rnuP Bisschoppen: tafelgebed aan priesters voorbehouden CcidócSouACwi1 tl Poolse priesters in ons land GEESTELIIK LEVEN/OPINIE kerk wereld Bisdomdag Roermond trekt 5000 mensen CeidaeSouocwtt MAANDAG 5 SEPTEMBER 1988 PAGINA PAUS: WAARDIGHEID VROUW LIGT NIET IN SEKSUELE VRIJHEID TURIJN De bevrijding van de vrouw kan in het religieuze leven gestalte krijgen. De waardigheid van de vrouw ligt ech ter niet in seksuele vrijheid of in minachting van ethische principes. Dit zei paus Johannes Paulus II zondag tot zo'n 3.000 vrouwe lijke religieuzen in Turijn, waar hij de traditionele waarden van kuisheid en gehoorzaamheid benadrukte. In de loop van deze maand zal de paus een speciaal document over de rol van de vrouw in de Kerk publiceren. De paus sprak over „de volledige gelijkheid van man en vrouw Hij ging echter niet in op eisen van feministische zijde om vrouwen meer rechten in de kerk te verlenen, bij voor beeld door in de RK Kerk vrouwelijke priesters toe te laten. Jezus heeft ook de vrouwelijke waardigheid verdedigd, zo zei de paus. Tot de nonnen zei het hoofd der RK Kerk: Jezus heeft de vrouwen bevrijd van de wens mannen te bezitten en te be heersen. Ter gelegenheid van de 100e sterfdag van Don Bosco bezocht de paus de afgelopen dagen diens graf in Turijn. Don Bosco, de oprichter van de congregatie der Salezianen. was een voor beeld voor de hele kerk, zei de paus zaterdagavond in een toe spraak tot 60.000 jongeren in Turijn. Momenteel zijn er 17.000 Salezianen in 95 landen. In ons land is bisschop Ter Schure van Den Bosch lid van deze congregatie In alles is muziek, als men slechts oren heeft SITTARD De mensen kunnen hier ervaren dat de Kerk leeft, dat zij geen idpe is, maar een werkelijkheid van levende mensen, jong zo wel als oud. Zo omschreef bisschop dr. J.M. Gijsen van Roermond het belang van de bisdomdag die zaterdag door ruim 5.000 gelovigen in Sittard werd be zocht. Het was voor het eerst sinds 1899 dat in het bisdom Roermond zo'n bijeenkomst werd gehouden. Het idee is afgekeken van de (landelij ke) Katholiekendagen in de Bondsrepubliek. De bisdomdag was een initia tief van kannunnik W. van der Valk, directeur van het activiteitencentrum voor evangelisatie van het bisdom. „Ik ben een heel content mens. Deze bijeenkomst is helemaal geslaagd. Mensen hebben zoiets nodig. Ze ko men weer bij elkaar om het geloof te vieren en om elkaar te ontmoeten". Volgens Van der Valk zijn de gelovigen moe van de discussies en ko men ze op zo'n bijeenkomst weer op verhaal. Er is een groeiende behoefte aan zulke bijeenkomsten, al dus de kannunnik. Hij ver wijst naar de belangstelling voor de eerste bijeenkomst in het kader van de evangelisa tie van het bisdom, de fakke loptocht in Roermond en de plechtigheden in het kader van het Mariajaar. ,,'t Is won derlijk, maar het gaat steeds beter Plotseling komt het weer op." Zowel Gijsen als Van der Valk wezen op de medewer king van tientallen vrijwilli gers. De bisschop noemde dit een van de redenen voor dankbaarheid, het thema van zijn predikatie tijdens de pontificale hoogmis. „Er is zoveel om dankbaar voor te zijn: voor het geloofsleven, voor het kerkelijk leven, noem maar op. Dat maakt blij. En dan zijn we precies waar we als christenen moeten zijn." Dankzij de vele vrijwilligers blijven de kosten beperkt tot „enkele tienduizenden gul dens", aldus Van der Valk. „Dat geld komt er wei. Ik heb tijdens de eucharistievie ring de mensen gevraagd het geld niet te laten rollen, maar te laten ritselen. We la ten geen schalen rondgaan, maar emmers." Bisschop Gijsen verheugde zich over de aanwezigheid van veel jongeren en van veel kinderen, volgens hem