Amerika kan zorg voor aids-kinderen niet aan Polen onwillig aan het werk iilanden in itille Oceaan i^eren kernwapens Veel tips na aanhouding twee IRA-verdachten WARSCHAU In navolging van de Leninwerf in Gdansk is ook het werk in de staalfabrieken van Sta- lowa Wola in het zuidoosten van Polen hervat. In twee plaatsen wordt nog op grote schaal gestaakt; de haven van Szczecin aan de Oostzee en de mijnen in Jastrzebie in het zuiden. Overigens gingen de stakers, vanmorgen niet van harte aan het werk. Met name jonge werknemers voelen zich door de voorzitter van Solidariteit Lech Walesa verraden, omdat hij geen toezeggingen van de Poolse rege ring heeft losgekregen. De minis ter van binnenlandse zaken, gene raal Kiszczak verklaarde alleen te overwegen erkenning van de vak- bond te bestuderen. Tn Gdansk is een aantal havenarbeiders ontsla gen, omdat ze hadden gestaakt. Vanmorgen is daar nog korte tijd tegen gedemonstreerd. Partijleider Jaruzelski benadrukte gisteren voor de radio dat men de „duivelse vicieuze cirkel" moet doorbreken en praten met alle mensen van goede wil om een oplossing te vin den voor Polen. Jaruzelski rekent erop „dat ook Walesa goede wil toont, als hij niet opnieuw wordt omgeven door krachten die in vloed op hem hebben". De basis van de macht moet worden uitge breid, met inbegrip van de „con structieve oppositie". Chileense ballingen mogen terugkeren SANTIAGO De Chileense president Pi nochet heeft alle Chileense ballingen die „vrijwillig" de wijk hebben genomen naar het buitenland, toestemming gegeven naar Chili terug te keren. „Het probleem is od- felost. Alle inreis-verboden zijn ingetrok- en, allemaal", aldus Pinochet. Chilenen die op grond van een uitspraak van de rechter zijn verbannen, zijn echter uitgeslo ten van de regeling. De maatregel geldt voor een groot aantal politieke tegenstan ders van het bewind, onder wie de leider van de Chileense communistische partij, Luis Corvalan, en Hortensia Bussi, de we duwe van president Salvador Allende, die in 1973 door Pinochet bij een staatsgreep werd afgezet. WAAR ZOUDEN WE ZIJN ZONDER DE TREIN? Bij alle discussies over aids lijkt een groep patiënten nogal eens te worden vergeten: de kinderen die aids hebben. In de Verenigde Staten zijn al meer dan vijf honderd kinderen bezweken aan de ziekte. Driedui zend kinderen zijn met het dodelijke virus besmet en de vooruitzichten zijn uiterst somber. Wat dacht u van een privé-chauffeur terwijl u lekker uw krantje leest? Als u elke dag 'n vaste route reist, schaf dan 'n Trajectkaart aan. Of neem de NS-Kortingkaart (40% korting op alle treinreizen voor f 549,- per jaar). Haal de folder Forensen bij 't loket of het postkantoor! BOSTON Het jongetje is drie jaar oud, draagt een rood T-shirt en ver telt vol branie dat hij met zijn vader naar het vuur werk is wezen kijken. Ziin vriendje likt aan een ijslollie en laat zijn paarse tong zien. „Je kunt me toch niet pakken papa", roept een van de jongetjes en hij rent lachend door de hal van de ziekenhuis vleugel waar de peuters wonen. Hun onschuldigheid en volko men normaal gedrag verbergt de ziekte die hen in de specia le afdeling van het ziekenhuis in Boston heeft doen belan den: ze hebben aids. Maar ter wijl het aantal aids-patiëntjes alarmerend groeit, blijken de VS niet in staat goed voor deze kinderen te kunnen zor gen. In veel steden fungeren ziekenhuizen als peperdure baby-opvang, terwijl wanho pig gezocht wordt maar pleeg gezinnen. Niet alle patiëntjes in het zie kenhuis in Boston kunnen overigens vrolijk rondrennen en spelen. Sommigen zijn te vroeg geboren en bij hun ge boorte al verslaafd aan drugs. Velen lijden aan ontwen ningsverschijnselen. Ze heb ben opgezwollen klieren, soms een vergrote lever em milt. Ze worden geplaagd door voortdurende misselijk heid en diarree, ze gloeien van de koorts en liggen hele nachten