Sou/temt fzet stadsverwarming orig jaar fors gestegen I if%ow®EN' Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Tweede centrum moet opspelers vasthouden I» TBR geëist tegen agressieve Leidse vrouw revolgen voor aanlooptekorten nog onduidelijk Twaalf dochters van Feuerfox bezienswaardigheid op YEBO j Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - naar i Leidse Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag ItAjayA V^Z i Ceidóc Souaont VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1988 PAGINA 9 •j nd in Alphens okercentrum ÉEN AAN DEN RIJN Jen brandje in het terscentrum aan de ense Hoofdstraat heeft [cht behalve veel .ntwikkeling nauwe- tchade aangericht. De was ontstaan in een achter de brievenbus I entree van het bil- ntrum. Jstichting wordt der- i niet uitgesloten ge- Het vuur werd door kers, toegesnelde po- een brandweerman t met handblussers. Katwijk trekt 25 kandidaatburgemeesters KATWIJK Er zijn ongeveer 25 sollicitaties binnengekomen voor het ambt van burgemeester van Katwijk. Het gaat om 24 mannelijke en een vrouwelijke kandidaat. De leeftijd van de sollicitanten ligt tussen de 39 en 54 jaar. Van de 25 reflectanten zijn er 23 lid van het CDA en twee van de SGP. Onder de 25 sollicitanten zijn 23 zittende burgemeesters van plaatsen die kleiner zijn dan Katwijk. Dat deelde commissaris van de koningin dr. S. Patijn gisterena vond mee aan de Katwijkse raad. Zijn bezoek stond in het teken van de binnenkort nieuw te benoemen burgemeester van Kat wijk. Patijn hoorde er de profielschets van alle fractievoorzitters aan. Daarna informeerde hij de vertrouwenscommissie over zijn werkwijze. Hoewel alle fracties zich in principe kunnen vinden in een kandidaat van CDA-huize, pleitte de heer C. Oskam toch ook voor een SGP-burgemeester. De heer Patijn verwacht niet voor december tot een benoeming te komen. Als alles vlot verloopt is begin 1989 bekend wie de nieuwe Katwijkse burgemeester wordt, aldus de commissaris van de koningin. OPEN DAG SCHOOLTUINEN LEIDEN Vier Leidse school tuinen houden de komende week open dagen. De eerste open dag is morgen van 14.00 tot 16.00 uur bij de schooltuin van de Telderschool bij het bejaardenhuis Rijn en Vliet (ingang Telderslaan). Het complex in het Stevenshofpark (achter het winkelcentrum) is zondag van 12.00 tot 16.00 uur te bezichtigen. De tuinen in het polderpark Cronesteyn zijn woensdag 31 augustus van 14.00 tot 16.00 uur aan de beurt. Deze zijn te vinden aan het fietspad langs het Kanaal, tussen Lam- menschansplein en spoorlijn. In de tuinen aan de Marnixstraat kan zondag 4 september van 14.00 tot 16.00 uur een kijkje worden genomen. DEN HAAG/LEIDEN - Offi cier van Justitie, mr. Van Eek, heeft gisteren tegen een 23-jari- ge Leidse vrouw onvoorwaarde lijke ter beschikking stelling aan de regering geëist. Hij meende dat de vrouw „een plaag is voor Leiden" en een gevaar voor de openbare orde. Het was volgens hem dan ook „de hoogste tijd" om in te grij pen. „Ik vind niet dat er eerst bloed moet vloeien, voor we haar tbr kunnen opleggen", mr. Van Eek. De vrouw is be rucht in Leiden. Zij vertoont al jaren agressief en verniel zuchtig gedrag maar wil zich hiervoor niet laten behande len. Tot nu toe zijn haar be dreigingen nog geen enkele keer in daden omgezet. Vol gens een psychiatrisch rapp- port is zij niet volledig krank zinnig. Een verplichte opname in een inrichting is daarom uitgesloten. De 23-jarige Leid se stond gisteren, minstens voor de vijfde keer, terecht wegens bedreiging en vernie ling. Zij had op 5 juni in de Haarlemmerstraat een voorbij ganger met een mes de stuipen op het lijf gejaagd. Een paar weken later deed zij ditzelfde bij spoorwegambtenaar. Bo vendien had de vrouw op het Centraal Station in Leiden ook nog ruiten ingegooid en deu ren vernield. De Leidse was niet op haar ei gen terechtzitting verschenen maar was in het Huis van Be waring in Utrecht, waar zij momenteel is gedetineerd, ge