£arakterpaard Paledo edt IJsbrand Chardon [ULGAARSE ATLETEN STELLEN KANDIDATUUR sVolleybalploeg ;iadert topvorm Nederlaag honkballers in slotduel met Cuba Barel na winst favoriet EK Australiërs stelen show PORT QeidoaQowia^it MAANDAG 5 SEPTEMBER 1988 PAGINA 13 Faneyte terug in selectie NOVARA Rikkert Fa neyte zal worden opgeno men in de Nederlandse honkbalselectie, die over ruim een week zal ver trekken naar het olym pisch demonstratietoernooi in Seoul. Volgens KNBSB- bestuurslid Jules de Pierre is Faneyte voldoende her steld van de sleutelbeen- breuk, waardoor hij de Haarlemse honkbalweek en het toernooi om het wereldkampioenschap heeft moeten missen. eniers kampioen ift andboogschieten (Spar en Ka nl lORN Seoul-ganger 'ny Reniers uit Liessel is toorn Nederlands kam- >en handboogschieten ge erden. Zijn score van 1313 nten was een Nederlands ord. Op de negentig me- baan schoot Reniers 313 nten, vijf meer dan de ite prestatie van record- uder Harrie Smeets. de dames ging de titel r Anita Smits uit Oir- ïot. Smits, die ook Olym- h deelnemer is, had elf iten voorsprong op Ja- iline van Rozendaal uit smalen: 1269 om 1258. Brons voor hockeymeisjes PARIJS De Nederlandse meisjesploeg heeft in het toer nooi om de Europese hockeyti- tel in Parijs niet hoger kunnen reiken dan het brons. Nadat Jong Oranje zaterdag de kan sen op de tevoren wel ver wachte finaleplaats tegen En geland had laten liggen werd op de slotdag Sovjetunie met 4-1 verslagen. Alle doelpunten kwamen op naam van Wietske de Ruiter. De HGC-speelster werd met tien treffers in vijf duels topscorer van het toer nooi. West-Duitsland maakte de favorietenrol waar door in de finale met 3-1 af te rekenen met de Engelse ploeg. WEER ETAPPEZEGE MATTHIEU HERMANS DEN HAAG Na de vlotte etappezege van zaterdag van Matthieu Hermans in de eerste etappe traden de Nederlandse renners in het weekeinde niet meer op de voorgrond in de Ronde van Catalonië. De tweede etappe werd gewonnen door de Spanjaard Alfonso Gutier rez. Steven Rooks heeft gisteren in Oslo een wegwedstrijd voor profs in Oslo gewonnen. De Noordhollander versloeg de Noor Peter sen en de Italiaanse oud-wereldkampioen Moreno Argentin. Greg LeMond heeft te kennen gegeven, dat hij in het nieuwe jaar mogelijk voor een andere ploeg dan PDM zal rijden. Wereldkampioen Fondriest heeft de eerste koers in de regenboogtrui een anonie me rol vertolkt. In de ronde van Veneto ein digde hij zaterdag in Padua met meer dan twee minuten achterstand in het uitgedunde peloton. Argentin zegevierde. PARIJS Rob Barel heeft giste ren in Parijs zijn kandidatuur ge steld voor het Europees kampioen schap kwart-triathlon, dat volgen de week in Venetië wordt afge werkt. Barel finishte na 1500 meter zwemmen in de Seine, 40 kilometer fietsen en 10 kilometer lopen onder de Eifeltoren als eerste in 1 uur, 57 minuten en 14 seconden. De Neder landse triatleet had bijna 40 secon den voorsprong op de Fransman Yves Cordier. De Nederlander Marcel Osse is in de Donau-insel- triathlon (1,5 km zwemmen, 40 km fietsen, 10 km lopen) als tweede ge ëindigd in 1.56.56. Osse moest al leen de Zwitser Roy Hinner voor laten gaan. In Rosmalen won de Eibergenaar Henry Kiens de laatste kwart- triathlon in een reeks van vijf wed strijden in 2.00.07. Hij profiteerde van de pech van zijn rivaal Koen- ders, die net als bij het open Neder lands kampioenschap onlangs in Almere met een kapotte fiets aan de kant bleef staan. Koenders ver speelde daardoor ook de eerste