Geen lokatie voor naaktreereatie in Noordwijkerhout Ze hebben het allemaal in de vingers Regen spelbreker in Noordwijk Snelheidscontrole Wassenaar: resultaat diep treurig" NISSAN SUNNY Meer speelvoorzieningen in buurtschap De Zilk AUTCEHEEMSKERI n LEIDEN OMGEVING Ccidae Commit VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1988 PAGINA 11 Groen licht voor reclame NOORDWIJKERHOUT - Reclame op gemeen telijke eigendommen en gronden moet in prin cipe mogelijk zijn. Dat besloot de Noordwijker- houtse commissie van openbare werken gister avond. Hoe die reclame er precies uit komt te zien, aan welke eisen hij moet voldoen en waar de reclame kom^ te staan of te hangen wordt nog nader uitgezocht. Aanleiding tot deze prin cipe-uitspraak was het verzoek van enkele Noordwijkerhoutse ondernemers om reclame aan te brengen op lantaarnpalen en lichtbak ken te plaatsen op gemeentelijke grond. Tot nu toe heeft Noordwijkerhout dergelijke verzoe ken altijd afgewezen. Het college denkt echter dat dit, mits aart regels gebonden, nu wel kan worden toegestaan. Bovendien kan dit voor de gemeente een bron van inkomsten opleveren. De commissie gaf het college groen licht om re gels op te gaan stellen waaraan de reclame moet voldoen. Wassenaar vindt geschikte lokatie voor groepswonen WASSENAAR De gemeente Wassenaar heeft een piaais gevonden voor het project groepswonen voor ouderen. Op de plek waar nu de Salvatorschool staat, kunnen twintig woningen worden gebouwd. Wethouder J. Greep zei dit gis teren in een commissievergadering. In Wassenaar wordt al jaren geijverd voor een dergelijk project, maar tot nu toe was geen geschikte lokatie voorhanden. Nu de Salvator school en Johan Baptistschool zijn gefuseerd, is het wachten tot enkele noodzakelijk verbouwingen zijn voltooid en de schoolbevolking van de Salvatorschool in de Johan Baptist- school kan intrekken. Voor de bouw is inmiddels een amb telijke werkgroep ingesteld waarvan de wethouders J. Greep en C. Barning (financiën) deel uit maken. Gedacht wordt aan een aantal woningen met een huur beneden de 750 gulden per maand. Volgens de wethouder is de optimis tische verwachting dat in 1990 wellicht gestart kan worden met het bespreken van de bouwplannen. Torenfeest goed voor 23 mille VOORHOUT Het twee maanden geleden ge houden Torenfeest heeft ruim 23.000 gulden opge bracht. Het bedrag werd tijdens het jaarlijkse kerkfeest van de Nederlands Hervormde en Gere formeerde kerkgemeenschap door ondernemers- voorziter W. Huyts overhandigd aan de heer J. Mosselman, voorzitter van het college van beheer. Het geld wordt gebruikt de restauratie van de Kleine Kerk, een van de weinige Voorhoutse mo numenten. „Met onze actie hebben wij een finan ciële bijdrage tot het mogelijk maken van restaura tie willen geven", aldus Huyts. Slager Hein van Velzen, op wiens schouders de praktische uitvoe ring van de organisatie terecht was gekomen, kreeg een blijvend aandenken aan het zeer ge slaagde Torenfeest in de vorm van een fraai Delft Blauw wandbord waarop de toren van de Kleine Kerk en het vignet van Voorhout 10 eeuwen oud is afgebeeld. Het Torenfeest was een culinair eet festijn. Computer gestolen LISSE Dieven hebben in de nacht van woensdag op donderdag een per sonal computer ge stolen in Lisse. Het apparaat, met een waarde van 8000 gulden werd weg gehaald bij het La boratorium voor het Bloembollenonder- zoek aan de Venne- straat. De inbrekers braken een deur open om binnen te