Leiden wil nog hogerop Vierdeklassers optimistisch „Katwijk wandelt niet zo maar door" 2 3 4 5 7 14 15 Dode en arrestaties bij protest tegen Pinochet 11 Lek Zeker één Nederlander FC Lisse gaat weer voor titel ARIE LAGENDIJK: Lech Walesa praat met Poolse (Sowumt Woensdag 31 augustus 1988 80e jaargang no. 24205 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND i Uilgave Westerpers. behorende tot Sntholf Pers. Apothekersdnk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N V. Leiden. Abonnementen (incl. 6%BTW) per maand i. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0,65 per mm, familieberichten I. 0,59 per mm. Telelax 070 902702 tbv. advertenties. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W. A. Buijteweg Losse nummers f. 1,10 HET WEER Eerst af en toe zon. In de mid dag van het zuidwesten uit toenemende bewolking ge volgd door een enkele bui. Mi nimumtemperatuur ca. 13 gra den. middagtemperatuur ca. 23 graden. Krachtige zuidenwind. Zon op: 06.51; onder: 20.27. Scheveningen hoog water: 07.06 en 19.29; laag water: 03.03 en 15.16 uur. Pagina gastro nomie Vandaag op pagina 12 van de uit-bijlage jfekort dreigt voor iregen Randstad INSDAG 30 AUGUSTUS 1988 LEIDEN Behalve Oegstgeest durft geen enkele zaterdag vierdeklasser het woord kampioenschap in de mond te d lemen. Het klasseverschil tussen de ■en 1 iloegen lijkt echter klein te zijn: een !n' groot aantal clubs zien zichzelf namelijk wel in de top meedraaien. Spanning dus in de race om een plek in de derde klasse. /-kvirlckr» rlndon Pamctoin Fleurige Margriet Nog zichtbaar nagenietend van het optreden van het hictnricrh« mii7ipk- en LEIDSE COURANT Ter Leede Ter Leede kwam vorig jaar uit de derde klasse en startte in het begin „vals". Na enke le wedstrijden begon het toch te lopen. Het grootste probleem was en bleef ech ter het scoren. Trainer Dik Blijleven gaat ervan uit dat zijn ploeg ditmaal weer bij de eerste drie zal eindigen. En hij denkt geleerd te hebben van het vorig seizoen. „Toen hebben we de slag in de eer- ste paar wedstrijden verlo ren. Het is nu zaak om er di rect vanaf het begin bij te zitten. Daarnaast hoop ik na tuurlijk dat het scoren ons wat beter afgaat. In ieder ge val zullen we het in de eerste paar wedstrijden niet meer verknallen". De Sleutels Trainer Jan van Bemmelen zal het deze jaargang zonder Marcel Groenendijk en Klaas Dekker moeten doen. Toch ziet hij genoeg perspectief. „Er zijn een paar jongens bij gekomen, die ik misschien kan gebruiken. We zijn nu drie jaar bij de eerste drie geëindigd en het moet er nu maar eens van komen. Ik te ken daarbij wel aan, dat dat niet gemakkelijk zal zijn om dat er veel kanshebbers zijn". Het kan niet op bij Oegst geest. Trainer Henk Swaak en nieuwkomer Rik Abma winden er geen doekjes om. „Ter Leede en Oegstgeest gooien hoge ogen, maar wij worden kampioen", aldus de oefenmeester. De voormalig spits van ADO is iets voor zichtiger: „We eindigen ze ker bij de eerste drie". Beide „Oegstgeestenaars" hebben wel reden om optimistisch te zijn. De ploeg verwelkomde namelijk zes nieuwe (selec- Koudekerk Coach Wil Henskens nam het roer over van Koos Cra- ma, die de ploeg uit Koude kerk vorig seizoen naar een plaats in de subtop loodste. Henkens zal er met zijn pu pillen alles aan doen om die positie te handhaven. „Er is een nieuwe accommodatie en iedereen is hier zeer am bitieus. We gaan dan ook uit van een plaats bij de boven ste vijf. De selectie is in de breedte sterker geworden, dus dat moet gewoon kun nen". Kagia De trainer van „nieuwko mer" Kagia, Rob Suttorp, denkt dat zijn team niet op nieuw naar de afdeling zal duikelen. Hij wil zijn elftal in de voorbereiding zoveel mo gelijk tegen vierdeklasssers laten spelen. „We zullen er mee moeten leren leven dat de rollen in vergelijking