Alken bij SUll km n ikn wol snél Is! Becker struikelt over Cahill en eigen voeten KAÏ 0Q8- ^sportuitslagen Oost-Duitsland zoekt bobsleeërs via advertentie Meer dan kwart jeugd doet niet aan sport va Officials contra spelers U denkt dat kleine advertenties niet opvallen; dat valt toch alles mee! SPORT £eidóc@otnmtt VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1988 PAGINA 7 GOEDE START ARTS BIJ WK VIERSPANNEN APELDOORN Ad Aarts had gisteren in Apeldoorn een goede start in de strijd om de wereldtitels vierspanrijden. De leerling van Tjeerd Velstra bezet na het eerste deel van de dressuur de tweede positie in het klasse ment, achter de Zwitser Hans Peter Rüsc- hlin. Het verschil tussen beide menners is slechts 1,2 strafpunten. Derde is de West duitser Bernd Duen en vierde de Hongaar Laszlo Juhasz, een van de favorieten. De Nederlandse kanshebber voor het wereld- eyj kampioenschap, IJsbrand Chardon, komt af delvandaag voor het eerst in actie. Morgen staat het zwaarste onderdeel, de marathon, op het programma, zondag is de afsluitende Du| vaardigheidsproef. Velstra werd in 1982 (Apeldoorn) en 1984 (Ascot) wereldkam pioen. Hij heeft zijn loopbaan inmiddels be ëindigd en maakt op de terreinen van paleis Het Loo deel uit van het jurycorps. Hockey-juniores in kruisfinales PARIJS De Nederlandse ju niores hebben zich gisteren bij de strijd om de Europese hoc- keytitel in Parijs, geplaatst voor de kruisfinales. Het team versloeg in de laatste groeps wedstrijd de Sovjetunie met 3- 2. Eerder had het team gelijk gespeeld tegen Spanje (3-3) en gewonnen van Ierland (2-1). De Russische dames eindigden ondanks de nederlaag als tweede in de groep en spelen nu tegen de nummer een van de tweede poule, West-Duits- land. Nederland speelt in de strijd om een plaats tegen Schotland of Engeland. Pakistaanse hockeymanager stapt op KARACHI De manager van het Pakistaanse hockeyteam, Khalid Mahmood, heeft drie dagen voor het vertrek van de olympische selectie naar Seoul ontslag genomen. Hij was nog pas twee maanden in dienst als opvolger van brigadier Atif. Mahmood kwam tot zijn besluit nadat middenvel der Naeem Amjad in de ploeg was gekozen in plaats van Ayaz Mahmood, die de voorkeur had van de manager. De Pakistaanse Hockey Federatie heeft als opvolger van Khalid Mahmood aangewe zen de oud-internationaal Islah Islahuddin, die de laatste jaren de hockeysport volgde als televisie- verslaggever. Islahuddin was in de ploeg van Pa kistan, die in 1978 in Buenos Aires wereldkam pioen werd door een zege in de eindstrijd op Ne derland, aanvoerder. Hij is nog niet eerder mana ger, hetgeen volgens de Pakistaanse maatstaven zoveel wil zeggen als coach, geweest. Olympische sprinter spoorloos SANTA BARBARA De plaatst voor de olympische 200 meter, heeft al weken lang niets meer van zich laten horen. Stan Hunts man, chef-trainer van de herenploeg, die aan de vorm schaaft in Santa Barbara, tast volledig in het duister. Hij heeft sinds de selectiewedstrijden B'uli t Martin Zestien supporters West Ham voor leven verbannen LONDEN De Londense voetbalclub West Ham United heeft gisteren een nieuwe stap gezet in zijn gevecht tegen vandalen, de hooligans. Zestien suppor ters van de club werd de toegang tot het stadion Upton Park voor het leven ont zegd. „Na onderhoud met de politie en het verkrijgen van de nodige informatie hebben wij de zestien supporters schrif telijk van onze beslissing op de hoogte gebracht", aldus Tom Finn, secretaris van West Ham. „Als ze proberen toch het stadion in te komen, zullen ze eruit worden gezet. In de toekomst is hun be zoek aan Uptown Park taboe. Boven dien zullen ze bij overtreding van de wet vervolgd worden". TWAALF WINNAARS DUBBELTOTO DEN HAAG De dub- beltoto 34a heeft twaalf winnaars opgeleverd. Zij krijgen ieder een bedrag van 543 uitgekeerd. Voor de tweede prijs kwamen 247 winnaars in aanmer king voor 17,50. De der de prijs leverde 5,70 op voor 1888 spelers. In het cijferspel nr. 34 en 34a had niemand de zes en de vijf cijfers goed. Zestien spe lers wonnen de derde prijs van ƒ1000, 204 de vierde prijs van 100 en 2292 de vijfde prijs van 10. AC Milan verslaat Real Madrid