'Aantal kerken wil juist onderdrukking' GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EctfLeGouuxrit kerk wereld Masai-tekeningen op Missie-Zendingskalender beroepingen Brinkman geeft geld voor kerkelijk armoede-pro jeet Latijns- Amerikaanse theologen tegen bevrijdingstheologie £eidóc6outcHi Ter Beek en de werkelijkh >weer DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1988 PAG1 Protestants Canada erkent homosexuele predikant TORONTO De leiders van de grootste protestantse kerk van Canada, de United Church of Canada, hebben besloten dat ho- mosexuelen als dominee tot de kerk kunnen worden toegela ten. De algemene synode van de kerk besloot met 205 tegen 160 stemmen tot toelating van homosexuele mannen en vrou wen tot het ambt. Aan de beslissing ging een fel debat vooraf dat maanden lang voortsleepte. Een kwart van de 4.000 aange sloten dominees en 30.000 van de 860.000 gelovigen tekenden een petitie tegen de motie. Aan de stemming ging een mara thonzitting van de synode vooraf, omdat gevreesd werd dat het aannemen van de motie tot een breuk in het genootschap zou leiden. Bisschop Namibië gewond bij actie politie WINDHOEK De Anglicaanse bisschop van Namibië, James Kauluma, is gisteren gewond geraakt bij een actie van Zuida- frikaanse politieagenten. Dat heeft de Namibische Raad van Kerken meegedeeld. De politie trad op tegen stakende scholie ren in Katutura, een zwarte nederzetting bij Windhoek. De bis schop, die zijn paarse ambtsgewaad droeg en daardoor duidelijk als geestelijke herkenbaar was. werd door gummikogels in zijn been en rug getroffen en moest zich door een arts laten behan delen. Kauluma had zich naar Katatura begeven, nadat hij van het optreden van de politie tegen de scholieren had gehoord. In ons verontreinigd milieu wordt de lucht langzamerhand zichtbaar. Norman Mailer DS. BICHKOV VAN GEREGISTREERDE RUSSISCHE BAPTISTEN: HANNOVER "Ja, de ondergrondse baptis ten. Ds. Alexei M. Bichkov, algemeen secre taris van de unie van ge registreerde baptisten in de Sovjet-Unie, zoekt naar woorden. Want hij weet dat deze relatief kleine groep veel aan dacht krijgt in het Wes ten. "Zij zeggen: alleen een onderdrukte kerk is een echte kerk. Het spijt me dat ik het zeggen moet, maar soms zorgen ze kunstmatig voor de omstandigheden om die positie te behouden". Ds. Bichkov uit Moskou, is een van de prominentste voorgangers uit de kring van erkende baptistengemeenten in Rusland. Hij was in Hanno ver, waar hij als lid de verga dering van het centrale comi té van de Wereldraad van Kerken bijwoonde. "Het zijn nog steeds onze broeders", zegt hij over de 'ondergrond se' kerken, die volgens hem maar zo'n tien procent van het totale aantal baptisten in de Sovjetunie uitmaken. "Over twee jaar hebben we weer ons vijfjaarlijkse congres en wij hebben deze kerken om samen te ver gaderen en de scheiding, die al ruimt 25 jaar bestaat, te beëindigen". Bij doorvragen blijkt echter, dat ds. Bichkov persoonlijk weinig vertrou wen heeft in een toenadering. "Ze zeggen nu eerst af te wachten of de nieuwe gods dienstwet (die Gorbatsjov in het vooruitzicht heeft gesteld) inderdaad meer ruimte geeft. Maar ik persoonlijk geloof, dat ze dan wel nieuwe barriè res zullen creëren". „Want ze beginnen de zwakte van hun positie te voelen, veel van de kerken onder hun paraplu' hebben zich la ten registreren. De afgelopen vijf jaar zijn dat er ongeveer honderd geweest". Dat legt deze gemeenten geen windei eren, legt hij uit, want van de overheid heeft een aantal toe stemming gekregen nieuwe gebouwen neer te zetten. "Sommigen van de leiders be schuldigen ons van deze gang van zaken. Dat proces blijft nog wel even doorgaan", denkt hij. Uit de mond van de secretaris van de unie zal men niet snel optekenen dat het als kerk of ficieel te boek staan, een slechte zaak is. „Registratie van kerken is gewoon nodig, net zo als het registreren van jagers of vissers een goede zaak is", luidt zijn eenvoudige filosofie. Wel geeft hij toe dat plaatselijke autoriteiten zich in het verleden soms met de kerkelijke gang van zaken wilden bemoeien „Maar, prijst de Heer, zulke acties zijn tegenwoordig nog zeld zaam". Liet aartsbisschop Kirill van de Russisch-Orthodoxe Kerk zich in Hannover positief uit over het effect van de 'glas nost' op zijn kerk, ook ds. Bichkov is over dit "nieuwe fenomeen" te spreken. Overi gens hebben de kerken vol gens hem al sinds de aanvaar ding van de nieuwe grond wet, zo'n zeven jaar geleden, de nodige ruimte gekregen. "Sindsdien hebben we al meer dan 350 nieuwe kerken kunnen bouwen", zegt hij te vreden. Dank „Een nog groter wonder" wordt voor de baptistenpredi kant gevormd door de grote import van bijbels en de mo gelijkheid ze zelf te drukken. Vele tienduizenden geestelij ke boeken gaan de grens over. Daarbij wil hij kwijt: "Wij willen ook de mensen in Holland bedanken voor de pakjes die we krijgen. Ik heb al veel enthousiaste reacties gehoord. We stellen het bij zonder op prijs. Blijf er mee doorgaan. Kleine pakjes met boeken bereiken de kerken zonder moeite". De positie van kerken en ge lovigen, is volgens hem de laatste jaren stukken verbe terd. Zelf is hij in de jaren vijftig van de universiteit ge stuurd vanwege zijn overtui ging, maar zegt hij nu, „ik zie stap voor stap grotere veran deringen plaatsvinden. Mi chael Gorbatsjov heeft tijdens vele gelegenheden mooie uit spraken gedaan. Ja, soms zijn mensen in het persoonlijke vlak erg negatief over christe nen, maar voor zulke opposi tie moeten we openstaan". Ook ziet hij steeds meer objec tiviteit bij de media. Als voorbeeld dat kerken stukje bij beetje meer erken ning krijgen, noemt hij de waardering voor het vrijwilli gerswerk dat ruim honderd gemeenteleden in een zieken huis in Moskou verrichten. "Zusters helpen zieken en be jaarden. In het begin reageer de men argwanend: Wat, ge lovigen. baptisten hier? Ze gaan zeker de hele tijd evan geliseren. Dat was in mei. Nu zei de manager van het zie kenhuis tegen ons: Fantas tisch dat jullie er zijn, jullie gelovigen hebben hier een to taal nieuwe atmosfeer ge bracht". Nieuwe generatie Zulke mogelijkheden, zo vindt de baptistenvoorganger, moeten door de christenen met beide handen aangegre pen worden. „De zelfde erva ring is ook in andere plaatsen opgedaan. Wij proberen nu deze gegevens te bundelen en daaruit een nieuwe strategie voor. de toekomst te ontwik kelen. Moge God dit werk steeds meer zegenen", onder streept hij. Ds. Bichkov schetst tenslotte, dat veel van de nieuw gere gistreerde kerken, principiële bezwaren houden tegen een unie. "De plaatselijke ge meente is het belangrijkst, zeggen ze. Ook al is ook inter nationaal gezegd dat een soort baptisten-familie noodzakelijk is. Wij proberen nu via de verspreiding van literatuur en een bijbelcursus banden met elkaar te communiceren. Het geweld tegen de kerk is intus sen minimaal geworden. Ik hoop dan ook dat er een nieu we generatie zal komen, die eenheid zal weten te bewerk stelligen". WIM SCHRIJVER Inkomsten Solidaridad lopen terug DEN HAAG In 1987 heeft de interkerkelijke actie voor Latijns-Ameri ka Solidaridad bijna 4,5 miljoen gulden ontvan gen. Dat was 60.000 gul den minder dan het jaar daarvoor. Van de inkom sten kwam bijna tachtig procent ten goede aan projecten. Brazilië ont ving het meeste geld, ge volgd door Chili en Boli via. In Brazilië werden 55 projecten gesteund met een totaal bedrag van bij na 900.000 gulden. Aan projecten in Nederland, die op een of andere wijze aandacht aan de situatie in Latijns-Amerika be steedden, werd bijna 200.000 gulden uitgege ven. Dat blijkt uit het jaarverslag van Solidaridad over 1987. Het beleid van de organisatie is sterk beïnvloed door twee ontwikkelingen in Latijns- Amerika: het moeizame pro ces van democratisering na een periode van langdurige militaire dictatuur en de ge volgen van de schuldenlast van de landen in het gebied. Solidaridad heeft geconsta teerd dat veel kerken en ba sisgroepen sinds het begin van de jaren tachtig gebruik maken van de ruimte die door de democratisering is ontstaan. Het aantal projecten op het gebied van vorming en communicatie (bijvoorbeeld alternatieve nieuwsvoorzie ning) is daardoor