Alcoholisme bestrijden op wereldschaal £ctdóc6omo/n GEESTELIJK LEVEN/OPINIE C&tdacGotvtanl kerk wereld AMERIKAANSE PRIESTER CANTY: beroepingen Mangyanen willen onderwijs om zich weerbaarder te maken brieven vn i lezers Discussie rond doodstraf (\lationaal Revalidatie weer WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1988 PAGIN SZEGED De Hongaarse RK bisschop Endre Gyulay pleit voor economische sanc ties tegen Roemenië. Boven dien moet een westers land naar zijn mening de verwoes ting van 8000 dorpen in dat land in de Verenigde Naties aan de orde stellen. Gyulay. namens de Hongaarse bis schoppenconferentie verant woordelijk voor de hulp aan de Roemeense vluchtelingen, drong er gisteren in een vraaggesprek met het Oosten rijkse katholieke persbureau Hongaarse bisschop: sancties nodig tegen Roemenië Kathpress bij alle staten in Europa op aan zich tot het ui terste in te spannen om de vernietiging van de culturele identiteit van de bevolkings groepen in Roemenie te voor komen. De verklaring van de Roe meense autoriteiten dat de sloop van de dorpen nodig is voor een hervorming van de landbouw wees de bisschop van Szeged-Csanad als „onge loofwaardig voorwendsel" van de hand. De Roemeense regering wil de minderheden de basis van hun bestaan ont nemen. aldus Gyulay. Dat wordt niet alleen duidelijk uit de sloop van de dorpen, maar ook uit de vernietiging van kerken en kerkhoven Gyulay riep de bisschoppen conferenties in West-Europa op samen tegen de vernieti ging van de dorpen te protes teren. Zij zouden er vooral op moeten wijzen dat de bevol king het in het geheel niet met het beleid van de Roe meense regering eens is. Gyu lay omschreef de situatie aan de Roemeens-Hongaarse grens als „een drama". Vluch telingen worden door de Roe meense politie en douane be schoten. in elkaar geslagen en vernederd. Toch zijn er alleen al dit jaar 12.000 vluchtelin gen in Hongarije aangeko men. Iedere hond is thuis een leeuw. Italiaans spreekwoord Benedictijnen „lopen over naar de vijand" RICKENBACH/LE BAR- ROUX „Overlopen naar de vijand" Zo beschreef Bernard Tissier de Mallerais, die eind juni door de geëxcommuni ceerde aartsbisschop Marcel Lefebvre bisschop werd ge wijd. de overeenkomst die het traditionalistische klooster van benedictijnen Sainte-Ma- deleine du Barroux in het zuidoosten van Frankrijk heeft gesloten met het Vati- caan. Het is het tweede kloos ter van traditionalistische be nedictijnen in Frankrijk dat zich onder het gezag van de paus heeft gesteld. In februari dit jaar kwam het klooster Saint-Joseph de Clairval in Flavigny-sur-Ozerain tot de zelfde stap. Tissier de Mallerais. secreta ris-generaal van de priester broederschap Pius X, wees erop dat het klooster formeel niet bij de priesterbroeder schap was aangesloten, maar dat het talrijke banden met Lefebvre had. Hij vond de overeenkomst daarom getui gen van ondankbaarheid je gens de aartsbisschop. „De monniken van Flavigny zijn in een tijd van vrede overge lopen en hebben ons lafhartig verraden. De monniken van Le Barroux laten ons in de steek in een tijd van oorlog; wij waren wapenbroeders en zij lopen, terwijl er wordt ge vochten. over naar het vijan delijke kamp", aldus Tissier de Mallerais. Het Vaticaan heeft de monni ken van Le Barroux die door Lefebvre priester zijn gewijd, schriftelijk laten weten dat hun schorsing is opgeheven. De prior van het klooster hield staande dat hij Lefebvre trouw is gebleven. Hij onder streepte dat hij voor de over eenkomst met het Vaticaan geen concessies op leerstellig of