jjcldócSoiiAcmt STAD OMGEVING Alternatief verzorgingshuis stap dichterbij reiden krijgt plannen ïjloever op tijd af Het wordt steeds moeilijker vrijwilligers aan te trekken Uitgekiend schrijfgerei DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1988 PAGINA 9 EAUTO VAST ONDER VIADUCT •overlast na onweersbuien Het onweer van de afgelopen nacht heeft pillende plaatsen voor overlast gezorgd. Een d kwam even na drie uur vast te zitten on- toorviaduct over de Dr. Lelylaan waar 60 water stond. De motor van de auto was ind tegen als dat vocht en sloeg af. Er moest e politiewagen aan te pas komen om de auto en. b Willem de Zwijgerlaan was sprake van wa lst. Her en der stonden na het onweer stuk- blank. Personeel van de gemeente kwam er |s om de riolering te controleren. Het water is 3 van tijd gezakt. Gedurende het onweer 5 en drie uur ging een groot aantal daar- _>elige alarminstallaties af. Volgens comman- kark heeft de brandweer geen extra werk ge- de hevige regenval. Alle studentenhuizen pas in 1992 brandveilig LEIDEN Pas in 1992 zullen alle studentenhuizen van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) brandveilig zijn. Dat staat in een notitie naar aanleiding van de brand aan het Rapenburg, waarbij enige tijd geleden een kapperszaak geheel uitbrandde. Naburige stu denten maakten zich toen ernstig zorgen over de brandveiligheid van hun huis. In overleg met de brand weer is afgesproken dat jaarlijks 300 tot 400 kamers van de SLS brandveilig worden gemaakt. Dit hangt samen met een groot renova tieproject van de SLS. De slechtste huizen worden het eerst aangepakt. Gewonde bij aanrijding LEIDEN Een 66-jarige in woner van het Brabantse He- del is gistermiddag even voor half drie gewond geraakt bij een aanrijding op het kruis punt Lelylaan-Vierlinghlaan. De man is met glasscherven in zijn gezicht naar het AZL overgebracht. Hij zat als passa gier in de auto van een 33-jari- ge Zoetermeerder die over de Lelylaan richting Haagsche Schouw reed. Een 18-jarige Leidse die met haar auto van af de Vierlinghlaan linksaf wilde slaan verzuimde hem voorrang te geven. Beide au to's raakten zwaar beschadigd. Infokab nog paar dagen op de kabel ALPHEN AAN DEN RIJN - Het dinsdag failliet verklaarde Infokab staakt naar verwachting binnen enkele dagen de uitzending van kabelkrant in Alphen en enkele omliggende gemeen ten. Het is nog onduidelijk wanneer In fokab definitief stopt met uitzenden. Volgens een woordvoerder van de ge meente Alphen betreurt men daar „ten Zfeerste" dat Infokab van de kabel ver dwijnt. „Uit reacties is gebleken dat vrij veel mensen er regelmatig naar keken. Aan een nieuwe kabelkrant zullen wij zeker meewerken". Alphen gaat er vanuit dat het faillisse ment de gemeente zo'n 10.000 gulden kost. „We hebben de curator een vorde ring gestuurd, maar dat zal wel niets opleveren". Berooide Zwitser strandt in Leiden LEIDEN Een 21-jarige Zwitser heeft de afgelopen nacht noodgedwongen doorge bracht bij de Leidse politie. De jongeman was maandag in Amsterdam al zijn geld on geveer 6.000 gulden in een bordeel kwijtgeraakt. Hij was op weg naar de ambassade van zijn land in Den Haag om er een reisbiljet naar huis op te halen, maar slaagde er niet in daar op tijd aan te komen. Volgens een politiewoordvoer der zal hij de thuisreis van daag een ervaring rijker en veel geld armer aanvaar den. Rijnland op tv LEIDEN Omroep Rijnland gaat tot eind oktober drie driewekelijkse televisie-uit zendingen op zaterdag verzor gen. De