3ppositie in Chili massaal ie straat op tegen Pinochet „We hebben alleen een stofbril tegen gifgas" rroces tegen schoonzoon Jinde van Brezjnev-kliek Lech Walesa pareert kritiek Tutu roept op tot boycot verkiezingen Shamir: Kolonisten mogen niet schieten i latei iwstei en o de m Harn het emen (ADVERTENTIE) Zaterdag 8 oktober verschijnt bij deze krant de special Innovatie. Informatie over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Aernoud Lipp- mann, bereikbaar onder telefoonnummer 071-122 244. £ekUe@omant bij laai te ietsDe twee samenzweerders Keren terug aan boord van de gehad, gonaut", dringen de hut van de kapitein binnen en weten anten N plaatsvervanger, die zich juist te goed doet aan een koele orister ik, onschadelijk te maken. „Goed zo", bromt de bottelier; tï eenp kan niets meer vertellen. Roep jij nou de bemanning samen, te vo#ibert, en licht ze in over de stand van zaken". Aldus ge- iiedt. Van de campagne af spreekt Lambert de matrozen toe. ?er de Schuymer is doodl", deelt hij mede; „van nu af ben ik 'IAGO Met traan- waterkanonnen :ft de politie in de Chi- ise hoofdstad Santiago nacht hard opgetreden honderduizenden FOTinsen, die de straat op iren gegaan om te pro- ^■Jeren tegen de Chileen- vJl president Augusto Pi- i" iet. Volgens de orga- Loren waren er 300.000 sen op de been, ande- •ronnen spraken over )00 demonstranten. iemonstraties in Santiago n het eerste massale ver van de kracht van de ;ense oppositie, sinds ge- «aal Pinochet vorige week de junta werd aangewe- als presidentskandidaat. Chilieense bevolking mag oktober zeggen, of zij een inging van de ambtster- van Pinochet accepteert Isabel Allende bracht dit weekeinde een bezoek aan het graf van haar vader, dat van de autoriteiten de naam „Salvador Allende" niet mag dragen. fotq EpA De demonstranten voerden pen op 5 oktober „nee" te zeg- talloze spandoeken mee, waar- gen tegen Pinochet. De organi- op de bevolking werd opgeroe- satie had voor eigen ordebe wakers gezorgd om geweld te voorkomen, dat volgens de op positie Pinochet in de kaart zou spelen. De jhntaleider zegt dat Chili kiest tussen hem en de chaos. Onder de betogers bevond zich ook Isabel Allende, de 42-jari- ge dochter van de in 1973 af gezette en vermoorde presi dent Salvador Allende. Zij keerde eind vorige week uit ballingschap in Chili terug. De verwachting is dat ook de we duwe van Allende, Hortencia Bussi, naar Santiago zal terug keren. De leider van de verbo den communistische partij, de voormalige senator Luis Cor- valan, wil eveneens naar zijn land terug. Hij werd indertijd bij een internationale gevange- nenruil gewisseld tegen de in Moskou vastzittende dissident Vladimir Bukovski en woont sindsdien in de Russische hoofdstad. De protestbijeenkomst van vannacht verliep lange tijd probleemloos. Mar dat veran derde, toen circa 15.000 meest jonge betogers in optocht naar het vijf kilometer verder weg gelegen presidentiële paleis liepen. Toen zij daar het volks lied begonnen te zingen, greep de politie in. Het duurde een paar uur voordat de rust was teruggekeerd. De politie ge bruikte traangas en wapenstok tegen de met stenen en mod der gooiende demonstranten. Voor zover bekend raakten negen mensen gewond en werden 262 arrestaties ver richt. Pinochet liet gisteren in de kranten een „open brief aan de mannen en vrouwen in mijn land" afdrukken waarin hij beloofde volledige demo cratie door te voeren als hij opnieuw tot president wordt gekozen. Hij beloofde boven dien dat hij na zijn verkiezing zal terugtreden als legerbevel hebber en nog slechts als bur ger zal regeren. I [)SKOU Het proces vandaag in Moskou is jonnen tegen Joeri oerbanov, de schoon- C n van de voormalige Aqleider Leonid Brezj- v, lijkt de definitieve ekening te worden van et Breqnev-tijdperk. halve Tsjoerbanov staan fe acht hoge functionarissen echt voor het Opperste Ge- ptshof, maar de echte ge- Brezjnev te zijn, p:j partijleider die in 1982 jrf en