Deetman direct naar Hoge Raad 2 5 6 9 Paspoort Chirurg kan advies vragen via satelliet Unie BLHP vindt Verhoef te oud ppositie tegen [>orzitter Walraven van psC Den Haag fNAAOCOOroMETSrUDENTCr^™1™ fficiële bond reigtmet •king Overschrijdingen worden goedgemaakt door meevallers Systeem beheerder nodig op school wee maal groen licht 10 Qowtcvnt Donderdag 25 augustus 1988 80e jaargang no. 24200 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand t. 23,74 (aut. betaling), kwartaal 1. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59permm. telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A.Buijteweg. Losse nummers f. 1,10 HET UVEER Af en toe zon en in de avond nu en dan regen. Temperatuur in de middag rond 18 graden. Matige wind uit west tot zuid west, aan de kust af en toe krachtig. Vanaf zaterdag: on bestendig. Zon op: 6.42; onder: 20.40 uur. Scheveningen hoog water: 2.46 en 15.22; laag: 10.59 en 23.10. lazen kooi voor ïoliere met aids IPA Ouders van medescholieren glazen kooi in de klas voor >jarig meisje met aids op een spe- school in Tampa in Florida onvol le. „Als Eliane Martinez wordt toe- in, komt mijn dochter niet", aidus ran de ouders. De kooi meet 2,40 bij leter en is voorzien van een toilet asgelegenheid. Begin deze id oordeelde de rechter dat de kooi logelijk maakt dat Eliane toch naar Tool kan. Maar ook haar moeder, iuw Martinez, is het nog niet ge- ?ens met deze oplossing. Zij vreest ologische gevolgen door deze wijze ioleren en is in beroep gegaan. LEIDEN - Tijdens een operatie even een deskundige collega el ders in Europa via de satelliet raadplegen, dat is één van de mo gelijkheden van die prof.dr. H. Verbeek in Leiden voorziet als volgend jaar de Europese satelliet Olympus de ruimte in gaat. Verbeeks organisatie Euro Trans Med krijgt via de satelliet voorlopig 104 uur zendtijd per jaar. Prof. Verbeek, hoogleraar aan de mediscne faculteit van de Leide universiteit, heeft van het ministerie van onderwijs en wetenschappen een ton start subsidie gekregen en ook de Wereld Gezondheidsorganisatie heeft hem steun toegezegd. Er is al een netwerk van bijna hon derd ondersteunende medische faculteiten in geheel Europa op gezet. „Doktoren en medische studenten kunnen via Euro Trans Med moeiteloos op de hoogte blijven van de meest recente ont wikkelingen in de medische wetenschap", aldus Verbeek. VENDEX: BOND VERGIST ZICH Vendex-topman A. Verhoef. DEN HAAG De Unie BLHP heeft ern stige bezwaren tegen de benoeming van A. Verhoef (67) als voorzitter van de hoofddirectie van Vendex. Volgens de vakbond voor leidinggevend en hoger personeel is Verhoef te oud om deze func tie te mogen uitoefenen. Unie-bestuurder Mario Lander baseert zich op de statuten van het Vendex-con- cern waarin staat dat te benoemen direc tieleden niet ouder mogen zijn dan 65 jaar. De vakbond overweegt de benoeming door de rechter te laten toetsen. De diens- FOTO: ANP tenbonden CNV en FNV hebben weinig moeite met de leeftijd van „tussenpaus" Verhoef. Volgens een woordvoerder van Vendex baseert de Unie BLHP zich op oude statuten. In de meest recente statu ten van Vendex is de maximum leeftijds grens van directieleden komen te verval len. Opschudding van de Unie is dus een storm in een glas water. Via korte werkonderbrekingen hebben tientallen personeelsleden van het waren huisconcern Vroom en Dreesmann in Utrecht en het Brabantse Sint Oedenrode vanmorgen geprotesteerd tegen eventuele gedwongen (landelijke) ontslagen. HAAG Omdat