„Kamer moet zeggen of er een kop moet rollen" Scherp rapport haalt uit naar Lubbers NECKERMANN levert 'm binnen 24 UUR!! Basisartsen in actie tegen lange werktijden COMMISSIEVOORZITTER LOEK HERMANS: Beroep op werkgevers: soepel opstellen [0 augustus ^rinses Margriet opent in iet rijksmuseum Paleis Het .00 te Apeldoorn de ten- oonstelling „De Gouden ieeuw van de Hollandse uinkunst - The Anglo- )utch Garden in the Age of Villiam and Mary". Jongerensurfdag Een lichtelijk chaotisch beeld van de start van de prestatie- wedstijd op de nationale jon gerensurfdag die zaterdag in Zeewolde werd gehouden. Er was niet veel wind maar plezier op deze door NCRV en ANWB georganiseerde dag was er voldoende. De vijfde editie van deze dag trok ruim dertigdui zend - uiteraard vooral jeugdi ge - bezoekers. FOTO: ANP (ADVERTENTIE) Wasautomaten, koelkasten, stereosets, videorecorders, TV's.... Vandaag bestellen, r. morgen vroeg al in huis!.. Kamervoorzitter Dolman neemt uit handen van commissievoorzitter Hermans een exemplaar van het enquèterapport over de paspoort-affaire in ontvangst. KEP KAN STAAT WELLICHT MILJOENENWINST AFDWINGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het van daag verschenen rapport van de parlementaire en quêtecommissie naar de paspoort-affaire haalt niet alleen fel uit naar de be windslieden Van Eekelen en Van der Linden maar ook naar premier Lubbers en zijn ministerie van al gemene zaken. Opmerke lijk is dat het rapport, overigens zonder het ge bruik van zwaar beladen politieke begrippen als „onaanvaardbaar" en „misleidend", ongemeen hard van toon is en veel scherper dan verwacht. Lubbers heeft medio '85 en be gin '86 een cruciale rol in de affaire gespeeld toen hij twee maal persoonlijk bemiddelde om de bekvechtende bewinds lieden van binnenlandse za ken en buitenlandse zaken uit elkaar te halen. Beide pogin gen leverden echter niet het gewenste resultaat op, onder meer omdat Lubbers' ministe rie er niet diep genoeg op in ging („alleen branden blus sen"). Volgens de commissie was het beter geweest als de affaire in de ministerraad aan de orde was gesteld. Maar noch Lub bers, noch de toenmalige staatssecretaris Van Amels- voort van binnenlandse zaken (nu CDA-kamerlid) hebben daartoe stappen ondernomen terwijl daar wel alle aanlei ding toe was, aldus één van de hoofdlijnen uit het rapport. Sterker nog, Van Amelsvoort onthield Lubbers „relevante informatie". De enige pluim uit het rapport is voor de huidige staatssecre taris De Graaff-Nauta van binnenlandse zaken. Zij is di rect na haar aantreden begon nen met het herstellen van de beschadigde relaties met ge meenten en provincies. Dat overleg is aanmerkelijk verbe terd. Dat was naar de mening van de commissie ook hard nodig, omdat voor die tijd Bin nenlandse Zaken in het pas poort-project onvoldoende recht deed aan met name de belangen van de gemeenten. Verder constateert de commis sie dat sinds april van dit jaar toen minister Van dên Broek (buitenlandse zaken) onder druk van de Kamer politiek verantwoordelijk werd en Van der Linden van het paspoort toneel moest verdwijnen, de problemen beter worden aan gepakt. „Chaotisch" Eind vorige week al werd be kend dat staatssecretaris Van der Linden van buitenlandse zaken en zijn voorganger Van Eekelen (nu minister van de fensie), maar ook het ministe rie zelf naar de mening van de commissie „op vitale punten ernstig tekort zijn geschoten". Het rapport kraakt het tot nu toe gevoerde paspoort-beleid van Van Eekelen en Van der Linden met steeds weer terug kerende termen als „chao tisch", „onzorgvuldig", „onbe grijpelijk", „bevreeemdend" en „nalatig". De commissie betrapt met name Van der Linden diverse malen op het verstrekken van onjuiste informatie aan de Ka mer, maar laat in het midden of dat willens en wetens is ge beurd. Van Eekelen krijgt meerdere malen het verwijt soms zelfs „gevaarlijke" finan ciële risico's genomen te heb ben. Die risico's betreffen niet alleen de staat zelf maar ook de burgers. Startkapitaaltje Zo accepteerde