Portugezen treuren om verloren erfgoed Lebellen Burma >eren eeuwige trijd in jungle Nieuwe feiten maken gijzeling meer bizar Iran en Iraq praten eerst over agenda Kerk bemiddelt in arbeids conflict Polen Oppositie Chili wil massaal de straat op jjgjHTENLAND EcicbcSomant VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1988 PAGINA 5 Igende specialist Itse defensie dood [DEN Een Britse gepensioneer- -generaal is de negende emer van de Britse defensie- factant Marconi geworden die óf werd aangetroffen gevonden óf •loos verdween. De politie maak- [steren bekend dat de 60-jarige Ferry zichzelf in zijn woning te hebben geëlektrocuteerd. ns de Britse pers had Ferry ig tot geheime dossiers over een itionair nieuw vuurwapen. Een voerder van Marconi noemde tuiver gespeculeer" om Ferry's in verband te brengen met de of de verdwijning van acht an- •erknemers van het bedrijf. Mandela niet terug naar gevangenis KAAPSTAD ANC-leider Nelson Mandela, die op het ogenblik in het ziekenhuis ligt met tuberculose, gaat misschien niet terug naar de Polls- moor-gevangenis. De Zuidafrikaanse minister van voorlichting, Stoffel van der Merwe, hield gisteren de mogelijk heid open dat Mandela, als hij vol doende is hersteld, „elders buiten de Pollsmoor-gevangenis" zal worden on dergebracht. De 70-jarige Mandela werd op 12 augustus met tbc opgeno men in het Tygerberg-ziekenhuis in Kaapstad. Volgens artsen is hij inmid dels aan de beterende hand. Al jaren lang wordt aangedrongen op zijn vrij lating. Dorpshoofd gedood na collaboratie JERUZALEM Gemaskerde Palestijnen hebben gisteren een Arabische dorpshoofd vermoord, omdat hij zou collaboreren met de Israëlische bezetter op de wes telijke Jordaanoever. De moord op Said Hazazeh, hoofd van het dorp Yater bij Hebron, werd blijkbaar uitgevoerd door andere dorpelingen. Een dag eerder werd een boer, die werd ver dacht van collaboratie met de Is raëliërs uit zijn huis gesleept en met bijlen vermoord. Op de vraag wie verantwoordelijk was voor de moord, antwoordde de door Israel benoemde burgemees ter Abu Hamid: „Het hele dorp." Marcos wil terug, aandelen omlaag MANILA Ex-president Ferdinand Marcos van de Filipijnen heeft een offi cieel verzoek ingediend terug te mogen keren naar ziin geboorteland. Als reac tie op dit bericht ontstond gisteren een ware panieksituatie op de aandelen- beurs in Manila. Kennelijk hadden de handelaren alle vertrouwen in de stabi liteit van de regering van president Co- razon Aquino verloren. Marcos wil zich voor de rechtbank persoonlijk verdedi gen tegen de beschuldigingen, dat hij geld verduisterd zou hebben. Deskun digen schatten dat Marcos tijdens de periode dat hij aan de macht was zo'n twintig miljard gulden heeft verduis terd. Burundi geeft bloedbad toe KIGALI De leider van Burundi, majoor Pierre Buyoya, heeft gisteren in een radio-uitzending toegegeven dat Burundische soldaten, die allen behoren tot de Tutsi-stam, burgers van de Hutu-stam hebben gedood. Hij zei dat het aantal slachtoffers van de stammentwisten in het land kan stij gen tot boven de vijfduizend. Volgens Buyoya handelden de soldaten niet op bevel van de regering, maar ontstond de slachting toen ze de lijken ontdek ten van hun Tutsi-stamgenoten, die waren uitgemoord door Hutu. Bewe ringen dat slechts één stam verant woordelijk is voor het bloedbad zijn volgens Buyoya „absurd". DUSSELDORF De Westduitse fractievoorzitter van de li berale FDP in Düsseldorf, Achim Rohde, heeft gisteren na afloop van een zestien uur durende hoorzitting over de gij zelingszaak van vorige week verklaard dat één van de gang sters, Dieter Degowski, in Bremen een uur lang heeft zitten slapen in de vluchtauto terwijl zijn twee kameraden inko pen aan het doen waren. De twee gegijzelde bankemployé's zaten toen in de auto en de revolver van Degowski lag op de middenconsole. Bij de auto was op dat moment maar één agent aanwezig, die de situatie echter onvoldoende kon overzien. Rohde stelde de minister van binnenlandse zaken van Nordrhein-Westphalen, Herbert Schnoor (SPD), verant woordelijk voor het mislukte politiebeleid. De fractievoor zitter van de CDU, Bernhard Worms, heeft onomwonden het aftreden van Schnoor geëist. De gijzeling kostte aan drie personen het leven. fïERPLAW Khing is