ZeidócSoiwcmt' Politie gaat brommers scherp controleren STAD OMGEVING Voorkeursbehandeling vrouwen is terecht Nieuw leven in Kunstkring Burcht ALLER LEI(DS) Een cadeau van formaat lef truck vertilt zich lijkans aan Hortus-tafel AANLEG RIOLERING NISSAN SUNNY AUTO-HEEMSKERK VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1988 PAGINA 9 ieuw systeem voor innen mdenbelasting vertraagd IDEN Het nieuwe systeem voor het innen van idenbelasting kan pas op z'n vroegst op 1 januari gend jaar ingevoerd worden. Eerder werd erop ge- end dat het in de loop van 1988 al ingevoerd zou inen worden. Bij het nieuwe systeem is het de be ling dat de hondenbelasting via aangifte in plaats i een aanslag geïnd zal worden. De leden van de dscommissie financiën, personeel en organisatie aken gisteravond hun teleurstelling over de ver- ;ing uit. De problemen worden veroorzaakt door- het bestaande geautomatiseerde systeem fors ge- jigd moet worden. Daarmee zijn nog enkele maan- gemoeid. De baten die het sneller invoeren van nieuwe systeem op zouden leveren, wegen niet op in de nadelen daarvan, zo werd uiteengezet. Het uwe systeem moet aan het begin van een nieuw astingjaar ingevoerd worden om ontduiking van hondenbelasting tegen te gaan. Man krijgt klap na onenigheid LEIDEN Een 48-jari- ge man uit Leiden is gisteren aangehouden nadat hij eerder op de dag een 21-jarige man een vuistslag had gege ven. In de supermarkt Hoogvliet aan het Le vendaal kreeg de Lei- denaar onenigheid met de 21-jarige man, die in de supermarkt werk zaam is. De reden van de onenigheid is niet bekend. Verbazing over hoger tarief voor lager gasverbruik LEIDEN Er moet snel duidelijkheid komen over het stadsverwarmingscontract dat het Stadsbouwhuis met het Energiebedrijf Rijnland (EBR) gesloten heeft. De leden van de raadscommissie financiën, personeel en organisatie waren het er gisteravond over eens, dat het een zeer merkwaardige zaak is dat uit ener gierekeningen die de gemeente van het EBR kreeg, bleek dat na isolerende maatregelen aan het gebouw een hoger tarief voor het lagere verbruik betaald moest worden. Doordat het Stadsbouwhuis aan de Langegracht een lager gasverbruik kreeg, kwam de gemeente in een andere tariefschaal terecht: een schaal die per gebruikte hoeveelheid gas een hoger bedrag rekent. Het EBR heeft het college van B en W naar aanleiding van een reactie daarop geantwoord dat zij niet van plan is de tarievenschaal te verande ren. Besloten werd gisteravond met het EBR te over leggen over de gang van zaken. Woning beschoten LEIDEN Een gezin, dat gister avond in zijn woning aan de Vin- kweg rustig naar de televisie zat te kijken, moest plotseling snel op de grond gaan liggen omdat de kogels hen om de oren vlogen. Er vielen geen gewonden. De politie ver moedt dat er vanaf de rijbaan naar de woning aan de Vinkweg is ge schoten met een klein vuurwapen of een luchtbuks. In de woonkamer werden stukjes lood aangetroffen en er zaten twee kogelgaatjes in het raam. De omgeving is vervolgens door de politie uitgekamd, maar de daders werden niet aangetroffen. De schade aan de woning beperkt zich tot het kapotte raam. De tech nische recherche heeft vanmorgen een nader onderzoek ingesteld. Fietsster gewond bij aanrijding LEIDEN Een 16-jarige Leidse fietsster heeft gister middag een lichte hersen schudding opgelopen bij een aanrijding op de Churchill- laan. Het meisje, dat op het fiestpad richting Haagweg reed, wilde ter hoogte van de Brandts Buyskade de Churchilllaan oversteken. Zij dacht dat dit kon omdat op de meest rechtse rijstrook het verkeer stil stond. De linker rijstrook zag zij ech ter over het hoofd. Een 38-jari- ge automobilist uit Alphen aan den Rijn kon de vrouw niet meer ontwijken. Bromfietser