plaats in het algemeen klassement aan Kiens. Nick Marijnissen werd derde op minder dan een minuut gevolgd door de junior Frank Hei doorn, die een tijd realiseerde van 2.03.16. Bij de dames zegevierde Thea Sijbesma in afwezigheid van Irma Zwartkruis vóór Ada van Zwieten. Derde Grote Prijs voor Jos Lansink LANAKEN Jos Lansink heeft voor de derde keer binnen een maand een overwinning in een Grote Prijs te pakken. Nadat de 27-jarige ruiter uit Weerselo in augustus achtereenvolgens de hoofdnummers van Geesteren en Rotterdam (beide malen met zijn Olympische paard Felix) op zijn naam had gebracht zegevierde hij gisteren in de Grote Prijs van het CHIO in Lanaken. Op het erf van de door miljonair Leon Melchior geleide Stal Zangersheide was de als een ko meet omhoog geschoten Lansink alle concurrenten te snel af met Libero H, de vervanger van de in quarantaine verblijvende Felix. Half miljoen voor gehandicaptensport DEN HAAG Staatssecretaris Dick Dees van wvc heeft drie honderdduizend gulden ter be schikking gesteld van de gehan dicaptensport. Het nationaal fonds sport gehandicapten gaf tweehonderdduizend gulden. Het half miljoen gulden extra is bestemd voor het dekken van het tekort, waarmee de landelij ke gehandicaptensportorganisa ties kampen. Het tekort be draagt volgens een onderzoek van een projectgroep van wvc 1,6 miljoen gulden. Door de ex tra bijdragen is het voortbestaan van de sportorganisaties voor gehandicapten voor dit jaar vei lig gesteld. Atleet overlijdt in estafetteloop LEMELERVELD De ne- gen tienjarige Jan Willem Janssen uit Raalte is zaterdag middag aan de gevolgen van een hartaanval overleden tij dens de zes-uursestafetteloop van FC Onbekend op het sportpark Heidepark in Leme- lerveld (gemeente Ommen). De atleet raakte na het beëin digen van zijn loop onwel. Harcreanimatie bleek vergeefs. De estafetteloop, waaraan 34 ploegen deelnamen, werd met een afgelast. In navolging van Kostadinova, vestigde ook Christo Markov enkele weken voor de Olym pische Spelen de aandacht op zich. De hinkstapspringer liet een afstand opmeten van 17,77 meter. De Europese record houder op de driesprong met 17,92 werd zaterdag geholpen door een toegestane rugwind van 1,36 m/sec. Markov verbe terde de beste jaarprestatie van de Sovjet-atleet Protsenko met negen centimeter. De Oostduitse en Russische at leten hebben komende week hun laatste test. Donderdag en vrijdag is er een wedstrijd in Potsdam en volgende week dinsdag in Oost-Berlijn. Vol gende week dinsdag en woens dag test de Russische atletiek- ploeg zich in het trainings kamp in Wladiwostok, dat op slechts twee uur vliegen van Seoul ligt. De laatste Amerikaanse test- wedstrijd in Los Angeles had weinig om het lijf omdat het merendeel van de olympische kandidaten verstek liet gaan. In Los Angeles werd bekend dat Carl Lewis in elk geval voor de Verenigde Staten op de 4 x .100 meter zal uitkomen. De Amerikaanse basisploeg bestaat uit: Carl Lewis, Dennis Mitchell, Calvin Smith, Albert Robinson, Joe Deloach en Mike Marsh. In Sapporo sprong Mike Po well met iets te veel rugwind 8,44 meter ver. In Athene be nadrukte Roger Kingdom dat hij zijn olympische titel op de 110 meter horden in Seoul wil prolongeren. De Amerikaan won in 13,03 seconden. Kinjg- dom voert de wereldranglijst aan met 12,97 seconden. In Athene maakten twee Cu baanse atleten, die in Seoul niet aanwezig zullen zijn in druk. Javier Sotomayor beves tigde nog eens de meest con stante en beste hoogspringer 6-3 (4-kRLSRUHE De Ne- ai* 2^1 landse volleyballers foetstbben de olympische nhüis s^rbereiding beëindigd "eidsre<?t een indrukwekkende 25]omf in het vierlanden- ,i*t^tfrnooi in Karlsruhe. De Scheihipe van coach Selinger ïrotebr» - tl twee sets af, zaterdag °"2 ((^en West-Duitsland toen Lems lïi lilt* Swiet|mger de „oude basis de kaa het veld stuurde. Zijn 2-0 Pte keus trok daarna-in 88. Lalog tempo de achter- 'JJJ jnd van 2-0 recht. In de fattum ale tegen Bulgarije gaf oge formatie gisteren uur) tvfi wervelende show. 4-2 (3 sTveit1 15"6* 15"7* en 15"13 veiterJrden de Bulgaren in tdderml Karlsruhe van de vloer gespeeld. Selinger en zijn club naderen de olympische vorm. Morgen vertrekt de ploeg naar Seoul, waar voor aanvang van het olympisch gebeuren nog twee interlands op het pro gramma staan tegen het gast land. Speltechnisch is Neder land klaar voor het debuut op olympisch niveau, men taal wordt het toernooi een zware opgave. De coach van het Amerikaanse team, een van de tegenstanders in pou le B, is vol lof over de Ne derlandse progressie. Hij voorspelt, dat de Nederland se ploeg een zekere medaille kandidaat is, indien de ploeg er in slaagt alle wedstrijden op de toppen van hun vin gers te spelen. In Karlsruhe speelde de Ne derlandse ploeg nog zorge loos. Vrolijk en fris werden de wervelende aanvalscom- binaties uitgevoerd en de te genstanders raakten een voor een het spoor bijster. De Nederlandse ploeg had tegen Bulgarije nog een rekening te vereffenen. In Sofia ging de finale tegen Bulgarije om de Sofia-Cup met 3-2 verlo ren door arbitrale dwalingen en corrupte lijhrechters. Door dat akkefietje stond er zondag in Karlsruhe een bij zonder gemotiveerd team binnen de lijnen. „We will kill them", voorspelde coach Selinger voor de wedstrijd. En de Amerikaanse godfa ther van het Nederlandse volleybal kreeg gelijk. Met 15-6, 15-8 en 15-13 werden de Bulgaren verslagen. |FIA De Bulgaarse ïte Stefka Kostadinova ïft zaterdag bij de na- lale kampioenschappen [Sofia het hoogspringen 'onnen met 2,07 meter, beste prestatie van het toen. De wereldrecord- idster (2,09 meter) stel- met deze verrichting [maals haar kandida- ir voor het olympische id in Seoul. van dit seizoen te zijn met een hoogte van 2,35 meter. Roberto Hernandez liep de 400 meter in 44,62 seconden. De Ameri kaan Walter McCoy werd tweede in 44,84 seconden. Danny Harris won de 400 me ter horden in 48,09 seconden. Bij de Vladimir Koets-memo- rial atletiekwedstrijd in Mos kou werd gisteren ook een beste wereldseizoenprestaties verbeterd. Olga Bryzgina, de wereldkampioene op de 400 meter, liep haar specialiteit in 49,18 seconden. Zij was daar mee twaalfhonderdste seconde sneller dan de Oostduitse Pe tra Muller, die sedert 3 juni Jena) met 49,30 de snelste van dit seizoen was. Achter Bryzgi na bleven Aglita Joertsjenko (49,47) en Maria Pinigina (49,74) ook onder de 50 secon den, waarmee de Sovjet-Unie een grote bedreiging vormt voor de DDR, dat in Seoul voorbestemd lijkt beide esta fettenummers bij de dames te winnen. van onvrede over de techni sche leiding zijn waar te ne men, spreekt de groep zich niet uit. Pas na het toernooi in Seoul (Bill Groot en Alfred de Leeuw kondigden aan hun in ternationale loopbaan daar te beëindigen) worden de grie ven mogelijk naar buiten ge bracht. Die gelden zeker ook de inbreng van Petroffs assis tenten Volkerijk en Harry van der Vaart, die binnen een deel van de groep weinig vertrou wen genieten. Nederland 1-0-0-4-0-0-0-0 5 Cuba 11-0-2-1-0-0-0-1 15 Werpcijfers: Nederland: Haitze De Vries (1/3 2). 