\ctie gemeenten voor meer nvloed in nieuw nutsbedrijf !cidóc@omcmt STAD OMGEVING inimm Bewoners Slaaghwijk willen ook af van negatieve imago Voorhoeve bezoekt Diaconessenhuis n ij, Kroonprins blijft studeren 'LEIDOOI VOOR EXTRA COMMISSARISSEN Van der Meer voorzitter Schrijfmap met calculator -> WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1988 PAGINA 13 al in woning i Luykenlaan N Bij een inval door de politie woning aan de Jan Luykenlaan teravond drie inwoners van Leiden ouden op verdenking van handel dovende middelen. Een 28-jarige t op dit moment nog voor verhoor jn broer is ook door de politie inge- imdat hij illegaal in Nederland ver- Ie echtgenote van de 28-jarige man gisteravond na verhoor naar huis. Iitie heeft de woning doorzocht on niets vinden. Vandaag wordt de n de 28-jarige man nog onderzocht, ictie werd de Leidse politie geassis- oor vijf mensen van de surveillan- t en de motorbrigade. RVD: LEIDEN De Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) ont kent geruchten dat prins Willem-Alexander zijn studie aan de Leidse uni versiteit binnen afzienba re tijd zal beëindigen. Volgens insiders in de vakgroep Geschiedenis la ten zijn resultaten te wen sen over en zou Willem- Alexander in het buiten land een speciale oplei ding gaan volgen. Volgens de RVD is er niets aan de hand en blijft de prins ge woon in Leiden studeren. De kroonprins heeft het afge lopen jaar hetzelfde program ma gevolgd als de andere eer stejaars. studenten geschiede nis. Door de voorbereidingen op het koningschap heeft hij echter veel colleges en tenta mens moeten missen. Inmiddels is de belangstelling voor het boekje 'Alexander, Student voor Oranje' groter dan uitgever Gerard Timmer had verwacht. Boekwinkel At henaeum in Amsterdam bij voorbeeld had binnen twee dagen de dertig aanwezige exemplaren verkocht. Ook in Leiden liep de verkoop goed: boekhandel De Kier (20 exem plaren) en Kooyker waren gis teren al „los", De Boekelier en Ginsberg hadden nog slechts enkele boekjes in hun bezit. Timmer acht het dan ook niet onwaarschijnlijk dat binnen afzienbare tijd de tweede druk van het boekje verschijnt. De eerste oplage bedroeg 5000 exemplaren. Meer inbreng ouderen in verzorgingstehuizen LEIDEN/DEN HAAG Bewoners van bejaardenhuizen in Zuid-Holland krijgen meer invloed op hun leefsituatie. Boven dien wordt er een klachten- en geschillen commissie ingesteld die een ombudsman functie krijgt. Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland stellen voor om dit op te nemen in de nieuwe verordening ver zorgingstehuizen. Volgens GS moet het bestuur van een bejaardenhuis tenminste voor een derde deel uit bewoners bestaan. Dit moet leiden tot een grotere democratie in de huizen. Bewonerscommissies hebben positief geregaeerd op de plannen. De be sturen van de tehuizen en de overkoepe lende organisatie stellen zich terughou dend op. De nieuwe verordening wordt begin volgend jaar vastgesteld. Dronken automobilist rijdt bord omver LEIDEN Een 34-jarige Amsterdammer die zwaar onder invloed van alcohol ver keerde is gisteravond aangehouden nadat hij verkeersbord omver had gereden. De politie van Leiden werd gisteren door col lega's van de rijkspolitie ingeseind dat er mogelijk een aanrijding had plaatsgevon den op de Wassenaarseweg. Er was een harde klap gehoord. De klap was echter afkomstig van aanrijding op de Plesman- laan ter hoogte van de afrit van de A44. Bij een omver gereden verkeersbord trof de politie een olie- en waterspoor aan dat leidde naar het terrein van Holiday Inn. Daar werd de beschadigde auto aangetrof fen. De man stond te telefoneren in een cel. Hij is aangehouden voor het rijden onder invloed. INBREKER OVERLOPEN LEIDEN Een 38-jarige in woner uit Leiden is gister avond op heterdaad betrapt bij een inbraak in een woonboot aan de Oude Rijn. De inbreker