Kim Dirkse en Ivor Bergsma verrassen NDT wil noodgebouw voor Pullman Hotel Plussen en minnen bij honderassen Russische voetballers voor minimum- loon in het Westen TENNIS CIRCUIT Elton John's bezittingen S te koop bij Sotheby Ceidóc6omxmt EERSTE PREMIÈRE ZUIDELIJK TONEEL „MOOI, MOOIER, MOOIST Weinig publiek op renbaan Duindigt Rabobank C SPORT/KUNST DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1988 PAG1I DEN HAAG Het Ne- derlands Dans Theater wil op het plein voor het muziek- en danstheater aan het Spui een noodge bouw neerzetten. Het uit golfplaten bestaande ge bouwtje is volgens direc teur Carel Birnie nodig om zijn groep ruimte te geven als het eigen thea ter in gebruik is bij an dere gezelschappen dan het NDT. Het komende theaterseizoen staan onder meer optredens van de Nederlandse Opera, Het Nationaal Ballet, Het Ko ninklijk Ballet, en het Scapi- no-ballet in het danstheater op het programma. Het NDT kan dan gedurende vaak lan ge tijd geen gebruik maken van haar eigen podium en re petitieruimten en komt in de problemen bij de realisering van haar eigen programma. Het NDT komt met dit plan nadat van de gemeente nog steeds geen reactie is geko men op het idee een deel van de parkeergarage onder het theater bij het theatercom plex te betrekken. Birnie heeft de gemeente voorge steld veertig parkeerplaatsen, direct onder het theater, om te bouwen voor gebruik door zijn gezelschap. Volgens de architect van het gebouw zou hier zonder veel problemen een extra studioruimte te re aliseren zijn. Birnie wil de veertig parkeerplaatsen ko pen tegen een bedrag van 800.000 gulden. Nu een reactie op zich laat wachten wil Birnie een golf platen noodgebouw neerzet ten voor de nog steeds onaf gemaakte trap voor het Pull man-hotel. EINDHOVEN De eerste première van het Zuidelijk Toneel, de nieuwe toneelvoor ziening in Eindhoven die in de plaats is gekomen van het to neelgezelschap Globe, vindt op 9 september in Breda plaats. In de stadsschouwburg wordt een eerste voorstelling gege ven van De Saperloot van Gil das Bourdet. Medewerkenden zijn Rik Hancke, Lydeke Harschnitz, Lisette Mertens en Herman Verbeeck. Het Zuide lijk Toneel, waarvoor het licht pas in juni op groen ging, be schouwt het eerste seizoen als een overgangsperiode. Naast De Saperloot komt het Zuide lijk Toneel met nog twee an dere produkties, te weten Nachtwake van Lars Noren en Rouw past Electra van Eugene O'Neill. De Saperloot is in sep tember nog te zien in Terneu- zen, Amsterdam en het Belgi sche Kortrijk. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN „Als ik wat zie dat mij bevalt, dan koop ik het direct. Kopen doe ik altijd impulsief", zegt Reginald Dwight, alias Elton John (41), de extravagante Engelse pop artiest die het geld voor het grijpen heeft. Enkele duizenden pondjes meer of minder maken voor hem dus weinig verschil. Maar omdat hij zich sedert het begin van de jaren zeventig zoveel kunstvoorwerpen en rariteiten heeft aangeschaft dat zijn huis in Windsor bij Londen ervan uitpuilt, doet deze minzame excentriekeling nu praktisch alles van de hand. De indrukwekkende Elton John-verzameling (bijna 2000 stukken), die rond de drie mil joen pond waard heet te zijn, wordt van 6 tot 9 september bekende zanger uitverkoopt? „We moesten dringend ons huis weer bewoonbaar ma ken," zegt hij. „Telkens wan neer ik vrienden op bezoek had vonden zij elk duur ding ontzettend mooi maar nergens een plekje om hun borrel te deponeren. Onze woning be gon een verbluffende gelijke nis te vertonen met het pak huis van Harrods. Sommige voorwerpen zaten nog netjes veipakt in kratten, wat toch ridicuul was. Letterlijk alles stond of hing vol. Elke opper vlakte, iedere wand. We moes ten iets doen om te voorkomen dat wij erin zouden verstik ken". Eltons „Collection", waarvoor grote internationale