Honkballers missen een krachtige aanpak Jollenstreek- ïarathondoor '«luizend-jarig Voorhout Publiek enthousiast Barca over nieuwe sportuitslagen Eeidóe Somant oujebastian Coe loopt sjiiet meer voor Engeland Ajax-PSY mogelijk uitgesteld FC Den Haag gaat op oude voet verder VUF NEDERLANDERS IN FLUSHING MEADOW NICARAGUA BRENGT NEDERLAND TWEEDE NEDERLAAG TOE II Praatjes Cornelisse groter dan daden Theunisse wil ton betalen voor WK-titel Mike Tyson wil straatgevecht in ring voortzetten Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! 'ORT VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1988 PAGINA 7 toST-BERLIJN Sebastian Coe heeft gisteren in West-Ber- bh verklaard in de toekomst niet meer voor Groot-Brittannië cj te komen. De tweevoudige olympische kampioen op de 1500 bter, die zich onlangs bij de Britse selectiewedstrijden niet Xalificeerde voor de Zomerspelen in Seoul, ziet zijn internatio- irtle loopbaan als beëindigd. afolgend seizoen zal ik niet meer trainen om het Britse shirt te igen", zei de atleet een dag voor de finale van de Grand Prix- tjclus in West-Berlijn. Coe kreeg de afgelopen week steun van l)C-voorzitter Juan Antonio Samaranch, die de Brit via een oiorkeursbehandeling alsnog in de Zuidkoreaanse stad wilde la- pn starten. De Britse Atletiek Bond wenste echter voor de 31- fige atleet geen uitzondering te maken. „De bond heeft de tjur naar een internationaal vervolg van mijn loopbaan dicht slagen", aldus de teleurgestelde Coe. POLOSTERS FAVORIET NAZEGE OP HONGARIJE CHRISTCHURCH De Ne derlandse dames waterpolo- ploeg is sinds gisteren de grootste kanshebber op winst van de FINA-Cup, de wereld beker. In Christchurch, Nieuw-Zeeland, won Neder land ook de derde wedstrijd. Hongarije werd met 14-11 (2-1, 3-6, 5-1, 4-3) verslagen. Au stralië, houder van de beker en vooraf als favoriet bestem peld, verloor voor de tweede keer: nu van Canada met 5-9. AMSTERDAM De competitie wedstrijd Ajax-PSV, die voor za terdagavond 8 oktober op het programma staat, dreigt te worden uitgesteld. De hoofdste delijke politie acht zich namelijk niet in staat voldoende man schappen op te trommelen die voor een avondwedstriid met een verhoogd risico noodzakelijk zijn. Een dag later vindt in Amster dam de Van-Dam-tot-Dam-loop plaats waar ook al een zwaar beroep op de politie wordt ge daan. DEN HAAG - Voorzitter Hans Walraven van FC Den Haag heeft (voorlopig) bakzeil moeten halen bij zijn pogingen zich te ontdoen van bepaalde functionarissen in de club. In een vergadering van gis teravond werd de strijdbijl „in het belang van het voetbal" begraven en blijven alle betrokkenen op hun post. Dat betekent dat vice-voorzit- ter Van Hal en penningmeester Van Muijen aanblijven en tevens dat coordinator Triep terugkeert. Walraven had eerder kritiek geuit op het trio, vooral Van Hal verwe ten zich met detailzaken bezig te houden; Trieps inzet werd gelaakt en Walraven stelde dat diens taken door bestuursleden zouderl kunnen worden overgenomen. Het bestuur van FC Den Haag is overigens sinds het aantreden van Walraven als opvolger van Stoop nog steeds niet compleet. Walraven typeerde de situatie van de afgelopen week als een storm in een glas water, maar met name Van Hal had eerder te kennen gegeven dat het bepaald verder