verschafte zich toegang door een ruitje in te tikken. De be woners waren met vakantie. Omwonenden die hiervan op de hoogte waren zagen de man in de woonboot bezig en heb ben hem vervolgens belet om het huis te verlaten. De politie heeft de inbreker, die al enke le spullen op zak had, aange houden. De man was een be kende van de politie. tlDEN Vijf van de Jinere deelnemers in nieuwe nutsbedrijf jergie- en Watervoor- ining Rijnland (EWR) llen dat de individuele jneenten meer invloed ijgen op het beleid van t bedrijf. Daartoe heb-, n de gemeenten Alke-' (de, Zoeterwoude, bubrugge, Zevenhui- i en Benthuizen een lef aan gemeenteraden n de 26 andere deelne mers aan het EWR ge stuurd. In die brief pleiten ze ervoor dat iedere gemeente een ei gen commissaris mag benoe men bij het bedrijf. Leiden en Alphen mogen er dan elk twee benoemen, evenals de ondernemingsraad. Op die manier krijgt, de rqad van commissarissen dan 36 leden. Dat is volgens de vijf verge lijkbaar met de omvang van de huidige Algemene Raad van het Energiebedrijf Rijn land, waar ook alle gemeen ten in vertegenwoordigd zijn en die 40 leden telt. Net als in de huidige situatie zou het stemrecht van de commissa rissen dan evenredig moeten zijn met het inwoneraantal. De vijf gemeenten wijzen erop dat de commissarissen net als de huidige Algemene Raad rechtstreeks controle kunnen uitoefenen, dit in te genstelling tot de aandeel houdersvergadering die al leen achteraf controleert. In de huidige opzet voor de nieuwe NV wordt uitgegaan van negen commissarissen, van wie er vijf door de 31 ge meenten worden benoemd. Die moeten dat in vier groe pen doen, waardoor alleen Leiden is verzekerd van een eigen commissaris en bijvoor beeld Alphen aan den Rijn met 58.000 inwoners geen ei gen commissaris zal krijgen. De invloed van de gemeen ten is eerder ter discussie ge steld. Zo wilde de gemeente Leiden aanvankelijk dat het EWR dezelfde opzet zou krij gen als het EBR, dat direct door de gemeenten wordt be stuurd. Toen dat niet lukte wilde Leiden gemeentelijke vertegenwoordigers in de raad van bestuur van de nieuwe NV. Uiteindelijk heeft de Sleutelstad ook op dat punt haar zin niet gekre gen. Toch ging Leiden ak koord met de nieuwe struk- tuur. De betrokken vijf gemeenten hebben zich binnen het EBR altijd verzet tegen de NV- vorm. Lange tijd dreigden de kleine gemeenten de tot standkoming van de fusie te gen te kunnen houden, maar nadat Rijnsburg overstag ging was ze het benodigde aantal tegenstemmen te ge ring om het nieuwe nutsbe drijf te kunnen blokkeren. «I IIIIIIKIIEIIH iden is vrijwel volge- uwd. Sinds de eerste voners zich rond 300 ►r Christus op Leids indgebied vestigden, ft de stad zich lang- im maar zeker uitge lid. Met name de ftste honderd jaar js de groei buiten de Igels explosief. Met t uitdijen van de stad 1 het toenemen van t aantal inwoners, (stonden ook de wij- n. De woonbuurten t hun eigen voorzie- igen als kerken, olen en winkels. i met zijn typisch ei- i sfeer die wordt be tid door de aard en eveelheid bewoners gebruikers, bebou- hg, verkeer en groen, ter dan vijftig leefge- [enschappen telt Lei- n op dit moment. Uit- jken brengt die Leid- wijken in kaart en kt zien hoe de mensen leven: aan rustige la- waar je de vogels horen fluiten. in Leiden staan huizen dan in de fewijk". De heer T. Slewe "yn echtgenote hebben de kkeling van de wijk die Jdeel uitmaakt van de wijk van het begin af leegemaakt. Zij kunnen faaarom niet verkroppen 3 Slaaghwijk een negatief krijgt opgeplakt door buitenstaanders. „Het Atieve moet er nu maar ^af. Het is een prachtige met veel groen". taaghwijk is wat betreft de f en vormgeving een ty- 7jX stedebouwkundig project e jaren zestig. Toch is de pas na 1970 gebouwd, r destijds een grote be- e was aan woningen in de e sector en het bouwriip H^n van de grond veel geld werd