Loze beloften overheid kunnen tij niet keren duizenden Hutu „als schapen" afgeslacht Dossiers Al Haq zitten vol schokkende getuigenissen [N: Iraq gebruikte losterdgas in Iran LIEDJE OVER QUAYLE VAN RADIO GEWEERD se eil AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB ia ^JITENLAND QeidóaQowuvnt WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1988 PAGINA 5 YORK Iraq heeft op 2 augustus leen bombardement op een Iraanse stad Jsterdgasgranaten gebruikt tegen de bur- Tjevolking. Dat is de conclusie van een lerzoek dat is ingesteld door een spe- |al team voor chemische wapens van de Venigde Naties. Volgens Iran kwamen |het bombardement op de stad Osjnaviy- J2.680 mensen om het leven. De stad ligt Iele kilometers over de grens in het Irdwesten van het land. Ten tijde van J bombardement hadden beide landen fclutie 598 van de Veiligheidsraad over |indiging van de oorlog al aanvaard en 1 onderhandeld over het bestand, dat augustus inging. JAPANNER KOOPT CESSNA VAN RUST HAMBURG Een Japanse zakenman wordt de nieuwe eigenaar van het Cessna- vliegtuigje, waarmee Matthias Rust vorig jaar mei naar Moskou vloog. Het sportvlieg tuigje was aanvankelijk door de Aeroclub in Hamburg, de eigenaar van het sportvlieg tuigje, verkocht aan een Westduitse parfum- fabrikant. Deze zou hem voor een onbekend bedrag van de hand hebben gedaan aan de Japanse zakenman. Rust had indertijd als lid van de Aeroclub de Cessna gecharterd zon der te zeggen dat hij van plan was naar Mos kou te vliegen. Daar landde hij op 28 mei op het Rode Plein, praktisch voor de deur van het Kremlin. Later werd hij veroordeeld tot vier iaar gevangenisstraf. Begin vorige maand werd de 20-jarige waaghals echter vroegtijdig vrijgelaten. PLO gaat betalingen Jordanië overnemen NICOSIA Jasser Arafat, de voorzitter van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, heeft ge zegd dat zijn organisatie de salarissen zal betalen van de ontslagen en met pensioen gestuurde Jor daanse ambtenaren in de door Israel bezette wes telijke Jordaanoever. Eerder deze maand had ko ning Hussayn van Jordanië besloten de souverei- niteit over de westelijke Jordaanoever af te staan en werden alle door Jordanië betaalde ambtena ren, onder wie vrijwel alle leerkrachten in het ge bied, ontslagen. Arafat zei niet waar de PLO het geld voor de salarissen vandaan haalt en hoe het zal worden uitgekeerd. De PLO heeft een behoor lijke financiële reserve. De Israëlische autoriteiten hebben gezegd dat zij niet zuilen toestaan dat de PLO de rol van Jordanië in de bezette gebieden overneemt. NEW YORK Een radiostation in de Amerikaanse staat Indiana is ge zwicht voor de druk van adverteer ders en heeft besloten een liedje over Dan Quayle, de Republikeinse kandidaat voor het vice-president- schap, niet langer uit te zenden. De tekst zou te kwetsend zijn. Het om streden liedje ging over Quayle, die de Vietam-oorlog veilig doorbracht in Indiana. Zoals bekend woedt er een controverse over het feit dat Quayle. doordat hij dank zij ties van ziin familie bij de Nationale Garde belandde, niet in Vietnam hoefde te dienen. Een gepensioneerd generaal-majoor van de Nationale Garde heeft nu ook toegegeven, dat hij zijn ondergeschikten opdracht had gegeven een plaatsje vrij te hou den voor Quayle, die zelf zegt dat hij bij de garde kwam omdat er plaatsen genoeg waren. Een tweede lied over Quayle is overigens nog niet van de Amerikaanse zenders verbannen. Intussen duurt de affaire