„Roodenburg mist spelbepaler" Altior staat voor een uitdaging" 2 3 4 5 7 14 15 Dode en arrestaties bij protest tegen Pinochet 11 Lek Zeker één Nederlander Lech Walesa praat met Poolse Sou/tont Woensdag 31 augustus 1988 80e jaargang no. 24205 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Snthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar I. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/mvri|dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten I. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg Losse nummers!. 1,10 HET WEER Eerst af en toe zon. In de mid dag van het zuidwesten uit toenemende bewolking ge volgd door een enkele bui. Mi nimumtemperatuur ca. 13 gra den, middagtemperatuur ca. 23 graden. Krachtige zuidenwind. Zon op: 06.51; onder: 20.27. Scheveningen hoog water: 07.06 en 19.29; laag water: 03.03 en 15.16 uur. GASTRO NOMIE Vandaag op pagina 12 van de uit-bijlage gekort dreigt voor Randstad NA lINSDAG 30 AUGUSTUS 1988 ntirlnr rlrvrl nn T? Fleurige Margriet Nog zichtbaar nagenietend van het optreden van het „Lugdunum boven de middenmoot" LEIDSE COURANT LEfDEN Een sprong in het duister kan de overgang van Hennie de Klerk van Lyra naar Lugdunum nauwelijks genoemd worden. In tegen deel, de Kikkerpolderploeg zal de 36-jarige in Hazers- woude residerende oefen- meester (vervanger van de naar Uithoorn vertrekkende Sjaak Rijsterborgh) nauwe lijks voor grote verrassingen kunnen plaatsen. Immers, de als financieel manager bij een Leidse schoen- en kle dingwinkel werkzame De Klerk, verliet pas zes jaar ge leden zijn „nieuwe" vereni ging. Die korte tijd ervaart De Klerk als iets dat moge lijk in zijn voordeel kan wer ken: „Ik ken de achtergrond van de club, het type voet baller dat er rondloopt, ik weet hoe er gedacht, gevoet bald wordt". zijn nieuwe trainer: „De na men zijn bekend, ik weet wat de ploeg in huis heeft. Met de meesten heb ik nog ge speeld of getraind". De Klerk trad namelijk in zijn laatste drie Kikkerpolderjaren naast speler van het eerste elftal ook nog als trainer van de jeugd op. Ook wat de personele invul- Het getal drie schijnt in de ling betreft, herbergt Lugdu- trainersloopbaan van De num weinig geheimen voor Klerk toch een meer dan ge wone betekenis te hebben gehad. Na drie jaar jeugd trainerschap bij Lugdunum volgden drie seizoenen Meerburg en evenzoveel bij Lyra. Er blijkt zelfs een be paalde persoonlijke overtui ging achter te zitten: „Ik ben op mijn dertigste met mijn trainersloopbaan begonnen en houd het voor gezien als ik vijfenveertig wordt. In die vijftien jaar wil ik hooguit vijf verenigingen gehad heb ben". Ook bij Lugdunum ambieert De Klerk een ambtsperiode van minimaal drie jaar, waar in hij zegt een mengelmoes na te zullen streven van „een vrij creatief gebeuren, met een aantal spelers die veel vrijheid zullen krijgen plus een aantal werkers er om heen". Vanuit die spelwijze moet Lugdunum, aldus De Klerk, behoudens blessures en schorsingen, zeker „een plaats boven de midden moot" kunnen halen. Ronald Jansen: Alphense Boys was vorig jaar gewoon wat sterker". FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Ronald Jansen kijkt op zijn minst met ge mengde gevoelens terug op het afgelopen seizoen. De 26-jarige spits van de Leidse tweedeklasser Roodenburg, in een ver verleden actief bij Oranje Groen, moest van de kant toezien hoe in het slot van de competitie zijn ploeg op één punt van kampioen Alphense Boys bleef steken. Negen wedstrijden voor het einde verliet Jansen in de thuiswedstrijd tegen West- landia met gescheurde knie banden het veld... Toch wil de edelmetaalbe werker, afgelopen jaar goed voor vijf doelpunten, niet van een verloren seizoen spre ken: „We hebben