eef huurders keus bij toewijzen huis STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Onthulling zelfportret Carel de Moor OORSTEL WONINGBOUWVERENIGING LEIDEN: m Douchen is er in een trekkershut niet bij Gewonden bij massale vechtpartij MAANDAG 22 AUGUSTUS 1988 PAGINA 7 Mg 3,buks ortge. ïr.Ca5TGEEST luidef politie van amili^eest heeft za- taat. gmiddag twee 1 %s van vijftien ranci^jt Oegstgeest n 'n bt, die met een te z®|uks in de le hijLgipolder lie- s na L schieten. De ?ns lfjongens heb- ?en «vrijwillig af- gedaan van ilijke^apentuig. Ze alleen ver- Tegen hen Xn proces-ver- 1 H pgemaakt. OEGSTGEEST Bij een snelheids controle op de R h ij n geeste rstraa t- weg heeft de politie van Oegstgeest za terdagmiddag twin tig automobilisten betrapt op te hard rijden. Er werden tussen twee en drie uur in totaal 358 au to's gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid was 80 ki lometer per uur, terwijl vijftig is toe gestaan. Grote buit bij inbraak LEIDEN Bij een in braak in een woning aan de Valken horst is 7.000 gulden gesto len. De in braak werd gepleegd tij dens de va kantie van de bewoners. Er was een ruit ingesla gen. HAZERSWOU- DE/BENTHUI- ZEN Uit drie auto's in Hazers- woude-Dorp en twee in Benthui zen zijn zaterdag nacht de radio's gestolen. Van een aantal auto's werd een ruit in geslagen, bij de andere werd het slot geforceerd. De politie ver moedt dat het steeds om dezelf de daders gaat. EERSTE UITZENDING NOORDWUK LOKAAL NOORDWIJK De eerste te levisie-uitzending van Noord- wijk Lokaal is gisteravond een succes geworden. Alle Noord- wijkers en mensen in de Bol lenstreek met een kabelaan sluiting konden gisteravond een programma van een uur lang bekijken waarin de bad plaats centraal stond. Het programma, dat om kwart over acht begon, opende met een interview met de nieuwe burgemeester J. Hoffmann in Oost-Voorne. Vervolgens wer den de Franse dagen, die deze week in Noordwijk-Binnen worden gehouden belicht. Arno Bos.' voorzitter van de Stichting Ontwikkelingssa menwerking Noordwijk, ver telde iets over de evenemen ten die zaterdag staan te ge beuren op de Burkino Faso- markt. Een muzikaal feest bij de Vuurtoren en een verslag van het Doefeest dat in de zo mermaanden in de St. Jeroen- school plaatsvond, completeer den de uitzending die werd besloten met een speciaal voor de gelegenheid gecomponeerd lied over Noordwijk. Burgemeester J. Hoffmann bleek tot zijn spijt de uitzen ding niet te hebben gezien. „Ik hoop dat het een aardig beeld gaf van de gemeente waar ik vandaan kwam", meldt hij. Arno Bos vond de uitzending leuk. „Er waren wat techni sche onvolkomenheden maar je kunt niet anders verwach ten. De scherpte was niet altijd even goed en sommige items waren wat lang. Noordwijk Lokaal moet maar gauw subsi die aanvragen, want voor de promotie van Noordwijk is dit een enorme stimulans". Ook M. van der Jagt van de Stichting Noordwijk Promotie was blij met de televisie-uit zending. „Het moet nog gepro fessionaliseerd worden maar daarvoor zijn meer financiële middelen nodig. Wij blijven in elk geval graag bij dit initiatief betrokken". Speedboot tegen huis LEIDEN Een 18- jarige jongen uit Voorschoten is vrij dagavond om kwart over tien met een speedboot tegen een huis aan de Donker- steeg gevaren. De boot kwam vanaf de Oude Rijn, toen de jongen ter hoogte van het waterpodium in de Rijn te veel gas ineens gaf en de macht over het stuur verloor. De boot bleef onbeschadigd, de schade aan het huis is onbekend. Vrouw (20) aangerand LEIDEN Een 20- jarige vrouw uit Lei den heeft bij de poli tie aangifte gedaan van aanranding. Zij liep vrijdagmiddag op de le Binnenvest gracht in de richting van de Steenstraat, toen zij door een on geveer 25-jarige man tegen een hek langs de stoep werd ge drukt. De man pakte haar borsten vast. De vrouw slaagde er in zich los te rukken en weg te rennen. 