komen. Feestelijke afsluiting zwemvierdaagse Voorhout VOORHOUT De avond zwemvierdaagse, die in Voorhout is gehouden in het kader van het 1000-jarig jubileum van het dorp, is gisteravond feestelijk afge rond. De ruim 200 deelnemers aan het zwemfestijn ontvingen uit handen van de bestuursleden van de Stichting 10 eeuwen Voorhout een fraaie herinne ringsstandaard. Waren er aanvankelijk afgelopen maandag bijna 200 deelnemers, dinsdag kwam er op nieuw een aantal bij, zodat het getal 200 dik werd overschreden. Het merendeel is lid van zwemvereni ging De Columbiaan, een vereniging die meer dan 400 leden telt. „Als er dan 200 aan een avondzwemvier- daagse meedoen, is dat een groot aantal", vertelt zwe- minstructrice To Vlasveld. De afstanden die gezwom men werden, waren 300 en 600 meter per avond. Gis teravond stonden tal van familieleden met bloemen bij de rand van het zwembad van de Katholieke Technische school aan de Leidsevaart. Vlietloop VOORSCHOTEN Voor de dertiende maal wordt zondag 11 september de Vliet loop in Voorschoten gehouden. Sportwet houder L. Marselis lost hiervoor om twaalf uur het start schot. De lopers be ginnen in de Voor straat. De deelnemers kunnen kiezen uit af standen van 2,5, 5, 10 en 21 kilometer. Van af tien uur 's morgens kan worden inge schreven in de sport hal van de Vliethorst. Collectanten onderscheiden NOORDWIJK Acht- tien dames ontvingen gisteren uit handen van coördinatoren van de Nierstichting, Jan Heus en Annemieke Scholte, een onderscheiding. Al len zijn al meer dan tien jaar actief als collectant in Noordwijk. Bovendien fungeren zij als wijk- hoofd en onderhouden de contacten met alle col lectanten in de wijk. Volgens Heus is collecte ren vrijwilligerswerk, maar als blijk van waar dering voor hun inzet kreeg men regelmatig kleine dingen als agen da's of pennen cadeau. Daarvan wilde men dui delijk af en als alterna tief werd het „niertje" ontworpen. Voor dames een zilveren hangertje en voor heren een dasspeld in de vorm van een nier. In Noordwijk werd de onderscheiding uitge reikt aan de dames Aart- se, P. Minnee, v.d. Graaf, A. Bedijn, L. v.d. Lugt, Y. v. Gulik, L. Spaander man, R. Caspers, G. Cas- pérs, N. Vogelaar, v.d. Meulen, v. Bommel, v. Rhijn, Plug, v.d. Hoek, Hellendoorn, v. Nes en E. Plettenberg. De natio nale collecte van de nier stichting valt dit jaar in de week van 26 septem ber tot en met 2 oktober. NOORDWIJKERHOUT Noordwijkerhout wil geen plaats aanwijzen waar naaktreereatie is toegestaan. Het college van B en W concludeert in het voorstel om de nieuwe Algemene Plaat selijke Verordening (APV) vast te stellen, dat het probleem van de naaktreereatie op dit mo ment niet speelt in Noord wijkerhout. Aanwijzing van een geschikte lokatie vindt het college voorba rig. Het nu al verbieden van alle naaktreereatie willen B en W echter ook niet. Sinds enige tijd treedt het Openbaar Ministerie niet meer op tegen naaktrecreanten als de gemeenteraad geen terrein binnen de eigen gemeente heeft aangewezen waar naak treereatie is toegestaan. Het college van Noordwijkerhout stelt, dat de enige plaats die in aanmerking komt voor het toestaan van naaktreereatie een lokatie aan het Ooster- duinsemeer is. Daarvoor moet wel overleg worden gepleegd met de provincie Zuid-Hol land, die het Oosterduinse- meer in beheer heeft. Het aan wijzen van een dergelijke lo katie vindt Noordwijkerhout voorbarig omdat naaktreerea tie praktisch niet voorkomt in Noordwijkerhout. Het