toegenomen. In veel landen wordt de de mocratisering echter tegenge werkt door de grote invloed die de militairen hebben be houden. Ook de schuldenlast bedreigt de democratisering. Aan de hoge verwachtingen onder de bevolking kan daardoor niet tegemoet worden gekomen. Voor de armen is de situatie zelfs desastreus, aldus Solida ridad. De acties in Nederland ston den in het teken van de po gingen een 'publieksmerk' zuivere koffie in de Neder landse winkels te introduce ren. Hiervoor werd de stich ting 'Max Havelaar' opgericht, waarin consumentenorganisa ties, ideële importorganisaties, koffiebranders en de coöpera tieve beweging in de ontwik kelingslanden samenwerken. De stichting is er inmiddels in geslaagd met een aantal kof fiebranders en winkelketens overeenstemming te bereiken over een Max Havelaar-keur- merk. Blij weerzien van Jozef en Jakob, tekening van de nieuwe Mis sie-Zendingskalender. Een Duitse zuster kwam als veearts terecht bij de Masai, een zwervend her dersvolk in Oostafrika. De herders begrepen nauwelijks waarom een Europese vrouw bij hen kwam werken. Het ant woord was dat het geloof haar zei te moeten wer ken aan de lotsverbete ring van de medemens. In haar gesprekken met de Masai had ze tekeningen no dig om uit te leggen wat ze bedoelt. Met een stokje teken de ze in het zand. Later te kende ze met vetkrijt op pa pier. Die tekeningen, in Ma- sai-stijl, waren de basis voor een serie tekeningen die ten slotte in boekvorm in Duits land verscheen. Het verhaal van de zuster: Katharina Kraus en haar te- punt geworden voor de Mis sie- en Zendingskalender 1989, een uitgave van de Ne derlandse Zendingsraad (NZR) en het Centraal Missie Commissariaat (CMC). Op de achterzijde van de ka lenderbladen staat het ver haal van de Masai over hun leven, hun traditie en hun ge loof samen met een gedeelte uit de bijbel, waarnaar de te kening op de voorzijde ver wijst. De Missie- en Zendingskalen der is een unieke vorm van samenwerking tussen katho lieken en protestanten die ie der jaar opnieuw door zeer velen gewaardeerd wordt, zo blijkt uit de oplaag. De prijs is 8,-, wanneer de kalender wordt afgehaald bij plaatselijke missie- of zen dingswerkgroep. Landelijke besteladressen zijn de NZR in Amsterdam, tel. 020-717654 en het CMC, tel. nr. 071-171771. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Bergen op Zoom S.J. Visser, kandidaat te Lettelbert; te Beverwijk- Heemskerk M.J.G. Smith te Alblasserdam; te Hoek van Holland (toez.) C. Kolkman, wonende te Hardenberg; te Leerbroek H Zweistra te Wouterswoude. ONDERSTEUNING VAN „DE ARME KANT VAN NEDERLAND" AMERSFOORT De werkgroep van de Raad van Kerken in Nederland die het project „De arme kant van Nederland" uit voert, krijgt van het mi nisterie van WVC een subsidie van maximaal ruim 500.000 gulden. Dat heeft minister Brinkman de Raad van Kerken in een brief laten weten. De kerken hebben zelf 650.000 gulden voor dit project van drie jaar uit getrokken. In de werkgroep werken de secties Dienst en Sociale Vra gen van de Raad van Kerken en DISK (Dienst in de Indus triële Samenleving vanwege de Kerken) samen. De werk groep organiseerde eind sep tember vorig jaar een confe rentie over de armoede in Ne derland. De deelnemers aan deze conferentie pleitten voor een ander economisch beleid in Nederland, waarbij verbe tering van de positie van de mensen met de laagste inko mens centraal staat. De secre taris van de raad, ds. W.R. van der Zee, noemde de ar moede in Nederland toen „mensonterend en godge klaagd, omdat ze het gevolg is van wettelijke maatregelen". Het project „De arme kant van Nederland" werkt voort op deze conferentie. De be doeling is vooral kerkelijke organen tot daden te stimule ren en concrete suggesties te doen voor gezamenlijke akti- viteiten van kerken en maat schappelijke groepen ten dienst van de armen in Ne derland. Op dinsdag 4 oktober wordt in Amsterdam een vervolg conferentie over de armoede in Nederland gehouden. Daarbij zullen onder meer de plannen die met Prinsjesdag zijn gepresenteerd, aan de orde komen. Het kabinet- Lubbers heeft tot