s:5j »i8* Computerlokaal gaat voor geschilderde gang Vakcentrales nog onzeker over behoud koopkracht Positie Van Eekelen en Van der Linden wankel 141 ramatische gevolgen pwarming arde niet «lieer te oorkomen IEUWS Steunpunten Studiefinanciering gemakkelijker te bereiken (OA1.I.& GALL1 PAG [NNENLAND QeidóaQowumt WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1988 PAGINA 3 IS ge et de ^sterdammer ingekomen bij erdacht" jto-ongeluk JORBURG De auto- bilist die in de nacht maandag op dinsdag de Utrechtsebaan in 'jorburg, ter hoogte van Huygensstraat onder rdachte omstandighe- om het leven is geko- j is in tegenstelling tot dere berichtgeving van Voorburgse politie niet Duitser A. Klein, maar remie ht ni het is ilgend rschei !iun li ge: CDi VVD- zich de Wi m inv 3vers< "r d. Bijj, de 24-jarige Amsterdam mer Rob de Nooyer. De man reed met met hoge snelheid op een af zetting in en ramde een busje dat op de vlucht strook stond. De Amster dammer werd uit de wa gen geslingerd en overleed ter plaatse. Naast hem lag een pistool. De politie, die in de auto gestolen goede ren aantrof, heeft gister middag in Amsterdam nog een tweede inzittende aan gehouden. Het betreft een Oostenrijker, die na het ongeluk wegliep in de richting van Nootdorp. Niet uitgesloten wordt ge acht, dat er sprake is van een misdrijf. Baby Op het moment dat de Tweede Kamer gisteren voor het eerst na het zomerreces vergaderde, liet PSP- fractievoorzitter Andrée van Es (voorgrond) aan enkele collega's foto's van haar baby zien. V.l.n.r. Ria Beckers (PPR), Nora Salomons (PvdA) en CDA'ster Kraaijeveld- Wouters. FOTO: ANP Nieuw vaccin over twee jaar BILTHOVEN Het Rijksinstituut voor volksgezondheid en milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven is bezig een pas ont wikkeld vaccin tegen hersenvliesontsteking „in te bouwen" in de bestaande cocktail waarmee kinderen worden ingeënt. Het nieuwe vaccin wordt pas over twee jaar toegediend. .e ,THOVEN De dramati- e gevolgen van de opwar- ig van de aarde door de uit- 'n gejot van kooldioxyde zijn niet er te voorkomen. Elk uit- van vergaande maatrege- ter vermindering van de ïtverontreiniging zal de lispellende en verstrek- gevolgen van het zoge- »mde broeikaseffect alleen maar erger maken. 'Inde ze sombere voorspellingen »d dr. ir. B. Zoeteman van Rijksinstituut voor Volks- at Ritondheid en Milieuhygiëne jIVM) gisteren tijdens de isentatie van het jaarverslag de onderzoekinstelling k vaier 1987. Het enige dat de dicht tenschappelijke onderzoe- Ri s nog niet weten is het eigei 'P° waar'n de rampen ten- 'olge van de ingrijpende naatveranderingen over de nsheid zullen komen. Vol- s Zoeteman zullen de ipzalige gevolgen zich al een eeuw kunnen aandie- Hij acht het zelfs niet uit loten dat de veranderingen weeiitseling zullen optreden, zo- d het gat in de ozonlaag bo ter sl1 de Zuidpool. en k< een 'n afge'°Pen l'en r steeg het gehalte van z tldioxyde in de lucht met c8evef procent. Volgens Zoete- wori n moet men rekening hou- i met een verdubbeling r 30 jaar. Het gevolg van de Keldwijde luchtverontreini- is dat de aarde in het den van de volgende eeuw e tot vijf graden warmer zijn. Deze temperatuurstij- king g. die tien keer sneller ver- op eei>pt dan na afloop van de Mi tste kleine ijstijd het geval ;ks 2' geweest, zal veranderingen tot réeg brengen die groter zijn de natuurlijke schomme- ilend gen m het klimaat de afge- en- o en miljoen jaar. igtem ijskappen in de Poolstre- het 1 zullen door deze opwar- pg smelten. Het gevolg is i stijging van de zeespiegel, e zee zee-oppervlak is de afgelo- e kui' eeuw al 15 centimeter ho- komen te liggen. Zoeteman idinw>rspelt een verdere stijging rege1 minstens een halve cen- gtem ter per jaar. De dramati- raden e veranderingen in het kli- vrij at leiden onder meer tot ;n v rstromingen in kustgebie- of de indringing van zout meer orkanen, storm- m ade, veelvuldiger voorko- al tonde extreme droogtes en teroverschotten en versnel- uitsterving van soorten ORGEfnten en dieren. N VANDAAG (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN - Individuele scholen hebben maar weinig animo om met hun bouwproblemen naar buiten te treden. Woordvoerder C.T. Juf fermans van het rk on- derwijssecretariaat be vestigt dat de problemen algemeen zijn: tochtige, vochtige, verouderde en te kleine gebouwen ko men ook in de Leidse re gio veel voor. „Als er problemen zijn, probeert men die eerst individueel op te lossen, dat mondt uit in een soort expansie drift binnen het gebouw. Echt acute problemen kan ik niet zo maar aan wijzen. Er wordt altijd wel voor gezorgd dat het onderwijs kan doorgaan.' Dat is toch pas onmoge lijk als het dak er af is gewaaid?". Juffermans merkt op dat ook de gebouwen inmiddels inzet zijn gemaakt bij de strijd om nieuwe leerlingen. „Een computerlokaal is daardoor belangrijker dan een geschil derde gang. Tegelijk doen alle scholen er alles aan om hoger dan de anderen te ko men op de lijst van het mi nisterie voor onderhoud of nieuwbouw. De ouders kij ken daar ook naar. Er is een enorme strijd gaande". De Leidse gemeentewoord voerder Smulders vertelt dat een paar jaar geleden een nieuwe regeling is ingevoerd voor het basisonderwijs. Die voorziet erin dat er bedragen voor groot onderhoud be schikbaar worden gesteld als een gebouw 40 of 60 jaar oud is. Hoewel dat niet erg royaal is, betekent het al een verbe tering als die regeling ook voor het voortgezet onderwijs gaat gelden, zoals ook al is aangekondigd. Gaten als dit geven een indruk van de verwaarlozing die in sommige scholen wordt aangetroffen. FOTO: PR Smulders merkt daarbij ove rigens op dat scholen ook met die regeling goed pech kunnen hebben. Als een ge bouw op het moment van in gang van de regeling net iets ouder dan 40 jaar is, moet alsnog bijna 20 jaar gewacht worden voor er weer geld be schikbaar is. De genoemde termijnen worden namelijk zeer strikt gehanteerd. Alarmsignalen Volgens de schrijvers van het alarmerende rapport hebben eerdere „alarmsignalen" wei-' nig uitgehaald. Vandaar dat de Besturenorganisaties Voortgezet Onderwijs, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Landelijke Organisaties voor Vormings werk opnieuw een poging doen. Met het rapport „Scho lenbouw uit het slop" dat vandaag werd gepubliceerd, proberen ze de vaste kamer commissie voor onderwijs en wetenschappen tot actie te bewegen. De situatie in vooral onhoud baar in sommige gebouwen die al voor de Tweede We reldoorlog zijn gebouwd. Hier en daar zitten grote gaten in de muren. Vocht druipt langs de wanden of hoopt zich op rond elektriciteitsleidingen, die de langste tijd ook wel hebben gehad. Een sportzaal wekt de indruk dat er zojuist een tornado heeft geraasd. Bij de raamkozijnen is niet eens een schroevedraaier no dig om het totaal vergane, hout in dunne splinters uit een te laten vallen. Noodgebouwen De problemen beperken zich niet tot de oude gebouwen. Vaak zitten scholen in nood gebouwen met dunne houten wandjes, die „even" soelaas moesten bieden aan ruimte nood. Maar zeer vaak blijkt dat dit „even" uitloopt tot een periode van vele jaren. Of zoals een school in het rapport laat weten: „De school is al negentien jaar in een noodgebouw gehuisvest". Een andere laat weten: „De school is gesticht in 1974 en ondergebracht in noodhuis- vesting. Vanwege de proviso rische bouw en slechte mate riaalkeuze is de grens van de toelaatbare bouwkundige staat bereikt'. Dan is er nog een ander huis vestingsprobleem. Veel scho len zitten opgescheept met meerdere gebouwen, die over de gehele stad zijn verspreid. Dus moeten de leerlingen en docenten de gehele dag heen en weer fietsen tussen het ene en het andere gebouw. „De school beschikt thans over drie gebouwen met on derlinge afstanden naar het hoofdgebouw van respektie- velijk 2 en 4,5 kilometer". Enquête Hoe groot de problemen zijn, blijkt uit een enquête die de besturenorganisaties hebben gehouden. Van de onder vraagde 150 scholen (van de in totaal 2.460 in het totale voortgezet onderwijs) laat een overgrote meerderheid weten dat de