belang stelling bestaat, werd deze maand tentoongesteld in het Victoria and Albert-museum van Londen. Duizenden nieuwsgierigen uit vele landen kwamen daar kijken naar de voorwerpen die in september in negen sessies onder de ha mer komen: Eltons flamboy ante toneelkostuums en hon derden gekke brillen, persoon lijke herinneringen, een shirt van zijn voetbalclub. Watford FC, met de handtekening van elke speler, sieraden, Art Nou veau en Art Deco en tot be sluit diverse verzamelingen meubels, tapijten, beeldhouw werk, zilveren voorwerpen, speelgoed, poppen, boeken. prenten, etsen van oude ters, moderne schild! (waaronder werken van! gritte en Lowry), designei ren, 20ste eeuws glaswe<e ceramiek. Wie zijn kijkkans heeft kan vanaf aanstaande zij]. (28 augustus) tot maant' september de hele Elton verzameling nog gratis bewonderen bij Sotheb; Londens New Bond Daar is ook de vierdelig^] lingcatalogus te koop. Hii 40 pond en is royaal vei)* met foto's van de collectiL maakt toen deze zich nj1 zijn huis te Windsor bei De vier delen bevatten bi' dien interviews met P( John persoonlijk en metf' Gambaccini over Elton J(S De excentrieke Engelse po. tiest, die klein van stu r brengt zelfs zijn platfc schoenen van vroeger o de hamer. Verwacht word elk van deze drie paar w< pond zal opbrengen. De John-verzameling werd il uitgebreid tentoongestek Japan en de Verenigde Sl twee landen die tegenwoi vaak de beste kopers opl gen. Bij de Franse bulldog en de Pekinees staan de ogen (te) ver uiteen. Basset: deze onverstoorbare hond loopt kans een rug- of nek- hernia te krijgen. lo CftTft. CO Hoe mooier en raszuiverder honden zijn, hoe meer risico ze lo pen om allerlei problemen met hun gezondheid te krijgen. Daar om heeft het ministerie van landbouw en visserij voor fokkers enkopers behalve de goede ook de schadelijke raskenmerken Ook mensen lopen risico's als zij koste wat kost mooi en jong willen zijn. Maar in de meeste gevallen is dat hun eigen keu ze, hun eigen risico. Een hond - en wat voor een hond geldt, geldt natuurlijk ook voor alle andere gefokte dieren - is slachtoffer tegen wil en dank. Met zijn perfecte uiterlijk zijn slechts zijn fokker en zijn late re baasje gediend. Te hunner eer, glorie en portemonnee moet een hondestaart krullen of hangen zoals dat in de boekjes staat, moeten zijn ogen droef staan of uitpuilen, moet zijn neus ver naar voren ste- stompt staan dat de ademhaling op puur toeval berust. „Rasfokkers" weten wat ze willen en de verkeerden onder hen zullen een ras grof door fokken vanwege de hoge pup- pie-omzet of juist te secuur se lecteren zodat elke diertje aan zelfs de kleinste lettertjes in het hondeboek voldoet Dat sommige afwijkingen alge meen geaccepteerd zijn als zui vere raskenmerken neemt niet weg dat de honden (of men sen, in geval van waakse hon den) daar zelf vaak erg veel last van ondervinden. Bij som mige dieren vallen de ver plicht uitpuilende ogen er echt uit als je te hard aan hun hoofdhuid zou trekken. Ande re honden zijn zó groot dat ze te vaak jong sterven als gevolg van een maagkanteling. Complicaties Geboortecomplicaties kunnen zich voordoen bij o.a. de chi huahua en de Yorkshire ter rier. Heupdysplasie is een pro bleem van grote honden als de St. Bernhard, de Newfound lander en de rottweiler. Bij kortschedelige honden kunnen zich behalve geboorteproble men ook problemen bij de ademhaling voordoen. Een boxer snuift vaak door slappe Chihuahua: door extreem klei ne schedel risico van open fon tanel. FOTO: AP neusvleugels, grote benauwd heid komt voor bij bulldoggen en oekinezen. Uitstekende snijtanden, slecht sluitende lippen, overhangende lipplooi- en, huidplooien, ontbrekende wenkbrauwen, hangende oren, losse ellebogen, brede borst kassen, moeilijke vachten, het kan allemaal leiden tot ge zondheidsproblemen. Het is