ging. Wordt waar schijnlijk vervolgd. NEW YORK Vijf Nederlanders zijn direct toe gelaten tot het hoofdtoernooi van de Open Ameri kaanse tenniskampioenschappen in Flushing Mea dow. Het zijn Michiel Schapers, Menno Oosting, Brenda Schultz, Manon Bollegraf en Nicole Jager- man. Schapers ontmoet in de eerste ronde de Amerikaan Aaron Krickstein. Menno Oosting moet het opnemen tegen een qualifier. De Neder landse speelsters zijn alle drie ondergebracht in het eerste kwart van het schema, dat wordt aan gevoerd door Steffi Graf. Mapon Bollegraf mag het zelfs tegen de Westduitse opnemen als zij in de eerste ronde wint van de Frangaise Isabelle De- mongeot. Graf ontmoet Elizabeth Minter. De ove rige twee Nederlandse speelsters treffen Ameri kaanse tegenstandsters. Nicole Jagerman speelt te gen Katrina Adams en Brenda Schultz ontmoet Ann Grossman. Usof len «vordf nkeli heli Olyi) ie Oi Dei FLORENCE Het ge zicht van Tom Petroff wordt er niet vrolijker op. De Amerikaanse ma nager was na de neder laag van gisteren tegen Nicaragua (2-3) aanzijn- lijk bedrukter dan daags tevoren na het verlies te gen Puerto Rico (0-12). Vooraf was becijferd dat van de tweede Midden- amerikaanse tegenstan der moest worden ge wonnen om een klasse ring in de buurt van Spanje en de Nederland se Antillen te ontlopen. Het lijkt er sterk op dat de Nederlandse honkballers een krachtfiguur als Pat Murphy Hagenaar Bart Volkerijk was een van de weinige spelers van het Nederlands team, die goed presteerde. fojo: sp ernstig missen. De voorgan ger van Petroff is dan wel door een Nederlandse coach uitgemaakt voor een bikkel harde boer; hij kon de spelers echter wel naar een hoog ni veau „bulderen". Die aanpak zou na de grote nederlaag op de openingsdag een veer kracht hebben kunnen be vorderen. Met de gemoedelij ke zestiger Petroff wordt een loopje genomen. De manager zeli kan worden verweten dat hij naliet een coach te posteren bij de eerste wed strijd van Nicaragua (verlies van 7-0 tegen Japan). De technische leiding moest gis teren met schaamte beken nen niets van het spel van de Sandinisten te weten. Juist tegen het gelijkwaardi ge Nicaragua verzuimde Ne derland de overwinning te grijpen. Mogelijkheden deden zich voor in de achtste en ne gende inning. Nicaragua was wel gretig en productief na dat Frank Koot (die Jacky Jacoba op het derde honk verving) eerst grabbelde en vervolgens onjuist had aan gegooid. Twee runs deden de wedstrijd kantelen. Werper Bart Volkerijk kon weinig worden verweten. De Hage naar stond in de laatste beurt twee honkslagen toe. Pas toen de werper zijn opponent Berjan Suarez, met alle hon ken bezet, raakte, kon Nica ragua het derde punt binnen halen. Pyromanen Voor aanvang van het duel speelde zich een bizar ritueel af. Als gevolg van een sub tropische regenbui was het veld onder water gezet. Door tot twee keer toe benzine te branden in het mini-moeras op en rond de thuisplaat trachtten de organisatoren het water te laten verdam pen. Dat lukte wonderwel, waardoor de wedstrijd - wel iswaar met ruim een half uur vertraging - kon beginnen. Niet echter nadat een van de „pyromanen" ternauwernood aan de vuurzee was ontsnapt toen een jerrycan benzine wat al te agressief op de vlam reageerde. Nederland 0-1-0-0-0-0-0-0-1 2 Nicaragua 