Alphen pakt verval Ruisdaelstraat aan g VERENIGINGEN- MANIFESTATIE „Ghana veel inspirerender dan Nederland" CeicbcSomatit Open middag muziekschool VEEVOEDERFABRIEK MOET WIJKEN Gymzaal wijkt voor sporthal PATER HENK NOORDERMEER 25 JAAR MISSIONARIS dagpuzzel Winkelcentrum een stap dichterbij LEIDEN OMGEVING VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1988 PAGINA 1( Gevulde tomaten met slastokbrood en knof lookboter - chocolade melk met slagroom vegetarisch) Een lichte, niet bewerkelij ke vegetarische maaltijd voor de zaterdag. Er is ove rigens niets op tegen om de olijven in de gevulde toma ten te vervangen door een augurk. Als u met tweeën bent, heeft u nodig; 1 bakje Hüt- tenkase of cottage cheese, ui, 4 olijven, mosterd, stuk je paprika, paprikapoeder, 4 tomaten, zout, peper; sla, kapjes en uitholsel van de tomaten, 1 lepel azijn, zout, peper, mosterd, sui ker, 1 lepel olie, peterselie; half stokbrood, 50 g boter, knoflook, peterselie, zout; Vt liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker (Vs liter chocola demelk), 0,5 dl slagroom, kaneel, paar kaneelbe- schuitjes. Meng de helft van de Hüt- tenköse met fijngesneden ui, olijven en mosterd en breng de andere helft op smaak met stukjes paprika en papri kapoeder. Was de tomaten en snijd er aan de kroontjes- kant een schijfje af. Hol ze uit en bestrooi ze van binnen met zout en peper. Vul de to maten met de twee kaas mengsels en garneer ze met een stukje olijf of paprika. Trek de sla in stukjes of snijd haar grof en was haar. Meng een sausje van het uitholsel van de tomaten, azijn, zout, peper, mosterd, suiker en olie. Snijd de kapjes van de tomaten klein en knip de pe terselie. Meng sla, saus, stuk jes tomaat en peterselie en zet er de gevulde tomaten op. Roer de boter zacht met ge perste knoflook, fijngeknipte peterselie en zout. Presenteer de knoflookboter op keuken- temperatuur. Zet het stokbrood vers (liefst nog wat warm!) op tafel. Maak het brood zo nodig vers door het tien minuten vochtig (vlug onder de lo- pe,nde kraan doorhalen) in een oven te leggen op stand 3 of 150. Kook de helft van de melk. Meng cacao, suiker en wei nig koude melk tot een klontvrij papje, roer er de kokende melk door en voeg de rest van de koude melk toe. Leg bijna stijfgeklopte room op de afgekoelde cho colademelk en strooi daar iets kaneel op. Geef de ka- neelbeschuitjes er apart bij. JEANNE Tentoonstelling over geschiedenis schaatsen TER AAR „Van benen glissen naar glad de ijzers". Onder deze naam wordt van za terdag 3 september tot en met zondag 30 oktober een schaatsententoonstelling ge houden in het Historisch Museum aan de Westkanaalweg 118. De expositie, die plaats heeft ter gelegenheid van het tachtigjarig bestaan van de IJsclub Ter Aar, geeft een uitgebreid overzicht van de ontwikkeling van de schaats. Daarnaast zijn foto's, kran teknipsels en dergelijke te zien van de be kende oud-schaatser Vermeulen uit Ter Aar. Elfstedentocht-winnares Lenie van de Hoorn heeft foto's en een gedenkbord in bruikleen gegeven. Het museum is zater dag- en zondagmiddag van twee tot vier uur geopend. Bezichtiging na afspraak is ook mogelijk: telefoon 01722-2859. Bromfietser raakt in slip ZOETERWOUDE RIJNDIJK Een 17- jarige bromfietser uit Hazerswoude is van morgen gewond ge raakt op het industrie terrein in Zoeterwoude Rijndijk. Hij raakte op de Produktieweg in een bocht in een slip en kwam tegen een vrachtwagen terecht, bestuurd door een 21- jarige inwoner van Oegstgeest. Het slacht offer is met een hersen schudding overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. ZOETERWOUDE De Muziekschool van Zoeterwoude- dorp houdt woensdag 7 september van drie tot vier uur een open-middag in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. Docenten en bestuur van de school zijn dan aanwezig om informatie te verstrekken. Ook zullen diverse instrumenten worden bespeeld. Kandidaat-leerlingen zijn van harte wel kom. In de week van 12 tot 15 september beginnen alle lessen die in principe duren tot half juli volgend jaar. Zowel voor be ginnende leerlingen als gevorderden biedt de Muziekschool verschillende mogelijkheden. De jongere leerlingen kunnen spelenderwijs kennis maken met de eerste beginselen van de muziek tijdens de lessen algemene muzikale vorming. Na dat eerste jaar wordt dan in principe een instrumentkeuze gemaakt. De instrumenten waarop les wordt gegeven zijn: blokfluit, blokfluit (sopraan-, alt-, tenor- en basfluit), dwars fluit, piano, orgel en gitaar. Nadere informatie bij Minekus, telefoon 2350. ALPHEN AAN DEN RIJN Een groot be heersplan moet voorko men dat het gebied Ruis daelstraat in verval raakt. Het plan van de Heidemij en moet in de periode 1988-1993 de woonomge ving aantrekkelijker ma ken. Een van de aanbeve lingen is de sloop van de veevoederfabriek. Op de vrijgekomen plaats kun nen woningen worden ge bouwd. De Heidemij is in haar advies uitgegaan van twee modellen: een versie als de vaarwegom legging van de Oude Rijn een feit zou worden en een versie waarin de Rijn niet omgelegd kan worden. Om tot een aan beveling te komen is het hele gebied in kaart gebracht en zijn de sterke en zwakke pun ten beschreven. Het bijna drie hoekig gebied is duidelijk be grensd door de Oude Rijn aan de westzijde, de Oudshoornse- weg aan de oostzijde, aan de noordoostzijde de Oranje Nas- sausingel en aan de zuidzijde de Willem de Zwijgerlaan. Eind 1988 wordt een beslissing verwacht over het verleggen van de Rijn. In tegenstelling tot in andere delen van Alphen wonen er in het gebied in verhouding meer ouderen en minder jongeren. De bevolking af en de vergrij zing neemt toe. Er is weinig werkloosheid onder de bewo ners van het gebied en de etni sche groeperingen maken on geveer drie procent uit van het totaal aantal inwoners. In de Ruisdaelstraat zelf komen nogal wat slechte woningen voor, hoewel nergens slooprij- ke panden zijn. Het gaat hier om woningen van eigenaar- bewoners. Woningen van eige naars verhuurders zijn vaak kwalitatief niet optimaal en dertien woningen zijn bouw technisch zelfs slecht. Andere zwakke punten zijn: minder goede bereikbaarheid voor vrachtverkeer, milieu hinder door de veevoederfa briek, het enigszins vervallen winkelbestand, slechte riole ringen, de afwezigheid of ver waarlozing van speelgelegen- heden, een verwaarloosd bin nenterrein, slechte grondwa terhuishouding, en op sommi ge punten nog eens de ver keersonveiligheid. Daarente gen zijn er veel goedkope huur- en koopwoningen, er is veel groen, de woningen zijn dicht bij voorzieningen en openbaar vervoer, bij het via duct in de Hooftstraat is een aantrekkelijk winkelbestand en er is een goede verbinding voor langzaam verkeer. Het plan van de Heidemij be vat een groot aantal aanbeve lingen, zoals een leefmilieuve rordening voor de bedrijven, de sloop van bedrijfsgebouwen achter de moskee in de Van Eeghenstraat, het herinrichten van de vroegere speeltuin tot speelplek en trapveld, ver nieuwen van de riolering, maatregelen om het kwelwa ter tegen te gaan en het aan brengen van verlichtingsmas- ten bij het vrouwentrefcen trum Zahra zodat de vrouwen