Identificatie slachtoffers Ramstein langzaam op gang Hart van Amerika loopt warm voor Quayle Kolonel Al-Gaddafi Iaat teugels vieren Turkije opent grenzen voor gevluchte Kurden Walesa: „Hoop op historische dag" Burma dreigt met „actie" Israëlische burgers mogen schieten op stenengooiers BUITENLAND CcidóeSou/umt DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1988 PAGINA 5 'Yerwoeste wijk Lissabon herrijst fn oude stijl LISSABON Het deel van de oude binnenstad van Lissabon dat vorige week door brand werd verwoest, zal in oude stijl weer worden opgebouwd. Dat heeft een technische commissie van het stadsbestuur besloten na een eerste on derzoek van de schade. De meeste 18e- eeuwse gevels kunnen worden gered. Het stadsbestuur heeft architecten uit genodigd met ideeën te komen voor de „Baixa" en de „Chiado", de wijken waar in twaalf uur brand twee eeuwen geschiedenis in vlammen opging. Het staat overigens nog steeds niet vast of de brand werd aangestoken. Bangladesh wil hulp na overstromingen DHAKA De Bengaalse president Ershad heeft de internationale gemeen schap opgeroepen voedsel, helikopters en boten ter beschikking te stellen om de slachtoffers van de overstromingen te helpen. De president verklaarde dat in sommige gebieden de situatie zo slecht is dat het niet langer mogelijk is doden te begraven vanwege een tekort aan droge grond. Door hevige regenval zijn rivieren in het hele land buiten de oevers getreden. De Buriganga-rivier heeft gisteren delen van de hoofdstad Dhaka onder water gezet. De waters nood heeft (officieus) al aan bijna zes honderd mensen het leven gekost; ruim dertig miljoen mensen is gedupeerd. Solzjenitsyn in raad Stalinmonument MOSKOU De in ballingschap le vende Sovjetschrijver Aleksander Solzjenitsyn is voorgedragen als lid van een onofficiële Sovjetraad die een momument moet oprichten voor de slachtoffers van de onderdrukking onder Stalin. Aleksander Vaisberg, een historicus van de „Memorial"- groep zei gisteren in Moskou dat Solz jenitsyn in de raad was benoemd op grond van een populariteitspeiling in Moskou en andere steden. „Memorial" heeft ruim een week geleden een tele gram aan de in de Verenigde Staten wonende schrijver gestuurd om te vragen of hij in de raad zitting wilde nemen, maar dit kwam onbestelbaar TRIPOLI De Libische lei der kolonel Muammar al-Gad- dafi heeft gisteren in Tripoli aangekondigd dat het leger en de politie worden ontbonden. De macht komt toe aangewa- pende burgers. Al-Gaddafi sprak aan de vooravond van 19e verjaardag van Libische revolutie die hem aan het bewind bracht. Op verschillende manieren probeert Al-Gaddafi de steun van het volk opnieuw te win nen. De sympathie voor de ko lonel was tanende onder meer door de verslechterde econo mische situatie, de politieke beperkingen en het optreden van de revolutionaire comités. De afgelopen maanden had hij de teugels al een beetje laten vieren. Zo verleende hij in maart amnestie aan een groot deel van de gevangenen in Li bië. De staatscontrole op het economisch leven werd terug gedrongen, de mogelijkheden om naar het buitenland te rei zen werden vergroot. Het parlement nam in juni een handvest voor de rechten van de mens aan, waarin onder meer de vrijheid van menings uiting en het recht vakbonden te vormen worden gegaran deerd. Volgens diplomaten is het handvest bedoeld om het machtsmisbruik van de revo lutionaire comités aan banden te leggen. Deze werden in 1977 gevormd om de revolutie te verdedigen en te leiden. Deze over-ijverige comités werden echter te machtig. Al- Gaddafi zei gisteren dat de co mités worden gehaat en dat zij in de toekomst hun werkter rein moeten beperken. Vol gens de Libische leider hebben één miljoen Libiërs hun salaris afgestaan om wapens aan te schaffen die worden opgesla gen om door het volk te worden gebruikt als de veilig heid van het land wordt be dreigd. Spoedig bestand in Westelijke Sahara GENÈVE In de Westelijke Sahara zal na 15 september een staakt-het- vuren worden afgekondigd tussen Marokko en het Bevrijdingsfront Po- lisario. Dit is in welingelichte kringen bij de Verenigde Naties vernomen. Het bestand is het resultaat van het gisteren door Marokko