Dran ie-twaalftal faalt mis nimmer tevoren -I Estafetteploeg heren toch niet naar Seoul Paar slaat slag in open NK triathlon ^Nederlandse wielrenners praten meer dan ze fietsen Nederlandse dames slechts achtste in ploegentijdrit sch 3-1 i der 2. Nöfl heidsf )en Bfev/ Ianss#>: ost; ilibert :C ■Jolige |i /erha i M| ;scni - enorme berg tassen vol kledij van de deelnemers bleef achter, terwijl de atleten de triathlon srkten. FOTO: ANP Van CF ooi (To neekes Verri 'AG" PORT £cidoc Souaant MAANDAG 29 AUGUSTUS 1988 PAGINA 13 'AGÏ llan Wells zegt ïieitletiek vaarwel 5. Hoe Hoe! Isrechl s: 3200, ffers Hutten ONDEN Allan Wells de Schotse sprin- r, die in 1980 in Moskou Olympisch kam- oen op de 100 meter werd, heeft gisteren i 36-jarige leeftijd in Londen afscheid ge- »men van de atletiekbaan. Wells werd op 100 meter in 10,61 seconden slechts zesde aar hij kreeg bij zijn ereronde een staande ratie van de 16.000 toeschouwers, e wedstrijden in Londen leverden mede )or de slechte weersomstandigheden echts enkele goede prestaties op. Wereld- ampioene Fatima Whitbread won het eerwerpen met 69,40 meter voor Olym- sch kampioene Tessa Sanderson met 69,06 i^eter Het tweetal bleef overigens ruim :hter bij wereldrecord houdster Petra Fel- die zaterdag in Oost-Berlijn tot 76,76 me- r kwam. Ten Kate en Van Hulst tonen weer goede vorm UTRECHT Twee Olympische deelnemers Marti ten Kate en Elly van Hulst zegevierden zondag bij een wedstrijd op de Maliebaan in Utrecht. Marathonloper Ten Kate liep de tien kilometer in 28 minuten en 56,9 seconden. Ten Kate bleef evenals acht dagen tevoren in Ha- guenau bij de 25 kilometer landen- wedstrijd tegen West-Duitsland, Frankrijk en Zwitserland, Gerard Nijboer voor. Nijboer finishte bijna anderhalve minuut later als tweede. Elly van Hulst won de Maliebaan-mijl. Zij liep de 1609 meter in 4 minuten 40,1 seconden. KOBLENZ De Nederlandse heren estafetteploeg op de 4 x 100 meter heeft gisteren bij in ternationale atletiekwedstrij den in Koblenz een laatste ver geefse poging gedaan zich te kwalificeren voor Seoul. Het kwartet Marc van de Krogt, Rob van de Klundert, Jeroen Ooievaar en Achmed de Kom leverde wel een van zijn betere prestaties van dit seizoen maar de 39,86 secon den, 0,16 seconde boven het nationale record, was toch ruim verwijderd van de NOC- limiet (39,50). De Kom, de slot- loper van de ploeg, deed het individueel niet slecht. Hij werd tweede op de 100 meter (B-loop) in 10,64 (bij ruim twee meter tegenwind) en won de B-serie van de 200 meter in 20,90 seconden. Han Kulker kon op de 1500 meter niet meekomen en eindigde in 3.38,02 als achtste. Hans Koele- man liep voor zijn vertrek naar het olympische trainings kamp in Nagano (Japan) nog een 3000 meter steeple chase en werd daarin in 8.25,48 vijf de. De middenafstand leverde in het Oberwerth-stadion voor 10.000 toeschouwers twee hoogtepunten op. Op de 800 meter leverden de Braziliaan Jose-Luis Barbosa en de niet voor Seoul gekwalificeerde wereldrecordhouder Seb Coe een opwindend gevecht. Bar bosa met 1.43,20 tweede op de wereldranglijst van dit seizoen achter de Amerikaan Johnny Gray (1.42,65) won in 1.43,34. Coe „Ik loop nog vijf wedstrij den om mijn bond te overtui gen dat zij met hun beslissing mij te passeren een grote fout heoben gemaakt" werd tweede in 1.43,93. De Engelsman werd daarmee de vijfde loper die dit seizoen binnen de 1.44,00 bleef. Van uitstekend niveau was het optreden van Jim Spivey. De Amerikaan werd vorige maand bij de Olympische se lectiewedstrijden in Indianapo lis vierde en miste daardoor Seoul. In