ook allemaal niet zo moeilijk voorspelbaar, je ziet het ge woon aankomen. Net zoals rugklachten bij teckels en halshernia bij bassets. Ook kunnen sommige vachtkleu- ren gepaard gaan met proble men. Voorbeelden van honden waarbij exemplaren met ge dragsproblemen voorkomen - door fokken en/of opvoeding - zijn: algemeen agressief, de rottweiler, de bouvier, de Duitse herdershond, de Drent se patrijshond en de pitbullter- rier (eigenlijk geen echt ras); agressief t.o.v. andere honden: de Staffordshire bullterrier; nerveus, angstbijterig: de Bel gische herdershonden, de En gelse cocker spaniel en de gol den retriever. Shar-pei: de rimpels op het voorhoofd van een shar-pei kunnen in de praktijk overdreven vormen aannemen. FOTO: AP Bij een aantal standaardrassen wordt de extreme fokrichting tegenwoordig al losgelaten om meer de gezondheid en het welzijn van de dieren tot fok- doel te maken. Veel „onzui vers" kan ook per ongeluk ge beuren. Bijvoorbeeld door de onoplettendheid van de eige naars en het gedrag daarna van de honden onderling. Van de twee miljoen blaffende viervoeters in Nederland zijn er slechts 600.000 van een er- Engelse bulldog: bij deze kortschedelige hond is de neus zo diep in zijn korte snuit „gestompt" dat elke geslaagde ademhaling op puur toeval berust. FOTO: ANP kend ras. Daar hoeven de ove rige 1,4 miljoen honden zich niet voor te schamen; ze ziin er - behalve in geld uitgedrukt - niet minder om; alleen zijn hun uiterlijk en gedrag van te voren wat minder voorspel baar. Het nadeel van „alle fouten op een rijtje zetten" is dat dan ook alles fout lijkt Wie een bij hem of haar passende hond neemt en deze verstandig en met liefde opvoedt kan van het ras of de bastaard van zijn of haar keuze natuurlijk alle plezier van de wereld beleven. Het hondeboek van het minis terie van landbouw zorgt er voor dat je weet waar je aan toe bent als je een hond wilt kopen. Het kan daarnaast nooit kwaad goed te bedenken wat de zoveelste aanschaf van een bepaalde hond voor effect heeft op dat ras. HERMAN JANSEN Ministerie van landbouw en visserij: „Mooi, mooier, mooist?" (schadelijke ras kenmerken bij honden, 160 blz.). Uitgeverij SDU (Den Haag). Prijs 19,90. j TOULOUSE Voetbal lers uit de Sovjetunie mo gen in het Westen niet de indruk wekken op geld uit te zijn. De verantwoor delijke officials willen voorkomen dat hun spe lers als gevolg van de pe restrojka net zo inhalig worden als hun kapitalis tische collega's. Vagiz Tsjidiatoelin, de eerste actieve international die de overstap maakte, is officieel de minst betaalde prof uit de Franse competitie. De libero, die met de Russische ploeg in de finale van het toernooi om het Europees kampioenschap van Nederland verioor, krijgt bij Toulouse maandelijks een vergoeding van 1850 gulden. Het wettelijke minimumloon in Frankrijk bedraagt 1500 gulden. De overige buiten landse topspelers in Frankrijk ontvangen al gauw 40.000 gul den per maand. Bovendien kostte Tsjidiatoelin slechts zes ton. De voorzitter van Toulouse, Marcel Delsol, heeft echter meerdere keren verzekerd dat de 29-jarige ver dediger niets goedkoper was dan welke andere speler van vergelijkbaar niveau. Los van de vergoeding die zijn club Dynamo Moskou ontving, heeft de Franse ploeg een flink bedrag aan de sportauto- riteiten uit de Sovjetunie moeten overmaken. Hoeveel is niet bekend. Tsjidiatoelin wordt er zelf niet slechter van. De speler, die vo rige week in de competitie wedstrijd tegen Metz met twee gele kaarten uit het veld werd gestuurd, krijgt daarvan maandeliiks een deel overge maakt op een rekening in zijn geboorteland. In roebels. De speler, die met zijn vrouw en twee kinderen vooralsnog in een Frans hotel verblijft, speelt het spel gehoorzaam mee. „Ik weet dat andere voetballers hier meer ontvan gen. In de Sovjetunie gelden andere