MADRID AC Milan heeft gisteren in het Sta dion Santiago Bernabeu een duidelijke overwin ning van 3-0 behaald op Real Madrid. Bij de rust stond de Italiaanse club van de Nederlanders Gullit, Van Basten en Rijkaard voor met 1-0 door een treffer van Do- nadoni in de 44e minuut. In de tweede helft ver hoogden Mannari en Maldini de score in res pectievelijk de 76e en 83e minuut. (ADVERTENTIE) G'JidC RcSFGNSE VS-22 Quick Response videorecorder OOST-BERLIJN Een opmerkelijke advertentie stond afgelopen week in de Oostduitse legerkrant Volksarmee. Oost-Duitsland is op zoek naar lieden met ambities in de bobslee. De toelatingseisen in de advertentie zijn echter streng. Geïn teresseerden moeten de honderd meter kunnen afleggen binnen 11,5 seconden, worden geacht tenminste 6,5 ver te springen en twaalf meter kogel te stoten. Potentiële 'bob bers' moeten binnen vijf weken een reactie met hun staat van dienst opsturen naar ASK Oberhof, de vereninging van de militairen. Uit die club werden ondermeer Wolfgang Hoppe en Bernhard Lehmann gerecruteerd, winnaars van verschillende olympische bobslee-medailles. Naast bovenge noemde eisen, stelt de advertentie in Volksarmee als voor waarden dat de sollicitanten over een uitstekende gezond heid beschikken en grenzeloze stress kunnen verdragen. Het moeten allrounders zijn, met talent voor gymnastiek en de tienkamp. Het durven nemen van risico's is ten slotte noodzakelijk. BOLLEGRAF KANSLOOS TEGEN GRAF NEW YORK Boris Becker is op de vierde dag van de strijd om de open Amerikaanse ten- nistitels gestruikeld over de Australiër Darren Ca hill en zijn eigen voeten. De als vijfde geplaatste, 20-jarige Westduitser had teveel last van een bles sure, die hem al weken (sinds zijn zege in India napolis) parten speelt, om de zeer goed op dreef zijnde Cahill, nummer 33 van de wereld, te weer staan. Ook John McEnroe werd gis teren in de tweede ronde uit geschakeld. De als zestiende geplaatste Amerikaan verloor in vijf sets van de Australiër Mark Woodforde: 5-7, 6-4, 7-6. 3-6, 1-6. Met de ontnuchterende set standen van 3-6, 3-6, 2-6 kwam de uitschakeling van Becker, die vorig jaar op Flus hing Meadow in de achtste fi nales verloor van de Ameri kaan Brad Gilbert. Twee dagen eerder verkeerde Becker na een zege op de Amerikaan Brad Nelson nog in de veronderstelling, dat de ontstekingen aan beide voe ten genezen waren. Het te gendeel bleek waar. De pijn lijke blessures speelden zo op, dat Becker meer stond dan dat hij liep. Met bovendien nog een haperende opslag had de man uit Leimen geen ver weer tegen Cahill, die geen genade kende. In de eerste set, die 33 minuten duurde, sloeg Becker zeer tegen zijn gewoonte in drie dubbele fou ten in één game (de immer gewichtige zevende). Bij 1-3 in de tweede set liet Becker met ter afsluiting nog een dubbele fout wederom een doorbraak toe. Na iets meer dan een uur wa ren de steken, vooral in de linkervoet, zo toegenomen, dat Becker om een behande ling vroeg van masseur Bill Norris. Daarbij werd de regle mentair toegestane onderbre king van negentig seconden overschreden, hetgeen Becker op een waarschuwing kwam te staan. Ten einde raad liet de tweevoudige oud-Wimble- donkampioen korte tijd later Norris opnieuw opdraven, zonder dat dit hem enige ver lichting verschafte. Manon Bollegraf was tegen Steffi Graf een geluk als Ca hill ten deel viel, niet bescho ren. Bij lange na niet, al speelde de eerzuchtige num mer één van de wereld niet op haar best. De Nederlandse begon voortvarend met een doorbraak in de eerste game, maar had meteen al haar kruit verschoten. Het bleef de enige game, die haar vergund was. Na 52 minuten verwoed tegenspel te hebben geboden zonder echt te kunnen profi teren van het matige service- en forehandspel van Graf, kwam het einde voor Bolle graf met 1-6, 0-6. Eerder op de vierde dag ver dween de tweede Nederland se speler bij de heren uit het enkelspel. Nadat Michiel Schapers al in de openings ronde roemloos ten onder was gegaan tegen de Amerikaan Aaron Krickstein liet Menno Oosting zich de wil opleggen door de zeker niet prominente Canadees Martin Laurendeau. Deze nummer 151 van de we reld was uit het