0-2-5-0. Volkerijk (3 2/3): 0-0-9-1. Smidt (3 1/3 1): 2-0-4- 0. Cuba: Hernandez (3 2/3 3): 0-1-5-1, Rojas Rodriguez (2 1/3): 1-0-1-0. Ajete (1): 1-0-0-0, Aleman (1): 2-0-0-0. Homeruns: Nederland: eerste inning: Halderman (solo), Cuba: eerste: Casa nova (+1); achtste: Castro (solo). Toeschouwers: 1000, tijdsduur: 2 uur 20 minuten. SURPRISES TROEF OP DUINDIGT WASSENAAR Met nog één kanshebber op de ge hele pot, ruim honderd- zestig duizend gulden, werd gisteren aan het laatste onderdeel van het W5-spel, de klassieke St. Leger, een ren over 2900 meter, gistermiddag op Duindigt, begonnen. De eerste favoriet Jules Favre liet het in de eindstrijd af weten en tweede favoriet Give Me Jewels met de daarvoor speciaal uit En geland overgekomen Ty rone Williams greep de overwinning voor Antho ny's Dream en Dancers Guest. In de laatste rechte lijn viel de Duitse jockey Murtagh van de rug van het paard, maar bleef aan de nek van het dier han gen en ging zo nog als vierde over de finish. Na de streep kwam hij alsnog ten val. Voor rijder en paard liep het goed af en voor de eigenaar was er toch nog een vierde prijs van 1250 gulden. Deze uitslag bete kende echter wel dat er een jackpot ontstond voor het W5- spel. Verrassingen waren gisteren op Duindigt troef. In het eer ste onderdeel van het W5-spel sprong de grote favoriet Billy Vredebest aan de start en ze gevierde Carel Roodenrijs ver rassend met Ariba. Tweede fa voriet Dyenni Cunera won met Smeding het tweede on derdeel. De volbloeds kwamen in actie in het derde onder deel. De grote outsider Cabot zegevierde hier en vanaf dat moment waren er nog maar 58 goed ingevulde formulieren in de race voor de eerste prijs. Aurore Flight won het vierde deel van het W5-spel voor Yena di Robles en Jefs Com fort. In de stayersprijs voor de dra vers met een totaal aan prij zengeld van twintig mille sprong favoriet Vriend in de laatste bocht. Wikje Last, van start tot finish aan de leiding, zegevierde voor Arhus Cede en All or Nothing. ARTHUR VAN RIJSWIJK Koerstips Hilversum morgenavond 18 00 uur. Ie koers: Diana Buitenzorg. Derrek Baker. Don Victory (7-6-5). 2e koers: Beauty Tonka. Beer K. Co- meet Ruimzicht (8-9-10). 3e koers: Zuidster Voorne, Zelfbe wust. Yersin (2-7-8). 4e koers: Champ Neyenrode, Berli- nette Duke, Cha Cha Marco (2-6-7). 5e koers: Coy van de Lente. Charly Quick. Celine Princess (2-7-8). 6e koers: Anna Hanover. Anjo Vre- denburch, Zorro A (9-2-5) 7e koers: Captain Morgan. Cirrus Lucswolle, Clay Dirt (4-7-1). 8e koers: Andries S. Bo van de Lente. Benza (5-2-4). 9e koers. Alfa Nora. Yke Baker. Yor- ky (4-10-7). 10e koers: Aquavit. Yellow Crown, Amigo De Queen (4-8-3). lie koers: Belly Dancer. Brahma Me lodie. Barbara H (4-3-1). >ELDOORN Zonder IJsbrand Chardon het idsVe^rkte hing zijn eerste reldtitel in het vier- ^nrijden zaterdag aan i zijden draadje. In het ^traject van de marathon Genei d hij zojuist zes hinder- sen supersnel genomen, werd net door vrien- Paulien gemaand tot erste voorzichtigheid ven midden in de verra- (1-0). jrhjke hindernis zeven n Roonn paard op de positie J^J^lksvoor, Paledo, over de ariem)(eng sprong en zodoende Bajuwelijks meer gestuurd Matthajn worden. Tot over- an Ro$at van ramp raakte het en Sterbeen van de 11-jari- /erhagq bruine ruin ook nog verstrikt in een swing. Hinkelend en hup pelend zocht Paledo zijn weg naast het verbaasde trio medetrekkers. „Geen enkel ander