onvermin derd voort en heeft een van de be langrijkste kranten in het midden westen van de VS als eerste gepleit voor het opstappen van Quayle. Gewonden bij aanslag restaurant Zuidafrika JOHANNESBURG Bij een aanslag met een kleefmijn op een hambur gerrestaurant zijn gisteren in de Zuidafrikaanse kuststad East London zeker 23 mensen gewond geraakt. Twee gewonden zijn er ernstig aan toe. De overigen konden na behande ling het hospitaal verlaten. Onder de gewonden waren zowel blanken als zwarten. De verantwoordelijkheid voor de aanslag op het Wimpy-res- taurant werd niet opgeëist, maar de politie schreef die toe aan het Afri kaans Nationaal Congres, het gewa pende verzet tegen de apartheid. Het was de derde keer in twee jaar dat de Wimpy-keten door een aanslag werd getroffen. etnamveteranen llpen Russen FRANCISCO Een ;p Amerikanen, onder wie stens negen Vietnamvete- |en, wil naar de Sovjetunie n om Russische soldaten te >en, die gewond zijn ge kt in Afghanistan. Tot de igatie van negentien man m oren drie makers van I istbenen, evenals deskundi- op het gebied van psychi- problemen die met de og te maken hebben. De -p, die wordt gesponsord feen Amerikaanse vredes- nisatie, wil op 26 septem- in Moskou aankomen en particuliere organisaties, en regeringsfunctiona- praten. Het bezoek is ;ens de organisatoren op odiging van Sovjetburgers ijveren voor betere betrek ken tussen de twee super- jendheden. m m U' r fOT viele immerborden )or Britse ldaten Van onze correspondent Roger Simons) l( NDEN Britse mili- en in West-Duitsland men de opvallende, ciale nummerplaten hun privé-wagens in- aleselen tegen gewone Brit- ikke nummerborden. maatregel is een reactie op almaar toenemende IRA- vallen op Brits militair ►oneel en in het bijzonder le moord op een Britse mi- r in Oostende. Twee jonge 'n van IRA schoten hem in zijn auto terwijl hij r het stoplicht stond te hten. De wagen van deze tair was zoals gebruikelijk rzien van de gemakkelijk kenbare speciale Westduit- nummerpiaten die aange- dat de eigenaar een Britse itair is gelegerd in de irepubliek. Op de gewo- civiele nummerborden zal fc ^ts voorkomen dat gemak- II jke identificatie mogelijk «»kt. Overigens dient opge- ■kt te worden dat geen en- Britse personenwagen he- er8e aal onopvallend kan if.V.r den gemaakt want auto's het stuur aan de rechter- plaats van aan de linker- t trekken op het Europese teland altijd enigszins de c°ns dacht. nder j SUDAN EN HET WASSENDE WATER: KHARTOUM Het wa terpeil stijgt nog altijd, maar de staatssecretaris voor irrigatiewerken is er van overtuigd dat alles onder controle is. In zijn kantoor leunt Jammaa ontspannen achterover in zijn stoel. „Ik denk niet dat de situatie kritiek is", zegt hij. „Het is niet zo erg als sommige mensen den ken". Overigens heeft Sudan giste ren een perscensuur ingesteld; berichten mogen niet zonder toestemming van het ministe rie van informatie worden verzonden, omdat in debuite- nalndse berichtegeving teveel kritiek is geuit op de regering van Sudan. Mahmoud Beshir Jammaa, die ook staatssecretaris is voor wa tervoorziening, vertelt dat de inwoners van de noordelijke provincies van Sudan dijken opwerpen en dat de overheid hen voorziet van de benodigde zandzakken, voedsel en gene ratoren. Evacuatie van de ge troffen bevolking is volgens Jammaa niet nodig. Hij denkt „persoonlijk" dat het ergste voorbij is. Jam maa legt uit dat na de ramp in 1946 dammen zijn gebouwd ten zuidoosten van Khartoum. Volgens