besloten tot voor- Blijk hoogbouw. Dat dit ten saai stadsbeeld hoeft I leveren is in de Slaagh- J duidelijk bewezen. Veel fcpartijen en sloten zorgen kr dat het stadsdeel een le- ^ig aanzien heeft, e oplevering van de eerste was de animo om in de wijk te wonen erg Ook de familie Slewe jfiilde haar woning in de lkhorststraat voor een flat- pg in de Slaaghwijk. „In beginjaren woonden hier r anderen internisten, iartsen en ingenieurs", zegt its werden in die tijd toe- izen aan mensen uit de .0.nkomensgroepen. hele doopceel werd gelicht, i mijn werkgever opgebeld, 1 er daarnaast gekeken of tel aan de financiële ver- ftingen kon voldoen en is ez t h. zelfs de politie om informatie gevraagd", aldus de héér Sle- Toch duurde het niet lang voordat het grootste deel van de bewoners de Slaaghwijk weer zou verlaten, mede door- het aanbod van aantrekkelijke eengezinswoningen elders in Leiden. De animo bij de Leide- naars om zich in de wijk te vestigen nam ook af, mede om dat de huurprijs van de wonin gen niet meer in overeenstem ming met het woongenot was. Sindsdien is het met de Slaagh wijk bergafwaarts gegaan. Door de stijgende huurprijzen kon in 1975 leegstand alleen nog voorkomen worden door het toekennen van individuele huursubsidie, waardoor ook mensen uit de lagere inko mensgroepen zich vestigden in dit stadsdeel. De wachttijd voor toewijzing van een woning in de Slaaghwijk is nu vaak niet langer dan drie maanden, ter wijl voor andere stadswijken een wachttijd geldt van drie jaar. Dit heeft er toe geleid dat de Slaaghwijk het predikaat 'doorgangswijk' opgeplakt heeft gekregen. Mensen die niet lang op een woning kun nen wachten, aanvaarden meestal een woning in deze buurt. Zo zijn er veel één oudergezinnen (ruim 22 pro cent) gevestigd en wonen er veel mensen van buitenlandse afkomst (ongeveer 13 procent) in de Slaaghwijk, die momen teel bij benadering zo'n 4500 inwoners telt. Ruim 47 procent van de huishoudens moet rondkomen van een uitkering. De verhuizingen hebben ertoe geleid dat bij de meeste bewo ners het gevoel van 'dit is onze buurt' ontbreekt. Het echtpaar Slewe denkt dat dit één van de belangrijkste oorzaken van de onderlinge vervreemding in de wijk is. Anoniem „De betrokkenheid van de be woners bij wat er gebeurt in de buurt is inderdaad niet groot", zegt Gijs van Veen, die samen met Saskia Gravemaker door de gemeente is aangesteld als intercultureel buurtopbouw- medewerker. „Mijn taak is de mensen meer bij de zaken te betrekken. De anonimiteit is hier erg groot en dit heeft tot gevolg dat het verantwoorde lijkheidsgevoel ontbreekt. De mensen zijn onverschillig. Dit is dan ook een van de wijken die het meest gevoelig is voor vandalisme". Ondanks dat denkt de familie Slewe er niet over om te gaan verhuizen. „Ik woon hier naar mijn zin", zegt mevrouw Sle we. Als een van de voordelen van de Slaaghwijk noemt zij de speelmogelijkheden voor de jeugd. Daar staat dan weer te genover dat de basisschool 't Waterhoen met ingang van dit schooljaar is gesloten vanwege het teruglopend aantal kinde ren in de buurt. Ook aan ande re voorzieningen is in de wijk een gebrek. Voor het bood schappen doen moeten de be woners de wijk verlaten en be halve het buurthuis Op Eigen Wieken, dat met sluiting wordt bedreigd, zijn er te weinig voorzieningen voor jongeren. De verkeersvoorzieningen daarentegen zijn goed. Er is veel aandacht besteed aan de verkeersveiligheid, al laat de ontsluiting van de wijk weer te wensen over. Tijdens een inventarisatie in 1987 kwamen 63 knelpunten naar voren. Om deze op te los sen en het wonen in de Slaagh wijk plezieriger te maken kwam de Werkgroep Beheer Slaaghwijk met een concept plan van aanpak. Buurtop- bouwmedewerker Van Veen: „Het bijzondere van dit plan is dat de bewoners zijn betrokken bij de oplossingen, zodat zij zich meer verantwoordelijk gaan