paard was het gelukt, alleen Paledo. Een formidabel beest, wat een beer! Echt onvoorstelbaar wat-ie deed", stamelde Chardon. Het zevende obstakel leverde de menner uit Schipluiden ui teraard wat tijdverlies op, maar Chardon baalde nader hand nog het meest van de mensen die hem mishandeling verweten en het op een fluit concert zetten. „Ik kon nooit zien hoe ernstig het was. Ja, dat is vervelend voor het paard en voor de mensen langs de kant. Ze zullen wel gefloten hebben, maar dat hoor je op dat moment echt niet. Je bent veel te gespannen bezig met je werk. Ongeloof lijk dat Paledo op de been is gebleven. Als het span stil was gaan staan, dan was hij vast en zeker gaan wankelen en om gevallen. Alle eer gaat dus uit naar Paledo. Ik zélf stond machteloos. Als jé een span zo naar de uitgang weet te hup pelen is dat echt een unicum. Zo'n paard krijg ik echt nooit meer. Hij heeft ook zo'n fan tastische uitstraling; geeft al tijd een show weg. Zelfs als-ie moe is. Gelukkig is hij nog honderd procent oké. De die renarts heeft hem onderzocht en alles was perfect. Nee, Pa ledo is zeker niet kreupel", luidde de lofzang van de kers verse mondiale menkoning. In de spektakulaire waterbak maakte het rechter achter- paard van Chardon z'n eerste slippertje. Hij struikelde door een kuil in de vijver of over de gladde bodem. „En het wa ter is al niet zo stabiel, dus kwam hij zeer moeizaam weer rechtop", verduidelijkte Char don. Het span vervolgde de rondgang langs de door Harrie Buurman ingenieus ontworpen hindernissen in sneltreinvaart. De 'papierrol' leverde geen en kel probleem op, terwijl het 'prieeltje' helemaal tot in de perfectie werd gereden. De boomstronken van nummer zeven brachten Paledo een heldenrol, maar Chardons grooms een hels karwei aan het los- en weer vastmaken van het tuig. In het stadion reed Chardon hindernis acht alsof er niets gebeurd was: vlot, scherp en accuraat. Na de tweede plaats in de dressuur bleef Chardon zo in de marathon verreweg de sterkste. De Hongaar Bozsik Tijdens het WK vierspannen in Apeldoorn kwam de Franse deelnemer De Langlade bij een hinder nis in de waterbak vast te zitten. FOTO: ANP moest op de 93 strafpunten van de Nederlander maar liefst zeven toegeven (100). Laszlo Juhasz (Hongarije) en Christer Pahlsson (Zweden) volgden op de ranglijst. Eigen lijk had ook de naam van Ad Aarts in de top vijf niet mis staan, maar de erfgenaam van het fameuze span van de pro minent aanwezige Tjeerd Vel- stra verslikte zich in de na middag uitgerekend in de al lerlaatste hindernis. Net toen het stadion bijna compléét was volgelopen met vermoeide maar tevreden toeschouwers en ook de koninklijke familie in de 'Royal Box' had plaatsge nomen reed Aarts wat dicht langs een paal in de zoge naamde 'biertuin'. Een streng haakte zich vast om het hout werk en er moesten halsbre kende toeren van een nogal gezette groom over de paarde- ruggen aan te pas komen om het vierspan van Aarts weer te ontzetten. Kostbare seconden tikten weg en het zekere goud in de landenprijs kwam plotse ling nog in gevaar. RONALD WOUDENBERG Vande Lens J J_ O Marco Brouwers (links) en Martin Treffer blokkeren een smash van Leif Anderson, in de met 3-2 ge wonnen wedstrijd tegen West- Duitsland. FOTO: ANP PARTNER OOSTING KOMT NIET OPDAGEN NEW YORK Ook zonder pioenschappen en tiende ge- tien maal en in dezelfde twin- Pat Cash, die zich voor het be- plaatst, met 6-3,6-4,6-3 de tig jaar grepen Australiërs de gin van de Open Amerikaanse toegang