normen. Was ik geble ven, dan had ik niets meer verdiend. De sportieve uitda ging was voor mij het belang rijkste. Het gaat om het spel Niet om de knikkers". Voorbeeld Tsjidiatoelin hoopt echter vooral dat hij een voorbeeld zal zijn voor veel andere top- voetballers. Ondanks het feit dat ook in de Sovjetunie zelf binnenkort officieel profvoet bal wordt ingevoerd. „Er is sprake van perestrojka in het voetbal in mijn' land. Als ge volg daarvan ben ik hier. Het zou mooi zijn als er meer transfers volgen". Aanvaller Igor Belanov onder houdt nog steeds contacten met het Italiaanse Atalanta Bergamo. Hij zou per maand 7000 gulden verdienen en de beschikking krijgen over een auto. In Italië werd een derge lijke vergoeding „symbolisch" genoemd. De sportautoriteiten van de Sovjetunie hebben tot nu toe geen medewerking wil len verlenen aan de overgang. Bovendien heeft de beslissing tot het toelaten van een derde buitenlander per club in het Spaanse voetbal tot nieuwe speculaties geleid. Atletico Ma drid, tegenstander van FC Groningen in het toernooi om de UEFA Cup, heeft het oog laten vallen op Rinat Dasajev. Betis Sevilla heeft een optie op de doelman die de beste ter wereld heet te zijn. De Spaan se middenmoter zou K zijn hem onmiddellijk d<r verkopen aan het ka krachtige Atletico van vd ter Jesus Gil. i Grap I De herstructurering in sportsysteem in de Sovj^j heeft voor de topvoetbalk grenzen naar het buiten allerminst wagenwijd ge» Zo begon de transfer vaijj- diatoelin naar Toulouse grap. Na een Europa-Cuf strijd in 1986 liet vooi Delsol doorschemeren speler geïnteresseerd te* „Ik had er geen idee va ze er serieus op zouden irl Mijn opmerking was me geintje bedoeld", aldu? Fransman. In december' iaar ontving Toulouse eé lex, waarin werd gemel de onderhandelingen k beginnen. Ver voor het van het EK in West-Dui tekende Tsjidiatoelin tweejarig contract. De invoering van het t voetbal in de Sovjetunie! ook tot gevolg dat de clutj geld harder nodig hebber voorheen. Verwacht wore spelers als Bessonov, Bali Bal en Demjanenko (allei* Dynamo Kiev) op kortd mijn mogen vertrekken. genstelling tot hun voorla Zintsjenko en Sjavlov, dij jaar geleden naar Rapid I overstapten, maken dezel Iers vrijwel allemaal nog uit van de nationale sel| Ook Oleg Blochin moch in de nadagen van zijn baan naar het buitenlano record-international (108, terlands) is momenteel Ier/trainer van het Oosten se Vorwarts Steyr. WASSENAAR Duin digt bleef gistermiddag duidelijk achter bij de to- talisatoromzet. De ren baan van directeur Rob Milders kwam nog niet aan een omzet van 260.000 gulden. De publieke be langstelling was zeer ma tig, doordat het program ma slechts twee rennen en zeven draverijen ver meldde; de meeste ervan waren slecht bezet. Duindigt zorgde echter deze middag wel voor een jackpot in het W5. De kleine vijftien mille gingen over naar het programma van Drachten. De W5 was extra moeilijk, omdat twee rennen door outsiders, Countach en Ginie, werden gewonnen. Het tweede onder deel werd gewonnen door Benno R met Cees de Leeuw. De vierjarige hengst stond voor een overwinning, maar niet iedereen had er rekening mee gehouden dat dit nu al zou gebeuren. Verrassend was ook de overwinning va Wassenaarder Cees van 1 wen met zijn Yeannette over de mijl. Van start t nish ging deze combinatie de leiding en won vóór A Geesink en Baxter Slechts een favoriet dee het W5 zijn plicht. Dat w het laatste onderdeel, ge1 nen door Cortoz Crown Gerard van Eykelenl Maar toen was de jackpe Duindigt al een feit. LEIDEN Kim Dirkse en Ivor Bergsma zorgden voor de verrassende uit slagen op het Drie Klaver Drie toernooi in Zoeter- woude. Kim Dirkse blijft gaan. voor de Masters plaats en klopte Ingrid Bavelaar. Ivor Bergsma versloeg de als derde ge plaatste Rudolf Kampers. De dertig-plussers bij OLTC