breekt arm LEIDEN Een 17- jarige bromfietser uit Leiden heeft gistermiddag bij een val zijn arm gebro ken. Rijdend op de Huigbrug wilde hij zich richting Mare- singel begeven. Toen hij op de brug moest remmen, gleed zijn brommer onderuit. Het weg dek was glad ge worden door de re gen. De Leidenaar is overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. IDEN Hoe vind ik het Ei Columbus? Dat moet Louis der Meer gisteren gedacht ben toen hij z'n kolossale >sief houten tafel van de tus Botanicus wilde over- ngen naar de Groenoordhal- De tafel is gevormd uit de anten van de eeuwenoude k die eens waakte over de tang van de Leidse Hortus inicus, maar door een zwam het leven kwam. Tot ver- •t van velen moest de aange- reusachtige boom in stuk- borden gezaagd. Medewer- s van de Hortus waren da- bezig om de eeuwenoude s te vellen en belangstellen- konden zich inschrijven om schijf van de boom in hun te krijgen. Uit de immense stronk heeft Louis van der Meer de zware tafel vervaar digd. De verplaatsing van de ta fel, die van 8 tot en met 19 sep tember op de Leidato Huishoud Show staat, had gistermiddag echter nogal wat voeten in aar de. Met een vorkheftruck gin gen Van der Meer en medewer kers van de Hortus Botanicus het gevaarte van 1.80 meter bij 2.05 meter te lijf. De eerste po ging om de loodzware tafel op te tillen moest al snel gestaakt worden omdat de heftruck weg zakte in de drassige ondergrond. IJzeren platen onder de wielen brachten uitkomst. Een oplos sing om de tafel op een pallet te krijgen was echter niet zo snel gevonden. Stukken ijzeren een akelig dun touw kwamen er aan vervoer naar de Groenoordhal- Jen verliep vervolgens zonder problemen. Het is de bedoeling dat de bezoekers van de Leidato het gewicht raden van de tafel. Hier is een prijsvraag aan ver bonden. Na afloop van de huis houdbeurs zal het gevaarte worden gewogen op een weeg schaal bij de vuilverbranding Leiden. Dit alles zal onder toe zicht staan van een notaris. Over de mogelijke bestemming van de tafel in de toekomst kon Van der Meer geen uitspraak doen. „De tafel moet op de Lei dato maar eerst tot kunst verhe ven wordenwas zijn reactie. LEIDEN/REGIO De politie gaat dit najaar scherpe controle uitoefe nen op de technische staat van bromfietsen en het rijgedrag van brom fietsbestuurders. Het doel van de actie is het aantal (bromfiets)ver- keersslachtoffers terug te dringen. Voor de actie wordt een projectteam samengesteld waarin de gemeentepolitie van Lei den samenwerkt met de rijkspolitie van Voor schoten, Oegstgeest, Lei derdorp, Alkemade en Hazerswoude. Voorafgaande aan de scherpe controles, waarin het opvoe ren van de tweewielers apar te aandacht krijgt, worden de scholen en opleidingsinstitu ten voor voortgezet- en be roepsonderwijs in de Leidse regio geïnformeerd. Daarbij wordt ook voorlichtingsmate riaal gestuurd, ontwikkeld door Veilig Verkeer Neder land. De scholieren worden dus tevoren op de hoogte ge steld van de naderende actie en het doel daarvan. De gezamenlijke actie wordt gehouden in het kader van de intensivering van de sa menwerking tussen rijkspoli tie en gemeentepolitie en de landelijke actie -25% (ver keersslachtoffers). Het spe ciale projectteam van de poli tie begint dezer dagen met de voorbereidingen. Het team zal worden ondersteund door een aantal technische specia listen. De gehele administra tie van de actie zal geautoma tiseerd worden verwerkt. De scherpe controle zal voor al worden gericht op plaatsen waar jongeren met hun bromfietsen bijeenkomen, de zogenaamde „verblijfs- en passeerplaatsen". Aan het eind van dit jaar zal de brom fietsactie geëvalueerd worden. Daarbij wordt dan bekeken of in de toekomst de nieuwe „meer gemeentelijke aanpak" een