liturgisch gebied heeft ge daan en dat de monniken geen veranderingen in hun preken hoeven aan te bren gen. „Wat ons van Lefebvre onderscheidt is de kerkelijke tucht. In tegenstelling tot Le febvre willen wij onze tradi tionalistische identiteit binnen de officiële kerk bewaren", aldus de prior. AMSTERDAM Zijn doel is ambitieus; het be strijden van het „giganti sche alcoholprobleem" in de wereld. Zijn middelen zijn beperkt tot de vrij willige medewerking van mensen die ook iets aan dit probleem willen doen. Maar zijn vertrouwen in dit gevecht is rotsvast. „Ieder mens dat van deze ziekte kan worden gene zen is een overwinning op zich en een stapje dichter bij het uiteindelij ke doel", legt de Ameri kaanse priester Canty uit. Hij is voorzitter van de in 1986 opgerichte organisatie voor de bestrijding van alco holisme en drugsverslaving, een niet-commerciële orga nisatie die zich inzet voor een vreedzame samenwer king tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie op het gebied van de bestrij ding van de verslavingspro blematiek. Deze week is hij in Amsterdam om overleg te plegen met deskundigen op dit gebied en met de Raad van Kerken die zijn werk ondersteunt. „Alcoholisme", meent Can ty, „is een wereldwijd pro bleem. Het heeft niets met politiek te maken; je hebt al coholisten in Beverly Hills, op Tahiti en in Moskou. Het is een wereld-gezondheid sprobleem dat alleen effec tief kan worden aangepakt door samenwerking tussen de verschillende mogendhe den". Wereldrampen En daarmee hoopt hij tege lijkertijd een bijdrage te le veren aan een ander belang rijk doel in zijn leven: het streven naar wereldvrede. Die mogelijkheid is volgens Canty veel groter in een nuchtere wereld. Carol Burnett ..Tv-programma over alcoholisme.. FOTO: AP Niet alleen in zijn directe omgeving vormt de alcoho list een gevaar voor de men sen om hem heen, doordat hij bij voorbeeld dronken achter het stuur zit of aan de lopende band van een auto- fabriek niet goed de rem men bevestigt, ook op we reldniveau kan hij „wereld rampen" veroorzaken. „Dat klinkt misschien wel over dreven dramatisch. Maar als een invloedrijk persoon die onder invloed van alcohol verkeert op een gegeven moment een verkeerde be slissing neemt kan dat lei den tot bij voorbeeld een nucleair ongeluk of een mi litaire vergissing", voorziet de priester. De gehele wereld heeft er volgens hem dus belang bij dat dit soort ongelukken wordt voorkomen en het al coholisme op grote schaal wordt aangepakt. In het westen gebeurt dat volgens hem ook al op allerlei fron ten, maar de communisti sche landen - uitgezonderd Polen en mede dankzij de inzet van Canty ook in Rus land - blijven op dit gebied echter achter. Canty vindt dat alle politie ke verschillen tussen de lan den hier opzij gezet moeten worden en het westen de Sovjet-Unie en andere cpm- munistische landen moet helpen met de ervaring die zij op dit gebied heeft opge daan. Canty's organisatie draagt daar een hele hoop stenen aan bij door de con tacten tussen de Russen en de Amerikanen en Europea nen te verzorgen en uitge breid - „aan ieder die het horen wil" - informatie te verstrekken over het alco holprobleem en de mogelijk heden tot de bestrijding er van. „Mensen die op de een of andere manier met de alco- holproblematiek geconfron teerd worden moeten het gevoel krijgen, hé het por- bleem bestaat ook bij ande ren, zelfs in andere delen van de wereld. En het is blijkbaar mogelijk er iets aan te doen. Erkenning van het probleem is in ieder ge val de eerste stap op weg naar de