Spreekkoren Solidariteit in Brigydakerk ontelbare NAVO-geheimen Dokter Moerman na beroerte overleden Oostblok kreeg jarenlang Duizend banen weg bij ABP Topman KBB woedend op Vendex YS herdenken mars van King Oppositie probeert zich te verenigen Stakers op de Leninwerf in Gdansk staan in de rij voor het afnemen van de biecht. De kerk zelf is tot de laatste meter gevuld; de mensen staan opgepropt tot tegen de preekstoel. Als de priester het altaar betreedt volgt er minutenlang applaus. De mensen staan met de armen in V-vorm omhoog en scan deren: „Solidarnosc" Ook tij dens de preek wordt hij her haaldelijk door applaus en leuzen onderbroken. Jan- kowski preekt over de sta kingen. Hij doet een beroep op de regering om met Leen Walesa te praten. „De rege ring moet deze situatie be nutten. Als ze dat niet doet dan zullen er in de toekomst veel ernstiger stakingen ko men en dan zullen er bloedi ge botsingen ontstaan". Na de mis is er een manifes tatie op de binnenplaats van de pastorie waar Jankowski en leiders van Solidariteit de merisen toespreken. Als de bijeenkomst is beëindigd maant Jankowski de mensen om rustig naar huis te gaan. „De politie grijpt elke gele genheid aan om ons aan te pakken." In een later ge sprek zegt Jankowski dat de kerk zich niet direct zal be moeien met de onderhande lingen. „Dat is een zaak van Solidariteit." Het Centraal Comité liet gis teren via de radio weten voorstander te zijn directe onderhandelingen met verte genwoordigers van de ver schillende maatschappelijke FOTO:AFP groeperingen. Niet duidelijk is of leden van het verboden vakverbond Solidariteit, on der wie Lech Walesa, tot de besprekingen worden toege laten. Walesa heeft zich eerder bereid verklaard te praten met minister Kiszc- zak. Woordvoerder Urban zei eerder dat niemand van de besprekingen wordt uitgeslo ten, mits men niet staakt. De regering weigert al acht jaar met Solidariteit te onderhan delen. BINNENLAND/BUITENLAND I HEERLEN Het gewestelijk bestuur van het CDA in Limburg maakt zich ernstig bezorgd over het verlies van ten minste dui zend banen bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) in Heerlen. Dit als gevolg van verdergaande privatisering waar door grote groepen ambtenaren wat hun pensioen betreft niet meer onder het ABP vallen. Het CDA verwijst in dit verband naar de recente privatisering van de PTT. Volgens CDA-gewest- voorzitter Magielsen moet het ABP in staat worden gesteld op commerciële basis de pensioenen voor anderen dan alleen amb tenaren te gaan verzorgen. Aan het parlement is nu al een op roep gedaan omdat de Tweede Kamer op 5 september de evalua tienota privatisering gaat behandelen. EcidóeSouoant Emancipatieraad: rijksbijdrage pas in 1991 overhevelen DEN HAAG De Emancipatieraad vindt dat minister Brinkman van WVC onzorgvuldig handelt door de rijksbijdrageregeling voor emanci patiewerk in gemeenten en provin cies al per 1 januari 1989 op te hef fen. De raad adviseert de minister vast te houden aan het oorspronke lijke plan het geld voor deze rege ling niet eerder dan 1 januari 1991 over te hevelen naar het gemeente en provinciefonds. Dat zegt de raad in een advies aan de bewinc^man over de voorgenomen wijziging van de Welzijnswet. WASHINGTON In de Verenigde Staten is zaterdag door het hele land de „Mars op Washington" uit 1963 her dacht. Aan het einde van die mars hield de vermoorde zwarte strijder voor burgerrechten, ds. Martin Luther King, zijn beroemde toespraak die begon met de woorden „Ik had een droom". Bij de herdenking in Washington waren de weduwe van King, Coretta Scott, en de twee De mocraten aanwezig die met elkaar hebben gestreden om presidentskandidaat te worden: Michael Dukakis en Jesse Jackson. De bijeenkomst werd bijgewoond door zo'n 55.000 mensen: aanzienlijk minder dan het kwart miljoen men sen dat in 1963 op de been was. Eerste blinde burgemeester overleden ABCOUDE Burgemees ter A. Bestman van Ab-' coude is