0-0-0-0-0-0-1-2-x 3 Werpcijfers: Nederland: Volkerijk (8): 4-3-8-1. Nicaragua: Morales (7 1/3 2): 5-0-4-0, Moya (1 2/3):l-0-3- 0. Toeschouwers: 500. Tijdsduur 2 uur 20 '™rui EIDEN In het kader van het duizend jarig bestaan is n iet de Böllenstreekmarathon dit jaar Voorhout drie /ana eer aan. Start, doorkomst halverwege en finish bevin- Dleinen zich midden in het centrum zodat een feestelijk 3.3 Ifctje op die manier nog enigszins verzekerd is. En dat s^5] nodig, want de marathon dankt zijn allure ditmaal in de rolstoelatleten die hun nationaal kampioen- hap afwerken in de 10 eeuwen oude gemeente. tinder echt een probleem te maken heeft de gedegen orga- satie van de Bollenstreek marathon er in toegestemd dat It jaar de volgens velen mooiste marathon van ons land oorhout als centraal punt heeft. Samen met de commissie Eeuwen Voorhout, de Oranjevereniging en de atletiekver- liging De Spartaan is ook het nationaal kampioenschap oor rolstoelatleten binnengehaald zodat de wedstrijd niet al en een belangrijke, maar ook een spectaculaire wedstrijd li worden. Rolstoelatleet Gerrit Pomp zorgde in 1986 in de iarathon van Rotterdam voor problemen bij de organisatie Dor vóór de snelste loper uit als eerste over de streep te tan. Toen realiseerde Pomp 2.12.55 uur, nu heeft hij zijn ïrsoonlijk record al gebracht op een tijd net boven de twee ir. Pomp zal dan ook zeker proberen zich te scharen bij het ig selecte groepje atleten dat onder die magische twee uur ist te blijven. Een van de weinige Nederlanders die dat wel gerealiseerd heeft en ook regelmatig opzien baart, is Kees a Breukelen. Van Breukelen is namelijk niet gehandicapt, tar vindt rijden in een rolstoel „gewoon veel leuker". Zo ik dat hij al na een uur en drie kwartier over de streep lat en daarmee menig official in verlegenheid heeft ge acht en brengt. Als rolstoelrijder zou hij namelijk best naar iouI uitgezonden kunnen worden, maar de Paralympics ijna een maand na de „gewone" Spelen ook in de Koreaan- hoofdstad) zijn alleen voor gehandicapte sporters. opers (nder de lopers treffen de ongetwijfeld vele toeschouwers 'einig aansprekende namen. Daarentegen krijgen zij de ans om tussen het boodschappen doen drie facetten van de iarathon mee te kunnen beleven. Niet alleen de start (ter (y^aogte van de Beatrixstraat) ook de doorkomst halverwege i de finish bevinden zich in de Herenstraat. En dan ook ^jfcg eens van zowel de wedstrijd- als de volksmarathon en de Tilve marathon. „Op die halve marathon verwachten we n fors aantal deelnemers, het gerucht gaat dat zelfs Dirk Jong uit Marken komt, en eerlijk gezegd hebben we die woon hard nodig", meldt de enigszins teleurgestelde Henk *///jaardekooper, die amper 100 deelnemers aan de wedstrijd- ^^arathon wel wat aan de weinige kant vindt. Toch kan dit >!t altijd aanwezige optimisme van de Spartaan- secretaris et temperen. „We hebben onder die amper honderd lopers el een paar mannen en vrouwen die voor een spannende edstrijd kunnen zorgen". Bij de heren moet Henk Brons- ijk (in de Leidse regio vooral bekend van de Schipholloop november) het bijvoorbeeld opnemen tegen de man die al /ee maal eerder de Bollenstreekmarathon won: Haarlem- er Wim Westerholt. Daarnaast zal Victor Zonneveld (ex- SL en ex-Bataven) in ieder geval