Sou/tont niversitaire vakgroep sleept grote order binnen STAD OMGEVING udentenhuisvesting wil in zee met beleggers ALLER LEI(DS) )RGANISCHE CHEMIE GAAT MET KENNIS DE BOER OP is Eerste paal voor Onderwijsbureau rBREIDING MET 750 KAMERS MINIMUM Basketbaltoernooi om Kallenberg-trofee Uitgekiend schrijfgerei DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 PAGINA 11 i 10 x t 10 x en lil lerdorpse gewond N Een brom- uit Leiderdorp is ihtend licht gewond bij een aanrijding j automobilist. De reed op het fietspad Oegstgeesterweg. I-jarige Leidenaar ïotseling vanaf de esterweg het ter- i een garage op. Bij isen van het fiets- ïepte hij de brom- Het slachtoffer is beenwond en een chudding naar het lisch ziekenhuis «t Schade door vuilniszak LEIDEN Aan een geparkeerde auto is gisteravond voor ruim tweeduizend gulden schade ontstaan doordat er een volle vuilniszak op was gevallen. De zak was afkomstig van het balkon van een 19-jarige bewoner van de Opaalstraat. Volgens de Leidenaar is de zak van zijn balkon gevallen. De politie zoekt de zaak verder uit. Inbraak woning LEIDEN Uit een woning aan de Morssingel is in de nacht van zondag op maandag een bedrag van 2.500 gulden, een cassette met oude munten, een gou den armband en twee cassettes met zil veren tientjes gestolen. De achterdeur van het pand werd met geweld inge trapt. Gewond bij oversteken LEIDEN Een 18-jarige bromfietsster uit Leider dorp is gisteravond gewond geraakt bij het oversteken. Zij stak de Hoge Rijndijk over ter hoogte van de Burggravenlaan. Een 74-ja- rige automobilist uit Noordwijkerhout die op de Hoge Rijndijk reed kon haar niet meer ontwijken. Beiden zeggen het ver keerslicht op groen gehad te hebben. De bromfietsster is met een gebroken bek ken en letsel aan beide be nen naar het Academisch ziekenhuis gebracht. Snelheidsmaniak in kraag gevat LEIDEN Een 16-jari- ge Leidenaar is gister middag aangehouden nadat hij met enorme snelheid met zijn speed boot door de grachten had gevaren. De jongen werd gepakt naar aan leiding van klachten van woonbooteigenaars. De snelheidsmaniak zou bij eerdere tochten door de grachten de elektri citeitskabels van woon boten aan het Utrechtse Veer beschadigd heb ben. Poging meeuwen te verjagen LEIDEN De directie welzijn gaat vanavond met de politie pro beren de meeuwenkolonie op het dak van een bedrijf in de Roose- veltstraat te verjagen. De vogels zorgen al maanden voor ernstige overlast voor de buurt door het enorme gekrijs en de uitwerpse len. Een commandowagen van de poli tie zal met behulp van een ver sterker en een bandje met alarme rend meeuwengekrijs proberen de vogels op de vlutht te jagen. Ook ■zal »r Irnalliorvrlii/iitirwprlr afop«tn- fIDEN De vakgroep eanische chemie van F Leidse Rijksuniversi- t heeft een grote order hnengesleept voor het kwikkelen van zware j niet radio-actieve Jïmische verbindingen, drachtgever is het herikaanse bedrijf nbridge Isotope Labo- lories (CIL) uit Boston, kt het contract is een Jdrag gemoeid van een p, maar er kan nog èer volgen omdat de Qtgroep een langdurig menwerkingsverband et het bedrijf is aange- bn. Ook heeft de vak- xep een contract van |0O gulden en een ver- Bgcontract van 20.000 flden afgesloten met |t bedrijf Avebe (aard- pelderivaten). I research bij de vakgroep lat hoog aangeschreven, alleen in wetenschappe- kring, maar ook bij het Irijfsleven. Daarom is men zee gegaan met het Am- rdamse bedrijf ARC (Ad- nced Research in Chemi- ydat zich bezighoudt met