college wil ook niet stellen dat er in Noordwijkerhout geen enkele mogelijkheid is om een geschikte plaats aan te wijzen. Als dat gebeurt, kan namelijk wel worden opgetre den tegen het bloot recreëren. Het college vreest dat bij ver volging van een naaktrecreant de kantonrechter tot de con clusie komt dat er in Noord wijkerhout best een plaats ge schikt is en wil voorlopig de zaak laten rusten. In de nieuwe APV is de ver plichting geschrapt dat Noord- wijkerhouters in de winter sneeuw moeten ruimen. Deze verplichting bleek in de prak tijk niet haalbaar. De gemeen te wil wel een beroep blijven doen op de vrijwillige mede werking van de Noordwijker- houters om toch de stoep schoon te blijven maken. Wel wordt het verboden om in heel Noordwijkerhout honden los te laten lopen. Ook buiten de bebouwde kom mag dat volgens de nieuwe APV niet. De politie meent dat er daar nogal wat wegen zijn waar los lopende honden een gevaar kunnen opleveren. Noordwij kerhoutse honden mogen ver der niet poepen op plaatsen die bestemd zijn voor voetgan gers of als speelplaats voor kinderen. De nieuwe APV wordt bespro ken op 19 en 22 september tij dens vergaderingen van de commissies voor algemene be stuurlijke aangelegenhede n/algemene zaken. De Ronde van Noordwijk is gisteren gewon nen door Peter van de Burg uit Noordwijker hout. Bij de veteranen zegevierde Siem Zwart uit Nieuw Vennep. De Oranjevereniging Noordwijk-Binnen had er weer alles aan ge daan om de veiligheid op het parcours in het centrum van Noordwijk-Binnen te waarbor gen. De regen bleek echter spelbreker en zorgde ervoor dat de renners hun snelheid, vooral in de verraderlijke bochten, sterk moesten matigen. Ondanks dat kwamen toch renners ten val. Ernstige ongelukken deden zich niet voor. Tweede bij de veteranen werd De Meulenaer uit België en derde de Noordwijker Bert Siet- sema. De tweede plaats in de grote ronde was voor R. Rutgerink en de derde voor Ton van Eyk, beiden uit Lisse. Het ringsteken voor paard en wagen (foto) trok 's morgens op de Voorstraat veel be kijks. Negentien combinaties wierpen zich in de strijd. Kees Langeveld uit Noordwijk won, voor Koos Bakker en Huub Heemskerk. De mooist versierde wagen had Nel van de Oever. De prijs voor het schoonste geheel bij de paarden was voor B. Beyersbergen en bij de pony's voor H. van der Stam. Als afsluiting van de Oranjefeesten in Noord wijk was er gisteravond bij het gemeentehuis een taptoe door drie muziekkorpsen. FOTO: WIM VAN NOORT TAIWANESE BLOEMSCHIKKERS VOLGEN CURSUS IN LISSE LISSE Het is stil in de zaal van hotel-café-res- taurant De Nachtegaal in Lisse. Geconcentreerd luisteren 23 Taiwanezen naar een Nederlandse le raar die in het Engels vertelt en toont hoe je fruit in een bloemstuk kan verwerken. Op de ta fels liggen bloemen en materiaal voor het maken van bloemstukken. Het is de bedoeling dat de Tai wanese cursisten straks zelf bloemstukken gaan maken. „En geen kopieën", waarschuwt de leraar streng. Hij wil ei gen ontwerpen van de cursisten zien. De 23 Taiwanezen, voorname lijk vrouwen, volgen een tien daagse bloemschikcursus in de Nachtegaal in Lisse waar ze ook logeren. De cursus wordt vandaag afgesloten met het maken van een gezamen lijke praalwagen. Die is dit weekeinde te zien op de par keerplaats bij de Nachtegaal aan de Heereweg in Lisse! Om inspiratie op te doen is de groep donderdagavond naar Aalsmeer geweest om de in middels opgemaakte corsowa gens te bekijken. Organisator