voor het tempo zorgen in i eerste ronde die vanuit Voorhout via Rijnsburg, Noord- ijk en Noordwijkerhout weer in Voorhout uitkomt. Bij de kapmes zal Tine Bronswijk de meeste tegenstand krijgen van ^|ia Duivenvoorden van het zeer nadrukkelijk aanwezige concJSL uit Noordwijkerhout dat deze wedstrijd terecht als huiswedstrijd" kwalificeert. e start zal zijn om 14.55 uur voor de rolstoelers, waarna om 't p 00 uur de marathonlopers vertrekken. Een half uur later orden ze gevolgd door de liefhebbers van de halve afstand. GERT VELTHUIZEN Achter de Nederlandse gangmaker Bruno Walraven veroverde de Australiër Danny Clark de we reldtitel bij de profstayers. foto: ap GENT Voor het begin van het wereldkampioen schap puntenkoers op de baan te Gent beloofde Mi-, chel Cornelisse de plan ken uit de vloer te rijden voor zijn persoonlijke kansen op eremetaal. Ge zien de uitslag was zijn mond groter dan zijn atle tische prestatie. Dat was ook weer bedrogen schijn. De Zwitser Daniel Wyder werd de verrassende opvolger van zijn landgenoot Urs Freu- ler, die zeven jaar lang on- klopbaar was op dit onderdeel. De sprinter uit de ploeg van Peter Post verscheen niet aan de start wegens blessures over gehouden aan een val onlangs in de Ronde van Denemarken. De Italiaan Adriano Baffi ver overde het zilver. Het brons ging naar de Deen Michael Marcussen. De 22-jarige Michel Cornelisse was in zijn eerste wereldkam pioenschap te onervaren en daardoor te gretig. Hij mengde zich onmiddellijk in alle sprints, stond dan ook vlot aan de leiding, maar kon zich niet meer verdedigen toen enkele slimmerikken met succes op rondenwinst gingen. Na vier jaar vruchteloos pro beren, met alleen twee zil veren medailles, veroverde Danny Clark eindelijk de we reldtitel bij de profstayers. De bijna 37-jarige Australiër, po pulaire vedette uit de Europe se zesdaagse-carroussel, onder vond achter de Nederlandse gangmaker Bruno Walraven alleen tegenstand van de Belg Stan Toumé. Spontaan (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De offi ciële presentatie van het nieuwe Barcelona-team voor eigen publiek is een groot succes geworden voor trainer Johan Cruijff. Ruim 80.000 laaiend en thousiaste socio's zagen woensdagavond hoe gast heer Barcelona de finale van het Joan Gamper- toernooi won met 3-1 van Steaua Boekarest. Cruijff is er in nauwelijks drie weken trainen in geslaagd een team te vormen dat voor spek takel zorgt. Met name in de voorhoede zit de nieuwe ploeg al redelijk goed in elkaar. Met twee rasechte vleugelspelers en sterk opkomend midden veld creëert Barcelona aan de lopende band doelkansen. En dat ondanks de afwezigheid van de geblesseerde aanvaller Bakero en Gary Lineker. Het grote zorgenkind is en blijft echter nog steeds de ver dediging. De Barcelona-ach- terhoede krijgt Cruijffs sy steem van drie verdedigers en een aanvallende libero maar niet onder de knie. De defen sie laat grote gaten vallen wanneer zij geconfronteerd wordt met een tegenstander die met snelle dieptepasses de buitenspelval opentrekt. Cruijff is ervan overtuigd dat dit probleem voor een groot deel wordt opgelost wanneer de nieuw gekochte Braziliaan se libero Aloisio kan worden opgesteld. Aloisio neemt met zijn land deel aan de Olympi sche Spelen in Seoul. Van