constant gevoetbald en voortdurend bij de bovenste drie gestaan. We waren eenvoudigweg niet goed genoeg in vergelijking met Alphense Boys". De blauwzwarte formatie ont brak het volgens Jansen met name aan een spelbepaler: „In het elftal is niet iemand aanwezig die de lijnen uit kan zetten. Een manco waar we al een aantal jaren mee te maken hebben. Misschien dat Marcel van der Burg die rol dit jaar op zich kan ne men". Een dergelijke taak ziet de Leidse aanvaller, vo rig seizoen met zijn 25 jaren de routinier binnen het elftal, niet voor zichzelf weggelegd. „Die verantwoordelijkheid kan ik niet aan", geeft Jan sen eerlijk toe, „Ik ben het type rommelspits, een voet baller op instinct, die het meer van zijn snelheid moet hebben". Er zal wat die snelheid be treft een groter beroep op Jansen worden gedaan dan in de vorige voetbaljaargang. De Kooiclub zal het immers het komende seizoen zonder de naar de Tilburgse eredivi- sionist Willem II vertrokken Hennie de Romijn moeten doen. Een forse aderlating in aanvallend opzicht, die ech ter volgens Jansen mogelijk opgevangen kan worden door de van de regionale jeugd overkomende belofte Marcel Prins. Verdedigend voorziet hij minder proble men. Bezat Roodenburg af gelopen seizoen al de minst gepasseerde defensie, de komst van John Verschoor zal deze nog verder kunnen versterken. Toch zal het voor Wim Rijsbergen de opvol ger van Harry Talsma en de zijnen een moeilijk jaar worden: „Er zitten een hoop nieuwe ploegen in de afde ling en ik heb gehoord dat er vier ploegen zullen degrade ren. Ik hoop op een plaats in de middenmoot, maar het zal niet makkelijk worden". eu( EIDEN De spelers van 2 SJItior hebben trainer Frank Dam tot en met de laat- me e competitiewedstrijd in zekerheid laten verkeren ver een mogelijk kampioen- :hap. Twee nederlagen de- de moeizaam opge- luwde voorsprong op iste concurrent Gouda als w voor de zon verdwij- De nederlaag in het itduel tegen NSV'46 leek ploeg uiteindelijk zelfs de motie naar de tweede IÉasse te kosten, maar de Bisstap van Gouda „redde" Bsnog het seizoen van de Boor spanningen overmande atie van Van Dam. Van Dam. dat terwijl juist het over- ingen van de nodige rust zijn pupillen het handels- irk van de 41-jarige in lenheim wonende oefen- ister is. „Je kan zeggen dat ik een nuchter mens ben. Het maakt niet uit wat er ge beurt, ik blijf altijd rustig en zoiets komt bij de jongens over". Een aanpak waar de regio-administrateur bij een Beverwijks bouwbedrijf in zijn trainersloopbaan al heel wat successen mee wist te behalen. Twee jaar GWS le verde een kampioenschap op, vier jaar Teylingen een tweede plaats, de overgang naar het zojuist naar de tweede klasse gepromoveer de Altior drie jaar geleden bracht een derde, een vierde plaats en afgelopen seizoen ten slotte dus de felbegeerde promotie naar de tweede klasse. Iets dat, zoals gezegd, heel wat voeten in de aarde had, omdat de nuchtere benade ringswijze van Van Dam ver stoord werd door de lokale media: „De plaatselijke kran ten stortten zich op een ge geven moment op Altior en dat waren we als kleine vere niging in het algemeen en de spelers in het bijzonder to taal niet gewend". Dat des ondanks de promotie een feit werd, dankt Altior vol gens Van Dam aan de ba lans binnenhet elftal. „De kracht van Altior is het collectief. We hebben een aantal spelers die het spel kunnen maken, plus spelers die in dienst van de ploeg kunnen spelen". Of dit een garantie biedt voor behoud van het tweedeklasserschap is voor Van Dam een vraag teken: „Het is helemaal nieuw. Het voetbal in de der de en vierde klasse verschilt niet veel van elkaar en is voornamelijk op kracht ge baseerd. Ik beschouw het als een enorme uitdaging". Frank