Thatcher tegen internering guerrilla's zonder proces xbeidsonrust treft hart van Poolse economie )odental van aardbeving i Himalaya stijgt snel 5 Betogingen en staking in Burma Tweede stad van Sudan onder water Nerveus begin van bestand in Golfoorlog SURINAME WEIGERT GESPREK MET RENSCH GINIJITENLAND fjeidóaOowiant MAANDAG 22 AUGUSTUS 1988 PAGINA S minbekend Intai i||)denbij rc^weld in Mirundi eac I^MBURA In het i; i4.jden van het Afri- poleÜ0 land Burundi zijn o. 'ejgelopen week enkele 2: 8énden mensen omge- Thi8iÉn bij gewelddadighe- 0. djtussen leden van de en Hutu-stam. 5, 21'heeft een anonieme 13v|ndische regerings- I: Ho4i°naris verklaard. 5. 21T Wpjankelijk ging het ge- iiel dat ^et 6eweld aan ze- i'ingstrW.OOO mensen het leven ••d (lebben gekost. Maar die umo^ten werden later te- io. vrispmken. Het is volgens \mi (maten moeilijk om met JIS: 2% gegevens te komen, i 45* 5 de af6elegen ligging m co*Jet gebied en het chaoti- io. 2i.uarakter van de stam- L* RAtrijd. Moordpartijen zijn, zoveel ■M l duidelijk, het werk ge- i* tx4 van leden van de »r»ofVstam. Zij zouden gewa- Tuoiamet SP61"60» hakmessen °4jinuppels Tutsi-dorpen jing; «n aangevallen en man vrouwen en kinderen en afgeslacht. De ge nadigheden begonnen, t een voormalig soldaat, 1# iTutsi, twee Hutu's had geschoten. De moorde- werd vervolgens ge- id door een groep Hu- riCDaama brak een golf geweld los. egering zou versterkin- jaremaar het gebied hebben in deprd, die volgens ge- rdenlte Hutu's op hun beurt i herspchalige wraakacties vanfn hebben ondernomen, pellor meer met vliegtuigen an inïlikopters. teemndi heeft een lange ge- alen denis van ethnisch ge- iricoj tussen de politiek en dooriir dominerende Tutsi- i naaerheid (15 procent van de spvolking) en de Hutu- erd derheid (85 procent). opstand van Hutu's in e Chi leidde tot een vergel- surréactie van de Tutsi's 1, dubij naar schatting hon- hildelluizend Hutu's werden BANGKOK Betogers in Burma hebben van daag met marsen in de hoofdstad Rangoon en in andere steden beëindiging van het huidige regime geëist. Zij riepen in koor leuzen en zwaaiden met spandoeken, ondanks de aanwezigheid van het le ger. Tegelijkertijd is een algemene staking begon nen. Het weer opleven van het protest na een pauze van een week toont aan dat het publiek niet tevreden is over de benoeming op vrijdag van Maung Maung, tot leider van de socialistische par tij en president. „Het ziet er steeds meer naar uit dat iedereen nu meedoet", aldus een diplomaat in Rangoon bij het zien van menigten op straat die zich formeerden, uit elkaar gingen en zich herfor- meerden. Geen stakingen in Spaans luchtverkeer BARCELONA De luchtverkeers leiders in Barcelona hebben de stakin gen afgelast die ze voor komend weekeinde hadden aangekondigd. Daarmee is voorkomen dat duizenden toeristen bij de terugreis naar huis vast zouden komen te zitten op Spaanse vliegvelden. Vakbondsleiders verklaarden dat twee derde van de luchtverkeersleiders heeft ingestemd met een nieuw akkoord tussen de vakbondsleiders en de Spaanse rege ring. De luchtverkeersleiders in Bar celona hadden stakingen 'aangekon digd voor 27 en 30 augustus en 3 sep tember. Collega's op andere luchtha vens dreigden zich erbij aan te sluiten. Britse diplomaat bezoekt gevangenen LONDEN Een Britse diplomaat heeft in Teheran één van twee Britten mogen bezoeken, die in Iran vastzitten wegens spionage. Een woordvoerder verklaarde dat David Reddaway, de eerste Britse diplomaat die sinds ruim een jaar Iran bezoekt, Nicholas Nicola op zocht in de Evin-gevangenis van Teheran, waar hij en Roger Coo per verblijven. Cooper zit sinds november 1985 in eenzame opsluiting. Beiden