Zoeterwoude benoemt eerste ombudsvrouw Vechtgala in De Fluit dagpuzzel Bijna-Thuis-Huis nog zonder bewoners Leo Kannerschool wil veilige weg Kerkbestuur Oud Ade vraagt subsidie voor restauratie Sint Bavo-kerk Financieel perspectief Leiderdorp is gezor LEIDEN OMGEVING CikbeSoti/UMil VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1988 PAG1 Ovenschotel met tomaten, aardappelen en kaas - ijs met chocolade (vegetarisch) Tomaten, kaas en aardappe len vormen een heerlijke ve getarische combinatie; bet is er nu de tijd van het jaar voor. De benodigdheden voor twee personen zijn: 0,5 tot 1 kg aardappelen, zout, 500 g to maten, ui, basilicum, zachte margarine, 2,5 dl melk, 20 g bloem, 20 g margarine, 150 g geraspte kaas, peper; 2 porties vanille-ijs, 2 lepels likeur (koffie, cacao of vruchten) of limonadesi roop, 2 lepels chocoladevlok ken (2 waaierwafels). Schil de aardappelen, kook ze gaar met zout en laat ze afkoe len. Dompel de tomaten in ko kend water en ontvel ze. Maak de ui schoon, snijd hem fijn en meng hem met basilicum. Vet een ruime ovenschaal in met zachte margarine. Snijd de aardappelen in plakjes van een halve centimeter. Zet de melk op. Meng een klont vrij papje van bloem en weinig koud water, schenk er al roerende wat hete melk bij en doe het mengsel bij de ove rige melk in de pan. Laat de saus twee minuten zacht ko ken, onderwijl roeren. Schuif een sudderplaatje onder de pan en roer de margarine en de helft van de kaas door de saus. Maak deze op smaak af met zout en peper. Houd de saus warm en roer er geregeld in, zodat er geen vel op komt. Leg ongeveer de helft van de aardappelen in de ovenschaal. Verdeel er de helft van de saus over. Leg daarop de in grove plakken gesneden toma ten en strooi daarop de ui met basilicum, zout en peper. Be dek de tomaten met de rest van de aardappelen en leg daarop de rest van de saus. Be strooi de schotel met de over gebleven kaas, leg er een dek sel op en zet hem een half uur in een oven die op 6 of 225° staat. Haal de laatste tien mi nuten het deksel van de schaal, zodat er een lichtbruin korstje op het gerecht kan ko men. Doe de porties ijs in coupegla zen en schenk er de likeur of limonadesiroop over. Bestrooi het ijs met (pure) chocolade vlokken en steek er desge wenst een waaierwafel in. JEANNE MAGISCH FIGUUR In elk vakje dient een letter te worden ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkre gen kunnen worden: Oe tussen haakjes geplaatste ge tallen geven de plaats van verticale invulling aan. 2. (6) anekdote; 4. (4) voeringstot; 6. (2) aap met lange snuit en kor te staart; 8. (1) elektriciteitsgeleider; 9. (3) stuk grond; 10. (5) inhoudsmaat; 11. (7) plezier. OPLOSSING •|0| u tjetii 01 lieaojed 6 'Jopnp -uo3 8 Ijjjpueuj g l|auBS f 'dooi z Hazerswoude onteigent Rijndijk 21 HAZERSWOUDE Het voormalige bordeel Rijn dijk 21 zal worden ontei gend, indien de eigenaar niet instemd met een schikking in der minne. De mogelijkheid daartoe is ontstaan door een Ko ninklijk Besluit van 10 juni dat de ruimte biedt langs gerechtelijke weg de panden 19 en 21 te ontei genen. De officiële reden voor de ont eigening is dat het pand moet plaatsmaken voor de aanleg van een verbindingsweggetje tussen Groenenstein en Mo lenlaan. Dit oude plan werd van stal gehaald toen in het pand een bordeel werd geves tigd. Het gebouw is overigens vorig jaar grotendeels afge brand. Ook om,te voorkomen dat op dezelfde plek weer een bor deel wordt gevestigd, is de ge meente verder gegaan met de administratieve procedure. De gemeenteraad reageerde gisteravond opgelucht op dit toegevoegde punt aan de agen da. Men sprak de wens uit dat snel zal worden begonnen met de procedure. Burgemeester J. W. van der Sluijs kwam daar aan tegemoet met de medede ling dat vandaag al wordt be gonnen. Progressief Zoeterwoude: Sluit Weipoortseweg af ZOETERWOUDE De raadsfractie van Progres sief Zoeterwoude wil dat de Weipoortseweg zo snel mogelijk wordt afgesloten voor doorgaand verkeer. T. Ringersma