permanent ka rakter moet krijgen. J.A.P. Moonen koninklijk onderscheiden LEIDEN De heer J.A.P. Moonen heeft van middag de ere-medaille in goud ontvangen uit han den van burgemeester mr. C.H. Goekoop. Hij kreeg de koninklijke onder scheiding ter gelegenheid van zijn afscheid als be stuurslid van de Leidse Meao. Sinds de oprichting van de school in '69 is de heer Moonen penning meester geweest van het bestuur. Hoewel de heer Moonen thans woont in Oegstgeest is hij ja renlang actief geweest voor de Leidse gemeenschap. Hij was onder meer oprichter van de wijkvereniging De Morsch, de commissie Vakantiebezighe den Morskwartier en de vol leybalvereniging Aquaduct van de Leidsche Duinwater Maatschappij. Verder is hij erelid van het jubileumfonds van de LDM, de schaakvereni ging Philidor en de woning bouwvereniging Buitenlust in Oegstgeest. Ondanks al deze activiteiten ligt het zwaarte punt van zijn vele vrijwilli gerswerk in het Openbaar On derwijs. Zo kwam de heer Moonen in 1946 in de ouder commissie van de openbare Aalmarktschool. Jarenlang was hij secretaris en later voorzitter van deze commissie. Aansluitend werd hij voorzit ter van de oudercommissie van de Thorbecke-Mavo en op uitnodiging van het gemeente bestuur bestuurslid van de Leidse Meao, een samenwer kingsverband van openbaar, protestants-christelijk en rooms katholiek onderwijs. COMISSIE IN OORDEEL OVER BELEID LEIDEN: LEIDEN De Commissie gelijke behandeling van mannen en vrouwen bij de arbeid in burgerlijke overheidsdienst vindt net besluit van de Leidse ge meenteraad, om vrouwen een voorkeursbehande ling te geven bij werving, selectie en aanstelling, te recht. Dat staat in een schriftelijke reactie van de commissie, naar aanlei ding van vragen van Th. Peterbroers. Peterbroers stelde dat de door de gemeente Leiden gehan teerde voorkeursbehandeling van vrouwen mogelijk in strijd is met de Wetten gelijke be handeling van mannen en vrouwen. De commissie vindt, dat voor dat er sprake kan zijn van een voorkeursbehandeling, er aan een aantal eisen moet zijn vol daan. Zo moet de achterstand aantoonbaar zijn en mag de voorkeursbehandeling maar een tijdelijk karakter hebben. Daarnaast dient volgens de commissie rekening gehouden te worden met de samenstel ling van het personeelsbestand en moet rekening gehouden worden met het aantal vrou wen dat voor de functie ge schikt is. Als laatste dient de zwaarte van de voorkeursbe handeling in verhouding te staan tot de mate van achter stand. In het algemeen voldoet Leiden aan deze criteria, zo stelt de commissie in haar schrijven. Een van Peterbroers' vragen had betrekking op het feit dat de gemeente de voorkeursbe handeling ook toepast op func ties waarin vrouwen niet zijn ondervertegenwoordigd. Ook deze handelwijze vindt de commissie terecht. De verhou ding van 27 procent vrouwen tegenover de 73 procent man nen die bij de gemeente in dienst zijn rechtvaardigt deze opstelling. De meeste admini stratieve functies uitgezon derd, zijn vrouwen bij de ge meente Leiden ondervertegen woordigd. Volgens de commissie behoeft de mate van voorkeursbehan deling voor functies waarin vrouwen niet zijn onderverte genwoordigd pas aangepast te worden wanneer het perso neelsbestand voor 32 procent uit vrouwen bestaat. (NCERTSERIE ERSTE INITIATIEF IDEN „De programme- van de vorige stichting goed, maar een afdoende inciële basis ontbrak. Door uitvoeringen ontstonden te I schulden en saneren was korte termijn niet mogelijk, varen daar diverse plannen Er bleef dus niets anders dan te stoppen". Aldus L. Geerts. Na de faillietver ing van Stichting Burcht >eert hij met enkele ande de activiteiten van de voor- ige stichting weer nieuw le- in te blazen. irtoe is in januari van dit de Stichting