Vijf jaar cel voor enige Rara-verdachte Geen idee üaiF'' Veronica wil aantal leden opsplitsen voor meer zendtijd Drugsbendes opgerold in Den Haag en Heerlen Chaos dreigt in luchtverkeer CDA en PVDA: enquête doodstraf op verkeerde moment ^oolse regering wil iet onderhandelen HET WEER Woensdag 24 augustus 1988 80e jaargang no. 24199 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers, behorende lol Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1. 23.74 (aut. betaling), kwartaal 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/jn vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A.Buijteweg. 18 PAGINA'S Amerikaanse priester wil alcoholisme jb wereldwijd M aanpakken ft Remmerswaal ridder met een gebroken zwaard Bewoners Leidse Slaaghwijkwillen ja af van negatief 1 imago IV Wassenaarse brandweer- j a commandant T/l Post is uitgeblust I" Provincie pakt j m overlast Lisses K betonbedrijf aan IV EXTRA 8 PAGINA'S HILVERSUM Binnen de staf van de Veronica Omroep Organisatie (VOO) leeft het plan om de ruim een miljoen leden van de omroep op te splitsen in twee groepen, om zo twee keer de zend tijd van een A-omroep te krijgen. Voor de status van A-omroep zijn minimaal 450.000 leden nodig. Het plan werd gis teren naar buiten gebracht door Ruud Hendriks, eindredacteur van de actuali teitenrubriek Nieuwslijn van Veronica. Hendriks: „We hebben eigenlijk genoeg leden voor twee A-omroepen. Onze ad vocaat zal nu eerst moeten onderzoeken of zoiets juridisch haalbaar is". Volgens algemeen secretaris W. Otto van het Commissariaat van de Media is het plan van Veronica alleen mogelijk als de doelstellingen van de „nieuwe" omroep wezenlijk afwijken van de „oude". „Ve ronica kan niet beginnen met een kopie van zichzelf. Nieuwe omroepen moeten maatschappelijke, culturele, godsdiensti ge, geestelijke stromingen vertegen woordigen en moeten de verscheiden heid in de omroep vergroten, door af wijkende programma's te brengen. Al leen dan heeft het plan misschien kans van slagen". Pag. 16: VOO rekent op verdubbeling zendtijd. RUITEN GERECHTS GEBOUW SNEUVELEN„UIT SYMPATHIE" AMSTERDAM De rechtbank in Amster dam heeft vanmorgen de 30-jarige René R. uit de hoofdstad veroor deeld tot vijf jaar ge vangenisstraf (met af trek) wegens zijn aan deel in vier onder de vlag van de actiegroep Rara uitgevoerde acties. Er was door het Open baar Ministerie zeven jaar geëist. De politie trad tijdens het voorle zen van het vonnis bui ten het paleis van justi tie op tegen ongeveer honderd sympathisan ten van R., die ruiten van het gerechtsgebouw ingooiden. Er werden minstens twee arresta ties verricht.- Af en toe zon en vooral in het noorden een enkele bui. Mid- dagtemperatuur rond 18 gra den. Matige, aan de kust krachtige westelijke wind. Na vrijdag: soms regen, middag- temperatuur tussen 18 en 20 graden. Zon op: 06.40; onder: 20.42 uur. Scheveningen hoog water: 1.54 en 14.32; laag: 10.04 en 22.17. Surinamers beleid Korte In Amicitia zijn vandaag zogeheten ex-gedoogde Surinamers gekomen om te protesteren tegen terugkeer naar Paramari- Korte besloot onlangs vijfduizend Surinamers terug wier verblijf in Nederland werd zolang Desi Bouterse aan het was, maar die geen politiek asiel jen. De Surinamers vinden dat het niet veilig voor hen is terug te gaan lovendien hebben zij zich in de Neder- Ise maatschappij ingepast. Na afloop de bijeenkomst in Amicitia, trokken Jurinamers in een demonstratieve op- t naar het ministerie van justitie waar petitie werd aangeboden. Topambtenaar verliest geheime stukken begroting DEVENTER Deventer kan voorlopig zijn begroting voor 1989 niet maken, omdat een topambtenaar de stukken is verloren toen hij 's ochtends naar zijn werk fietste. De stukken, die nog geheim zijn, zaten in een tas die waar schijnlijk van de bagagedrager is gevallen. Het waren de eni ge stukken, er waren nog geen kopieën van gemaakt. Worden ze niet gevonden, dan zullen de ambtenaren de komende weken het werk nog eens moeten doen. Balten herdenken inlijving Moskou Met vlaggen en spandoeken hebben demonstranten in de Baltische Sovje trepublieken Est land, Letland en Li touwen gisteren het verlies van hun on afhankelijkheid her dacht. In de Balti sche staten kwamen naar schatting zo'n driehonderdduizend betogers op de been. De bijeen komsten hadden een nationalistische boventoon. FOTO: EPA DEN HAAG Zowel in Den Haag als Heerlen heeft de po litie gisteren een belangrijke drugsbende opgerold. In Den Haag werden drie mannen aangehouden die vijf en een halve kilo heroïne met een straatwaarde van meer dan een miljoen gulden in hun be zit