hij dat pas- poort-producent KEP BV een startkapitaaltje van slechts 40.000 gulden had waarmee een order van in totaal een miljard gulden uitgevoerd moet worden. Voorts accep teerde hij dat tussen KEP, Ko dak en Philips geen hechte ju ridische relatie bestond (be staat). De contacten waren en zijn vrijblijvend. Van Eekelen ging slechts af op de naamsbe kendheid van deze bedrijven. Het zwaartepunt van KEP ligt met instemming van Kodak en Philips bij de Schiedam- se drukkerij Elba en zijn di recteur L. Baard. Bovendien is het de commissie gebleken dat KEP het finan cieel beheer overgedragen heeft aan de geldschietende banken (de Nederlandse Mid denstands Bank en de Natio nale Investerings Bank). Dat betekent dat in geval van een faillissement van KEP de staat in een zeer ongunstige positie komt te staan om nog finan ciële aanspraken te kunnen doen gelden. Dat klemt des te meer omdat tot „grote verba zing" van de commissie KEP zowel de rijksleges als de ge meentelijke leges int. De commissie verwijt de ver antwoordelijke bewindslieden hier „ernstige tekortkomin gen" omdat op dit punt direct het belang van de staat en de burgers in het geding is. Des kundigen werden bij het op stellen van het contract tussen de staat en KEP te weinig of helemaal niet geraadpleegd. Buitenlandse Zaken heeft zichzelf in zekere zin aan KEP uitgeleverd, stelt de commis sie. Het departement gaf zich er geen rekenschap van wat er met de verstrekking van het paspoort kon gebeuren als dit bedrijf om welke reden dan ook in de versukkeling zou ra ken. Die onzekerheid bestaat trouwens nog steeds. Hoewel het contract spreekt over „een redelijk rende? ment", aldus de commissie, staat nergens beschreven wat exact daaronder verstaan moet worden. De commissie sluit daarom niet uit dat KEP tezij- nertijd een miljoenen winst kan boeken en de staat zelfs kan dwingen de prijs van het paspoort te verhogen om „dat redelijke rendement" te halen. Ook hier is sprake van finan ciële risico's voor staat en bur ger, aldus de commissie. De toenmalige staatssecretaris Van Eekelen liep direct in de beginfase, toen de offertes van de Staatsdrukkerij, drukkerij Joh. Enschedé en KEP verge leken moesten worden, al gro te risico's. Zowel hij als de be trokken afdeling op het minis terie lieten zich „al brainstor mend" vrij snel meeslepen door het totaal-project waar mee KEP was gekomen. Tot een vergelijking met de ande re aanbieders kwam het niet meer. Enschedé en de Staats drukkerij kregen daardoor niet de gelegenheid ook zo'n totaal-project aan te bieden, zodat tot op de dag van van daag niet vaststaat of het pas poort wel tegen de laagste prijs (27,50 excl. btw) -geleverd wordt. Pijnlijk is dan de constatering van de commissie dat de Staatsdrukkerij toen al in staat was een paspoort te leveren dat aan de gestelde eisen (ook van fraudebestendigheid) vol deed. Janboel Bevreemding en verbazing heeft het bij de commissie ge wekt dat Buitenlandse Zaken niets gedaan heeft aan het versterken van het manage ment bij KEP, terwijl al gerui: me tijd bekend was dat de or ganisatie van dit bedrijf ook in financieel opzicht een janboel was. Van Eekelen deed destijds moeite gekwalifi: ceerde mensen bij KEP te krij gen, omdat hij zich verant woordelijk voelde. Maar toen die mensen onvoldoende ble ken te functioneren verhin? derde datzelfde ministerie van buitenlandse zaken (waar in middels Van der Linden was gekomen) er krachtiger figu ren aan te stellen. Over de or ganisatorische problemen bij KEP lichtte Van der Linden de Kamer niet in. Ook de Tweede Kamer krijgt een paar stevige vegen uit de pan. Er is op momenten dat het nog kon, onvoldoende ac tie ondernomen om Buiten landse Zaken te dwingen met KEP te stoppen of tenminste pas op de plaats te laten ma ken. De Kamer liet zich leiden door incidenten, aldus één van de conclusies uit het rapport. ED FIGEE ftGiM^iNNENLAND even gewonden ij windhoos Zeeland )LIJNSPLAAT Tijdens een ndhoos in Zeeland zijn gister- ddag zeven mensen gewond raakt, onder wie twee