Pf „Geen verenigd Europa zonder verenigde Randstad Serviërs voelen zich uit Kosovo verdreven Minder publiek bij vliegfeesten Peggy Noonan legt presidenten ontroerende woorden in de mond Beroerinj over uitlatingef Le Pen BINNENLAND/BUITENLAND £eidócSoiwcwit MAANDAG 5 SEPTEMBER 1988 PAGI1 UI' Evacuatie na lek chloorgas COMMERCE Nadat een lekkage van chloorgas was ontstaan zijn zaterdag 20.000 mensen geëvacueerd uit de omge ving van een fabriek nabij Los Angeles. Zeven mensen moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. Het chloorgas was afkomstig uit een fabriek die chloorta- bletten maakt voor zwembaden. De be drijfsleider zei dat chloorgas ontstaat door een chemische reactie, maar dat nog niet duidelijk was hoe die was ont staan. In grote concentraties is het gas dodelijk, maar in kleinere hoeveelheden veroorzaakt het brandende ogen en keel. Op het moment van de lekkage was de fabriek gesloten. MASSALE DEMONSTRATIE TEGEN ALBANESE OVERHEERSING: BELGRADO Meer dan honderdduizend mensen hebben dit weekeinde in Joegoslavië gedemonstreerd tegen de vermeende discri minatie van Serviërs en Montenegrijnen in de auto nome provide Kosovo door etnische Albanezen. In de Servische stad Smederevo, vijftig kilometer ten zuiden van de Joegoslavische hoofdstad Bel grado, werd een massabijeen komst georganiseerd waaraan zeventigduizend deelnamen. Het was de eerste keer dat de Socia listische Alliantie, een commu nistische massa-organisatie, een dergelijke demonstratie organi seerde. Duidelijk is intussen wel gewor den, dat de tientallen demon straties van de afgelopen maan den uit de koker komen van de aanhang van de Servische partij leider Slobodan Milosevic, een steile communist die wil dat Ser vië de dienst gaat uitmaken in de autonome provincies Kosovo en Vojvodina. Beide provincies zijn delen van Servië die volgens de huidige grondwet, die op het ogenblik wordt herzien, een autonome status genieten. In Kosovo wo nen 1,7 miljoen Albanezen. Al banese separatisten zoeken aan sluiting bij het naburige Albanië. Sinds 1981, toen het tot ernstige ongeregeldheden kwam, is de toestand in de provincie gespan nen. De Servische minderheid in Ko sovo zegt dat de Albaniërs dei Serviërs met geweld uit de pro vincie wil verdrijven. De Ser- biërs en ook de Montenegrijnen, die er wonen voelen zich gedis crimineerd. Al dertigduizend Serven zijn de laatste acht jaar uit het straatarme Kosovo weg getrokken. Een medewerkster van de Socia listische Alliantie, Vera Jankanj gaf in een toespraak de schuld van de problemen in Kosovo aan verschillende met naam ge noemde regeringsvertegenwoor digers. De demonstratie had een sterk nationalistisch karakter. „Geef ons wapens, wij gaan naar Kosovo" en „Het leger naar Ko sovo", scandeerden de deelne mers. Anderen riepen „Een eind aan de genocide". Later deze maand willen de aan hangers van de Servische partij leider Milosevic, die gisteren „een tweede Tito" werd ge noemd, een nog veel grotere de monstratie organiseren in Bel grado. „We hebben veel te lang gewacht op een oplossing van de kwellingen van Kosovo, het ge duld is op", verklaarde een ar beider van de plaatselijke staal fabriek tot de luidruchtige me nigte. Frankrijk verminde aanwezigheid in Go t 9"' PARIJS Het Franse ministerie defensie heeft gisteren het vlie| schip Clemenceau, twee hulpsch en een mijnenjager teruggeroepei het gebied van de Perzische Golf. aantal Franse oorlogsbodems in gebied wordt hiermee vermin van elf tot zeven. Frankrijk haEl Clemenceau op 30 juli 1987 naaiEI gebied gestuurd, toen het met Irac een diplomatiek gevecht verwik was over de ambassadetolk W Gordji, die verdacht werd van be kenheid bij een reeks bomaansl in Parijs. In juni hebben Frankrij Iran de diplomatieke betrekkip hersteld. ru er heli pt. den ;r in :rd c bii in I itie .si!!