van de bloem- schikcurSus is de arrangeur Hans Warmerdam uit Hille- gom. Hij werkt veel op corso's en op tentoonstellingen. Drie jaar geleden ging hij voor het eerst naar Taiwan. „Een be kende bloemenexporteur had contact met de China Flower Research Association, een or ganisatie van Taiwanese bloemschikkers. Zij hadden aan hem gevraagd of hij ie mand kende die een cursus bloemschikken kon geven. Op die wijze ben ik drie jaar gele den naar Taiwan gegaan om les te geven in Europese bloemschikkunst", aldus War merdam die inmiddels drie keer op het Aziatische eiland is geweest. Het was zijn idee om een cursus in Nederland te organiseren. „Ze krijgen hier verschillende leraren en kunnen met Nederlandse bloemen werken. De top van de Nederlandse bloemschik kers geeft les. Sommigen zijn leraar op een tuinbouwschool, anderen zijn arrangeur. Op Het Taiwanese gezelschap poseert geduldig voor de fotograaf. Vandaag besluiten zij hun tiendaagse bloemschikcursus. FOTO: WIM VAN NOORT deze wijze leren ze veel Populair Het bloemschikken in Taiwan is een populaire bezigheid. Alle Taiwanese cursisten ge ven zelf bloemschiklessen. Twee hebben ook een bloe- menzaak. De Japanse en Chi nese bloemschikkunst is het bekendst. De cursisten komen echter naar Nederland om de Europese bloemschikkunst te leren. Ze leren onder andere een klassiek werkstuk te ma ken, een bruidsboeket, een bloemstuk met natuurlijk ma teriaal en met fruit. „Bij de Japanse en Chinese bloem schikkunst heeft alles een be tekenis. Geel gebruiken ze bijvoorbeeld voor een begra fenis, rood bij een bruiloft. Bij ons gaat het er meer om een bloemstuk te maken met een mooie schikking en kleur. Op dit moment is het populair om verschillende tinten van een kleur te combineren. Een aantal jaren geleden gebruik te iedereen contrasterende kleuren. De Taiwanezen moeten hier aan wennen", al dus Warmerdam die tevreden is over zijn leerlingen. „Ze hebben het allemaal wel in de vingers", meent hij. „Je kunt met bloemschikken technie ken leren en kennis over het materiaal vergaren. Het be langrijkste is toch dat je het gewoon ziet. Daarvoor moet je gevoel voor kleuren en .lijnen hebben". Het grootste pro bleem dat Hans en de leraren ondervinden is het feit dat de Taiwanese cursisten de nei ging hebben de voorbeelden van de leerkrachten te kopië ren. „Er worden bladzijden aantekeningen "gemaakt, com pleet met getekende boven-, zij- en vooraanzichten en fo to's van het bloemstuk. Aan het einde van de dag staan er dan 23 perfecte kopietjes van het werkstuk van de leer kracht. Op die manier laten ze zien dat ze het begrepen hebben. Wij willen echter dat ze zelf iets maken". Enthousiast De Taiwanezen ondertussen zijn enthousiast over hun cur sus in Nederland. Ze laten zich lovend uit over de kwali teit en diversiteit van de Ne derlandse bloemen. De 48-ja- rige Kao Su-Ching vertelt dat ze in Taiwan veel bloemen hebben, alleen niet zo veel soorten. „De kwaliteit is ook minder omdat de bloemen in bundels zitten en op de grond op de markt liggen", vertelt ze in gebroken Engels. Moei lijk vindt ze de cursus niet. Wat haar in Nederland het meest verbaast, zijn de vele kleine slootjes en het ontbre ken van bergen. Margie-Ho, de vertaalster, is verrukt over het koele Nederlandse weer. „In Taiwan is het nu 35 gra den", vertelt ze lachend. „In Nederland hebben we de air conditioning niet nodig". De leidster van de groep Shi Fang Hung vindt vooral de Nederlandse huizen