VS: Honderd kernreactoren in baan om aarde brengen Barbecuen: gezellig, maar niet zonder risico Blij met blazers Btw behoort in pri jsopgaai Langdurig werklozen wel degelijk te helpen Kracht aardschokke Himalaya neemt af CONSUMENTENINFORMATIE HUISI ■RAADk, Verantwoord werkei tijdens zwangerscha BINNENLAND/BUITENLAND EeidaeSotncwi WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1988 PAG1 Dak gesloopt tijdens vakantie ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft zes mannen aangehouden die aan De Hoorn het dak van een huis sloopten. Al zestien vier kante meter dakpannen waren verwijderd en terzijde gelegd en de mannen waren begon nen aan het verwijderen van de resterende dakbekleding. De bewoners van het huis wa ren met |rakantie, aldus meld den de Duren aan de politie. De aangehouden mannen ver telden opdracht tot de sloop gekregen te hebben van een aannemer. In feite bestond de groep uit de zoon van de aan nemer en enkele vrienden. Tussen de aannemer en de be woner van het huis zou een conflict bestaan. Er zou zelfs een civiele procedure gaande zijn. In afwachting van de thuiskomst van de bewoners, verbiedt de politie verdere ac tie. De 300 dakpannen zijn tij delijk op het politiebureau op geslagen; de brandweer zal het dak provisorisch afdekken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. WASHINGTON In de Verenigde Staten wordt al geruime tijd gewerkt aan plannen in het kader van het omstreden SDI- programma om ongeveer honderd ruimtetoestellen in banen om de aarde te parkeren. De toestellen worden voorzien van even zovele kernreacto ren. Aan de eerste proto types van de bewuste kernreactor, de SP-100, wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd. Dit onderdeel van het SDI, dat tegen het eind van de ja ren '90 werkelijkheid moet worden, vindt doorgang, on danks de nog steeds toene mende kritiek op de toepas sing van kernenergie in sa tellieten, die betrekkelijk lage banen om de aarde be schrijven. De kritiek richt zich momen teel vooral op de Russische militaire opsporings- en waarnemingskunstmaan Kosmos-1900, die sinds medio april stuurloos rond de aarde draait en de komende maand in de dampkring zal terug vallen. Het op 12 december van het vorig jaar gelanceer de toestel is uitgerust met een Topaz-kernreactor en zo'n vijftig kilo verrijkt uranium- 235 als splijtstof. Er wordt re kening mee gehouden dat ra dioactieve brokstukken van de kunstmaan het aardopper vlak kunnen bereiken. De Amerikaanse SDI-organi- satie zegt te streven naar zo danige veiligheidsmaatrege len, dat incidenten zoals die in 1978 en 1983 plaatsvonden met de Sovjet-satellieten Kosmos-954 en -1402 en die nu opnieuw dreigen met de Kosmos-1900, zich nooit kun nen voordoen bij haar SP-100 toestellen. Onafhankelijk deskundigen vinden die bewering op zijn minst „overdreven optimis tisch", maar feit is dat er de laatste maanden wel met ex tra veel energie op de veilig heid van de SP-100 is gestu deerd en dat die verhoogde aandacht nu heeft geleid tot zeer specifieke beveiligings maatregelen: het zogeheten Siren-principe. Dat is dan ook geen overbo dige luxe, aangezien één SP- 100 kernreactor een aanzien lijk grotere hoeveelheid splijtstof zal bevatten dan de Russische Kosmos-observa- tiekunstmanen met hun ver mogen van tien kilowatt. De SP levert vele jaren achter een een vermogen van hon derd kilowatt, wat royaal voldoende is om alle elektri citeitstoepassingen in een ge middelde huishouding van stroom te voorzien. Een dergelijke capaciteit kan met de huidige technologie niet