„V D gaat zelfde kant op als De Gruyter" Keuze tussen bril of laserbehandeling Olympische hakenkruisen Toestand Nederlandse bossen dramatisch Scherpere regels voor fouillering BONDEN 'ZIEDEND' OVER NIEUW PLAN DIRECTIE N VANDAAG^ IN HET VJ lEUWO Dollemansrit in Drenthe 7? BINNENLAND üaidó&Qowtamt VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1988 PAGINA 3 RaRa-activist en Openbaar Ministerie in hoger beroep AMSTERDAM De ruim een week geleden door de rechtbank in Amster dam tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeelde Rara-activist R.R. gaat in ho ger beroep. Ook het Openbaar Ministe rie, dat zeven jaar had geëist, tekent beroep aan. R's advocaat mr. P.H. Bak ker Schut kondigde tevens een kort ge ding aan tegen de directeur van de Bijl merbajes waar de 30-jarige activist 1 Hendriks sluit Modestad' af De Amsterdamse mode-ontwerper Henk Hendriks sluit zondag het mode-evenement „Amsterdam Mo destad 1988" af met drie shows van zijn herfst/ wintercollectie. Links een paarse cocktailjurk van zijden taft, rechts een kobaltblauwe kuitbroek van wollen tricot met daarop een kort jasje met bijpas sende baret van kunstbont. „Puinruimer" burgemeester in Warffum WARFFUM Mr. A.A.J. Gold- berg (66) is per 16 oktober be noemd tot waarnemend-burge meester van de Groningse ge meente Warffum. Deze landelijk bekende „puinruimer", die ook waarnam in „probleemgemeen ten" als Woensdrecht, Vlagtwedde en Dodewaard, volgt in Warffum burgemeester E.J.C. Kamerling op. Deze wordt burgemeester van Vorden. De benoeming van een nieuwe burgemeester in Warffum is niet noodzakelijk, maar in af wachting van de gemeentelijke herindeling moet er wel een waar nemend-burgemeester komen. DEN HAAG - Voortaan zal de politie pas tot fouillering mogen overgaan als er onmiddellijk gevaar dreigt voor zijn leven of veiligheid of dat van anderen en als het onderzoek noodzakelijk is om dit gevaar af te wenden. Minister Korthals Altes (jus titie) heeft zich hiermee gisteren ak koord verklaard. Hij kwam daarmee tegemoet aan een PvdA-wens om de voorgestelde tekst voor fouillering (alleen in „onmiddellijke noodzaak") aanzienlijk te verscherpen. In de ge wijzigde politiewet wordt tevens vastgelegd dat over de feiten en om standigheden van een fouillering bin nen 24 uur een „ambtsbericht" moet worden opgemaakt. Brand in container met chemisch afval UTRECHT - In een container met chemisch afval op een in dustrieterrein in Utrecht is gis teren brand uitgebroken die veel giftige rook heeft veroor zaakt. De brand was vermoedelijk het gevolg van een chemische reac tie waarna een kleine explosie volgde. Bedrijven in de naaste omgeving moesten hun ramen dichthouden en mensen moes ten binnen blijven. De Rijks keuringsdienst van Waren zal in de nabijgelegen volkstuintjes de daar verbouwde groente en fruit onderzoeken. Het is moge lijk dat die vernietigd moet worden. Één miljoen voor korpschef Rotterdam ROTTERDAM De gemeente Rot terdam en de korpschef van de Rot terdamse politie, hoofdcommissaris Van Dorp, hebben overeenstemming bereikt over de voorwaarden waar onder Van Dorp het korps zal verla ten. De afvloeiingsregeling houdt in dat Van Dorp nog gedurende onge veer zes jaar zijn huidige salaris krijgt doorbetaald, hetgeen neerkomt op één miljoen gulden. Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) moet zijn goedkeuring nog hechten aan deze „gouden handdruk". Dit voorjaar werd bekend dat er in het Rotter damse korps grote problemen beston den rond het functioneren van Van Dorp. Mi iHHi AMSTERDAM „We zijn ziedend!!" Met bijpas sende blik kijkt Diens- tenbond-FN V-bestuurder Toussaint het zaaltje rond, dat de directie van V D Warenhuizen aan de vakbonden ter be schikking heeft gesteld voor een persconferentie. Mede namens zijn colle ga's van de Diensten- bond-CNV, de Unie BHLP en de NCHP legt Toussaint uit dat het nieuwe reorganisatieplan van V D „volstrekt on aanvaardbaar" is. Ton Dreesmann hebben ge kregen, komt in feite neer op het oude plan van 27 juni. Kennelijk heeft men niets willen begrijpen van alles wat wij als bonden de afgelopen weken gezegd en gedaan heb ben. Men stelde zich toen kei hard op, men stelt zich nu weer keihard op. Als het zo doorgaat, zijn acties onvermij delijk. Daarbij is niets op voorhand uitgesloten. Als het personeel besluit tot spontane acties, dan zullen wij die steu nen. Ons standpunt is nog steeds dat er geen enkel ont slag noodzakelijk is", aldus Toussaint. Zijn monoloog wekt enige verbazing. Vanwaar die zie dende woede? In plaats van 1400 man hoeven er nu toch maar 950 man weg bij de zes tig warenhuizen van V D? Bovendien is daar een periode voor uitgetrokken van viere neenhalf in plaats van drieë neenhalf jaar. Ook heeft de directie een „uiterst zorgvul dige procedure" opgesteld om zoveel mogelijk mensen te kunnen herplaatsen. Dat is toch allemaal pure winst? Toussaint vindt van niet. „Die vermindering van 1400 tot 950 zit 'm erin dat de ontslagen over een langere periode worden uitgesmeerd. Daar door kunnen er wat meer mensen met pensioen of met vut. Er is geen sprake van een echte vermindering. En in dat getal van 950 is al rekening gehouden met overplaatsing van mensen binnen het con cern. Misschien wordt het duidelijker als we het uit drukken in arbeidsplaatsen. Tussen nu en 1993 zullen er bij de warenhuizen van V D netto tenminste zes honderd banen verdwijnen. Dat was zo en dat is zo. Dat er meer mensen dan banen ver dwijnen, komt doordat er bij V D veel in deeltijd wordt gewerkt". Te hulp CNV-collega Jaap Kos schiet te hulp. „Op geen enkele ma nier wordt er invulling gege ven aan de sociale verant woordelijkheid waar meneer Anton het over gehad heeft". Suggereert Kos dat de reorga nisatie er anders uit zou zien als niet prof. Anton Drees mann, voorzitter van de raad van bestuur van moederbe drijf Vendex International, maar prof. Arie van der Zwan, de op één na hoogste man van het concern, aan het kortste eind had getrokken? „Ach, dat doet allemaal niet zoveel meer terzake. Er is een ordinaire rel'geweest in de Vendex-top en daardoor heb ben wij een aantal weken in de wachtkamer gezeten. Voor de rest is er niets veranderd". Wat Jaap Kos nog het meest verontrust dat ook het nieuwe plan naar zijn mening geen visie bevat. Kos weet niet wat hij aan moet met de summiere mededeling van V D dat de warenhuizen meer kwaliteit- sprodukten willen gaan bie den en hun presentatie en dienstverlening willen verbe teren. „Het voorstel biedt geen nieu we manier van marktgericht denken. Het blijft onduidelijk hoe men veronderstelt in de toekomst weer wél consumen ten voor het V D-produkt te interesseren. Het gaat er al leen om zoveel mogelijk te be zuinigen. Vendex stelt zich op als een beheersmaatschappij voor onroerend goed. Men maakt zich druk over gebou wen, maar niet over mensen of over een klantgericht be leid. Alle reden dus voor ons als Dienstenbond-CNV om gewoon door te gaan met het maken van een eigen plan". Ook zullen FNV en CNV niet schromen Ton Dreesmann te „passeren", als mocht blijken dat niet hij maar Verhoef (op volger Anton Dreesmann) en Van der Zwan alle touwtjes in handen heeft. „We weten de weg naar de holding (Vendex International) zeer goed te vinden", zegt Toussaint. Bij voorbaat mislukt NCHP-Bestuurder Martin van Maarseveen meent te