gisteren in zijn woonplaats overleden. Hij was de eerste blinde bur gemeester van Nederland. Bestman leed sinds begin dit jaar aan een ernstige ziekte. Hij is 44 jaar ge worden. Bestman was sinds 16 januari 1981 bur gemeester van Abcoude. Hij was lid van D66. Don derdag wordt hij begra ven. MAANDAG 29 AUGUSTUS 1988 PAGINA Ministers lopen weg; fc overleg Golf staakt fc; GENEVE Het vredesov leg tussen Iran en Iraq is vi daag op lager niveau voort* j zet, nadat beide ministers i buitenlandse zaken weggelopen. Secretaris-geii raai Perez de Cuellar liep i bemiddelaar heen en weer t»X sen de kamers waar de mitr* ters zich bevonden. Perez Cuellar zei dat hij van te y ren al wist dat het lastige derhandelingen zouden zijn i dat hij een oplossing niet bi nen enkele dagen had vd wacht. Maar door een schen verklaring die gisteren in Bi< dad werd uitgegeven, is n' geenszins zeker of er nog vi deringen zullen worden i, boekt. j. De Iraakse minister stapte g! teren als eerste op, omdat zj? land het niet eens is met F grens tussen beide landen. Ir grens zou volgens de VN P Iran op het midden van tf langrijke vaarroute Shatt J, Arab komen te liggen, P Shatt al-Arab is de tweehcr derd kilometer lange mondil van de Eufraat en de Tigif Irak is daarmee in 1975 ar koord gegaan, maar eist nu aj de rivier volledig Iraai wordt, zoals is afgesproken 1937. Na het vertrek van r Iraq van de onderhandeling tafel, liet ook de Iraanse rij' nister het na enige tijd afvl ten. Herman van Veen leert kinderen over Noord-Zuid problemen DEN HAAG - De caban tier/musicus Herman v< Veen heeft een kinde boek over ontwikkeling samenwerking geschr ven, „Wat wijzer met A fred Jodocus Kwak". FRANKFURT Oosteu- ropese agenten hebben wellicht tientallen jaren lang toegang gehad tot de defensiegeheimen van de NAVO, die aanwezig wa ren op de Amerikaanse militaire basis in het Westduitse Bad Kreu- znach. Dit heeft de West duitse krant Welt am Sonntag gemeld. Het spionageschandaal in de Bondsrepubliek, dat vorige week met de arrestatie van een voormalig Amerikaans onderofficier aan het licht kwam, zou in dat geval veel omvangrijker zijn dan aanvan kelijk werd vermoed. De Westduitse autoriteiten ar resteerden vorige week de Amerikaanse oud-sergeant Clyde Lee Conrad, die ervan wordt verdacht sinds het eind van de jaren zeventig als hoofd van een spionage-net- werk geheimen te hebben ver kocht aan Oosteuropese agen ten. Conrad zou jarenlang in formatie hebben doorgespeeld aan een Hongaarse meester spion in Wenen. Bovendien verrichtten twee in Hongarije geboren Zweedse broers koer- rierswerk voor de Hongaarse inlichtingendienst. Welt am Sonntag schreef uit Amerikaanse bron te hebben vernomen dat het door de Hongaarse geheime dienst ge leidde infiltratie-netwerk ech ter wellicht al functioneerde, lang voordat Conrad actief werd. Volgens de krant ver moedt de Amerikaanse veilig heidsdienst die de zaak in on derzoek heeft, dat ook de voorganger van Conrad voor de Hongaarse geheime dienst werkte. Conrads voorganger, wiens naam niet werd ver meld, was een Amerikaans of ficier van Hongaarse afkomst, aldus Welt am Sonntag. De geheimen die door Conrad werden verhandeld bevatten ondermeer informatie over lo caties van kernwapens, mili taire pijpleidingsystemen en de troepensterkte van de NAVO. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in Heidelberg wilde op het be richt van Welt am Sonntag geen commentaar geven. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie in Washington, kolo nel Greg Rixon, onthulde ech ter dat Conrad van 1978 tot 1978 heeft beschikt over een vergunning, waarmee hij in principe toegang had tot top geheimen. Rixon benadrukte dat het feit dat Conrad over een dergelijke vergunning be schikte, nog niet betekent dat hij ook daadwerkelijk alle top geheimen onder ogen heeft ge kregen. Maar hij gaf wel toe d^t een veiligheidsonderzoek, dat normaal om de vijf jaar wordt uitgevoerd bij mensen met een dergelijke hoge ver gunning, nooit is gedaan. Ei genlijk had Conrad op zijn laatst in 1983 opnieuw moeten zijn beoordeeld, maar het mi nisterie van defensie lag ach ter met de onderzoeken, en bij Conrad is het er nooit van ge komen. Doel van dit mede door Bi van Ede en Jacques Weijte geschreven boek is om kind ren, in een jaar waarin Noor Zuidverhoudingen veel aa dacht krijgen, op een speel manier bekend te maken m de problemen van de ontwi kelingslanden. Via de avont ren van de voor de kinder bekende eend, Alfred Jodoc Kwak, worden zaken als l schuldenvraagstuk en voedsi hulp uitgelegd, aldus de voo lichtingsdienst ontwikkeling samenwerking. Het boek is gemaakt in o dracht van deze voorlichtinj dienst en het Noord-Zuid C mité. Het is bestemd voor hoogste twee groepen van h basisonderwijs. Het eerste exemplaar wordt september, tijdens een bijeei komst in de basisschool „I Zwaluw" aan de Antoinet Kleynstraat in Leiden, aang boden aan de minister vo ontwikkelingssamenwerking Bukman. (Van onze verslaggever Henk van den Boom) GDANSK Gdansk ademt een sfeer van be leg, wanneer de klokken van de Brigydakerk lui den voor de hoogmis van elf uur. De Brigydaparo- chie is geheel afgesloten door politie en leger. Binnen de afzetting, op honderd meter afstand van de kerk staan nog eens zestig blauwe bus sen van de Militia, be mand met politiemensen. Enkele kinderen rennen langs de afzetting om brood te brengen bij hun stakende vader in een kolenmijn in Jastrezbië. FOTO'S: AP Naast de kerk is het hek dat toegang geeft tot de binnen plaats van de pastorie van „vader" Jankowski, bekend van zijn steifri aan Solidari teit en zijn aanvallen op het Poolse regime. De binnen plaats en een deel van de pastorie is tevens het actie centrum van Solidariteit. Buiten op het kerkplein staan naar schatting vijfdui zend mensen om via luid sprekers de mis, maar vooral de preek van Jankowski te volgen. AMSTERDAM Vendex heeft er na de ruzies in de top en met de vakbonden over de tegenstrijdige re organisatieplannen bij V D weer een conflict en een vijand bij. Ir. Maas, voorzitter van raad van bestuur KBB (o.a. Bijenkorf Hema), is woedend Vendex' tweede man Vr1 der Zwan, omdat deze f gen alle afspraken in i zonder overleg een dir£ teur heeft weggekocht f KBB. De 43-jarige J. Kessels, i' reeds per 1 september als van de V D-directie de c< merciële zaken gaat aanpj ken bij de tobbende warenht zen, is inmiddels door Ml geschorst en mag het eiji.' hoofdkantoor niet meer in, zeldzame gevallen en pas overleg zullen beide bedrij- mensen uit eikaars kaï overnemen", zo schreef Ant| c Dreesmann begin vorig nog aan Maas in een arin hij zijn tevredenhj uitte over het feit dat Vend) dat 36 procent van de aam, len KBB in bezit heeft, |d KBB elkaar niet nodeloos l«r schadigen. Ir. Maas, die er (r zich niets op tegen heeft een KBB-medewerker in gó overleg tussen beide onden mingen overstapt, heeft aanf* kondigd zich niet meer geb< den te voelen aan de met Vi dex gemaakte afsprak Mocht hij bij Vendex een g^ de kracht zien, dan zal hij dl daar ook weghalen. De KE topman zegt niets persoonlik over Kessels, die zelf wel grip heeft voor de woede Maas. De aanstaande V directeur houdt zich om reden dan ook uit de hele GEVANGENISOPSTAND BURMA KOST DUIZEND LEVENS: GRONDLEGGER OMSTREDEN KANKERTHERAPIE VLAARDINGEN Dok ter C. Moerman, bekend van zijn omstreden thera pie tegen kanker, is afge lopen zaterdag op 95-jari- ge leeftijd overleden in zijn woonplaats Vlaardin- gen. Volgens „Moerman"-arts Schram uit Berlicum is Moerman overleden na „een kleine beroerte". De arts denkt niet dat het overlijden van de grond legger van de alternatieve kankertherapie een be lemmering betekent voor de voortgang ervan. „Inte gendeel, het werkt wel licht zelfs bevorderend omdat veel van de tegen werking tegen de therapie gebaseerd was op afkeer van de persoon Moer man", aldus Schram. Cornelis Moerman (geboren in