kwam tij dens de raadsvergadering gisteravond met een voor stel van die strekking. „De weg verkeert in bijzon der slechte staat en wij mo gen niet meer de verant woordelijkheid nemen voor de veiligheid van de mensen die er gebruik van maken", aldus de heer Ringersma. Het afsluiten van de Wei poortseweg is volgens burge meester Houdijk echter niet uitvoerbaar. „Maatregelen van welke aard dan ook kunnen uitsluitend genomen worden door de provincie. Ik kan u nu al verzekeren dat er voor de afsluiting absoluut geen toestemming zal ko men. Tevens vraag ik me af of de bewoners van de Wei poortseweg niet de eerst ge dupeerden zijn bij afslui ting". Ringersma was het er mee eens dat de inbreng van de bewoners van belang is. Toch is hij bereid ver te gaan omdat anders vóór de winter er geen verandering in de si tuatie zal komen. „De kwali teit van de weg is bijzonder slecht, het is echt een ramp. Moeten er eerst ongelukken gebeuren alvorens er wèl wat gebeurt", zo stelde Rin gersma. Houdijk bleef erbij dat er op korte termijn geen verande ring komt in de situatie. De raad kon zich uiteindelijk vinden in de toezegging dat het college gaat overleggen met de provincie om nog voor de winter tot een oplos sing te komen. Botbreuken bromfietsers WASSENAAR Twee bromfietsers zijn gisteren op vrijwel indentieke manier in Wassenaar aange reden en liepen daarbij botbreuken op. Een 17-jari- ge jongen uit Wassenaar reed rond het middaguur op het fietspad langs de Rijksstraatweg richting Leiden, toen een 60-jarige automobilist uit dezelfde plaats vanaf die weg rechtsaf sloeg naar de Van Zuylen van Nijeveltstraat. Daarbij zag hij de brom fietser over het hoofd. Een botsing was onvermij delijk. De jongen brak zijn heup en een been. Hij werd naar het Academisch ziekenhuis in Leiden vervoerd. In de loop van de middag deed zich eenzelfde on geluk voor. Een 51-jarige Leidse automobiliste sloeg vanaf de Rijksstraatweg linksaf de Houtlaan in. Verblind door de zon zag zij een 16-jarige brom fietser uit Voorschoten en zijn even oude passagie- re uit Exloërveen niet aankomen over het fietspad. De jongen brak bij de botsing een been, het meisje liep lichte verwoningen op. Beiden werden ver voerd naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Lisse verandert straatnamen LISSE De raad van Lisse is giste ren akkoord gegaan met het veran deren van splinternieuwe straatna men. Zo wordt de Fien de La Mar- straat een dreef; het Anne Frank- plein een straat en de Anna Blaman- straat een dreef. De heer B. Kortekaas (CDA) vroeg aan het college waarom de straat op het domein van het voormalige Hui ze ter Beek ook Ter Beek gaat heten en niet genoemd wordt naar Pastoor Sentenie, de bouwer van de kerk van de H. H. Engelbewaarders. Vol gens de burgemeester past de naam „Ter Beek" meer bij de geschiedenis van het domein. Besloten werd ook, dat de Vereni ging Filmhuis Lisse tot 1 januari 1993 een garantiesubsidie van dui zend gulden per jaar krijgt. J. van der Voet (PvdA/PI| grote waarde aan het Filn hechten en dat de gemeentel^ daad de helpende hand rnoetL om ervoor te zorgen dat dezf ziening behouden blijft. De s is nodig omdat het Filmhui» ruimte wil huren in het l Poelhuys. De planning nieuwbouw en verbetering i gisteren ook vastgesteld. J. Voet (PvdA/PPR) had daaijff op. Hij zei het plan niet te betj in vergelijking met het wol hoefte-rapport. „Het is geeiji] wichtig plan". Wethouder L wees erop dat het plan een ;riode bestrijkt, met een zekj ZOETERWOUDE Me vrouw B. van Straalen- van Waard is de eerste Zoeterwoudse ombuds- functionaris. Gisteravond ging de gemeenteraad akkoord met haar benoe ming. Mevrouw van Straalen is 41 jaar, moe der van 3 kinderen en woonachtig te Leider dorp. De benoeming geldt voor één jaar en gaat per 1 september in. De ombudsfunctionaris heeft tot taak klachten over ge meentelijke organen en amb tenaren te onderzoeken, bur gers aan te horen, hen te ver wijzen, uitleg of raad te ge ven en desgewenst te bemid