de coördinator Tde tien guerrilla-le- 1 die nu al veertig jaar fl leveren tegen de naanse regering. Hij naar wat graag praten het Nationaal Demo- [sch Front (NDF), de hcoepelende organisa- San de rebellen, waar- i hij algemeen secreta- is. Het hoofdkwartier 12J Manerplaw, de provi- *che hoofdstad van de Temaakte staat van de en-rebellen. iiieuws dat generaal Sein kort na zijn benoeming resident van Burma is af- jden, heeft de rebellen in Irplaw juist bereikt. Aung d nog niet dat ondertussen 14C|Jg Maung, een ander lid SI de heersende politieke J naar voren is getreden aider van het land en dat 2M heeft voorgesteld een re- 20ldum te houden over het ^partijenstelsel. Aung doet Jfcest opgewekt over te ko- 3ji wat enige moeite kost. llfebellen roepen al jaren de „beslissende overwin- op Rangoon nabij is. Nie- jld in de wereld is daar nog I onder de indruk, maar lég Aung benadrukt dat de ioudende protesten in het i de regering beheerste Snd van Burma een gun- rfeken zijn. De guerrillas 2fen nieuwe hoop. Hij ttlkt over het plan de ban- "Yiet de studentenbewegin- de grote steden nauwer halen. Zijn leger is be ide studenten op te leiden jde guerrilla-technieken t de oorlog in de jungle, [het feit dat deze jongeren langoon of Mandalay, hoe ze ook zijn, weinig I hebben om de gevaren Ihet Burmaanse oerwoud lerleven (om het over hun aevingskansen in de strijd naar niet te hebben) gaat luchtig voorbij. De re- staan volgens hem ster- Ban ooit. [telling wijst naar de tien ver- lende vlaggen die de af- lerlijke verzetsgroeperin- ,^J)innen het NDF vertegen- SSdigen. Trots hangen ze BBde muur van zijn slaap- l^Sek, tevens hoofdkwartier ^^de organisatie. De twee tste legers, de Karen en de "iin leveren samen meer 20.000 toegewijde en door geharde soldaten, vol- j|j| Aung. Hij zegt dat de gfl, de Mon, de Arakan, de pe Lahu en de Palaung i voor nog eens 10.000 Ze moeten het opnemen tegen een van de modernste wapens voorzien regeringsleger. Lay Saw Wee, een jonge woord voerder van de Karen, geeft evenals Aung toe dat het hen ontbreekt aan internationale steun. Wat de propaganda be treft verliezen de rebellen de strijd, omdat ze gewoonlijk te ver verwijderd zijn van de be woonde wereld. Het begint erop te lijken dat de rebellen nooit geheel ver slagen worden. De oorlog, ei genlijk meer een reeks kleine, gewaagde schermutselingen, duurt eindeloos voort. Het is mogelijk dat Burma op deze manier altijd een verdeeld en verarmd land blijft. De econo mie gaat ten onder in de cha os. Burma zou het rijkste en meest welvarende land van Zuidoost-Azië kunnen zijn, als het de kans kreeg zijn bodem schatten te winnen. Burma heeft grote hoeveelheden kost bare mineralen en olie, maar kan zijn rijkdommen niet be nutten door het nimmer afla tende oorlogsgeweld. Paperassen De wortel van alle onenigheid ligt in de Engelse „verdeel en heers"-politiek uit de tijd dat Burma een Britse kolonie was. De Engelsen maakten er een gewoonte van de stammen in de bergen te bevoorrechten boven de stammen in het laag land. Tijdens de Tweede We reldoorlog sloot de meerder heid uit de lagere gebieden zich dan ook aan bij Japan, terwijl de bewoners van het hoogland (met name de Ka ren) met de Engelsen mee vochten. Na de oorlog werd de eis van onafhankelijkheid niet ingewilligd, zodat de berg stammen de wapens opnamen, om aan onderdrukking vanuit Rangoon te ontkomen. De departementen van de Ka ren-regering en het NDF zijn gevestigd in paalhutten. Man moedig probeert men die een air van beschaving te verle nen. Volkomen versleten type machines worden telkens weer opgelapt. Verbazingwek kend hoge stapels met pape rassen moeten vanwege het vocht keer op keer worden ge kopieerd. Voor belangrijke gasten is er zelfs een gasten verblijf gebouwd, dat een goe de keuken heeft, omdat de kok afkomstig is uit een eer steklas Burmees hotel. Pas in het zelfgebouwde zie kenhuis tekent zich de wan hoop af waaraan deze mensen ten prooi moeten zijn. Koortsi ge soldaten (malaria) liggen op de grond af te wachten wat het lot beslist. Hun genezing zal zeker niet te danken zijn aan medisch ingrijpen. SIMON FREEMAN (c) The Times, Londen ■zijn De voornamelijk houten huizen in het oude stadsdeel van Lissabon gaan meedogenloos in de vlammen op. In de