te zweten. )p weg naar ontwapening en lange rij militaire voertuigen heeft gisteren de onderdelen an negen Pershing II raketten vervoerd van het Westduitse faldheide naar de Amerikaanse basis Heilbronn. Vanaf Heil- ronn zullen de raketten met vliegtuigen naar de VS worden te- iggebracht om daar te worden vernietigd. In het kader van de ïtwapening hebben de Amerikanen zich eerder deze week al ruggetrokken uit Woensdrecht. FOTO: EPA 10 IOROR Bewoners van - eilandengroep Palau in 80 de Stille Oceaan hebben 56 fio via een rechterlijke proce dure een verdrag tussen un regering en de rege- ng van de Verenigde laten te niet gedaan. Het jerdrag hield in dat Ame- kaanse schepen en bom menwerpers met een nu- eaire lading in ruil voor nanciële bijstand vrij legang hadden tot het ibied. et ongeldig verklaren van Ét verdrag (door twee Ameri- lanse rechters en een rechter in Palau) gebeurde enkele igen na de dood van de pro- merikaanse president Laza- is Salii. President Salii over- ed aan een schotwond; niet lidelijk was of hij werd ver oord of zelfmoord pleegde, in april was in een rechter- ke uitspraak bepaald dat het rdrag met de VS niet rechts- ldig was. President Salii was gen die uitspraak in beroep gaan bij het Hooggerechts- if van zijn land, maar dat eft nu besloten de eerdere tspraak te handhaven en st zijn appèl (posthuum) af. lau is een onafhankelijk ei- ïdenrijk, zo'n 1800 kilometer oosten van de Filipijnen, larvan de inwoners zijn ver- reid over ongeveer 350 klei- koraaleilanden. In 1978 leidde Palau zich af van de erige Micronesische eilan- en in 1979 kreeg het een ondwet en zelfbestuur. Pa- heeft zich altijd verzet te- de Amerikaanse overheer- ig in het gebied, met name nwege de nucleaire activi- ten van de VS. De eilanden zijn ook in economische op zicht sterk afhankelijk van de VS. De grondwet van 1979 behels de onder meer een verbod op de opstelling van nucleair ma terieel op Palaus grondgebied; dat verbod kon pas worden opgeheven indien 75 procent van de bevolking vóór stemde. Enkele lokale machthebbers zouden de bevolking onder meer met bomaanslagen onder zware druk hebben gezet deze bepaling te vervangen door een bepaling, dat slechts een kleine meerderheid nodig is de opstelling van nuclair materi aal te niet te doen. Kort daarop wees een volks stemming de vijfde over deze bepaling uit dat 67 procent van de eilandbewo ners vóór een door de VS op gesteld verdrag was, het Pact van Vrijwillige Samenwer king. Toch is deze grondwets wijziging ongeldig is ver klaard. En nu de wijziging, en daarmee het Pact, ongeldig is verklaard, moeten de VS hun plannen om het Pact ten uit-, voer te brengen voorlopig la ten varen. Washington had eerder vijfhonderd miljoen gulden aan financiële hulp verleend in ruil voor het mili taire monopolie op de eilan dengroep. De Amerikanen blijven Palau echter zien als een strategische uitwijkmogelijkheid, als een aanvulling op hun belangrijke militaire bases op de Filipij nen. Volgens de Palause wet kan de zaak tot de landelijke verkiezingen in november niet opnieuw ter discussie gesteld worden. Tijdens de verkiezin gen kan de eilandbewoners worden gevraagd wederom hun mening te geven over het Pact met Amerika. The Times, Londen E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB >7) De bom suist naar beneden en ontploft met een daverende ig vlak voor de drie ruiters. Het paard van de Indiaan wordt in :n. e afgrond geslingerd en de ongelukkige berijder valt eveneens de Pletter. Peer en de chirurgijn komen er echter goed af. De pi- lenhoofdman ontsnapt op het nippertje aan een wisse dood, ant zijn paard steigert, struikelt en valt in het ravijn. Maar Peer 0), 81 juist kans er af te springen. De twee mannen wissen zich het igstzweet van het voorhoofd. Dat is als door een wonder goed QeidóaQowiant vrijdag 2 september i98s pagina s