Twijfels Van den Berk ongegrond in een marginale positie Honkballers ondanks winst komende titel rost prijst Senna WERELDTITEL VOOR OSSENAAR NA IJZERSTERK SLOT Eddie Lawson heeft wereldtitel terug Spaan behoudt derde plaats Verdiensten Steffi Graf dit jaar al boven miljoen b BI stalgenoot iQgy £eidóc6oivumt maandag 29 augustus i988 pagina 15 gen. Vanzelfsprekend wordt de ontmoeting tussen beide grootmachten op de laatste dag voor de play-offs, gisteren in Parma, gespeeld. Winst en verlies van Neder land bevestigden dit weekein de die marginale positie. De overwinning op Spanje (16-3) was even logisch als de neder laag tegen Taiwan (0-7). Bin nen de Europese verhoudin gen is Spanje een ontwikke lingsland. Het is dan ook wel haast een verplichting om in zeven slagbeurten een verschil van tien runs te bereiken. Dat gebeurde. Om dezelfde reden zijn de Aziatische toppers ge noodzaakt de betere Europese landen fors om de oren te slaan. Dat gebeurde ook. „In honderd keer kun je mischien vijf keer van Taiwan winnen", taxeerde de startende werper Haitze de Vries het verschil. „Dat is geen doemdenken, het is de realiteit". Tijdens de rondreis door Italië valt voor Europees kampioen Nederland niet veel eer te be halen. Alleen het resultaat te gen de aartsrivaal telt. Voor dat treffen in Parma heeft de organisatie de woensdag gere serveerd. Italië lijkt iets ver der dan Nederland. Bonds coach Silvano Ambrosloni kan een zege op Nicaragua over leggen, een van de zwakkere Middenamerikaanse landen waarvan zijn Amerikaanse collega in Nederlandse dienst, Tom Petroff, verloor. Langzaam maar zeker herstelt Nederland zich van de drie nederlagen waarmee het toer nooi werd geopend. Dat con stateerde althans De Vries, die zich pas donderdagavond bij de ploeg voegde. „Het gaat be ter dan in de honkbalweek, toen iedereen gescheiden op trok. De nieuwelingen voelen zich nu meer in de ploeg op genomen. Vrijdag tegen Japan werd al beter gewerkt". Waarschijnlijk kan de wed strijd tegen Taiwan voor die progressie meer argumenten leveren dan de winst op Span je. Waar in het Europese on deronsje nog vier fouten wer den gemaakt, tastte het Neder landse veld tegen Taiwan slechts een keer mis. Wel moet worden gesteld dat Taiwan een slagman als Shin Hsin Wu (acht hits uit vijftien beurten) minder dan een etmaal na het treffen met Cuba buiten de ploeg had gelaten. Taiwan be laagde de wereldkampioen zo, dat pitcher Rene Arocha (fast- bal van 95 mijl per uur, 152 ki lometer) al in de tweede in ning moest worden gewisseld. De Cubaanse slagformatie red de de zege (7-3). Geen Nederlander komt in de buurt van de hitters top-twin- tig van het toernooi. Met Spanje is Nederland de enige deelnemer dat nog geen home run kon begroeten. Robert Eenhoorn en Marcel Joost, die als de beste Nederlandse sla glieden moeten worden be schouwd, slaan ver onder de maat: 4 uit 19 respectievelijk 3 uit 17. Tegen Spanje veroor loofde korte stop Eenhoorn zich daarnaast een handvol slordigheden, die - ondanks Amerikaanse assistentie - door gebrek aan inzicht niet wer den uitgebuit. Eenhoorn heeft in de competitie groot talent Ook Marcel Joost komt aan slag niet uit de verf. FOTO: ANP aangetoonu, maar lijkt geheel de .kluts kwijt sinds de Haar lemse honkbalweek. DETAILS Taiwan 1-1-0-2-0-2-0-0-1» 7 Nederland 0-0-0-0-0-0-0-0-0»0 Werpcijfers. Taiwan: Cheng-Cheng Kuo (8): 6-1-5-0, Kuo-Lee (1); 1-0-1-0. Nederland: Haitze de Vries (8 3): 1- 1-13-1, Nanne (1): 2-0-0-0. Wel of niet Haalt-ie het of toch net niet? De liefheb bers van onverdeeld leedvermaak konden hun hart ophalen bij het Nederlands kam pioenschap fierljeppen in Grijpskerk. Aan de With