Vlaardingen in 1893) studeer de geneeskunde in Leiden en vestigde zich op dertigjarige leeftijd als arts in Vlaardingen. Hij ontwikkelde in de jaren dertig een eigen kankerthera pie, gebaseerd op de veronder stelling dat de ziekte het ge volg is van een ontspoorde stofwisseling. Volgens Moer man zou kanker voorkomen kunnen worden door een zorg vuldig uitgebalanceerd voe dingspatroon. Langs die weg kan ook genezing plaatsvin den, stelde hij. Zo werd het „Moerman-dieet" (veel vruch tesappen, verse groenten en fruit, zilvervliesrijst, geen kof fie, thee, alcohol, tabak, aard appelen, vlees en suiker) be kend als alternatief voor regu liere geneeswijzen als chemo therapie en bestraling. De Moerman-therapie werd nooit officieel erkend. Door de „gevestigde" medici werd hij gewantrouwd omdat hij niet in staat was een wetenschappelij ke onderbouwing voor zijn theorie te geven. Maar intus sen kreeg hij wel veel aan hang, ook onder artsen. En zijn patiënten zwoeren bij hem. Zij richten in 1974 de vereniging Amnesty op. Hun streven naar erkenning strandde echter; een onder zoek van het Koningin Wil- helminafonds liep spaak door meningsverschillen tussen de verschillende partijen. Dit jaar kwam Moerman opspraak toen bekend werd dat hij in 1956 een boek had geschreven dat bol stond van de jodenhaat. Moerman wei gerde het publiekelijk terug te nemen, misschien zou hij het nu „een beetje zachter formu leren", zei hij. Zo blijven cita ten als „het joodse volk is als kanker doorgedrongen in alle volken" en „geen volk is zo hecht verbonden met de machten van de duisternis als het joodse" evenzeer verbon den aan de naam Moerman als zijn bekende dieet en de felle discussies daarover. SUSKE EN WISKE DE DAPPERE DUINDUIKERS SPIONAGE WAARSCHIJNLIJK VEEL OMVANGRIJKER DAN GEDACHT RANGOON In Burma hebben studenten gisteren op de zevende dag van een algemene staking de studentenbond heropge richt, die in 1962 door de regering werd verboden. De bond wil vreedzaam strijden voor democratie. De studenten besloten dat de universiteit, die na rellen in juni op last van de regering gesloten werd, vandaag weer geopend zou worden. Volgens de overheid is de studenten- bond verboden, maar het lijkt erop dat de regering steeds minder in staat is een* einde te maken aan de opstand. De be togingen tegen het bewind van president Maung Maung duur den ook vandaag voort. Aung Gyi, één van de leiders van de oppositie! waarschuwde gisteren dat Burma „aan de rand van' anarchie staat, de si tuatie loopt bijna uit de hand". Aung Gyi zei dat er nog maar weinig tijd is om te handelen, „De regering moet snel maat regelen nemen om het volk democratie te geven". Volgens waarnemers onderno men de studenten de eerste belangrijke poging om de op positie te verenigen. Zij kozen een comité om voor democra tie te vechten. Een verenigde oppositie vormt een nieuwe dreiging voor de autoriteiten. „De hoogste leiding van de partij denkt dat alles wel voor bij zal waaien, maar vele lage re functionarissen hebben het zinkende schip al verlaten en openlijk verklaard uit de partij te zijn getreden", aldus de di plomaat. Al eerder is door waarnemers de theorie geuit dat het leger, dat nog steeds het machtigste onverdeelde blok vormt in het land, Burma eerst in chaos laat verzinken om dan de touwtjes en de macht weer in handen te kunnen nemen. Het leger wordt er onder meer van be schuldigd branden te stichten. Anderzijds hebben vooraan staande oud-legerofficieren zich openlijk aangesloten bij de opstand. In de Inseingevangenis nabij Rangoon zijn dit weekeinde mogelijk duizend mensen om gekomen bij een brand. De brand zou zijn gesticht door gevangenen, nadat demon stranten eerder vergeefs had den geprobeerd de gevangenis te bestormen. Een deel van de dertienduizend politieke ge vangenen is gisteren en van daag vrijgelaten; enkele hon derden zouden zijn ontsnapt in de chaos.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4