1IDEN Woningzoe- inden moeten in de -,Ujiir 'komst zelf kunnen ezen welk beschikbaar rzzztm is voor jien aan_ ikkelijkst is. Nu nog rden zij door de ge- lente direct aan een ;paald huis gekoppeld, ilgens de Woning- mwvereniging Leiden jond«/VVL) krijgen de huur- &rs daardoor mogelijk v^n afkeer „een nega- eve betrokkenheid" m hun woonomgeving. e WVL wil de gemeen te daarom voorstellen ruimte voor keuze in te bouwen bij de toewijzing. De WVL schrijft dat in het vandaag verschenen Plan van Aanpak voor de Slaagh- wijk. De WVL beheert in dat deel van de Merenwijk 865 van de 1348 woningen. Uit onderzoek onder de bewo ners is gebleken dat een deel van de problemen in die wijk samenhangt met een afkeer van de bewoners van hun woonomgeving. De WVL typeert de nu door de gemeente gehanteerde woningtoewijzing als „weinig selectief". In de praktijk ech ter blijkt die manier van werken niettemin uiterst se lectief uit te pakken. In dat verband wijst de WVL bij voorbeeld op de functie van de Slaaghwijk voor het op vangen van noodgevallen. Tekenend is dat bijna de helft van de Slaaghwijk-be- woners van een uitkering leeft. Ruim 60 procent is aan gewezen op huursubsidie om te kunnen wonen in de flats met een gemiddelde kale huur van meer dan 500 gul den. Inmiddels is de WVL al be gonnen met het treffen van voorbereidingen om op den duur het kiezen mogelijk te maken. Zo wordt een over zicht samengesteld waarin duidelijk wordt waar welke woningen vrijkomen. Gekop peld aan gegevens over de to tale woningvoorraad valt volgens de WVL zo na te gaan hoe de doorstroming plaats heeft en in welke wij- .ken van de stad naar verloop van tijd huizen vrijkomen voor de verschillende groe pen woningzoekers. Hen kan dan in het vooruitzicht ge steld worden wanneer in welke wijk een bepaald huis vrijkomt, zodat zij een, welis waar beperkte, éigen keuze mogelijkheid krijgen. Tege lijk, vindt de WVL. moet er een andere regeling voor noodgevallen komen. Bedreigd De Slaaghwijk de „hor sten" en „donken" in de Me renwijk hebben de afgelo pen jaren een slechte naam opgebouwd. Hoge huren, vandalisme, vervuiling en overlast van buren waren de oorzaak van een zeer grote doorstroming in de buurt. Het 'Plan van aanpak' is be doeld om daar een einde aan te maken. Uit onderzoek blijkt dat veel bewoners zich bedreigd voe len in hun buurt. Ze wijzen dat vooral toe aan de andere buurtbewoners. Maar ook het feit dat in een jaar tijd in on geveer dertig procent van de bergingen is ingebroken, draagt daar toe bij. Om de veiligheid te verbete ren Worden dit najaar vier huismeesters aangesteld. De WVL pleit er daarnaast voor dat er meer toegangswegen naar de Merenwijk komen, zodat de buurt minder geïso leerd is. Daarnaast wordt geprobeerd de flats aantrekkelijker te maken. Dat gebeurt door de portalen op te knappen en deze verder onder te verde len over kleinere aantallen woningen. Ook in de huizen zelf, waarover de bewoners over het algemeen wel tevre den zeggen te zijn, zal het comfort wat verhoogd worden door het aanbrengen van meer tegelwerk. Met het uitvoeren van alle maatrege len zou een bedrag van 53 miljoen gemoeid zijn. De WVL zegt dan ook dat er prioriteiten zijn gesteld. Eén maatregel is in elk geval uitgesloten: huurverlaging. Dat staat het ministerie van volkshuisvesting alleen in hoogst uitzonderlijke omstan digheden toe. Volgens de WVL is daar in de Slaagh wijk nog geen sprake van. Antiekbeurs druk bezocht De antiekbeurs in de Groenoordhallen is een groot succes ge worden. De belangstelling voor antieke meubelen, maar ook „kleine" antiek zoals schilderijen, klokken en poppen was groot. „Er is geweldig veel verkocht", aldus mevrouw Van der Schagt van de organisatie. Ruim 4000 mensen bezochten de beurs, die vrijdag was begonnen en gisteren eindigde. De organisatie ver moedt dat het slechte weer de beurs in de kaart heeft gespeeld. Ook volgend jaar komt er weer een antiekbeurs in de Groe noordhallen. FOTO: WIM VAN NOORT fel rr) soorte»/ g hJUore teur j Leids Vrijetijds Cen- imigem (LVC) houdt het ko- I in tide seizoen cursussen eter \klonstische