met het vorig seizoen zijn omge draaid. Toen liep de tegen stander de hele tijd achter ons aan. Dat zal nu wel an ders gaan. Toch denk ik dat we ons minstens moeten kunnen handhaven". Voorschoten De ploeg van de nieuwe trai ner Leo Holl stond het groot ste gedeelte van het afgelo pen seizoen bovenaan, maar toen het er op aankwam, gaf Voorschoten „niet. thuis". Als het aan Holl ligt, zal dat dit seizoen niet meer gebeu ren. „De ploeg draait altijd bovenin mee, maar laat het steeds in het laatste gedeel te liggen. Als je bedenkt dat er vijf nieuwe jongens zijn bijgekomen én dat er nie mand is weggegaan, moet het dit seizoen gaan lukken". Fred Kanbier: niet met Noordwijk, maar met Leiden de competitie in. FOTO: ANDRE VAN HAASTEREN .EIDEN In de derde klas- A zullen de teams uit de ^en e9'° RCL. Leiden, en Ze- 'n (enhoven elkaar enkele e a nalen tegenkomen. De grote een rraag is natuurlijk, of ROL nder leiding van Theo de 'aard uit het dal kan klim- ^"j'Jnen, waarin de ploeg nu al o'n vier jaar zit. Uit de kampen" van RCL en Lei- len zijn positieve geluiden te ioren. Bij Zevenhoven ligt at een tikje anders. Daar men zeer moeilijke tij- len tegemoet. 1CL Het zbu een „makkie" zijn m over de laatste drie jaren fan RCL een boek te schrij- fen. Hoogst waarschijnlijk het werk dan „De neer gaande spiraal" gaan heten. Van de eerste naar de twee de, en nu dan in de derde klasse. Doelman Ron Sin- teur, na drie jaar FC Den Haag en en een jaartje Ex celsior weer terug op Sport park De Bloemerd, denkt dat de Leiderdorpers dit seizoen uit een ander vaatje gaan tappen en dat de weg naar boven zal worden ingezet. „Het belangrijkste is dat we iedere wedstrijd opnieuw voor elkaar door het vuur gaan. Daar heeft het vorig jaar wel eens aan gelegen. We hebben kwaliteit genoeg, maar daar kom je er in de derde klasse niet mee. Als je een bal aanneemt, ga je eerst een meter de lucht in. Als we ons daar op instellen, Leiden Alles was al in kannen en kruiken. „Mister Leiden" Fred Kanbier wilde op een hoger niveau gaan spelen en zou naar Noordwijk vertrek ken. Totdat hij een week voordat de voorbereiding begon op zijn besluit terug kwam, omdat zijn drukke werkzaamheden een verblijf bij de kustploeg in de weg stonden. Met Kanbier, maar ook met nieuwelingen als Steef Pattiapon, Klaas Dek ker, Eric van Doeselaar en Johan Teske gaat de ploeg van Henny Beerenfenger op nieuw een gooi doen naar het kampioenschap. Immers, als men het 50-jarig bestaan van de club in 1990 wil vie ren met een verblijf in de eerste klasse, zal er gepro moveerd moeten voordat het te laat is. „We hebben er en kele goede spelers bijgekre- gen. Dat is alleen maar in ons voordeel. Dit seizoen gaan we zeker weer voor het kampioenschap. Alleen moeten we nu in de winter stop veel scherper trainen dan vorig jaar. Dan zie ik ons een eind komen", licht Kan bier zijn visie op het komen de seizoen toe. Zevenhoven Vorig seizoen kwam Zeven hoven goed uit de startblok ken, maar zakte de ploeg na de winterstop door blessures en schorsingen letterlijk en figuurlijk in elkaar. Dit sei zoen wordt het vanaf de al lereerste wedstrijd knokken voor de punten. Trainer Si mon Duin verwelkomde en kele nieuwe spelers, maar (en dat deed verschrikkelijk veel pijn) zag Jan Wouters en René Bon naar ARC ver trekken. „We zullen het heel erg moeilijk gaan krijgen. We zullen keihard moeten knok ken om degradatie te ontlo pen. Ik weet niet welke nieu we spelers erbij gekomen zijn, maar het zal heel moei lijk zijn om Bon en Wouters te vervangen. Vooral Wou ters zullen we erg gaan mis sen. Hij was de motor van ons elftal en is niet te ver vangen," aldus de oefen- meester. LEIDEN Tweedeklasser FC Lisse gaat ook ■dit sei zoen weer voor het kampi oenschap, na aan het slot van de vorige voetbaljaar gang net