zich veiliger kunnen voelen. In 1989 gaat men verder met de sloop van het pand van Ex- pressie'70 en nieuwbouw van 15 woningen in hofjesvorm, nog meer woningen slopen en de ondersteuning van woning verbetering. Daarbij stelt de Heidemij voor om ook de vee voederfabriek te kopen en te slopen waarna aan de Rijn wo ningen gebouwd kunnen worden. Zo worden elk jaar prioriteiten gesteld waarbij ook aandacht aan de infra structuur wordt besteed door wegen te versmallen, fietspa den aan te leggen en een ver binding te maken tussen de Oudshoornseweg en de Oranje Nassausingel in geval de Rijn niet omgelegd wordt. ROELOFARENDSVEEN De vierde SJA-verenigingenmani- festatie heeft zondag plaats in sportcomplex De Tweesprong. Van 's ochtends elf tot 's mid dags drie uur zullen 18 vereni gingen zich presenteren. Hel doel van deze manifestatie is de diverse verenigingen de gele genheid te bieden meer naams bekendheid te krijgen. Daar naast kunnen zij nieuwe leden werven. De toneelvereniging en de kindertheatergroep ver zorgen de gehele dag door op tredens. Naast de demonstraties en optredens kan men deelne men aan diverse activiteiten zo als tafeltennis, spelactiviteiten voor de jeugd, basketschieten, frisbie, volleyballen en sjoelen. In de diverse stands wordt in formatie gegeven op het gebied van milieuvriendelijke desserts, looptechnieken, judo, volksdan sen etcetera, veelal ondersteund door videobeelden. Ok dit jaar draait het rad van avontuur. Om twaalf uur maken Nomero en Liefde voor Harmonie vanaf het pastoor Onelplein en vanaf de Noordhoek een korte rond gang door Roelofarendsveen. Deze rondgang wordt afgeslo ten met een mini-taptoe in de sporthal. Het programma van de demonstraties ziet er zo uit: 11.00-11.30: minitrampoline 11.30-12.00: Volleybalinstuif. 12.00-12.30: frisbie, basketschie ten. 12.30-13.00: aubade Nomero en Liefde voor Harmonie. 13.00-14.00: basketbal. 14.00- 14.30: jazzballet, basketschieten. 14.30-15.00: frisbie. LEIDERDORP Het gym nastieklokaal aan de Hoogma- deseweg in Leiderdorp wordt binnenkort gesloopt. Het lo kaal is overcompleet geworden door de op korte afstand gele-, gen nieuwe sporthal, die ko mende maandag in gebruik wordt gegeven aan de sport verenigingen. Het gymnastie konderwijs, dat in het gymnas tieklokaal werd gegeven aan leerlingen van basisscholen, wordt ook in de sporthal on dergebracht. Het ministerie van Onderwijs en Weten schappen heeft daar toestem ming voor gegeven. Het finan ciële draagvlak van de sport hal wordt daarmee vergroot. Bij de planontwikkeling voor het sportcomplex De Does is meermalen de sloop van het gymnastieklokaal ter sprake gebracht. Het college van B en W van Leiderdorp vindt dat er nu haast met de sloop moet worden gemaakt. Men wil dit liever niet aan de Leiderdorp- se jeugd overlaten. Het college is bang dat de leegstand het vandalisme in de hand werkt. De kosten van sloop worden door de dienst Gemeentewer ken geraamd op 36.000 gulden. Onderzocht wordt nog de mo gelijkheid van het verplaatsen van de cv-installatie naar het gebouw van Drum-, Fanfare- en Majorettenvereniging Ta- marco. Dat gaat ongeveer 10.000 gulden kosten. De ge meenteraad zal zich op maan dag 5 september over de sloop van het gymnastieklokaal uit spreken. LEIMUIDEN De vie ring van het 25-jarig priesterjubileum van de Leimuidense missionaris Henk Noordermeer (50) kan komende zondag niet plaatsvinden in de paro chiekerk van Sint Johan nes de Doper, maar wordt gevierd in een grote tent achter de pastorie. De tent is nodig omdat de kerk momenteel wordt gerestaureerd. Deze