uitzendingen duren steeds een uur. De eerste helft van de uitzending wordt ge vuld door de Vereniging Sa menwerkende Nederlandse Universiteiten (VSNU). Het tweede gedeelte bestaat uit een eigen regionaal program ma van Rijnland. Komende zaterdag is dat gewijd aan de Peurbakkentocht, de toe komst van Rijnland tv en aan actueel nieuws. Het program ma wordt via kanaal 2 uitge zonden, vanaf 18.00 uur en op zondag op dezelfde tijd her haald. Afgestudeerden bestuurskunde LEIDEN/ROTTERDAM - Ma- riëtta Glim krijgt op 24 septem ber als eerste Leidse afgestu deerde in de bestuurskunde haar bul uitgereikt. De allereer ste afgestudeerden in deze rich ting waren vier Rotterdamse studenten die gisteren hun bul hebben gehad. Bestuurskunde is vier jaar geleden van start ge gaan aan de Rotterdamse Eras- musuniversiteit en de Rijksuni versiteit Leiden die daarvoor een gemeenschappelijk pro gramma hadden ontwikkeld. Voor deze volledige studierich ting bestaat veel belangstelling. Ermelden zich jaarlijks 180 a 200 studenten aan. DEN Het alterna- e verzorgingshuis ir ouderen op Zijloe- weer een stap :hterbij gekomen. Het ;t er naar uit dat de ge- eente er in slaagt om or 1 oktober alle ver- ite voorbereidingen af •Afronden, zodat provin- en ministerie van VC daar een oordeel kunnen vellen. 1 )rt voor de zomerva- 066fentie was hierover ern- twijfel ontstaan bij Jèthouder H. de la Mar :iale zaken). „We iten ijzer met handen en", zei hij toen. Dat dus toch gelukt. Of het ternatie f Zijloever werkelijk wordt ge bouwd, hangt af van de toestemming van het mi nisterie van WVC en de provincie. Die buigen zich na 1 oktober over de plannen. De gemeente moest in de zo mervakantie veel werk ver richten om het plan voor 1 oktober af te krijgen. „Dat heeft ons bijzonder veel energie gekost, maar we lig gen op schema", aldus H. van Wirdum, bestuursmedewer- ker van verantwoordelijk wethouder De la Mar. „Ik verwacht dat we de zaken voor 1 oktober hebben afge rond". Daarna is het woord aan het ministerie van WVC en de provincie. Het is de bedoeling dat bin nen twee jaar op de hoek van de Lage Rijndijk en de Zij loever 28 drie-kamerwonin gen en 20 twee-kamerwonin gen worden gebouwd, die alle bereikbaar zijn met een lift. De bebouwing bestaat uit twee, drie en vier verdiepin gen. Het voorzieningenge bouw komt tussen de wonin gen te liggen. Ook op de lo- katie Rondedans, bij de Ber- nhardkade, wordt zo'n ge bouw met woningen gecom bineerd. Het gaat om 17 twee-kamerwoningen tussen de Juliana- en de Anna Pau- lownastraat en zes drie-ka merwoningen en twee vier- kamerwoningen aan de Ber- nhardkade. Beide voorzieningen in Lei- den-Noord zijn een alterna tief voor het verzorgingshuis dat de gemeente oorspronke lijk op de Zijloever wilde bouwen, maar waarvoor op zijn vroegst in 1990 subsidie kon worden gekregen. Het alternatief biedt ouderen de mogelijkheid langer op zich zelf te blijven wonen maar wel een beroep te doen op zorg aan huis. In het voorzie ningengebouw hebben soci aal-culturele activiteiten, dagopvang en zorgverlening plaats. De gemeente houdt over de plannen voor de twee voor zieningen een informatiea vond voor de omwonenden en de toekomstige omwonen den. Voor de lokatie Ronde dans is die donderdag 1 sep tember om 20.00 uur in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. Het plan voor de Zijloever wordt dins dag 30 augustus om 20.00 uur besproken in buurtcentrum De Kooi (Driftstraat 49). Een blik vanuit de lucht op de wijkvoorziening met omliggende woningen voor ouderen op de hoek van de Lage Rijndijk en de Zijloever. ILLUSTRATIE; SCHUTTE SN Het Acade- jZiekenhuis Leiden jvast aan het voor- In het Rijnoordzie- is te laten integre- de organisatie van IL. Dit schrijft het van het zieken- een reactie op het •ontwerpplan Zie- jplan Regio Zuid- '.