en Polisario bereikte akkoord over het vredesplan van de secretaris-generaal van de VN, Javier Pérez De Cuéllar. Net als in het gebied van de Golfoorlog, zullen ook in de Westelijke Sahara VN- waarnemers worden geplaatst. Het plan van Pérez moet een einde maken aan de al twaalf jaar durende oorlog tussen Marokko en Polisario. (Van onze speciale verslaggever Puck Hooglugt) kjAMSTEIN Van feieëntwintig doden weet kien in het Duitse Ram stein, drie etmalen na de [/liegramp van zondag, nóg niet wie het waren. Het officiële aantal doden is nu 48, één minder dan gisteren. Onder de doden fijntot nu toe een Neder lander en een Fransman geïdentificeerd. Een 4-ja- rige jongen die in eerste nstantie als dood werd [opgegeven, werd alsnog geïdentificeerd onder de gewonden. Er staan nog 1$ vermisten genoteerd. bp de enorme lijst van ver- jmisten konden 417 namen pprden doorgestreept. Maar er doen zich nog steeds schrijnen de gevallen voor. Gisteren bel de een vrouw uit de buurt van Stuttgart. Namens een vrien din die zelf niet eens meer kon praten. Die vriendin was haar 9-jarige zoon kwijt. Of hij De naam kwam niet voor op de lijst van de gewonden, ook niet nadat dezen allen geïden tificeerd waren. Een hele lan ge dag twijfelen Dus moest het mannetje bij de doden zijn. In het ziekenhuis in Offen bach stierf gisteren een jongen van naar schatting tien of elf jaar. Was het de zoon van die vrouw? Gisteravond wilde nie mand dat bevestigen. Er liggen nu 166 min of meer zwaar gewonden in de zieken huizen (gisteren 282). De offi ciële woordvoerder in Mainz ging niet verder dan de mede deling dat „nog enkelen" in le vensgevaar verkeren. De kri tische termijn voor met name brandwonden ligt rond de drie weken. Voor die tijd is het on mogelijk uit te sluiten dat het aantal doden nog stijgt. Videoband Over smaak valt niet te twis ten. Maar de slechte smaak van een video-firma uit West- falen overtreft wel alles. Die biedt een videofilm aan over het rampzalige vliegfeest op Ramstein. Kosten rond hon derd gulden. De reclame ves tigt vooral de aandacht op het Italiaanse stuntteam Frecce Tricolori dat de ramp veroor zaakte. De drie piloten die bij het vlie gongeluk omkwamen, zijn gis teren onder belangstelling van duizenden Italianen onder wie nabestaanden, hoogwaar digheidsbekleders en collega- vliegers begraven. De slachtoffers waren luitenant kolonel Mario Naldini (38), lui tenant-kolonel Ivo Nutarelli (41), en kapitein Giorgio Ales- sio (31). In de Bondsrepubliek ergert men zich aan het feit dat het dodenteam van de „Frecce Tricolori" overmorgen al weer aantreedt op een vliegfeest in het Zwitserse Fribourg, enkele honderden kilometers verder op. Dat feest begint nota bene ongeveer tegelijk met de na tionale rouwdienst die dan in Ramstein zeker vele duizen den mensen op de been zal brengen. In de „treurmars" die de Duit se vakcentrale DGB voor gis teravond had georganiseerd in Kaiserslautern, liepen rond 3.000 mensen mee. De mensen eisten niet alleen een stopzet ten van de vliegfeesten, maar ook een einde aan het laag vliegen dat in Duitsland veel beoefend wordt. Discussie Inmiddels is in Duitsland een grote discussie ontstaan over de rechten die de NAVO-part- ners er hebben. Het vliegfeest van zondag op de basis Ram stein was geheel in handen van de Amerikanen. Binnen een bepaald kader kunnen zij op de „eigen" basis doen wat zij willen. Experts blijken te twijfelen of defensieminister Rupert Scholz (CDU) wel ge rechtigd was „voor de hele toekomst" en voor heel Duits land militair stuntvliegen te verbieden, zoals hij maandag meteen deed. De meeste wes telijke landen vinden dat West-Duitsland overdrijft met een algeheel verbod van vlieg- demonstraties. Washington, Londen, Parijs, Brussel, Ma drid en Rome hebben al laten weten dat in hun landen de veiligheidsmaatregelen zoda nig zijn dat een verbod over bodig is. Defensieminister Scholz zal dus moeite hebben met de bondgenoten, als hij zijn verbod handhaaft. Ook in „eigen huis" krijgt de minister het moeilijk met de nasleep van Ramstein. Zijn aftreden is al geëist. ij Duizenden Iraakse Kurden hebben zich verzameld bij de grens |om te vluchten naar Turkije. FOTO: AP ANKARA Turkije heeft zijn grenzen geopend voor ij duizenden Kurden die hun dorpen in Iraq ontvluchten i| vanwege chemische luchtaanvallen door de Iraakse ij luchtmacht. Een woordvoerder in Ankara zei dat de i vluchtelingen op humanitaire gronden tijdelijk worden i toegelaten, maar dat zij geen asiel krijgen. i Oorspronkelijk was de Turkse regering niet van zins de Kurdi- ;!