achter het net ge vist te hebben. Een ding staat daarbij buiten kijf: het wordt ditmaal stukken moei lijker dan vorig seizoen. De Lisser FC is immers nu niet meer „de grote onbekende" in 2C van West I. De mannen van oefenmeester Wim Ei lander zullen in de komende competitie dus elke wedstrijd tot op de bodem moeten gaan. Ondanks het feit dat het team enkele fikse tegen vallers moest incasseren de spitsen René van Hens- bergen en Henry van der Weijden verlieten de bollen streek ziet Eilander het nieuwe seizoen optimistisch tegemoet. „Natuurlijk gaan we er met het vertrek van die twee op achteruit. Maar ik denk het verlies op te van gen met goede eigen jeugd spelers. Er komen namelijk vijf spelers over uit de lande lijke jeugd, waaronder Mark Ens. Dat is een echte cen trumspits die Van der Weij den gaat vervangen. Een al ternatief voor Van Hensber- gen hoop ik tijdens de oefen periode te vinden. Als je be denkt dat we vorig jaar een luttel puntje van het kampi oenschap verwijderd waren, dan moeten we dit seizoen toch weer in de top mee kunnen draaien. In ieder ge val moeten we proberen die tweede plaats van het vorige seizoen te handhaven". LEIDEN Een nieuwe trai ner, een sterk uitgebreide selectiegroep, een ambitieus bestuur en een (kapitaal krachtige sponsor. Wat be treft de organisatie lijkt Kat wijk klaar voor de eerste klasse. Toch zal het allemaal op het veld moeten gebeu ren. De man waar erg veel van wordt verwacht in Kat wijk, en die de „jump" naar de hoogste klasse van het zaterdagvoetbal zal moeten realiseren, heet Arie Lagen dijk. Hij keerde hoofdklasser UVS de rug toe en volgde Peter Ciere op bij de „twee de" club uit Katwijk. Lagendijk blijft ondanks alle „opgeblazen verhalen over de eerste klasse" met beide benen op de grond staan. „Ik heb er een hekel aan om nu al hoog van de toren te blazen. Natuurlijk zijn de werkomstandigheden hier erg goed, zowel op het spor tieve als op het organisatori sche vlak. Maar dat wil hele maal niet zeggen dat we zo maar even door die tweede klasse heen zuMen wandelen. Het verschil tussen de derde en de tweede klasse is daar voor toch echt te groot. De ambities van de club spre ken mij erg aan en we stre ven natuurlijk wel het maxi male na", aldus Lagendijk. „Het ligt er maar helemaal aan hoe we de eerste vier partijen doorkomen. Als het daarin goed gaat, zie ik wel perspectief. We zullen er in ieder geval keihard voor gaan werken". vuiagu urie guerrixxa- rijders van het Ierse Repu- jkeinse Leger doodgescho- jn. De schietpartij gebeurde fet ver van de plaats waar op 'augustus een autobom ont- fte, waardoor acht Britse litairen om het leven kwa len. De actie zou het werk geweest van de SAS, een iale commando-eenheid wi het Britse leger. Omwo nden zeiden dat zij een mili- pfe helikopter hadden gezien re enkele minuten na het in dent vier mannen in burger- reding had opgepikt, «■afgelopen zomercampagne J jfan de IRA, die 27 Britse mili- I airen het leven kostte, leidde 6°R van verontwaardi- fjgnS in Groot-Brittannië en 'Oordierland. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. vastgesteld. Storting dient plaats te vinden op 3 oktober, aldus Financiën vanochtend. De vorige staatslening dateert van 5 juli. Achtervolger mee naar bureau LEIDEN Omdat een 29-jarige Iraanse man haar al maanden hinderlijk achtervolgt, heeft een 17-jarig meisje uit Roelofa- rendsveen gisteren haar beklag gedaan bij de politie in Leiden. De in Leiden wonende Iraniër liep haar overal achterna omdat hij, zo vertelde het meisje, verkering met haar wilde. Direct na dat ze haar verhaal op het bureau had gedaan en naar huis wil de gaan, stapte ze weer binnen mèt de man die haar ook naar de politie had gevolgd. De politie heeft daarop een hartig woordje met hem gewisseld. De legaal in Nederland