£eidóc Qowuvnt Massamoord op Kurden MEUBELBEURS KONSUMENTENDAG 5 7 10 11 23 24 25 27 In zee ?vdA ziet niets in „terugtreden' overheid VANDAAG Zaterdag 3 september 1988 80e jaargang no. 24208 ^^gQÊ Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthotl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1. 23,74 (aul. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar I. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. |i0 Advertenties: (excl. 6%BTW)j. 0,65 per mm, familieberichten I. 0,59 per mrn. Telelax 0/Q-9Q2702tbv-. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef redacteur W.A. Bunteweg. Losse DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Perioden met kele bui. Vanmiddag in het zuiden toenemende bewolking, gevolgd door regen. Middag- temperatuur rond 18 graden. Matige en aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan krachtige zuidwesten wind. Zon op: 06.56; onder: 20.20. Scheveningen hoog water: 09.48 en 22.17; laag water: 05.05 en 17.35 uur. Premier daarover kan twijfel bestaan Thatcher wordt oma. Thatcher wordt oma LONDEN De Britse premier Margaret That cher wordt de komende lente grootmoeder. Haar zoon Mark en diens Ame rikaanse vrouw Diane krijgen dan, als alles goed gaat, hun eerste kind. Thatcher en haar echtge noot Denis „zijn verheugd opge won den", aldus mededèling van haar regeringskantoor. Mark (35) en Diane (27) wonen sinds hun huwelijk in fe bruari 1987 in Dallas in de Verenigde Staten. De Brit se premier (62) heeft her haaldelijk verklaard dat ze ernaar uitzag oma te worden. Haar dochter Ca rol, tweelingzus van Mark, is journaliste en onge trouwd. (ADVERTENTIE) Verbod op imitatie eet- en drinkwaren DEN HAAG Op produkten die geen eet- of drinkwaren zijn maar die daar wel erg op lijken, komt een verkoopver bod te rusten. Dit heeft het ka binet gisteren bekend gemaakt. Het gaat hierbij om het ont- werp-besluit Imitatie-artikelen. Door hun misleidend uiterlijk kunnen op snoepgoed of fruit lijkende vlakgommen, memo- blokken in de vorm van ham burgers en zeep met het uiter lijk van een vrucht een gevaar voor de volksgezondheid ople- Amnesty Concert De internationale organisa tie voor de mensenrechten Amnesty International heeft gisteren het start schot gegeven voor een wereldtoernee van popmu sici. De toernee begon met een concert in het Londen- se Wembley-stadion, waaraan muzikale groot heden als (v.l.n.r.) Bruce Springsteen, Tracy Chap man, Youssou N'dour en Sting deelnamen. In het Britse stadion waren circa 70.000 mensen aanwezig. De „popronde" zal zeven weken duren. foto: ap IRAQ BESCHULDIGD VAN GEBRUIK GIFGASSEN NICOSIA Iraakse sol daten hebben tijdens een grootscheeps offen sief tegen Kurdische re bellen in het noorden van het land ongeveer 1300 ongewapende man nen, vrouwen en kinde ren gedood en in massa graven gestopt. Dat is vernomen van naar Tur kije gevluchte Kurden. Amnesty International heeft de massamoorden bevestigd. Volgens woordvoerders van de Kurdische verzets beweging zijn verder talrij ke dorpen in brand gesto ken en heeft Iraq opnieuw gifgas gebruikt. Iraq noemt dat laatste „pure verzin sels". Maar een woordvoer der in de hoofdstad Bhag- dad gaf wel toe, dat in het noorden van het land „mi litaire operaties" zijn uitge voerd. Daarbij zouden, vol gens het officiële Iraakse persbureau INA, „verra ders" (Kurden) die met Iran hebben gecollaboreerd zijn „verpletterd". Behalve de massamoorden, die op 28 augustus zouden zijn gepleegd, heeft het Iraakse leger 43.000 Kur den die naar Turkije trachtten te vluchten, de weg afgesneden. Veel van de vluchtelingen lijden honger, zijn ziek of hebben ernstige verwondingen op gelopen bij chemische aan vallen, aldus het Kurdische verzet. Inmiddels zijn vele tienduizenden Kurden wel naar Turks grondgebied gevlucht. De Iraakse Kurden hebben tijdens de acht jaar duren de Golfoorlog aan de kant gestaan van Iran, dat hen geldelijk steunde en daar voor militaire medewer king terugkreeg. Direct na het totstandkomen van een staakt-het-vuren in de Golfoorlog heeft het Iraak se leger zich naar het noor den gewend om de Kurdi sche rebellen af te straffen. Pagina 7: Amnesty: Iraq poogt Kurden uit te rcci- Een dokter onderzoekt een van de duizenden Kurdische vluchtelingen die de afgelopen dagen vanuit Iraq naar Turkije zijn getrokken. Talrijke anderen staan in de rij om onder zocht te