dans. AI iesehif?r dan tien jaar worden itgestj lessen onder de naam en óantella gegeven door do- llendtfe Yvonne Knijnenburg. t aanidacht wordt besteed irdzee dansen uit West- en van (V-Europa, de Balkan. Is- etrokf Turkije, Armenië en riidager'^a ^r wordt op an dfnsdagavonden gedanst iik eiif ,nSan8 van M septem- zomé z'Jn groepen voQr en vd,/7ners' rniddenniveau en ie Q^rderden Voor inlich- erijdaF" en opgave: 123377 of Tksdansen k ei volksdansvereniging nJgy Poelgeest start maan- f 29 augustus het nieuwe pen. Vanaf 19.30 uur |t de dansvloer in de gymzaal van de Prinses Ire- neschool ter beschikking van de beginners. Om 21 00 uur nemen de gevorderden het over. Elke eerste maan dag van de maand is er voorts een instuif, waarop gevorderden en beginners met elkaar dansen. De Ire- neschool is gevestigd aan de Herenstraat. Geadopteerden FIOM Leiden start komend najaar met gespreksgroepen voor geadopteerden en vrouwen die in het verle den hun kind hebben afge staan. In de groep worden de gemeenschappelijke pro blemen aangekaart. Nadere informatie: FIOM Leiden, Langegracht 65a, telefoon 071-226199 of 226098, vra gen naar Yolanda Hake- mulder. Cursussen Het Dienstencentrum De Kooi begint in september met twee cursussen creatie ve handvaardigheid. Een cursus wordt gegeven in het Dienstencentrum aan de Driftstraat 49, vanaf 5 sep tember op maandag van 10 tot 11.30 uur. De andere creatieve cursus vindt plaats in het gebouw van de speeltuinvereniging Ons Eiland aan de Kortenaer- straat vanaf 6 september dinsdag van 10.30 tot 12.00 uur. Maandag 5 september begint er ook een cursus bridge voor beginners, be stemd voor mensen boven de 55 jaar. De cursus wordt iedere maandag gegeven van 13.30 tot 15.30 uur. In lichtingen en aanmeldin gen: mevrouw C. de Waal. Dienstencentrum De Kooi. telefoon 071-221742. Het cursusgeld bedraagt 3,50 per maand. Creatief De Stichting Kadercursus sen Leiden houdt in samen werking met K&O de ko mende maanden drie partti me-opleidingen op het ge bied van creativiteitsont- wikkeling. De opleidingen bestaan uit een basisjaar Handvaardigheid en uit vervolgopleidingen die een tot twee jaar duren. Er wordt twee uur per week les gegeven. Inlichtingen en opgave: K&O, telefoon 071- 141141. Greep in kassa LEIDEN Twee „zeer nette buitenlanders" hebben vrijdag een winkelier aan de Haarlemmerstraat bestolen. Het echt paar wilde daar een trui van 40 gulden met een briefje van 1000 betalen. Bij het teruggeven van het wisselgeld maakten zij veel kabaal. Tijdens de commotie die daardoor onstond deden zij ongezien een greep in de kassa en namen 300 gul den mee. Een dag eerder had eenzelfde actie in de kleding winkel hen niets opgeleverd Meisje (14) mishandeld LEIDEN Een 14-jarig Leids meisje is gisteravond mishandeld door een onge veer 50-jarige man. Het meisje was op de speelweide bij het zwembad bij de Mar- nixstraat toen zij van achte ren door de man werd beet gepakt. Met een scherp voor werp kraste hij haar een maal in haar nek en drie maal in haar buik. Het meis je slaagde er in de man in zijn kruis te trappen en op die manier te ontsnappen. De man had kort grijs haar en droeg een lange bruine jas. Gewonde in Alkemade ALKEMADE Bij een aan rijding op de provinciale weg 7 in Alkemade, tussen Alphen aan den Rijn en Leimuiden, is zaterdagmiddag een 25-jarige Haarlemmer gewond geraakt. De man was inzittende van een auto, bestuurd door een inwoner van Haarlem, die een voor hem rijdende wagen wil de inhalen. Omdat die wagen echter ook wilde inhalen raak te de achterste automobilist de macht over het stuur kwijt en botste op de voor hem rijdende auto. De passagier uit Haarlem klaagde over hoofdpijn en pijn in de borst. Hij is overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. Vuurwerk ver stoort nachtrust LEIDEN Tientallen mensen uit de omgeving van het Anker- park aan de Zijlsingel hebben zaterdagavond tussen half twaalf en middernacht de politie gebeld. Zij waren ruw in hun slaap gestoord