Verwaarlozing in Leidse scholen 3 4 5 7 14 15 Kabinet komt werkgevers ruim tegemoet Dode en arrestaties bij protest tegen Pinochet 11 Lek Zeker één Nederlander onder doden Ramstein Lech Walesa praat met Poolse 0ouAcmt Woensdag 31 augustus 1988 80e jaargang no. 24205 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, iaarl. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070 902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg. Losse nummers f. 1,10 HET WEER Eerst af en toe zon. In de mid dag van het zuidwesten uit toenemende bewolking ge volgd door een enkele bui. Mi nimumtemperatuur ca. 13 gra den, middagtemperatuur ca. 23 graden. Krachtige zuidenwind. Zon op: 06.51; onder: 20.27. Scheveningen hoog water: 07.06 en 19.29; laag water: 03.03 en 15.16 uur. Pagina gastro nomie Vandaag op pagina 12 van de uit-bijlage ekort dreigt voor [egen Randstad N HAAG Een dreigend miljoe- itekort overschaduwt de voorge melde snelle aanleg en verbetering het wegennet in de Randstad. De .aken liggen niet alleen in tegen- lende opbrengsten uit de wegenbe- ing maar ook in het gebrek aan erheid of gemeenten en provincies in staat zijn het overeengekomen rag van ruim zeshonderd miljoen den bij te dragen. Het wegenplan ir de Randstad omvat vele tiental projecten die tot medio jaren ne- moeten worden en te zamen 3,8 miljard gulden kos- ES, (Van onze speciale verslaggever Puck Hooglugt) RAMSTEIN Er is minstens een Neder lander onder de nu 49 slachtoffers van de vliegramp van zondag in het Duitse Ram stein. Het gaat om de 41-jarige Th. S. van der Laan uit Middelstum (Groningen), zo is vanmorgen bekendgemaakt. Het Nederlandse slachtoffer behoort tot de groep van eenendertig, die onmiddellijk is omgekomen bij het ongeluk met een Ita liaans stuntvliegtuig. Elf stoffelijk over schotten waren vanmorgen geïdentificeerd; een Nederlander, een Fransman en negen Duitsers. Onder de mensen die in ziekenhuizen aan hun verwondingen zijn bezweken waren drie kinderen. Een van hen was een onge boren kind. De artsen hebben tevergeefs geprobeerd deze baby te redden. De moe der was zo zwaar gewond, dat er voor haar sowieso geen kans op redding was. Van de 282 gewonden die verspreid liggen over 27 ziekenhuizen verkeren „enigen" in levens gevaar. Hun aantal is niet bekend. Pagina 4: „Vraag alsjeblieft namen en adressen en leeftijden" Fleurige Margriet Nog zichtbaar nagenietend van het optreden van het historische muziek- en dansgezelschap Capriol betreedt prinses Margriet paleis het Loo om de ten toonstelling ,,De Gouden Eeuw van de Hollandse Tuinkunst" te openen. Aan de hand van schilderijen, tekeningen, prenten, plan tenboeken. tuinmeubilair en keramiek geeft de fleu rige tentoonstelling een beeld van de bloeiende tuincultuur in de zeventien de en achttiende eeuw, de tijd van Willem III en Mary Stuart. FOTO. ANP HA ruzie in haags verkeer 'ader en zoon neergeschoten :CEiN HAAG Een ruzie in het Haagse verkeer is gisteravond aard in een schietpartij, waarbij een vader en zoon gewond kten. De 43-jarige Hagenaar is met een schotwond in een g opgenomen op de afdeling intensive care van het Westein- Ziekenhuis. Zijn 16-jarige zoon ligt in hetzelfde ziekenhuis teen verbrijzelde arm. twee slachtoffers, die een bromfiets bereden, hadden gister- ind rond fya\t acht op de Prinsessewal met drie inzittenden een personenauto ruzie gekregen over een verkeerssituatie de stoplichten ter hoogte van de Anna Paulownastraat. Na 'dpartii over en weer stapte één van de inzittenden uit, pistool en schoot vijf keer in de richting van de brom- ser en zijn zoon; twee kogels troffen doel. Getuigen gaven kenteken van de personenauto aan de politie door en om ;en uur werd vervolgens de 23-jarige eigenaar van de auto, nen met een 21-jarige vrouw uit Rotterdam, aangehouden, t is nog onduidelijk of deze man de schutter is. De derde be- kkene is nog voortvluchtig. Ook het wapen is nog niet gevon- ONDERHOUD JARENLANG ACHTERWEGE GEBLEVEN LEIDEN De huisves ting van het middelbaar onderwijs is problema tisch, aldus woordvoer der N. Smulders van de afdeling onderwijs van de gemeente Leiden. De gemeente moet al extra geld uittrekken voor het gewone onderhoud omdat de rijksuitkerin gen niet toereikend zijn. Het grotere werk wordt in feite met angst en beven tegemoet gezien. De hoop is er op geves tigd dat een nieuwe re geling daarvoor op tijd komt. Smulders somt op dat er de komende paar jaar dringend wat moet gebeu ren aan de gevels van zo wel de Louise de Coligny scholengemeenschap als het Stedelijk Gymnasium. De kozijnen moeten worden