delen. Indien een burger zich tot de ombudsfunctionaris wendt onderzoekt deze bin nen 14 dagen of de klacht voor behandeling in aanmer king komt, dan wel doorver- wijziging naar een andere in stantie noodzakelijk is. De ombudsfunctionaris krijgt een grote vrijheid en brengt uiteindelijk van haar bevin dingen rapport uit aan het college van B. en W. Het col lege is overigens niet ver plicht de adviezen van de ombudsfunctionaris op te volgen. Mevrouw B. van Straalen- van Waard volgt momenteel het laatste jaar van de studie „Volwassenen educatie en voorlichting" aan de Leidse universiteit. Ze zal 16 uur per maand gaan werken. Hoe dat wordt ingevuld is nog niet duidelijk. Over haar sollicitatie zegt ze zelf: „Ik heb een dienstverle nende instelling. De ombuds functie, of dat nu landelijk of plaatselijk is, vind ik uiterst nuttig. Ik zal me snel probe ren in te werken in de Zoe terwoudse situatie. Ik heb er echt zin in". p. Leliveld is de coördinator van de vrijwllligersgroep die zich inzet voor het Bijna-Thuis-Huis in Nieuwkoop. foto: wim van noort NIEUWKOOP Het „Bijna-Thuis-Huis" in de Fleurstraat in Nieuwkoop kent nog geen bewoners. Het huis is in april offi cieel geopend en biedt mensen die nog maar kor te tijd te leven hebben en thuis niet ondergebracht kunnen worden, een op vang in de huiselijke sfeer. Familie en vrienden kunnen in en uit lopen en van een ziekenhuissfeer is geen sprake. Het Bijna-Thuis-Huis is het enig in zijn soort in Nederland en is een initiatief van de Nieuwkoopse huisarts P. Sluis die zich al lange tijd met ter minale zorg bezighoudt. Het huis maakt deel uit van een proefproject. Het doel daarvan is mensen die niet lang meer te leven hebben zoveel moge lijk thuis te laten wonen. Is dat niet mogelijk dan is een Bijna-Thuis-Huis een oplos sing. Hoewel het huis op dit moment nog leeg is wordt er hard gewerkt aan het project. Regelmatig zijn er lezingen, vergaderingen en cursussen om medewerkers en omwo nenden te informeren over het huis. Er is overigens inmiddels contact met een mogelijke be woner voor het huis. Het huis bestaat uit twee pre mie C-woningen die samen zijn gevoegd en waar nog een vleugel is aangebouwd. Er zijn vijf kamers voor mensen die terminale zorg vragen, een huiskamer met televisie en ra dio, een keuken, twee badka mers, een ruimte voor admin- stratieve doeleinden en een vergaderzaal. Zes vrijwilligers dragen de zorg voor het huis. Amerikaans De organisatie van het huis in Nieuwkoop maakt deel uit van de Stichting Nederlandse Hos pice Beweging waar dr. Sluis voorzitter van is. Deze stich ting is voortgekomen uit de Stichting Dr. Elisabeth Kü- bler-Ross Beweging. Kübler- Ross is een Amerikaanse arts psychiater die zich bezighoudt met de laatste levensfase en stervensbegeleiding. Sluis maakte kennis met haar toen zij een lezing gaf in Am sterdam. De Nieuwkoopse huisarts verdiepte zich in de firoblematiek rond de termina- e zorg en richtte de landelijke stichting op. De ideeën van Sluis over terminale zorg wer den gerealiseerd en zo kwam er een Bijna-Thuis-Huis in Nieuwkoop. „Mensen die bijna dood gaan vallen vaak tussen wal en schip wat de verzorging be treft", vertelt P. Leliveld, coördinator van de vrijwilli- gersgroep. „De dood wordt weggeschoven. Wij vinden dat de dood meer in het leven ge plaatst moet worden. Je moet mensen die bijna dood gaan niet wegstoppen maar probe ren thuis te houden. Ze moeten hun laatste levensfase in huiselijke sfeer, omringd door familieleden en vrienden, kunnen doorbrengen. Dat is het beste", aldus Leliveld. Moeilijk De coördinator geeft echter toe dat dat niet altijd mogelijk is. Gezinnen zijn kleiner ge worden, mensen mobieler, waardoor de familie vaak ver-, der weg is komen te wonen. Dat bemoeilijkt thuiszorg. Een alternatief is het creëren van een „eigen huis": het Bijna- Thuis-Huis dus. De zes vrijwilligers van het huis zijn een aanvulling op de bestaande hulpverleners. Leli veld: „De mensen die in het huis gaan wonen, houden