commercialiseren van tenschappelijke kennis. C bemiddelt als het ware sen de universiteit en het Irijfsleven. ?n logische stap", zegt drs. I. Postma over deze nieu- ontwikkeling. Postma is •bonden aan de Universi- en verzorgt de contacten ARC en het bedrijfs- ;n. „De onderzoekers vin- het leuk om' stofjes te ken en het bedrijfsleven die bedrijfsmatig gebrui- iccin onderzoekers waar het gaat zijn prof. dr. J.H. Boom en prof. dr. J. jtenburg. Hun vindingen en over enige tijd verder ten dan de kamers van Gorlaeuslaboratorium. onderzoeksgroep van Van 11 houdt zich bezig met langs scheikundige weg riceren van stoffen die in latuur voorkomen. Ze zijn k zeer bruikbaar als vac- en de farmaceutische in- en Postma (rechts van hem) temidden van medewerkers van de vakgroep organische FOTO: WIM VAN NOORT dustrie heeft deweg naar Van Boom al eens gevonden voor de ontwikkeling van een vaccin tegen hersenvlies ontsteking. De activiteiten van de groep van Lugten- burg zijn onder meer gericht op het „labelen" van molecu len. bruikbaar bij de bestude ring van organisch-chemi- sche processen in levend ma teriaal. De belangstelling voor beide onderzoekspro gramma' s komt uit de hoek van de farmacie, de voe dingssector en de bedrijven die fijnchemicaliën produce ren. Overigens worden de stoffen slechts ontwikkeld in de laboratoria van de vak groep. De produktie wordt uitbesteed aan de firma De Rover Chemie in Heerhugo- waard, waar ARC een groot belang in heeft. „Wat wij vanaf dat moment eigenlijk doen is begeleiden", zegt drs. Postma. We dragen onze expertise over aan De Rover, want we hebben zelf geen produktiecapaciteit. ARC houdt zich bezig met de zakelijke kant van het werk: de produktie, marketing, verkoop. Men beseft binnen de onderzoeksgroepen dat re search en verkoop twee ver schillende kwaliteiten zijn. Van een combinatie kan ie dereen profijt hebben". „Onderontwikkeld" Volgens ir. J. Sajet, directeur van ARC, is Nederland in dat opzicht nog onderontwik keld. Wetenschappers zijn zich vaak nauwelijks bewust van hun marktwaarde. „Ik ken hoogleraren die zich voor 150 gulden naar een le zing laten halen. Juristen, fiscalisten en accountants hanteren hogere tarieven. Waarom zou een weten schapper dat niet doen?" Volgens Postma is het niet zo dat Van Boom en Lugten- burg nu een commercieel re searchinstituut gaan bestie ren. Het principe van „men vraagt en wij draaien" zal niet gaan overheersen. „Bij aanvragen van bedrijven om een bepaalde stof te ontwik kelen, bekijken we of het fi nancieel haalbaar is en of het bij het onderzoeksprogram ma past. Maar we doen ook wel dingen die in de buurt van het onderzoeksprogram ma liggen, als dat geld ople vert. In vergelijking met zo'n vijf of tien jaar geleden is dat inderdaad een wat gewijzigde opstelling. Toen was de per soonlijke doelstelling van de onderzoeker belangrijker. Nu beoordelen we ook nog wel inhoudelijk een vraag naar research, maar minder na drukkelijk. Als het onder zoek echt niet leuk is, dan beginnen we er niet aan". Sajet legt uit dat ai te sterk commercieel denken binnen onderzoeksgroepen de marktpositie kan verzwak ken. „Als ARC hebben we de filosofie dat we iets unieks willen verkopen. We zijn ge richt op „excellence". Alleen dan kan je een goede prijs vragen. We maken daarbij de afspraak dat onderzoekers nooit meer dan 30 procent van hun tijd aan commer cieel getint onderzoek beste den. Als je die verhouding wijzigt, dan gaat dat onher roepelijk ten koste van je „excellence,,. En dat is in niemands belang". De vrijheden van de onder zoekers worden volgens Post ma door de intrede van het bedrijfsleven nauwelijks be perkt. „We maken wel de af spraak dat we in voorkomen de gevallen kunnen blijven publiceren. Soms moeten we een publicatie wel een paar maanden uitstellen, in ver band met octrooiaanvragen of licentieverlening". En over de toekomst zegt hij: „Ik denk dat we in één tot vier jaar voor tonnen, misschien wel voor miljoenen aan con tracten kunnen krijgen. We praten over stoffen die per gram tienduizenden guldens waard kunnen zijn. Met dat geld kunnen de onderzoeks groepen dan weer allerlei leuke dingen doen". Het nieuwe kantoor voor het Onderwijsbureau Hollands-Midden. TEKENING: PR LEIDENR. Kaarls, voorzit ter van Stichting Katholiek Onderwijs Leiden (SKOL), slaat donderdag 8 september de eerste paal voor het nieuwe kantoorgebouw van het On derwijsbureau Hollands-Mid den (CHM). Dit bureau, uit gaande van de SKOL, ver leent diensten op administra tief, financieel, bouwkundig en onderwijskundig terrein aan besturen van scholen en andere onderwijsinstelling in de regio's Leiden, Alphen en de Bollenstreek. Op dit mo ment zijn vijftig schoolbestu ren aangesloten. Het Onder wijsbureau was voorheen ge vestigd aan de Herengracht De nieuwbouw in het Kanaal- park in Leiden moet een einde maken aan het ruimtegebrek waar het Onderwijsbureau mee kampt. Het nieuwe kan toor moet in juni 1989 worden opgeleverd. Scherpe kritiek op rede Cath LEIDEN De woorden die de vorige voorzitter van het college van bestuur van de Leidse Universiteit, mr. K.J. Cath, afgelopen week sprak bij de opening van het Acade misch jaar, zijn niet bij ieder een in even goede aarde geval len. Dit bleek gisteravond tij dens de vergadering van de universiteitsraad. Professor J.J.C. Mulder van de Unie van Facultaire Diensten (UFD), die op pers sprak, vroeg zelfs lege van bestuur om afstand te nemen van zijn uitlatingen. Cath, die het voorzitterschap inmiddels heeft neergelegd wegens het behalen van de pensioengerechtigde leeftijd, pleitte ondermeer voor een verhoging van het collegegeld van 1750 naar drieduizend gul den. Omdat dit politiek niet haalbaar is, zou de Leidse Uni versiteit een vrijwillige bijdra ge van de ouders moeten vra gen. Mulder had vooral kritiek op de woorden van Cath, omdat hij zich tijdens zijn 16-jarige voorzitterschap nooit heeft in gezet voor de zaken die hij in zijn rede naar voren bracht. Mulder verdacht Cath er dan ook van dat zijn uitlatingen er vooral op gericht waren om in de publiciteit te komen. „Cath heeft oprispingen naar buiten geslingerd die slechts in de sensatiepers thuishoren", aldus Mulder. De nieuwe voorzitter C.P.C.M. Oomen van het College van Bestuur antwoordde dat het college geen afstand zou doen van Cath's woorden, omdat hij als privépersoon sprak. „Als u ontevreden bent, dan moet u de heer Cath maar een briefje schrijven", raadde hij Mulder aan. Namens de Progressieve Partij (PP) zei M.J. Poort, dat haar partij de uitlatingen van Cath ook heeft besproken. „Maar wij hebben besloten zo als altijd geen aandacht aan de woorden van Cath te beste den", aldus Poort. EN Als de Stich- Leidse Studenten- •sting daarvoor de krijgt, wil ze met uliere beleggers in an om het kamerbe- uit te breiden. Een idee daarvoor is al ceerd. Het gaat daar- de bouw van een aan het Schutters- dat onderdak moet aan 60 tot 100 stu- n. Naar tien tot vijf aar kan dat dan e belangstelling af