Kunstkring cht opgericht en de pogin- zullen binnenkort hun eer- vruchten afwerpen. Om in toekomst een eventueel fail- ment te voorkomen, is het iwe bestuur van een andere et uitgegaan. rts: „De oude stichting die iëteit de Burcht en de gale- aan de Burgsteeg 14 in be- had, moest een enorm be- aan huur betalen aan de ieente die eigenaar van het d is. Huur en activiteiten isten bekostigd worden uit inkomsten van de sociëteit het donateursbestand. Dat niet, omdat de kosten te g waren". In de nieuwe si- e brengen Stichting Stel- aan wie de galerie is on- verhuurd en twee uitbaters J. van der Stoep en E. akhuis die de sociëteit ge pacht hebben, de huur op. Het bestuur van Kunstkring Burcht richt zich op het culturele pro gramma. Donateurs moeten de financiering hiervan mogelijk maken. Bestuurslid Geerts is van me ning dat de bezoekers door de nieuwe opzet een interessant programma geboden kan. worden. „Een programma met muziek, schrijversavonden, le zingen, architecten-café en wel licht een iournalisten-café en beeldende kunst". Bij het laat ste werkt men nauw samen met Galerie Stelling. „Vandaag wordt bijvoorbeeld een exposi tie geopend van Franse kunste naars die het resultaat is van een uitwisseling. De tentoon stelling zal de hele maand du ren, waarna er weer een andere expositie komt", aldus Geerts, die duidelijk maakt dat de gale rie ook gebruikt zal worden voor concerten en manifesta- Verzoek Met die concerten wordt een nieuw aspect in het programma van de kunstkring aangeroerd. H. de Vriend, die zich naast zijn werk als muziekleraar met componeren bezig houdt, is door het bestuur benaderd met het verzoek een concertserie sa men te stellen. „Omdat ik zelf componeer, ken ik veel mensen die met interessante dingen H. de Vriend, achter de piano in Sociëteit de Burcht, heeft voor de S gevarieerde concertserie samengesteld. kunnen komen. Een aantal van kwartet en staat op het punt hen verschijnt in de Burcht. Zo staat om naar Amerika af te treedt er een leraar op van het reizen", aldus een zeer enthou- Koninklijk Conservatorium siaste De Vriend. Over de in- Den Haag en ziet Alex dé houd van het programma zegt Leeuw kans een optreden te hij: „Het is zeer apart. Er treden verzorgen. Hij is dan net terug geen alledaagse groepen op en van een toernee door Japan er worden bijzondere werken met het Nederlands Saxofoon- gebracht. Ook kinderen kun- Vervolgens laat De Vriend, die nen zich in het programma her kennen. Voor hen is er bijvoor beeld een exclusief optreden van Michel Marany die een kla rinetoptreden combineert met dans. Er zijn maar weinigen die dit kunnen". al eerder concertprogramma's samenstelde voor het Leids Vrijetijdscentrum (avant garde) en De Waag (moderne muziek), alle onderdelen van het pro gramma de revue passeren. „Wat bijzonder leuk is, is 'Re viewing de Koko-dagen' van de onlangs afgestudeerde compo nisten Sauer en De Graaf. Zij hebben alle Nederlandse com ponisten verzocht "een korte compositie te maken en dat hebben zij op video vastgelegd. De beste stukjes zullen worden vertoond. In totaal beslaat het programma tien zondagmidda gen en wordt niet alleen mo derne maar ook klassieke mu ziek ten gehore gebracht. De opening is op 18 september en besloten wordt met een open middag voor zondagscomponis ten op 27 november. Een jury zal de stukken beoordelen die uitgeschreven moeten zijn en niet langer mogen duren dan tien minuten", aldus De Vriend, die zelf muziek heeft geschreven voor documentaires en kinderfilms. Niet alleen De Vriend heeft zin in deze voor hem nieuwe uitdaging, maar ook het bestuur van Stichting Kunstkring Burcht ziet de toe komst met vertrouwen tege moet. Bestuurslid Geerts: „Er is weer een gezonde basis om mee te