mooi. „En de mensen zijn heel aar dig", voegt ze er beleefd aan toe- ROZA VAN DER VEER Twee gewonden bij aanrijding WASSENAAR Een 33-jari- ge man uit Leiden en zijn 37- jarige vriendin uit Oegstgeest zijn gistermiddag bij een aan rijding op de Rijksstraatweg in Wassenaar gewond geraakt. De man, die haast had en al eerder op het traject Leiden- Den Haag voertuigen links en rechts had ingehaald, kon door zijn hoge snelheid niet meer op tijd stoppen voor de ver keerslichten ter hoogte van de v.d. Oudermeulenlaan. De auto kwam in een slip terecht en vervolgens tot stilstand te gen een lichtmast. De licht mast brak af en de auto werd totaal vernield. De Leidenaar en zijn vriendin zijn overge bracht naar het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag. Noordwijkse surfclub onderdak NOORDWIJK Na tien jaar behelpen is de Noord wijkse surfclub (KSN) on der dak. Wethouder V. Salman opent morgen de nieuwe behuizing op het strand nabij het Zuider- bad officieel. De opening van het nieuwe clubge bouw en de viering van het 10-jarig bestaan van de vereniging zal niet on opgemerkt voorbij gaan. Het hele weekeinde zul len surfwedstrijden en festiviteiten elkaar afwis selen. Het nieuwe clubgebouw kwam geheel door zelfwerkzaamheid tot stand. De kosten konden dan ook beperkt blijven tot 75.000 gulden. Vijf maanden lang werd door een groot aan tal leden, onder leiding van de heer Van Diemen, gezwoegd om het houten gebouw klaar te krijgen. Het biedt onderdak aan een ruime kantine, toilet ten, bergruimte en kantoorge deelte voor de walschipper. Een houten balustrade en een trap leiden naar beneden, waar het surfmateriaal van de leden een plaatsje vindt in grote containers. In diezelfde containers wordt 's winters het hele clubgebouw opgeborgen en vervoerd naar een opslag ruimte in Noordwijk aan Zêe De kustsurfvereniging vond tot nu toe onderdak in het Zuiderbad. Een situatie die volgens voorzitter J. van Exter verre van ideaal was. „Nu we een eigen accommodatie heb ben, merken we dat het leden tal weer aantrekt." Het leden tal nadert inmiddels de drie honderd. Het tweede lustrum van de KSN wordt gevierd met op za terdag een koppelrace die om drie uur van start gaat en op zondag vanaf twee uur surf wedstrijden. Voor de leden wordt zaterdagavond vanaf acht uur een 1001 nachtfeest georganiseerd en op zondag een brunch en een barbecue op het strand. Ook voor de kinderen zullen beide dagen allerlei spelletjes worden geor ganiseerd. Als de wind het laat afweten, zullen de wedstrijden worden afgelast en treedt een alternatief programma in wer king waaronder de verkiezing van de sterkste man van Noordwijk. WASSENAAR „Diep treurig", zo noemt de Wassenaarse poli tie het resultaat van een snelheidscontrole die afgelopen nacht werd gehouden op de Rijksstraatweg. Op 200 meter voor het be gin van de werkzaamheden aan de Rijksstraatweg, die in hoofd zaak 's nachts worden uitgevoerd, werden 70 snelheidsovertre ders op de foto vastgelegd. Op de plek waar gecontroleerd werd, mag maximaal 50 kilometer gereden worden. In ongeveer twee werden veel snelheden boven de 100 kilome ter op de gevoelige plaat vastgelegd, met als absolute topper 116 kilometer. „Die limiet is niet voor niets ingesteld, de wegwer kers op dit stuk lopen bij hogere passeersnelheden groot gevaar door de zuigkracht van de langs rijdende auto's betrokken te worden bij een ongeluk. Deze nu geconstateerde hoge uitschie ters zijn zeer zorgwekkend en nopen