-Noord aan het van gedeputeerde /an het AZL zegt wijze optimaal te kun- loen aan de eisen van H arheid, spreiding, gheid en betaalbaar- de zorg. verregaande samen- ziet het Academisch lis een aantal voorde al het AZL zich meer •toeleggen op de be- ïg van patiënten met aandoeningen. Daar- innen patiënten die in of centrumzieken- worden opgenomen krijgen tot de facilitei- een academisch zie- Voorts vindt men het jk dat er aandacht kan besteed aan de relatie de eerste, tweede en lijn-gezondheidszorg. tuur van het AZL is ïing dat bij een samen- met het Rijnoord de schè functies verder worden versterkt. Bij e tussen het AZL en oord is men van me- 'lichte' patiënten, die Iden in het AZL bezet- eller kunnen worden laatst naar goedkope in Alphen aan den je bekent tal geld 1 Een 16-jarige heeft gisteren tegen- politie toegegeven dat een zekere regelmaat ift gestolen uit een kast belastingkantoor aan tionsplein. Er verdwe- géruime tijd kleine be- uit de afgesloten kast. or rees verdenking te- nsen die in de betrok- ïte werken. Gisteren politie het meisje en vrouw aan die er werkzaam zijn als ikster. De vrouw snel niets met de dief- iken te hebben. Het leeft beloofd het geld, ongeveer 300 gulden, terugbetalen. 3^' - w, ■tfW sn< rial ^"neel Grote schoonmaak De Leidse grachten zitten barstensvol rommel. Het oppervlakki ge vuil wordt er uitgeschept door de gemeente, maar wat naar de bodem zakt, is gedoemd er lang te blijven liggen. „Nullen" (aanstaande leden) van studentenvereniging Minerva helpen de gemeente deze dagen een handje. Met extra lange harken en touwen met haken zoeken zij de bodem af. Met groot succes: fietsen, hekken en andere roestend metaal bleken gisteren bij voorbeeld zo overvloedig aanwezig in het water van de Rijn langs de Aal- en Boommarkt, dat een wagen van de gemeente binnen de kortste keren vol zat. Uit het Rapenburg werd al een bakfiets naar boven gehaald. „Het kan niet anders of het waterpeil moet hier zakken", constateerde een goedkeurend knikkende omstan der. FOTO: WIM VAN NOORT Collectanten Het Koning Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding collecteert in de periode van maandag 29 augustus tot za terdag 10 september in Lei den. Het Leidse comité van het KW F zoekt nog collec tanten die zich op de volgen de adressen kunnen aanmel den: J. W. Walta, De Mey van Streefkerkstraat 11, telefoon 134672 of bij J. van Alewijk, Tesselschadestraat 15A, tele foon 761041. Droomfabriek De Droomfabriek, Oude Sin gel 56, opent morgen het nieuwe seizoen met een swingavond, aanvang 21.30 uur. De groep De Wilde Or chidee brengt zaterdag vanaf 21.30 uur „vergeelde Neder landse toppers", aanvang 21.30. Op zondag is er vanaf 21.30 uur weer een swinga vond. Buurtfeest Wijkvereniging Pancras- West houdt zaterdag het jaar lijkse buurtfeest. De festivi teiten vinden plaats rond het Koetshuis De Burcht. Vanaf half elf is er een rommel markt, 's middags treden hei Oerkest en de clown Kat tie die Stefano op. 