worden op mogelijke schadelijke gevolgen van hun yyjcht. foto: ap BOODSCHAP AAN HET CDA' >EN HAAG De Partij an de Arbeid moet niets ebben van een „terugtre- en" van de overheid. Dit lijkt uit het gisteren ge- ubliceerde verslag van e discussie die de PvdA- fdelingen hebben ge- oerd over het gerucht- lakendé rapport „Schui- ende Panelen". Partijvoorzitter Marjanne Sint jrkende dat deze meningsvor ming in de afdelingen gezien boet worden als „een bood- chap aan het CDA", welke iartij wel sterk pleit voor het jfstoten van een groot aantal iverheidstaken. Het verschil opvatting kan van groot be ing worden, als er na de vol- ende verkiezingen weer ge- robeerd zou worden een coa- itie te vormen van PvdA en :da. Iet PvdA-bestuur is het met afdelingen eens dat de verheid „een grote verant woordelijkheid heeft voor de waliteit van de samenle- ing". Volgens Marjanne Sint ebben de PvdA-leden heel oed in de gaten dat „een paar entjes belastingvoordeel niet pwegen tegen een gebrek aan «jvoorbeeld lom-scholen, aan lejaardenoorden, zwakzinni- [eninrichtingen en dergelij ke". Hieruit mag overigens niet worden afgeleid dat er niets van de huidige overheid af zou mogen. Ook de PvdA vindt dat de „verkokering" en de bureaucratie verminderd moeten worden. Veel PvdA- leden toonden zich bij het the ma individualisering en solida riteit bezorgd dat het eerste zal leiden tot een uitholling van het laatste. Het partijbestuur is daar niet bang voor,'zolang ie dereen zich optimaal kan ont plooien. De commissie-Pronk, die Schuivende Panelen heeft opgesteld, werd door de afde lingen „teruggefloten" waar het gaat om euthanasie. Een meerderheid is het met de Tweede-Kamerfractie eens dat er wel degelijk een euthana siewet moet komen. Het ver slag van de Schuivende-Pane- len-discussie wordt 1 oktober besproken op een partijraad. Vervolgens zal het partijbe stuur in november mede aan de hand daarvan een definitief standpunt formuleren, waarna begonnen kan worden met het schrijven van kiezingsprogramma. Vicole Jagerman litgeschakeld 'LUSHING MEADOW Ni- :ole Jagerman heeft de derde ronde van de open Ameri kaanse tenniskampioenschap- )en op Flushing Meadow niet 'ehaald. De Nederlandse ver oor in drie sets van de Ameri- aanse Patty Fendick: 5-7, 6-4, •6. Ivan Lendl, favoriet bij de heren, plaatste zich gemakke lijk voor de derde ronde. Hij versloeg in drie sets de Ameri kaan Jay Berger: 6-2, 6-4, 6-1. Ook Amerika's nieuwe hoop André Agassi kwam verder. Hij was in vier sets (4-6, 6-2, 6- 6-4) te sterk voor zijn Rick Leach. Grillen der natuur De natuur vertoont vaak nukken en grillen, maar soms wordt het te gek. Een barbecue-feest in Davos kon gisteren niet doorgaan, omdat het plotseling was gaan sneeuwen. En dus moest de ober sneeuwballen wegprikken van de grilplaat in plaats van warme balletjes en worstjes. Franse rechter wijst eis schadevergoeding waterleidingen toe RIJSWIJK De Franse rech- ter in Mulhouse heeft de Kali- mijnen in de Elzas veroordeeld tot het betalen van twee mil joen francs aan het Provinci aal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland en de Gemeen tewaterleidingen Amsterdam. Dit is een eerste aanbetaling van de schadevergoeding voor de aantasting van het water leidingnet van beide bedrijven door het afvalzout dat de Kali- mijnen in de Rijn loost. In kort geding hadden tien Nederlandse instanties begin augustus voor het Tribunal de Grande Instance in Mulhouse vier miljoen francs als voor schot geëist. Nu is de helft toe gekend. De eis was ingediend om enige voortgang af te dwingen in de gerechtelijke procedures tegen de zoutmij nen, die de Nederlandse kla gers reeds in 1981 zijn begon nen. De Kalimijnen moeten de kosten van het proces betalen Gratis 06-nummers over Europa 1992 HILVERSUM Het ministe rie van economische zaken gaat gratis 06-nummers starten met informatie over het weg vallen van de Europese bin nengrenzen in 1992. Deze nummers, die zowel bedoeld zijn voor ondernemers als voor het grote publiek, worden op 21 september bekendgemaakt. Volgens staatssecretaris Van Rooy van economische zaken is er grote behoefte aan de be treffende informatie. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ZONDAG 4 SEPTEMBER Open van 10.00-18.00 uur w Toegangsprijs! 