Kinderarts Martha Rogers, in het federale centrum voor de controle op besmettelijke ziektes in Atlanta verant woordelijk voor de studies naar de gevolgen van aids bij kinderen en in gezinnen, zegt te verwachten dat in de ko mende paar jaar in de VS tienduizend kinderen onder de dertien besmet zullen ra ken met aids. Andere artsen zijn nog pessimistischer. Ongeveer dertien procent van de kinderen kreeg aids via een bloedtransfusie. Bijna alle anderen echter waren al voor hun geboorte gedoemd te ster ven omdat hun moeders met aids besmet waren. Hetzij via besmette naalden bij drugsge bruik, of door seksueel con tact met iemand die besmet was. Zestig procent van die aids-kinderen sterft voor de derde verjaardag. De tragedie wordt nog erger .als de moeder alleenstaand is wat vaak het geval is en niet voor haar baby kan zorgen vanwege haar drugs verslaving of omdat ze zelf door aids te ziek is. Soms neemt een grootmoeder de zorg voor beiden op zich, om haar dochter en kleinkind langzaam weg te zien kwijnen en sterven. Opvanghuizen Een oplossing is het oprichten van opvanghuizen, waar de kinderen kunnen wonen tot er een pleeggezin is gevon den. De afgelopen anderhalf jaar zijn in het noordoosten De zorg voor aidskinderen of het hoofd. van de VS dergelijke huizen opgezet in ondermeer Boston, in Albany en in Elisabeth, ten westen van de stad New York. Er zijn plannen voor meer van dergelijke opvang huizen. Veel potentiele pleegouders zijn terughoudend als het om aids-kinderen gaat. Uit angst of onwetendheid over de ziekte, of omdat het verzor gen van een aids-kind veel extra tijd en energie vergt. Maar toch zijn, sinds in mei 1987 in de stad Elisabeth het van drugsverslaafden St. Clara Huis werd geopend, zeven pleeggezinnen gevon den voor patiëntjes. In Elisabeth en het verder naar het westen gelegen Al bany hebben de de opvang huizen veel steun gekregen van de plaatselijke bevolking. Bouwvakkers hielpen met het opknappen van het al twee jaar leegstaande huis waarin St. Clara moest komen. In Al bany hielden burgercomite's geldinzamelingsacties voor het Farano Centrum voor Kinderen en werd meubilair lit hulpverleners in de VS boven FOTO: AP geschonken. Verder moet in de opvanghuizen, waar vijf zes kinderen tegelijk kunnen wonen, het hele etmaal ver pleging aanwezig zijn. maar omdat er nog zo weinig opvanghuizen zijn, wonen de meeste aids-patiëntjes in zie kenhuizen. En dat is voor de overheid een prijzige zaak: de verzorging van een aids-pa- tiëntje in een ziekenhuis kost 650 dollar per dag, terwijl in het St. Clara huis een kind voor 240 dollar per dag kan worden verzorgd. BUITENLAND ouw kernreactor ;estaakt wegens ;ans op aardbeving IOSKOU In de Baltische Sovjet-re ubliek Litouwen is de bouw van een ernreactor stopgezet, nadat was vast- esteld dat bij de bouw de voorschrif- ■n voor beveiliging tegen aardbevin- »n niet in acht zijn genomen. De be- effende reactor was de derde van de [nalinskoj-kerncentrale; de reactoren en 2 zijn al gebouwd. De centrale is idanig gebouwd dat zij bestand is te- »n een aardbeving met een kracht van s op de Schaal van Richter, ofschoon ch in dit gebied rond de eeuwwisse- ig een beving met een kracht van ze- sn heeft voorgedaan. Bus rijdt water in: 31 doden Reddingswerkers trekken een man op een vlot, nadat de bus waarin hij zat in het meer nabij Sarajevo, Joegoslavië was gere den. Het ongeluk kostte zeker 31 mensen het leven. De bus, vol met vakantiegangers schoot het water in toen de chauffeur een lading stenen op de weg probeerde te vermijden. FOTO: AP Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer Zweden jaagt op onderzeeër STOCKHOLM Zweedse patrouilleboten hebben gis teren opnieuw dieptebom men ingezet tegen een ver meende buitenlandse on derzeeër, die zich zou be vinden in de Stig-Fjord, 45 kilometer ten noorden van Göteborg. Het is niet