een vaak vergeten groep. Op vallend was verder het grote aantal jonge priesters (die in het bisdom Roermond nog duidelijk herkenbaar zijn). Perschef Jansen: „Dat is de verdienste van de bisschop die indertijd met het semina rie Rolduc is begonnen. Toen verklaarde bijna iedereen hem voor gek; nu blijkt dat initiatief het behoud van het bisdom te zijn." Enkele tientallen diocesane, en landelijke instellingen presenteerden zich in de in formatietent. Orden en con gregaties probeerden jonge ren voor hun werk te inte resseren. Bij de Broeders van Liefde, die kortgeleden voor het eerst in twintig jaar een nieuw lid konden verwelko men, verliep de werving wat minder vlot dan bij het fami lieblad Manna, dat aan de bij eenkomst 400 nieuwe abon nees overhield. In de ontmoetingstent kon den de aanwezigen luisteren naar getuigenissen van „ge wone mannen en vrouwen" („Ik had een lieve vrouw, een mooi bankstel en een prachtige keuken, maar toch was ik niet gelukkig totdat ik me bekeerde tijdens een be devaart naar Banneux"). In een kleinere tent (de sa cramentstent) was er na de hoogmis gelegenheid tot aan bidding van het Allerheilig ste Sacrament. Religieuzen hielden hier de hele dag „al- taarwacht". Ook was het de gehele dag mogelijk in deze tent het sacrament van de biecht tè vieren. Nederlands* Hervormde Kerk Beroepen te Oostwold (Oldambt) J.F Tanghe te Baardwijk (part-time) te Harich en Ruigahuizen (tevens voor de geestelijke verzorging van bejaardenhuls Talmahiem te Balk) (part-time) Mw.W. Wiersma-Kuljt, laatselljk predikant te Putten (Gld), wonend te Voorthuizen, die dit beroep heeft aangenomen. Beroep baar M A. Bos, Tjerkegreft 1, 8771 SJ Nljland. UITGEVERIJ WUZIGT DRUK MISSAALTJES HENGELO De Neder landse bisschoppen heb ben uitgeverij Gooi en Sticht benaderd met het verzoek om in de uitgave van de zondagse missaal tjes „Bron van christelij ke geest" geen passages meer in het eucharistisch tafelgebed af te drukken in een afwijkend letter type. Door dat lettertype wordt aangegeven dat deze gedeelten meegebe- den kunnen worden door de gelovigen. Dat blijkt uit een brief die di recteur F.E Geurts heeft ge zonden aan de abonnees van het werkboek Weekendlitur gie. Daarin schrijft Geurts dat hij door de Rotterdamse bisschop mgr. Bar namens de bisschoppenconferentie hier toe gevraagd is „om ook in de wijze van afdrukken van het eucharistisch gebed duidelijk te laten uitkomen dat dit gebed in zijn geheel is voor behouden aan de priester". De uitwendige deelname van een gelovige beperkt zich tot antwoorden van de inleiden de dialoog, de acclamatie „Heilig" (Sanctus), de accla matie direct na de consecra tie en het „Amen" na de woorden van de priester: „Door Hem en met Hem en in Hem..." aan het slot van het gebed." Naderhand sprak bisschop Bar schriftelijk nog eens het vertrouwen uit. dat de uitge verij medewerking zal verle nen „om te komen tot een juiste praktijk van het bidden van het eucharistisch gebed." Om aan deze bisschoppelijke bezwaren tegemoet te komen zal uitgeverij Gooi en Sticht vanaf de adventstijd geen passages meer in een afwij kend lettertype zetten. Wel zullen er in de missaaltjes korte acclamaties worden op genomen, die door gelovigen gezegd of gezongen kunnen worden ter beaming van het eucharistisch gebed. Uitgeverij Gooi en Sticht heeft naar aanleiding van deze brief de laatste tijd vele boze en teleurgestelde reac ties ontvangen. „Velen heb ben mij gevraagd waarom ik voor een bisschop door de knieën ben gegaan", laat di recteur Geurts desgevraagd weten. „Wij zijn een onaf hankelijke uitgeverij met een beleid voor de basis, maar we hebben nu eenmaal .te maken met de top van de kerkpro vincie. En de top van de kerkprovincie wil het bidden van het tafelgebed enkel en alleen voorbehouden aan de ambtelijk voorganger." 