bleven. Rechtbankpresidente mr. Koningsveld meende ech ter dat zij wel had kunnen ko men en wilde daarom de zaak, ondanks een verzoek hiertoe van de advocaat, niet aanhou den. Haar raadsman, mr. F. Staehle jr., zag overigens nog mogelijkheden voor zijn cliënt om de geëiste tbr te ontlopen. „Zij is de afgelopen jaren als maar tot gevangenisstraffen veroordeeld maar nog nooit behandeld". Hij wilde daarom dat een deel van haar gevan genisstraf zou worden omgezet in verplichte behandeling. Volgens de officier had de vrouw tot nu toe nooit aan een zo'n behandeling willen mee werken. „Het blijft een zor genkind", verzuchtte recht bankpresidente mevrouw Ko ningsveld. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. |EIDEN De Leidse tadsverwarming heeft h 1987 60 procent meer [armte geleverd dan in 986. Volgens een [oordvoerder van het pergiebedrijf Rijnland EBR) is deze groei volle- lig toe te schrijven aan en forse uitbreiding van iet aantal aansluitingen, lit jaar wordt een zelfde oort groei verwacht. Het t nog niet duidelijk wat |e effecten daarvan zijn p de aanloopverliezen •an het bedrijf, die begin lit jaar veel hoger dreig- ien uit te komen, dan pas geraamd. ïet EBR leverde het afgelo- >en jaar 160.000 gigajoule warmte aan zijn afnemers, tegen ongeveer 100.000 in 1986. Eén gigajoule staat on geveer gelijk aan de hoeveel heid warmte die vrijkomt bij de verbranding van 40 kuub aardgas. Hoeveel de omzet is gestegen in guldens is nog niet bekend. Wel is het zo dat de energieprijzen in 1987, na dat ze een dieptepunt hadden bereikt, zich vorig jaar juist herstelden. Het aantal warmte-aanslui- tingen bij kleinverbruikers steeg in Leiden van 1658 tot 2148. Het aantal grootver bruikers kwam vorig jaar op 25, in 1986 waren dat er nog maar elf. Onder de nieuw aangesloten grootverbruikers bevonden zich het AZL en het Diaconessenhuis. Ko mend najaar volgt het Holi day Inn Motel en, bij de kleinverbruikers, de flats in de Hoge en Lage Mors. Aanloopverliezen De woordvoerder van het EBR verwacht dat de groei in de- warmte-afzet nog tot 1990 zal doorgaan. Tegen het jaar 2000, zo is de verwach ting, komt het bedrijf uit de jaarlijkse verliezen. Daarna, oorspronkelijk in de periode tot 2011, moeten de aanloop verliezen worden wegge werkt. Hoelang dat nu zal duren kon de woordvoerder niet zeggen. Begin dit jaar werd bekend gemaakt dat vooral door de veel lagere energieprijzen de aanloopverliezen veel hoger opliepen dan was ge raamd. In die nieuwe bereke ningen zou het warmtebe drijf in 2011 nog zitten me een weg te werken verliesbe drag van 125 miljoen gulden in plaats van de eerder bere kende 34 miljoen gulden. Oorspronkelijk was geraamd dat al in 1995 een einde zou komen aan de aanloopverlie zen. De afzetgroei van het Leidse bedrijf ligt ruim boven de ge middelde landelijke stijging met zeven procent. In 1987 leverden de Nederlandse stadsverwarmingsbedrijven gezamenlijk 9,6 miljoen giga joule. Het aantal afnemers van stadsverwarming steeg landelijk met ruim 11.000 tot bijna 120.000. Dat heeft de Vereniging van exploitanten van stadsverwarmingsbedrij ven in Nederland (Vestin) bekendgemaakt. Elektriciteitsbedrijven en vuilverbrandingsinstallaties produceren grote hoeveelhe den warmte. Die warmte wordt geleverd aan wonin gen, kantoren, ziekenhuizen, industrie en tuinbouwbedrij ven. In 1980 werd nog 4,9 miljoen gigajoule warmte voor derden geproduceerd. Sinds dat jaar is de afzet bij na verdubbeld. Op dit mo ment hebben de stadsverwar mingsbedrijven verschillende uitbreidingsprojecten in aan bouw. Als die installaties ge reed zijn verwacht de Vestin een totale afzet van 15 mil joen gigajoule. Volgens de Vestin kunnen stadsverwarming en warm tekracht-installaties een be langrijke rol spelen bij de be sparing van brandstoffen als kolen en aardgas. Daardoor treedt minder milieuvervui ling op. OOKERSPORTOOK IN LEIDEN STEEDS POPULAIRDER UDEN Uit angst om zijn ite snookerspelers kwijt