uit Benschop hield zijn kleren echter droog en won de traditionele titel strijd met een sprong van 17.50 meter. FOTO: ANP RIMINI Hoewel voor de tweede keer achtereen het toernooi om het we reldkampioenschap in Eu ropa plaats vindt, blijft het oude continent een marginale positie in de honkbalwereld innemen. De ranglijst toont dat na de eerste week van de ti telstrijd duidelijk aan. In gezelschap van het feest team van de Nederlandse Antillen bungelen Neder land en Spanje aan de staart van het klassement. Organisator Italië kan de schijn ophouden een uitzonde ring te vormen. De plaats in tfe sub-top biedt echter een vertekend beeld, omdat het wedstrijdschema geheel naar Italiaanse wensen is opgesteld. Panamerika, waar het honk bal zijn oorsprong vond, be heerst het toernooi. Wereld kampioen Cuba en de Vere nigde Staten zijn nog ongesla- Van Staveren verspeelt zeiltitel SNEEK Harrie Amsterdam uit Sneek is op het Snekermeer nationaal zeilkampioen in de Regenboog-klasse geworden. Jan van Staveren uit Leimuiden, die na zes van de zeven races met grote voorsprong eerste stond, zag in de slotrace zijn vrijwel ze kere titel verloren gaan. Van Staveren leed, net als in de eerste wedstrijd, averij. De fok van zijn schip kwam naar beneden. Van Staveren moest zich met een vierde plaats in het eindklas sement tevreden stellen. In de Vrijheidsklasse werd Robert Smits uit Utrecht kampioen. BRNO Motorcoureur Eddie Lawson heeft zijn we reldtitel in de 500cc-klasse na een jaar weer terug. De onverstoorbare Amerikaan kwam gisteren in Brno in het bezit van het meest aansprekende kampioenschap door tijdens de Grand Prix van Tsjechoslowakije als tweede te eindigen achter titelverdediger Wayne Gardner die zijn vierde zege van dit seizoen behaalde. De vreugde van Lawson werd overschaduwd door de verbitte ring bij Biland en Waltisperg. Het Zwitserse duo had dit seizoen het verloop in de wereldtitelstrijd van de zijspannen naar eigen hand gezet. Het vermaarde tweetal won zes van de negen races, waande zich al zeker van de titel en werd in de laatste meters alsnog verslagen. Webster en Hewitt prolongeerden zo tot hun eigen verrassing hun titel. Normaal gesproken had Lawson pas op 11 september in Buenos Aires de titel kunnen veiligstellen. De Argentijnse Grand Prix gaat echter niet door omdat de baan aldaar niet aan veiligheids voorschriften voldoet. Zijn voorsprong van twintig punten op Gardner blijkt nu voldoende te zijn voor de titel. Gardner kan eventueel op 17 september in Brazilië nog op gelijke hoogte ko men, maar de erelijst van Lawson is dit seizoen met zes zeges beter dan die van de Australiër. Lawson hoefde na de beslissing van de FIM de Grote Prijs van Argentinië te schrappen op de Tsjechoslowaakse baan, waar 200.000 toeschouwers op de races afkwamen, alleen op het ach terwiel van Gardner te letten. De 30-jarige Amerikaan voerde de opdracht perfect uit. Gardner, vorig jaar met overmacht we reldkampioen, nam snel de leiding en stond die niet meer af. Lawson moest werken om zijn derde titel (hij was eerder in '84 en '86 winnaar) binnen te halen, maar werkte zich na een mati ge start op van de zevende naar de tweede plaats. Niet hard Het verlies van de titel kwam niet hard aan bij Gardner. „De start van het seizoen was dramatisch. De machine vertoonde veel gebreken. Yamaha heeft in de winter de vorig seizoen op gelopen achterstand op technisch gebied weggewerkt. Bij Honda dacht men de positie te kunnen consolideren. Dat was een in schattingsfout. Pas in Assen beschikte ik weer over redelijk ma teriaal. De winst in Nederland betekende een opluchting, maar toen was al duidelijk dat ik een