hem zijn er tegen woordig irrigatiewerken die het water van de Nijl in goede banen moeten leiden. Maar de talrijke nederzettingen in de lager gelegen gebieden waren er tweeënveertig jaar geleden niet. Zij worden bewoond door „ontheemden" en Jammaa schijnt te vinden dat het niet erg handig van hen is om daar te gaan wonen. „Sommigen wonen in gebieden waarvan bekend is dat ze met de over stromingen van 1946 afgeslo ten waren. Er zijn zelfs men sen die in nog lager gelegen gebieden zijn gaan wonen. Ik begrijp niet wat die mensen daar doen. Ik weet niet waar ze precies zitten, daarom heb ben we die radio-uitzendin gen.". Kookpotten Die uitzendingen van de over heid propageren waakzaam heid en het bouwen van dij ken, maar deze aansporingen zijn uiteraard van nul en ge nerlei waarde voor de vluchte lingen buiten Khartoum, de ontheemden, voor wie radio's ver buiten het financiële be reik liggen. In hun zelfge- bouwde.in water oplosbare, le men hutten bevonden zich slechts een paar kookpotten en springveren bedden. De uitzendingen lijken even min geholpen te hebben in de officiële nederzettingen, zoals El Lamab, waar het water van de Witte Nijl afgelopen maan dag plotseling meer dan een meter steeg en de woningen van welgestelde islamieten be dreigde. Soldaten in Al Lamab staken verwoed de spaden in de grond om de door Jammaa verordonneerde diiken te leg gen. Het water klotste tegen de laatste zandzakken. „We doen ons uiterste best, maar het water blijft stijgen," zei een soldaat. „De zandzak ken zijn op. Het is hopeloos". Verderop in de straat duwen terzelfdertijd enkele mannen een gevaarlijk overhellende lemen muur omver, het water in. Het schuimende water vreet aan de klei en likt aan de moskee. Mannen bij wie het water in huis al tot aan hun middel komt, staren naar de overstromingen en mompelen iets over de regering en over revoluties. Als de arme vluchtelingen zo iets zeggen valt er weinig te vrezen. Als echter de midden klasse dergelijke gevoelens koestert, komt de toch al niet onbesproken coalitie van pre mier Sadiq el Mahdi ernstig in gevaar. De gelatenheid waar mee deze eerste minister op de ramp gereageerd heeft, is on der de bevolking niet onopge merkt gebleven. „Wij hebben geen regering", zegt iemand. „Er zijn heel veel ambtenaren geweest die hulp toezegden, maar er gebeurt niets'zegt weer een ander. Hij staat te wachten op een vrachtwagen die zijn bezittin gen en zijn kinderen in veilig heid moet brengen. Vrachtwa gens zijn in Khartoum min stens even schaars en gewild als brandstof, brood en drink water. „Ik denk dat er geen gevaar is voor de mensen die in de ou dere wijken van Khartoum wonen", zegt Jammaa enkele uren daarvoor nog tijdens ons gesprek. Terwijl hij dat zegt, valt de stroom uit en zitten wij in het donker, zonder ventila tie. Onverstoorbaar vervolgt hij: „Als er opnieuw overstro mingen komen, zal onze be richtgeving het water vóór zijn". CATHERINE BENNETT (c) The Times, Londen UWENOUDE VETE LOOPT OPNIEUW UIT OP BLOEDBAD: :N HAAG De eeu- noude vete tussen Hutu Tutsi's heeft de afgelo- i weken een bloedige z»j njmax gekregen. Duizen- ^el i doden en veertigdui- ïd vluchtelingen vor- :n de (stille) getuigen sn 'd t het „bijbelse" geschil lusie sen landbouwers en ielen ehouders in het Afri- anse Burundi. De ergste .hting lijkt voorbij lar over vijf of tien lood^r breekt opnieuw de Hog uit". thans dat vreest Walter Ael- voet, een Witte Pater uit het Belgische Leuven, die