kunnen stellen dat de reorganisatie van de V D-warenhuizen bij voorbaat is mislukt. „Dit plan wordt namelijk niet ge dragen door het eigen kader". Van Maarseveen legt uit dat de NCHP een eigen plan had ingediend bij de warenhuisdi rectie. „Dat was ons 12-stap- penplan. Men heeft ons te verstaan gegeven dat dit op nagenoeg alle punten onbe spreekbaar is. De directie van V D moet er nu op rekenen dat het middelbaar en hoger personeel nauwelijks of niet zal meewerken aan de realise ring van de plannen. V D kan dus niet zonder meer re kenen op de steun van het ka der". Van Maarseveen wijst erop dat de positie van het kader personeel toch al slecht is bij V D. Deze functionarissen hebben namelijk geen eigen cao. En opnieuw heeft de di rectie niet in willen gaan op een verzoek om nu eindelijk een dergelijke overeenkomst met de NCHP (en Unie BHLP) te sluiten. „Evenmin wordt er in het plan gerept over het invoeren van een functieclassificatie, een sala rissysteem en een beoorde- lingssystematiek". Volgens de NCHP is er maar één conclusie mogelijk: V D gaat door met het voeren van een „vooroorlogs en onder maats" personeelsbeleid. Daarmee heeft de directie zelf een bom onder haar reorgani satieplan gelegd. „De lont brandt. Zij kan nog gedoofd worden, maar dan moet men wel snel zijn". Van Maarseveen staat niet al leen in deze mening. CNV- collega Jaap Kos moet steeds maar weer denken aan het eens zo grote kruideniersbe- drijf De Gruyter. „Vijftien jaar geleden ging het daar precies zo als nu bij Vroom en Dreesmann. Elk jaar moesten jwe weer een nieuw reddings plan aanhoren. Maar anno 1988 is er geen enkele winkel van De Gruyter meer over". RIK IN 'T HOUT I DEN HAAG - Nederland j voert de lijst aan van Europese landen waar de situatie voor de bossen het meest drama- I tisch is! In ons land is meer I dan 59 procent van de bomen aangetast, de Bondsrepubliek Duitsland (53 procent) en I Zwitserland (52 procent) vol gen. Volgens milieudeskundigen, gisteren bijeen in de Franse stad Nancy voor een Europees congres van bosbeheerders en bosbouwkundigen, zijn alle Europese bossen aangetast door de permanente luchtver vuiling. Daarom moeten er draconische internationale maatregelen worden genomen om de bossen de redden: alle nieuwe auto's dienen te worden uitgerust met appara tuur tegen vervuiling en in af wachting daarvan moeten snelheidsbeperkingen worden ingevoerd. Ook willen zij een beperking van zwavelhouden de middelen voor huishoude lijk gebruik. Tenslotte eisen zij intensiever onderzoek en coör dinatie daarvan op internatio naal niveau, om alle oorzaken van het uitsterven van de bos sen te bestuderen. Minister plant boom Minister Korthals van justitie plante gisteren met hulp van mr. P. Wadise Eysten een boom in Zeist bij de opening van de beroeps opleiding voor de advocatuur. FOTO: ANP ASSEN Twee mannen uit het Engelse Manchester (25 en 26 jaar) hebben gistermiddag met een gestolen auto voor le vensgevaarlijke situaties in een groot deel van Drenthe gezorgd, waarbij een motor agent zwaar gewond raakte. De politie zette de achtervol ging op het tweetal in, toen de auto rond vier uur met hoge snelheid door Zuidwolde reed. Uit controle van het kenteken bleek dat de auto in juli in Heemstede was gestolen. Er werd bij de actie een vliegtuig van de luchthaven Eelde inge zet en de poltie schoot diverse malen. Tijdens de achtervol ging werden snelheden van meer dan 200 kilometer per uur bereikt. Nadat het tweetal bij Assen een motoragent van de weg had gedrukt, ramde de auto bij Hoogeveen een door de politie opgezette blokkade en ver dween richting Emmen. Een in de haast gevormde politie- fuik bij