tweede wereldtitel uit mijn hoofd kon zetten. Ondanks de nederlaag ben ik wel tevreden over het tweede gedeelte van het seizoen. Ik heb vier races ge wonnen en dat geeft vertrouwen voor volgend jaar. Dan zal de jacht op Eddie weer voluit worden ingezet", reageerde de ont troonde wereldkampioen. BRNO Hans Spaan heeft zich dit seizoen in de 125cc-klasse verrassend tussen de wereldtop in de motor-wegraces weten te dringen. De Castricummer, die jarenlang met eigen materiaal vergeefs probeerde de grote afstand met de fabrieksrijders te dichten, stond gistermiddag in Brno eindelijk op het podium. Zijn derde plaats in de Grand Prix van Tsjechoslowakije, achter de onverslaanbare Spaanse wereldkampioen Jorge Martinez en zijn landgenoot Miralles, was voldoende om de derde positie in de strijd om de wereldtitel te behouden. Spaan kreeg vlak voor de TT van Assen eindelijk wat meer steun van motorenfabri kant Honda. De Nederlander moest het aanvankelijk met één machine doen. Zijn opvallende resultaten in de eerste helft van het seizoen openden de ogen van de Japanners. Met de extra onderdelen, die Spaan voor de TT ontving, werden de mogelijk heden vergroot. •nie Ecclestone wil gere kwalificatie J Bernie Ecclestone, |ie voorzitter van de In- fionale Automobiel Fede- ](FIA), wil dat de kwalifi- voor Formule I-Grand de toekomst worden ?uden over twee weekein- i plaats van alleen op de 1 voor de wedstrijd. Het 'jtel is gedaan om het ver- ite steeds grotere aantal heldingen te kunnen ver- ]en. Ecclestone presen- fde voorstellen op een Idering van de FIA en oktober. Het plan 1989 ingaan. De be- jig is dat de tijdsdruk op jaats waar de Grand Prix tjden wordt, afneemt. De machine leek in orde, waarna Theo van Geffen aan de kant werd gezet. Daarna volgden manche-zeges in Spanje, Italië (2) en Tsjechoslo wakije en Engeland. Waar Van den Berk wel slaag de, faalde Strijbos. Een dubbe le zege van rivaal Bayle was voldoende voor diens wereld titel. Strijbos was in Geneve met zeven punten voorsprong aan de laatste wedstrijd om de wereldtitel begonnen, maar de kleine marge was voor hem geen reden tot bezorgdheid, wel de baan waarop gereden werd. De harde piste was in het voordeel van Bayle, een specialist op dit terrein. De kracht van de 19-jarige Frans man bleek al in de training. De Honda-coureur legde de ronden ruim drie seconden sneller af dan Strijbos, wiens Cagiva over duidelijk minder vermogen beschikte. De onge lukkige afloop maakt het voor Strijbos gemakkelijker vol gend seizoen in de 250cc-klasse uit te komen. De Italiaanse fa brikant Cagiva heeft nog geen beslissing genomen, maar de Nederlander heeft zelf al ken baar gemaakt dolgraag de overstap te willen wagen. beerd, maar ik slaag er niet in hem te verslaan". Het verschil tussen de twee kemphanen is slechts drie punten. Dat komt vooral om dat Senna in het begin van het seizoen één keer zijn wagen niet over de finish wist te brengen. Hoewel hij zich de laatste weken superieur heeft getoond, wil de Braziliaan, ei genlijk als enige, (nog) niets van een wereldtitel weten. „Er is nog niets beslist", verklaar de hij na de winst op Francor- champs. „Ik voel mij niet ge rust met Alain op mijn hie len". De Fransman hoorde de woorden van zijn stalgenoot glimlachend aan. „Ayrton krijgt met deze titel zijn te rechte beloning. Hij heeft ook vorig jaar sterk gereden. Zijn wereldtitel is een sieraad voor de autosport. Trouwens, voor ons beiden was het een fantas tisch seizoen". In Spa bleef alles bij het oude. Senna was, zoals gebruikelijk, de koning van de training. Voor de negende keer dit sei zoen legde hij het oefenrondje het snelst af. Ook Prost