der Louw tegen Europese competitie ZEIST André van der Louw voelt weinig voor de suggestie topclubs als PSV en Ajax uit de natio nale competitie te lichten om een Europese voetbal competitie mogelijk te maken. „Ik zie elke ver schuiving in de richting van Europa als een verar ming van het nationale niveau", aldus de voorzit ter van de sectie betaald voetbal van de KNVB. Hij voorziet een vliegwiel-ef fect, waarbij het nog moeilij ker zal worden de vedetten in eigen huis te houden. Niet al leen doordat er in eigen land minder goed gevoetbald zal worden, maar vooral omdat op deze manier steeds meer geld over de grens zal gaan. Tv-inkomsten De amateursectie van de KNVB gunt de sectie betaald voetbal een groter deel in de opbrengst van de sponsor overeenkomsten, die de KNVB sinds 1 juli jongstleden heeft afgesloten. Bij de spon sor-overeenkomsten van de KNVB gaat het op jaarbasis om een bedrag van 2,5 miljoen gulden. De amateursectie heeft laten weten bereid te zijn de oorspronkelijk afgesproken verdeelsleutel (60 - 40 in het voordeel van de amateurs) te wijzigen. Over het percentage moet nog worden onderhan deld. VEENENDAAL Geert- Jan Theunisse is bereid 100.000 gulden voor zijn ploeggenoten op tafel te leggen om zondag in Ron- se (België) wereldkam pioen wielrennen op de weg te worden. De renner uit de ploeg van Jan Gis- bers wil daarvoor zelfs een lening bij een bank afsluiten. „De titel levert de komende seizoenen het veelvoudige van dat be drag op", verklaarde de coureur uit Kerkdriel gis teren in het radiopro gramma Goal van de KRO. „Een wereldtitel kost nu een maal geld- Als de kans zich voordoet, is een bedrag van 100.000 gulden niet teveel. Dat verdient een renner in de daaropvolgende seizoenen dubbel en dwars terug. In an dere landen wordt al jaren flink in de buidel getast voor het veroveren van de wereld titel", aldus de in de Tour op betrapte Theunnisse. Zijn ploeggenoot Rooks steunt die mening. „Ik vind het nog te vroeg om over geld te pra ten. Dat doen we pas zaterdag, een dag voor de wedstrijd. Maar 100.000 gulden is een aardig bedrag voor de renners om te verdelen. Het is een juis te beloning". NEW YORK De Amerikaanse bokser Mike Tyson wil het straatgevecht tegen zijn landgenoot Mitchell Green in de ring voortzetten. „Ik zal hem een lesje geven", liet de 22-jarige we reldkampioen zwaargewicht aan alle drie wereldbonden weten. Tyson werd dinsdag, toen hij winkelde in New York, lastigge vallen door oud-bokser Mitch Green, die over een financiële kwestie begon en handtastelijk werd. De beste bokser van de wereld beslechtte daarop met één slag de ruzie. Vervelend voor Tyson was dat hij een haarscheurtje in zijn rechterpols opliep. Green moest zijn neus op vijf plaatsen laten hechten, maar vond wel tijd om een aanklacht in te dienen bij de politie. BASKETBAL EK ieugd In Titov Vrbat (Joe) Poule A: Italië-lsraël 103-84, Zweden- Finland 77-76, Joegoslavië-Spanje 105-73. Eindstand: 1. Joegoslavië 5- 10. 2. latlië 5-8. 3. Spanje 5-6, 4. Zweden 5-4, 5. Israël 5-2, 6. Finland 5-0. Poule B: West-Dultsland-Turkije 60- 64. Nederland-Tsjechostowakije 66- 108, Sovjetunie-Griekenland 58-78. Eindstand: 1. Griekenland 5-10, 2. Tsjechoslowaklje 5-8, 3. Sovjetunie 5- 6, 4. Turkije 5-4, 5. West-Duitsland 5- 2, 6. Nederland 5-0. HONKBAL WK in Florence Nicaragua-Nederland 3-2, Canada- Spanje 17-1, Taiwan-Puerto Rico 3-5, Zuidkorea-Cuba 5-9. Japan-Verenig de Staten 0-4, Nederlandse Antlllen- Italië 2-9. Stand: 1. Verenigde Staten 2-4 (32-0). 