worden bereikt via de algemeen gebruikelijke pane len met zonnecellen. Zelfs een groot zonnepaneel met honderdduizenden cellen produceert niet meer dan on geveer één kilowatt, wat nauwelijks genoeg is om een elektrische haardroger of een broodrooster van de vereiste energie te voorzien. Zonne panelen hebben bovendien het nadeel, dat ze uiterst kwetsbaar zijn voor vijande lijke aanvallen, bijvoorbeeld met laserstralen. Een met de SP-100 kernreac tor uitgerust ruimtevoertuig moet, net als de bedoeling was bij de Russische Kosmos- 1900, bij het verstrijken van zijn nuttige levensduur naar een hogere baan om de aarde worden gedirigeerd, waar het toestel dan eeuwenlang kan blijven zweven. Veel weten schappers, met name ook ruimtevaartexperts, vinden dat een uiterst kwalijke op lossing, omdat daardoor op een kleine duizend kilometer boven de aarde uiteindelijk een enorme vuilsnisbelt van radioactief materiaal wordt gevormd. Maar zelfs als het niet lukt om zo'n reactor in een „veili ge" afvalbaan te dirigeren, is er nog niets ernstigs aan de hand, zeggen de Siren-pro- jectleiders. De constructie moet namelijk van dien aard zijn dat het bij de terugkeer in de dampkring, ondanks alle wrijvingshitte intact blijft. Door de klap waarmee hij de aarde raakt, zou de re actoreenheid pas verscheide ne meters diep onder grond blijven steken. „In dat hypo thetische geval zullen we er alleen maar voor hoeven te zorgen dat het materiaal wordt weggehaald...", zo wordt gezegd. Waarbij voor het gemak vorbij wordt ge gaan aan de mogelijkheid dat het toestel in dichtbevolkt gebied neerkomt, SJOERD VAN DER WERF Verbazing op ministerie over kabinet DEN HAAG Op het di rectoraat-generaal ar beidsvoorziening van het ministerie van sociale za ken is met verbazing ge reageerd op in het kabinet levende opvattingen dat langdurig werklozen door de heroriënteringsge- sprekken nauwelijks aan een baan te helpen zou den zijn. Directeur-generaal mr. F. Kruse verklaarde vanmor gen voor de VAR A-micro foon dat in het tweede kwar taal van dit jaar met meer dan vijfduizend langdurig werklozen een heroriënte- ringsgesprek gevoerd is. On geveer vierhonderd van hen vond een baan; voor 2200 is men bezig een scholings- of stageplaats te vinden. „Het gaat dus helemaal niet zo slecht, want we zijn pas in april met die gesprekken be gonnen", aldus Kruse. Hij zei verder de indruk te hebben dat acht tot negen procent van de langdurig werklozen „volstrekt onplaatsbaar" is. De categorie die wel kan maar niet wil en elk aanbod van het arbeidsbureau af wijst zou op de uitkering ge kort moeten worden. Het schrappen van onplaatsbaar gebleken werklozen uit de bestanden van de arbeidsbu reaus en daarmee uit de na tionale werkloosheidscijfers wees hij van de hand „omdat ze wel in de bestanden van de sociale zorg blijven". Ambassadeursdrukte Twee ambassadeurs (Jonkman uit Parijs en Vegelin van Claerbergen uit Londen) slepen een tafel tje aan, als blijkt dat er bij Buitenlandse Zaken niet voldoende plaatsen zijn om alle vertegenwoor digers van het Koninkrijk in den vreemde te doen zitten. Zo'n zeventig ambassadeurs zijn in Den Haag voor de jaarlijkse bijeenkomst. Zij hebben al inleidingen aanhoord van minister De Korte en staatssecretaris Van Rooy. FOTO: ANP Nederlanders door wind „vast" op Madeira SCHIPHOL Transavia hoopt vandaag een groep van 144 Nederlandse vakantiegan gers op te halen die al twee dagen vastzit op het Portugese vakantie-eiland Madeira. Val winden hebben twee dagen het landen van het Transavia- toestel onmogelijk