nu toe ge weigerd gehoor te geven aan een oproep van de Raad van Kerken voor een onderzoek naar de omvang van de ar moede in Nederland. Ook een verzoek van de Raad aan de Tweede Kamer voor een par lementair onderzoek heeft nog geen resultaat gehad. Minister Brinkman schrijft waardering te hebben voor het standpunt van de Raad van Kerken dat armen zelf moeten worden geholpen. Hij stemt ermee in dat die hulp een signaal is aan de samenle ving over de situatie waarin de armen zich bevinden. Brinkman erkent dat het sig naleren van de armoede in Nederland en de directe on dersteuning van organisaties van uitkeringsgerechtigden een verantwoordelijkheid van de kerken is. De minister herinnert eraan dat hij in het overleg tussen vertegenwoordigers van het kabinet en van de Raad van Kerken zijn zorgen naar vo ren heeft gebracht over de signalen over de verarming die de kerken doorgeven. De kerken hebben er onder meer op gewezen dat de plaatselijke diaconieën en caritasinstellin- gen steeds vaker worden ge confronteerd met verzoeken om hulp van mensen die in ernstige financiële nood ver keren. „De doelstelling van uw project om de bewustwor ding van het verarmingspro ces zo ruim mogelijk te ver breiden en zoveel mogelijk betrokkenen in te schakelen bij het daadwerkelijk vorm en inhoud geven aan hun solida riteit, en een begin te maken met het ontwikkelen van al ternatieven, spreekt mij aan", aldus minister Brinkman in zijn brief aan de Raad van Kerken. MEDELLIN De meeste protestanten in Latijns- Amerika wijzen de theo logie van de bevrijding van de hand. Zij zien haar als import uit Europa, als een vermenging van vrij zinnige theologie en mar xistische maatschappijop vattingen. Dat werd gezegd tijdens een conferentie van 400 behou dende evangelische theologen in de Columbiaanse stad Me- dellin. De theologen keerden zich te gen zowel het kapitalisme als het socialisme en probeerden een andere weg tot verbete ring van de economische posi tie van de armen in Latijns- Amerika te schetsen. De uit Guatemala afkomstige theoloog Emilio Nunez noem de de theologie van de bevrij ding „ongeloofwaardig". De bevrijdingstheologie kan niet aantonen hoe zij haar goed keuring van revolutionair ge weld in overeenstemming kan brengen met het liefdesgebod van Christus om de vijand lief te hebben, aldus deze theo loog. Hij verweet de bevrij dingstheologen dat het hun niet om de liefde, maar om de klassenstrijd met als doel een socialistische maatschappij gaat. Indisch rk priester postuum in Guinnessboek CHANGANACHERRY Een rooms-katholiek priester in India die al vier jaar dood is, wordt in 1989 opgenomen in het Britse Guinness-boek van records, omdat hij van alle priesters in de we reld het langst als zielzor ger werkzaam is geweest. Dit heeft pastoor J. Chacko in Changaracherry meegedeeld met een beroep op de uitgever van het Guinness-boek, Ni cholas Heath Brown. De priester, pastoor K.M. Jacob, stierf op 103-jarige leeftijd na dat hij gedurende 86 jaar zijn geestelijk ambt had uitgeoe fend. Het kamerlid Relus ter Beek, in de Partij van de j deskundige op het gebied van buitenlandse zaken, hee nen zijn partij de discussie over het nut van kernwape nieuw op gang gebracht. Hij heeft zijn opvattingen da; bekendgemaakt in het blad van het wetenschappelijk tuut van de partij. Daarin laat hij weten dat de werkelij anders .s aan het ideaal, en hij stelt de vraag of de Part' de Arbeid langzamerhand niet wat meer naar de werl heid moet kijken. Hij erkent met zo veel woorden dat wapens tot nu toe een oorlog hebben voorkomen en i dus een vreedzame werking van uit zou kunnen gaanj De laatste wereldoorlog ligt bijna vijfenveertig jaar j ons en de veronderstelling van Ter Beek is niet 3 grond. Zij is al jaren lang de basis van de opvattinge zowel de VVD als van het CDA. Al die jaren heeft de van de Arbeid aangedrongen op vernietiging van de be de kernwapens en het verbieden van die wapens op 1* landse grondgebied. Waarom komt Ter Beek dan nu met zijn geruchtm de publikatie? Daar kunnen twee goede redenen voor z de eerste plaats is er sinds het