hun eigen huisarts en verplegers". Er is dan ook geen speciale huisarts aan het huis verbon den. De coördinator benadrukt nog eens dat de dood niet wegge stopt moet worden. „Het leven van alle dag gaat gewoon door.' Daarom staat het Bijna-Thuis- Huis in een gewone woonwijk en zijn er buren en spelen er kinderen op straat", aldus Le liveld. De buren hebben in middels al op allerlei manie ren met het huis kennis ge maakt. „Het moet vooral niet zo zijn dat ze het eng vinden of dat er zachtjes moet worden gedaan in de omgeving van het huis. Dat is niet bedoeling. Alles moet gewoon doorgaan". Het huis krijgt waarschijnlijk subsidie van de gemeente. Tij dens een huis-aan-huis actie werd een tijdje geleden 11.167,75 gulden opgehaald en er is een groot aantal mensen donateur geworden van de stichting. De Leidse universiteit is op het ogenblik bezig met een on derzoek naar de kosten van een Bijna-Thuis-huis. „De er varingen met het huis moeten leren of het succes heeft. We willen opgenomen worden in het systeem van de gezond heidszorg zodat het in de toe komst in het ziekenfondspak ket terecht komt", vertelt de coördinator. Dat nog niemand in het huis woont, vind Leli veld niet zorgwekkend. „Na tuurlijk heeft de onbekend heid met een Bijna-Thuis-Huis hier mee te maken. Het heeft zijn tijd nodig", aldus Leliveld. JULIA VAN BOHEMEN Enkele deelnemers van het gala van de Leidschendamse gevechtsportverenigingen. LEIDSCHENDAM De ge zamenlijke gevechtsport-vere- nigingen in Leidschendam houden morgen een gala in sportcentrum De Fluit. Er zijn demonstraties judo van judo- vereniging Shi-Han, waarna Sportstudio Be-Fit het trainen van kick-boksen en boksen laat zien. Judovereniging Kian Schi toont haar trainingsme thoden. Sula, een vereniging voor Hapkido, een gevechts- port van Koreaanse afkomst laat trap-, stoot-, wp klemtechnieken zien, v. Ruud Muller de demons_ afsluit door het tonen vl staaltje Kyokyshin-i Aanvang 14.00 uur. Tf f 2,50 per persoon. OEGSTGEEST Het be stuur van de Dr. Leo Kan nerschool heeft het colle ge van burgemeester en wethouders van Oegst- geest verzocht om de ver keerssituatie op de Ende- geesterstraatweg te verbe teren. Het gaat onder meer over het aanleggen van uitvoegstroken, een voetgangersoversteek plaats bij de bushalte, het plaatsen van verkeersbor den van het type „overste kende kinderen" en het snoeien van groen waar door het uitzicht beter wordt. Het Oegstgeester college ziet alleen heil in het plaatsen van borden. De tuin dient volgens B&W door de school onder houden te worden, de uitvoeg stroken en de oversteekplaats komen de verkeersveiligheid niet ten goede. Het Oegstgees ter hoofd van de rijkspolitie, de heer Gelderblom, stelt dat de weggebruikers ter plaatse geen zebra verwachten, omdat de Endegeesterstraatweg niet in de bebouwde kom ligt. „Bo vendien zou die oversteek plaats veel te plotseling na een bocht opduiken. Als er boven dien uitvoegstroken komen betekent dat ook nog dat de weg verbreed wordt tot vier rijbanen. Dat is allemaal wat te veel van het goede", vindt de heer Gelderblom. CDA-Zoeterwoude: Haast maken met monumentenbeleid ZOETERWOUDE Het CDA-gemeenteraadslid J. Berkouwer wordt het de hoogste tijd dat Zoeter woude met een duidelijk monumentenbeleid komt. Regelmatig wordt wel ge constateerd dat restaura ties noodzakelijk zijn, maar er is nauwelijks geld voor. Hoewel het college de komen de tijd voorstellen mag ont wikkelen kwam mevrouw Berkouwer toch al met enkele „voorzetten". Zo kan gedacht worden aan soort gemeentelij ke steunfonds, het verkrijgen van extra gelden door het aan wijzen van beschermde dorps- gebieden en aanwending van het fonds stads- en dorpsver nieuwing. Ze kreeg steun van A. Kolff van Progressief Zoeterwoude. „De monumenten baren ons grote zorgen. Ik woon hier nu ruim 15 jaar en in die tijd heb ik het dorp schrikbarend ach teruit zien gaan. Karakteristie ke panden dienen zoveel mo gelijk behouden te blijven. Het is hoog tijd voor een eigen be