*,' CDA-SYMPOSIUM OVER „1992 DEN HAAG - De Europe se eenwording in 1992 le vert voor Nederland nieu we kansen op, maar brengt ook bedreigingen met zich mee. Realisme is op zijn plaats, want het Europa van '92 met 320 miljoen Euro-burgers ont staat niet vanzelf. Of zoals staatssecretaris mr. Y. van Rooy (Economische Za ken) het verwoordde: „de interne markt krijgen we niet cadeau". Afgelopen weekeinde congres seerden een kleine honderd mensen in Den Haag over het thema „Vandaag Den Haag, morgen Europa" op een spe ciale Europa-dag georgani seerd door de CDA-kamer- kring Den Haag. Vijf sprekers uit diverse sectoren van de sa menleving gaven hun visie. Vooral economisch gezien is de Europese eenwording van grote betekenis. Door het weg vallen van de binnengrenzen zal de concurrentie toenemen. „De hele grote bedrijven zul len daarbij hun weg wel vin den", hield CNV-voorzitter H. Hofstede zijn gehoor voor. „Maar de sectoren die alleen voor de eigen economie produ ceren zullen een toenemende concurrentie ondervinden. „Nu meer investeren betekent straks dan ook een betere uit gangspositie en een behoorlijk rendement". Staatssecretaris Van Rooy pleitte voor een optimaal be- drijfs- en investeringsklimaat in Nederland en vroeg ook aandacht voor de grotere be drijven. „Door de voltooiing van de interne markt zullen bedrijven kritischer bekijken waar zij zich het beste kunnen vestigen. We hebben nogal wat grote bedrijven in Neder land, maar we moeten wel zor gen dat dit zo blijft". Op het verlanglijstje van drs. S. Orlandini, voormalig presi dent-directeur van de KLM en thans voorzitter van de Vere niging Nederland Distributie land, staan hoog bovenaan de oplossing van het fileprobleem in de Randstad, het doortrek ken van de supersnelle Franse trein TGV naar Amsterdam en het inhalen van de achter stand op het gebied van de te lematica (de koppeling van te lecommunicatie- en automati seringssystemen). Alleen dan kan volgens Orlandini Neder land zijn positie als belangrijk ste vervoerder in Europa (met een aandeel van 37 ook na 1992 behouden. Randstad Een sterke positie van de Randstad was voor alle spre kers een belangrijke voor waarde om tegenwicht te bie den aan de toenemende con currentie vanuit het buiten land. Burgemeester mr. dr. A. Havermans van Den Haag verwoordde het aldus: „Geen verenigd Europa zonder een verenigde Randstad. We moeten samen staan achter de gezondmaking vah de drie ste delijke centra Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Ge meentegrenzen binnen de ag glomeraties mogen niet belem merend werken. Zeker niet, als je de Europese grenzen wilt weghalen". En commissaris der koningin van Zuid-Hol land dr. S. Patijn zei erover: „Naast het investeren in re gio's met een structurele ach terstand, zoals het noorden des lands, moeten we vooral ook investeren in de Randstad. Juist in een stad als Rotterdam met 75.000 bijstandstrekkers moet je proberen de structuur te versterken. En niet het geld steken in een hogeschool of wegen voor Limburg". Sociaal CNV-voorzitter Hofstede maakte zich hard voor meer aandacht voor het sociale ge zicht van Europa. Volgens hem overheerst nog steeds de gedachtengang dat als het eco nomisch goed gaat, het sociaal vanzelf in orde komt. „Maar wat te denken van de vergrij zing die zich in heel Europa voordoet of van de 15 tot 20 miljoen werklozen? Er is op sociaal gebied wel iets tot stand gekomen, zoals de gelijk stelling van mannen en vrou wen in de sociale wetgeving, maar een ontwerp-richtlijn over medezeggenschap heeft nooit de eindstreep gehaald. Een verenigd Europa heeft pas echt meerwaarde, als het ook een sociaal Europa wordt". Volgens Hofstede moet er op korte termijn een discussie starten over de beginselen en uitgangspunten van de sociale zekerheid in Europa. Daarbij moet het volgens hem niet al leen gaan om de openbare vei ligheid en gezondheid, maar ook om een soort Arbowet, ge richt op alle Europese bedrij ven. Provincialen In bestuurlijk opzicht zal Eu ropa - naast de gemeenten, provincies en landelijke over heden - de vierde bestuurslaag worden. „Onze rijksoverheid wordt daarbinnen een regio nale overheid en onze minis ters worden de nieuwe provin cialen", voorspelde burge meester Havermans. „Ik ver wacht dat de landelijke over heid steeds meer een schakel functie naar Brussel krijgt. Dit leidt tot nieuwe overleg- en coördinatiestructuren. Den Haag zal een regionaal cen trum worden van Europese contacten. Een dergelijke aan pak biedt veel meer soelaas dan een diversiteit aan indivi duele contacten rechtstreeks