, wilde beide zaken gereali seerd zien. Het speelde toeval lig tegelijkertijd, meer niet". De wethouder verbaasde niet zo lang geleden vriend en vij and toen hij onverwacht stel ling nam tegen het laatste kostbare project in de ge meente, de renovatie/nieuw bouw van zwembad/sport complex De Does aan de Hoogmadeseweg. „Ik had daar toen te veel twijfels over. Zoals de zaken nu liggen heb ik er vertrouwen in. Ik denk dat Van Houdt als exploitant deze zaak kan trekken", stelt hij. Wethouder Bezemer zal straks veel tijd doorbrengen in zijn boerderij in Friesland. „Zeilen, tuinieren en klussen. Friesland is aangenaam om te vertoeven. Ik zal echter ook een woning in Leiderdorp aanhouden, ik wil het contact met het westen niet verliezen. Verder reizen, met de Trans Siberië Expres naar Hong kong bijvoorbeeld. Veel lezen, Italiaanse opera's beluisteren. Ik zal met niet vervelen", verzekert hij. „Als ik beroeps militair was gebleven was ik nu ook gepensioneerd ge weest". FRANK BUURMAN VAM examineert met beeldplaat VOORSCHOTEN De Stich- ting VAM aan de Rouboslaan in Voorschoten, het opleidingsin stituut voor het motorvoertuig-, tweewieler- en aanverwant be drijf, heeft computer en beeld plaat ingeschakeld bij het afne men van examens. Staatssecre taris A.J. Evenhuis van econo mische zaken zal op maandag 12 september om 16.30 uur het eerste diploma „Vakbekwaam heid Autobedrijf" uitreiken dat is behaald door middel van de nieuwe manier van examen af nemen. Het nieuwe examensysteem is op initiatief van de Stichting VAM ontwikkeld en mede mo gelijk gemaakt door een inno vatiesubsidie van het ministerie van economische zaken. Het nieuwe systeem garandeert een maximale objectiviteit bij het examineren. De examenkandi daat drukt op knoppen om de multiple-choice vragen die op een beelscherm verschijnen te beantwoorden. De vragen worden gepresenteerd in com binatie met stilstaande of bewe gende beelden van de gekop pelde beeldplaatspeler. Desge wenst kan de kandidaat deze il lustraties zelfs op volle scherm- breedte uitvergroten. De kandi daat kan nog steeds zelf bepa len welke vragen hij het eerst wil beantwoorden. Een reeds gegeven antwoord kan nog worden gewijzigd. De computer waarschuwt als het einde van de examentijd in zicht komt. De gegeven antwoorden worden direct in de computer verwerkt. Per examen-onder deel worden zo de resultaten per kandidaat bijgehouden. Aan het eind van het examen is dan ook praktisch direct bekend of de kandidaat wel of niet is ge slaagd. Het nieuwe systeem vereist van de kandidaten geen kennis of vaardigheid voor het bedienen van geautomatiseerde apparatuur. De antwoorden worden met behulp van slechts - enkele knoppen gegeven. Een voordeel is verder dat ver schillende examens tegelijker tijd kunnen worden afgeno men. Nieuwe examens kunnen snel worden samengesteld, be staande examens makkelijk worden gewijzigd. In de compu ter liggen ruim 1000 vragen op geslagen. Het systeem geeft zo wel examinator als kandidaat veel flexibiliteit. De Stichting VAM ontwikkelde het geavanceerde systeem in sa menwerking met de onderne ming CAT Benelux BV (Thijs Chanowski) uit Schellinkhout Het nieuwe examensysteem kan model staan voor examens in andere sectoren van het mid den- en kleinbedrijf. de di 'erkzaj eel uitgi nand, dedel> iet au| ewaar» •rgroti listen dijk. n tijdt laarbij] lUUt insli nrustl wel iljeugi t van ie dez mmm iden is vrijwel volge- iwd. Sinds de