zorgde weer eens voor een goede trai- ningstijd. Het leverde hem de tweede startplaats op. Het be gin van de race was verras send. De Fransman had een betere start dan zijn stalge noot. Prost schrok misschien zelf wel van zijn manoeuvre, binnen korte tijd had Senna de zaken weer recht getrokken. Daarna was het slechts een kwestie van hoe groot het ver schil zou worden. Met Prost, die in het begin even last had van de Oostenrijker Gerhard Berger, liep de marge op tot dertig seconden. De andere coureurs reden slechts om de derde plaats. Voor de Ferrari's was er al leen slecht nieuws. Berger en Alboreto kwamen niet over de eindstreep en de Brit Nigel Mansell, volgend jaar actief voor het Italiaanse merk, werd zaterdag opgenomen in een ziekenhuis in Londen. Het niet goed behandelen van een aan val van waterpokken blijkt ge volgen te hebben voor zijn le ver. Onderzoek moet duidelijk maken of de Brit dit seizoen nog in actie kan komen. De 29-jarige Italiaan Alessandro Nannini, dit seizoen sterk op de voorgrond tredend, heeft zijn contract bij de renstal Be- netton tot 1990 verlengd. Hein Meijer beste dammer op Dam AMSTERDAM Hein Meijer is er zaterdag in ge slaagd bij de ope ning van het dam- seizoen op de Dam de hoofdprijs in Amsterdam te hou den. De hoofdste deling werd na een beslissingspartij te gen Europees kam pioen Gerard Jan sen winnaar van het sneldamtoer- nooi. De derde plaats was voor Jo- han Krajenbrink. werd achtste. Bij Titelverdediger de dames zegevier- Paul Oudshoorn de Leun Otten. MAHWAH Steffi Graf heeft haar verdiensten in de eerste acht maan den van dit jaar tot boven de een miljoen dollar opgevoerd. Twee da gen voor de opening van de Open Amerikaanse op Flushing Meadow bracht het 19-jarige tenniskanon het toernooi van Mahwah op haar naam. In de finale had ze geen greintje mededogen met Nathalie Tauziat. In 41 minuten werd het 6-0, 6-1 voor Graf. In de halve finale was Helena Sukova al weggespeeld: 6-1, 6-1. De overwinning was goed voor 40.000 dol lar, waardoor haar inkomsten in 1988 aan prijzengeld stegen tot 1.009.273 dollar. Het was Grafs achtste toernooizege in dit jaar en haar 28e zege in successie. Van de laat ste 56 duels verloor ze er slechts twee, bei de keren van haar dubbelspel-partner Sa- batini, die profiteerde van een periode van tennis-moeheid van de onaantastbare nummer één van de wereld. Mahwah gold als laatste voorbereiding van Graf op Flushing Meadow. In New York doet ze een gooi naar het Grand Slam, het winnen van de vier grote toer nooien in één jaar. Melbourne, Parijs en Wimbledon bracht ze al op haar naam, New York moet het kwartet volmaken. Daarna reist ze af naar Seoul, waar ze de torenhoge favoriete is voor het goud in het Olympisch toernooi. Het zelfvertrouwen van Ivan Lendl heeft zaterdag aan de vooravond van het toer nooi om de open Amerikaanse tennistitels. een deuk opgelopen. De nummer een van de wereld, en dus favoriet in New York, verloor in de halve finales bij een toernooi in Jericho kansloos van de Fransman Yannick Noah. Vijf games slechts schreef Lendl op zijn naam. In de finale was Agassi weer te sterk voor de Fransman. Noah verloor met 6-3, 0-6, 6-4. Agassi had in de andere halve finale Boris Becker verslagen: 7-6, 6-3. Michiel Schapers is er met zijn Ameri kaanse partner Matt Anger niet in ge slaagd de dubbelspelfinale te bereiken van het tennistoernooi in Rye Brook. Het Nederlands-Amerikaanse duo was in de tiebreak twee keer de mindere van de als eerste geplaatste combinatie Jeremy Bates en Michael Mortensen. In het enkelspel won Milan Srejber de eindstrijd van Krishnan: 6-2, 7-6. Het was de eerste grand prix-zege van de 