hadden. De politie kwam enkele we ken geleden op het spoor van de bende. Dit resulteerde gis teren in Zaandam in de aan houding van een 28-jarige man uit deze stad. Later werden in Den Haag een 23-jarige en 31- jarige man opgepakt. Volgens de politiewoordvoerder zijn deze twee geen drugshande laars, maar staan zij wel in nauw contact met de bende. De heroïne werd gevonden in een woning in Purmerend. Politie en justitie in Zuid-Lim burg denken een internatio naal werkende drugsbende te hebben opgerold met de aan houding van tien personen in Heerlen en omgeving. naalzwemster rlijdt door oeidheid jAIS Een 20-jarige Bra- nse. die gisteren over het "1 van Groot-Brittannië Frankrijk wilde zwem- heeft de overtocht niet Renata Agondi uit aulo werd op circa 13 ki- ter voor de kust van Griz Nez in Frankrijk put door een reddingsboot et water gehaald. Op weg het ziekenhuis in Calais eed zij. odtoestand in rma opgeheven GOON De Burmaanse Ting heeft vandaag met te ingang de drie weken en ingestelde staat van opgeheven in Rangoon, leger is teruggeroepen de kazernes. Maung g, de nieuwe leider van a spreekt de bevolking vond toe in een radio-uit- iing. Tijdens de radio-aan liging werd door naar tting 200.000 mensen dzaam betoogd en ging de mene staking in Burma derde dag in. De demon ie overtrof die van giste- toen meer dan 100.000 isen de straat op gingen. Den Haag wil proefdraaien met latere winkelsluiting DEN HAAG De gemeente Den Haag heeft zich bij staatssecretaris Evenhuis (economische zaken) aange meld als kandidaat-gemeente voor een proef met rui mere openingstijden voor winkels. De bewindsman wil zoals bekend in een aantal gemeenten een proef ne men met variabele openingstijden. Hierbij is de onder nemer vrij te bepalen wanneer zijn winkel open is. Hij is alleen gebonden aan een maximale openingsduur van 52 uur per week. Het Haagse verzoek komt overigens niet zomaar uit de lucht vallen. Burgemeester en wethouders hebben in januari al bij Evenhuis gepleit voor variabele openingstijden, waardoor de komst van avondwinkels in Den Haag mogelijk zou zijn. De be windsman heeft hierover met het oog op de discussie over de nieuwe Winkelsluitingswet nog geen besluit over genomen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. MEESTE VLIEGVELDEN OVERBELAST GENEVE Veel Europe se luchthavens zijn over belast. Ze hebben te wei nig start- en landingsba nen of te weinig luchtver keersleiders om de enor me hoeveelheid vliegtui gen goed te kunnen ver werken. Als er niet snel maatregelen worden ge nomen ontstaat er een complete chaos. Dat zegt de IATA, de organisatie waarbij 161 luchtvaart maatschappijen zijn aan gesloten. Volgens de IATA zitten maar liefst 35 Europese luchthavens aan de grens van hun capaci teit. In zeven gevallen is de si tuatie zelfs kritiek. De vlieg velden van Miinchen, Frank furt, Düsseldorf, Milaan en de Londense luchthavens Gat- wick en Heathrow kampen met een tekort aan landings banen. Het vliegveld Fiumici- no bij Rome heeft te weinig terminal-faciliteiten. Schiphol lijdt onder een tekort aan ver keersleiders; er zijn momen teel liefst vijftien vacatures. Momenteel moeten er al va kantie-chartervluchten uitwij ken naar het vliegeveld Eelde, omdat er op Schiphol geen plaats meer is. Het aanleggen van landingsba nen neemt inclusief planning en goedkeuringsprocedures tien a twaalf jaar in beslag. Daarom moeten er volgens de IATA ook maatregelen op korte termijn worden geno men. De organisatie denkt daarbij aan het versoepelen van de beperkingen voor nachtvluchten voor vliegtui gen die aan de geluidsnormen voldoen en verruiming van de luchtruimcapaciteit tijdens spitsuren. Voor dergelijke maatregelen zijn geen tijdro vende wetgevende procedures nodig. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de-Kamerleden Van den Burg (CDA) en Kosto (PvdA) hebben afstand genomen van een enquête die TROS-Aktua TV heeft gedaan naar de doodstraf. Daarin sprak een ruime meerderheid van het Ne derlandse volk (57 pro cent, onder wie voorna melijk vrouwen en oude ren) zich voor de invoe ring van de doodstraf uit. Volgens Van den Burg en Kosto werd de uitkomst in hoge mate bepaald door het bloedige gijzelingsdrama vori ge week in West-Duitsland en was de uitkomst vrijwel zeker anders geweest als de enquête op een ander moment gehou den was. Van den Burg toonde zi h zeer verbaasd over de uit latingen van zijn fractiegenoot Gualthérie van Weezei, giste ren in een interview met het Eindhovens Dagblad. Daarin zei Van Weezei invoering van de doodstraf „bespreekbaar" te vinden. Dat leverde hem een fikse uitbrander