$che vluchtelingen toe te laten. Temeer in het noordoosten van Turkije de Kurden met de nodige regelmaat aanslagen plegen I legen het Turkse leger en tegen dorpelingen. De Kurden, een volk dat woont in het noorden van Turkije, Iraq, Iran en het j zuiden van de Sovjetunie vechten voor een onafhankelijk Kur distan. Het besluit tot toelating van de vluchtelingen zou door I bremier Özal persoonlijk zijn genomen. Iraq voert op het ogenblik zijn heftigste offensief tegen Kurdi- Ische guerrillastrijders tot nog toe. Volgens de Kurden zijn bij de j aanval 60.000 manschappen ingezet, alsmede gevechtsvliegtui gen en -helikopters die onder meer gifgasbommen afwerpen. Hgt verwachte Iraakse offensief, waarbij dorpen tot de grond toe zijn afgebrand, begon maandag. Volgens de KDP-rebellen 'lijn vierhonderd Iraakse militairen gedood tegen 154 doden aan Aurdjsche zijde. Het bericht kon niet uit onafhankelijke bron Worden bevestigd, maar er zijn al weken meldingen van een /groot offensief van het Iraakse regime tegen de Kurden, nu een vapenstilstand is gesloten met Iran. Daarbij zou op grote schaal Igebruik worden gemaakt van gifgas tegen de Kurdische burger- jbeyolking. De Iraakse Kurden werkten tijdens de Golfoorlog sa- imgn met Iran en wisten een niet onaanzienlijk deel van het nqorden onder de invloedssfeer te krijgen. Afghanistan wil nieuw vredesoverleg MOSKOU De Afghaanse minister van buitenlandse zaken Abdul Wakil heeft een ontmoeting voorgesteld met zijn ambtgenoten uit Pakistan, de Sovjetunie en de Verenigde Staten in een poging het vredesproces in zijn land nieuw le ven in te blazen. In een brief aan de drie ministers en aan secretaris-generaal van de Verenigde Naties Perez de Cuellar stelde Wakil voor om gezamenlijk te bekijken of de bepalin gen van het Afghanistan-akkoord wel volledig worden nage komen. De Sovjetunie heeft gisteren toegegeven midden au gustus in Afghanistan te hebben ingegrepen ten behoeve van de herovering van de plaats Kunduz, die in handen van het verzet was gevallen. NATIONALE PARTIJ TEGEN PINOCHET SANTIAGO De Chileense rechtse Nationale Partij, die gedurende enkele jaren na de staatsgreep in 1973 haar steun had gegeven aan generaal Pi nochet, heeft gisteren aange kondigd „nee" te zullen stem men tijdens het referendum van 5 oktober. Daarbij moet de bevolking zich uitspreken over de kandidatuur van de generaal voor het president schap tot 1997. Www - Drie vliegrampen op één dag Brandende wrakstukken vormen de laatste resten van de Boeing-727 die gisteren op het vliegveld van Dallas in tweeën brak. Het is het derde vliegtuigongeluk op één dag. Terwijl de Boeing in vlammen opging, stortte gisteren in China een toestel in zee en explodeerde in de Sierra Madre een Mexicaans passa giersvliegtuig. Dertien passagiers kwamen in Dallas om het leven toen het Amerikaanse vliegtuig vlak voor het opstijgen neerstort te naast de landingsbaan. Van de overige passagiers raakten er dertig gewond. Het toestel was op weg naar Salt Lake City toen het plotseling in tweeën brak en in brand vloog. Van de twintig passagiers in het Mexicaanse toestel heeft niemand het ongeluk overleefd. FOTO: EPA (Vervolg van voorpagina) WARSCHAU Lech Walesa heeft gisteren na afloop van het gesprek met de minster van binnelandse zaken ver klaard dat de Poolse regering over alle gewenste onderwer pen van gedachten wil wisse len. Walesa: „De deelnemers aan de discussie erkennen dat alle zaken die verband houden met de vakbeweging besproken moeten worden tijdens het ronde-tafeloverleg. Ik stel der halve voor om de huidige sta kingsacties op te schorten. Ik hoop dat dit een historische dag zal blijken". De bemiddelaar van de rooms- katholieke kerk Stelmachows- ki zei dat de Poolse leiders hebben ingestemd te praten over de mogelijkheid het in 1982 