tot de kwartfinales te Wimbledontitel dertien maal kampioenschappen terugtrok, ontzeggen. Ook Woodforde en en de Open Amerikaanse titel doet het Australische tennis Cahill plaatsten zich bij de veertien maal. De nalaten van zich spreken. Vier verte- laatste zestien. Woodforde ver- schap van Laver en zijn tijdge- genwoordigers van de ge- sloeg de Italiaan Diego Nargiso noten heeft zwaar gedrukt op woonlijk nogal overschaduwde met 6-1,5-7,6-3,6-0, Cahill kwa- latere generaties, jongere generatie - John lificeerde zich zonder te spe- Menno Oosting had in New Frawley, Darren Cahill, Mark len. Zijn tegenstander Marcelo York de pech in het dubbel- Woodforde en Jason Stolten- Ingaramo keerde terug naar spel gekoppeld te zijn aan de berg - legden in New York ve- Argentinië om de geboorte Canadees Martin Laurendeau, detten als John McEnroe, van zijn kind mee te maken. die onverwacht als solist de Yannick Noah, Boris Becker Al met al roepen de Australi- achtste finales haalde ten kos- en Henri Leconte neer. sche successen herinneringen te van Jaime Yzaga. Lauren- op aan de tijden van Roy deau vond kennelijk vier zwa- Frawley pakte zaterdag zijn Emerson, Lew Hoad, Neale re sets in het enkelspel wel ge- kans op het verwerven van Fraser, Rod Laver, Ken Rose- noeg en trad niet meer met naambekendheid aan door wall en John Newcombe. Tus- Oosting aan voor het duel te- Henri Leconte, verliezend fi- sen 1950 en 1970 veroverde gen de Franse combinatie For- nalist bij de Open Franse kam- Australië de Davis Cup vijf- get/Leconte. De 16-jarige Amerikaan Mi chael Chang is in extase na zijn verrassende winnende klap tegen de Zweed Svennson op Flushing Meadow. FOTO: ANP NOVARA Nederland heeft het toernooi om het wereldkampioenschap honkbal zaterdag in No- vara besloten met een ne derlaag tegen titelhouder Cuba. Nederland verloor met 15-5 in acht innings. In de achtste slagbeurt be sliste Juan Castro de ont moeting met een home run. De Cubanen, die gisteren de Verenigde Staten met 10-9 de eerste nederlaag van het toer nooi toebrachten, maakten elf punten in de eerste slagbeurt. Een homerun van Luis Casa nova, zijn zevende van het toernooi, bracht twee punten binnen. Gerlach Halderman had de derde bal van werper Orlando Hernandez over de hekken van het buitenveld ge slagen. De Nederlandse wer pers Haitze de Vries, Bart Vol kerijk en Thijs Smidt incas seerden achttien honkslagen. Nederland is in twee jaar drie plaatsen gezakt op de interna tionale honkballijst. Binnen ei gen grenzen was in 1986 de met Puerto Rico en Venezuela gedeelde zevende positie in 1986 enigszins geflatteerd. Het mislukte toernooi kan voor de KNBSB aanleiding te zijn de koers te verleggen. Hoewel binnen de selectie geluiden Leisk wint stadioncross NIJMEGEN De Australi sche Honda-rijder Jeff Leisk heeft gisteren voor 27.000 toe schouwers de stadioncross van Nijmegen, de derde in een reeks van zes om de wereldti tel, gewonnen. Leisk, die in de algemene rangschikking de eerste plaats overnam van de Zweed Leif Niklasson, hield in De Goffert de Amerikanen Jeff Ward en Broc Glover achter zich. John van den Berk, de kersverse wereldkampioen cross in de 250 cc-klasse, eindigde als vierde. Gert-Jan van Doorn werd twaalfde. De stadioncros sers doen in de komende maanden nog Ibiza, Bologna en Antwerpen aan. Willem Brands vliegt bij de start van de vierde manche van de stadioncross door het Goffert stadion in Nijmegen. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13