van Dam: „Je kan zeggen dat ik een nuchter mens ben", FOTO: WIM VAN NOORT „Minimaal lijfsbehoud voorSJC" LEIDEN Met een zwaar in gepakte linkerknie beëindig de Ruud Alkemade enige maanden terug het (succes volle) seizoen bij SJC. De uit spraak „zo gauw het kan, ga ik verder", karakteriseert de karaktervoetballer pur sang. Een eigenschap die de 25-ja- rige linkermiddenvelder tij dens de zeven jaar, die hij in het eerste elftal van de zon dagtweedeklasser ten volle kon en moest aanspreken, want niet voor niets kreeg de zwartwitte formatie het etiket „te groot voor de derde, te klein voor de tweede klasse" opgespeld. In die zeven jaar moesten de Noordwijkers liefst vier seizoenen een ui terst verbeten strijd tegen het degradatiespook leveren. Drie jaar wist men met een uiterste krachtsinspanning de dans te ontspringen, twee jaar geleden was er geen redden meer aan. Alkemade: „De oorzaak is dat we al die tijd een veel te smalle selectie hebben ge had. Jaren lang al komen er geen nieuwe spelers bij, om dat we nooit hoog in de tweede klasse hebben kun nen meedraaien. Daardoor krijgen we gewoon te weinig aandacht om buitenstaan ders aan te trekken". Deson danks slaagde men er op ei gen kracht in terugkeer naar de tweede klasse te bewerk stelligen. Een feit, waaraan de indeling in West I, met voornamelijk ploegen uit de regio Amsterdam, zeker het nodige toe bijgedragen heeft. „Dat is ons prima be vallen", erkent Alkemade, „die ploegen bleven tech nisch voetbal spelen, zelfs op het moment dat ze achter kwamen". Het komend sei zoen zal dat allemaal anders worden, want de Noordwij kers zijn weer terug in West II waarin een aantal ploegen uit de regio op het program ma zullen staan. „Aan de ene kant had ik liever in de andere klasse gespeeld", zo geeft Alkemade toe, „maar aan de andere kant is het toch ook wel weer leuk. Te gen de bekende clubs kun nen we bewijzen dat we niet zomaar kampioen zijn ge worden". Ondanks het feit dat Jos Alders en Ben van der Zalm waarschijnlijk niet meer voor het eerste zullen uitkomen, is hij positief ge stemd: „Het zal niet makke lijk worden, maar lijfsbehoud is het allerminste. Misschien kunnen we zelfs lekker mee draaien. Hopelijk trekken we daarmee de aandacht die nodig is voor het verbreden van de selectie". vMiiagn ui ie guernaa- iders van het Ierse Repu- tèinse Leger doodgescho- De schietpartij gebeurde ver van de plaats waar op "augustus een autobom ont- ofte, waardoor acht Britse uitairen om het leven kwa- sn. De actie zou het werk n geweest van de SAS, een leciale commando-eenheid 'Wi het Britse leger. Omwo nden zeiden dat zij een mili- «fe helikopter hadden gezien K enkele minuten na het in dent vier mannen in burger kring had opgepikt, j- afgelopen zomercampagne de IRA, die 27 Britse mili- toen het leven kostte, leidde «t een golf van verontwaardi- jng in Groot-Brittannië en eordierland. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. vastgesteld. Storting dient plaats te vinden op 3 oktober, aldus Financiën vanochtend. De vorige staatslening dateert van 5 juli. Achtervolger mee naar bureau LEIDEN Omdat een 29-jarige Iraanse man haar al maanden hinderlijk achtervolgt, heeft een 17-jarig meisje uit Roelofa- rendsveen gisteren haar beklag gedaan bij de politie in Leiden. De in Leiden wonende Iraniër liep haar overal achterna omdat hij, zo vertelde het meisje, verkering met haar wilde. Direct na dat ze haar verhaal op het bureau had gedaan en naar huis wil de gaan, stapte ze weer binnen mét de man die haar ook naar de politie had gevolgd. De politie heeft daarop een hartig woordje met hem gewisseld. De legaal in Nederland verblijvende man kreeg bovendien nog een standje van de vreemdelingenpolitie