voelen. Dit is goed voor de bestrijding van het vanda lisme. Daarnaast vermoed ik ook dat de sociale controle zal toenemen". De eerste vruchten heeft het concept-plan, waarvan de defi nitieve versie maandag aan de heer Tesselaar en mevrouw Van der Molen is aangeboden, al afgeworpen. Op korte ter mijn worden voor een proefpe riode van vijftien maanden huismeesters aangesteld in een aantal flats in Slaaghwijk. Voorts liggen de vuilniszakken door de plaatsing van betonnen bakken niet meer op straat. „De vervuiling is hierdoor voor een groot deel afgeno men", meent de heer Slewe. Tevreden Het gepresenteerde plan van aanpak vermeldt dat de bewo ners tevreden zijn met hun woning. De heer en mevrouw Slewe beamen dit: „Het is een ruime en grote woning". De ontevredenheid spitst zich meer toe op de woonomgeving. Grafitti, en zoals al eerder aan gegeven vervuiling en vanda lisme vormen een probleem. Daarnaast heeft een derde van de bewoners een gevoel van onveiligheid. De Woningbouw vereniging Leiden hoopt deze problemen te kunnen onder vangen door onder meer de at tractiviteit van de flats te ver beteren. Daarnaast wil men (aspirant)bewoners de moge lijkheid bieden om te kiezen tussen een aantal woningen. Om de bewoners meer bij het buurtwerk te betrekken is sinds kort de wijkvereniging Stichting Slaaghbuurt opge richt. De heer Slewe is blij met dit initiatief: „Je wordt nu toch meer als man gezien en niet meer als jongen behandeld", waarmee hij aan wil geven dat de buurt serieuzer wordt geno men. Een van de eerste initiatieven van de wijkvereniging is het maken van een gigantische lapjesdeken, waarvoor men de medewerking vraagt van di verse instellingen. Het is de be doeling dat elke bewoner een lapje stof met een vredeswens maakt en dat daarvan één gro te deken wordt gemaakt. „De bewoners kunnen dan met el kaar kennis maken en probe ren met elkaar samen te wer ken. Maar, misschien is het wel een te idealistisch plan", aldus Gijs van Veen. De heer en me vrouw Slewe zien het niet zo somber in: „Als het eerste schaap maar over de dam is". Het belangrijkste voor het echtpaar is dat de wijk nu eens van het slechte imago afkomt. „Mensen van buitenaf praten zeer negatief over de Slaagh wijk, terwijl ze het vaak maar van horen zeggen hebben". Wellicht ten overvloede wordt nog maar eens herhaald: „Het is een schitterende wijk", en daarin krijgen zij bijval van Gijs van Veen. „Ik heb in heel wat nieuwbouwwijken ge werkt, maar dit is toch wel een van de mooiste". PETER VAN DER HULST VVD-fractievoorzitter Joris Voorjioeve aan het bed van de heer Zonnevylle in het Leidse Diacones- senhuis. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Fractievoor zitter Joris Voorhoeve van de VVD heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan het Leidse Diacones senhuis. Voorhoeve was uitgenodigd door de medi sche staf om er gedurende een dag van nabij het werk van artsen en pa tiënten te volgen. Aan het eind van de dag zei de VVD-politicus vooral on der de indruk te zijn ge komen van de grote werkdruk voor het ver pleegkundig personeel. De VVD-voorman constateer de dat dit personeel onder gro te psychische en fysieke druk staat. Er is een tekort aan des kundig personeel, terwijl dat bovendien relatief matig be taald krijgt. In het verleden is hun aantal bovendien door be zuinigingen uitgedund. Voor hoeve vond het echter wat al te snel om daar al consequen ties aan te verbinden voor de Animo voor buurtwerk neemt af UTRECHT/LEIDEN Het Leidse club- en buurthuiswerk heeft over het algemeen nog geen grote problemen met het vinden van vrijwilligers. Maar als onder druk van be zuinigingen het aantal be roepskrachten verder afneemt, kunnen ook hier problemen ontstaan die elders in het land al de kop opsteken. Uit een gisteren bekend ge worden landelijk onderzoek is gebleken dat