vorm van kamperen hindert de jubilaris in het geheel niet. „In mijn eigen paro chies in Ghana draag ik de mis wel eens op in een geïmproviseerd kerkje", vertelt Noordermeer glimlachend. Telkens als hij het heeft over zijn dagelijks leven in Ghana komt die glimlach tevoor schijn. Pater Noordermeer is graag een poosje in Nederland bij zijn familie en oud-dorps genoten, maar in oktober gaat hij met een net zo blij hart te rug naar zijn pastorie annex boerderij in Asamankese. Noordermeer hoopt de rest van zijn leven in Ghana te kunnen slijten. „Er is daar een opbloeiende kerk. Dat is veel inspirerender dan in Ne derland. Ik zie in Ghana ge woon meer toekomst dan hier". Het dertigduizend in woners tellende Ghanese stadje Asamankese is gelegen langs de grote weg op zeven tig kilometer afstand van de hoofdstad Accra. Ongeveer tien procent van de bewoners van Asamankese en dertien ieder Pater Henk Noordermeer gaat in oktober terug naar Ghana. „Ik zie in Ghana meer toekomst dan hier". foto: wim van noort geest. Ze hebben altijd veel plezier en houden van praten en gezelligheid. Alles draait om het familie- en stamleven. Hun werktempo ligt niet hoog. In Nederland zouden we zeggen: „Ze laten God's water over God's akker vloei en". Ik heb dat tempo een beetje overgenomen. Je moet wel in die hitte daar!" In 1982 heerste er grote droogte en hongersnood in zijn gebied, „maar de mensen bleven la- staties in de bush van ongeveer zesduizend ners behoren tot pater Noor- dermeer's parochianen. „Pas sinds een jaar heb ik hulp van een kapelaan", aldus de Lei muidense missionaris. Polygamie Het aantal katholieken in zijn gebied lijkt te minderen, maar volgens de pater is dat schijn. „Het heeft te maken met het verbod van de Rooms Katho lieke kerk op polygamie. In het gebied waar ik werk, heb ben de mannen vaak twee of drie vrouwen. Omdat de kerk daar niet mee akkoord kan gaan, loopt het aantal geregis treerde katholieken ogen schijnlijk terug. In hun hart echter zijn de mensen zeer ge lovig". Pater Noordermeer omschrijft de stam, waarvoor hij werkt, als „heel vriendelij- met veel handels- chen en plezier maken". Pater Noordermeer is missio naris van de orde van het Goddelijk woord. Hij is de enige buitenlander in het ge bied die de plaatselijke toon taal, het „twi" kan preken. „De pater preekt als een ma chinegeweer zeggen ze bij ons", vertelt hij. De officiële voertaal in Ghana is het En gels, dat wordt op alle scholen onderwezen. De Ghanezen waarderen het zeer, dat „Kwadwo Konto", zoals Noor dermeer in Ghana heet, hun eigen moerstaal spreekt. „Ik houd van talen, imiteren en muziek en dankzij die lief hebberijen kon ik de moeilij ke toontaal van de Ghanezen leren", legt de pater uit. Zijn werk ligt hoodzakelijk op pastoraal gebied, maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan: Pater Noordermeer, wiens vader in Leimuiden als veeverloskundige en castreur werkte, fokt in Ghana var kens en kippen. Ook organi seert hij diverse ontwikke lingprojecten, zoals kippen farms, broodbakkerijtjes en ateliers, alle op coöperatieve grondslag. Waarde Pater Noordermeer heeft in de loop der jaren geleerd dat het niet goed is om de mensen „zomaar" te geven wat ze no dig hebben. Hij pakt dat an ders aan. Wie varkens wil fokken, kan van hem voor een jaar een zeug en een beer lenen. „Als ze die terug moeten brengen, hechten ze er veel meer waarde aan. Willen ze een school hebben, prima, maar zorg dan eerst zelf voor een kerkje. Op deze wijze moeten ze er zelf iets voor doen en dat werkt op de lange duur veel beter. Wat