de sta- •speakers bij FC Den gisteravond staakten uit ariteit met de op een zij- gezette coordinator Ron nam voorzitter Hans aven zelf de microfoon land. De nieuwe praeses de komende dagen nog neer oppositie tegemoet te en zijn. Walraven uitte in reekblad Voetbal Interna- pittige kritiek aan het van enkele mede-be sleden waardoor met Fred van Hal en Hans Huyen zich gegriefd voel- Eerstgenoemde verklaar- steravond overigens zijn ie in de bestuursvergade- van vanavond nog niet eschikking te willen stel len Haag kende met een ;ende zege (4-0) op Telstar veelbelovende start van lieuwe voetbal-seizoen. De e-divisieclub, .afgelopen :einde vrij van competi- rplichtingen, moest de thuiswedstrijd in het Zuider park overigens in twee fasen afwerken. Scheidsrechter Roe lof Luinge staakte het duel na zes minuten in de tweede helft gedurende vijftig minuten na dat één van de vier lichtmas ten defect bleek te zijn. On danks verwoede pogingen de schade bijtijds te herstellen, was dit niet op korte termijn mogelijk en uiteindelijk be sloot Luinge dan toch de rest van de ontmoeting maar in het half-duister te laten plaats vin den. Pag. 15: Zuiderpark over spannen door kapotte licht mast DEN HAAG - Minister Deetman gaat de uit spraak van de president van de Haagse arrondis sementsrechtbank over de Harmonisatiewet di rect aan de Hoge Raad voorleggen om zo snel mogelijk duidelijkheid te krijgen. Hij is dit met de Landelijke Studen ten Vakbond (LSVB) en één van de betrokken studenten overeengeko men. Met het overslaan van ho ger beroep bij het gerechts hof - een zogenoemde sprongcassatie - wordt aan zienlijke tijdwinst geboekt. Hierdoor zal naar verwach ting binnen vier tot zes maanden duidelijkheid kunnen komen over de mo gelijkheid van toetsing van een wet aan het Statuut van het Koninkrijk. Ook zal de situatie na het collegejaar 1988/1989 tijdig duidelijk kunnen worden, aldus de woordvoerder van het mi nisterie. Vorige week heeft het kabi net besloten dat studenten van de uitspraak in hoger beroep niet de dupe zullen worden. Studenten die aan een tweede studie begonnen zijn zullen het gehele stu diejaar 1988/89 geen nadeel ondervinden. Maar voor de jaren daarna moet eerst een gerechtelijke uitspraak in hogere instantie worden af gewacht. De „sprongcassatie" wordt in ons recht vooral toege past als het principiële ka rakter van de zaak uitstijgt boven de feiten. De partijen in het geding slaan eén rechterlijke instantie over en komen sneller bij de Hoge Raad die niet meer. zoals de rechter in eerste aanleg, over de feiten oor deelt, aldus prof.mr. P A. Stein, hoogleraar handels recht, burgerlijk recht en burgerlijk procesrecht aan de Universiteit van Amster dam in een toelichting. Het middel is niet geheel nieuw in onze rechtelijke procedures, maar wordt ook niet erg vaak toegepast om dat de meeste mensen het belang van de feiten be langrijker vinden dan prin cipiële aspecten. Het princi piële aspect in deze zaak is de vraag of de rechter een wet aan het Statuut van het Koninkrijk mag toetsen. UATIE IN POLEN JFT VERWARD SCHAU Het sta- (snieuws uit Polen t nog steeds zeer ver- Terwijl van Tege nzijde wordt meege- 1 dat stakingen in fa ken en mijnen aflo- maken sympathisan- van het verboden verbond Solidariteit (ijkertijd melding van ive acties. I jllend was dat zich ook Jgen woord ieers van de of- mf, door de regering toege- fi vakbond OPZZ in de S hebben gemengd. Ook zij ^Ëen zware kritiek uit op wonomische beleid van de ing en