door het keiharde geknal van vuurwerk. Dat werd in het park ontstoken ter gele genheid van de start van het dansseizoen van dansschool Evert Castelein. De mensen die belden waren woedend dat zij niet van tevoren waren inge licht. Volgens de politie waren zij zich „rot geschrokken". De brandweer had een vergunning afgegeven voor siervuurwerk met lichte knallen. Het lawaai was echter tot in Leiderdorp te horen. AANWINST VOOR LAKENHAL LEIDEN Het stedelijk museum De Lakenhal heeft de collectie verrijkt met een zelfportret van de Leidse fijnschilder Carel de Moor. Het schilderstuk wordt op 9 september ont huld en zal een onderdeel vormen van de tentoon stelling 'Klein maar fijn' die tot en met 4 december in het Leidse museum wordt gehouden. De Lakenhal heeft het portret kunnen kopen dankzij de steun van de Vereniging Rembrandt. Carel de Moor (Leiden 1656 - Warmond 1738) kreeg vooral be kendheid door zijn portretten. Belangrijke personen uit bin nen- en buitenland werden door hem geportretteerd, onder wie tsaar Peter de Grote en prins Eugenius van Savoye. Als blijk van waardering werd De Moor in 1714 door Keizer Karei VI in de adelstand verheven; het adelsdiploma bevindt zich in de collectie van de Lakenhal. In de 17e eeuw nam het zelf portret een belangrijke plaats in binnen de schilderkunst. De Moor vervaardigde enkele zelf portretten die tonen hoe zijn ge zicht in de loop der jaren verou derde. Alle portretten van De Moor leggen de nadruk op de kunstenaar als lid van de gegoe de burgerij. Het laatste uit de se rie zelfportretten is dat op ge vorderde leeftijd. Dit heeft de Lakenhal gekocht. Heel opvallend bij het portret is bruikelijk is bij een 'fijnschil der'. Waarschijnlijk kan dit worden verklaard door het feit, dat het werk niet in opdracht is geschilderd, maar is bedoeld als portretschets, voor De Moor zelf of zijn naaste familie. Het por tret is na aankoop zeer gedegen schoongemaakt en gerestaureerd door L.D. Vercouteren. Hierdoor is de losse toets nog opvallender geworden, evenals het frisse pa let dat Carel de Moor hanteerde. Het portret werd geschilderd tussen 1715 en 1720 toen De Moor de zestig was gepasseerd. Het werk is een geslaagde aan vulling op de serie portretten die de Lakenhal reeds in bezit heeft. Het portret wordt getoond tij dens de expositie 'Klein maar fijn' met werk van Leidse fijn schilders onder wie Gerrit Dou en Frans van Mieris. Deze ten toonstelling wordt vrijdag 9 sep tember officieel geopend door burgemeester mr. C. Goekoop en duurt tot en met 4 december „Fransen staan graag elke dag De trekkershutten in het Pol- onder de douche en als het derpark Cronesteyn. Ze mo even kan zelfs twee keer. Dat gen zich in een gestaag groei- kan hier dus niet. Die twee ende belangstelling verheu- trekkershutten zijn eenvoudig gen. ingericht met een tafel, vier FOTO: WIM VAN NOORT stoelen, twee stapelbedden en een gascomfort. Daarnaast is er nog een toilet en een was tafel. maar douchen is er niet bij. Iemand die een eersteklas hotel zoekt moet hier niet zijn". De beheerder van het polderpark Cronesteyn. de heer A. de Wit, merkt dat sommige bezoekers wel eens te hoge verwachtingen heb ben van de trekkershutten. Vorig jaar heeft de gemeente Leiden in het gebied Crones teyn twee trekkershutten ge plaatst. Het rondtrekken door Nederland is een manier van vakantie houden die de laat ste jaren steeds grotere vor men aan begint te nemen. De Stichting Trekkershutten Ne derland heeft hier op inge speeld. Verspreid over het hele land staan nu meerdere van deze simpel uitgevoerde 'vakantiehuisjes'. Zo verdeeld dat de trekker de afstand van de ene hut naar de andere ge makkelijk kan overbruggen. Behalve in Leiden staan er in de provincie Zuid-Holland onder meer ook trekkershut ten in Noordwijkerhout, Al phen aan den Rijn en Woer den. „Het voordeel van deze vorm van vakantie is dat de trekker, die meestal fietst of loopt, geen tent hoeft mee te nemen. Aan pannen en bestek hebben ze