neemt worden ver bouwd tot kantoorruimte. Zo'n gebouw kan er snel, al binnen enkele jaren, staan. Het idee is al door directeur A. Hübben van de stichting bij de gemeente voorgelegd die de lokatie zou moeten verstrek ken. Hübben heeft het gister middag bij de aanbieding van twee rapporten aan wethouder D. Tesselaar nog eens publie kelijk voor het voetlicht ge bracht. Volgens Hübben is er over de plannen inmiddels al met een geïnteresseerd bedrijf gespro- wil stappen. „Het blijkt betaal baar te zijn", aldus de direc teur die de naam van de be trokken belegger nog niet wil noemen. Hübben heeft in Pur- merend al een dergelijk pand bekeken. „We zijn er enthou siast over". Tesselaar zei gisteren bij de overhandiging wel positief te staan tegenover wat hij een „creatieve" oplossing van de stichting. Het voordeel van deze oplossing is dat ze geen beslag legt op de afnemende woningcontingenten van de gemeente. De wethouder had wel twijfels over de financiële haalbaarheid. De prijs voor kantoorruimte in Leiden is aanzienlijk hoger dan de huur voor studentenkamers. Uitbreiden Uit de gisteren aan Tesselaar aangeboden rapporten over de woonsituatie onder studenten en over de vraag naar kamers, blijkt dat de kamernood de ko mende tien jaar nog steeds hoog zal zijn. Om daar enigs zins aan tegemoet te komen wil de stichting jaarlijks min stens 75 wooneenheden bijbou wen om zo een uitbreiding van 750 te realiseren. De stichting beschikt nu over woonruimte voor 5.500 studenten, verdeeld over kamers en appartemen ten. Hübben omschrijft desge vraagd dat aantal van 75 per jaar als een absoluut mini mum. „We zouden er eigenlijk zo'n 2.000 kamers bij willen hebben, maar dat we weten dat dit niet valt te realiseren". Hij wijst in dat verband op het „conservatieve" beleid van de gemeente die maximaal drie procent van de woningcontin genten aan studentenhuisves ting wil besteden. „Dat is een belangenafweging. Het zou best iets meer mogen zijn. In Rotterdam wil men juist veel van dergelijke wooneenheden bouwen, omdat die goedkoop zijn. Het gemiddelde besteed bare bedrag voor de resteren de huizen kan daardoor om hoog". Tesselaar kijkt daar echter an ders tegen aan. Hij merkte gis teren op dat 75 wooneenheden een kwart uitmaken van het huidige contingent van 300 huizen per jaar. Dat is een per centage dat de gemeente niet snel kan en zal aanwenden voor studentenhuisvesting, al dus de wethouder. (ADVERTENTIE) Donderdag 29 september verschijnt bij deze krant de special Wonen. Naast het nieuws van Interdecor veel aandacht in deze special voor de Nederlandse meubelindustrie en voor de nieuwe ontwikkelingen op het gebied van interieurverzorging. Informatie over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Aernoud Lippmann. bereikbaar onder nummer 071 - 122.244. LEIDEN Basketbalvereni ging Luba Leiden bestaat dit jaar 30 jaar en viert dat on der andere met een jubi- leumtoernooi. De club, die zes decennia geleden als Bona Stars begon, heeft daartoe 16 clubs uit de regio uitgenodigd. De eerste wedstrijden in de vier poules worden vanaf woensdag 7 september ge speeld. De beste twee uit elke poule plaatsen zich voor de kwartfinales die op 14 september starten. Inzet van de strijd is de Kallenberg- trofee, naar de oprichter en erevoorzitter van Leiden. Wie de eigenaar van de tro fee wordt, vechten de finalis ten op 2 oktober uit in de Vijf Meihal in Leiden. De poules met de deelne mende ploegen zijn: A: Wad- dinxveen Flyers, BVO Al