bij een kwart van de club- en buurthuizen vrijwilligers afhaken omdat ze onvoldoende begeleid worden. Bovendien moeten ze door het wegvallen van beroepskrach ten meer en moeilijker werk doen, hetgeen 60 procent als negatief ervaart. Kees Walle van de Leidse stichting Welzijn constateert dat ook hier steeds meer vrij willigers het werk in de wel zijnssector moeten uitvoeren. „Het JAC en het Meidenop vanghuis draaien vrijwel uit sluitend op vrijwilligers. Niettemin is de situatie in Lei den nog in verhouding gunstig omdat het welzijnswerk bij de gemeente een hoge prioriteit heeft. Hier zijn nog geen com plete buurthuizen uitsluitend aangewezen op vrijwilligers". Annabel Engles van buurthuis Matilo bevestigt dat. Matilo heeft ook nog geen problemen bij het werven van vrijwilli gers. „Wij hebben 160 vrijwil ligers en kunnen de taken goed verdelen. De begeleiding is met twee en een halve be roepskracht ook nog redelijk. Maar dat wordt anders als er één wegvalt. Dan ontstaan er problemen, bestuurlijk en or ganisatorisch". VVD-standpunten. Zijn erva ringen in Leiden zullen niettemin zeker worden mee gewogen in de discussie bin nen zijn fractie, aldus de VVD-voorman. Het bezoek aan het Diacones senhuis was voor Voorhoeve vooral nuttig omdat het met zijn omvang van ongeveer 300 bedden geldt als een in het land veel voorkomend type ziekenhuis. Voorhoeve bezocht er een groot aantal afdelingen en zag van nabij de gevolgen van wat hij de „verkeerde bedden problematiek" noem de. Het gaat daarbij om het te kort aan plaatsen in bijvoor beeld verzorgingshuizen voor bejaarden. Het gevolg is dat bejaarde patiënten in afwach ting van een plaats in zo'n oord lange tijd in het zieken huis blijven, terwijl dat niet nodig is. Enkele patiënten in het Diaconessenhuis wachten zo al anderhalf jaar op een plaats. Voorhoeve werd ook recht streeks geconfronteerd met de lange wachttijden voor ortho pedische en oogheelkundige ingrepen. Bij de eerste gaat het met name om heupoperaties waarop zes maanden tot een jaar moet worden gewacht. Bij de discussie met specialisten kwam nadrukkelijk naar vo ren dat de kosten die zij in re kening brengen voor een be langrijk deel betrekking heb ben op hun „administratieve apparaat". Voorhoeve. „Bij be zuinigingen zullen die prak- tijkkosten elders weer op dui ken". Voorhoeve zei onder de in druk te zijn van het zieken huis als organisatie. Hij wees er op dat de Nederlandse ge zondheidszorg het in veel op zichten goed doet in vergelij king met het buitenland. Het niveau is hoog, terwijl de kos ten in feite niet buitensporig' zijn, aldus Voorhoeve. Hij voorziet dat bezuinigingen vooral moeten komen uit de „overhead", de administratie kosten. „Ik heb geen pasklare antwoorden, maar er is wel een grote behoefte aan een „ontbureaucratisering", en de centralisering. Door het wer ken in kleinere eenheden, die dichter bij de patiënt staan, wordt de ontmenselijking te gen gegaan en kunnen tegelijk de kosten worden gedrukt". ALKEMADE De heer P. van der Meer is voorzitter van de woningbouwvereniging Alkemade en niet de secretaris, zoals gisteren abusievelijk in onze krant stond vermeld, in het ver haal over het 75-jarig bestaan van de woningbouwvereniging. Deze handige schrijfmap (22 x 16 cm) bevat een hagelwitte blocnote, een calculator op zonne-energie (werkt ook onder kunstlicht), een en een opbergvak. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J~Noteer als nieuwe abonneeringaande I Naam:Voort: Adres:. j Postcode/plaats:. Telefoon (voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. j maand automatisch betalen f 23,74 j kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de schrijfmap en calculator naar Naam: Adres: I Sluur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag. CcüWSouAont

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13