voldoende", aldus De Wit, die gemakshalve even aan het feit voorbij gaat dat de vakantiegangers toch vooral niet moeten vergeten om schone kleding mee te ne men. In de beginperiode moest het publiek duidelijk nog even wennen aan het fenomeen trekkershutten. De huisjes in Leiden waren kort nadat het n\lf%D^ÉD04 Bijdrage: Peter van der Hulst project van start ging niet continu bezet. De Wit wijst hiervoor niet alleen de onbe kendheid bij het publiek als oorzaak aan. Zo bleken de twee trekkershutten niet te zijn bijgeschreven in het re gister van het reserverings kantoor in Leidschendam. In Leiden ging men daar wel van uit. De Wit: „De laatste tijd gaat het echter veel beter. In de vakantiemaanden is de bezettingsgraad zo'n negentig procent". Duitsers De twee trekkershutten in Leiden, die qua inrichting niet alleen door landgenoten bezocht. „Op dit moment zijn twee Duitsers onderweg naar het park. Maar er komen on der anderen ook Zwitsers, Spanjaarden, Canadezen en Australiërs". volgens De Wit vol lof over de faciliteiten. De trekkers- hutten zijn dan ook gelegen in een prachtige omgeving. Het polderpark maakt deel uit van het gebied Klein Crones- tein. Het gebied tussen de snelweg Amsterdam-Den Haag en de Vliet is rijk aan groen. „Als je van rust houdt is de omgeving inderdaad ide aal. Daarnaast kan men in het 90 hectare grote polderpark nog genieten van een bijen stal, een kinderboerderij en een waterspeelplaats. De be hoefte aan deze vorm van kamperen in Leiden is er dan ook wel degelijk", aldus de beheerder. Meestal blijven de trekkers maar één nacht in Leiden om vervolgens weer op weg te gaan. Toch zijn er ook bezoe kers die langer blijven. „Drie dagen is echter wel het maxi mum geeft De Wit aan. „Het is niet de bedoeling dat de mensen blijven kleven. Ande ren willen namelijk ook ge bruik maken van de trekkers- hutten". De beheerder is het met de Stichting Trekkers hutten Nederland eens dat het anders een vorm van ver- blijfstoensme wordt. Van een echte band tussen de beheerder en zijn gasten is dan ook geen sprake. „Het is geen camping. Daar zie je de gasten in de kampwinkel en die hebben wij niet. Je spreekt de mensen wel eens, maar daar houdt het mee op" Op de vraag of De Wit zelf al eens een trektocht heeft ge maakt en daarbij de nacht heeft doorgebracht in een trekkershut moet hij ontken nend antwoorden. „Tot nog toe niet, maar het spreekt me wel aan. Je ervaart dan eens waar je zelf de hele dag mee bezig bent. Wellicht dat ik het nog eens doe". POLITIE SCHEIDT VECHTENDE KOUDEKERKERS KOUDEKERK Twee inwo ners van Koudekerk zijn za terdagavond behandeld in het Rijnoordziekenhuis in Alphen aan den Rijn na een massale vechtpartij bij het nieuwe voetbalveld in Koudekerk. Aanleiding was een inbraak in een auto om kwart voor elf 's avonds. De wagen stond ge parkeerd op de parkeerplaats bij het nieuwe voetbalveld. De inbreker werd betrapt en al snel ontstond er een vechtpar tij doordat feestvierders uit de kantine zich met het tweetal bemoeiden. De politie, bijge staan door de korpsen uit Al phen aan de Rijn, Bodegraven, Nieuwkoop en Hazerswoude. kwam met 17 man ter plaatse om de vechtenden te scheiden. Ze noteerden de namen en stuurden de vechtersbazen naar huis. De inbreker en de man die hem oorspronkelijk had betrapt, waren inmiddels met een personenauto ge vlucht evenals enkele andere vechters. De politie denkt de identiteit van deze vluchters te kennen. Er wordt vandaag nog een onderzoek ingesteld naar de exacte toedracht van de vechtpartij. Daarvoor zijn de eerste Koudekerkers in middels verhoord. Anderhalf uur later moest de politie opnieuw ingrijpen, dit keer bij het buurtcentrum De Ridderhof. Daar wilde een dronken Koudekerker, die las tig werd, het buurtcentrum niet verlaten. De man werd door de politie meegenomen en voor de nacht ingesloten. Zondagochtend werd hij weer vrijgelaten Hij krijgt een pro ces-verbaal voor openbare dronkenschap

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7