gemaakt. Het toestel had maandag het vliegveld van Madeira al in zicht toen de gezagvoerder be sloot met zijn 115 passagiers uit te wijken naar het Portu gese vasteland, waar de passa giers in hotels werden onder gebracht. Het is moeilijk lan den op het vliegveld van Ma deira. De baanlengte is be perkt en vrijwel direct achter het vliegveld rijzen bergen op. Tussen de puinhopen waar eens hun huis heeft gestaan zo vrouwen naar overgebleven spullen. FOI BIRATNAGAR On. danks naschokken en zware regenval hebben reddingswerkers pogingen voortgezet afgelegen stre ken in India en Nepal te bereiken die zondag wer den getroffen werden door een aardbeving. In middels zijn vele honder den doden geborgen; ge vreesd wordt dat het tota le aantal de duizend zal benaderen. Tienduizenden mensen zijn door de ramp dakloos gewor den; even zovele slach bivakeerden in de open uit vrees voor nieuwe, bevingen. In het ooste Nepal werd gisteren n< schok gemeten van 5,1 schaal van Richter. Ov geheel genomen, was de van de aardschokken i afgenomen, zeiden schappers. De Nepalese ring is intussen begonnt de uitdeling van zakke aan daklozen. In India a gertroepen overgebrach het rampgebied. Het Kruis heeft drie me teams naar het gebie stuurd en is van plan d uit te breiden. i Inmaak recepten voor elk seizoen Wie eens met een opvallende li keur voor de dag wil komen kan daar zelf voor zorgen. In het aantrekkelijk uitgevoerde boek „Zoete recepten voor elk sei zoen" wordt niet alleen het in maken van allerlei vruchten be handeld, maar komen ook aller lei originele recepten aan de orde. Het inmaken van fruit uit alle seizoenen met behulp van verschillende soorten suiker vormt de basis voor het boek. Naast tips waardoor het inma ken haast niet kan mislukken zijn er veel recepten opgenomen voor jams, confitures, limonades en chutney's. In het eerste deel van het boek worden de ver schillende manieren van inma ken behandeld. Ook wordt een aantal basisrecepten gegeven, die bij de recepten verderop in het boek toegepast worden. In het tweede deel worden per sei zoen veel originele recepten ge geven, bijvoorbeeld met lychees, carambola's, kiwi's en walnoten. Ook bekendere vruchten als si naasappels en aardbeien komen uitgebreid aan bod. Belangrijk is dat de meeste recepten met ge woon keukengerei gemaakt kunnen worden. Elk jaargetijde wordt geïntroduceerd door een kleurenfoto waarop de vruchten uit het betreffende seizoen staan afgebeeld. Na een beschrijving van de vrucht volgen de recep ten, die bijzonder duidelijk zijn. Achterin het boek staan ook nog tips voor diabetici. „Zoete recepten voor elk sei zoen" (128 pagina's) is een uitgave van Van Gilse en verkrijgbaar door overma king van 15,95 op postgiro 1101939 ten name van Van Gilse. Roosendaal. De combinatie van vrije tijd en lange dagen leidt deze weken als het weer wat mee wil werken al snel tot een avondje barbecuen. Een gezellige maar niet geheel onge vaarlijke bezigheid. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding waarschuwt in haar blad Voedingsin formatie voor al te ge makkelijk omspringen met geroosterd vlees. Bij barbecuen kunnen bij het verbranden van de houtskool makkelijk scha delijke stoffen vrijkomen. Wordt het vlees te snel op het vuur gelegd, dan ko men die stoffen op het eten terecht. Het is daar om volgens het voorlich tingsbureau beter te wachten totdat de houts kool met een laagje as is bedekt. Aanmaakvloeis- toffen of aanmaakblokjes kunnen over het alge meen geen kwaad. Petro leum verbrandt niet vol ledig. Aangeraden wordt spiritus te