Koblenz liep Spivey de laatste 400 meter zo snel dat hij uitkwam op 3.31,01, de tweede tijd van dit jaar en de zevende ooit op de 1500 meter gelopen. Sneller dit jaar op de 1500 meter was alleen Steve Cram (Eng) bij de Ivo van Damme-memorial in Brussel, waar hij uitkwam op 3.30,95. De Westduitse heren 4x100- ploeg bestaande uit Fritz Heer, Christian Haas. Peter Klein en Dirk Schweisfurth, bracht het nationale record op 38,54 seconden, de derde tijd van dit seizoen. Het kwartet kwalificeerde zich daarmee vrijwel zeker voor deelneming in Seoul. ie ki'ofberg contracteert Albert Wechselberger e af JNSE Albert Stofberg heeft bij de wereldkampioen happen wielrennen in Ronse twee Oostenrijkers gecontrac- erd voor de Spaanse ploeg van Matthieu Hermans. Het zijn elmuth Wechselberger en Paul Popp. Wechselberger, die t jaar op 35-jarige leeftijd de overstap naar de profs maakte, m in juni de Ronde van Zwitserland. Enige dagen geleden jk Stofberg de Belg Ludo Peeters aan. RONSE Van een eerbetoon aan de onlangs overleden Conny Meijer kwam niets terecht. De Nederlandse selectie had haar weggevallen ploeggenote graag in stilte willen eren met een me daille bij het wereldkampioenschap ploegentrijdrit. De klap is schijnbaar harder aangekomen dan bondscoach Rinus Verboom en zijn pupillen vooraf hadden gehoopt, want Oranje realiseerde zaterdag van de dertien teams over 50 kilometer de achtste tijd. In het Nederlandse kamp werd desondanks niet over de sportie ve tegenvaller getreurd, omdat de verwachtingen vooraf niet hoog waren gespannen. Pas vorige week maandag besloten de rijdsters, Connie Westland, Heieen Hage, Karin Schuitema en Monique Knol, om te starten op het WK, nadat aanvankelijk sterk was overwogen niet naar Ronse af te reizen uit piëteit met Conny Meijer, die zowel voor het WK in Ronse als de Olympi sche Spelen was geslecteerd. „Er is vorige week meer gepraat dan gefietst", schetste bondscoach Rinus Verboom de belabberde voorbereiding van de Nederlandse ploeg. Italië, met Longo's grote rivale Maria Canins, pakte vrij verrassend de wereldtitel, voor de Russen, die zilver opeisten. Het brons ging naar de Ver enigde Staten. Jeannie Longo wordt door haar echtgenoot op een brancard ge legd, nadat de Franse wereldkampioene ernstig ten val was ge komen. FOTO: AP Botbreuk voor Jeannie Longo RONSE De Franse wiel- renster Jeannie Longo heeft zaterdag bij de wereldtitel strijd ploegentijdrit in Ronse haarscheur in haar heup op gelopen. De artsen schreven haar een week volstrekte rust voor. Door de valpartij na veertig kilometer kwam haar start in de olympische wegwed strijd in het geding. Longo, ongeslagen in de laatste drie wereldkampioenschappen op de weg, was voor Seoul de uitgesproken favoriete. In overleg met de Franse ploegarts zal ze over enkele dagen de training op vlakke wegen hervatten. Over tien dagen wordt bekeken of het nog zin heeft naar Seoul te gaan of niet. WK profs van ronde tot ronde RONSE 7— In Ronse gingen 175 renners uit 28 landen voor het 55e wereldkampioenschap wielrennen op de weg voor profs van start over 270 kilo meter, verdeeld over 20 ron den. Eerste koershelft was zonnig, de tweede af en toe re gen. De ontwikkeling per ron de verliep als volgt. 1. Mezzapezza (Lux) 55 sec. voor 2. Voorsprong gestegen naar 2.00. Lekke band Anderson. 3. Voorsprong leider 3.08 4 Maximale voorsprong 4.40. Materi aaldefect Bugno. 5. Mezzapezza nog 3.50 voor 6 Verschil 2 38 7. Hergroepering. 8. Opgave zes renners onder wie Mezzapezza. 9. Kortstondige vlucht acht renners onder wie Planckaert en Winnen. 