1 Geurts beroept zich daarbij op de auteurswet, waarin be paald wordt dat teksten „on gewijzigd, integraal en inte ger met de bedoelingen van de auteur" moeten worden overgenomen. „Cursivering is een wijziging en tast moge lijk de bedoeling van de tekst aan", aldus directeur Geurts. „Volgens de auteurswet zou ik dan een eventueel proces verliezen. Het spijt me zeer dat ik niet aan de liturgische behoeften van de mensen aan de basis tegemoet kan komen. Mgr. Bar kan en wil me die juridische ruimte niet geven." V.l.n.r.: Jozef Franik (37), Joachim Wietrzniok (33) en Joachim Skiba (28) worden begroet door kardinaal Simonis F0T0: ANP UTRECHT Op uitnodiging van kardinaal dr. A.J. Simo nis zijn drie priesters uit Po len naar ons land gekomen om voorlopig drie jaar in het aartsbisdom te gaan werken. De drie zijn zaterdag op Schiphol aangekomen. De priesters beginnen medio september met een taalcursus van twee weken in Amster dam. Daarna volgt een intro ductieperiode tot december, waarin zij kennis maken met het pastorale werk in Neder land en met het aartsbisdom. Zij worden daarbij begeleid door onder anderen stafme dewerkers van de pastorale dienstencentra. In welke parochies zij na de introductietijd gaan werken, is nog niet door het bestuur van het aartsbisdom bepaald. Simonis wil met dit experi ment nagaan of het inschake len Van priesters uit het bui tenland op tijdelijke basis tot een verlichting van het te kort aan vitale priesters kan bijdragen. Als de ervaringen na drie jaar positief voor bei de partijen positief blijken, wordt een verlenging van de benoeming tot vijt jaar over wogen, met de mogelijkheid van een tweede termijn. De drie Poolse priesters zijn eerder angstig en schuchter dan dat ze de indruk maken: wij zullen in Holland wel even orde op zaken stellen. Ze vragen zich af of ze in Ne derland wel welkom zijn, ge zien de protesten die uit som mige hoeken tegen hun komst hebben geklonken. De Poolse pers heeft dit voor jaar, toen kardinaal Simonis de priesters uitnodigde, aan dacht aan de protesten ge schonken. Dit zei dr. P A G Rentink, vicaris voor de priesteroplei ding in het aartsbisdom, aan de vooravond van de aan komst van de priesters in Ne derland. Hij heeft hen kort geleden in Polen bezocht. De priesters willen in Neder land vooral helpen. Om die reden weigeren ze de hoofd verantwoordelijkheid voor een parochie te dragen, maar zullen ze aan een pastor worden toegevoegd. Verder hopen ze hier dingen te leren die ze later in Polen kunnen doorgeven, aldus Rentink. Erkende priesteropleiding in aartsbisdom Utrecht HUIS TER HEIDE Het aartsbisdom Utrecht beschikt sinds 1 september over een door het Vaticaan volledig erkende priesteropleiding voor alle studenten die aan het Ariënskonvikt de oplei ding volgen. De studenten kunnen aan de Katholieke Theologische Universiteit Utrecht (KTUU), die zelf nog geen erkenning heeft, een programma volgen dat naar inhoud en (ongehuwde) sta tus van de (priester)docenten volledig aan de Romeinse ei sen voldoet. Dit deelde dr. P.A.G. Ren tink, vicaris voor de prieste ropleiding op de vergadering van de Diocesane Pastorale Raad van het aartsbisdom te Huis ter Heide. Het kan vol kend. „Zolang kan het aarts bisdom niet op een erkende priesteropleiding wachten." Vanaf 1985 was er aan het Ariënskonvikt al een door het Vaticaan erkende theolo gische opleiding op HBO-ni- veau mogelijk. De naam HBO-P(astoraal) is nu ver vangen door „priesteroplei ding Ariënskonvikt". Bij de erkenning van de KTUU