naar Brussel". Volgens Hofste de ligt de coördinatie van het Europees beleid vooral bij het ministerie van buitenlandse zaken. Hij zei ook meer ver trouwen te hebben in dat mi nisterie dan in Economische Zaken. „In epn geïntegreerd Europa kan het ministerie van Economische Zaken wellicht spoedig verdwijnen, omdat 80 tot 90 procent van de economi sche beslissingen op Europees niveau wordt genomen". Het Russische vrachtvliegtuig Antonov-124 op de startbaan van Farnborough, kort voordat t start moest afbreken omdat een van de motoren in brand stond. RAMSTEIN Verscheidene vliegshows die het afgelopen weekeinde in de Bondsrepu bliek en andere Europese lan den werden gehouden, hebben veel minder toeschouwers ge trokken dan waarop was gere kend. Aanleiding tot deze ver minderde belangstelling was vrijwel zeker de ramp van vo rige week op de vliegshow in het Duitse Ramstein. Alleen Europa's grootste luchtvaarte venement, in Farnborough na bij Londen, trok meer publiek. In Ramstein werden zaterdag met een oecumenische dienst de slachtoffers herdacht van de rampzalige luchtshow van vorige week zondag. President Richard von Weizsacker van de Bondsrepubliek, de voorzit ter van de Italiaanse senaat, Giovanni Spadolini, en de mi nisters van defensie van de Bondsrepubliek en Italië be hoorden tot de aanwezigen. Het dodental van Ramstein liep intussen verder op tot 51. In de ziekenhuizen liggen nog 166 gewonden. De vliegsalon van Farnbo rough werd zaterdag geopend met gewaagde luchtacrobatiek van het Britse stuntteam, de Red Arrows. Het stuntteam zal van woensdag tot en met zon dag dagelijks een show opvoe ren. De organisatie in Farnbo rough zag in de gebeurtenissen van vorige week geen enkele aanleiding de stunts van de Red Arrows van het program ma te schrappen, omdat het Britse vliegfeest „het veiligste ter wereld is". Overigens vond gisteren wel het eerste inci dent plaats. Een Russische An tonov-124 moest de start afbre ken, nadat uit een van de mo toren vlammen sloegen. Wat de oorzaak daarvan was, niet bekend gemaakt. De vliegshows zijn ovei maar een bijkomstigheii Farnborough, een van 's relds grootste etalages val les waar burgers en milits mee kunnen vliegen. Ir Farnborough-week draait om het geld. Dit jaar prob rond de zevenhonderd fi kanten uit 24 landen hun te slijten. De organisatie wacht dat de omzet van d( rige show, ongeveer 3,5 jard gulden, dit jaar worden overschreden. De Verenigde Staten lat< Farnborough de nieuwste| sie zien van de F-16 en 18. Verder wordt ook de caal stijgende Britse Hari gepresenteerd. Voor het in de geschiedenis nemei piloten uit de Sovjetunie met twee MiG-29-jagers. [nser broi 1.000 LONDEN Ronald Reagan zal de geschiede nis ingaan als de presi dent, die zijn rouwende natie na de ontploffing van het ruimteveer de Challenger wist te troos ten met een prachtige, ontroerende toespraak. Het waren echter niet zijn eigen woorden, maar die van Peggy Noonan, een free-lance schrijfster van toespraken. Zij is ook de gene die die de toespra ken schreef waarmee vice-president Bush uit de anonimiteit trad. De nietszeggende, saaie rede voeringen die hii zijn leven lang had gehouden, hadden Bush niet veel bekendheid ge- feven onder de Amerikanen, 'eggy Noonan maakte van deze amorfe figuur een „echt mens", met naar zij hoopt genoeg persoonlijk heid om in aanmerking te ko men voor het leiderschap over de Amerikaanse bevolking. Toen Bush de afgelopen win ter moeizaam campagne voer de in New Hampshire, kreeg Noonan de opdracht hem te redden, hem te vermenselij ken. Ze legde hem de ooit door Lincoln (en vóór hem weer door Cromwell) gesproken woorden „Hier sta ik, met al mijn gebreken", in de mond. In de staat New Hampshire, waar integriteit van groot be lang wordt geacht, maakten deze woorden indruk. Dank zij de woorden van Noonan hield Bush op zich een verontschul digende houding aan te meten. Noonan is zevendertig jaar oud en enorm gesteld op privacy. Zij verschuilt zich achter de soms lichtvoetige, soms door dringende en soms zelfs ver nietigende woorden waarvan zij de Amerikaanse machtigen voorziet. Haar sympathie ligt bij de ideologie van rechts, en ze gelooft heilig in haar voor de