jaren lang in Burundi en in het buurland Rwanda werkte. In 1972 werd hij Burundi uitge zet, omdat hij verhalen publi ceerde over de massa-moojden door Tutsi's op Hutu. Volgens pater Walter lieten in dat jaar 150.000 Hutu „zich slachten als schapen". Met name intellec tuelen, onderwijzers en pries ters delfden het onderspit. „Bij een inval van Hutu vanuit Tanzania werden enkele hon derden Tutsi's gedood. De Tut si's reageerden furieus: ze wil den de Hutu voor eens en al tijd een lesje leren. Sindsdien is de repressie onverminderd", vertelt Aelvoet. Vergoeilij- kend voegt hij eraan toe. „Weet je, die Hutu zijn boeren; het zijn eenvoudige mensen. Dan worden ze boos en slaan enkele mensen dood. Het ge wapende Tutsi-leger slaat er vervolgens keihard op los". Aelvoet: „De Hutu, bantoeboe- ren en de Tutsi-veehouders hebben dezelfde religie (zestig procent is katholiek), spreken dezelfde taal en houden van dezelfde muziek. Maar on danks deze overeenkomsten heeft het nooit geklikt tussen de volken". Vrijwel vanaf het begin van de bewoning van het hoogge legen plateau, waaraan Burun di zijn prettig klimaat dankt, speelden de Tutsi's de baas over de gesettelde Hutu. De Tutsi's zouden door hun oor spronkelijk nomadische leef wijze, betere diplomaten en handelaren zijn. Zij bemach tigden veel sneller de wapens, die door de Arabieren en later de Europeanen werden geïn troduceerd. Volkerenmoord De Duitse en later Belgische kolonialen versterkten de po sitie van de Tutsi's en zo heeft dit volk, dat slechts vijftien procent van de bevolking uit maakt, alle touwtjes in han den. De regering en alle admi nistratieve diensten worden gevoerd door Tutsi's. In het le ger dat uit 30.000 manschap pen bestaat, hebben zegge en schrijven dertig Hutu een Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer tocht gaat dwars door het ruwe berglandschap en Peer, t de chirurgijn de reis heeft aanvaard, kijkt voortdurend :htig om. Als hier maar geen Spanjaarden zijn, want daar t hij het niet op begrepen. Dan naderen zij een stad, omge- door een hoge muur, die van enorme poorten is voorzien. >uden de Indianen die stad alleen hebben gebouwd?", vraagt t de chirurgijn. „Best mogelijk'^ antwoordt deze. „Dit volkje heeft een hoge trap van cultuur bereikt, hoe onbeschaafd die roodhuiden er ook uitzien". Wanneer zij de poort gepasseerd zijn houdt Peer van pure verbazing zijn paard in. Dit is een sprookje! Daar staat, aan de oever van een spiegelglad bergmeer, een enorm paleis, fel blinkend in de helle zon; het paleis van de Inca koning. plekje bemachtigd. Pater Walter: „Ik denk niet dat dit een georgansieerd bloedbad was op de Hutu, geen bewuste volkerenmoord". De vlam sloeg in de pan toen Hutu-boeren een Tutsi dood den. „De repressie die het le ger vervolgens ten toon spreidde is wel systematisch. En wat de rol van de regering precies is. Ze zullen het le ger niet direct opdracht heb ben gegeven tot de slachting, maar blijkbaar houden ze het ook nief tegen". Het dichtbevolkte Burundi is één van de armste landen van Afrika. Het feit dat het arm is en een buitenlandse schuld heeft van ruim een miljard dollar, is volgens pater Walter te wijten aan het feit dat het „land geen mineralen heeft en afhankelijk is van de export van koffie, waarvan de prijzen cp de wereldmarkt sterk ge daald zijn". Hij gelooft daarom ook niet dat de armoede in het land wordt veroorzaakt door de geschillen tussen Hutu en Tutsi's. Aelvoet is bezorgd dat