zijn overigens nog steeds niet formeel in staat van beschuldiging gesteld. Felle kritiek van Hongarije op Roemenië BUDAPEST De Hongaarse regering is vastbesloten internationale hulp in te roepen, als zij er zelf niet in slaagt het buurland Roemenië af te houden van zijn plannen om duizenden dorpen met de grond gelijk te maken, waardoor een groot aantal leden van de Hon gaarse minderheid in Roemenie gedupeerd zou worden. Dat heeft een hoge Hongaarse functionaris gezegd in een vraaggesprek met het partijblad Nepszabadsag. Volgens de plannen van de Roemeense heerser Nicolae Ceauses- cou voor het laatste deel van deze eeuw zouden 7.000 van de 13.000 dorpen in Roemenie moeten verdwijnen en zouden de bewoners ervan moeten worden onderge bracht in „agro-industriële centra". De plannen strekken zich ook uit tot de honderden dorpen welke door etni sche Hongaren worden bewoond in Transsylvanië, dat tot 1919 deel uitmaakte van Hongarije. SCHADEVERGOEDING NA MANIPULATIE METZILVERPRUS NEW YORK Een federaal ge rechtshof heeft zaterdag de Texaanse gebroeders Hunt veroordeeld tot het betalen van een schadeloosstelling van 134 miljoen dollar aan de Peru aanse staatsmijnbouwmaatschappij Minpeco. De jury achtte de Hunts en hun onderneming International Me tal Investment schuldig aan het kunstmatig hoog houden van de zil- verprijs in de periode 1979-1980. Kort daarna viel de zilverprijs ver omlaag en leed Minpeco tientallen miljoenen dollars verlies. De Hunts hebben de beschuldigingen ontkend. PROTESTANTEN WILLEN MAATREGELEN NA IRA-AANSLAG: Een bloemenkransje ligt op de snelweg nabij de autobus die za terdagochtend werd opgeblazen bij een IRA-aanslag. Daarbij kwamen acht Britse militairen om het leven. foto: AP (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het Ierse Re publikeinse Leger (IRA) heeft de aanslag opgeëist in Omagh, waarbij zater dagmorgen acht Britse militairen om het leven kwamen. De aanslag heeft de roep om harde maatre gelen tegen de IRA ver sterkt. Premier Thatcher onderbrak haar vakantie om zich met King, de commandant van het Britse leger in Ulster, luite nant-generaal sir John Wal- ters én de commandant van de Noordieree politiemacht, sir John Hermon, over de toe stand te beraden. De slachtof fers zaten in een autobus die hen naar de kazerne bracht. De politie meent dat een ver klikker de route heeft verteld aan de IRA. Een van de maatregelen die werden besproken, was de herinvoering van de „selectie ve internering", het opsluiten van vermeende guerrillastrij ders zonder proces. Met name Noordieree, protestantse La gerhuisleden drongen aan op een dergelijke vorm van vrij heidsberoving voor vele dui zenden van hun roomse land genoten, van wie het volgens hen een publiek geheim is dat zij republikeinse activisten zijn. Premier Thatcher is scherp gekant tegen internering. Zij vindt dat een dergelijke beslis sing, die alleen in Londen kan worden genomen, een openba re bekentenis zou zijn van on macht en mislukking. Boven dien heeft de geschiedenis ge leerd dat vrijheidsberoving op gronden van algemene en bij zonder veiligheid in Noord- Ierland bijna altijd averechts uitvalt. Thatchers voorganger Edward Heath, die bij het begin van de jaren zeventig conservatief premier was, kan daarover meepraten. In 1971 werden bijna tweeduizend Noordieren, hoofdzakelijk katholieken, op gepakt. De autoriteiten stopten hen in het beruchte Kamp van Long Kesh. Op dit perceel be vindt zich tegenwoordig de even beruchte Maze-gevange- nis. Het Kamp van Long Kesh werd een echter een oefen school voor verse recruten van de IRA, die zich ter plekke lie ten aanwerven. Troep •en Een groot deel van de geïnter