hebben gedreigd takingen, it Warschau ging gister- ag een kolonne van zestig eauto's, met inbegrip van antal waterkanonnen, op naar de havenstad ik. Er is echter geen mel- jemaakt van optreden te- e stakers daar. was wel het geval in cin, waar stakers door de uit een busremise wer- verdreven. Ook uit een kolenmijn in het zuiden Polen zouden stakers met ld zijn verjaagd. Stakin- in twee andere mijnen en zonder geweld beëin- na 5: Geest Solidariteit niet terug in fles DEN HAAG - Het kabi net slaagt er nog steeds niet in de uitgaven in de hand te houden, al ligt dat ten dele aan economische invloeden van buitenaf. Dit jaar overschrijden de uitgaven de norm van het regeerakkoord met zeven en volgend jaar met onge veer 8,5 miljard gulden. Bijna de helft daarvan, 3,5 miljard (dit jaar 4,5) kan op het conto van de ministers worden geschreven, die het minder nauw nemen met de begrotingsdiscipline, zo blijkt uit een voorlopige versie van de Macro-Economische Ver kenning (MEV) die in Den Haag circuleert. Nieuwe gege vens worden verwerkt in de definitieve versie die op Prins jesdag verschijnt. Problemen voor het kabinet blijven echter uit, omdat de meevallers in de belastingen en de sociale premies nog gro ter zijn dan de overschrijdin gen. Dat schept zelfs de moge lijkheid tot verlaging van be lastingen en premies. Het ka binet buigt zich hier deze week over. Van de 8,5 miljard gulden die het kabinet volgens de eigen norm volgend jaar te veel uit geeft, wordt 3,5 miljard ver oorzaakt doordat ministers uit gaven in hun sectoren niet we ten te beheersen zonder dat el ders wordt bezuinigd zoals was overeengekomen. De resteren de vijf miljard zijn een gevolg van ontwikkelingen als rente-, loon- en prijsstijgingen (alleen al twee miljard), een hoger uit vallende werkloosheid en te genvallers in de arbeidsonge schiktheidswetten. Uitgedrukt in een percentage van het na tionale inkomen valt het met de overschrijdingen mee. Waters nood Voor Mexica nen in de buurt van Veracruz zit er niets an ders op dan te roeien. Zware regens hebben de laatste tijd grote over stromingen veroorzaakt waardoor zo'n veertig duizend men sen dakloos werden en vele vierkan te meters ak kers verloren gingen. FOTO: AP ZOETERMEER Wil het voortgezet onderwijs de com puter zo goed mogelijk ge bruiken dan moet er een sys teembeheerder komen. Do centen kunnen niet blijvend worden belast met de extra taken die het werken met computers met zich mee brengt. Dit vindt een inspec tiecommissie die in opdracht van minister Deetman van onderwijs de ervaringen van scholen met het NIVO-pro- ject (nieuwe informatietech nologie in het voortgezet on derwijs) heeft nagegaan. De meer dan 2.200 scholen voor lbo, mavo, havo en vwo moeten voor eind dit jaar over een computernetwerk en tenminste drie computer docenten beschikken. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. SSE Een 55-jarige Hillegommer is gistermiddag i kwart voor twee gewond geraakt bij een botsing op t kruispunt van de Westelijke Randweg, Keukenhof- eef en Stationsweg. Foutief afgestelde verkeerslichten »ren vermoedelijk de oorzaak van de aanrijding. De llegommer had groen licht, reed de kruising op maar tste daar op de wagen van een 58-jarige man uit Mij- echt. Ook deze automobilist beweerde groen licht te bben gehad. Het verhaal van beide bestuurders werd vestigd door onafhankelijke getuigen. Er wordt nu n onderzoek ingesteld naar het functioneren van de rkeerslichten. De hoofdwond van de