's Avonds vanaf half negen is er een feest met disco en Rad van Avontuur. De toegang is gra- Folklore Op het Waterpodium bij de Hoogstraat wordt zaterdag een non-stop folkloreshow gehouden. Drie amateurfol- kloregroepen uit Nederland, Achalay uit Leiden, La Po- poldancatoj uit Rotterdam en Paloina uit Amsterdam de monstreren van half een tot ongeveer vier uur, volksdan sen uit landen als Roemenië, Joegoslavië, Bulgarije, Arme nië en Italië. De organisatie is in handen van Achalay en Leiden Leeft. Spaans De Volksuniversiteit-K&O heeft voor medewerkers van bedrijven en andere instellin gen die in hun werk met Spaans te maken krijgen maar nog geen kennis heb ben van deze taal een cursus samengesteld. De eerste van dertig lessen begint op 21 september. Voorkennis van de Spaanse taal is niet ver eist. Nadere informatie is verkrijgbaar bij K&O aan de Oude Vest 45 of op de open dagen, zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur en op maandag van 19.00 tot 21.00 uur, eveneens in het K&O-gebouw. Educawaag Het Regionaal Educatief Centrum Leiden e.o. (REC) houdt zaterdag in de Waag een informatiemarkt onder de naam Educawaag. Op de markt zijn docenten van ver schillende cursussen aanwe zig, evenals folders en studie materiaal. De markt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Wie niet naar de markt kan, kan ook dagelijks tussen 9.00 en 13.00 uur contact opnemen met het REC, 071-130701. Archeologisch spreek- uur In het Rijksmuseum voor Oudheden aan het Rapen burg is zondag van 13.00 tot 17.00 uur weer archeologisch spreekuur. Wie in zijn of haar tuin of op een andere plaats ooit een muntje, scher ven, een heel potje of botten heeft gevonden kan die vondst voorleggen aan de ar cheologe van de provinciaal- Romeinse afdeling van het museum. BEROEPSKRACHT BUURTHUIS MORSWIJCK: LEIDEN „De spoeling wordt dunner. Steeds meer vrijwilligers haken af, of zijn niet meer gemo tiveerd. Het wordt ook steeds moeilij ker vrijwilligers aan te trek ken". Beroepskracht Hein Hermann constateert dat in het buurthuis Morswijck de animo bij vrijwilligers om buurtwerk te verrichten af neemt. Daarmee onderschrijft hij een deel van de kritiek die geven tileerd wordt in een landelijk onderzoek dat is ingesteld naar de gevolgen van de bezuini gingen in buurt- en clubhui zen. In het onderzoek, waar van de resultaten deze week bekend zijn gemaakt, spreekt het Landelijk Steunpunt Vrij willigerswerk zelfs de vrees uit dat de situatie voor club- en buurthuizen uitzichtloos wordt indien er verdere bezui nigingen plaatsvinden. Wat dat betreft lijkt de situatie in Leiden nog mee te vallen. Vol gens Hermann zijn er nog wel wat mogelijkheden. „Maar, de bodem is in zicht". De bezuinigingen hebben er toe geleid dat het aantal werk uren van beroepskrachten werd verminderd en ook het activiteitenpakket bleef veelal niet ongeschonden. „In het verleden is inderdaad het mes gezet in de personeelsforma ties. Het heeft ons 40 uur ge kost", aldus Hermann die aan geeft dat het aantal uren dat beroepskrachten werkzaam zijn van 120 tot 80 is geredu ceerd. Hierdoor zijn wrijvin gen ontstaan tussen beroeps krachten en vrijwilligers. „Bij buurtgerichte activiteiten, zo als bingo, is het moeilijk om vrijwilligers te krijgen. Dan wordt tegen beroepskrachten gezegd; je moet even insprin gen. Daarvoor hebben wij geen uren beschikbaar en dan moet je toch prioriteiten stel len. De vrijwilligers vinden bingo belangrijk en als wij dan andere ideeën hebben ontstaan er wrijvingen". Verschuiving Het buurthuis Morswijck heeft volgens Hermann een tijd lang te maken gehad met een te ruglopend bezoekersaantal. „Tien jaar geleden liep het storm. Daarna liep