huisvesting kri tiek is. Sommige scholen staan hoog op de urgentielijst, maar krijgen nul op rekest. Voor de oorzaak wijzen de besturenorganisaties de vin ger in de richting van de overheid. Volgens hen heeft zij gedurende vijftien jaar een falend huisvestingsbeleid gevoerd in het voortgezet on derwijs. De organisaties zijn zeer kwaad over het feit dat de overheid geld uit de bouwpot haalt en voor andere doelein den gebruikt. Zo leidde een kostenoverschrijding van de Oosterscheldewerken er in 1986 toe dat 18,8 miljoen gul den uit de bouwpot werd ge haald. „Daarmee heeft de be groting die voor ons was be doeld gediend als buffer voor de overschrijdingen bij ande ren". Oplossing De oplossing van het pro bleem is volgens de besturen organisaties en de VNG vrij simpel: verander het finan cieringssysteem en de scho len kunnen hun gang weer gaan. „Wij willen dat scholen hun geld op de kapitaalmarkt kunnen lenen en dat de rente en aflossing voor rekening komen van het Rijk', zegt be leidsmedewerker R. Stienstra van de Besturen raad Protes tants Christelijk Onderwijs. „Op deze manier kan het voortgezet onderwijs een in haaloperatie uitvoeren om de ernstigste problemen te ver helpen, zonder dat het tot een onredelijke aanslag komt op de rijksbegroting". Deze wijze van financiering wordt momenteel al in het basis- en hoger onderwijs toegepast. Lubbers probeert paspoortaffaire te sussen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De positie van minister Van Eekelen van defensie en van staatssecretaris Van der Linden van buitenlandse zaken is na de publicatie van het enquêterapport over de paspoort-affaire uiterst wankel geworden. Ondertussen probeert pre mier Lubbers zowel voor als achter de schermen de affaire te sussen. Hij is voorstander van snelle be handeling van het rapport in de Tweede Kamer, des noods al voor de algeme- flMirr u maf\n h'ET -re haro, sgdêdb?, ww DAN SLIJTÊN NljM BANDe* "TE SNCL. 2AL TOCH ne beschouwingen over de begroting voor 1989. Directeur mr. L. Overmars van de Nationale Investerings bank, één van de financiers van het paspoort-project, ver klaarde vanmorgen op de VARA-radio dat eventueel verder uitstel van de invoe ring van het paspoort onduld baar is. Gebeurt dat toch, dan zal de prijs van het paspoort onherroepelijk stijgen. „Er staat een prachtige fabriek, die niet werkt maar waar mensen zitten die wel salarissen krij gen", aldus Overmars. Overmars verklaarde tevens dat het contract met paspoort- producent KEP BV niet zo'n gatenkaas is als de commissie in haar rapport omschrijft. Hij zei dat het contract zeer een zijdig op de belangen van de staat gericht is. Korte termijn CDA- en VVD-zegslieden in de Tweede Kamer houden er rekening mee dat Van Eeke len en Van der Linden op be trekkelijk korte termijn van het politieke toneel verdwe nen kunnen zijn. Beide frac ties wijzen er echter op dat „het gaat om mensen die ook hun verdiensten hebben gehad en die niet zomaar aan de kant te schuiven zijn". Premier Lubbers verklaarde gisteravond voor de NOS-tele- visie dat een bewindsman die de Kamer bewust onjuist in licht, dient op te stappen. Maar daarvan is naar zijn mening niets gebleken, anders zou de commissie dat ongetwijfeld ge meld hebben. Hij zei het oor deel over de affaire aan de Kamer te willen overlaten. „De vertrouwensrelatie tussen een bewindsman en de fractie van zijn partij kan het best in de Kamer blijken", aldus Lub bers. Reactie bewindslieden De reactie van „de meest be trokken bewindslieden, met inbegrip van mijzelf" op het rapport zal mogelijk al eind deze week bij de Kamer zijn, aldus de premier. Het zal geen vele tientallen pagina's tellend verweerschrift zijn, maar „wel een stuk dat in hoofdlijnen en op hoofdpunten op het rapport van de commissie zal ingaan". In de VVD gaat men er van uit dat het CDA zwaarder met de affaire in de maag zit. Dat heeft te maken met de positie van minister Van den Broek van buitenlandse zaken. Als hij het vierkant voor Van der Linden blijft opnemen, wat hij met veel aplomb