wiens 18-jarige kind nu in de Sovjetpers sy- (riem is aan corruptie en Op het proces moet „bef!)1-jarige Tsjoerbanov, die r^'inispnderminister van binnen- Jdse zaken opklom nadat hij (zjnevs dochter Galina had larie r0Uwd, zich verantwoorden r machtsmisbruik en het nemen van ruim twee mil- ondem gulden aan steekpennin- eling'j. toespoerbanovs advocaat, Andrej jk. karov, heeft al geklaagd zijn cliënt de zondebok de ligt te worden voor „alle ne- Frontieve verschijnselen" van -semi« Brezjnev-tijdperk. „Het wel alsof Brezjnev hier ïchtstaat onder de naam en jaaierbanov", aldus Makarov. de g< de Sovjetpers blijkt inder- loor d<d dat Tsjoerbanov alge- joden^n gezien wordt als het hiedeobool van die tijd. zich irruptie, speculatie en dief- kwamen ook vóór Brezj- ter Mi voor, maar tierden pas het it welig onder zijn bewind", Imerkte Aleksandr Katoe- l de onder-procureur-gene- an del in een commentaar op. heten perbanov wordt beschul- te hebben samengewerkt praak[ een netwerk van partij- deremi politiefunctionarissen en l polergrondse miljonairs dat in ïande Centraalaziatische repu- ide lfk Oezbekistan de staat ^ront. |r zo'n dertien miljard gul- 1 oplichtte. rec^ltszaa^ zullen Boeken zonder „witte plekken" MOSKOU De leerlingen op de middelbare scholen in de Sovjetunie krijgen dit cursusjaar een nieuwe ver sie van de geschiedenis van hun land voorgeschoteld. Volgens ministpr van on derwijs Sjadrikov krijgen de scholieren bijlagen bij hun geschiedenisboeken waarin de zogenoemde „witte plekken" uit de ge schiedschrijving zijn opge vuld, onder meer over de terreur onder Stalin en de periode van „stagnatie" on der partijleider Brezjnev. Vorig jaar zijn geen ge schiedenisexamens afgeno men, omdat de stof die de scholieren te leren kregen te sterk afweek van wat zij in de kranten konden le- honderden getuigen worden gehoord, onder wie waar schijnlijk ook Tsjoerbanovs vrouw Galina. Brezjnevs doch ter leidde sinds de arrestatie van haar man in februari vo rig jaar een teruggetrokken bestaan in een datsja-wijk bui ten Moskou die gereserveerd is voor de Sovjet-élite. In juli raakte zij echter al haar privi leges kwijt. Of zij nog steeds haar datsja heeft, is niet be leend. De zaak kwam in 1982 aan het rollen na de arrestatie van Bo ris Boerjata, een circusartiest en de minnaar van Galina Breznjev. Volgens recente be richten in de Sovjetpers zou Brezjnevs dochter samen met Boerjata voor miljoenen roe bels aan diamanten naar het buitenland hebben gesmok keld. Tijdens het proces tegen Boerjata bleef Galina buiten schot, maar de zaak vormde het begin van de ondergang van de Brezjnev-kliek. De recente aanslagen door de IRA hebben d< veiligheids in Noord-ler- land verder doen v< scherpen. Gisteren hield onder anderen deze Britse militair vanuit een hooiberg een demonstratie in de gaten. Er deden zich echter geen inciden ten voor. FOTO: AP GDANSK Solidariteit-lei- der Lech Walesa heeft giste ren het besluit verdedigd om de stakingen in Polen te beëindigen en overleg te gaan voeren met regeringsvertegen woordigers. Sommige'aanhan gers van Solidariteit meenden dat Walesa te vroeg concessies heeft gedaan aan de regering in Warschau. Volgens de vak bondsleider was het einde van de stakingen echter onvermij delijk. „Er is geen andere weg. Ik moet deze kans nemen en dat zal ik ook doen," aldus Walesa tegenover zo'n 4.000 aanhangers. Hij heeft zich met een aantal adviseurs terugge trokken om zich voor te berei den op de gesprekken met de regering. Binnenkort zal een delegatie worden samengesteld van vertegenwoordigers van Solidariteit, die deel zullen ne men aan het ronde-tafelge sprek. UITENLAND £cidóc(2outmit MAANDAG 5 SEPTEMBER 1988 PAGINA 5 drugssmokkel er helikopter ?l®)NDEN De Britse politie heeft S helikopter uit Nederland onder- iept, waarin voor bijna 1,8 miljoen Iden aan drugs waren verborgen, l is, voor zover bekend, de eerste >t in Groot-Brittannië dat is gepro- trd drugs in een