het bezoe kersaantal terug, maar sinds een jaar of twee zit er weer een groeiende lijn in. Dit is te danken aan de extra inzet van de beroepskrachten en het be stuur". De neergaande bezoekersaan tallen van de buurt- en club huizen in het algemeen zijn volgens Hermann te wijten aan de bezuinigingen. Het is niet zo dat de bezuinigingen juist zijn ingesteld vanwege de verminderde belangstelling bij het publiek. Hermann: „Door dat de bezuinigingen toena men konder er minder activi teiten georganiseerd worden. Dit leidde tot minder bezoe kers". Met een kleiner programma worden de bezoekers van het buurthuis Morswijck nog niet geconfronteerd. „Er is wel een verschuiving van activiteiten geweest. Je krijgt weer nieuwe bezigheden", aldus Hermann. Hij stelt zelfs dat het aantal ac tiviteiten is toegenomen, onder andere door „het goed omgaan met de portemonnee". In tegenstelling tot Morswijck heeft het buurthuis Matilo nog geen afhakende vrijwilligers. Dit heeft historische gronden. De bewoners zijn sterk bij het buurtwerk betrokken en heb ben er zo'n twaalf jaar geleden voor gezorgd dat het huidige buurthuis er kwam. Op dit moment ondervinden de vaste krachten de steun van ruim 130 vrijwilligers. Volgens be roepskracht Annabel Engels hoeven de bezuinigingen op het buurt- en clubhuiswerk niet direct te leiden tot een uitzichtloze situatie. „Zolang er maar niet op het personeel ge kort wordt". Sprekend over de landelijke situatie zegt zij: „Het is wel zo dat er geen uitbreidingen meer zijn, waardoor medewerkers zwaarder belast worden". En gels constateert dat de Leidse situatie verslechtert „omdat ook hier wordt gesnoeid". De grotere werkdruk bij de vrijwilligers door het verdwij nen van de beroepskrachten kan voor een buurthuis soms desastreus zijn. Engels: „Het buurtwerk rust vaak op de schouders van een beperkt aantal vrijwilligers. Deze su- pervrijwilligers hebben vaak wordt stoppen zij meestal hele maal". Volgens Engels valt dit te voorkomen door de taken goed te verdelen. „Het moet in ieder geval geen extra taak in de avonduren worden. Daar waarborg je de kwaliteit van het buurtwerk niet mee. Het buurthuis staat er immers voor de buurt". Engels vindt het opvallend dat uit het onderzoek van het Landelijk Steunpunt Vrijwilli gerswerk (LSV) niet blijkt, dat sommige beroepskrachten die worden wegbezuinigd toch als vrijwilliger doorgaan. Zij wer ken dan 40 uur met behoud van uitkering. Een woordvoerder van het LSV deelt desgevraagd mee dat hier inderdaad geen cijfers van bekend zijn. „Navraag bij gemeenten heeft wel duidelijk gemaakt dat de bezuinigingen erg groot zijn", zegt hij. Hii noemt het „een trieste zaak dat beroepskrachten verder werken als vrijwilliger. Het maakt volgens hem nog maar eens duidelijk wat de verve lende gevolgen van bezuini- PETER VAN DER HULST Dit hard plastic etui met uitgekiende pennenset voor werk, school of thuis is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Het bevat een balpen, vulpotlood, twee fineliners en een marker. Vul de bon in en doe'm vandaag nog - gratis - op de bus! j Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: I j Postcode/plaats: j Teleloon(voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand automatisch betalen 123,74 I kwartaal acceptgiro 170,93 I Stuur als dank de schrijfsel naar: Naam: im I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998.2500 V0 Den Haag CcicLc Qouno/nt i i i i i i irj

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9