10. Zon verdwijnt, onweer op komst. 11. Koers breekt open. Winnen in korte vlucht, daarna Recïo alleen voorop. Voorsprong 0.38 Opgave van o.a. Van Vliet, Nijdam en LeMond 12 Shapiro bij Recio. Peloton op 1.53 13. Acht renners bij vluchtduo: Ama- dori, Ballerini, Lurvik, Stieda, Van den Brande, Winnen, M. Madiot en Mauleon. Peloton op 2.49. 14. Kopgroep nog 1.13 voor Opgave 15. Hergroepering. 16. Kopgroep met Planckaert, Ne vens, Golz en Ballerini. Tweede groep met Theunisse, Duclos-Lassal- le. Cubino, Van der Poel, Bugno. Pino, Rüttimann, Stieda. Mottet. Bontempi en Phinney. Peloton op 0.54 17. Kopgroep 0.15 voor op Bontempi, Pino, Duclos-Lassalle, Van der Poel en Stieda Kort daarna hergroepering 9 renners vooraan Opgave Hermans. 18. Planckaert demarreert op Kruis berg. Rest kopgroep ingelopen. Planckaert houdt geen stand. Dertien renners aan kop: Criquielion, Gianet- ti. Bauer. Kuum, Fondnest, Pensee. Fignon, Fernandez, Peiper, Lilholt. Cassani. Gayant en Bolts. Opgave Maassen en Van der Velde. 20. Criquielion demarreert op Kruis berg. Fondriest antwoord. Na ver schillende schermutselingen achter hen rijdt Bauer in laatste kilometer naar twee leiders. Criquielion komt in sprint tegen Bauer te vallen. Fon driest (Ita) wordt wereldkampioen. Zilver na diskwalificatie voor Gay ant (Fra), brons voor Fernandez (Spa). ALMERE Het Amers- foortse triathlonduo Ben van Zeist/Irma Zwart kruis heeft in Almere een dubbelslag geslagen. Bijna één uur en twintig minu ten nadat Van Zeist de duurproef als snelste had volbracht, vestigde le vensgezellin Zwartkruis een nieuw Nederlands re cord voor vrouwen. Was de victorie van Zwart kruis volgens verwachting, de overwinning van Van Zeist baarde meer opzien. De man uit Amersfoort had zijn sei zoen afgestemd op het open Nederlands kampioenschap in Almere, maar leek vooraf over mindere papieren te beschik ken dan Axel Koenders, vier maal eerder winnaar in de Flevopolder. Tot een duel tussen de twee ri valen kwam het niet. Favoriet Koenders staakte de strijd na eenhalve minuut ten opzichte van nummer twee Kiuru en negeneneenhalve minuut op nummer drie Lonnqvist. Van Zeist verbeterde zijn persoon lijk record met bijna 35 minu ten: van 9.10,00 naar 8.35,13. Een lekke band, die haar op ongeveer vier minuten kwam te staan, was het enige onge mak waarmee Irma Zwart kruis te maken kreeg. Verder verliep haar race boven ver wachting: de snelste vrouw eindigde als dertigste in het al gemeen klassement en bracht haar eigen Nederlands record van 10.05,02 naar 9.54,42. Al leen bij het wielrennen kwam concurrente Marjan Kiep-van Hemert in de buurt van Zwartkruis. De nummer twee verkleinde het verschil tot ruim vier minuten, een in spanning die ze met een inzin king moest bekopen. Zwart kruis, in 1987 uitgevallen met een blessure, voltooide de wedstrijd onbedreigd. BAS KUIT f£T}0NSE Op het mo- Van Hiient dat Steve Bauer, die Maessigaande op de grimmige Boesleer onder de Belgische ton ^teterBefhebbers zijn ge- icht voorlopig beter niet (i|jeer bij onze zuiderburen laten zien, in negatie- Geie|e zin wielergeschiedenis enocxïBreef, waren de Neder- ;od; Aanders al uitgerangeerd. Tour; T Ondanks het akkoord dat zaterdagavond werd be reikt, kwam het er giste ren absoluut niet uit, waarmee de Nederlanders weer eens bewezen dat praten ze soms beter af gaat dan fietsen. Op een dappere poging van Adri van der Poel na faalde het Oranje-gezelschap op alle inaurizio Fondriest kan het zelf nauwelijks geloven. Met de na- [ukkelijke hulp van Steve Bauer wordt hij de nieuwe