eerste De- iners zich rond 300 voor iristus op Leids grondge- vestigden, heeft de stad langzaam maar zeker jebreid. Met name de tste honderd jaar was de :i buiten de singels ex- lief. Met het uitdijen van stad en het toenemen van aantal inwoners, ont- iden ook de wijken. De inbuurten met hun eigen irzieningen als kerken, •len en winkels. Elk met typisch eigen sfeer die irdt bepaald door de aard hoeveelheid bewoners en truikers, bebouwing, ver t en groen. Meer dan jftig leefgemeenschappen t Leiden op dit moment. Wijken brengt die Leidse jken in kaart en laat zien de mensen er leven: aan itige lanen waar je de vo- kunt horen fluiten, >r ook in straten met to- flats, waar plantsoentjes :igen te worden bebouwd. De Middelstegracht: aan de ene kant oude woningen en bedrijfspanden, aan de andere kant verrijzen nieuwe huizen naast de parkeergarage. foto: wim van noort Hijll, i politL i uitv maatr nanda Ie tri d De lijk vj Inschi'j ït gel inschi a] word heer" 19-11! Igelukkig waren de bewo- s van Pancras-Oost toen gemeente begin 70-er jaren vermaledijde plan om een rbaansweg over de Uiter- gracht aan te leggen we- is geldgebrek moest afbla- i. Dé bedoeling was dat het >otste deel van de bebou- worden gesloopt ten ïoeve van het gemotori- irde blik en kantoren. De neente ging echter radicaal i; krotten, in de vorige jw ontstaan door de ver- chterende economie, en fabriekscomplexen •esten worden vervangen ir nieuwe huizen. nia: zichzelf was dat prima, ir het is allemaal te snel 'aan", blikt Marjolein Gra- meijer, lid van de bijzonder ueve buurtvereniging jaar later terug. „Buurt gemeente waren te en- 'gousiast. Waar het maar en kon, daar werd ge- iwd. Ook al omdat hei rijk r toen veel geld voor be- ikbaar stelde. Over de ge- van die intensieve be- iwing werd nauwelijks na- 'kjaalf j< dn u, dacht Gravemeijer doelt in eerste instantie op het ernstige ge brek aan „lucht" in de wijk. „Het is hier overvol", zegt zij. „De bevolking is in ruim tien jaar verdubbeld. Voor de jongste jeugd is er wel speel- gelegenneid, voor de oudere jeugd is er helemaal niets. We zouden graag ergens een voet- balterreintje aanleggen, maar de huizen staan hier zo dicht op elkaar, dat dat nogal wat moeite kost". Vandaar dat de buurtbewo ners van harte hopen dat het voormalige Elisabeth zieken huis voor het grootste gedeel te gesloopt kan worden, als de vakgroep sociale wetenschap pen van de Leidse universiteit het gebouw over twee jaar heeft verlaten. Gravemeijer. „Het buitenste gedeelte langs de Hooigracht kan wat ons betreft blijven staan. Wij wil len graag dat daarachter een parkje komt rond de Kloos terpoort. De Stichting Studen tenhuisvesting wil graag maximaal tweehonderd ka mers in het gebouw maken. Dat is begrijpelijk, want daar is een schreeuwende behoefte aan. Maar aan de andere kant: wij vinden dat de grens is be reikt. Nog meer woningen be tekent nog meer mensen, nog meer drukte". Pancras-Oost, de „grachten- wijk" die wordt omsloten door de Hooigracht, Oude Rijn, Herengracht en Nieuwe Rijn, ontstond aan het einde van de dertiende eeuw. Door de grote hoeveelheid grachten ontstond snel een bloeiende industrie. Zo vestigden zich ververijen aan de Middelste- gracht en de Oude Rijn. Nadat de economische crisis aan het eind van de achttiende eeuw deden grootschalige fabrieken een kleine honderd jaar later hun intrede. Textielfabrieken van Van Wijk en Zaalberg en conserven fabrieken van