bloed baden zich telken male op nieuw zullen afspelen in het kleine Afrikaanse land: „De Tutsi's hebben de elite- en de intellectuele Hutu vermoord. De Hutu zijn niet in één front verenigd en zij hebben niet één leider. Zo blijven zij on derdrukt, en verlekkerd kij ken naar het buurland Rwan da. Daar is ook 15 procent Tut si en 85 procent Hutu. Maar de Hutu in Rwanda organiseer den zich en hebben enkele grote leiders gekend. Ook nu heeft Rwanda een Hutu-presi- dent. In dat land betekende 25 jaar onafhankelijkheid, 25 jaar vooruitgang. In Burundi laten de Hutu zich op hun kop slaan". JOOS PERSOON Busongeluk Oostenrijk vrachtwagen zijn gisteren In het Oos tenrijkse Schwardorf dertien Hon gaarse toe risten om het leven geko men. Vijf Hongaren lie pen ernstige verwondin gen op. De bus brandde geheel uit, nadat de vrachtwagen bij een uit- wijkpoging op de ver keerde weg helft terecht kwam. FOTO: ANP SCHENDINGEN MENSENRECHTEN IN BEZETTE GEBIEDEN ISRAEL JERUZALEM „De sol daten arresteerden Iyad Walid Hamdi, die ik goed ken. Hij is ongeveer zes tien jaar oud. Ik zag dat twee van de soldaten hem vasthielden en hoorde een van de soldaten in het Arabisch tegen hem zeg gen: „We willen je niet vlug doden. We willen je langzaam doden". Toen gooiden de twee soldaten Iyad op de grond. Een van hen zette zijn voet op zijn borst en richtte de punt van zijn geweer op zijn rechteroog. Een paar se conden later hoorde ik het geluid van een schot en zag ik Iyads oog uiteen spatten". Dit is een deel van een onder ede afgelegde verklaring in het bezit van de Palestijnse mensenrechtenorganisatie Al Haq, gevestigd in Jeruzalem. De Nederlandse socioloog Joost Hiltermann, hoofd-coör- dinator van Al Haq zegt: „Hier, dit is een voorbeeld van wat we doen. Getuigenverkla ringen opnemen over de grove schending van de mensenrech ten in de door Israel bezette gebieden. En vervolgens ge frustreerd toezien, dat de Is raëlische autoriteiten ons niet serieus nemen". Hiltermann (31) kwam in 1980 als vrijwilliger bij Al Haq wer ken en is er sindsdien geble ven. Hij studeerde intussen af aan de Universiteit van Cali fornia. „In het begin", vertelt hij, „wilde ik niet te lang blij ven. Het was allemaal veel te deprimerend. Maar het werk heeft me zo gegrepen, dat ik het niet meer los kan laten. Ik voel het als mijn plicht de we reld te laten weten wat hier gebeurt". Sinds het begin van de Intifa- dah, de Palestijnse opstand, reizen Joost Hiltermann en zijn collega's nog intensiever dan voorheen van dorp naar dorp en van vluchtelingen kamp naar vluchtelingenkamp om getuigenverklaringen op te nemen over martelingen in gevangenissen, het schieten op burgers tijdens demonstraties, deportaties, en administratief arrest. „Al onze rapporten gaan naar de Internationale Commissie van Juristen in Ge- nève", aldus Hiltermann. „We hebben ook contact met Am nesty International". Opgericht door twee Pale stijnse advocaten van de wes telijke Jordaanoever, Jona than Kuttab en Raja Sheha- deh, legt Al Haq (Arabisch voor waarheid en rechtvaar digheid) er de nadruk op zo geloofwaardig mogelijk te zijn. De ongeveer 11.000 onder ede afgelegde verklaringen van ooggetuigen worden door een advocaat onderzocht, voordat tot publicatie wordt overge gaan. „We werken alleen met betrouwbare brpnnen", zegt Hiltermann. Maar de Israëli sche autoriteiten beschuldigen El Haq ervan een aftakking te zijn van de Palestijnse Bevrij- dings Organisatie. Scherpe munitie Enkele