24-jarige Tsjech. Steffi Graf is ook favoriete voor de open Amerikaanse ti tel. FOTO: SP dly D V ït For Ayrton Senna kan 1. gaan opmaken voor Ano,fceest dat hem als we- org. kampioen in de for- ahLI za* toekomen. De i) "filiaan won gisteren op nd Vkjcircuit van Francor- n CrfP5 zijn zevende Gro- 'rijs van dit jaar, die >n u België. En als in zo- Zipi andere wedstrijden Prost voor. Senna passeert de finish en boekt zijn zevende zege in een grote prijs. RO De twijfels bij ji van den Berk over 6unst^êe afloop yan /illrijd om de wereldtitel across in de 250cc- se bleken achteraf on- rond. Met een ijzer- ?.id slot in de Grand van Zweden verze de 21-jarige Bra- zich gisteren in Ti- de wereldtitel. walitflc derde plaats in de eer- ran lrnanche achter winnaar [de vJjan van Doorn en zijn rekeraiaamste rivaal Pekka ijd donen was de Ossenaar al iet e<f van de eindzege in zijn spekP seizoen bij de kwart-li- van hStadgenoot Dave Strijbos out v(de niet in zijn streven zijn ildtitel van vorig jaar te veren. De Fransman Jean iel Bayle kaapte die titel b laatste dag weg voor de van die andere Ossenaar. dinagere resultaten in de amerikaanse races ver- laktpn bij Van den Berk ét Y maha-team de laatste én enige ongerustheid. irje ^dei Berk bleef in Vene- Argentinië ver onder de maat en zag de Fin Vehko- nen het gat met grote spron gen verkleinen. De ongerust heid sloeg over in irritatie. De Britse monteurs vonden de in vloed van zijn vader te groot, terwijl de coureur zich be klaagde over de afstelling van de machine. De tweestrijd werd na de matig verlopen kampioenscross in Eersel ge deeltelijk opgelost. Op verzoek van de crosser werd tuner Theo van Geffen weer belast met de preparatie van de ma chine. De terugkeer van Van Geffen, die na de Grand Prix van Frankrijk op een zijspoor werd gezet, betekende veel voor Van den Berk. De inge laste rustperiode deed de rest. In Zweden stond de Yamaha- coureur ontspannnen aan de start. De regelmatigste rijder uit de 250cc-klasse (Van den Berk scoorde als enige coureur in alle manches punten voor het wereldkampioenschap) voelde al bij de training, dat de oude vorm aanwezig was. „In het team zijn de afgelopen maan den fouten gemaakt, maar daar ben ik zelf ook voor een groot deel verantwoordelijk voor. Ik heb bepaalde beslis singen niet kunnen doordruk- Wereldkampioen in de 250-cc klasse John van den Berk wordt bejubeld door zijn teamgenoten. FOTO: ANP als „leerperiode" beschouwd. De Brabander mocht langzaan wennen aan de zwaardere klasse, maar al aan het begin van het seizoen toonde hij zich de evenknie van de meer ge routineerde rijders. In Frank rijk werd hij twee keer derde. ken. Daardoor ontstond er eni ge wrevel. In Zweden was al les weer ouderwets. De machi- reldtitel", was de eerste reactie ne draaide weer uitstekend", van Van den Berk, die woens- aldus de wereldkampioen, die dag in Oss wordt gehuldigd, in de training nauwelijks van Het eerste jaar van Van den het terrein te halen was. Berk in de 250cc-klasse werd „Ik ben meer tevreden met vooraf door het Yamaha-team T6HnflhMe strijd om de wereldti- stheomijs sinds de derde wedstrijd sf^rkt tot de twee McLaren- fs, ditmaal gaf ook de «a»"" e belager voor Senna zich ov«n)'<Jnnen. Titelverdediger irankaertt zag na de winst van de ^tay^iliaan geen mogelijkheden kmi 10.' zijn eerste plaats van vo- 9 km hrzoen succesvo' te verde- j«*«L ..Het is voorbij", stelde fransman berustend „Ik de volgende vijf Grote en winnen en dan moet ttewu£|a ook nog eens slecht (Zwwv- rijden Dat gelooft nie- il. ook ik niet. Ik heb ook ujrtctwntze wedstrijd alles gepro-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15