verblijvende man kreeg bovendien nog een standje van de vreemdelingenpolitie omdat zijn papieren niet in orde waren. Daarvoor was hij al een paar keer opgeroepen om zich op het politiebureau te melden. Zij excuus voor die nalatigheid: „geen tijd". i SANTIAGO Met hefti ge demonstraties heeft een deel van de Chileense bevolking er vannacht te gen geprotesteerd, dat ge neraal Augusto Pinochet door de militaire junta is aangewezen als enige kandidaat voor «het presi dentschap. Op 5 oktober zal de Chileense bevolking zich per referen dum kunnen uitspreken voor of tegen 'de kandidatuur van Pinochet, die al sinds 15 jaar de militaire leider is van het land. Pinochet maakte zijn be noeming zelf bekend voor een menigte van enkele duizenden aanhangers, die hem voor het presidentieel paleis waren ko men toejuichen. Daarna bra ken de rellen uit, waarbij een 15-jarige jongen werd doodge schoten en ongeveer zeven honderd mensen werden gear resteerd. Volgens artsen van een ziekenhuis in Santiago werd de jongen doodgeschoten in de arbeiderswijk Nunoa van de hoofdstad. DOORBRAAK IN STAKINGSGOLF: minister GDANSK Lech Wale sa, de voorzitter van het verboden vakverbond So lidariteit heeft vandaag een gesprek gehad met de Poolse minister van bin nenlandse zaken Kiszczak. Het gesprek werd bijge woond door een vertegen woordiger van de rooms- katholieke kerk, waar schijnlijk de hoogleraar Stelmachowski, die eerder als bemiddelaar optrad. De staking op de Leningwerf in Gdanks is vandaag voort gezet, hoewel de regering eerst als eis had gesteld dat pas zou worden gepraat wan neer het werk was hervat. Het overleg tussen Walesa en Kiszczak diende als voorbe reiding op de „ronde-tafelge sprekken", de onderhande lingen die de regering met afgevaardigden uit diverse maatschappelijke groeperin gen wil aangaan. Min of meer toevallig was het vandaag acht jaar gele den dat de Akkoorden van Gdansk werden gesloten, de overeenkomst met de rege ring die daarmee Solidariteit erkende. Bijna anderhalf jaar later, in december 1981 werd na langdurige onrust in het land de staat van beleg afge kondigd en het vakverbond werd verboden. Gisteravond had Walesa nog een gesprek met de bisschop van Gdansk, mgr. Goclowski. Volgens zegslieden van Solidariteit bracht Goclowski een voor stel van de regering over. Maar over de inhoud van het voorstel is niets bekend. Pagina 5: Radicalen in So lidariteit willen meer dan erkenning 18 PAGINA'S Rainbow naar de rechter wegens Jezus-film Positie Van Eekelen en Van der Linden wankel In Burundi heerst de stilte van het graf „Lager technisch onderwijs berust op grote vergissing" Bonden en OR akkoord met overname Braat Jan-Willem Lugthart bevestigt klasse bij LC-Masters Mogelijk tennishal in Rijnsaterwoude Sombere Toekomst voor kinderboerderij Bavo GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER2 BINNENLAND 3/5 BUITENLAND 4/5 ECONOMIE7 SPORT 9/11 LEIDEN 13 OMGEVING 14/15 KUNST 16 RADIO EN TELEVISIE 17 Veel scholen voor voortgezet onderwijs zijn zo lek als een mandje. Dat is vandaag duidelijk geworden nu de verantwoordelijke organisaties daarover de noodklok hebben geluid. Drs. G. van Leijenhorst zit er maar mee, want hij heeft als voorzitter van de vaste kamercommissie voor onderwijs en weten schappen het rapport in ontvangst genomen. Hij kijkt nu aan tegen een inmiddels gigantisch huis vestingsprobleem, waar wat aan gedaan moet worden. Het gaat, zoals het er nu uitziet, de over heid zeker een miljard gulden kosten en dan alleen nog maar om de ergste nood te lenigen. Vandaag leest u in de Leidse Courant hoe erg het allemaal is en morgen - of zoveel later als dit soort zaken altijd duurt - hopelijk, mits u de bon invult, hoe de regering denkt de lekken te stoppen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9