vernieuwd, een omvangrijke en dure klus, waar simpelweg geen geld voor is. De gemeente heeft ook niet de mogelijkheden om dat soort bedragen te reserveren. Een probleem voor de gemeente is dat wanneer extra geld be schikbaar wordt gesteld aan de eigen, openbare, scholen, een evenredig be drag naar het bijzonder onderwijs moet vloeien. Dat doet eventuele uitga ven enorm oplopen, aldus Smulders. Hij reageert hiermee op een rapport van de Bestu renorganisaties in het voortgezet onderwijs, de Vereniging van Neder landse gemeenten en de Landelijke organisaties voor vormingswerk. In dit vandaag gepubliceerde rapport wordt melding ge maakt van een gigantische achterstand in de nieuw bouw, verbouw en herstel van schoolgebouwen in het voortgezet onderwijs. Om de ergste nood te leni gen is een miljard gulden nodig, aldus de organisa ties. Pagina 3: Computerlo kaal belangrijker dan geschilderde gang STUURSVOORZITTER [IVERSITEIT LEIDEN: erhoog ollegegeld H3.000 ïlden 1IDEN De college- Iden aan de Nederland universiteiten moeten verhoogd worden, ïimaal tot zo'n 3.000 Iden. Dat zegt mr. K.J. ;h die morgen afscheid ;mt als voorzitter van college van bestuur de Leidse universiteit leze krant aan de voor- ind van zijn afscheid, ifwachting van die verho- zou de Leidse universiteit vrijwillige ouderbijdrage gemiddeld 500 gulden per lent moeten vragen, h zegt tijdens een reis naar Verenigde Staten met zijn s op de feiten te zijn ge kt. „Daar ben ik gewaar- uwd dat als de overheid der geld geeft en de colle- elden niet omhoog gaan, wetenschappelijk niveau It". i vindt dat studenten best mogen investeren in hun lie die hen uiteindelijk een enmodaal inkomen kan iveren. Hij vreest niet dat rdoor de belangstelling ir minder lucratieve rich- [en zal afnemen. „Daar is ians in Amerika geen spra- fitse militairen bieten drie lA-leden dood DONDERRY Britse Ütairen hebben gisteren in buurt van de Noordierse ats Omagh drie guerrilla- öders van het Ierse Repu- keinse Leger doodgescho- 1- De schietpartij gebeurde |t ver van de plaats waar op augustus een autobom ont- _tfte, waardoor acht Britse I «itairen om het leven kwa- en. De actie zou het werk f n geweest van de SAS, een fciale commando-eenheid het Britse leger. Omwo- pden zeiden dat zij een mili- wfe helikopter hadden gezien «enkele minuten na het in dent vier mannen in burger kring had opgepikt, j-afgelopen zomercampagne an de IRA, die 27 Britse mili- I uren het leven kostte, leidde f een golf van verontwaardi- in Groot-Brittannië en 'oordierland. BEGROTING '89 ROND (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De begro ting voor volgend jaar die met Prinsjesdag bekend zal worden gemaakt, is rond. Het kabinet komt de werkgevers tegemoet door de verlaging van de vennootschapsbelasting van 42 naar 35 procent al op 1 oktober te laten in gaan, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Per 1 januari neemt het rijk ook de betaling van de kin derbijslagpremie over van de werkgevers. De problemen tussen minister Ruding van financiën en mi nister De Korte van economi sche zaken over de compensa tie van de stopgezette Wir-pre- mie zijn opgelost. De over schrijdingen die vooral Ruding zwaar op de maag liggen, worden gecompenseerd door een verhoging van het werk- geversdeel in sommige sociale premies. Werkgeversvoorzitter Van Lede (VNO) zei gister avond daarover verder te wil len praten met het kabinet. Voor het overige toonde Van Lede zich tevreden. Hoewel Lubbers over de aard en omvang van de maatrege len gisteren geen enkele me dedeling wilde doen, is al wel bekend dat het kabinet het er over eens is extra geld (moge lijk vierhonderd miljoen) uit te trekken in de strijd tegen de langdurige werkloosheid. De moeilijkheid bij dit begrotings- beraad was dat sommige maat regelen hun schaduwen voor uit werpen naar 1990. Lubbers doelde daarbij op grote opera ties als de vereenvoudiging van het belastingstelsel („Oort") en het veranderen van de ziektekostenverzeke ring. Pagina 3: Vakcentrales nog onzeker over behoud koop kracht EK au met speciale rubriek van de UIT-bijlage Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Staat komt met tienjarige lening tegen 6,75 procent DEIJJ HAAG - Op 6 september staat de inschrijving open op een 6,75 procent staatslening met een looptijd van tien jaar. De lening is in haar geheel af losbaar op 1 oktober 1998. Het leningsbedrag en de uitgifte- koers worden na inschrijving vastgesteld. Storting dient plaats te vinden op 3 oktober, aldus Financiën vanochtend. De vorige staatslening dateert van 5 