dat betreft zijn de Ghanezen in het verleden door de Euro peanen veel te veel ver wend". Zijn verblijf in Nederland ge bruikt de Leimuidense mis sionaris niet alleen voor fami liebezoek. Ook is hij driftig op zoek naar allerlei attributen, die hij in zijn werkgebied kan gebruiken. Zijn verlanglijst telt maar liefst 73 bladzijden. Zo is hij op zoek naar veertien goed bruikbare tweedehands fietsen. „Onze veertien cate chisten zijn drie dagen onder weg als ze bijeen worden ge roepen. Met een fiets zouden ze in één dag heen en weer kunnen rijden". Henk Noordermeer weet dat hij ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum zondag een videorecorder krijgt. Hij kan nu nog gelukkiger worden ge maakt met videofilms over religieuze onderwerpen. Ze moeten passen in een video met VHS-systeem. Andere wensen van de pater zijn: kra len, kruisbeelden, heiligen beelden, altaarlinnen, blikken voedsel, allerlei sportartikelen en gereedschappen, met name kettingzagen, „Met die ge reedschappen probeer ik de jeugd aan de gang te krijgen. Anders trekken ze allemaal naar de stad". Iedereen die Henk Noorder meer zondag wil feliciteren kan tot half drie terecht in zaal Keyser in Leimuiden. De feestelijke eucharistieviering is zondag om kwart voor twaalf in de noodkerk achter de St. Johannes de Doper kerk i persboom: 17 wijfje v 15 waterkoud: 16 n tussen huizen; 18 gebakje: 20 plattelandsgemeente; 21 onbepaald v ogenblik; 26 b( 29 dwarshout i |u te :i omwenteling; 5 elektrisch geladen 22 kruipend dier; 24 wijnsoort; 27 vreemde titel; 28 tovergodin; 30 te genwoordig; 31 namelijk (afk.). OPLOSSING OC :09J 83 :uop LZ UJod fZ :6ue|s ZZ isueaa 02 8t ;dod LI :>0O|>) SI Ipjooui h Jjajdoip ZV Isaoui -|B>i ot U|0wa l 'is 9 :uoj g uao) t- :eje e d N 2 :sj|» i iieeoojaA •6!iatunjs ze :uajou oe 62 :jop LZ 'S9 92 -|Ol S2 :P00 ZZ Isjai iz :dJop 02 ido^jooui 61 Uois si :dojs 91 ;ll>1 St :we» Cl 21 ^ae u :>j| 6 :|OOJd e :eiusijBUBj i :ieejuoz|joH WOUBRUGGE - algemeen bestuurlijke zaken heeft gisteravond de overeen komst tussen Karsten B.V. en de gemeente Woubrugge over de bouw van het dorpscentrum rond verenigingsgebouw De Wijk goedgekeurd. De overeen komst komt erop neer dat de Karsten de wegen en dergelijke aanlegt. Ter compensatie van de kosten staat Woubrugge de grond voor niets af. Die con structie leidt ertoe, dat de huur prijs voor de te bouwen winkels niet zo hoog wordt. De toekom stige huurders hebben zich reeds akkoord verklaard met de huur prijzen. Vijf jaar na opening van het dorpscentrum zal Karsten de panden te koop aanbieden aan de huurders. De vlak voor de zomer geopen de speelplaats voor grotere kin-' deren in Hoogmade voldoet naar het schijnt in onvoldoende mate aan veiligheidseisen. Binnen korte tijd hebben reeds drie on gelukken met spelende kinde ren plaats gevonden. De sugges tie van raadslid H. Brunt (Prote stantse Groepering) om de speel plaats dadelijk maar weer te sluiten vond geen bijval. Burge meester D. Brouwer de Koning vond dat de zaak op korte ter mijn bekeken moest worden om meer ongelukken te voorkomen. Muziekavond heden, van tuig worden ge wisseld (tot maximaal 6,1 vierkante meter zeilopper- vlak). Na iedere rondt moeten de surfers elkaar af wisselen. Het inschrijfgelkc bedraagt tien gulden pet koppel. Inschrijven bij Surf school Klaas van Zij verden aan de zuidzijde van het Oos terduinsemeer. Inlichtingen telefoon 02523-74065. Dt wedstrijd begint om twaah uur. De Bellamy Brothers treden NzichtCSfclcll morgen op tijdens een mu- ziekavond in café Hogen- boom aan de Sotaweg 150 in