helikopter het binnen te smokkelen. De heli- landde in open veld in Ando- het zuiden van Engeland. De itie en de douane sloegen onmid- lijk toe en arresteerden de zes in- -inden. Hun identiteit en nationali ty 11 naaif' IraP 4 k"fl W. (Vervolg van de voorpagina) JOHANNESBURG Aarts bisschop Desmond Tutu heeft gisteren opgeroepen tot een boycot van de gemeenteraads verkiezingen die 26 oktober in Zuidafrika worden gehou den. In een preek in de St. George-kathedraal in Kaap stad vroeg Tutu alle leden van de Anglicaanse kerk, ook de blanke, niet naar de stem bus te gaan. De zwarte aartsbisschop van Kaapstad zei te beseffen dat zijn oproep ingaat tegen de bepalingen van de noodtoe stand, die in juni met nog een jaar werd verlengd. Maar de bisschop verklaarde zijn op roep met de opmerking: „Ik verzet me niet tegen de rege ring, ik gehoorzaam aan God". De oproep van Tutu volgde de dag nadat minister voor openbare orde Vlok waarschuwde dat de regering mogelijk spoedig actie zal on dernemen tegen kerkelijke leiders die zich naar haar smaak te actief inzetten voor de strijd tegen de apartheid. „We moeten hen kortwieken, zoals we negentien revolutio naire organisaties en actie groepen hebben gekortwiekt", zei Vlok met een verwijzing naar het verbod dat onlangs vrijwel alle anti-apartheids- groepen van betekenis heeft getroffen. Sinds de matrege- len is de rol van de kerkelijke leiders als spreekbuis van de strijd tegen apartheid aan zienlijk toegenomen. Vlok noemde geen kerkleiders met name, maar hij heeft in het verleden meer dan eens scherpe kritiek laten horen op Nobelprijswinnaar bisschop Desmond Tutu en dominee Allan Boesak, de voorzitter van de Wereldalliantie van Gereformeerde Kerken. Pakistan verwerpt Afghaans voorstel ISLAMABAD Pakistan heeft een voorstel van de Afghaanse re gering verworpen voor een inter nationale conferentie, om de schen dingen van het Geneefse akkoord over Afghanistan te bespreken. „Het voorstel van Afghanistan voor een afzonderlijke conferentie lijkt niet meer dan een propagandastunt om internationale erkenning en le gitimiteit te verkrijgen", aldus de Pakistaanse minister van buiten landse zaken. Volgens het Geneefse verdrag moet de Sovjetunie al haar in Afghanistan gelegerde militairen voor februari 1989 hebben terugge trokken. Advocaat Sri Lanka dood in gevangenis COLOMBO In Sri Lanka is een 35-jarige advocaat die bekend stond als een voorvechter van de rechten van de mens in gevangenschap ge storven. De jurist, Wijedasa Liya- narachchi, zat vast op verdenking van „anti-regeringsgezinde activi teit". De man was 25 augustus op gepakt in het kader van een onder zoek naar de moord op diverse Sri- lankaanse politici. Volgens gezag hebbende juristen in Sri Lanka is Liyanarachchi „onder verdachte omstandigheden" aan zijn einde ge komen. Voor zijn arrestatie trad de advocaat op als verdediger van mi litante leden van de oppositie. Overwinning voor Lee in Singapore SINGAPORE In de Zuidoostaziatische stadstaat Singapore blijft de regeringspartij van premier Lee Kuan Yew verder aan de macht. Bij de vervroegde algemene verkie zingen behaalde de partij zaterdag 80 van de 81 zetels in het parlement. Het stemmenper centage voor Lee's Volksactie-partij (PAP) was echter gedaald van 63 procent in 1984 tot 61,8 procent. Lee noemde de daling in de steun onder de 1,4 miljoen kiezers zaterdag „niet belangrijk". Maar analisten wezen erop dat de einduitslag aangeeft dat ten minste één derde van de kiezers ontevreden is over het strakke bewind van de PAP. In Singapore, een multi-raciale samenleving, wonen voor namelijk Chinezen, Malayers en Indiërs. Beredouche Ook beren moeten van tijd tot tijd een flinke wasbeurt heb ben. Zeker als ze zoals Samp son elke dag op het podium staan om het publiek een wor- stelvoorstelling te geven. De eni ge ruimte die de trainer van Sampson kon bedenken was de „car wash". Terwijl hij zijn beer afspoelt, wast zijn buur man onverstoor