7,50 I I'JAAR BEURS 65 /kinderen 6,- U UTRECHT/HOLLA UTRECHT/HOLLAND Ambassadeurs maken toer door Wassenaar Met burgemeester Schoute als gids hebben zeventien ambas sadeurs, drie zaakgelastigden en een honorair consul-gene raal gisteren een toertocht door Wassenaar gemaakt. Vrij wel alle ambassadeurs „resi deren" alweer enige tijd in Wassenaar, maar echt leren kennen hadden ze hun woon plaats nog niet. Vandaar de toer per bus langs tal van schilderachtige plekjes in het villadorp. Bij het hoofdkantoor van de ANWB, hoek van Alke- net nog op het grondgebied van Wassenaar, werd een langdurige stop gemaakt om de Alarmcentrale te bezichti gen. De rondrit werd afgeslo- Schoute aan de hand van de ten met een drankje en een presentielijst wie aan de „ma- hapje in het raadhuis de gical mystery tour" meedeed. Paauw. Aan het begin van de rit controleerde burgemeester foto: jeroen de jong Mr. Credit- Card Een wedden schap bracht de Amerikaan Wal ter Cavanagh er toe 's werelds grootste verza meling geldige credit-cards aan te leggen. De man uit Californië bezit een porte monnee van 76 meter lang. Meestal gebruikt hij maar twee of drie credit-cards. foto: ap Tbc na omstreden behandeling tegen gewrichtsklachten VEGHLEL In de landelijke praktijk van een arts in het Noordbrabantse Veghel zijn 19 patiënten besmet geraakt met tuberculose, van wie negen met een zeldzame vorm, ge- wrichtstuberculose. Bij nog 13 andere patiënten bestaat het vermoeden van besmetting. De betrokken arts heeft een privé-praktijk waar hij patiën ten behandelde met gewrichts klachten en huidaandoenin gen. Hij heeft zijn praktijk op advies van de inspectie inmid dels gesloten in afwachting van de resultaten van het on derzoek. Alle patiënten van de arts is geadviseerd zich bij een consultatiebureau op tbc te la ten onderzoeken. Het gaat om 380 mensen uit verschillende delen van het land. Volgens inspecteur van de volksge zondheid C. Postema paste de Veghelse arts een in ons land enigszins omstreden behande ling toe, waarbij hij zijn pa tiënten onder meer injecteerde met bijnierschorshormonen. De inspectie zal bij het onder zoek ook de desinfectiemaatre- gelen in de praktijk bekijken. Gewrichtstuberculose is een zeldzame aandoening, die nor maal in ons land niet vaker dan enkele tientallen keren per jaar voorkomt. Bij tijdige ontdekking is de ziekte, net als andere vormen van tbc, goed te behandelen. Gewrichtstu berculose geeft soms echter pas na lange tijd klachten. Hierdoor bestaat het gevaar dat al schade aan de gewrich ten is ontstaan voordat de ziekte ontdekt is. Fransman verkocht baby aan Duitser ROUEN Tegen een 42-jari- ge Fransman is een arrestatie bevel uitgevaardigd omdat hij zijn baby verkocht zou hebben aan een Westduitse indus trieel. Francois Levistre en zijn vriendin Roselyne Devil- lez (24) zouden hun kind na de geboorte op 18 augustus aan de Duitser hebben aangeboden. Het kind, een „jongen met blond haar en blauwe ogen", werd in Benisa in Spanje gebo ren in aanwezigheid van de „adoptieouders". Het Duitse stel zou 50.000 Franse franc (zo'n 15.000 gulden) voor het kind hebben betaald. 28 PAGINA'S Emigratie als misdaad Bengalen vluchten massaal voor moesson en rivieren Spaanse competitie in teken van duel Beenhakker- Cruijff „Ron Willemswil over twee weken weer spelen Roemenen: als de kerk wordt veroverd hebben we niets meer Er is geen leeftijd waarop je niet meer verder hoeft Hiswa te water: de show van de primeurs Disney en James Bond „trekkers" voor nieuwe markt geestelijk leven opinie/weer binnenland buitenland economie sport leiden omgeving land- en tuinbouw kunst radio en televisie Hoewel de Hiswa in de Amsterdamse RAI al heel aardig is om naar toe te gaan, de Hiswa te water - in het nautisch kwartier van Amsterdam - is hele maal „het einde". Van zes tot en met elf september drijven daar boten, sailers, jachten en jachtjes te kust en te keur, 250 in getal. Vanzelfsprekend be steedt de Leidse Courant daar vandaag in de Fina le al de nodige aandacht aan. Vele duizenden be zoekers, onder wie wellicht ook u, zullen deze „show van primeurs" - per boot bereikbaar in een pendeldienst - met een bezoek vereren. Wie dan de Leidse Courant onder zijn arm bij zich heeft, kan dan zelfs van twee „shows van primeurs" genieten. Wie onze krant nog steeds niet leest krijgt alsnog de wijze raad: ga met de Leidse Courant in zee. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabo mi den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1