speelde de positie van gehuwde priesterdocenten een rol. Dit voorjaar heeft de KTUU de procedure stopge zet om een Romeinse doceer- bevoegdheid voor deze do centen te krijgen. De KTUU had gehoopt voor de gehuw de priesterdocenten een col lectieve dispensatie te ver krijgen. Dit moet volgens het Vaticaan echter individueel worden bekeken. De tussenoplossing waarvoor thans is gekozen, zal niet tot ontslag van de gehuwde do centen leiden, aldus Rentink. „Dat is ook in de komende jaren niet de bedoeling." Aan het Ariënskonvikt stu deren 31 priesterdocenten uit het aartsbisdom Utrecht en vijf uit het bisdom Gronin gen. Rentink maakt zich wel zor gen pver het geringe aantal nieuwe priesters. Zo kan het aartsbisdom in de komende twee jaar hooguit op acht of negen priesterkandidaten re kenen. Daarentegen is te ver wachten dat binnen twee jaar niet minder dan 25 pastorale werkers en werksters afstu deren en in het aartsbisdom gaan werken. Rentink sprak in dit verband van „een wan verhouding". ,Acht Mei Beweging was al bij voorbaat veroordeeld^ TILBURG De Acht Mei Beweging was al bij voorbaat veroordeeld. De gesprekken (tussen bisschoppen en de Be weging) dienden slechts om dit aan te tonen. In de ma nier waarop bepaalde punten op het terrein van de geloofs- en zedeleer aan de orde wer den gesteld, „proefden we een sterke vooringenomen heid bij verschillende bis schoppen ten aanzien van de opvattingen over deze pun ten binnen de Acht Mei Be- gatieleden van de Acht Mei Beweging tijdens de drie ge sprekken met een delegatie van de bisschoppenconferen tie, zo schrijven ze in hun verantwoording van deze ge sprekken. De bisschoppen hebben per brief van 12 au gustus laten weten de ge sprekken „momenteel on vruchtbaar" te vinden. In hun brief vragen de bis schoppen de 95 organisaties die in de Acht Mei Beweging participeren, te onderzoeken of zij bij de beweging moeten blijven. De Dominicanen hebben reeds laten weten dat zij niet uit de Acht Mei Be weging zullen stappen. De rk vredesbeweging Pax Christi, waarvan bisschop Ernst voorzitter is, zal in het mid den van deze maand deze zaak bespreken. De Acht Mei Beweging houdt volgend jaar 6 mei weer een manifestatie. Plaats en thema zijn nog onbekend, hoewel het thema moet aansluiten bij het conciliair proces voor ge rechtigheid, vrede en het be houd van de schepping. Jezus-film mag worden vertoond in Venetië VENETIE Een Italiaanse rechtbank heeft de rechts zaak geseponeerd die was aangespannen om de verto ning van de omstreden film over Jezus Christus van de Amerikaanse regisseur Mar tin Scorcese te verbieden. De film zal zijn Italiaanse première woensdag beleven. De klacht was ingediend na mens het bisdom Venetië en de christendemocartische partij. Rechter Felice Casson sepo neerde de klacht na een ad vies van een officier van jus titie. Leden van het Open baar Ministerie zagen de film afgelopen woensdag. Er zou- niets godslasterlijks of obs ceens in de film zijn ontdekt, zodat strafrechtelijke vervol ging niet nodig was. Tegenstanders van de film struikelen vooral over de sce ne waarin Jezus aan het kruis hangt en gaat halluci neren. Hij droomt dat hij zijn taak als verlosser opgeèft, de liefde bedrijft met Maria Magdalena en met haar een gezin sticht. In een brief aan de distribu tiemaatschappij UIP Nether lands vraagt het bestuur van de Evangelische Omroep de film niet te vertonen. Volgens het EO-bestuur is de film in regelrechte strijd met wat de bijbel ons openbaart: „dat de film zich vervolgens op suggestieve wijze vergrijpt aan het sexuele leven van de Here Jezus en Hem overspe lige gedachten in het hart geeft, heeft ons met ontzet ting