duide lijk of de bommen doel heb ben getroffen. Het afgelo pen weekeinde kreeg de marine aanwijzingen dat er zich in de Zweedse wateren een vreemde onderzeeboot bevond. Volgens deskundi gen gaat het om een Russi sche onderzeeër. Verboden boeken weer ter inzage MOSKOU Honderden boe- ken die voor het Russische pu bliek verboden waren, onder andere werken van tsaristi sche generaals en slachtoffers van de Stalinistische zuiverin gen, ziin gisteren in de Lenin- bibliotheek in Moskou voor in zage beschikbaar gesteld. Het gaat om boeken van promi nente figuren van de revolutie - zoals Nikolaj Boecharin, Lev Kamenev en Aleksej Rykov - die onder Stalin in ongenade waren gevallen. Eind oktober zullen er nog eens honderden boeken uit de gesloten opsla gruimtes worden gehaald. LONDEN Nog een jaartje en de rol van Fleet Street is uitgespeeld. De laatste vier kranten, met name de Daily Mail, Mail on Sunday, Evening Standard en Daily Express,verhuizen binnenkort uit het legendarische hart van de Britse perswereld. Zij volgen het voorbeeld van de andere kranten, die vroeger allemaal gemaakt werden in Fleet Street of de onmiddellijke omgeving van deze City-straat. Vandaag de dag worden al deze kranten geproduceerd in gloednieuwe, computergestuurde drukfabrieken die de laatste jaren werden gebouwd in volslagen onbekende Londense oorden. De Daily Mail die destijds het eersfe populaire dagblad was in Fleet Street, is een van de laatste die vertrekt. Zijn redactie zegt „The Street" pas volgende zomer adieu. Dat is precies zeven jaar te vroeg om er de honderdste verjaardag van zijn bestaan te kunnen vieren. De redacties en administratieve afdelingen van de Daily Mail, The Mail on Sunday en de Londense avondkrant Evening Standard worden tegen augustus 1989 ondergebracht in een groot pand op de hoofdstraat van de Londense wijk Kensington. Het was vroeger een warenhuis en wordt momenteel voor veel geld aangepast aan de ingewikkelde vereisten van wat men in het professionele jargon elektronisch nieuwsvergaren" noemt. De concurrerende Express-groep verhuist rond ongeveer dezelfde tijd naar de overkant van de Theems. Het „Mail Newspapers"- concern hoopt voor zijn oude pand Clarence House in Bouverie Street nog een fraai bedrag te krijgen. Dat is nodig, want de nieuwe drukfabriek van de Mail te Rotherhithe, pal in Londens Docklands, en de verhuizing naar Kensington zullen samen zo'n 280 miljoen pond kosten, inclusief de 60 miljoen pond aan gouden handdrukken voor de 2.500 „afgevoerde" personeelsleden. De nieuwe Mail-drukkerij is de meest feavanceerde in Groot- lrittannië. In tegenstelling tot de meeste andere moderne Britse kranten, die gedrukt worden op zogeheten web offset"- rotatiepersen, hebben de jongens van de Mail-groep geopteerd voor het flexografische druksysteem. Hierbij wordt gebruik gemaakt van drukinkt op basis van water in plaats van de conventionele olie. Tot nu toe werd flexografie hoofdzakelijk toegepast in de verpakkingsindustrie. Volgens de Mail-directie drukken alleen in de Verenigde Staten en Italië enkele kranten met dit systeem. Flexografie heeft het voordeel dat de kleurendruk goedkoper en stukken beter is. De inkt droogt praktisch onmiddellijk en er ontstaan geen vuile vegen. Bovendien kan er gebruik gemaakt worden van krantenpapier van betere kwaliteit dat enigszins glanst en daardoor de kleuren nog beter doet uitkomen. De Mail, Mail on Sunday en Evening Standard zijn van plan in het begin alleen kleurendruk te gebruiken voor advertenties en niet voor nieuwsfoto's. Mail Newspapers doet deze enorme investering met het oog op de toekomst en in de wetenschap dat haar twee nationale kranten, de Daily Mail en de Mail on Sunday, momenteel blaken van gezondheid. De zondagskrant Mail on Sunday heeft een wekelijkse oplage van 1,9 miljoen exemplaren; van de Daily Mail worden elke