Hillegommer -rd door een dokter uit Lisse gehecht. Inbreker door eigen buren aangegeven LEIDEN Buren van een 16- jarige Leidse jongen hebben gisteren zijn eerste schreden op het inbrekerspad bruusk afgebroken. De jongen was gistermiddag gezien toen hij had ingebroken in een woning aan de Waardgracht. De buurtbewoners zagen hem daarna met de buit, een klok, een lepelrek, tinnen kannetjes en een kistje, naar een woning verderop lopen. De gewaar schuwde politie trof hem even later met de spullen aan in zijn mihui LEIDEN Een groot deel van het dak van de Gamma bouwmarkt aan de Hallenweg bij de Merenwijk in Leiden is vanmorgen vroeg ingestort. Ongeveer drie tot vierhonderd vierkante meter van het dak is op de winkelinventaris terecht gekomen. Het dak is vermoe delijk als gevolg van een blik seminslag ingestort. Volgens adjunct-directeur C. Witkampf van Goedhart bv, eigenaar van deze Gamma-vestiging, loopt de schade aan het ge bouw in elk geval in de ton nen. Naast de schade aan het ge bouw is er in het interieur een Dak supermarkt begeeft het gigantische ravage aangericht. Witkampf kon vanmorgen nog geen schatting geven van de omvang daarvan. „De brok stukken zijn vooral op con sumptieve artikelen gevallen, keukenmateriaal en dergelij ke. Die staan vooral in rekken, dus het kan nog meevallen". De ravage is nog eens vergroot door de enorme hoeveelheid hemelwater die met het instor ten van het dak mee naar bin nen is gekomen. Nadat van morgen de brandweer pols hoogte heeft genomen bij de bouwmarkt, is een gespeciali seerd bedrijf begonnen met het opruimwerk. Volgens Wit kampf wordt geprobeerd de zaak zo snel mogelijk weer open te stellen. Voorlopig is Gamma niettemin noodge dwongen gesloten. 16 PAGINA'S Russische baptist: sommige kerken willen juist onderdrukking Chili heft na 15 jaar noodtoestand op Lancering ruimtependel Sovjetunie vertraagd Leiden krijgt plannen voor Zijloever op tijd af Provincie overweegt studie naar alternatief Klaver-4 Sassenheim krijgt m in de toekomst spoorwegstation I I GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER2 BINNENLAND 3/6 ECONOMIE4 BUITENLAND5/6 KUNST 6 AUTONIEUWS7 LEIDEN 9 OMGEVING 10/11 SPORT 12/13/14 RADIO EN TELEVISIE 15 Brand bedreigt centrum Lissabon LISSABON Bij een enorme brand in Lissabon is vanmorgen voor zover bekend zeker één dode gevallen en raakten drie mensen gewond. De brand, die rond het middaguur nauwelijks onder controle te krijgen leek, bedreigt grote delen van het oude centrum van de Portugese hoofdstad. Vanmorgen werden gere geld zware explosies gehoord, doordat gasflessen van restaurants in het centrum van de stad ontploften. Hoewel intussen is gebleken, dat he». nieuwe pas poort eindelijk toch aan bepaalde eisen van fraude bestendigheid voldoet, is het laatste woord over wat in Nederland de paspoortaffaire is gaan heten, nog lang niet gezegd. Al was het alleen maar omdat die hele papierwinkel, die door de parlementaire en quêtecommissie daarover is geproduceerd, niet on besproken kan blijven. Vandaag kondigen we aan, dat maandag het rapport aan de kamervoorzitter wordt aangeboden, waarna haast zal worden ge maakt met de behandeling. Wilt u dit tegen die tijd op de voet volgen dan is nu het moment aange broken een (proef-)abonnement op de Leidse Cou rant te nemen. Dat is altijd nog dé manier om de hele wereld te leren kennen, zonder paspoort De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. S B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1