dagen geleden werd een rapport van Al Haq gepu bliceerd over het militaire ge vangenkamp Ketziot (Ansar III) in Israels zuidelijke Ne- gev-woestijn, waar tenminste 2500 Palestiinen uit de Gaza- strook en de westelijke Jor daanoever gevangen zitten. De meeste zijn in administratief arrest, zonder enige vorm van proces. Ze zijn er in tenten on dergebracht waar volgens het rapport „de zomerhitte, het stof, de zandstormen en het droge weer een dagelijkse kwelling zijn voor de gevange nen". Volgens het rapport is er In plaats van kaarten... bykleertjes op het dak; het is weer eens Iets an ders dan het versturen van geboorte kaartjes. Een inwoner van Eddelak in de Bondsre publiek laat de buurt op deze wijze zien dat zijn vrouw een gezonde baby heeft gekregen. FOTO: AP niet genoeg voedsel, water en medische verzorging en wordi er door de militaire bewakers met scherpe munitie geschoten op de gevangenen. Het rapport werd gepubliceerd een dag nadat in Ansar III een opstand onder de gevangenen was uitgebroken, waarbij twee gevangenen omkwamen en een derde werd gewond. Hoe wel de commandant van de zuidelijke troepen van het Is raëlische leger, generaal Yit- schak Mordechai, officieel had laten weten dat de militaire bewakers .juist" hadden ge handeld, blijkt uit ooggetui genverklaringen dat één van de gevangenen door een hoge officier met een M-16 geweer van korte afstand werd neer geschoten. De kogel trof de 20- jarige Assad Shawa in de borst. Toen andere gevange nen de soldaten toeriepen de gewonde te evacueren, zou de hoge officier hebben geroepen „Laat hem maar liggen". Al Haq heeft opgeroepen tot een onafhankelijk onderzoek van de gebeurtenissen en de onmiddellijk sluiting van hei kamp. Het leger heeft een uit gebreid onderzoek beloofd. „Dat moet ook wel, want Is rael is tenslotte een democra tisch land", zegt Joost Hilter mann. „Maar het is ongeloof lijk dat hier zulke verschrik kelijke dingen kunnen gebeu ren". Martelingen Enkele dagen voor het ge sprek met Hiltermann maakte de Israëlische staatstelevisie melding van twee Palestijnen die zich in hun gevangenis zouden hebben opgehangen. „We zijn nog met ons onder zoek bezig", vertelt Hilter mann. „Maar beide families zeggen dat de slachtoffers aan hun martelingen zijn bezwe ken. Er zijn ook andere gevan genen, die zeggen dat ene var de twee, de 21-jarige Attah Ayad, werd geslagen en ge trapt. Nóch zijn familie, noch zijn advocaat hebben hem mo gen bezoeken. Een onderzoek naar de omstandigheden var het geval is nog niet beëin digd, zei ons een legerwoord- voerder". De 20-jarige Nabil Ibdah uil Beit Hanina werd verzochi zich op 12 augustus te melder bij het politiebureau van Jeru zalem. Hij werd ter plekke ge arresteerd. Toen de vader var Nabil twee dagen na de arres tatie kwam informeren naai het lot van zijn zoon, werd hem verteld dat hij zich hac opgehangen in zijn cel. Fami lieleden van Nabil zeggen dai zijn lichaam tekenen van mar teling vertoonden. De politie woordvoerder in Jeruzalem reageerde met de woorden „Al deze beweringen zijn or niets gebaseerd. Nabil heer zich met een handdoek opge hangen". Volgens Joost Hiltermanr hebben de Israëlische autori teiten inmiddels vier van dc vijf onderzoekers van Al Hac in administratief arrest ge plaatst. „Mij hebben ze noj nooit lastig gevallen". Hij tik' met zijn wijsvinger op de tafel „Maar je weet nooit...", zegt hi voorzichtig WILLY WERKMAf

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5