gebruiken. Het voorlichtingsbureau waar schuwt verder voor overhit- ting of te lang verhitten van het vlees waardoor het eerst droog wordt, vervolgens zwart en tenslotte verkoolt. Ook hierbij ontstaan schadelijke stoffen. Bovendien ziet het vlees er van buiten gaar uit, terwijl het van binnen vaak nog nog rauw is. De genoemde schadelijke stof fen zijn met name polycycli sche aromatische koolwater stoffen. Deze stoffen kunnen volgens het voorlichtingsbu reau de kans op kanker ver groten. Het voorlichtingsbureau wijst er verder op dat vlees en kip kwetsbare produkten zijn, van nature besmet met bacteriën. In een warme omgeving ver meerderen deze bacteriën vrij snel. Tijdens het roosteren worden die bacteriën gedood. Van belang is daarom het gare vlees niet terug te leggen op het bord waar eerst het rauwe vlees lag. punten van belang: Laat de houtskool eerst uitr branden. Voorkom verbranding van het vlees door een afstand tus sen het vuur en het rooster van 25 tot 40 centimeter aan te houden. Gebruik geen vette vlees soorten; druipend vet in vuur veroorzaakt schadelijke stof fen. Eet geen verbrande stukken. Vlees dikker dan vijf centi meter is niet geschikt voor de barbecue. Eventueel voorbe- handelen. Laat het vlees zo lang moge lijk in de koelkast staan. Bewaar geen resten; ook niet van de sausen. Bij het roosteren van vlees moet men de nodige voorzichtigheid in acht nemen. Meneer draagt na de zomer een double breasted blazerpak, geheel gevoerd. Kleur antraciet, 100% wol. Jasje 187,-, broek (met omslag) 87,- Mevrouw draagt ook een blazer, met mooie streep- voering. Taupe, zwart en antraciet. Prijs samen met gevoerde rok 128,- (Marca Mode). FOTO: PR Het volgend seizoen klopt al aan de deur. Het zijn kleine seintjes weliswaar, een fotootje hier, een be richtje daar, maar de mode is er altijd vroeg bij en de couturehuizen ver tonen lekken. Als de blaadjes vallen zullen we blij zijn met de blazer! De Italiaanse designers hebben op de plankers van Armani en Gigli al de relaxte, sportieve „dandy achtige" vrouw laten lo pen, die een radicale om mezwaai van het kittige kindvrouwtje van de zo mer betekent. Lange broeken komen terug, samen met de blazer in zachte tailor-lijn, een jasje dat sluik of even getailleerd om de leden valt. Romeo Gigli heeft zijn ei gen „dandy-vrouw" gekleed in zacht gekleurde tweed, voor treffelijk van coupe en vaak uitgevoerd in grijze tonen. De zomen zakken en iedereen die iets weet van de geldmarkt weet ook dat de rokken in tij den van crises lang zijn en bij voorspoed kort. Na de beurs krach van vorig jaar oktober handhaaft zich die ijzeren wet. Ook uit Parijs en Londen komt de wind aangewaaid die een misschien wat saai beeld meevoert. Rok en blazer speel den in de Engelse hoofdstad een grote rol voor de winter. Kenzo kwam met lange jac quets voor „la fille gar^onne" met sigaar. Sigaretten worden „vulgair" genoemd... Niet on welkom is de voorkeur voor pakken en blazers, want ze zijn onderling goed te combi neren door de losse onderde len. Broeken, rokken, blazers en blouses kunnen dooreen ge dragen worden, omdat materi alen en kleuren sterk op el kaar zijn afgestemd. Prettig voor de zakenvrouw, die ver schillende dingen per dag moet doen: een vergadering 's morgens, een zakenlunch tussen de middag en een fees tje 's avonds. Pakken, blazers, colberts en bijpassende rokken zijn conse quent gemaakt van hoogwaar dige stoffen als flanel, crêpe en mousseline; of in een nieu we optiek zoals peau d'orange (sinaasappelhuid met kleine putjes en bobbeltjes) en ge