Tie- leman en Dros zijn de be kendste; Rond de fabrieken werden op de binnenterrei nen tussen de Middelste- en Uiterstegracht hofjes gebouwd voor de arbeiders, bijvoor beeld het Hof van Venetië en het Roggebroodshof. Een vol gende economische crisis leid de tot sluiting van genoemde fabrieken, waarna opnieuw verval van de wijk kon intre den. De voortvarende nieuwbouw op de plaats van de verkrotte fabriekspanden heeft de wijk een stuk mooier gemaakt, al resten er nog wel wat rotte plekjes. De wijk is bovendien aanzienlijk verjongd. „Toen ik hier in 1975 kwam wonen, waren er misschien drie jonge kinderen. Nu zijn ze niet meer te tellen. Zonder te ver huizen ben ik in een totaal andere wijk komen wonen", zegt Gravemeijer. Pancras-Oost is een typisch voorbeeld van een wijk waar stadsvernieuwing langzaam maar zeker plaats heeft ge maakt voor stadsbeheer; het onderhoud van de wijk. De gemeente wil daar de bewo ners een belangrijke rol in ge ven. Sinds begin augustus is begonnen met een experiment waarin zes jongeren 16 uur per week door de wijk trek ken onder leiding van een op zichter. Zij volgen een oplei ding tot „omgevingsvakman". De bedoeling is dat zij de wijk opruimen en kleine herstel werkzaamheden verrichten. „Vroeger had de wijk nogal te lijden onder jeugdvandalis- me", weet Gravemeijer. „Als er ergens een straatsteen los lag, was de straat bij wijze van spreken een week later hele maal opgebroken". Zij wijt dat aan het ontbreken van 'buurt- gevoel', betrokkenheid bij het reilen en zeilen bij de buurt. „Dat komt door de snelle groei. Er is al een mentali teitsverandering op gang ge komen maar het kost jaren voordat je daar de effecten van merkt". Om de band tussen de bewo ners te verstevigen heeft het buurtcomité zich onlangs om gedoopt tot een vereniging. Van een vereniging kun je immers lid worden, van een comité niet. Bovendien wil de vereniging allerlei gezellig heidsactiviteiten in het buurt huis organiseren. De gemeen te is van plan om begin vol gend jaar een 'belevingson derzoek' te houden om te ach terhalen wat de bewoners van hun wijk vinden. PIETER EVELEIN DEN HAAG/NOORD- WIJKERHOUT „Dat stukkie grond steekt er nou zo uit. Waarom moeten daarover zulke problemen worden ge maakt, omdat wij daar bollengrond van willen maken. En wat die vogels betreft: er zitten ook een heleboel vogels op het bollenland". Dat voegde Th. Clemens uit Noordwij- kerhout gistermorgen de Raad van State toe die moet beslissen of Clemens ruim twee hectare gras land mag omspuiten tot bollengrond. Woordvoer ders van natuurbescher mingsorganisaties hadden daarbij gewezen op het verdwijnen van weidevo gels als gevolg van het omspuiten van graslan den. De grond die Clemens wil om spuiten ligt bij het landgoed Leeuwenhorst en grenst aan zijn eigen bollenbedrijf. Het maakt onderdeel uit van vijf hectaren grasland die van cfe gemeente Noordwijkerhout mochten worden omgespoten tot bollengrond. Gedeputeerde Staten gooiden echter roet in het eten door in 1987 goedkeu ring te onthouden aan dat be wuste gedeelte van het be stemmingsplan Natuurgebie den Leeuwenhorst en Water leidingduinen. Daar protes teerde Clemens maar ook de gemeente Noordwijkerhout gistermorgen tegen. Zij eisten alsnog goedkeuring van het bestemmingsplan en dus toe stemming om om te spuiten. P. Duijsens, woordvoerder voor Clemens, wees er op dat de bewuste grond in de jaren twintig en dertig al in gebruik was geweest als