„Samenwerking met Wereldraad versterken" Flevo Festival opnieuw groot succes NOG IETS LEUKS OPIV? KIJK IN DE KRANT. GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eldóe6otnatit kerk wereld KARDINAAL WILLEBRANDS OP OECUMENISCH SYMPOSIUM: Wereldraad aarzelend verder met conciliair proces Wereldraad viert jubileum met indrukwekkende kerkdienst Melk wordt duur betaald >weer maandag 22 augustus 1988 paginjfc Kerk en staat Hongarije nodigen paus uit voor bezoek BUDAPEST De primaat van de Hongaarse RK Kerk, kardi naal Laszlo Paskai, heeft in samenwerking met de politieke leiders van zijn land paus Johannes Paulus II uitgenodigd voor een bezoek aan Hongarije. Als de paus de uitnodiging aan neemt zal Hongarije het tweede land in het Oostblok zijn dat hij bezoekt. Hij is reeds drie keer in zijn geboorteland Polen geweest. De bisschop van Pecs, dr. Jozef Cserhati, kondigde za terdag tijdens een persconferentie „belangrijke en grote"' ver anderingen aan in het beleid van de Hongaarse regering tegen over de kerken. Vooral op het gebied van het godsdienstonder richt op de scholen zouden de kerken meer mogelijkheden krijgen. Jos Brink trekt bomvolle kerk GRONINGEN Alsof de tijden van weleer waren herleefd: zó druk was het gisteren in de Martinikerk in Groningen. Alle ban ken waren bezet en achterin de kerk stonden nog vele tientallen mensen die de dienst probeerden te volgen en een glimp probeer den op te vangen van de gast-prediker. Die was niet een beroem de bisschop of een door zijn predikbeurten populair geworden dominee maar de acteur Jos Brink. Het betrof een oecumenische dienst, georganiseerd door het Groninger Studenten Pastoraat aan het begin van het studentenseizoen. „Geloven, een gok?", was het thema waarover hij gevraagd was te spreken. „Nee", zo betoogde Brink, maar als gelovigen moeten we wel consequenties aan ons geloof verbinden. „Voor ons moet het geloof meer zijn dan de sierlijke kers op een taartje." Zienswijzen komen niet tot leven als zij geen gelegenheid hebben om zich te bewijzen. AMSTERDAM „Wij kunnen de samenwer king verder versterken en ik acht dit noodzake lijk". Dit zei kardinaal Willebrands, hoofd van het secretariaat voor de eenheid in Rome, zater dag in Amsterdam in het gebouw van de Vrije Uni versiteit op het symposi um ter gelegenheid van de 40e veijaardag van de Wereldraad van Kerken. De kardinaal sprak zeer lovend over de beweging van christenen uit oost en west, noord en zuid. „De oecumenische beweging is een gave van God aan heel de christelijke gereld van de 20e eeuw", aldus mgr Wille brands. Hij vergeleek de posi tieve invloed van de Wereld raad met die van het tweede Vaticaanse Concilie binnen zijn kerk. „De groei van het oecumenisch bewustzijn in de katholieke kerk en haar eigen verantwoordelijkheid in deze is niet denkbaar zonder de in vloed van de oecumenische beweging in heel de christen heid". Kardinaal Willebrands vertel de dat aan rooms-katholieken in 1948 deelname aan oecu menische conferenties nog was verboden zonder toestem ming uit Rome. Toch was er in die tijd sprake van een „diepgaande oecumenische beweging" binnen de R.-K. Kerk. Het duurde tot 1961 (de assemblee van New Delhi) voor er katholieke waarne mers gezonden werden. De kardinaal wilde de oecu menische inspiratie van paus Johannes de 23e niet los zien van het werk van de Wereld raad. Er ontstond een intense en veelzijdige samenwerking, in het bijzonder in een ge mengde werkgroep, die nog steeds bestaat. Maar een lid maatschap van de Wereldraad stuitte af op het ambt van de „opvolger van Petrus". Mevrouw Anneke Schilthuis- Stokvis (van de sectie vrouw, kerk en samenleving van de Raad van Kerken in Neder land) kon als voorzitter van deze Wereldraadsdag een vijf honderd belangstellenden uit het hele land en enkele inter nationale gasten welkom he ten. De inleiding van dr. D. C. Mulder, voorzitter van de Raad van Kerken, ging over „geschiedenis en perspectief" De weg naar de eenheid is moeilijk, constateerde dr. Mulder. Toen de kerken om een reactie werd gevraagd op de zogehéten Lima-verklaring over doop, avondmaal (eucha ristie) en ambt, opgesteld door een werkgroep waarin ook rooms-katholieken zaten. „De antwoorden die binnen geko men zijn vind ik teleurstel lend". aldus Mulder. „Bijna alle kerken reageren met: we hebben dit of dat gemist. Ze staan op de strepen van hun eigen tradities". Hij citeerde de katholieke studiesecretaris dr. M. Steemers-Winkoop die schreef: „We kennen allemaal de prijs van de oecumene, maar niemand is bereid die te betalen". Over de relatie tot het Kardinaal Willebrands „grondvlak" zei prof Mulder dat de lidkerken zich veel meer zouden moeten inspan nen „om tussen Genève en de mensen in de kerkbanken of naast de kerkbanken te be middelen". Hij maakte zich zorgen over het wegvloeien van de jeugd; bij de oprichting in 1948 was er sprake van internationaal georganiseerde christelijke studentenbewegingen. Als laatste sprak ds. Marja van der Veen-Schenkeveld (Rijswijk), de gereformeerde afgevaardigde in het centrale comité. De kwestie van „de vrouw in het ambt" is nog niet