verboden vakverbond op nieuw te legaliseren. Hij zei dat Walesa direct naar Gdansk is teruggereden om een rege ling te vinden voor de stakin gen, die de economie van het land zware schade berokke nen. De drie uur durende ontmoe ting, de eerste sinds de afkon diging van de staat van beleg in 1981 tussen het bewind en de onofficiële oppositie, vond gistermiddag plaats in een gasthuis van de regering in de villawijk Mokotow in de Pool se hoofdstad. De deelnemers waren behalve Walesa en Kiszczak, de plaatsvervangend secretaris van het Poolse epis copaat, bisschop Dabrowski en de secretaris-generaal van de officiële groepering „Patriotti sche beweging voor de natio nale wedergeboorte" (PRON), Stanislaw Ciosek, die ook lid is van het Politburo. BOONVILLE In Was hington zijn de media het er over eens dat senator Dan Quale geen enkele kans maakt' om samen met vice-president Bush de komende presidents verkiezingen te winnen. Quale wordt achtervolgd door schandalen en zal Bush uiteindelijk meesle pen in zijn val. Een flink eind naar het westen, in het hart van Amerika, klinken heel andere ge luiden. In het plaatsje Boonville in Missouri werd de havik met het hazehart, Washington's „chicken-hawk", onlangs onthaald als een held. Boonville heeft welgeteld 7.900 inwoners, ligt aan de ri vier de Missouri en is om ringd door dorre vlakten. Het is geen voor de hand liggende plek voor bezoekende Repu blikeinen. De voormalige di recteur van de plaatselijke bank (45 dienstjaren) zegt dat het stadje evenveel aanhan gers van de Republikeinen heeft als van de Democraten. Ook wat haar werkzaamhe den betreft, is de bevolking ongeveer evenredig verdeeld over twee „kampen": naast het boerenbedrijf is er de in dustrie, twee kleine fabrieken voor de produktie van over hemden en broodroosters. Rijkdom a la Dan Quayle is voor de mensen van Boonvil le een ongekend fenomeen. De hoofdstraat ziet eruit alsof ze zó uit een Western is ge knipt en de winkels en res taurants zijn allerbeschei- denst. Handtekeningen Niettemin werd Dan Quayle stormachtig ontvangen. De plaatselijke bevolking wilde geen kwaad van hem horen en stond aan weerszijden van de straat opgesteld om hem te verwelkomen. Toen hij een restaurant binnenging om zich tegoed te doen aan kip en „cherry pie", waren de stam gasten van Stephanie's Steak house met stomheid geslagen en stonden de handtekenin genjagers al spoedig voor hem in de rij. De blonde Quayle, met zijn mooie blauwe ogen, heeft de status van een ster. Buiten op straat, rekte het pu bliek zich uit om de man te kunnen zien die misschien in november de nieuwe vice- president van de Verenigde Staten wordt. Niet alleen de vrouwelijke fans uit het Re publikeinse kamp vonden hem onweerstaanbaar. Frank Foster, Democraat en al der tig jaar drogist in Boonville, vindt de discussie over Quay- le's dienstverleden eigenlijk „muggezifterij". Ook een an dere Democraat kan het niet veel schelen dat Quayle de oorlog in Vietnam ontdook door dienst te nemen in de Nationale Garde. Fotogeniek De horde journalisten die de Republikeinse kandidaat ach tervolgde, had een minder goede indruk van Quayle. Tij dens zijn bezoek aan Missouri gaf hij maar twee persconfe renties van vijf minuten, 's Middags sprak senator Quayle de boeren toe op de kermis in Sedalia, een verder naar het zuiden gelegen plaatsje. Op de met zaagsel be strooide vloer van een schuur hield hij een toespraak die hem een staande ovatie van het publiek opleverde. Infor meel gekleed, gaf hij blijk van een grotere gevatheid dan zo wel Bush als Dukakis. Hij bleef weliswaar vrij opper vlakkig, maar hij sprak zon der spiekbriefjes en maakte verscheidene humoristische opmerkingen. Na afloop stel de hij zich beschikbaar „voor alle vragen, behalve die over de Nationale Garde". Een ge juich ging op. Bij het beant woorden van de vragen toon de hij enige kennis van land- bouw-zaken. Hij zou een pin da wel van een sojaboon kun nen onderscheiden. Geen besluit Uit een opiniepeiling bleek dat de Republikeinen 57 pro cent van de stemmen in de wacht sleepten. Maar in ge sprekken met de bevolking in Boonville en Sedalia kwam één ding heel duidelijk naar voren: ofschoon