kinde- n. Zij werden met snij- en isterereeswoncjen naar het ziekenhuis luiten Goes vervoerd. De windhoos 2d, al pk rond drie uur via camping izand in Colijnsplaat over de isterschelde weg. Op de cam- ig werden zeven caravans ge- iffen. waarvan er zes totaal rnield werden. Ook werd een voord#sonenauto zwaar beschadigd, ordat een caravan er door de ndhoos bovenop werd gesme- rpreti ;commf: louden Vrouw vermoord op veerboot HOEK VAN HOLLAND Op de veerboot Koningin Bea trix, die vaart tussen Hoek van Holland en het Britse Har wich, is gistermorgen in een hut het stoffelijk overschot van een vermoedelijk ver moorde Nederlandse vrouw aangetroffen. Het slachtoffer, de 50-jarige P.I. Beman uit Schiedam, werd gevonden toen de bemanning na aan komst van de Koningin Bea trix in Hoek van Holland het schip inspecteerde. De politie heeft inmiddels twintig man bij het onderzoek betrokken. Hilversumse politiechef naar Postbank HILVERSUM Opnieuw ver- trekt een hoge politiefunctionaris naar het bedrijfsleven. Commis saris P. van der Molen (52) van de Hilversumse gemeentepolitie wordt per 1 december directeur van het technisch facilitair be drijf van de Postbank. Hij zal daar leiding geven aan 900 werk nemers. Van der Molen is ruim zeven jaar korpschef in Hilver sum. In de sportwereld is Van der Molen sinds 1984 bekend als voorzitter van de Wielrenunie (KNWU). Begin dit jaar werd de Amsterdamse commissaris Siets- ma veiligheidsmanager bij Phi lips en vertrok commissaris Caze- mier van het Haagse korps naar het Ahold-concern. MAANDAG 29 AUGUSTUS 1988 PAGINA 3 UTRECHT Minister De Koning van sociale za ken moet op korte termijn zorgen dat er een einde komt aan de lange werktijden van assistent-ge neeskundigen. De Tweede Kamer heeft zich drie jaar geleden uitgesproken, voor het onder de Ar beidswet brengen van de arts-assistenten, maar tot nu toe is deze maatregel uitgebleven. De Landelij ke Belangenvereniging voor Basisartsen (LBB) zal daarom donderdag „actie" voeren. Op het Binnen hof wordt een noodhospitaal voor oververmoeide artsen opgericht en een petitie aangeboden. In ver schillende ziekenhuizen zullen arts-assistenten een groene band om de arm dragen met de tekst „40 uur", terwijl patiënten schriftelijk over de actie worden ingelicht. Geen IRA-bom De politie van Nijmegen heeft gisterochtend een deel van het stadscen trum ontruimd omdat gevreesd werd dat er door de IRA, het verbo den Ierse Republikeinse leger, een bom ge plaatst was in een auto van Britse militairen. De Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) gaf na twee en een half uur onderzoek het sein vei lig, toen was gebleken dat er geen sprake was van explosieven in de auto. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister Ru- ding van financiën en zijn CDA-collega's in het kabinet willen de verlaging van de vennootschapsbelasting echter eveneens pas op 1 januari la ten ingaan. De VVD-ministers, gesteund door de liberale frac tie in de Tweede Kamer, heb ben zich echter tot nu toe fel tegen dit uitstelplan verzet. De ministers zouden hun gesprekspartners duidelijk willen maken dat het eenvou digweg onmogelijk is binnen een maand een wetsontwerp tot verlaging van de vennoot schapsbelasting door de Twee de en Eerste Kamer te 'jassen'. Wat het werkgelegenheidsbe leid betreft zal het kabinet een dringend beroep op de werk gevers doen volgend jaar een flinke bijdrage te leveren aan de bestrijding van de werk loosheid. CNV-voorzitter Hofs tede deed gisteren een beroep op de werkgevers zich tegen over het kabinet soepel op te stellen. „Zij hebben na zes jaar Lubbers maar weinig reden tot klagen", aldus Hofstede. De controverse tussen CDA en VVD over lastenverlichting en koopkrachtbehoud voor de burgers, die vrijdagavond hoog oplaaide, is zaterdag volgens een woordvoerder van het ka binet grotendeels opgelost. Het is echter nog niet bekend of het hoge btw-tarief van 20 procent volgend jaar zal dalen tot 18 (een VVD-wens) of dat dit tarief slechts met 1 procent zal worden verlaagd, in