verloren hun eerste geplaatsten in de vetera- nenmixed. Leimuiden 30+ bleef door een zestal hal- partijen op schema. Mi chael van den Berg be haalde opnieuw een A-fi- nale, Leidse deelnemers aan de B-Masters oefen den in Utrecht. Zoeterwoude De verrassingen van de dag werdén uit het D-toernooi van Zoeterwoude gemeld. Niet, dat de overwinning van Kim Dirkse op Ingrid Bavelaar nu zo extreem is, maar winst in twee vlotte sets werd niet ver wacht. Dirkse is nu halve fina- Bij de D-mannen verraste Ivor Bergsma de als derde geplaat ste Rudolf Kampers met 7-5, 6-3. Konsekwenties voor de Masters heeft deze nederlaag voor Kampers niet. De overige geplaatsten handhaafden zich simpel, waarbij Remo Bouw man zelfs twee maal zegevie rend het gravel verliet. Ex- marathon-loper en veteraan Lein Cijsouw liep zijnjeugdige clubgenoot Vincent Goedege- buure via 6-4, 3-6, 6-1 uit het toernooi. Bethlehem te behalen. En als Nancy Faas dan de kwartfina le van Fran?oise Velzel - win nares tegen Betty Hansen - verliest, dan is ook de Masters een feit. Erica Wijsman liet Inez Batelaan kansloos en staat nu ook in de kwart. In het C-toernooi nam Eelco Adrichem revanche voor de op TeHaDo geleden nederlaag tegen Paul Loggers. Omdat ditmaal de service „liep" werd het 6-4, 6-2. Gert-Jan Anker werd kwartfinalist door Ian Parsons met 6-7, 6-3, 6-4 voor te blijven. OLTC 30+ Feitelijk kon wedstrijdleider Arjan Schipper van OLTC's dertis-plus toernooi maar één opmerkelijke uitslag melden. De nummers één bii de vetera nen-mixed, Wil Spierenburg en Jan de Groot legden het loodje tegen het Stompwijkse echtpaar Van der Voort. Kon Engel moest zich met een ge broken ellepijp uit het C-toer nooi terugtrekken. Het kostte Josje van der Hoeve een part ner en „de OLTC" het derde getipte koppel in het GDC. Spannend werd het in de tweede set HDC tussen Voor hout, Dick van der Meer en Mike Ruyssenaars enerzjjds, en Rijnsburg, Dick Heemskerk en Thomas de Mooy ander zijds. De tiebreak was voor eerstgenoemden. In het DDD bleven de thuisspeelsters Be ker en Seckei de combinatie Dirkse/Klestadt tot 5-7, 3-6 bij. Bij de D2 heren vertoefden Piet de Mooy en de Esteccer Caren bijne drie uur op het gravel om De Mooy met 7-5, 6- 7, 6-2 te zien winnen. Leimuiden Leimuiden bleef op schema, omdat zes partijen in het Al- phense tenniscentrum „Nieu we, Sloot" werden verspeeld. Joke en zwager Verkerk gin gen onderuit tegen het Aals meerder echtpaar Sol. De com binatie Loeff/Vreken had drie uur en drie gelijke (7-5) iyets nodig om Nico van Leeuwen en Jacques van Veen op de knieën te krijgen. Na de 6-3, 6- 0 zege op Haspers/In 't Veld schat wedstrijdleider Jan Klein de Forescate-spelers Frans van Dorp en Ruud Bit ter als finalekandidaten in. Wilskracht Wilskracht heeft hij er wel voor nodig, Michael van den Berg; hij werkt geheel zelf standig. Na de verloren finale in Domburg bereikte de Kou- dekerker in het Noordholland se Bergen opnieuw een A-fi nale. Van den Berg werd fina list via een imponerende rij zeges. Frank Braspenning, Ton van Reythoven en Stefan Noteboom werden in twee de len geklopt. De halve finale tegen Bernd Lenten duurde ruim drie uur, 6-7, 6-4, 7-5 winst. De finale tegen Ton Sie werd met 6-3, 6-3 verloren. Een plaats binnen de beste veertig van Nederland is be reikt. Wilskracht heet het toernooi waar een aantal B-Masters- deelnemers zich op dit evene ment voorbereid. Marquérite Patiwael en Bionda Zonderop wonnen gisteren de enkelspe len tegen Mariette Lutgerink en Vera van der Ham en aan sluitend het dubbelspel. Erik Bakker en Mark Fleischeuer, op de plaats van de niet fitte Kees-Jan Schuilenburg, won nen wel de singles tegen Ha rold Elbertsen en Rick Klein, maar gingen in het dubbelspel met 6-3, 6-4 ten onder. PETER KLEIN CcidócSotwtMi

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12