2. Cuba 2-4 (20-6). 3. Puerto Rico 2-4 (17-3), 4. Italië 3-4 (20-13), Sr. Taiwan 2-2 (17-7), 6. Zuid- korea 2-2 (17-9), 7. Canada 2-2 (18- 15), 8. Japan 2-2 (7-4), 9. Nicaragua 2-2 (3-9), 10. Nederland 2-0 (2-15). 11. Nederlandse Antillen 2-0 (2-21), 12. Spanje 3-0 (0-55). PAARDESPORT Koereen van Drachten Eerste koers, 2040 m: Juweel (J. Pool) 2.49,6-1.23,1, 2. Ben ny W, 3. Bently Pitt. Toto: winnend 5,90, plaats 1,30 1,10 1,30, koppel 4.70. trio 49,50. Tweede koers, 2040 m: 1. Barbie del Sol (A. de Wrede) 2.48.9-1.22,8. 2. Amlex K, 3. Chambrefille M. Toto: winnend 5,50, plaats 1,90 2,40 1,60, koppel 58,50, trio 504.30. Derde koers, 1640 m: 1. Zustara D (E. Dragt) 2.12.7-1.20,9, 2. Anna V, 3. Zaza de Monpelou. Toto: winnend 3,50, plaats 5,80 3,90, koppel 25,20, trio 93,50. Vierde koera, 2040 m: 1. Zeeboy Z (F. van Klaveren) 2.45,6-1.21,2, 2. At Speed Dlepnow, 3. Yorkl Ulandia. Niet gestart: Upwey Fortuna. Toto: winnend 2,20, plaats 1,10 1,30 1,50, koppel 3.20, trio 32,70. Vijfde koers, 1640 m: 1. Alpha Chra- nita (A. de Wrede) 2.13,1-1.21,2, 2. Chenk Hanover. 3. Charlie Brown. Toto: winnend 2,30, plaats 1.50 1,50 1.50, koppel 7,70. trio 24.50. Zesde koers, 2440 m: 1. Clay Dirt (T. Carllewls Smeding) 3.21,7-1.22,7, 2. Andy la Plata, 3. Ares Wogmeer. Toto: win nend 3.50. plaats 1.30 1,40 1,40, kop pel 5,30, trio 38,40. Zevende koers, 2040 m: 1. Zetor D (C. Kamminga) 2.48,4-1.22,5, 2. Zelf- plaats 1.30 1,40 1,60, koppel 6,80, trio 45,00. Achtste koers, 2800 m: 1. Yme K (L Dooper) 3.52.0-1.22.9. 2. Zmanza Princess. 3. Wervelwind. Toto: win nend 2.50. plaats 2,00 1,50, koppel 3,50, trio 15,80. Negende koers, 1640 m: 1. Acer G (A. Bosscha) 2.16,4-1.23,4, 2. Aras de la Vesta, 3. Akka Tonnawerd. Niet ge start: Vincent First. Alfred A. Toto: winnend 2.30, plaats 1,10 1,20, kop pel 3,10, trio 20,20. Omzet totalisator 301.962.00 WS-spek 9-3-4-2-4. Uitbetaling: 287,30. WATERPOLO Wereldbeker dsmss In Christchurch (Nzl) Nederland-Hongarlje 14-11, Canada- Australlë 9-5. Stand: 1. Nederland 3-6, 2. Canada 4-6. 3. Hongarije 4-6, 4. Australië 3-2, 5. Verenigde Staten 3-2, 6. Nieuw- Zeeland 3-2, 7. Puerto Rico 4-0. WIELRENNEN WK In Gent Stayers profs, finale: 1. Clark (Aus) gangmaker Walrave (Ned) 65,829 km in 1.00.23, 2. Tourn/e (Bel) Debakker op 100 meter. 3. Brugna (Ita) Grlfonl op 1 ronde. 4. Betz (Wdl) Dippel op 4 ronden; 5. Breu (Zwi) Brazerol op 5 ronden; 6. Renosto (Ita) Corradln 5 ronden; 7. Steiger (Zwi) Luglngbuehl 6 ronden. Tandem amateurs, om de derde plaats: lllek/Hargas (Tsj) winnen In drie ritten van Sartl/Rampazzo (Ita) - 11,39, 10.88 en 11,04. Finale: Colas- /Magne (Fra) winnen in twee ritten van Grell/Buchtmann (Wdi) 10,90 en 11.07. Puntenkoers profs: 1. Wyder (Zwi) 17 punten. 2. Baffi (Ita) op een ronde. 55 punten. 3. Marcussen (Den) 42. 4. Günther (Wdl) 32. 5. Ilegems (Bel) 31. 6. Whitehead (Gbr) 22. 7. Doyie (Gbr) 15, 8. Marinello (Ita) 15. 9. Hess (Wdl) 9. 10. Sutton (Aus) 3. 11. Cornelisse (Ned) op twee ronden 29 punten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7