oplossing ervan", meent Canty. Glamour Ook probeert hij het „aura" van glamour dat al sinds jaar en dag rondom het drinken hangt - ingegeven door vooral de reclamema kers - te veranderen. Canty: „Ik zeg niet: drink helemaal niet of veroordeel drinken niet als slecht en immoreel. Ik wil alleen duidelijk ma ken dat mensen in hun le ven keuzes kunnen maken en dat het een heel accepta bele keus is om niet te drin ken". Een belangrijke hulp bij de bestrijding van alcoholver slaving zijn volgens hem de Anonieme Alcohol (AA)- groepen, waarbij mensen die zelf ooit verslaafd zijn ge weest aan alcohol anderen helpen van dit probleem af te komen. „Dat is namelijk het „hoopvolle" van alcoho lisme. Kanker en Aids kun nen niet genezen worden, maar bij alcoholisme is dit wel mogelijk", aldus Canty. Hij is vorig jaar in de Sovjet unie ook met een AA-groep begonnen en het is de be doeling dat hij een soortge lijk initiatief ontplooit op Cuba. Ook wordt binnen kort in Moskou de eerste Amerikaans-Russische club geopend waar geen alcohol wordt geschonken. Hij heeft dus inmiddels al heel wat bereikt, maar naar zijn zin nog niet genoeg. Hij stuit bij zijn strijd tegen het alcoholisme in de Sovjetunie nogal eens op de „grenzeloze burocratie" in dat land. „Toen ik net met mijn werk begon dacht ik dat mijn ide alen snel te realiseren zou den zijn. Dat is dus anders gebleken. Maar hoe meer „njets" ik krijg, hoe harder ik me inzet. Uiteindelijk moet het lukken". Hij is er in ieder geval in ge slaagd binnenkort de Ame rikaanse actrice Carol Bur nett naar Moskou te halen om een televisieprogramma te verzorgen over alcoholis me. Al eerder reisde Liz Taylor er naar toe om te vertellen over haar eigen al coholverslaving en hoe ze eraf kwam. Canty: „Daar hebben ze namelijk in de Sovjetunie een gebrek aan: mensen die als voorbeeld dienen voor iemand die ge nezen is. Dat is voor alcohol verslaafden heel belangrijk, maar in Rusland zul je nie mand tegenkomen die er zo maar voor uitkomt dat hij een genezen alcoholist is". Nederlands Hervormde Kerk Beroepbaar ds.A.A.A. Pro'sman. le- gerpredikant wonende te Veenen- daal. Adres: Anker 40. 3904 PM Veenendaal. tel: 08385-28135. Beroepen te Barneveld G.C. de Jong te Zoetermeer; te Bodegraven H. Veldhuizen te Hillegersberg; te Mid- woud en Oostwoud en Hauwert en Twisk A. Kobus te Roordahuizum en Idaard (part-time); te Hilversum (Sa men op Weg. herv.geref.) R.F.J. Bel tman te Zevenaar. die deze toezeg ging van beroep heeft aangenomen. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Goes: J. van Amstel te Ede en drs.J.C.L. Starreveld te Kam pen. Baptisten Gemeenten Beroepen te Treebeek A. Nijland te Zwolle. DEN HAAG Een winkeltje en een eigen school zijn twee ker heeft gerealiseerd in de vijf jaar die hij nu werkt te midden van het volk van de Mangyanen op het eiland Mindoro (Filipijnen). Leijen- dekker is missionaris, maar de evangelisatie is niet zijn voornaamste doel. Voor alles. Eerlijkheid vindt hij, moet een basis worden gelegd voor de toe komst van dit inheemse volk. de Filipijnen uitgezonden. In 1982 begaf hij zich naar het gebied van de Mangyanen op Mindoro. een van de zeven grootste eilanden van de Fili pijnen. gelegen op ongeveer vierhonderd kilometer van de hoofdstad Manila. Zijn gebied beslaat een achttal dorpjes. Het werk van Leijendekker in het afgelegen, bergachtige gebied zou niet mogelijk zijn zonder auto. Zonder de land rover zou er geen vervoer zijn met de dichtstbij gelegen gro te stad. zouden geen materia len kunnen worden aange voerd voor