neerden was namelijk hele maal geen republikeinse acti visten. Als roomse Noordieren -koesterden zij wel sterke na tionalistische gevoelens, maar zij stonden niet actief in het republikeinse verzet. Geheel onschuldige geïnterneerden zwoeren de dure eed dat zij zich zouden wreken op de Britten. De IRA genoot vanaf dat moment hun steun. Thatcher heeft trouwens nog een andere reden om geen in terneringsmaatregel te nemen. De gezagdragers in Londen weten maar al te goed dat vrij heidsberoving zonder vorm van proces indruist tegen de mensenrechten en dat een dergelijke beslissing het imago van Groot-Brittannië zwaar zou schaden, niet alleen in Eu ropa maar ook in de Verenig de Staten. Dat door de protestantse meer derheid van Noordierland met klem wordt aangedrongen op arrestatie en internering van alle republikeinse verdachten, is ondertussen zeer begrijpe lijk. De Brits gezinde Noord ieree protestanten vrezen dat de alsmaar toenemende IRA- aanslagen op militaire doelwit ten in Ulster en op het vaste land, de regering van Londen ertoe zal bewegen om met be kwame spoed al haar troepen terug te roepen. Bush topfit Sinds het moment dat Jimmy Carter in 1976 het Witte Huls bin nen „jogde", voelen Amerikaanse presidentskandidaten zich ge roepen keer op keer blijk te geven van hun goede lichamelijke conditie. Ronald Reagan reed paard en hakte hout. George Bush holt, maar volgens de opinie-peilingen niet hard genoeg om de elke dag joggende Democraat Michael Dukakis bij te houden. Dus doet Bush nog wat extra training, zoals het afgelopen week einde in Illinois, waar zijn warming-up dit plaatje opleverde. foto: epa Quayle geeft gebruik familierelaties toe HUNTINGTON De Repu- blikeinse kandidaat voor het Amerikaanse vice-president- schap, senator Dan Quayle, heeft toegegeven dat hij het waarschijnlijk aan familierela ties te danken heeft, dat hij zijn diensttijd kon vervullen in de Nationale Garde, en niet naar Vietnam hoefde. Woens dag zei Quayle nog dat hij niets wist. Quayle zei nu dat hij naar zijn gevoel niets on eerlijks heeft gedaan of geen regels heeft overtreden, en dat hij hetzelfde gedaan zou heb ben als hij had geweten dat hij ooit kandidaat voor het vice- presidentschap zou worden. van de voorpagina) ;NSK/WARSCHAU arbeidsonrust in Po- uur) duurt nu bijna een t. Het centrum van de J pgen vormt de omge- io «van Katowice, de be- Hjkste kolenstreek in i, vanwaar het pro- naar andere delen iet land is overgesla- De onrust treft daar mee het hart van de Pool se economie.' Het land is grotendeels van kolen af hankelijk voor zijn ener gievoorziening en export deviezen Volgens het officiële perebu reau PAP kosten de acties het land 1,2 miljoen gulden per dag. Zij vormen een groot ge vaar, aldus PAP, voor de posi tie van Polen, dat tracht wes teree geldschieters over te ha len meer krediet te verlenen pm de last van de buitenlandse schuld (zestig miljard gulden) te verlichten. Deskundigen verwachten overigens dat on geacht de afloop van de sta kingen binnen de Poolse over heid diverse economische functionarissen het veld zullen moeten ruimen. Overigens heeft ook de leider van Solidariteit, Lech Walesa, onderstreept dat stakingen niet het geijkte middel zijn om met de machthebbers in debat te treden. Hij erkent dat de ar beidsonrust de economie van het land nog verder naar be neden haalt. De huidige acties beschouwt hij evenwel als §en „extreme oplossing", zolang'de regering weigert serieus op de klachten van de Poolse werk nemers in te gaan. Ook de officiële vakbond OPZZ in Polen heeft kritiek op het economisch beleid, waarvan de regering zelf im pliciet heeft toegegeven dat het niet de gewenste