crasht. De Engelse ruit met een diepgekleurde overstreep (helder blauw of bordeaux) zal furore maken in de blazer en gedragen worden met badges op de borstzak. Badges zijn de hele zomer al gewild en ze handhaven zich voor de win ter. Wilde eenden als motief zijn nieuw; hele koppels zullen worden ingebreid in uni pullo vers. Details in Britse stijl zijn kopergarneringen aan de broekrand en ton-sur-ton bor duursels in de vorm van een familiewapen. TINY FRANCIS Prijzen die in Nederland aan particulieren worden opgegeven horen eigenlijk altijd inclusief btw te zijn. Toch komt het nogal eens voor dat vooral dienst verlenende bedrijven een prijsopgave doen waarvan bij de betaling van de rekening blijkt dat men plotseling twintig pro cent meer moet betalen. De prijs voor het geleverde was juist, maar btw was daarbij niet inbe grepen. Een pijnlijke verrassing voor de consument, zo zeggen woordvoerders van beide consu mentenorganisaties, het Konsu- menten Kontakt (KK) en de Consumentenbond. De consument zou in principe kunnen weigeren dit te betalen, zo vinden de consumentenorga nisaties. In artikel 38 van de Wet op de omzetbelasting staat: „Het is de ondernemer verboden anderen dan ondernemers en publiekrechtelijke lichamen goederen en diensten aan te bie den tegen prijzen met zodanige aanduidingen dat de omzetbelas ting niet in de prijzen zou zijn begrepen". En dat geldt ook voor bij voorbeeld een loodgie ter die een prijsopgave doet voor het repareren van een dakgoot, tenzij hij bij de prijsopgave na drukkelijk vermeldt dat er nog twintig procent voor de btw bij komt. „Die twintig procent extra kunnen voor de consument aan leiding zijn toch nog erge ders een prijsopgave te vr aldus de woordvoerder bond. Boete Ben je het echter als cons niet eens met een onder die plotseling de btw dan kun je maar twee i doen. Naar de inspectie i belastingen toegaan, die i dernemer een boete kan maar daar heb je je geld n< mee terug, of een civiele dure bij de rechter beginr „Dat kan inderdaad lang maar de kans dat je wint onwaarschijnlijk", aldus woordvoerster van het m rie van financiën. Een eve opneming van een sanctie burgerlijk wetboek, iets voor KK pleit, vindt zij ni dig. „Het artikel is duidel noeg. Het mag niet, en on mers horen zich daar g aan te houden. En groot teren met een prijs en d gens in het klein „exclusie er achteraan frommelen natuurlijk ook niet." De consumentenorganisati men het verschijnsel ei; alleen tegen bij dienstvei de bedrijven (zoals lood) aannemers en garages). In me voor artikelen komt he welijks voor. Een zwangere vrouw kan niet altijd onbeperkt de werkzaamheden voortzet ten die zij voor de zwan gerschap zonder proble men kon verrichten. Om de problemen die daar door ontstaan zoveel mo gelijk te voorkomen heeft het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid hierover voorlich tingsmateriaal vervaar digd. Het verspreiden van dit voor lichtingsmateriaal past in het streven van het kabinet de mogelijkheden om zwanger schap en ouderschap te combi neren met betaalde arbeid zo veel mogelijk te verj Het gaat onder meer on folders: één met info voor zwangere werknee en één met informatie werkgevers over borstv op het werk. In de folder voor de neemsters wordt onder ingegaan op de aanvaa lichamelijke belasting, recht op vervangend wei gevaar van werken me mische stoffen en het van borstvoeding tijdei werk. In de folder wori matie. De folders zijn te bestel het ministerie van soci ken en werkgelegenhei 070-715812.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4