te ïen, heeft Co Vrins gisteren tweede snookerzaal in iden geopend. Om aan de eds hogere eisen van de dstrijdspelers te voldoen in 'De Snookerij Leiden D de Ir. Driessenstraat de \ere snookertafels geplaatst, fns' initiatief lijkt al succes- „Een aantal spelers heeft f abonnement van 'Het pokercentrum Leiden' al en overschrijven naar 'De poker ij'. Zo kunnen per 1 Hem ber drie teams gaan doemen aan de regionale lipetitie", aldus de eige- r poker is een vorm van bil len die op dit moment in derland een explosieve tei doormaakt. Dit is te Dken aan de aandacht die ft name de Engelse televi- zenders aan het snooker tteden. \t is bij snooker de bedoe- e om afwisselend een rode I en een gekleurde bal in b van de zes gaten te spelen ft zogenaamde potten). Is jt onmogelijk om een bal te ïten dan wordt vaak defen- jf gespeeld. Hier heeft de ookersport volgens Vrins ff zijn naam aan te danken, im vertaald betekent ker een niet speelbare bal r de tegenstander achter- n". f meeste topspelers in Enge- waar het snooker een *bfsport is, hebben in hun Ifiére meerdere malen de vei male score van 147 pun- J weten te halen. „De Ne- wlands kampioen daarente- i komt vaak niet verder i 60 punten en als hij een de dag heeft bereikt hij 1 break van 100 punten". fins is van mening dat het Bijdrage: Peter van der Hulat nog een hele tijd duurt voor dat deze achterstand is wegge werkt. Voorlopig acht hij het voor de Nederlandse spelers beter om zich op het buurland België te concentreren. „Bin nen een paar jaar moet de achterstand op dat land zijn ingelopen u. In België is de snookersport al wat langer geleden geïntrodu ceerd. „Er staan daar veel meer tafels dan in ons land". Kijkend naar de ontwikkelin gen in België is Vrins niet bang dat de markt hier snel overzadigd zal raken. „In Den Haag staan nu meer dan hon derd tafels en Leiden telt mo menteel zo'n zestien tafels", aldus Vrins, die voorrekent dat er in de sleutelstad plaats moet zijn voor ruim 25 tafels. „Vijfentwintig op 100.000 in woners is niet gek". Het Snookercentrum Leiden, dat vorig jaar zijn deuren aan de Hogewoerd opende, had in de aanvangsperiode niet over belangstelling te klagen. „De bezettingsgraad was de eerste zes maanden ruim negentig procent. In de vakantieperio de is dit iets teruggelopen", zegt Vrins. Toch maakt hij zich hier geen zorgen over, want met een bezettingsgraad van 55 procent zegt hij nog quitte te kunnen draaien. Hoopgevend Ondanks de nogal opmerkelij ke lokatie het bedrijven- pand /parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat zijn de perspectieven voor De Snook erij hoopgevend. De eigenaar is wel van mening dat de drempelvrees hier hoger zal zijn dan bij het pand aan de Hogewoerd. „Vooral voor ie mand die net gaat snooke ren". Vrins zal het in het nieuwe pand dan ook voorna melijk moeten hebben van de gevorderden. De tafels die hij geleased heeft kopen is te duur; een goede wedstrijd tafel kost al gauw zo'n 20.000 gulden zijn daarom van hoogwaardi ger kwaliteit dan die van het Snookercen trum. Over het soort publiek dat een snookercentrum bezoekt zegt Vrins: „Overdag komen veel mensen die op andere tij den moeten werken. Denk maar aan de verpleging. Daarnaast komen veel stu denten spelen". Vrins beaamt dat meer man nen dan vrouwen deze sport bedrijven. „Vrouwen hebben ook minder de neiging om heel goed te worden in deze sport. Mannen trainen regel matig, maar vrouwen zie je niet drie avonden per week terugkomen. Daarnaast stap pen ook mensen van boven de veertig niet meer zo makke lijk over naar het snookeren. Die houden zich toch liever 'De Snookerij' is in het bedrijvenpand- /parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat op een nogal onge bruikelijke lokatie ge vestigd. FOTO: WIM VAN NOORT bij het driebanden. De aan trekkingskracht is groter op een jeugdige speler. Hij heeft vaak nog tijd genoeg om te proberen een goede speler te worden Op de vraag wanneer hij zijn