vervuld". „The last temptation" Weer geen besluit over vrouwelijke diaken bij Nederlands Gereformeerden DRONTEN De lande lijke vergadering van de Nederlandse Gerefor meerde Kerken heeft het antwoord op de vraag of het „schriftuurlijk en kerkelijk verantwoord is zusters van de gemeente te roepen tot het diake nambt" opnieuw voor ten minste twee jaar uit gesteld. De algemene vergadering van deze ter rechter zijde van het midden staande ge loofsgemeenschap stelde za terdag te Dronten een nieu we commissie (inmiddels de derde in haar soort) in die de kwestie veel breder moet bestuderen. Deze commissie moet onder meer ingaan op vragen als: zijn sommige teksten in het Nieuwe Testament over de vrouw tijdgebonden. Daar naast moet de commissie nadrukkelijk letten op wat andere Gereformeerde Kerken in binnen- en bui tenland over deze zaak heb ben gepubliceerd. Verder spelen de verhou dingen met de Gerefor meerde Kerken Vrijge maakt en de Christelijke Gereformeerde Kerken mee, die de ontwikkelingen op dit punt binnen de Ne derlandse Gereformeerde Kerken nauwlettend vol gen. Binnen deze twee ker ken is de kwestie niet of nauwelijks bespreekbaar. Moderamenlid ds. W. Smouter uit Rijswijk was teleurgesteld. „Veel ge meenten zullen niet nog eens twee of zelfs vier jaar willen wachten voordat zij tot de aanstelling van vrou welijke diakenen over gaan". Smouter betwijfelde of de nieuwe commissie de problemen wel kan oplos sen: „De opdracht is zo wijd als de wereld". Smouter zag een eigen voorstel stranden waarin enerzijds de deur voor de vrouwelijke diaken definitief in het slot, terwijl het anderzijds ruimte gaf aan de vrouw in „de een of andere vorm van georden de dienst in de gemeente". Die dienst zou dan desnoods de naam diaken mogen dra gen. Minister moet inbinden HSTE >or 'co M he <ee jaé ."laren c Het ziet er naar uit dat minister Van der Broek vanl tenlandse zaken hoog spel wil spelen in de paspoortaf Hij schijnt nog steeds ver zijn nek te willen uitsteken on rato-t staatssecretaris Van der Linden te behouden voor het ;hte b net. Let wel, het gaat om de bewindsman die volgens de lementaire enquêtecomissie niet alleen geblunderd let eer maar die ook een politieke doodzonde heeft begaan dot Tweede Kamer te misleiden. Dat de minister echter sterk in zijn schoenen staat kan worden afgeleid uit hetjruk dat het afgelopen weekeinde binnen het kabinet geer sitie 1 koord kon worden bereikt over de definitieve tekst vai verweerschrift dat een college van topambtenaren heef gesteld. Dat verweerschrift duidt er overigens op, dat he binet de neiging heeft uit het oog te verliezen dat het de is van het parlement de regering te controleren en nie dersom. ny re\ PELE prijs op h vand he Het is overigens alleszins begrijpelijk, dat de minister er maar moeilijk bij kan neerleggen dat zijn staatssecre straks naar alle waarschijnlijkheid gedwongen wordt tcnNe^( treden. Dat vertrek van Van der Linden werpt namelijk een smet op het blazoen van de minister. Daarmee word mers voor eens en altijd vastgelegd dat het het minis itie van buitenlandse zaken de afgelopen jaren op onderc1 n»e slecht heeft gefunctioneerd. En omdat Van den Broek voor in laatste instantie verantwoordelijk is, trekt hij ziel aan. En terecht. dit neemt niet weg, dat de minister in feite voor een moeilijke keuze staat. Zich zonder meer neerleggen bi^^w heengaan van zijn staatssecretaris zou hem het etiket „0| tunist" kunnen opleveren en dat staat een politicus di| i pretentie lijkt te hebben ooit premier Lubbers op te vcjCf] eufemistisch uitgedrukt allesbehalve fraai. Het i dik en dun verdedigen van staatssecretaris Van der Lii-y/n daarentegen