kwalificatie toernooi gekomen. De natio nale kampioen (107e op de wereldranglijst) grabbelde slechts acht games bijeen: 3-6, 3-6, 2-6. Verdween bij de heren de nummer vijf van de lijst, bij de dames werd de als vierde geplaatste Pam Shriver uitge schakeld. Ze verloor in drie sets (6-4, 1-6, 4-6) van de Sov- Strussische speelster Leila eshki. Boris Becker geeft duidelijk aan waar de pijn zit. NEW YORK De tennis- regenten hebben zich giste ren in Flushing Meadow op niet mis te verstane wij ze gekeerd tegen de spelers- bond ATP, die het twee da gen eerder tijdens een ge- improviseerde persconfe rentie waagde muiterij aan te kondigen. De ATP liet bij monde van voorzitter Hamilton Jor dan weten te willen breken met de naar de zin van de spelers veel te machtige Men's Tennis Council (MTC) om met ingang van 1990 (als de overeenkomst met de MTC afloopt) een eigen circuit op te zetten. De officials, met in hun midden tevens Philippe Chatrier, de voorzitter van de Internationale Tennis Federatie (ITF) hebben het ultimatum van de spelers vakbond categorisch afge wezen. „We zijn niet van plan toe te zien hoe het Grand Prix circuit in de war wordt ge stuurd door een instantie als de ATP, die er alleen maar op uit is zich de macht toe te eigenen", al dus een verklaring, die was ondertekend door de voor zitters van de vier Grand Slam-toernooien. Tijdens de onafhankelijk heidsverklaring op een parkeerterrein buiten het tennispark van Flushing Meadow eiste de ATP een herstructurering van het bestuur van de MTC, zoda nig, dat de spelersvakbond controle zou krijgen over de stemmingen met opzij schuiven van de vertegen woordigers van de ITF. Bo vendien zouden de Grand Slam-organisaties het grootste deel van de enor me inkomsten uit televisie uitzendingen af moeten dragen aan de council. Eike Immel bedankt voor Mannschaft STUTTGART Doelman Eike Immel van VfB Stuttgart wenst niet meer in de selectie voor de Westduitse Mann schaft opgenomen te worden. Immel is verbolgen over het feit dat Teamchef Franz Bec- kenbauer voor de wedstrijd te gen Finland (4-0 winst) een beroep deed op Bodo Illgner Köln. v"[ „Ik speel in de toekomst 111 mau p tmnr Woct.n.iifcU iend West-Duitsland", zei Immel, die negentien inter lands heeft gespeeld. Tijdens de Europese titelstrijd stond vluc Immel alle vier wedstrijden de Mannschaft in het doel. „Ik heb toen goed gespeeld", vindt hijzelf. „Of ik ben num mer een, of ik ben het niet". Franz Beckenbauer hoopt dat Immel op zijn besluit terug ami) 'k°mt- Hij zei de voorkeur i Illgner te hebben gegeven, omdat die op de trainingen een betere indruk achterliet. Bovendien zou Immel na een blessure nog niet helemaal in bed goeden doen zijn. Tur iat ''Lansink tweede in Lanaken LANAKEN Jos Lansink is listeren op de eerste dag van iet CHIO van Lanaken, twee de geworden in een springcon- tabel A. De Olympische da Hel Tuiter uit Weerselo, die niet kan beschikken over zijn top- paard Felix (in quarantaine .I voor de reis naar Seoul), bleef r^?efin de barrage met Liboro fout- „Jrloos in 40,04 seconden. Win- jJ- naar werd de Spanjaard Enri- Sarasola, die met Marigny 37 96 rond was gekomen het 1 over de op het fraaie terrein Gijvan gtaj Zangersheide uitge- parkoers. De Brit Philip Heffer werd derde. Vrijdag staat op het erf van miljonair Leon Melchior de voor de internationale trofee meetellende landenwedstrijd .ifëas op het programma, zaterdag wordt gestreden om de open titel van de Benelux en zondag de Grote Prijs van Lanaken het hoogtepunt. essure Cram ■egert valt mee et al LONDEN De blessure van 11 Steve Cram blijkt mee te val- epsei jen Qe Britse atleet moest vFa woensdagavond tijdens een ofrtrace over 1.000 meter in de 'Italiaanse plaats Rieti uitval- I len wegens pijnscheuten in ^zijn rechter kuitbeen. De bles- Hsure liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, waarbij Cram al direct het advies kreeg mi nimaal tien dagen volstrekte rust te nemen. De kanshebber op olympisch eremetaal op de midden-afstanden in Seoul toonde zich donderdag opti mistisch over zijn herstel. „Het is niets ernstigs", aldus Cram. „Ik hoop over een paar dagen de training te