derde snookercentrum gaat openen reageert Vrins enigs zins verrast. „Zo werkt het niet. Het is niet zo dat ik maar even een keten ga opbouwen. Dit centrum is er gekomen om de beste snooker-spelers in huis te houden". Toch heeft ook het financiële ge win een woordje meegespro ken bij zijn beslissing om een tweede centrum te openen. „Het is een mooie business", beaamt Vrins, „maar ik ben niet iemand die dik geld wil verdienen. Natuurlijk vraagje je wel af of het over twee jaar ook nog zo draait als nu, of dat je dan met een half lege zaak zit". De toekomst zal het hem leren. (ADVERTENTIE) -► Donderdag 29 september verschijnt bij deze krant de special Wonen. Naast het nieuws van Interdecor veel aandacht in deze special voor de Nederlandse meubelindustrie en voor de nieuwe ontwikkelingen op het gebied van interieurverzorging. 'Ir 'nformatie over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Aernoud Uppmann, bereikbaar onder nummer 071 - 122.244. Regenval en bouwfout mogelijke oorzaken ravage bij Gamma Met man en macht is gisteren en vannacht in de Gamma Bouw markt aan de Hallenweg gewerkt om de ravage op te ruimen na dat 400 vierkante meter van het dak was ingestort. De bouw markt kon vanochtend met wat noodvoorzieningen weer open gaan. De bedrijfsleiding schreef het instorten aanvankelijk toe aan een blikseminslag. Het ge bouw heeft namelijk geen blik semafleider. Deskundigen bij de Leidse Brandweer en de gemeentelijke dienst Bouw- en Woningtoezicht vermoeden echter dat het dak het heeft begeven doordat mo gelijk de regenafvoer was ver stopt. De constructie van de Gamma-hal voldoet aan alle voorschriften voor industriehal len, maar is toch een lichte con structie. Het dak zou niet in staat zijn geweest de enorme water last te torsen. Het onderzoek is echter nog niet afgerond. Adjunct-directeur Witkampf van Goedhart Vastgoed bv, eigenaar van de bouwmarkt, raamt de aangerichte schade op „twee tot drie ton". Het gebouw kan vol gens hem nog wel worden her steld. „Er moet een deel van het dak vernieuwd worden". FOTO: WIM VAN NOORT 5 2STE AGRARISCHE SHOW GROTER DAN OOIT LEIDEN Veeboeren uit het hele land zijn de ko mende dagen in touw om de 52-ste VEBO-tentoon- stelling op te bouwen die zaterdag in de Leidse Groenoordhallen wordt gehouden. Dit jaar is er een record aantal inzen ders. Ruim 1.500 stuks vee zullen de hallen dit week end bevolken; ruim 400 meer dan voorgaande ja ren. Dat betekent dat de tentoonstelling dit jaar groter van opzet is dan ooit. Het agrarisch evenement dat vroeger in een met rieten mat ten omheind terrein rond Mo len de Valk werd gehouden, heeft al 20 jaar een vast onder komen in de Groenoordhallen. Nieuw dit jaar op de agrari sche show is de vleesveemarkt die voor de eerste keer in de Randstad gehouden wordt. Alle bekende Nederlandse en buitenlandse vleesrassen worden hier tentoongesteld. Klinkende namen als Blonde d'Aquitaine, Piemontese, Cha- rolais en Gasconje zijn verte genwoordigd. Een derde deel van de runderhal van de Groenoordhallen is gereser veerd voor de 250 stuks vlees vee. Mede door de instelling van de superheffingen op melk, groeit de belangstelling voor het fok ken van vleesrassen. Omdat er echter in Nederland nog niet veel kennis over vleesvee aan wezig is, zulleh er op de VEBO-tentoonstelling voor lichtingsstands ingericht worden over deze categorie runderen. Dochters Een unieke bezienswaardig heid op de VEBO van dit jaar vormen twaalf dochters van de befaamde Westduitse stier Feuerfox. Deze superstier zorgt voor nakomelingen die over een indrukwekkende melkproduktie beschikken. Vanuit heel Nederland is er belangstelling voor de koeien van Feuerfox. Dat is gebleken uit vele telefoontjes die nog steeds bij de Groenoordhallen binnenkomen met vragen over deze attractie. Ook een traditioneel onder deel van de VEBO de fok- veetentoonstelling heeft dit jaar meer inzendingen dan ooit. Een speciale keurings commissie heeft het