phen, Luba Zoeterwoude en Dunkinn (Roelof arends veen); B: Blitz (Voorschoten), Luba Leiden, LUSV en Lis- se; C: MSV (Noordwijk), Voorburg 2, Rijn valken (Rijnsburg) en Hoofddorp; D: Oegstgeest, Grasshoppers (Katwijk), Leiderdorp, Fore- wodians (Voorhout). Natuurwandeling Vanaf de hoek Boerhaave- laan en Zweilandlaan wordt morgenavond een wandeling gehouden door het Instituut voor Natuurbeschermingse ducatie (IVN). Om 19.30 uur wordt vertrokken en de wandeling duurt ongeveer twee uur. Zelfverdediging Bu urth uis Morsch wijck houdt evenals vorig jaar weer een cursus zelfverdedi ging voor vrouwen. Voor be ginners is er een cursus van tien lessen. Daarna kan de vervolgcursus gevolgd worden om de aangeleerde vaardigheden te blijven oefe nen. De beginnerscursus is op woensdagavond van 19.00 tot 20.00 uur en start op 21 sep tember. De vervolgcursus is van 20.00 tot 21.00 uur en be gint op 7 september. De kos ten bedragen een rijksdaal der per les. De lessen worden gegeven in het buurthuis aan de Topaaslaan. Ballet Tijdens de open middag in troduceert buurthuis Vogel vlucht morgen balletles voor jongens en meisjes van 6 en 7 jaar, gegeven door Mirjam Ouwerkerk. De kosten be dragen 2,50 per les en het in schrijfgeld is 5 gulden. Tij dens de cursussen wordt aan dacht besteed aan beweging en houding en wordt het mu zikale vermogen van het kind ontwikkeld. Belangstel lenden kunnen zich op de open middag in het buurthuis Vogelvlucht aan de Boshui- zerlaan 5 aanmelden. Assertiviteit De Leidse psycholoog drs G.A.W. Bos geeft vanaf maandag 26 september een assertiviteitscursus die be staat uit tien bijeenkomsten van 14.00 tot 16.00 uur. Voor informatie: 071-140111. Kindermiddagen Het Rijksmuseum van Geolo gie en Mineralogie organi seert voor kinderen van acht tot dertien jaar een serie van vier „doe-middagenmet als thema „De aarde met zijn ge steenten, planten en dieren" op 21 september, 9 november, 11 januari en op 15 februari. De middagen worden steeds twee keer herhaald. Het pro gramma duurt van 14.30 tot ongeveer 16.30 uur. Toe gangskaarten kunnen alleen schriftelijk worden aange vraagd (adres: Hooglandse Kerkgracht 17, 2312 HS Lei den). Deelname kost vijf gul den per kind voor de hele se rie. Cursus Vrouw en Werkwinkel be gint op 22 september met een cursus arbeids- en beroepe- noriëntatie voor vrouwen. De lessen zijn bedoeld voor vrouwen met weinig oplei ding die weer betaald willen gaan werken, zich willen ori ënteren op het starten van een eigen bedrijf, hun kansen op de arbeidsmarkt willen verhogen of zich willen ori ënteren op de mogelijkheden voor vrouwen in de techniek. De cursus duurt dertig we ken en is gratis toegankelijk. De lessen worden elke don derdagochtend tussen 9.00 en 12.30 uur gehouden aan het Rapenburg 4. Dit hard plastic etui met uitgekiende pennenset voor werk, school of thuis is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Het bevat een balpen, vulpotlood, twee fineliners en een marker. Vul de bon in en doe'm vandaag nog - gratis - op de bus! I Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I I j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. j maand automatisch betalen 123,74 I kwartaal acceptgiro f 70.93 _(voor controle bezorging) Stuur als dank de schrijfsel naar Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop-postzegel niet nodig-naar j Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag £ckb>e Qowiaint L_J

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11