baar zijn auto. FOTO: AP JERUZALEM De Is raëlische premier Shamir heeft gisteren tijdens een stormachtige kabinetszit ting ontkend dat joodse kolonisten zouden mogen schieten op stenengooien de Palestijnen. Kolonisten in de Gazastrook en op de westelijke Jordaanoever eisen al langere tijd te mogen schieten op rebel lerende Palestijnen, om dat zij zich anders niet meer veilig over straat zouden kunnen begeven. Vorige week verschenen be richten in de Israëlische media dat Shamir voorstander is be halve soldaten, ook kolonisten toestemming te geven te schie ten op Palestijnse burgers. Mi nister van energie Shahal (Ar beiderspartij) beschuldigde Shamir ervan de bezette ge bieden in „een Wilde Westen te willen veranderen waar ie dereen het recht in eigen hand neemt". Volgens een woordvoerder van de regering is gisteren niet tot nieuwe maatregelen besloten. Het verloop van de zitting werd buiten net rege ringsgebouw gevolgd door tientallen woedende kolonis ten. Volgens critici binnen de Arbeiderspartij tracht premier Shamir met de berichten over hardere maatregelen de kolo nisten aan zich te binden voor de verkiezingen, die 1 novem ber plaatsvinden. De kolonis ten op de door Israel bezette gebieden van de Gazastrook en de Jordaanoever waar in totaal 1,5 miljoen Palestijnen leven hebben druk gezet op het rechtse Likud-blok van premier Shamir. Zij willen be tere veiligheidsmaatregelen voor zichzelf en toestemming om eigenhandig en eventueel met gebruik van geweld tegen Palestijnen op te treden. KURDEN VOELEN ZICH IN DE STEEK GELATEN: ULUDERE „Als ik u vertel wat er is gebeurd zou u het niet geloven. Het is erger dan Viet nam". Dat zegt een Kurdi- sche opstandelingenleider, die dit weekeinde vanuit Iraq naar Turkije vlucht te. „Omdat wij arme men sen zijn wil niemand ons helpen". Akram May en andere strij ders zijn met tienduizenden Kurdische burgers, voorname lijk vrouwen, kinderen en ou deren, Iraq ontvlucht. Nadat Iraq op 20 augustus in de Golf oorlog met Iran een wapenstil stand sloot, begon het leger een grootscheeps offensief te gen de Kurden. Kennelijk met het doel voor eens en altijd een eind te maken aan de as piraties van de Kurden voor een eigen staat. De naar schatting twintig mil joen Kurden leven verspreid over het grensgebied van Iran, Iraq, Turkije en de Sovjetunie. Hun nationale beweging begon in het begin van de jaren twintig toen de Kurdische reli gieuze leider sheikh Mahmoud al-Hafeed een gewapende op stand leidde tegen de Britse overheersing en het pro-Britse monarchistische bewind dat Iraq na 1921 bestuurde. Begin jaren dertig brak in het noorden van Iraq een andere opstand uit onder leiding van de familie Barzani, waarvan de bekendste leider Mulla Mustapha Barzani was. Barza ni leidde de strijd tot in de ja ren zeventig, totdat Iran aan Iraq beloofde de Kurden niet langer te steunen. De rebellen staakten daarop de strijd. Bar- zani's zoon Masoud nam in 1980 echter de wapens weer op, daartoe in staat gesteld door hernieuwe hulp van Iran. Stofbrillen „Wij hadden alleen maar stof brillen om ons te beschermen tegen chemische gassen. Wij moesten die echter met onze wapens aan de Turken over dragen toen wij de grens over kwamen", zei May. Hij ver blijft met honderden andere Kurden in een inderhaast op getrokken vluchtelingenkamp op maar anderhalve kilometer binnen de Turkse grens. De anti-Iraakse strijders van de Kurdische guerrillabeweging Peshmerga zeggen dat ze zou den worden doodgeschoten als Turkije hun naar Iraq zou te rugsturen. Zwaarbewapende Turkse com mando's van de paramilitaire gendarmerie houden May en tientallen strijders van de 'Peshmerga (de naam betekent; diegenen die de dood in de ogen zien) in het kamp nabij de afgelegen stad Uludere nauwgezet in de gaten. Ver scheidene honderden vrouwen en kinderen zijn ook in het kamp ondergebracht. May zei: „Wij hebben alleen de lichtge wonden kunnen meenemen. Wij hebben de zwaargewon den moeten