omdat zijn papieren niet in orde waren. Daarvoor was hij al een paar keer opgeroepen om zich op het politiebureau te melden. Zij excuus voor die nalatigheid: „geen tijd". SANTIAGO Met hefti ge demonstraties heeft een deel van de Chileense bevolking er vannacht te gen geprotesteerd, dat ge neraal Augusto Pinochet door de militaire junta is aangewezen als enige kandidaat voor diet presi dentschap. Op 5 oktober zal de Chileense bevolking zich per referen dum kunnen uitspreken voor of tegen 'de kandidatuur van Pinochet, die al sinds 15 jaar de militaire leider is van het land. Pinochet maakte zijn be noeming zelf bekend voor een menigte van enkele duizenden aanhangers, die hem voor het presidentieel paleis waren ko men toejuichen. Daarna bra ken de rellen uit, waarbij een 15-jarige jongen werd doodge schoten en ongeveer zeven honderd mensen werden gear resteerd. Volgens artsen van een ziekenhuis in Santiago werd de jongen doodgeschoten in de arbeiderswijk Nunoa van de hoofdstad. DOORBRAAK IN STAKINGSGOLF: minister GDANSK Lech Wale sa, de voorzitter van het verboden vakverbond So lidariteit heeft vandaag een gesprek gehad met de Poolse minister van bin nenlandse zaken Kiszczak. Het gesprek werd bijge woond door een vertegen woordiger van de rooms- katholieke kerk, waar schijnlijk de hoogleraar Stelmachowski, die eerder als bemiddelaar optrad. De staking op de Leningwerf in Gdanks is vandaag voort gezet, hoewel de regering eerst als eis had gesteld dat pas zou worden gepraat wan neer het werk was hervat. Het overleg tussen Walesa en Kiszczak diende als voorbe reiding op de „ronde-tafelge sprekken", de onderhande lingen die de regering met afgevaardigden uit diverse maatschappelijke groeperin gen wil aangaan. Min of meer toevallig was het vandaag acht jaar gele den dat de Akkoorden van Gdansk werden gesloten, de overeenkomst met de rege ring die daarmee Solidariteit erkende. Bijna anderhalf jaar later, in december 1981 werd na langdurige onrust in het land de staat van beleg afge kondigd en het vakverbond werd verboden. Gisteravond had Walesa nog een gesprek met de bisschop van Gdansk, mgr. Goclowski. Volgens zegslieden van Solidariteit bracht Goclowski een voor stel van de regering over. Maar over de inhoud van het voorstel is niets bekend. Pagina 5: Radicalen in So lidariteit willen meer dan erkenning 18 PAGINA'S Rainbow naar de rechter wegens Jezus-film Positie Van Eekelen en Van der Linden wankel In Burundi heerst de stilte van het graf „Lager technisch onderwijs berust op grote vergissing" Bonden en OR akkoord met overname Braat Jan-Willem Lugthart bevestigt klasse bij LC-Masters Mogelijk tennishal in Rijnsaterwoude Sombere Toekomst voor kinderboerderij Bavo GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER2 BINNENLAND 3/5 BUITENLAND4/5 ECONOMIE7 SPORT 9/11 LEIDEN 13 OMGEVING 14/15 KUNST 16 RADIO EN TELEVISIE17 Veel scholen voor voortgezet onderwijs zijn zo lek als een mandje. Dat is vandaag duidelijk geworden nu de verantwoordelijke organisaties daarover de noodklok hebben geluid. Drs. G. van Leijenhorst zit er maar mee, want hij heeft als voorzitter van de vaste kamercommissie voor onderwijs en weten schappen het rapport in ontvangst genomen. Hij kijkt nu aan tegen een inmiddels gigantisch huis vestingsprobleem, waar wat aan gedaan moet worden. Het gaat, zoals het er nu uitziet, de over heid zeker een miljard gulden kosten en dan alleen nog maar om de ergste nood te lenigen. Vandaag leest u in de Leidse Courant hoe erg het allemaal is en morgen - of zoveel later als dit soort zaken altijd duurt - hopelijk, mits u de bon invult, hoe de regering denkt de lekken te stoppen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3