vee dat aan de tentoonstelling deel mag nemen geselecteerd. Be halve zwartbontvee, doet ook het roodbonte Maas-, Rijn- en IJsselvee in groten getale mee. In keuringsringen zullen de runderen zaterdag langs de jury moeten paraderen die de winnaars moeten selecteren. Zo is er ook een keuring voor jonge en oudere koeien waarin de „koe met de beste uier" uit gekozen wordt. De besten worden getooid met een blauw staartlint. De provinciale tentoonstelling van witte, bonte en Toggen- burger melkgeiten en de pre miekeuring van Shetland po ny's en hun veulens zijn zoals elk jaar weer vaste onderdelen van de agrarische show. Dwerggeitjes De Jongveedag voor de Rijn streek die tot voor kort jaarlijks in Alphen aan den Rijn gehouden werd zal dit jaar ook aan de VEBO-ten toonstelling gekoppeld worden. De tentoonstelling van dwerggeitjes ontbreekt dit jaar wegens een andere lande lijke show die tegelijkertijd met de VEBO gehouden wordt. kunnen verder de zuivelten- toonstelling bekijken, waar in zendingen van Leidse en Goudse boerenkaas te proeven zijn. Ook is er weer een de monstratie van oude ambach ten zoals stoelen matten, man den vlechten, klompen maken en geitekaas maken. De VEBO begint morgen om 9.00 en duurt tot 14.00 uur. Vanaf half zes 's ochtends is de hal al open. Belangstellen den kunnen dan een kijkje ne men bij het „mooi maken van de dieren. De toegang be draagt vier gulden voor vol wassenen en twee gulden voor kinderen tot 12 jaar onder ge leide en 65-plussers. Er is een reductie voor groepen vanaf tien personen. Kaartverkoop in Schouwburg LEIDEN De losse kaartverkoop in de Leidse Schouwburg begint maan dag aanstaande. Dan kan men alle kaarten ko pen voor de voorstellingen in de maanden september en ok tober. Vanaf woensdag 26 ok tober kan worden besproken voor voorstellingen in novem ber en december. Op dinsdag 20 december tenslotte start de verkoop voor alle voorstellin gen die in de rest van het sei zoen worden gegeven. De ver kooptijden zijn van 11.00 tot 15.00 uur, zaterdags van 10.00 tot 12.00 uur. De bedoeling was dat de kaartverkoop vanaf 29 augus tus voor het gehele seizoen zou gebeuren, maar dat kan we gens praktische redenen niet doorgaan. Zwerverskinderen" staken voormalige kazerne in brand DEN HAAG/LEIDEN De voormalige Witte Poortkazerne aan het Noordeinde is op vijf juni in brand gestoken door twee 18-jarige „zwerverskinde ren". Het tweetal verscheen gis teren voor de rechtbank in Den Haag. Het had beneveld door hasj en alcohol, in het gebouw een vat met brandbare vloeistof over een trap leeggegoten en vervolgens vlam laten vatten. De schade aan het gebouwen complex bedraagt zon 250.000 gulden. Eén van de brandstich ters verklaarde een pyromaan te zijn. De ander zei een „kick" te krijgen van klirtmen. „Ik wil altijd zo hoog mogelijk en zon der enige hulpmiddelen de ge vels op. Met de wetenschap dat, mocht ik vallen, dit ook mijn dood is". De zaak tegen deze „sensatiezoeker" is aangehou den. De rechtbank wil meer ge gevens over eventuele psychia trische behandeling. Tegen de „pyromaan" eiste de Officier van Justitie 18 maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. De rechtbank doet hierover op acht september uitspraak. Volgens rechtbank presidente, mr Koningsveld, hebben beide brandstichters een trieste jeugd gehad. Zo is de „ge veltoerist" al vanaf zijn negende jaar verslaafd aan soft-drugs en leidt hij sinds drie jaar een zwer vend bestaan. Ook zijn 18-jarige mede-brandstichter kent geen ander leven meer dan zwerven. De rechtbankpresidente zag in de directe toekomst niet veel hoop voor hen. Beze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: I I I j Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per I maand automatisch betalen f 23,74 j I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de reiswekker naar Adres: Postcode/plaats: LM MM MM MM MM -MM -MM M M MM ^M ^M MM

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9