belangrijkste winkelstraat van Portugal, de Rua do Carmo, gapen nu grote zwarte gaten. BARCELONA In het hart van de Portugese hoofdstad gaapt een groot zwart gat. Door de enor me brand is gisteren on geveer tienduizend vier kante meter met kerken, ouderwetse warenhuizen, grote en kleine winkels, restaurants, historische gebouwen en kantoren in de as gelegd. Hier waren de cafeetjes waar tientallen jaren geleden de in tellectuelen van Portugal, zo als de grote dichter Fernando Pessoas, met elkaar debatteer den. „Het zal lang duren eer de wonden geheeld zijn", zei premier Anibal Cavaco Silva bij de trieste aanblik van de stad. Bij de brand, die gisteroch tend rond zes uur in een groot warenhuis, uitbrak, kwam één persoon om en raakten 29 mensen, voornamelijk brand weerlieden, gewond. Zes van de gewonden zijn er ernstig aan toe. Honderden mensen hebben hun huizen in de vlammenzee zien verdwijnen. Daarnaast zijn voorlopig ook nog eens zo'n 2.000 mensen met een baan in de verwoeste winkels en warenhuizen zonder werk. Pas na tien uur slaagden de ruim 800 brandweerlieden erin de vuurzee onder contro le te krijgen. Moedeloos zetten de brandweerlieden zich voor een korte pau ze neer op de trap van een kerk. FOTO: AP De eigenaar van het bewuste warenhuis is gearresteerd. De politie vermoedt dat hij de brand heeft gesticht om ver zekeringsgelden te beuren. Drie jaar geleden heeft de man ook al een van zijn be drijven in brand gestoken om de verzekering op te lichten. De bewoners van de wijk Chiado werden op last van de brandweer geëvacueerd. Een groot deel van de huizen en winkels in deze wijk hadden een houten structuur. Oud en jong renden door de straten met alles wat zij aan persoon lijke bezittingen konden mee dragen. Personeel van banken in de wijk droeg papieren en archieven naar kantoren die buiten het bereik van de vlammen lagen, terwijl de brandweer het dak van de na tionale bank van lening nat spoot om te voorkomen dat het gebouw vlam zou vatten. De brandweer ondervond zeer gróte moeilijkheden bij de bluswerkzaamheden omdat het oude stadscentrum bestaat uit zeer nauwe middeleeuwse straatjes. Volgens het gemeen tebestuur van Lissabon is het de grootste ramp sinds 1755, toen een groot deel van de stad door een aardbeving werd verwoest. President Ma rio Soares heeft zijn vakantie in de kuststreek Algarve on derbroken om zich persoon lijk op de hoogte te stellen van de catastrofe. van wat hij zegt hoeft i serieus genomen te Jen. Het NDF is al sinds oprichting in 1970 een poop. De in het NDF ver- Be legers kunnen onmoge- 80.000 man sterk zijn. Het iste deel van de tijd zijn ze f elkaar te bevechten, in |s van de regering. Boven- 4 zijn de guerrillas slecht jpend, hebben zij nauwe- 1 medische voorzieningen ■echten zij op gevaarlijk GENEVE Delegaties van Iran en Iraq heb ben in Genève de eerste echte ronde van de vredesonderhandelingen voortgezet. In die eer ste zittingsronde, die gisteren werd geopend, moet een agenda worden opgesteld voor het verdere verloop van de besprekingen. Na het eerste overleg gedeeltelijk direct en gedeeltelijk met VN-functionarissen die pen delden tussen de in afzonderlijke kamers ver blijvende delegaties verklaarde VN-secreta- ris-generaal Pérez de Cuéllar dat „beide partij en serieus zijn en dat ze werkelijk interesse hebben in het vinden van een oplossing". De onderhandelingen werden geopend in de raadzaal van het voormalige paleis van de Vol kerenbond, onder een plafondschildering die de overgang van oorlog naar vrede voorstelt. On der dit schilderij zijn meer vredesverdragen tot stand gekomen, zoals voor Korea (1954) en Af ghanistan in april van dit jaar. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer Zo'n schouwspel heeft Peer de Schuymer nog nooit gadege- jien. Daar daalt van de heuvel af een wonderlijke stoet. Voor in oopt een Indiaan, die met luide bekkenslagen ruim baan 45|kt. Dan volgt, hoog te paard gezeten, een met kostbare kle- j uitgedoste ruiter; twee bedienden houden een reusachtig i (pescherm boven zijn hoofd. Daarachter volgen anderen te enz.enz. een onafzienbare stoet. „Zeker een of ander opper hoofd". fluistert de chirurgijn.. Maar Peer ziet, hoe het meisje, dat hem zojuist heeft bediend, een diepe buiging maakt en hij antwoordt zacht: „Nee. geen opperhoofd. Dit moet de koning zijn; de nazaat van de grote El DoradoHeeft de koning deze woorden gehoord? Terwijl hij de twee vreemdelingen passeert kijkt hij hen onderzoekend aan. Zwaargewicht gewogen De Colombiaanse trainer Elgin manoeuvreert de poten van een olifant bovenop de weegplaten. De speciale weegschaal wordt normaal gebruikt om vrachtwagens op de snelweg te wegen. GDANSK Een bemid delaar van de katholieke kerk in Polen heeft een ontmoeting gehad met de leider van Solidariteit Lech Walesa om een ein de te maken aan de voort durende acties in de ha ven van Gdanks. Het is niet bekend of bemidde laar Stelmachowski, die vóór zijn komst naar Gdansk twee keer een gesprek had met hoge regeringsfunctionarissen, instructies ot een boodschap van de regering heeft meege kregen. Intussen ziet het ernaar uit dat de Poolse stakingen aan het verlopen zijn. De meeste sta kers in de kolenmijnen en staalindustrie hebben gisteren hun actie opgegeven en geen confrontatie geriskeerd met troepen van politie en leger die naar hun bedrijven waren gestuurd om de arbeidsonrust te breken. De oproerpolitie begon in de nacht van woensdag op don derdag, gewapend met knup pels een einde te maken aan de stakingen in de miinen in het zuiden en de stakers te dwingen de bedrijfsterreinen te verlaten, wat in de meeste gevallen zonder veel geweld lukte. De acties in de staalfa briek Nowa Huta, bij Krakow, en in de haven van Szczecin duurden nog even voort, maar in de loop van de dag werden die beëindigd. In de haven van Szczecin be gon een eerste voorzichtig ge sprek tussen een stakingscomi- te en de havendirectie. Een vakbondsman deed er echter zijn beklag over dat twee sche pen met ordetroepen in de ha ven bleven liggen nadat een begin was gemaakt met onder handelingen. In drie mijnen rond Jastrzebie zijn nog acties aan de gang. In een vierde mijn, de Moszczeni- ca, waar de meeste stakers hun actie gisteren tegenover de overmacht van politie opga ven wisten zo'n veertig stakers zich aan het oog van de orde troepen te onttrekken. Zij bar ricadeerden zich in een van de mijnschachten, waar zij zich nog steeds bevinden. Airbus maakt rechtsomkeer PARIJS Een Airbus A-320, van luchtvaartmaatschappij Air France, heeft gisteren op een vlucht van Parijs naar Amsterdam rechtsomkeer moeten maken, omdat de twee boordcomputers aangaven niet meer goed te functioneren en er zonder reden brandalarm werd gegeven. SANTIAGO De oppositie in Chili heeft grootscheep se demonstraties aangekondigd om te protesteren tegen de vrijwel zekere presidentskandidatuur van generaal Pinochet. De 72-jarige generaal zal binnenkort door de legerleiding als kandidaat worden aangewezen. Als de Chileense bevolking in een voor oktober gepland re ferendum Pinochet steunt, mag hij nog eens acht iaar presi dent blijven. Wordt hij afgewezen, dan moeten volgend jaar vrije verkiezingen worden gehouden met meerdere kandida ten. De demonstraties waartoe nu is opgeroepen, zijn mogelijk omdat de Chileense regering gisteren de noodtoestand die bijna vijftien jaar van kracht is geweest heeft opgeheven. Toch is de oppositie nog niet zo gerust op de uitslag van het referendum. Bijna de helft van de kiezers heeft nog geen keuze gemaakt en in het verleden heeft de sterke verdeeld heid van de oppositie de militairen in de kaart gespeeld. Bo vendien reist Pinochet al maanden het land af en opent hij aan de lopende band nieuwe wegen en scholen en schenkt hij aan arme Chilenen huizen. De oppositie kan daar alleen een nieuw verworven eenheid en beloftes tegenover stellen. Een lichtpuntje is echter dat drie militaire collega's van de president niet zo gelukkig zijn met de volksstemming over slechts één kandidaat in de persoon van Pinochet. Generaal Fernando Matthei van de luchtmacht, admiraal Toribio Me rino van de marine en generaal Rodolfo Stange van de para militaire politie, hebben herhaaldelijk kenbaar gemaakt lie ver een door de militairen gesteunde burgerkandidaat te zien. In elk geval zouden zij van Pinochet hebben geëist dat als hij opnieuw tot president wordt gekozen, hij aftreedt als bevelhebber van het leger en verder door het leven gaat als burgerpresident.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5