achterlaten". De Iraakse regering heeft te gengesproken dat het chemi sche wapens gebruikt tegen de Kurden. Vorige maand werd Baghdad in een rapport van de Verenigde Naties veroordeeld wegens chemische oorlogsvoe ring voordat op 20 augustus de wapenstilstand met Iran in werking trad. In het gebied langs de Turks Iraakse grens is de spanning toegenomen na dat vier dagen geleden in Iraq, op de hoogte van Uludere, een chemische bom werd afgewor pen. Turkse en Iraakse troe pen waren zaterdag dichtbij een botsing. Burgers De Turkse regering in Ankara is van plan de Kurdische vluchtelingen onder te bren gen in speciale kampen die verder van de grens liggen. Turkije heeft geen precieze cij fers over het aantal vluchte lingen maar de schattingen lo pen tot honderdduizend of nog meer. De guerrillastrijders zeiden dat hun leider, Masoud Barzani van de Kurdische Democrati sche partij (KDP), in het noordoosten van Iraq de strijd nog voortzet, terwijl andere Peshmerga in het noordwesten verder vechten. KDP-functio- naris Silman Sindi liet door schemeren dat veel van de strijders waarschijnlijk nooit meer naar Iraq zullen terugke- „Wij waren van plan terug te gaan na de burgers te hebben overgebracht, maar bij de komst in Turkije werden onze wapens afgenomen", zei hij. Sommige strijders toonden be langstelling toen ze hoorden dat Iran, dat de Kurden weer steunde sinds in 1980 de Golf oorlog uitbrak, mogelijk groe pen vluchtelingen zou willen opnemen. Turkije, dat neu traal was in de Golfoorlog, heeft laten weten dat het de vluchtelingen slechts tijdelijk onderdak kan bieden. Diplomaten in Ankara menen dat veel van de vluchtelingen, vooral vrouwen en kinderen, mogelijk kunnen worden op genomen en geassimileerd in de dun bevolkte gebieden rond de centrale plaats Diyarbakir, in het zuidoosten van Turkije. In het gebied wonen al naar schatting zes miljoen Kurden. Turkije voert er echter zelf ook oorlog tegen separatische Kurden van de verboden Kur dische Arbeiders partij (PKK), die sinds 1984 in het gebied een marxistische staat willen vormen. Bij aanvallen door PKK-strijders op dorpen zijn honderden Turkse burgers en militairen om bet leven geko men. Naar aanleiding van de be richten ovec de Iraakse aan vallen, die lijken neer te ko men op volkerenmoord, trek ken Kurden uit Turkije, Syrië, Jordanië en zelfs uit Europa naar het gebied om te gaan vechten tegen de oprukkende Irakezen. Het lot van de nog in Iraq verblijvende Kurden ziet er somber uit. KDP-func- tionaris Silman Sindi ver woordde dat de Kurden zich in de steek gelaten voelen. „Wat doen de Verenigde Na ties? -Waar is het Rode Kruis? Wie helpt ons, wij hebben geen dak boven het hoofd en geen eten", zei hij. Oppositie Hongarije wil meer macht BUDAPEST Een groep Hongaarse hervormingsgezin de intellectuelen heeft zater dag aangekondigd dat zij kan didaten naar voren wil schui ven voor de parlementsverkie zingen van 1990. De dissiden ten, die vorig jaar het „Hon gaarse Democratische Forum" (HDF) vormden, namen ver der een „handvest" aan met een ontwerp voor een „demo cratisch Hongarije". De bewe ging wil onder een nieuwe wet, die in december van kracht moet worden, erken ning vragen als een maat schappelijke organisatie. Naar een echte politieke partij streeft de groep voorlopig niet. Regeringswoordvoerder Györ- gy Marosan noemde de activi teiten van het Forum „een welkome ontwikkeling". Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer de gezagvoerder op de vloot. Ik zal er voor zorgen, dat de buit voortaan eerlijk wordt verdeeld". De bemanning juicht hem toe en Lambert weet ook de kapiteins van de andere schepen voor zijn plan te winnen. Wanneer de avond valt, worden de ankers opgehaald en langzaam zeilen de schepen de baai uit. Alleen één lid van de bemanning gaat niet mee: Joost is ongerust geworden en hij verlaat stiekum de „Argonaut".' Hij zal de baas zoeken!.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5