Zweeloo vermeden de twee mannen door te keren. Bij Orvelte reden ze het talud van de snelweg af en schoten via een sloot het fietspad op. Een achtervolgende politie auto bleef in de sloot steken. Even later werd de vluchtauto onbeheerd aangetroffen en vonden speurhonden het duo rond zeven uur boven in een boom. De gewonde agent moest gisteravond een spoedo peratie ondergaan, maar maakte het vanochtend goed. DE KNOLLEN ik KeM u cft/SeU5» VftN, MAAR IK KAW li mer thuis bremgsJ Zelden rust op Binnenhof Een noodhospitaal op het Binnenhof terwijl de kamerleden amper terug waren van zomerreces? Het leek gisteren allemaal wat overbodig, maar er stak meer achter. De vereniging van basis-art sen (LBB) probeerde de aandacht van de politiek te vestigen op de veel te lange werktijden van de (oververmoeide) assistent-geneeskundigen. Voor die groep moet de Arbeidswet worden aangepast, vinden zij. FOTO: ANP NIJMEGEN - In de toe komst zullen mensen met slechte ogen kunnen kie zen tussen een bril of een laserbehandeling. Binnen enkele jaren is de oog heelkunde zo ver gevor derd dat het hoornvlies met behulp van laserstra len kan worden geslepen waardoor geen bril of contactlenzen meer nodig zijn. Dat is de overtuiging van prof. A.F. Deutman van de afdeling oogheelkunde van het Rad- boudziekenhuis in Nijmegen. De afdeling oogheelkunde heeft een driedaags internatio naal symposium georganiseerd over recente ontwikkelingen in de oogheelkunde. Het sym posium duurt tot en met zater dag. De Engelse oogarts prof. J. Marshall is ver gevorderd met de lasertechniek. Deutman verwacht dat binnen drie tot vier jaar zekerheid komt over de toepassing op grote schaal De Britse professor J. Marshall kjj het polijsten (slijpen) van hoornvliezen waardoor een bril niet meer nodig is. „Voor alsnog hebben we alleen proe ven gedaan bij dieren en op blinde ogen, maar ik ben hoopvol gestemd voor de toe komst". aldus prof. Deutman. Uiteindelijk hoeft de laser techniek volgens hem niet duurder te zijn dan de aan schaf van een bril. Een andere ontwikkeling die tijdens het symposium aan de orde kwam is een nieuw type kunstlens die wordt toegepast in gevallen van staar. Tot voor kort konden mensen met staar een kunstlens krijgen met slechts één sterkte. Wie zowel bij- als verziend was moest be halve de kunstlens ook een bril dragen. Onderzoekers zijn er in geslaagd een kunstlens te ontwikkelen waarmee het mo gelijk is zowel veraf als dicht bij scherp te zien. Staar - een vertroebeling van de ooglens komt op oudere leeftijd vaak voor. Jaarlijks worden in Nederland bij 20.000 zo'n troebele ooglens v gen door een kunstlens. Oud-bokser Ben Bril ontmoette gisteren in Overloon oud-kamer voorzitter Van Thiel die hem zijn vuist toonde. FOTO: ANP TENTOONSTELLING OVER SPORTEN POLITIEK OVERLOON Sport heeft niets, maar dan ook hele maal niets met politiek te maken, zeiden ze. Niet in Zuidkorea, waar over twee weken de Olympische Zo merspelen losbarsten zonder Noordkorea. Niet in Los Angeles, waar de Russen wegbleven in 1984. Niet in Moskou, waar de Amerikanen wegbleven in 1980. Niet in München waar elf joodse atleten vermoord werden in 1972. Niet in Melbourne, waar de Nederlanders weg bleven in 1956. Niet in Berlijn, waar Hitier de regie voerde in 1936. Niets had het politiek te maken, zeiden de sportliefhebbers. Maar de nazi's wisten beter: De Olympische Spelen vormen een voortreffelijk podium voor politieke propaganda. Het Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon wijdt er tot 30 december een tentoonstelling aan, die gisteren door minister Brinkman werd geopend. Hoewel de tentoonstelling als titel „De Olympische Spelen 