wereld- lampioen. FOTO: ANP Itan Tourné medaille kwijt De Belgische wielrenner Stan Tourné is bij de fereldkampioenschappen wielrennen op doping betrapt. Hij Djon donderdag de zilveren medaille bij de profstayers, rmanjjj het laboratorium te Utrecht werd in eerste onderzoek en aangetoond dat hij een verboden middel had igenomen. Welk werd niet bekend gemaakt. Tourné werd hal, Ljt de uitslag geschrapt en moet zijn medaille inleveren. Bo- a^ry%ndien krijgt hij een maand voorwaardelijke schorsing en «kCF Èn geldboete van 1500 gulden. De tweede plaats in de uitslag lijft onbezet. n een eerste reactie ontkende Tourné dope te hebben ge- ruikt. Hij verklaarde pas gistermorgen te zijn geinformeerd n legde nadruk op procedurefouten, omdat niet hij, maar de /j^jjternationale wielrenunie UCI het tegenonderzoek had aan- evraagd. Zijn sponsor reageerde geschrokken en getergd. Als het waar ur Desmet. fronten. Wat vooraf zo'n hech te en vooral sterke ploeg leek, was in de koers een onsamen hangende, machteloze groep. De tot topfavoriet gebombar deerde Steven Rooks was geen schim van de heerser uit de voorjaarsklassiekers en de Tour de France, terwijl colle ga-kopman Erik Breukink al blij was dat hij er niet werd af gereden. De enige die nog iets scheen uit te kunnen richten, was Adri van der Poel, maar toen hij samen met Gert-Jan Theunisse en dertien andere vluchters tot de, orde werd ge roepen, was er ook niet één landgenoot om het vaandel over te nemen. „Ik reed niet slecht, maar ook niet goed genoeg om kampioen te kunnen worden", verdedig de Steven Rooks zijn teleur stellend optreden. Breukink stond er naar zijn zeggen nog slechter voor. „Het was voor mij de hele dag hangen en wurgen; het liep van geen kanten. Ik was al blij dat ik het tempo kon bijhouden". Van de drie kopmannen droeg Van der Poel geen veront schuldigen aan. „Op het mo ment dat de beslissing viel, zat ik gewoon te slapen. Daar had ik bij moeten zitten. Maar het was wel zo dat ik net met een groepje was teruggepakt en er niet zo fris meer bijzat. Ik had verwacht dat een ploeggenoot in de finale zou meezitten. Dat dat niet het geval was, viel mij Schuil Toen het spel om de lucratieve regenboogtrui daadwerkelijk in gang werd gezet, hielden de zes nog in koers zijnde Oranje hemden zich schuil in het pe loton. Doch ook zonder hen was de finale uitermate boei end. De talrijke demarrages en schijngevechten, met Belgen en Italianen in de hoofdrol, le ken uit te pakken in het voor- hij als amateur met een in drukwekkende erelijst prof wilde worden, speelde Fon driest in zijn argeloosheid alle ploegen die hem wilden con tracteren tegen elkaar uit en tekende hij een vet contract bij Ecoflam, de ploeg waarvan toen ook Johan van der Velde deel uitmaakte. Het gevolg was dat Fondriest in zijn de buutjaar als beroepsrenners door nagenoeg alle Italiaanse ploegen in de wielen werd ge reden. Pas dit jaar maakt hij zijn faam een beetje waar, ook al miste hij als gevolg van een blessure de Ronde van Italië. Van nu af zal Maurizio Fon driest in eigen land als een wielerheld worden behandeld. Min of meer bij toeval welis waar, maar dat zal de tifosi een zorg zijn. De in Ronse aan wezige Italianen maakten dat al duidelijk. Tot ergernis van de talrijke Criquielion-fans trokken zij feestend door de straten. HENK STOUWDAM zo'n zestig van de 180 kilome ter wielrennen, nadat hij voor de tweede maal lek reed. Hij moest opgeven omdat een tri atleet volgens de reglementen geen materiaal van anderen mag aannemen. Koenders, die het parkoers huilend verliet: „Ik weet niet