akkoord tussen Rusland Verenigde Staten een begin gemaakt met de vernie| van een hele klasse kernwapens. Dat leidt tot ontspa tussen Oost en West, en maakt de discussie over de afs< wekkende betekenis van kernwapens wat minder ge\ In de tweede plaats maakt een realistische opstelling d Beek nu bepleit, de kansen groter op een coalitie met of CDA na de verkiezingen die over anderhalf jaar a orde zijn. De post Buitenlandse Zaken zal in dat geval volgend kabinet wellicht bij de Partij van de Arbeid te komen en Ter Beek wordt binnen die partij als een kandidaat beschouwd. Wat Ter Beek nu ter tafel brengt, is een uiterst boe) vraag. Als werkelijk alle kernwapens zouden worden v tigd, zou er dan eerder gevaar dreigen van een wereldo Sterker nog, zou het tot de tactiek van Gorbatsjov ki: behoren om via verdere akkoorden alle kernwapens krijgen, zodat hij met het overwicht aan conventionele narsenalen van de Sovjetunie meer invloed kan krijg wat er in de wereld gebeurt? De wereld is zó veel jaren geweest met de roep om vernietiging van de kernw; dat ze niet heeft stilgestaan bij de gevolgen ervan op d1 gere duur zouden kunnen zijn. ALS het uitlokken van die discussie het doel is vai Beek, dan geeft hij blijk van een groot gevoel voor de w lijkheid die velen over het hoofd dreigen te zien. AI en toe regen DE BILT (KNMI) De ko mende dagen blijft een om vangrijk lagedrukgebied zich boven noordwest-Europa op houden. Daardoor verandert er maar weinig in het huidi ge onbestendige weerbeeld. Morgen is in de ochtenduren de zon op veel plaatsen nog te bewonderen, alhoewel een enkele bui ook nog mogelijk is. In de middag echter neemt de bewolking al weer toe en vooral in de avond wordt er opnieuw regen ver wacht. Het is tamelijk fris, de middagtemperatuur komt vrijwel nergens boven de 18 graden uit. De wind komt uit west tot zuidwest en is in het binnenland matig, rond kracht 4, en aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig, windkracht 6. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, gel dig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Skandinavië: Veran derlijke bewolking. Van tijd tot tijd een bui of enige re gen. Middagtemperatuur meest tussen 15 en 18 graden. Britse Eilanden: In Schot land, Ierland en noord-Enge- land: Wisselend bewolkt en enkele buien, in zuid-Enge- land veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middag temperatuur van 15 graden in het noordwesten tot 20 graden in het zuidoosten. Denemarken: Wisselend be wolkt en van tijd tot tijd en kele buien, vooral in het noordwesten. Middagtempe ratuur 17 a 18 graden. Benelux en noord-Duitsland: Perioden met bewolking en regen van tijd tot tijd afge wisseld door een enkele op klaring. Middagtemperatuur van 17 graden aan zee tot 20 graden meer naar het zuid oosten. Noord-Frankrijk en midden- Duitsland: Eerst veel bewol king en enige regen of mot regen, op zaterdag vrij zon nig en warmer. Middagtem peratuur 20 tot 24 graden, op zaterdag echter 25 tot 29 gra den. Zuid-Frankrijk, Spanje en Portugal: Overwegend zon nig. Middagtemperatuur langs de kust van noordwest- Spanje, noord-Portugal en zuidwest-Frankrijk 23 tot 28 graden, elders 29 tot 34 gra den, landinwaarts in zuid- Spanje tot 39 graden. Italië, Joegoslavische kust en Griekenland: Zonnig. Lan dinwaarts in Joegoslavië en Griekenland op donderdag nog een lokale regen of on weersbui op vrijdag. Middag temperatuur 28 tot 33 gra den, op zaterdag nog iets warmer. WEERRAPPORT HEDENMORG Wttr Ma* Min Amsterdam regenbui 17 13 i Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente t vbew. 22 Hf abew 21 9 ïgenbui 18 11 jenbui 22 12l (ADVERTENTIE) Dinsdag 13 s versdiijnt bij d de special Wintermode 198) In 't kort gezegd gaat de winte er zo uit uitzien: lang en wijd| en nauw. Een zeer gevarieerd! dus, waar u in deze special kt over wordt voor[ Ook het modenieuws uit u{ omgeving kunt u in deze h Informatie over de a mogelijkheden in deze s u graag verstrekt door Aernoti mann, die bereikbaar I) telefoonnummer 071 -< CcidócSouM

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2