effecten sorteert. In een verklaring heeft de officiële vakorganisa tie begrip getoond voor de on vrede die in Polen bestaat over de steeds verder dalende levensstandaard. Bij de de Jastrzebie-mijn, waar de stakingen vorige week be gonnen, ontstond gisteren gro te beroering toen de autoritei ten twee geestelijken, die op het terrein de mis wilden op dragen, de toegang weigerden. De stakingsleiders onderhan delden anderhalf uur om toe stemming voor de priesters te krijgen. Toen de autoriteiten niet zwichtten werd buiten het terrein van de mijn een geïm proviseerd altaar ingericht, en werd de mis opgedragen en via een geluidsinstallatie over gebracht naar de stakers. Daarmee staat de katholieke kerk opnieuw voorop in de strijd van de Poolse arbeiders. Bisschop Damian Zimon van Katowice heeft de autoriteiten opgeroepen tot onderhandelin gen met Solidariteit. Volgens de geestelijke liggen schendin gen van mensenrechten en van de waardigheid van arbei ders ten grondslag aan de hui dige economische malaise. Paus Johannes Paulus II be klemtoonde gisteren dat vrede in Polen gebaseerd moet „op de wet en de gerechtigheid en niet op kracht". Hij herinner de eraan dat hij tijdens zijn be zoek aan Polen, vorig jaar, heeft gepleit voor een sociale ontwikkeling die de rechten van de mens en het recht op vrijheid als uitgangspunt heeft. olg van de voorpagina) -20 I .90 I io t DELHI Premier 2 Gandhi heeft een ijo gebracht aan Bi- oo Ie deelstaat grenzend 2 Sepal, die gistermor- ^oo werd getroffen door gegj aardschokken. In ||1| waar in 1934 bij jUardbeving van 8,4 op ■■chaal van Richter dan tienduizend omkwamen, over- l volgens officiële fee opgaven, honder- jiden mensen. Nog elk uur worden nieuwe slachtoffers aangetroffen in de puinhopen. Veel van de slachtoffers lagen op het mo ment van de aardbeving nog te slapen, en velen konden zich ternauwernood in vei ligheid brengen door hun huis yit te rennen. In het Himalaja-koninkrijk Nepal heeft de natuurramp aan vermoedelijk meer dan 250 mensen het leven gekost. Vooral getroffen is het ge bied rondom de stad Dharan, tweehonderd kilometer ten oosten van Kathmandu. Oog getuigen vertelden dat op verschillende plaatsen ne gentig procent van de bouw werken is ingestort. In het dal van Kathmandu, ten oosten van de hoofdstad, zijn volgens officiële opga ven meer dan dertig mensen omgekomen, van wie zeven in Bhaktapur, een gerestau reerde Middeleeuwse stad. De verwachting is dat het dodental nog aanmerkelijk zal stijgen, omdat veel ge wonden er ernstig aan toe zijn. Ook zijn er nu alleen nog maar gegevens uit de grote steden, en niet uit de kleinere plaatsen en het plat teland. Bovendien zijn door de aardschok de communica tiemogelijkheden verwoest, en zijn niet alle gebieden be reikbaar. Het reddingswerk wordt bovendien bemoeilijkt door de zware moesson-re gens, die de hele maand sep tember voortduren. In het gebied in en rond de Himalaya doen zich regelma tig aardbevingen voor. Om 6 augustus deed zich nog een beving voor 'met een kracht van 7,3 op de Schaal van Richter, maar daar kwamen slechts vier mensen bij om het leven. De zwaarste aard beving in India deed zich voor in 1950, toen dertigdui zend mensen om het leven kwamen aan de voet van het Himalaya-gebergte, in de deelstaat Assam. an boord van de „Argonaut" houdt Peer direct krijgsraad. )'-245flïmoedt- dat het Hollandse eskader er speciaal op uit is ge- 700# om een eind te maken aan zijn praktijken. Het gevecht Shetul hij niet. maar hij neemt nu eenmaal liever geen risico's. ard«i de lndianen kunnen bewegen met ons mee te doen... ES* ,,Laten we ze wijsmaken, dat de Hollanders komen om meen heeft behandeld