het bouwen van huizen en zouden geen zieken naar het ziekenhuis gebracht kunnen worden Leijendek- kers verhaal bewijst weer hoe belangrijk de rol van een ei gen transportmiddel in deze gebieden is. De Miva (Missie Verkeersmiddelenactie) voor ziet al 53 jaar missionarissen in Derde Wereld-landen van transportmiddelen. Wim Leijendekker (53) werd in 1962 door de paters van het Goddelijk Woord (SVD) naar De Mangyanen vormen een volk, wiens eeuwenoude ge bruiken nog vrijwel niet zijn beïnvloed door de Westerse beschaving. Eerlijkheid en respect voor de medemens staan hoog in het vaandel; diefstal en moord komen vrij wel niet voor. Veel plezier van deze vredelievende hou ding hebben ze niet gehad. Leyendekker: „Het sterkste punt van de Mangyanen. hun vredelievendheid, is uiteinde lijk hun zwakke punt gewor den. Ze gaven hun land liever op dan dat ze er om vochten. Omdat land voor de Mangya nen hetzelfde betekent als le ven (ze hebben immers land nodig om hun gewassen op te verbouwen) heeft deze terug houdendheid tegenover de in dringers hun weerbaarheid verminderd". Toen Leijendekker ging in ventariseren waar de Mangy anen het meeste behoefte aan hadden, bleek dat niet zozeer de behoefte aan land alswel de behoefte aan onderwijs te zijn. Ze willen in staat zijn zelf officiële papieren te' lezen en willen zich daarna gaan richten op acties voor het te rugkrijgen van land dat oor spronkelijk van hun was, maar door anderen is inge pikt. Leijendekker probeert het on derwijs zoveel mogelijk te la- FOTO: MIVA ten aansluiten bij de bele vingswereld van de mensen. Voordat hij les ging geven, bestudeerde hij de taal van de Mangyanen. Toen hij deze on der de knie had, verruilde hij zijn studentenrol voor die van onderwijzer. Hij begon met de mensen leren lezen en schrij ven van sleutelwoorden, woorden die in het dagelijks leven een belangrijke plaats innemen. Dat zijn bijvoor beeld de woorden land, leven. honger, hout en bos. Daarna worden de geleerde woorden geassocieerd met situaties, die in het dagelijks leven van be lang zijn. Om een voorbeeld te noemen: aan de leerlingen wordt gevraagd, waar zij aan denken bij het woord „hon ger". Zo komt men uit op een discussie over de oorzaken van de honger, en over de mogelijkheden om zelf de si tuatie te verbeteren. Darmziekten Vooral in de regenmaanden juni, juli. augustus en septem ber hebben de Mangyanen niet voldoende te eten. In die maanden raakt de opgebouw de voorraad voedsel uitgeput of is, door het vocht, al eerder gaan rotten. In de perioden dat er wel genoeg te eten is, is het voedselpatroqn eenzijdig: voornamelijk zoete aardap pels, bananen en papaya's. Groenten kenden de Mangya nen niet, maar Leijendekker leert ze verbouwen en eten. De hygiënische omstandighe den laten veel te wensen over. De dorpen hebben geen stromend water. In beekjes wordt niet alleen de was ge daan, maar het water wordt ook gebruikt bij het wassen en koken. Diarree is de meest voorkomende ziekte. Met zelfgemaakte plantenextrac ten probeert men ziektes te genezen, want voor medicij nen is er niet genoeg geld. Maar als de plantenextracten niet helpen, staat Leijendek ker met zijn jeep klaar om de zieke naar het ziekenhuis van San José te brengen. Die jeep is trouwens altijd af geladen. Niet alleen met zie ken, maar ook met mensen die in de stad moeten zijn: voor de verkoop van vruch ten, voor een bezoek aan een arts. De jeep wordt ook als vrachtwagen gebruikt voor de bevoorrading van het winkel tje in het dorp waar, op initia tief van de bewoners zelf, ar tikelen voor het dagelijks ge bruik worden verkocht zoals zout, petroleum, olie, rijst en zeep. CHRISTA VAN DER HOFF De MIVA-actie Overbrug die Afstand!" wordt van 25 au gustus tot 3 september gehou den (Giro 27 22 49 ten name van Miva, Breda). Op 27 en 28 augustus wordt in de katho lieke kerken voor de MIVA gecollecteerd. Voor het MI VA - vervoersprogramma 1988 is voor de vervoersmid delen van 517 missionarissen zes miljoen gulden nodig. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Melk wegstel seis Er iS een sterrenstelsel (melk wegstelsel) ontdekt dat 15 miljard lichtjaren van de aar de is verwijderd, zo lees ik in onze krant. Een lichtjaar is gelijk aan 10.000 miljard kilo meter. Dit stelsel bevindt zich dus op een afstand van onze aarde van 15 miljard maal 10.000 miljard kilometer. (15 met 22 nullen). De diameter van onze aarde is 13.000 km Als de diameter van onze aar de overeen zou komen met de grootte van een kippeëi (65 mm) dan zou de afstand van het ontdekte sterrenstelsel tot de aarde naar evenredigheid 750.000 miljard km. zijn (75 met 13 nullen). De aarde is vanuit het heelal gezien minder dan een spel- deprik. Er zijn miljarden melkwegstelsels; elk melk wegstelsel heeft miljoenen zonnen, en deze zonnen heb ben elk weer hun planeten. Onze zon heeft 10 planeten om zich heen. waarvan één de aarde De astronomen zoeken naar leven in het heelal, zo las ik onlangs in de krant, want tussen die miljarden be staande planeten verwachten zij verscheidene planeten waar „natuurlijk" leven mo gelijk moet zijn. Geen leven als van engelen of geesten, want daar geloven de weten schappers niet in. Maar we zens zoals de mens en zelfs toegerust met een super-intel ligentie. Een intelligentie bij voorbeeld van het Einstein- type. Hypothetisch vraag ik me dan af hoe deze wezens met el kaar bestaan. Bijvoorbeeld: baby's worden niet meer ge boren maar komen uit groei en ontwikkelingsbakken. Wat niet voldoet aan de super-ver wachting wordt vernietigd. Moeder-vrouwen zijn niet meer nodig. Oudere wezens, die afbraak gaan vertonen, maar nog de moeite waard zijn, worden voorzien van nieuwe orgaan-elementen. Zij, die hiertoe kansloos zijn worden geëuthanaseerd. Zo werkt dat in een samenle ving van super-intelligente wezens: alles wat van onnut is wordt afgevoerd. De super wezens zijn eikaars rivaal; liefde voor elkaar is een on mogelijkheid binnen deze cul tuur. Men heeft super ontwik kelde psyche-apparaten voor analyse. Wat niet aan het ver wachtingspatroon voldoet van de super-intelligentie wordt uitgeschakeld. Omdat zo'n bio-cultuur van superwezens zichzelf ruïneert geloof ik niet dat ze in het heelal te vinden is. Misschien is er een planeet waarop wezens zijn te vinden die meer met de aardse mens overeenkomen. Op die pla neet zal onze mensen-geschie denis zich herhalen. Er zullen „profeten" naar voren komen en leiding trachten te geven. Er zullen religieuze wereldbe schouwingen zijn zoals die ook in onze beschaving zijn ontstaan (hindoeisme, boedd hisme, islam), want het geloof in een Opperwezen betekent een oneindige stimulans. Een beschaving zonder Gods geloof zullen de geleerden in het heelal zeker niet aantref fen. Echter, als God bestaat zullen de astronomen in het heelal ook geen beschaving vinden, want het lijkt me niet aannemelijk dat God voor de tweede maal een Verlosser zal sturen om Hem als Christus aan het Kruis te laten nage len. Ergo, men vindt geen menselijke wezens in het heelal! Q.J. van der Horst, RIJSWIJK. Kuip Afgelopen weekeinde is er weer heel wat