Roelofarendsveen. De mu zikale omlijsting De Leidse Danielle Alt-Ser- dijn exposeert in de m september in galerie Nachtegaal, Heereweg 10 avond wordt verzorgd door Lisse. De kunstenares laai discotheek Supersound. De zich voornamelijk inspireren muziekavond is bedoeld mensen van 21 jaar en ouder. De toegang is gratis. Zangdienst Dominee A.F. Verheule gaat 'J? na,ar, wfl zondagmorgen voor in een dagelijks te zangdienst in de Hulp en Heil kerk van psychiatrisch centrum Schakenbosch in a Leidschendam. Muzikale Alp 6T1 r-A, 1 door de kleuren in de werelc om haar heen. Een fraai landschap of een stilleven met bloemen of planten vor men veelal haar uitgangs punt. Ook attributen uit haai naaste omgeving verwerkt haar werk. De expositie is tussen negen uur 's morgens avonds. medewerking wordt ver- r, leend door sopraan Jannie Pe a*deling Lisse Wertwijn, trompettist Willem vfn v?n Lekkerkerker en organist Maatschappij Richard Heidema. Aanvang eP R'antkuni Na afloop van de dagavond koffie Whelan Whelan, een band bestaande uit drie Engelse broers en een Nederlander, treedt zon dagavond op in bar dancing Blues Brothers aan het Henri Dunantplein 11 in Hillegom. De band brengt nummers van Frank Sinatra, The Beat les, Lee Towers Jackson. Blues Brothers gaat om negen uur open omstre- Koninklijke Tuinbouwi 'unde houdt maan-1 de Pauluskerk de eerste bijeenkomst van dit\ seizoen de eerste avond dit seizoen. De heer Grimmt spreekt over de Franse Al pen en makat daarbij gebruik van dia's. Tevens wordt le vend plantenmateriaal ver loot. Aanvang acht uur. Brunchconcer- ten Het Green Park Hotel in Leidschendam houdt van september tot en met decem ber iedere eerste zondag van de maand brunchconcerten. De brunch wordt van elf uur sen 1. tot half een geserveerd in ho- kwart tel-restaurant brasserie The Kolo Volksdansgroep Kolo uit Al kemade begint deze weel aan het nieuwe seizoen "ivr^hael Dinsdag en woensdag Micnaei worcjen bovendien open les sen gehouden, waaraan ie dereen kan deelnemen. Plaats van handeling Alkeburcht in Roelofarends veen. Dinsdagochtend wordt er tussen half tien gedanst voor de groep vanaf 16 jaar. Woensdagavond is er van zes tot zeven uur dansen voor de jeugd van 6 tot met 12 jaar, van zeven acht uur danst de jeugd tus sen 12 en 16 iaar en var er acht tot kwart de groep vanaf 16 Bert Mooiman; op 6 ber het Kallos-trio met piano, viool en cello; op 4 december het pianoduo Backers-Huls- bergen. Een compleet pro gramma is bij het hotel ver krijgbaar. Surfen met eind oktober Wintertuin van Hotel Oranje in Noordwijk. De expositie kan de hele dag gratis be zocht worden. De Noord wijk- se An de Leeuw maakt wandkleden. Aanvankelijk weefde ze wandkleden waar bij ze touw, hout en aange spoeld materiaal van strand gebruikte. Later heeft ze het verven, beschilderen en zeef- De Senioren Surf Club houdt drukken van het te gebrui- zaterdag een surfwedstrijd ken doek ontdekt. Enkele voor koppels op het Ooster- - van haar werken, waarbij ze duinsemeer in Noordwijker- een gemengde techniek ge- hout. Ieder koppel vaart met bruikt, zijn te zien in het één surfplank. Wel mag tij- Noordwijkse hotel aan de dens de wedstrijd, afhanke- Koningin Wilhelminaboule- lijk van de weersomstandig- vard in Noordwijk. surfwedstrijd (ADVERTENTIE) Greenery. Het concert heeft jaar weer. De leiding berust plaats van kwart over een tot bij Ella Schinkel. twee uur De musici zijn: op 4 september pianiste Monique ExpOSltic Visser; op 2 oktober violist Frank de Groot en pianist An de Leeuw exposeert tot\

Leidse Courant | 1988 | | pagina 10