leid". Het college kondigde na der onderzoek aan. De raad ging nog niet akkoord met een voorbereidingsbesluit om de bouw van twee huizen aan de Loethe mogelijk te ma ken. Eerst wil de raad duide lijkheid hebben over de gevol gen voor de woningcontingen ten. De raad wil eerst een to taalbeeld van bijvoorbeeld de gevolgen voor de wijk Bloem- weide. Ook elders gaat ge bouwd worden plan Aloysi- usschool en mogelijk aan de Hoge Rijndijk terwijl de ge volgen voor de contingenten onduidelijk zijn In de commissie openbare werken en volkshuisvesting op donderdag 1 september komt de zaak weer aan de orde. Compost- fr actie loOpt a goed in Hazerswouïé HAZERSWOUDE -t8 onlangs in" Hazers\k begonnen compost# actie aktie loopt zeeif Inmiddels zijn er a[r vaten verkocht, t^ was gerekend op H; maal 100 vaten. Delr is opgezet om de aa ding van afval aan dr meentelijk Vuilveif ding tegen te gaan. lopen jaar is de stroo; val met 600 ton (15 cent) gestegen. Dat kent een flinke kj post. Bovendien wil d meente op deze nf het hergebruik van i( stimuleren. Behalve de gemeente, H ook de burgers voordei de actie. Zij krijgen he(i postvat aangeboden mf] korting van 50 gulden. I meente denkt deze subsi ruim één jaar terug te v nen, omdat het mindj aanbieden bij de vuilvc ding. Overigens werden groeiende stroom afval avond tijdens de raad: dering vragen gesteld c C. Poot (CDA). Hij will ten of betere voorlichtii bijdragen tot vermii van de stroom afval. Als beeld noemde hij dat 21 het afval uit papier 1 Hiervan wordt maar ee tie apart opgehaald en bruikt. Wethouder P. A. Th. v Werf stelde dat de gei veel doet in dit kader dat ook voor de gemee kosten hoog worden. Hi de er aan toe dat ook ten voor de burger v< aanbieding van grof vui gemeentewerf wel een hoger kunnen wordei verschil tussen wat meente betaald en de wordt te hoog. OUD ADE Het kerkbestuur van de parochie van Sint Bavo in Oud Ade heeft het gemeen tebestuur verzocht om een fi nanciële bijdrage voor de res tauratie van de kerk. De daken van de Oud Adese kerk en de pastorie zijn on langs voor bijna 170.000 gulden opgeknapt. Dit bedrag is in zijn geheel door de dorpsge meenschap van Oud Ade op gebracht. Thans wordt de bui tenzijde van de kerk gereno veerd, hetgeen 350.000 gulden vergt. Als het financieel haal baar is, krijgt volgend jaar ook de binnenzijde een opknap beurt. Omdat het fraaie kerkje voor Oud Ade en haar inwo ners van grote betekenis is, heeft de gemeenteraad vorig jaar al een aanvraag tot plaat sing op de monumentenlijst gesteund. Het kerkbestuur vraagt nu financiële medewer king aan de gemeente omdat de reserves van de parochie inmiddels zijn uitgeput. LEIDERDORP De scheidende Leiderdorpse wethouder van financien J. Bezemer (PvdA) laat de gemeente in een finan cieel gezien gezonde toe stand achter. Dat bleek gisteren bij de presentatie van de Leiderdorpse be groting voor 1989. De wet houder kon dat nog net zelf als lid van het college doen, aangezien hij in sep tember afscheid neemt. De behandeling van de begroting in oktober laat hij aan zijn opvolger over. mende jaren ziet er tamelijk gunstig uit. Overigens was het iets minder makkelijk de be groting voor 1989 rond te krij gen aan op grond van de Voorjaarsnota mocht worden verwacht. Er waren enkele te genvallers. Zo werd het onder houd van plantsoenen en we gen aanzienlijk duurder, zon der dat de uitkering van het gemeentefonds daarin voor ziet. Er werden enkele kleine bezuinigingen toegepast tot- een bedrag van 73.000 gulden. Ook werd wat minder geld voor toekomstige uitgaven ge reserveerd. De Leiderdorpse burgers zullen van die ingre pen weinig merken. De tarie ven voor de onroerend belasting zullen in 198 worden verhoogd. De g< te is erg gelukkig met ai wijziging, die bepaalt maximale opbrengst va belasting per 1 januari gekoppeld aan de wooni Die mag dan gemiddej woonruimte niet meer gen dan 475 gulden. Dji wordt de gemeente va extra werk verlost.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 10