bollengrond. „Deze hectaren zijn toevallig bij het natuurgebied Leeuwen horst en Waterleidingduinen gaan horen", verklaarde hij terwijl hij wees op de noodza kelijke compensatie voor bol lengrond die verloren is ge gaan door woningbouw en de aanleg van wegen. Duijsens meende ook dat het omspuiten van de twee hectaren grasland van Clemens geen invloed zou hebben op de naastgelegen graslanden. Wethouder P. Heemskerk meende eveneens dat uitbrei ding van het bollenareaal noodzakelijk is omdat veel bol lengrond verloren is gegaan in de laatste tien jaar. „De pro vincie heeft altijd de nadruk gelegd op het belang van de bollensector voor de Bollen streek. Om die reden werden zelfs andere ontwikkelingen afgeremd. Nu het gaat de druk op het bollenareaal te vermin deren door het omspuiten van grasland, geeft de provincie opeens niet thuis. Wij vinden dit een zwaar overtrokken re actie en buiten proporties want plotseling tellen de be langen van de bollenteelt niet meer". Heemskerk ontkende dat de gemeente onvoldoende rekening houdt met het belang van de graslanden. „We heb ben een aanvankelijk besluit om 30 hectare om te laten spuiten, veranderd in een be sluit om slechts 5 hectare om te laten spuiten", aldus de wet houder. J. de Haas, woordvoerder van Gedeputeerde Staten, beklem toonde dat de bewuste 5 hecta ren waaronder de twee hecta ren van Clemens vallen, abso luut niet omgespoten mag worden. „Deze graslanden be horen tot de zogenaamde cate gorie 1 graslanden. Die mogen absoluut niet omgespoten worden. De provincie heeft hier een strikt beleid in. Als straks de Relatienota wordt uitgevoerd, is het mogelijk dat deze graslanden in Noordwij kerhout worden aangewezen als reservaatgronden". Blues Brothers De uit Frankrijk afkomstige zanger Simon Combole treedt op vrijdag op in bar/dancing Blues Brothers, Henri Dunant- plein 11 in Hillegom. Blues Brothers gaat open om 21.00 uur. Cabaret „Ik wil ook wel eens gelukkig zijn". Dat is de titel van het programma waarmee het Mag nolia Cabaret en het Willem Breukers Collectief optreden in het Lido-theater in Noord- wijk op vrijdag. Aanvang 20.30 uur. Entree kost vijftien gulden (CJP, 65+ betalen 12,50 en SKAN-begunstigers hebben gratis toegang). Open huis Bouwburo Zevenhoven houdt vrijdag open huis. Wie een kijkje wil nemen in het archi tectenbureau aan de Molen- laan 3 in Hazcrswoude Rijn dijk kan daar de hele dag te recht. De open dag wordt ge houden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van bouwburo. Orgelconcert De Engelse organiste Gillian Weir uit Londen geeft op vrij dag een orgel recital in de Nieuwe Kerk aan de Voor straat in Katwijk aan Zee. Ze besluit hiermee de Internatio nale Orgelserie 1988. Aanvang 20.15 uur. Gillian Weir brengt een programma met werken van Joseph Jongen, Jean Lan- glais, César Franck, Olivier Messiaen en Joseph Bonnet Toegang kost tien gulden. Kaarten zijn te koop bij de VVV in Katwijk aan Zee en bij de kerk op de avond van het concert vanaf 19.30 uur. Volksdansen Volksdansvereniging Krici Krici Ticek uit Voorschoten start vrijdag de volksdanscur- sussen. Plaats van handeling is het Vlietcomplex aan de Voor- schoterweg in Leiden. De be ginners dansen van 19.45 tot 21.15 uur onder leiding van Truus Willems, de gevorder den van 21.30 tot 23.00 uur on der leiding van Marion Nieu- wenhuizen. InformatieH. Berlijn, tel. 01711-10216.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13