wie de winnaar zou zijn ge worden. Ik was gekomen voor de eerste plaats, maar het was zeker spannend geworden. Ben van Zeist heeft vooral een fantastische marathon gelo pen". Van Zeist, die de 3,8 kilometer zwemmen als negende beëin digde en na het wielrennen vierde was, legde de ruim 42 kilometer af in recordtijd. Zijn twee uur. 41 minuten en 48 se conden betekende de snelste tijd op de marathon die ooit in een triathlon werd geklokt. „Training en ervaring", gaf Van Zeist als oorzaak van zijn ongekende snelheid op de ma rathon. „Ik heb de goede ma nier om te trainen gevonden Ben van Zeist bij de start van zijn 180 km lange fietstocht. FOTO: ANP Hoe ik dat doe zeg ik niet. Dat houd ik liever voor mezelf". Tussen de dertigste en de 35ste kilometer van de marathon re kende Van Zeist af met de Finnen Pauli Kiuru en Mag nus Lonnqvist. die na het wielrennen een voorsprong van ruim vijf minuten op de Amersfoorter hadden. De jury in Almere wekte bevreemding door de twee Scandinaviers aanvankelijk een tijdstraf van twintig minuten op te leggen wegens kop-over-kop rijden, maar deze sanctie na een pro test van het tweetal in te trek ken. Volgens het Nederlandse triathlon-reglement is het beurtelings op kop rijden door twee deelnemers verboden, in het reglement van de Europe se triathlonbond ETU is deze vorm van rijden echter niet strafbaar. De twee Finnen wa ren er door de organisatie niet van op de hoogte gesteld dat de Nederlandse regels van kracht waren voor de triathlon van Almere en ble ven daarom onbestraft. Van Zeist had op de eindstreep een voorsprong van vieren deel van Claude Criquielion. De aanval van de titelhouder van vier jaar geleden kon al leen worden beantwoord door de 23-jarige Maurizio Fon driest, die in eigen land als het grootste wielertalent wordt be schouwd. Van de achtervol gers bleek ten lange leste al leen Steve Bauer nog kracht over te hebben om de kloof met de twee koploper te dich ten. De Canadees werd met de finish in zicht echter overmoe dig. Hij trok de sprint aan, een moment dat de slimme Criqui elion had afgewacht. De Belg vond tussen Bauer en de dranghekken een gaatje, groot genoeg om de titel te kunnen opstrijken. Bauer echter voor kwam een Belgisch feest door Criquielion met flinke duw te gen de hekken te smakken. Fondriest zei dank-je-wel en mag het eerstkomende jaar de Rechts: Het Nederlandse do zijn faalde weer ouderwets. Hoewel hier het tegendeel lijkt, wanneer Steven Rooks (mid den) in gezelschap van het Ier se duo Roche en Kelly het pe loton aanvoert. FOTO: ANP Onder: Steve Bauer wordt on der zware begeleiding van het parcours in Ronse wegge voerd, nadat de jury zijn kwali ficatie heeft bekend gemaakt. FOTO: AP Inhalig Buiten de grenzen is Fondriest nog geen grote wielernaam, maar in Italië gaat hij als een vedette door het leven en wordt hij beschouwd als de man die de successen van Mo- ser, Saronni en Argentin moet voortzetten. Dat de nieuwe wereldkampioen nog geen klinkende palmares heeft op gebouwd, heeft hij voor een deel aan zijn eigenzinnige en inhalig natuur te wijten. Nadat trui ten gelde maken. Daarmee is niet gezegd dat Maurizio Fondriest een slechte wereldkampioen is. Hij was gisteren in Ronse weliswaar niet de sterkste, maar de jeug dige Italiaan, een streekgenoot van Francesco Moser, komt niet uit de lucht vallen. Zijn meest tot de verbeelding spre kende prestatie was zijn twee de plaats dit voorjaar in Mi- laan-Sanremo, toen hij het in de sprint moest afleggen tegen Laurent Fignon.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13