dag 1,7 exemplaren gedrukt. De nieuwe rotatiepersen van de Mail-groep in Rotherhithe worden in september al in gebruik genomen. Nauwelijks een maand later krijgt de Daily Mail een extra concurrent die eveneens zal worden uitgegeven op het kleine „tabloid"-formaat Eddy Shah, de miljonair van Perzische afkomst die in 1986 jammerlijk faalde met zijn geesteskind „Today", de eerste landelijke krant van Groot- Brittannië met computer- imput, hoopt rond die tijd het Britse nationale dagblad numero 12, „The Post", de eerste Britse krant met computer-layout, op de markt te kunnen brengen. Shah schijnt erop te rekenen dat hij van zijn nieuwste produkt dagelijks 350.000 explaren zal verkopen. Zijn uiteindelijk streefgetal: een Post-oplage van meer dan 600.000 nummers per dag. afgelopen! Maar wie zou die streek hebben gelapt? Peer staat enkele minuten lang te tieren en te razen, maar dat helpt niet veel. Gelukkig, de goudschat is behouden gebleven: de kist is in een rotsspleet blijven hangen en de twee mannen haasten zich de schat te bergen. En nu: naar de schepen. Het zal alleen een moeilijke en lange tocht worden, want het bergpad is nu onbruik baar geworden en de paarden zijn verdwenen. ROERMOND Uit het hele land zijn gisteren tips bin nengekomen voor de Limburgse politie, die de IRA- aanslagen in Nieuw Bergen en Roermond onderzoekt. De telefoontjes kwamen binnen na televisiebeelden van de aanhouding van twee IRA-leden, die in een huurauto vol wapens de grens tussen Nederland en de Bondsrepubliek probeerden over te steken. Uit het ballistisch onderzoek door de Westduitse justitie is voor honderd procent komen vast te staan dat een machine geweer, dat bij de verdachten in hun auto aangetroffen op 1 mei bij de aanslag in Roermond gebruikt is. De Labourpartij heeft gisteren in Londen een onderzoek ge vraagd naar de dood van drie IRA-leden, die dinsdag in een hinderlaag werden gelokt en doodgeschoten door Britse veiligheidstroepen. Premier Thatcher heeft echter al ver klaard dat de handelwijze en veiligheidsmaatregelen tegen de IRA geheim moet blijven: „Als je wordt geconfronteerd met terrorisme laat je uiteraard de terroristen niet precies weten wat voor stappen je neemt om het terrorisme tegen te gaan". Zweedse VN- ambassadeur bemiddelt in Iran-Iraq GENEVE De secretaris-ge neraal van de Verenigde Na ties Javier Perez de Cuellar heeft gisteren de Zweedse di plomaat Jan Eliasson benoemd als zijn opvolger om te bemid delen in de vredesbesprekin gen tussen Iran en Iraq in Ge- nève. Perez de Cuellar prees zijn opvolger voor diens kwa liteiten als ervaren onderhan delaar. De 47-jarige diplomaat werkte zes jaar lang als spe ciaal assistent ^oor wijlen de Zweedse premier Olof Palme als bemiddelaar in het Golf- conflict. Palme was door de toenmalige VN-chef Kurt Waldheim benaderd als verte genwoordiger in Iran en Iraq op te treden. De bemiddeling van Perez de Cuellar in de stagnerende vredesbesprekin gen tussen Iran en Iraq is hiermee voorlopig beëindigd. Japon Sissy onder de hamer MUNCHEN Het ..Hermann Historica"-venduhuis in de Beierse hoofdstad München begeeft zich binnenkort op het terrein van koningskleren. Het biedt een japon van taf en zijde aan die is gedragen door keizerin Elisabeth van Oosten- rijk-Hongarije. Elisabeth was een Beierse hertogin die in 1854 trouwde met keizer Franz Josef van de Donaumo- narchie. Het filmpubliek van onze tijd kent haar als „Sissy", met welke naam zij door haar familie werd aangesproken. Zij zou later tijdens een van haar omzwervingen om aan het protocol in Wenen en haar man en zijn familie te ontko men, op een kade in Genève door een anarchist worden doodgestoken. Bij de japon ho ren een paar schoenen en een witte parasol. Hermann Histo rica verwacht er minstens 22.000 gulden voor te krijgen. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5