juli. Achtervolger mee naar bureau LEIDEN Omdat een 29-jarige Iraanse man haar al maanden hinderlijk achtervolgt, heeft een 17-jarig meisje uit Roelofa- rendsveen gisteren haar beklag gedaan bij de politie in Leiden. De in Leiden wonende Iraniër liep haar overal achterna omdat hij. zo vertelde het meisje, verkering met haar wilde. Direct na dat ze haar verhaal op het bureau had gedaan en naar huis wil de gaan, stapte ze weer binnen mét de man die haar ook naar de politie had gevolgd. De politie heeft daarop een hartig woordje met hem gewisseld. De legaal in Nederland verblijvende man kreeg bovendien nog een standje van de vreemdelingenpolitie omdat zijn papieren niet in orde waren. Daarvoor was hij al een paar keer opgeroepen om zich op het politiebureau te melden. Zij excuus voor die nalatigheid: „geen tijd". Demonstranten in Santiago met brandende portretten van generaal Pinochet, die ondanks het vlammende protest kandidaat is gesteld voor een nieuwe ambtsperiode als president van Chili. FOTO: AP SANTIAGO Met hefti ge demonstraties heeft een deel van de Chileense bevolking er vannacht te gen geprotesteerd, dat ge neraal Augusto Pinochet door de militaire junta is aangewezen als enige kandidaat voor «het presi dentschap. Op 5 oktober zal de Chileense bevolking zich per referen dum kunnen uitspreken voor of tegen 'de kandidatuur van Pinochet, die al sinds 15 jaar de militaire leider is van het land. Pinochet maakte zijn be noeming zelf bekend voor een menigte van enkele duizenden aanhangers, die hem voor het presidentieel paleis waren ko- DOORBRAAK IN STAKINGSGOLF: minister GDANSK Lech Wale sa, de voorzitter van het verboden vakverbond So lidariteit heeft vandaag een gesprek gehad met de Poolse minister van bin nenlandse zaken Kiszczak. Het gesprek werd bijge woond door een vertegen woordiger van de rooms- katholieke kerk, waar schijnlijk de hoogleraar Stelmachowski, die eerder als bemiddelaar optrad. De staking op de Leningwerf in Gdanks is vandaag voort gezet, hoewel de regering eerst als eis had gesteld dat pas zou worden gepraat wan neer het werk was hervat. Het overleg tussen Walesa en Kiszczak diende als voorbe reiding op de „ronde-tafelge sprekken", de onderhande lingen die de regering met afgevaardigden uit diverse maatschappelijke groeperin gen wil aangaan. Min of meer toevallig was het vandaag acht jaar gele den dat de Akkoorden van Gdansk werden gesloten, de overeenkomst met de rege ring die daarmee Solidariteit erkende. Bijna anderhalf jaar later, in december 1981 werd na langdurige onrust in het land de staat van beleg afge kondigd en het vakverbond werd verboden. Gisteravond had Walesa nog een gesprek met de bisschop van Gdansk, mgr. Goclowski. Volgens zegslieden van Solidariteit bracht Goclowski een voor stel van de regering over. Maar over de inhoud van het voorstel is niets bekend. Pagina 5: Radicalen in So lidariteit willen meer dan erkenning 18 PAGINA'S Rainbow naar de rechter wegens Jezus-film Positie Van Eekelen en Van der Linden wankel In Burundi heerst de stilte van het graf „Lager technisch onderwijs berust op grote vergissing" Bonden en OR akkoord met overname Braat Jan-Willem Lugthart bevestigt klasse bij LC-Masters Mogelijk tennishal in Rijnsaterwoude Sombere Toekomst voor kinderboerderij Bavo GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER2 BINNENLAND 3/5 BUITENLAND4/5 ECONOMIE.7 SPORT 9/11 LEIDEN 13 OMGEVING 14/15 KUNST 16 RADIO EN TELEVISIE 17 Veel scholen voor voortgezet onderwijs zijn zo lek als een mandje. Dat is vandaag duidelijk geworden nu de verantwoordelijke organisaties daarover de noodklok hebben geluid. Drs. G. van Leijenhorst zit er maar mee, want hij heeft als voorzitter van de vaste kamercommissie voor onderwijs en weten schappen het rapport in ontvangst genomen. Hij kijkt nu aan tegen een inmiddels gigantisch huis vestingsprobleem, waar wat aan gedaan moet worden. Het gaat, zoals het er nu uitziet, de over heid zeker een miljard gulden kosten en dan alleen nog maar om de ergste nood te lenigen. Vandaag leest u in de Leidse Courant hoe erg het allemaal is en morgen - of zoveel later als dit soort zaken altijd duurt - hopelijk, mits u de bon invult, hoe de regering denkt de lekken te stoppen. men toejuichen. Daarna bra ken de rellen uit, waarbij een 15-jarige jongen werd doodge schoten en ongeveer zeven honderd mensen werden gear resteerd. Volgens artsen van een ziekenhuis in Santiago werd de jongen doodgeschoten in de arbeiderswijk Nunoa van de hoofdstad De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13