in april ge daan heeft, kan zijn positie ook in het geding komen. GRONINGEN Vanaf mor gen wordt het waarschijnlijk iets gemakkelijker de steun punten Studiefinanciering te bereiken. Via het nieuwe tele foonnummer (06.3991139) wordt de student rechtstreeks doorverbonden met het meest nabije steunpunt, dat nu ook rechtstreeks bereikbaar is. Ook blijft het mogelijk de steunpunten te bezoeken. De informatiebalie Studiefinan ciering in Groningen, die de laatste jaren door tallozen is bezocht, bestaat niet meer. Het gebouw van de Centrale Dienst Studiefinanciering in Groningen is gistermiddag ge troffen door een kanonschot. Een „losse flodder" vernielde een ruit; het personeel kwam met de schrik vrij. Het schot werd gelost in het kader van de officiële opening van de in formatiseringsbank, een nieu we afdeling van de dienst. Toen M. G. van der Slikke, di recteur van de Rijksgebou wendienst in Groningen, het schot loste, sneuvelde er per ongeluk een ruit van het ge bouw. Dit als gevolg van de ontstane luchtdruk bij de knal. „Zo gooien we onze eigen gla zen in", merkte ex-crisisteam leider van onderwijs In 't Veld op. In de informatiseringsbank zijn diverse diensten onderge bracht die in het verleden af zonderlijk naar buiten traden. De verzelfstandigde dienst is het aanspreekpunt voor ieder een die met onderwijs te ma ken heeft. Zo is de informati seringsbank onder andere be last met de toekenning van ba sisbeurzen en aanvullende fi nanciering en met het innen van les- en cursusgelden. Bij het afvuren van een losse flodder (rechts) ter gelegenheid van de opening van een nieuwe afdeling van de Centrale Dienst Studiefinancie ring in Gronin gen, bleek de la ding gisteren iet wat aan de zware kant. De flodder (een prop kran ten) ging dwars door de voorruit van een nabijge legen gebouw. FOTO'S: ANP (Vervolg van de voorpagina) Of de koopkracht van de laagste inkomens op peil kan blijven, is naar de mening van de vakcentra les FNV en CNV niet ze ker. Het kabinet denkt die koopkracht in stand te houden met een verlaging van de loon- en inkom stenbelasting, een verla ging van sommige werk nemerspremies en een verlaging van het hoogste btw-tarief met anderhalf punt (van 20 naar 18,5). Daar komt nog een stij ging van de kinderbijslag met ongeveer vier procent bij. Over de vraag in hoeverre het conflict met de werkge vers eerder deze week ge heel uit de wereld is, wilde de premier evenmin mede delingen doen. De gesprek ken gaan door, ondermeer over de verhoging van som mige werkgeverspremies als bijdrage in het dekken van de Wir-overschrijdingen. Lubbers zei in dit verband dat het informele overleg tussen minister De Koning van sociale zaken en werk gelegenheid, werkgevers en werknemers geïntensiveerd zal worden. Dit overleg staat ook bekend als het 'Corona- overleg' (genoemd naar een gerenommeerd restaurant vlakbij het Binnenhof). Zo'n overlegronde zal er zelfs nog vóór Prinsjesdag zijn, aldus de premier. De CDA- en VVD-fractie in de Tweede Kamer hebben voorzichtig positief gereageerd, omdat de maatregelen formeel nog niet bekend zijn. ADVERTENTIE ADRESSEN8 01853-17288 Aidstest voor buitenlandse adoptiekinderen DEN HAAG De fracties van CDA en VVD overwegen bij de behandeling van de adoptiewet in de Tweede Ka mer te pleiten voor het invoe ren van een aidstest voor bui tenlandse adoptiekinderen. De test hoeft niet verplicht te zijn. maar adoptie-ouders moeten wel de vrijheid hebben zo'n test aan te vragen, aldus de re denering van CDA en VVD Staatssecretaris Korte-van He mel van justitie voelt daar niet voor, omdat de Nederlandse adoptie-organisaties de kinde ren al in hun land van her komst laten onderzoeken. Overigens wordt die aids-test alleen gedaan wanneer de adoptie-ouders daar uitdruk kelijk zelf om vragen. In het algemeen voelen de organisa ties er weinig voor de eisen waaraan adoptie-ouders moeten voldoen (die toch al aan de strenge kant zijn) via wettelijke maatregelen nog verder op te schroeven.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15