bergt grote riscio's in zich. Er zijn namelijk i ke aanwijzingen dat de Tweede Kamer - in dit geval C fractievoorzitter De Vries en zijn collega Voorhoeve va^IER VVD - ernst willen maken met het begrip „zuiverheid" (nklij politiek. De Vries getuigde daar al van in de affaire-Brtrsch Voorhoeve is in eigen kring opgeroepen dat voorbeeld teizwaï gen. Vandaar dat de liberalen zich er al helemaal bij hejrt 1 neergelegd, dat minister Van Eekelen na zijn zoveelste agen re het veld moet ruimen, al stellen zij daarbij wel één \ptelc waarde: indien Van Eekelen, dan ook Van der Linden.tld j>opw de confrontatie met de Tweede Kamer zou dat kunnen draaien op een situatie waarbij de positie van de ministf het geding komt. Van zijn kant lijkt De Vries tot nu toeLrzitl onder de indruk van de steun die Van der Linden uit 1 burg ondervindt. Het lijkt ook niet aannemelijk dat hïn hel zwichten voor het dreigement van een ministerscrisis, z£Y niet wanneer dat niet leidt tot een kabinetscrisis. En aaP^'' zien uit de opstelling van premier Lubbers tot nu toe itreni, bleken dat de minister-president de paspoortaffaire geeifent j binetscrisis waard vindt en gelijk heeft hij doet mjn 22i ter Van der Broek er verstandig aan in te binden. Hep w* zichtsverlies dat hij daarmee lijdt zou zijn imago van j1 6el( gante onbuigzaamheid kunnen keren in dat van een praf^^ tisch politicus die tegenslagen kan incasseren. In def" komst, wanneer bijvoorbeeld de opvolging van Lubber} de orde is, zou dat weieens een pre kunnen zijn "ilgen: nspo Perioden met zon DE BILT (KNMI) - Twerwijl een storing naar Duitsland wegtrekt, breidt een hoge- drukgebied zich de komende 24 uur vanuit de Golf van Bis- caje in onze richting uit. De kern hiervan wordt morgen avond in onze omgeving ver wacht. De neerslagkansen zijn dan ook klein in het komende etmaal in ons land. In eerste instantie voert een matige noordwesten wind vanaf de Noordzee nog tamelijk koele lucht aan. Hierin komen op klaringen voor. Landinwaarts kan het de komende nacht tij dens deze opklaringen tot rond 7 graden afkoelen. Morgen middag variëren de tempera turen tussen de 18 graden bij zee tot 20 graden in het zui den. Het genoemde hogedruk- gebied trekt woensdag en don derdag verder naar het oosten. Bij een matige zuidoosten wind krijgen wij dan een tweetal tamelijk warme nazo merdagen. De vooruitzichten voor woens dag tot en met zaterdag: eerst overwegend zonnig nazomer- weer bij een middagtempera- tuur van ongeveer 24 graden. Weersvooruitzichten v Europese landen, geldig en woensdag. astisc Zuid-Scandina vie. Wisselend bewolkt en enkele j veri ..Middagtemperatuur ongeveer ljttelii den g va ping Denemarken en noord-Duitslafiëeni Perioden met zon en vrijwel n de Middagtemperatuur ongeveer nota den. j een Britse Eilanden Wisselend bewolkt en vooral i> na land en Schotland perioden rnt te gen. Middagtemperatuur van „go den in het noorden, tot 25 gra( het zuidoosten. emc Benelux en midden-Duitsland.TOTl Perioden met zon en droog. temperatuur ongeveer 23 gradr^*£ Noord en midden-Frankrijk. e-Pa Zonnig, middagtemperatuur erdai pend tot ongeveer 28 graden. ovej Alpenlanden en zuid-Duitslani zonnig en temperatuur in dej?'""1 ongeveer 28 graden. (nofil Spanje, Portugal, zuid-Frankrif Y® lië, Joegoslavische- en Griekse-WO Zonnig en droog. Middagtempéensv rond 30 graden. i>n fzeke WEERRAPPORT HEDENMORGEN t^e Wh' Max Min S-teS Dat zoeken we even op. In de 'Uit'bijlage ^^ïatuurlijW^J 26 21 Harig 34 19 SSK. Stockholm Palm Beach weert. Rio de Janeiro zw. be* San Franclaco onbew. Sao Paolo zw. be* Singapore zw. be* rcr

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2