combi natie met een verlaging van de loon- en inkomstenbelas ting voor de laagste inkomens groepen (een CDA-voorstel). Wel is inmiddels zeker dat er voorlopig nog niets terecht komt van het kabinetsplan om de prijzen van kappers, lood gieters, schilders en andere dienstverlenende bedrijven nog maar met 6 procent btw te belasten inplaats van de huidi ge 20 prqcent. Waarschijnlijk zal deze btw-verlaging, be doeld om het zwart werken te gen te gaan, pas in de loop van volgend jaar worden doorge voerd. De verhoging van de kinderbijslag met 4 procent voor de eerste twee kinderen (vanaf 1 janauri) is in het ka binet geen punt van discussie meer. CDA en VVD zijn het hierover geheel eens. jrote :gatiefj plossii, DEN HAAG „Het woord is nu aan de Ka lmer". Loek Hermans, de i 137-jarige voorzitter van i de parlementaire com- I missie die een enquête egenbftheefr in6esteld naar de erf zai &anS van zaken rond het raago!nieuwe PasPoort> maakt en injeen tevreden maar ook t er vieen enigszins uitgeputte zelf uiindruk- Begrijpelijk, om- at hetr*at zijn commissie die uit In bi slechts vier leden be- stond, zich in nog geen vier maanden moest kwijten van een taak id aanlwaar RgV- en de bou- ïl Stro» wenquêtecommissie een ;mt da veelvoud van tijd voor jgen .1 (nodig) hadden, enheid ;en bij ..We hebben ons dan ook uit en ont de naad gewerkt", verzucht het Nijmeegse VVD-kamer- lid. Uit de grond van zijn I hart geeft hij volgende parle- lische) mentaire enquêteurs de raad 'elukide zomer te mijden. „Want 'erlegl waarom hadden wij zo'n ont- zoalst zettenc*e haast? Omdat we de hl' ïXvakantieplannen van de ge- )blieKiuugen niet in de war wilden de set sturen. Formeel hadden we natuurlijk het recht daartoe, maar wij vonden dat je dat mensen niet mag aandoen", i van)gevolg daarvan was dat begrol de paspoortcommissie in één week alle (27) openbare ver- horen afwerkte. Vijfenvijftig uur waren Loek Hermans, ■^H|Aad Kosto (PvdA), Frans-Jo- ^Hzef van der Heijden (CDA) ^Hen Maarten Engwirda (D66) ^Hdaarmee bezig. „Ik moet eer- ^^^lijk bekennen dat het me dsoms ontglipte. Dan moest ik esten een getuige eerder overgeven ien. Haan één van de andere com- 19 gral missieleden dan ik me had tot 3(1 voorgenomen. Op zo'n mo ment moest ik me gewoon even herzetten". Hermans geeft ruiterlijk toe dat hij onder die kolossale druk wellicht hier en daar Vrij leen steek heeft laten vallen. >p een Een voorbeeld daarvan zou i in kunnen zijn dat hij verzuim- Middde dóór te vragen, toen bleek 26 en_f dat staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse zaken) de Tweede Kamer niet op de hoogte had gesteld van het uittreden van Kodak uit de combinatie KEP. „Ik kan het me niet herinneren of ik Van der Linden naar de reden daarvan heb gevraagd. Het kan zijn dat ik dat heb nage laten". Wezenlijk belang De commissievoorzitter er kent dat het hier gaat om een zaak van wezenlijk belang. Liet Van der Linden per on geluk of expres de Kamer in het ongewisse van een feit, dat voor de regering zelf zeer belangrijk was? Want waar om koos staatssecretaris Van Eekelen, de VVD-voorganger van de CDA'er Van der Lin den, voor het nietige en vol strekt onbekende drukkerij- tje Elba in Schiedam? „Ik weet het, ik weet het", zegt Hermans, „omdat hij onder de indruk was van de namen Kodak en Philips!". (Ook de Eindhovense gigant maakt overigens allang geen deel meer uit van KEP). Maar desondanks ziet Her- Hermans: „Het ont brak Buitenlandse Zaken domweg aan een goede manager. Het departement had niemand in huis met voldoende ken nis van zaken". mans het debat met de Ka mer, dat eind september ge houden wordt, met vertrou wen tegemoet. „Ons is name lijk alleen gevraagd feiten te verzamelen en verantwoor delijkheden na te gaan. Het is de Kamer zélf die moet be oordelen of ons rapport con sequenties dient te hebben voor éen of meer bewindslie den. Ook daarom zei ik daar net dat het woord nu aan de Kamer is". Hermans legt uit dat de RSV- en de bouwenquête ook in dat opzicht heel leerzaam zijn geweest. De