werken. Hopenlijk raken de mensen geïnteresseerd in dat- !DEN De open ruimte ter het gezondheidscen- n aan de Petronella insweg wordt de komende ten van riolering voorzien, is de bedoeling dat hier zen worden gebouwd. Be nen wordt met het fietspad gs de Rie Cramerlaan. Tij- de werkzaamheden kun- fietsers niet van het pad ruik maken. Zij worden r de rijbaan geleid. Het au- erkeer ondervindt geen der van de werkzaamhe- den. De doorgaande route richting Stevenshofschool zal alleen wegens het werkver keer drukker dan normaal zijn. Verder wordt er een doorsteek gemaakt in de Margo Antink- straat ter hoogte van nummer 25 en ook wordt het fietspad tussen de Dijkhoflaan en de Groenrand aangepakt. Na het aanbrengen van riolering worden er klinkers in plaats van asfalt gelegd. In totaal du ren de werkzaamheden als al les meezit vier weken. y Donderdag 29 september verschijnt bij deze krant de special Wonen. Naast het nieuws y van Interdecor veel aandacht in deze special voor de Nederlandse meubelindustrie en y voor de nieuwe ontwikkelingen op het gebied van interieurverzorging, y Informatie over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Aernoud Lippmann, bereikbaar onder nummer 071 - 122.244. Droomfabriek In de Droomfabriek aan de Oude Vest is vanavond vanaf 21.30 uur weer een swinga vond. Een dag later brengt de groep El Tropico salsa en rumba-muziek. Op zondag 4 september is het open dag. Docenten van verschillende cursussen zijn aanwezig om bezoekers te woord te staan. De dag wordt muzikaal opge luisterd met optredens van zangeres Paola Tuin. Buurtfeest Buurthuis 't Spoortje, Onder nemers Beatrixstraat, carna- van het valsvereniging De Spoorbum- pers en de ruilclub Konings- kerk houden zaterdag een buurtfeest. Van 10.00 tot 16.00 uur is er een winkeliers- en informatiemarkt in de Beat rixstraat en de Bernhardkade en allerlei activiteiten, 's A- vonds treedt er vanaf 20.00 uur een muziekgroep op in 't Spoortje. De toegang kost vijf gulden. Groenoord Buurthuis en speeltuinvereni ging Groenoord openen zater dag het nieuwe seizoen feeste lijk met een vrijmarkt aan de Pasteurstraat. Iedereen kan daar vanaf 10.00 uur spulletjes aanbieden. Er is ook een kle- dingbeurs en een rommel markt waarvoor kramen ge huurd kunnen worden. De ge hele dag en avond is er levende muziek, rond 12.00 uur wordt de video vertoond van het jongerenkamp Groenoord in de Ardenne Platenbeurs In het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 wordt za terdag een grammofoonpla- tenruilbeurs gehouden. Verza melaars en liefhebbers kun nen daar van 9.30 tot 15.30 uur terecht. De entree bedraagt 's- och tends vier gulden en 's middags vanaf 12.00 uur) een rijksdaalder. Bibliotheek Om zaterdag de aandacht te vestigen op de nieuwe ope ningstijden houdt de centrale bibliotheek aan de Nieuw- straat 4 van 13.00 tot 16.00 uur een verkoop van oude en af geschreven boeken. Voor kin deren van 6 tot 13 jaar is er een theater „popject". Ben van Kempen speelt tussen 14.00 en 15.00 uur het stuk „Het beest van monsieur Racine". Kaar tjes daarvoor (a /!,-) zijn ver krijgbaar bij het inlichtingen bureau van de bibliotheek. EEN VAN DE 30 TYPEN PAST PRECIES BIJ U Nissan Sunny Coupé I Pbp ind BTV vjl 26.510,-. l^liüüU exd. afleveringskosten. -»■I1 *TI a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordl uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: I Adres: Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 j kwartaal per acceptgiro f 70,93 .(voor controle bezorging) Stuur als dank handdoek naar Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig nazi I Leidse Courant, Anrwoordnurnmer 998,2500 VD Den Haag. 1 CeidócSomcmt »J_j

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9