men Quayle een goede kandidaat vindt voor het vice-presidentschap, heeft nog vrijwel niemand echt een beslissing genomen. Het was ook nog te vroeg om het echte effect van Quayle's benoeming vast te kunnen stellen. De sympathie van het Eubliek die door de pers be- iagde politici soms genieten, kan van korte duur zijn. Toen Gary Hart zich in de herfst van het vorig jaar kandidaat wilde stellen bij de Democra ten, schoot zijn aanhang met grote snelheid omhoog, on danks zijn affaire met Donna Rice. Toch haalde hij het niet. Bij de echte stemming in Iowa kreeg hij slechts één procent van de stemmen. Vooralsnog echter lijken de schandalen weinig invloed te hebben op het succes van Quayle. Misschien is de beslis sende factor toch zijn intellect en niet zijn besmeurde verle den. Als hij zo dom is als zijn lasteraars zeggen, zal hij wel de nodige stommiteiten be gaan. Maar of dat zo slecht is? Aardige jongens met een be perkt IQ en een slechte pers kunnen winnen. Vraag maar aan Ronald Reagan. STEPHEN MILLIGAN (c)The Times, Londen Peer de Schuymer is in een opgewekte stemming. Die moei- smal geworden en Peer rijdt voorop. Hij merkt niet, dat twee Ijlje reis zit er bijna weer op. „Wat een zot, die Incakoning", hem bekende gezichten voorzichtig over de ravijnhelling gluren, lacht hij, „hij had u gevangen moeten houden als gijzelaar, chi- Het zijn Lambert en de bottelier, die op het goede moment |rgijn; hoe heeft hij anders zekerheid, dat wij onze belofte zullen wachten om de bom te laten vallen. Ja, daar is Peer. Lambert fkomen! Maar dit goud hebben we alvast. Hahal". Plotseling springt naar voren en rukt het vat buskruit los, dat nu naar bene- fhter betrekt zijn gezicht. Dreigt er onraad in de verte? Wat is den stort, vlak voor de ongelukkige ruiters, at daar bij die boom? Langzaam gaat het verder. De weg is hier RANGOON Het bewind in Burma, dat onder hevige druk staat van betogers uit alle la gen van de bevolking, heeft de dissidenten gewaarschuwd een einde te maken aan de „bezet ting" van regeringsgebouwen en het in eigen hand nemen van overheidstaken. De waar schuwing komt van premier Thura U Tun. Burmaanse stu denten hebben het voornemen geuit nieuwe massale demon straties te organiseren. Het is voor het eerst sinds het ophef fen van de staat van beleg, een week geleden, dat de Bur maanse regering een officiële waarschuwing aan het adres van de betogers richt. In Bur ma doen geruchten de ronde dat een deel van het leger de macht wil overnemen en daar mee het volksprotest krachtig zou willen neerslaan. JERUZALEM De Is raëlische premier Shamir wil dat militairen èn bur gers toestemming krijgen met scherp te schieten op Palestijnen die met stenen gooien. Hij vindt het over bodig dat eerst waarschu wingsschoten worden af gevuurd. Shamir wil dat stenen voortaan worden gezien als dodelijk wapen: „Een steen moet worden beschouwd als een wapen waarmee een leven kan worden beëindigd". Tot nu toe mochten burgers en soldaten met scherp schieten op Palestijnen die geweren of brandbommen bij zich hebben. Premier Shamir heeft veel kritiek gekregen van kolonis ten in de bezette gebieden op het huidige beleid, waar de Palestijnse opstand nog steeds voortduurt. Minister van de fensie Rabin heeft op zijn beurt gepleit voor uitbreiding van het gebruik van plastic kogels. De troepen mogen deze kogels afvuren pm Palestijnse betogers te verspreiden. Plas tic kogels kunnen binnen een afstand van twinig meter do delijk zijn en zijn niet gevaar lijk buiten een afstand van honderdtwintig meter. Hoge westelijke functionaris sen, onder wie iemand van de Verenigde Naties hebben gis teren hun bezorgdheid geuit over de nieuwe golf van on derdrukking en collectieve straffen door het Israëlische leger in de Strook van Gaza. Aftuigen, schieten met scherp en collectieve straffen in de vorm van langdurige uitgaans verboden hebben een nieuw hoogtepunt bereikt na de ge weldexplosies in februari en maart. Ook heel jonge kinde ren, zeven en acht jaar oud worden door soldaten afgeran seld, wanneer zij worden be trapt op het gooien van stenen of het schenden van uitgaans verboden.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5