RSV-commissie stelde dat minister Van Aar- denne onaanvaardbaar had gehandeld. De bouwcommis sie gebruikte een ander woord met betrekking tot staatssecretaris Brokx (ontoe laatbaar). Volgens Hermans maakte de Kamer echter in beide gevallen zeer duidelijk dat zij dit soort „vooroorde len" niet op prijs stelt. Her mans: „Daarom hebben wij ons heel bewust beperkt tot het hanteren van termen als onvolledig, chaotisch en on juist. Dat zijn zaken die ob jectief kunnen worden vast gesteld". De term „onjuist" gebruikt de paspoortcommissie bij voorbeeld als zij wil aange ven op welke wijze de Twee de Kamer door de regering op de hoogte is gehouden van de voortgang van het pas poortproject. Staatssecretaris René van der Linden ging bij herhaling in de fout, toen hij het parlement informeerde over de testen waaraan het nieuwe reisdocument werd ontworpen, daarbij de indruk wekkend dat allerlei instel lingen zoals TNO zich met de regelmaat van de klok over de diverse paspoortmodellen bogen. Pas bij de openbare verhoren werd duidelijk dat lange tijd alleen een ambtenaar van Buitenlandse Zaken, de in middels befaamde heer Ui- terlinden, het KEP-product tegen het licht hield. Uiter- linden vond dat zelf heel normaal omdat hij er zijn hobby van had gemaakt alles van paspoorten en fraudebe- stenigheid af te weten. „Het kan best zijn, hoor", zegt Hermans, „dat deze man op dit gebied de grootste expert is van Europa. Misschien wel van de wereld. Maar dat neemt niet weg dat de Twee de Kamer al die tijd in de veronderstelling leefde dat de controle in handen was van gerenommeerde institu ten". Geen managers Zo nu en dan valt Hermans zichzelf tijdens het gesprek in de rede. Dan spreekt hij de hoop uit dat bij de parlemen taire behandeling van deze enquête niet alleen de vraag of er koppen zullen rollen centraal zal staan. Hermans zelf vindt namelijk één ander feit tenminste zo belangrijk. „Wij hebben ui teraard ook geprobeerd na te gaan hoe het zover heeft kunnen komen. Daarbij heb ben we vastgesteld dat er in het paspoortproject er géén bijzondere omstandigheden waren..." Hij maakt zijn zin niet af en kijkt daarbij zeer veelbeteke nend. Hij wijst erop dat „het dus in beginsel overal elders bij de overheid op dezelfde wijze fout kan gaan of kan zijn gegaan". Hij hoopt vurig dat de Kamer in het debat met de regering aan dat as pect en aan de adviezen van zijn commissie de nodige aandacht zal willen schen ken. Want Hermans en de zijnen menen dat «zij tenminste één belangrijke oorzaak van dit soort kennelijk 'heel gewone' fiasco's boven water heeft ge tild. „Het ontbrak Buiten landse Zaken domweg aan een goede manager. Het de partement had niemand in huis met voldoende kennis van zaken. Onze raad is dat men zich in voorkomende gevallen tot een ander depar tement moet wenden en des noods, als men .ook daar bot vangt, een manager van bui tenaf moet aantrekken". Hermans legt uit dat Buiten landse Zaken van start ging zonder dat staatssecretaris Van Eekelen eigenlijk wist wat hij wilde. „Hij wist maar één ding: het nieuwe pas poort moest fraudebestendig worden. Dat is een beetje weinig in een zaak die zoveel kanten heeft. En als de voor bereiding al niet in orde is, behoeft het geen verbazing als er van de uitvoering nog veel minder terecht komt". Is dat laatste niet een erg hard oordeel? Het paspoort is nu toch in orde. Eind goed, al goed, vindt minister Van den Broek. Hermans is voorlopig nog een andere mening toe gedaan. „De gaten in het con tract met KEP (waardoor de staat met handen en voeten aan het drukkerijtje vast zit) zijn in feite nog even groot als voorheen. Nu weet ik wel dat Van den Broek bezig is verbeteringen aan te bren gen, maar daarmee heeft hij dat karwei nog niet geklaard. Wij zouden dus erg voorbarig zijn, als we aan de Kamer zouden rapporteren dat nu alles in orde is". RIK IN 'T HOUT ED FIGEE KNOLLEN oüs j'i fcNT ce Nieuws st^iaies. Cf Uil kLASfe! we. nessen meA opscnect NpgftL Gftpre kLAs&eM-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3