and leeg te roven!" De bottelier, die juist binnenkomt met de wijngroc, treuzelt opzettelijk en luistert een deel van het ge sprek af. Dan spoedt hjoijk zich naar Lambert, die nog nooit heeft vergeten, hoe Peer hem indertijd bij de neus heeft geno men. „Nu konft onze kans, Lambert", fluistert de bottelier, die niets liever wil dan wraak nemen op de schipper, die hem zo ge- Drie Sudanese vrouwen dragen hun schamele bezittingen door het water naar een opvangkamp van het Rode Kruis voor de slachtoffers van de overstromingen. CAIRO De tweede stad van Sudan, Oued overstroming onruimd. Intussen wordt ook de Medani, is het afgelopen weekeinde over- hoofdstad Khartoum nog steeds bedreigd door stroomd door het water van de Blauwe Nijl. het nog steeds stijgende water in de Nijl, als ge- Oued Medani heeft een kleine twee miljoen in- volg van de regenval in het berggebied van wonere en ligt net ten zuiden van de hoofdstad Etiopië. Khartoum. Een deel van de stad was voor de NICOSIA Het bestand tussen Iran en Iraq, dat zaterdagochtend officieel van kracht is geworden, houdt nog steeds stand. Dat heeft de commandant van de militaire waarne- mersgroep van de Vere nigde Naties (UNIIMOG), generaal-majoor Slavko Jovic, verklaard. Zowel Iran als Iraq hebben evenwel melding gemaakt van schending van het be stand, maar volgens de VN- waarnemers ging het om kleine incidenten, die nor maal zijn in de eerste periode van een bestand na acht jaar oorlog. Serieuzer was de klacht van Iraq, dat Iraanse eenheden zaterdag een Iraakse vrachtboot hebben onderschept en doorzocht. Het was een van de eerste Iraakse schepen die sinds het uitbreken van de oorlog weer passeerde door de Straat van Hormuz, de stra tegische zeeëngte aan het be gin van de Golf. Iraanse woordvoerders zeiden ech ter, dat Teheran zich het recht voorbehoudt alle sche pen voor zijn kust te inspec teren, totdat een „allesom vattende vrede" van kracht is. Een Amerikaanse woord voerder verklaarde gisteren dat de VS, ondanks het be stand, niet van plan zijn al hun marineschepen uit de Perzische Golf terug te trek ken. De functionaris, die on genoemd wenst te blijven, reageerde met zijn uitlating op een opmerking van Russi sche kant, dat met het be stand alle rechtvaardiging voor de aanwezigheid van buitenlandse militaire mo gendheden in de Golf is ko men te vervallen. Volgens het Sovjetagentschap TASS is de Sovjetunie bereid on middellijk al haar marine schepen uit de wateren terug te halen, op voorwaarde dat andere landen dit initiatief volgen. „De VS hebben sinds 1949 strijdkrachten in de Golf. Wii zullen daar zeker enige militaire eenheden be houden", zo zei de Ameri kaanse functionaris. In Iraq is het van kracht worden van het bestand ge vierd met een „economisch festival". De regering had opgedragen de staatswinkels en lokale markten met goe deren te overstromen die de afgelopen jaren niet te koop waren, zoals televisietoestel len, radio-apparaten, vries kisten en andere elektrische apparaten. PARAMARIBO Vrede in het Surinaamse binnenland is het mogelijke te doen ter beëindiging van de oorlogshande- op de lange baan geschoven nadat president Shankar weiger- lihgen". De president verklaarde dat het voor de regering de te praten met de gemachtigde, die is aangewezen door „onaanvaardbaar" is dat Rensch als gemachtigde van de granman Aboikoni, het grootopperhoofd van de bosneger- granman optreedt en noemde hem zelfs „een opportunist die stam de Saramaccaners. Aboikoni, die ernstig ziek is, had de het vredesproces probeert te doorkruizen", mensenrechtenactivist Stanley Rensch gemachtigd om „al

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5