afgepraat over de kwaliteit van de grasmat in het stadion van Feyenoord. Op de televisie was goed te zien hoe slecht het veld van de Kuip er bij ligt als gevolg van de popconcerten van Prince. De clubleiding van Feyenoord schaamt zich er niet voor en zegt dat de popconcerten noodzakelijk zijn om de ex ploitatie van het stadion rond te krijgen. De club heeft wel drie en een half miljoen gul den in nieuwe spelers gesto ken, maar laat ondertussen de grasmat veranderen in een woestijn. Het gevolg is een on ooglijk voetbalveld, waarop hoe dan ook toch beperkingen worden opgelegd aan de spe lers. Het publiek, dat toch een redelijk bedrag moet neerleg gen voor een wedstrijd in de Kuip, is er de dupe van. Feye noord had misschien beter wat minder nieuwe spelers kun nen kopen en daarmee be spaarde geld kunnen besteden voor de exploitatie van het stadion. Dan was een popcon cert kort voor de belangrijkste wedstrijd van het seizoen mis schien niet nodig geweest. Op deze manier houdt Feyenoord te weinig rekening met het publiek. Om nog maar niet te spreken over de spelers, die in de zandbak nog blessures kun nen oplopen ook. P. de Bruin. DEN HAAG Indianen In de Finale van afgelopen za terdag stond een verslag van het bezoek van bisschop Ernst aan het broeder-bisdom in Mexico. Daarin vertelt de Mexicaanse collega van mgr. Ernst over de band die India nen hebben met Moeder Aar de. Als zij moeten ploegen, vragen zij de aarde om verge ving. Bestond de wereldbevol king maar voor een groter deel uit Indianen. Dan zouden wij wellicht niet zo welvarend zijn, maar de zeeën zouden schoon zijn en de aarde niet vergiftigd. A.M. Dullaart, DEN HAAG. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA EeN ambtenaar van justitie bepleit in een artikel de hi voering van de doodstraf. Een naar aanleiding daarvan houden enquête wijst uit dat een meerderheid van de Ne landers voorstander is van herinvoering - want moete nog meer onschuldige slachtoffers vallen door de hand zware criminelen? Is de nieuwe Grondwet die sinds 1981 paalt dat de doodstraf niet kan worden opgelegd nu al u tijd? Twee enquêtes over de doodstraf zijn onlangs gehouj elk kort na een misdaad die de samenleving schokte: de voering van en moord op Gerrit Jan Heijn en de moordn door twee ontvluchte Duitse criminelen, vorige week] emoties waren - begrijpelijk - hoog opgelopen. Een derj ke enquête is dan ook niet meer maar ook niet minder een peiling van die emoties en dus een weergave van het veiligheidsgevoel dat veel mensen hebben. De ambte van Justitie heeft bij het schrijven van het artikel meei gehad om na te denken en hij komt dan ook met een r van argumenten die zijn stelling moeten ondersteunen ziet zijn artikel als een poging tot een open discussie. Kennelijk is de man kort van memorie. Voordati jaar geleden de nieuwe Grondwet in werking trad, wa talloze niveaus over de doodstraf gesproken. Al sinds 18 de doodstraf trouwens uit ons strafrecht geschrapt, wa echter een uitzondering gold voor tijden van oorlog. Tocl kent de ambtenaar op een nieuwe discussie over de in ring van de doodstraf voor misdadigers die in de toeki het leven van anderen kunnen bedreigen - zij verdiene zijn ogen het nadeel van de twijfel. Voor huurmoorden en psychopaten past in zijn visie de onherroepelijke stra dood als vernietiging van een „kwaadaardige tumor". Het artikel is bedoeld „voor het gewone volk", een catj rie mensen die de ambtenaar, zo blijkt uit zijn afstudeerso tie aan de universiteit, niet zonder meer het stemrecht} willen geven. Zijn