Republikeinen geschreven teksten. Peggy Noonan studeerde En gelse Letterkunde in New Jer sey. Zij heeft haar beroep ge maakt van het schrijven van „het gevleugelde woord; de uitspraak die de tand des tijds doorstaat". „Regeren is spre ken", zei ze onlangs. (Ze was juist aangenomen om de tek sten voor Bush te verzorgen.) „Gedachten worden tot papier, voor toespraken die politiek worden. Een speech heeft heel veel te maken met poëzie. Het gaat om metrum en ritme, beeldspraak, de wetenschap dat je met woorden kunt tove ren, dat woorden, net als kin deren, de saaiste mensen in het hart kunnen raken en tot vervoering brengen". Kruisjes Toen in januari 1986 het ruim teveer de Challenger ontplof te, werd Noonan gebeld door Pat Buchanan, Hoofd Commu nicatie van het Witte Huis. „Ik belde haar op om kwart over één 's middags", herinnert hij zich. „Tegen drieën had ze zo goed als alles al voor Reagan op papier staan". Een van de gedenkwaardigste fragmenten uit de toespraak die Reagan toen hield was gebaseerd op enkele versregels uit een son net getiteld „Hooge Vlucht". De verongelukte astronauten waren van „de knellende ban den deez' wereld verlost", om „voor het aangezicht des Heren" te verschijnen. Verder voorzag ze Reagan van de be zielende woorden: „De beman ning van de Challenger heeft het voortouw genomen in een reis naar de toekomst en wij zullen in hun sporen treden". Als Peggy Noonan het over president Reagan heeft, wordt ze helemaal lyrisch. Ze is dol op hem, dat is duidelijk. Waar schijnlijk is ze de enige werk neemster die haar ontslag in diende en tekende met affec tieve kruisjes achter haar naam. Bij Reagan probeerde zij altijd aan het begin van de toe spraak direct een grapje te ma ken. Als hij de lachers een maal op zijn hand had, was hij zekerder van zichzelf. Er is wel gezegd dat Reagan ophield met zingen toen Peggy Noonan twee jaar geleden het Witte Huis verliet. Dank zij haar heeft George Bush echter zijn stem ontdekt, of hij nu ge brekkig zingt of niet. CHRISTOPHER THOMAS (c) The Times, Londen SUSKE EN WISKE DE DAPPERE DUINDUIKERS Stemmen, hèt/oiht ,'J \l//ike is een domme feit 1 j~ I H££Het is net dtsol ik stemmen 1 Oor met toon- L hoor onder het und J tjotel, Wiske yjh ft l i C Hor ton dot nout \VL -4— P^~-T[f l met koetrofen J [WAT? J ^—^ÏE (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp PARIJS De Franse Sde nister van justitie Pilj*' Arpaillange heeft Lnd openbare aanklager jljem vraagd een onderzoelgnati te stellen naar de „be^l-js ging van een mini! door de extreem-ri politicus Jean-Marie Süw Pen. jr m inem Aanleiding tot het onden gul vormt een „woordspeling'!. Le Pen tijdens een toesperbc in Zuid-Frankrijk, karo- woorden leidden opnieuw zijn beschuldigingen, dat de lfgt te van het Nationaal Frontteve onverbeterlijke anti-semi< Br die verlangend terugdenkt we de nazi-tijd. jchts Le Pen, die verleden jagierbe woede opwekte door de gi de 5 mers en de moord door d«d d zi's op zes miljoen jodenjn f „detail" van de geschiedeijiboo] noemen, deed van zich irrup ken door een woordspelin kw de naam van minister Mi vo Durafour. Hij had het ,t we „Durafour-crematoire". |mer is het Franse woord oven, en de ovens van de centratiekampen heten ierb; Frankrijk „fours-cremato 1 te De zaal die hij toespraak haalde hem op donderem plaus, maar heel po" Frankrijk sprak schande de uitlatingen vande 1 k van het Nationaal Front. r zo opl lens Justitie: geen sprak^' van aanhouding IRA-leden op Het U A APELDOORN Zijn b bezoek van de Britse koi Elizabeth aan paleis He! in Apeldoorn, een maand den, twee IRA-terroristei gehouden? De Engelse dagsbladen News of the en Sunday Express mem stellig: de IRA-leden Pi Devlin en Desmond Re; werden in de tuinen v; paleis betrapt toen zij oj waren om een bom ij slaapkamer van de Bril stin te plaatsen. Maar d( derlandse autoriteiten (i* nisteries van binnenlam ken en van justitie, alsm Rijksvoorlichtingsdienst) kennen bij hoog en bij las er in de verste verte iets gelijks heeft plaatsgehad.' gens de Engelse kranten [is pl den de twee terroristen[>k, land uitgewezen om eenp kar ligheidsschandaal te voïiberl men.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4