1936- 19nu" draagt, heeft het uitgestalde materiaal vrijwel uitsluitend betrekking op de „Nazi-Spelen" van 1936. Als ooit de sport niet vrij was van politieke smetten, dan in dat jaar toen Hitier er persoonlijk het startsein gaf, omgeven door vrolijk waaiende ha kenkruisen. Daar moest niets achter gezocht worden, meende het Internationaal Olympisch Comité (IOC). Sport was sport en verder geen gezeur. De toenmalige „bobo's" schudden Hitier de hand, luisterden geanimeerd naar minister Goebbels en erger den zich aan critici die hier en daar hun stem verhieven. Zoals in Amerika, waar massaal gepleit werd voor een boycot. Maar de voorzitter van het Amerikaanse Olympisch Comité, Avery Brundage, ging een weekje kijken in Berlijn en raakte zozeer onder de indruk van de sportiviteit van de Duitsers dat hij van geen boycot wilde weten. Jodenhaat merkte hij in het geheel niet op; misschien was dat te wijten aan de tijdelijke publikaties- top van het anti-semitische scheidblad Der Stürmer. Jaren later, toen Palestijnse terroristen een bloedbad aanrichtten onder jood se deelnemers aan de Spelen van 1972, was hij als voorzitter van het IOC de man die uitriep dat de Spelen vooral wel door moes ten gaan: „The games must go on!" Blanke ras De Amerikanen kwamen dus wel naar Berlijn en achteraf moet Hitier daar met gemengde gevoelens op teruggekeken hebben. Want wat begon als een diplomatiek succes voor nazi-Duitsland, eindigde in een sportieve nederlaag van de rassenwaan: de Amerikaanse neger Jesse Owens won tweemaal goud en toonde aan dat je niet van Germaanse bloede hoefde te zijn om heel hard te kunnen lopen. Maar gelukkig was daar Tinus Osendarp nog. Deze atleet uit Rijswijk bemachtigde twee bronzen medailles en werd daarmee „de snelste sprinter van het blanke ras". Osendarp was niet de enige Nederlandse deelnemer aan de Berlijnse Spelen, hij maak te deel uit van een groep die verder gevormd door onder ande ren coryfeeën als de zwemsters Ria Mastenbroek (tweemaal goud) en Nida Senff (eenmaal goud) en de wielrenner Arie van Vliet, die ook goud won. De equipe stond onder leiding van trai ner Lotsy, die (getuige een kranteknipsel op de tentoonstelling) na afloop het volgende verklaarde: „Hier in Berlijn was alles perfect en men had het zich niet beter kunnen wenschen. Daar voor kunnen wij het Duitsche volk niet genoeg waarderen". Benny Bril Aan de Nederlandse deelname waren wel protesten voorafge gaan, zoals de manifestatie De Olympiade Onder Dictatuur (D.O.O.D.), maar tot massaal verzet had dat niet geleid. Uitein delijk bleven alleen de krachtsportbond en de gymnastiekbond thuis, in het gezelschap van een handvol individuele sportlieden, zoals de joodse bokser Bennie Bril. Dat het enthousiasme voor de Spelen groot was bleek misschien wel het meest uit de meeslepende verslagen die Han Hollander erover maakte voor de AVRO-radio. Hollander kreeg er na af loop een erecertificaat voor uitgereikt door Adolf Hitler. Zeven jaar later stierf hij in het concentratiekamp Sobibor; vermoord omdat hij joods was. Het is goedkoop om achteraf te beweren dat Hollander beter had moeten weten; hij kon in 1938 niet raden wat in 1944 zou gebeuren. Maar nu, met de kennis over de afloop in het achter hoofd, zien we op de tentoonstelling heel duidelijk hoe de sport door de nationaal-socialisten langzaam maar zeker werd inge lijfd in hun verheerlijking van de oorlog, hoe lichamelijke oefe ning al snel veranderde in voorbereiding op het gevecht. En hoe sport niet gescheiden kan worden van politiek als machthebbers en dictators zich erover ontfermen. STEVO AKKERMAN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3