ons veel vaker, op de meest onverwachte tijden en op diverse plaatsen langs de Rijks weg met de radarwagen de snelheid te controleren", aldus een woordvoerder van de politie Wassenaar. Op hetzelfde traject had gisterochtend van tien tot twaalf uur al een snelheidscontrole plaats. Van de 2043 gekontroleerde voer tuigen reden er 76 te hard. De hoogst gemeten snelheid was 102 kilometer. ORANJEFEEST IN NOORDWIJKERHOUT NOORDWIJKERHOUT Kinderspelen openen dinsdag 6 sep tember de jaarlijkse oranjefeesten in Noordwijkerhout. De spe len beginnen om 13.30 uur terwijl de kermis vanaf 14.00 uur een uur lang gratis gereserveerd wordt voor de gehandicapte kinde ren. Hoogtepunt is 's avonds de stratenloop om 19.30 uur voor prestatielopers en om 20.00 uur voor wedstrijdlopers. Verder zal ook dit jaar de etalagewedstrijd wel weer enorm veel mensen de straat opbrengen. Woensdag 7 september begint als altijd met tonknuppelen op de speelweide van de Boekhorst om 9.00 uur. Om 13.30 uur start de wielerronde voor amateurs en om 15.00 de 42ste „dikke-banden- race". Om 20.30 uur is er een grote muziekshow met St. Jeanne d'Arc, de Harpe Davids en het Katwijkse D.V.S. op het Markt plein. Donderdag is er om 9.30 uur klootgooien in de Zeestraat; brandweerspuitbehendigheidswedstrijden (11.00 uur) op de Prin- senhofschool, tobbetje steken (14.00 uur) op het Marktplein, ge volgd door ringsteken met aangespannen paarden, terwijl ook om 14.00 uur de motorcross begint op de speelweide. Om 22.00 uur sluit het traditionele vuurwerk de oranjefeesten af. NOORDWIJKERHOUT - Er moeten meer speel voorzieningen komen in De Zilk. Dat vond de Noordwijkerhoutse com missie openbare werken gisteravond. Aanleiding was het plan om in de verschillende Noordwij kerhoutse wijken meer speeltoestellen te plaatsen. In .dat plan wordt geconclu deerd dat in De Zilk geen extra speeltoestellen ge plaatst hoeven te worden. De speeltuinvereniging van De Zilk had indertijd immers al bezwaar gemaakt tegen de plaatsing van enkele wipkip- pen. De commissieleden von den dit geen reden om De Zilk uit te sluiten voor het plaatsen van nieuwe speel toestellen. W. Hof (PvdA) wees er op dat er dan toch wel wat voor de oudere jeugd kon worden gedaan. Ze vroeg of alsnog kon worden gekeken of daar be hoefte aan is. De andere fracties steunden haar ver zoek. J. de Winter (CDA) vroeg ook aandacht voor de Ruigenhoek. „Daar wonen ook veel kinderen. Misschien is het mogelijk iets voor deze wijk te doen". Directeur ge meentewerken A. de Boer verklaarde dat het plan om nieuwe speeltoestellen neer te zetten, nog geen definitief plan is. „We gaan eerst kij ken wat de reacties zijn van de bewoners van de verschil lende wijken. Dan pas wordt een definitief plan vastge steld. De Zilk wordt daarbij meegenomen". W. Hof brak gisteravond ook een lans voor de aanleg van een skate-boardbaan. Dat volgens De Boer veel te duur. „We hebben juist een vraag binnengekregen voor de aanleg van een dergelijke baan", verklaarde hij. „Dat zou echter 18.000 gulden gaan kosten. We moeten uit kijken dat we geen dure voorzieningen aanleggen voor heel weinig liefhebbers. Bovendien is het skateboard misschien wel weer een r deverschijnsel, net zoals het fietscrossen enige jaren gele den. Toen moest er ook baan komen maar die wordt nu nooit meer gebruikt". Nissan Sunny 4-deurs |rjjg»I.HT-f^Tfl Prijs ind. BTW, vi 23.425.-. exd. afleveringskosten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11