van CDA- fractieleider De Vries op, die hem meteen dwong het woordvoerderschap over de opgelaaide doodstraf-discussie aan Van den Burg over te dra gen. In 1980 diende Van Wee zei nog een motie in waarin hij de regering vroeg alles te doen om de doodstraf elders afge schaft te krijgen. Pagina 3: „Doodstraf tussen zeep en braadjus" belangstelling beantwoordt Lech Walesa, de leider olidariteit, op de Lenin-werf in Gdansk de vragen van een alist. FOTO: AP RSCHAU De Poolse regering heeft gisteren te nen gegeven dat zij niet met Solidariteit wil praten r de zich nog steeds uitbreidende arbeidsonrust zo- l er gestaakt wordt. „Er kunnen geen politieke be kingen worden gevoerd met het stakingswapen op gericht", aldus woordvoerder Jerzy Urban. Walesa, voorzitter van de verboden vakbond, wil onder- ielen over de economische en politieke .crisis in Polen. „Ge- I" en „dwang" lossen naar zijn zeggen niets op maar sterken de stakers. ariks de harde maatregelen die de Poolse regering heeft jekondigd om de golf van arbeidsonrust te breken hebben :akingen zich gisteren verder uitgebreid. Een groep van 125 nemers bij een kolenmijn in de buurt van Jastrzebie heeft tiemiddelen zelfs verhard en heeft zich ondergronds gebar- eerd in een mijngang. Ze hebben aangekondigd daar te blij- „tot de dood erop volgt, tenzij al hun eisen worden ingewil- aldus een woordvoerder van Solidariteit in Warschau, kende havenarbeiders in Szczecin vrezen dat leger en po- daar nu elk moment kunnen gaan ingrijpen. In de haven- Gdansk gingen nog eens vier bedrijven met bij elkaar werknemers plat. Op de Lenin-scheepswerf, waar Walesa t en enkele honderden van de 10.000 arbeiders maandag 'erk neerlegden, lag de produktie geheel stil. De rechtbank achtte drie van de ten laste gelegde fei ten niet bewezen en sprak R. daarvan vrij. Rechtbank voorzitter mr. P. Michels oordeelde dat R. meedeed aan de brandstichting in de Makro-vestigingen te Dui ven en Duivendrecht, als mede aan acties tegen druk kerij Elba in Schiedam en een benzinestation in Nieu- wegein. De politieke motie ven van R. zijn volgens de rechtbank geen enkele rechtvaardiging voor deze daden. De actiegroep Rara bestrijdt Nederlandse be drijven die belangen heb ben in Zuidafrika en zo vol gens de actiegroep de apart heid in dat land steunen. De rechtbank oordeelde dat door de bewezen verklaarde acties de nodige maatschap pelijke beroering ontstond en dat voor tientallen mil- joenen guldens schade is aangericht. Er bestond bo vendien gevaar voor perso nen. De rechtbank achtte niet bewezen dat R. ook meedeed aan een aanslag op het Van Heutszmonument in Amsterdam en acties te gen een oliehandel in Al phen aan den Rijn en een benzinestation aan de Post jesweg in Amsterdam. R.'s raadsvrouwe mr. T. Prak ken reageerde teleurgesteld en boos, omdat zij op vrij spraak had gehoopt. „Ik vind de onvoorwaardelijke straf buiten alle proporties. Ik ga er voorlopig van uit dat wij onze cliënt zullen adviseren in hoger beroep te gaan". Pagina 3: R.'s advocate boos: „Politieke recht spraak" Mannen verdacht van ontucht met tientallen kinderen VENHUIZEN Twee man- nen uit Venhuizen zijn van ochtend aangehouden omdat ze ervan worden verdacht on tucht te hebben gepleegd met zo'n twintig jongens en enkele meisjes tussen de tien en vijf tien jaar. De politie vreest dat in de loop van het onderzoek zal blijken dat er nog meer kinderen het slachtoffer zijn geworden. De mannen, 59 en 34 jaar, hebben de kinderen geen lichamelijk letsel toege bracht en handelden ook niet uit commerciële motieven. De politie vermoedt dat de on tucht al zo'n jaar of zeven ge leden is begonnen. Kinderen van de basisschool, deze week in het nieuws, omdat ze weer naar school moesten, plegen tegenwoordig hun schooljaar af te sluiten met het opvoeren van een musical. U leest dat hier, omdat er een musical in de handel is, die de inspirerende titel: „Wij hebben geen idee" met zich meedraagt, 'n Heel leuke musical natuurlijk, vol met leuke ideetjes over het thema, dat de spelers erin als maar maar geen idee hebben. Vandaag hebben wij even echt geen idee waarover dit stukje zou moeten gaan, vandaar dat wij op het idee kwamen het over de musical: „Wij hebben geen idee" te laten gaan. Uitsluitend en alleen met het doel u op het idee te brengen een (proef-)abonnement op de Leidse Cou rant te nemen. U hebt geen idee, wat u dan alle maal te lezen krijgt! De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidde Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement w or den geweigerd

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1