hervatten". Honkballers te sterk voor Antillianen NO VAR A Nederland heeft tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap honk bal zijn tweede overwinning behaald. De ploeg van mana ger Tom Petroff zegevierde donderdag in Novara met 10-7 de Nederlandse Antillen. Nederland legde in de tweede slagbeurt de grondslag voor de zege. Met zes runs werd af stand genomen van de rijksge- Hoogtepunt van de in ning was een drie-honkslag van Jackey Jacoba. De Antil lianen kwamen terug via een grandslam-homerun van Al- varo Ascencion. In de vijfde inning kwam de Antilliaanse j tot op een punt (7-8). In het slot van de wedstriid, waarin de nederlandse verde diging werd geleid dor Geof frey Kohl, sloeg Bill Groot een homerun (solo). Antillen 0-0-4-0-3-0-0-0-0 7. Nederland 0-6-0-2-0-0-1-l-x 10. Werpcijfers: Antillen: Elisabeth (1 1/3 1): 0-3-4-0. Pieternella (2 1): 1 (2 2/3 2): 2-0-4-0, HENGELO Meer dan een kwart van de jonge ren in de leeftijd van 14 tot 17 jaar doet niets aan sport. De rol van de ouders is voor het deelnemen aan sport meer bepalend dan die van vrien den en vriendinnen. Wel of sporten hangt nauw sa- 1 met het niveau van de ei gen opleiding, maar ook dat van de ouders: hoe hoger de opleiding, hoe meer er wordt gesport. Dit zijn enkele resulaten van onderzoek dat is uitge voerd door schoolartsen in de verschillende regio's in het 1 samenwerking met de Katholieke Universiteit Nij megen. Gisteren zijn de resul taten van het onderzoek be kend gemaakt. In totaal zijn 1.100 leerlingen uit de derde klassen van het voortgezet on derwijs ondervraagd. Doel van het onderzoek was zicht te krijgen op risico-groepen on der scholieren, zodat de schoolartsen meer gericht kunnen werken. Sport en be weging zijn van belang voor de gezondheid in de toekomst. Het is vooral van belang bij het voorkomen van hart- en vaatziekten, aldus de school artsen. Tussen 14 en 17 jaar neemt met het ouder worden het aantal niet-sporters volgens het onderzoek drastisch toe. Meisjes blijken meer aan sport te, doen dan jongens. De reden dat jongelui stoppen met sport beoefening heeft veelal te ma ken met het afnemen van in teresse of het „geen zin meer heben". De kosten spelen min der vaak een rol bij zo'n be sluit. Gezien het grote aantal niet- sporters wijzen de schoolartsen op het grote belang van sport in schoolverband. De waarde ring voor schoolgymnastiek is volgens hun onderzoek echter zeer afwisselend. Van de spor tende meisjes is zelfs één op de vier er negatief over. Veel leerlingen vinden de lessen niet afwisselend. De artsen menen dat voorkomen moet worden dat de scholieren de interesse in sportbeoefening verliezen. Die belangstelling is er overigens wel degelijk, want méér dan de helft van de niet-sportende jongeren zegt graag aan sport te willen doen. Start met opnemen en afspelen al na 1.5 seconde! Deze zeer complete recorder heeft 62 voorkeuze- zenders. een timer voor 4 programma's in 4 weken, stilstaand beeld, slow-motion, snelzoek-systeem vele automatische functies. Ook via de afstands- volledig te bedienen. llllST VOOR OK OOR Wilt u meer informatie? Vraag de gratis Akai Hifi-TV-Video Special bij uw handelaar, of bel 010-42.46.555. Fodor Radio B.V.. afd. Akai. Hermans behaalt 23e overwinning SALOU Matthieu Hermans heeft gisteren in de Trofeo Masferrer de 23e overwinning van het seizoen behaald. Na 151 kilometer tussen Cambril en Masferrer was hij de snelste in een kopgroep van veertien renners. Op de tweede plaats eindigde zijn Spaanse ploegge noot Antonio Esparza. De Trofeo Masferrer was een wedstrijd zonder geschiedenis, ondanks dat er een berg van eerste categorie beklommen moest worden. De renners hielden zich duidelijk in voor de Ronde van Catalonië, de laatste belangrijke etappekoers van het Spaanse wielerseizoen. Deze koers begint vrijdag. Hermans hoopt in die ronde zijn zegetotaal naar 25 op te krikken om door te stoten naar de top-15 van de FICP- ranglijst. Hij wil het seizoen besluiten met een goede pres tatie in de najaarsklassieker Parijs-Brussel. Matthieu Hermans steekt voor de 32e keer in dit seizoen zijn armen in de lucht.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7