pleidooi voor de doodstraf noemt hij theoretische gedachte. Voor de praktische uitwerking op stuurlijk vlak ziet hij problemen; wellicht beschouwt hl grondwetsbepaling als een hindernis. Hij noemt de Gronq overigens niet in zijn beschouwing, terwijl die toch ij worden beschouwd als een weerslag van de heersende re} sopvatting, als een stuk waaraan je het beschavingspeil aflezen. Er bestaat voor de Tweede Kamer naar aanleiding va| enquête uiteraard geen reden de discussie over de doodj te heropenen. Dit zou te veel eer zijn voor de schrijver} het artikel. Wel is het van belang de aandacht voor dej strijding van de criminaliteit niet te laten verslappen.) rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeril beleid geeft aanknopingspunten genoeg voor een effect» vervolging en voor een kortere rechtsgang. Als dit P worden bereikt zou het gevoel van veiligheid kunnen to men en de kwestie van de doodstraf kunnen blijven rui Voor informatie: Y~ JLr* F- Kennedylaan 101 rnnQb 3981 GB bunnik 1 1 tel.: 03405-63244 Helpt u mee? Ja, toch zeker! GIRO 953 Westelijke wind. DE BILT (KNMI) Een oe- aandepressie, waarvan de kern het komende etmaal tussen IJsland en zuid-Noor- wegen wordt aangetroffen bepaalt het Nederlandse weer. In de komende nacht trekt een bij deze depressie behorend front met regen naar Duitsland weg. Toch valt morgen het weer mee. Weliswaar wordt met een matige, aan zee en op het IJsselmeer krachtige weste lijke wind koele lucht aange voerd. Dankzij de verwachte opklaringen kan de zon ech ter een flinke tijd schijnen. Deze zonnige perioden worden mogelijk afgewisseld door een enkele bui. De kans op deze buien is het grootst in het noorden van het land. De middagtemperatuur va rieert van 17 graden op de Wadden tot 19 graden in Brabant en Limburg. Voor vrijdag en het komende weekeinde worden perioden met regen verwacht. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Scandinavië: Veel bewolking en nu en dan regen. Middag- temperaturen 15 tot 18 graden. Britse Eilanden: Eerst wisse lend bewolkt en vooral in het noorden een enkele bui. Vrij dag vanuit het westen regen Middagtemperaturen 16 gra den in het noorden, tot 20 gra den in het zuiden. Denemarken, Benelux en noord-Duitsland: Wisselend bewolkt en vooral op donder dag enkele buien. Middagtem peratuur van 17 graden aan zee, tot 20 graden meer naar het zuiden. Noordoost-Frankrijk en zuid- Duitsland: Donderdag enkele buien, vrijdag meer zon en nog een enkele bui. Middagtempe ratuur 18 tot 21 graden. Noordwest- en west-Frankrijk: Eerst perioden met zon en hoofdzakelijk droog. Vi vanuit het westen opkomi regen. Middagtemperatun tot 22 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig, ij naar het noorden ook bei king. Middagtemperaturen graden meer naar het n den, tot 29 graden langs Middellandse Zee. Vrijdag} kele graden hoger. I Alpen-gebied: Eerst voorall de noordzijde een enkele I overigens vrij zonnig, vd aan de zuidzijde. Middag^ peraturen in de dalen en het laagland tot ongeveer 24 graden. Aan de zuidzijdt 29 graden. Spanje, Portugal, Italië, C kenland en Joegoslavi kust: Zonnig. In noordv Spanje soms bewolking, dagtemperaturen op de m« plaatsen 28 tot 33 gra Langs noordwest-Spanje noord-Portugal 22 tot 27 den. Landinwaarts Spanje later op vrijdag to graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Amsterdam regen 18 12 De Bilt zw bew 18 10 Eelde zw bew 19 11 Eindhoven zw bew 19 11 Den Helder zw bew. 18 12 terdar h bew Malta Moskou MUncher

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2