tot een oplossing ge bracht. Mevrouw Van der Veen had er geen vertrouwen FOTO: PERS UNIE in dat de westers-protestantse methoden van benadering van het onderwerp de ortho doxen, die er niets van moeten hebben, zal overtui gen. De Wereldraad zal het „meer inclusief" moeten be naderen. Naar haar mening hebben vrouwen „de ogen ge opend voor een andere vorm van theologie, meer van van uit de basis". „God roept niet alleen ons broeders meer tot de daad", zo besloot mevrouw Van der Veen. De Rijswijkste predikant il lustreerde haar betoog met enkele gedichten van vrou wen. Mede daardoor werd haar betoog als indrukwek kend ervaren. HAITZE DE BOER HANNOVER De we reldconvocatie rond ge rechtigheid, vrede en be houd van de schepping zal definitief in 1990 plaatsvinden, ook al zijn er nog veel inhoudelijke onduidelijkheden en is de financiële basis lang niet zeker. Dat besloot het centrale comité van de Wereldraad van Kerken in Hannover. Het proces, dat als doel heeft de kerken meer te betrekken bij de problemen in de wereld om hen heen. heeft veel stof doen opwaaien: JPIC, zoals de engelse afkorting van het conciliair proces luidt, zou te snel zijn gestart. De wereldconvocatie, die over ruim anderhalf jaar in Seoul zal plaatsvinden, geldt inmid dels daarom niet langer als he.t hoogtepunt van het pro ces, maar als een belangrijke stap voorwaarts in de bewust wording van de kerken die bij de Wereldraad zijn aangeslo ten. Door de verantwoordelijke commissie publiceerde een lijst met knelpunten. Zo vraagt de inhoud en het ka der van het programma van JPIC om een helderder uitleg, terwijl ook blijkt dat de theo logische en confessionele basis voor veel kerken nog niet duidelijk is. Overigens kun nen de kerken met de thema's van het conciliair proces in tussen wel aan de slag gaan, aldus de commissie. AMSTERDAM Met een indrukwekkende dienst gisteren in de Oude Kerk in Amster dam is het veertig jarig bestaan gevierd van de Wereldraad van Kerken. Onder andere koningin Bearix en minister-presi dent Lubbers namen deel aan de dienst. De wereldwijde verscheiden heid in geloofsuitdrukking kreeg vorm tijdens de viering waarin dr. Emilio Castro, se cretaris-generaal van de We reldraad de preek hield: Afge vaardigden van kerken uit talrijke landen en tradities brachten een korte groet; de Evangelielezing werd gedaan door mgr. J. Lescrauwaet, de rooms-katholieke hulpbis schop van Haarlem; er was koorzang uit de Russisch-Or- thodoxe traditie en er was muziek uit Suriname. Daar naast klonk de rijke muzikale traditie van de Oude Kerk: Willem Vogel met zijn canto- rij en organist Cor Branden burg. In zijn preek ging dr. Emilio Castro in op de vele verande ringen van afgelopen veertig jaar. Niet langer wordt de Raad gedomineerd door de kerken uit het westen; de christenen uit het zuiden ne- Voorafgaande aan de dienst werd koningin Beatrix voorgesteld aan diverse vertegen woordigers van de Wereldraad. Rechts van de koningin de secretaris generaal van de Wereldraad dr. Emilio Castro. men een steeds belangrijker plaats in. In 1948 werd de visie op een heid van geloof en eenheid van de mensheid gekenmerkt door een „noord-atlantisch provincialisme". Nu zijn die grenzen doorbroken en is de Wereldraad zich bewust van de noodzaak van een werke lijk mondiale eenheid rond Christus Messias, de Zoon van de levende God, ten dienste van de wereld. De verleidingen om Jezus uit eindelijk niet te volgen in diens liefdesoffer zijn groot, aldus Castro. Het geloof in Christus als Zoon van de le vende God is de enige moge lijkheid om te blijven volhou den. Dat geloof behoedt ons ook voor valse trots en voor de huichelachtige claim: wij hebben de waarheid en ande ren niet. FOTO: ANP Castro verheelde niet dat er heel wat christenen zijn die de afgelopen jaren het avon tuur van eenheid en liefde niet met de Wereldraad heb ben willen meebeleven. Voor deze mensen was de weg van de Wereldraad niet het ant woord op het offer van Jezus aan het kruis en op diens be tekenis voor de geschiedenis van de mensheid. Hoogtepunt van de ruim twee uur durende dienst was het avondmaal, onder verant woordelijkheid van de Cen trale Kerkeraad van de her vormde gemeente met de plaatselijke predikant ds. Syt- se de Vries. Toen bleek ook de realiteit over het oecume nische struikelblok, waarover Castro in zijn preek had ge sproken: „We zijn er in ge slaagd om niet meer in kari katuren over elkaar te spre ken, maar er is nog steeds dat gevecht voor eenheid met be trekking tot de ene tafel van de Heer. We erkennen elkaar nog steeds niet wat dat be treft, hoewel we weten dat Jezus degene tot de tafel no digde die hem zou verraden. De pijn van deze scheiding in het hart van christelijk geloof plaagt ons en noopt tot gebed en verantwoordelijke gehoor zaamheid", aldus Castro. Ds. De Vries vlak voor het avondmaal: „Wij weten en be grijpen dat sommigen van u aan deze tafeldienst niet kun nen deelnemen, omdat zij dat als een vooruitgrijpen ervaren op wat nog niet is". Na afloop van de dienst ver spreidden de vele honderden kerkgangers zich in de grote ruimte van de Oude Kerk naar de diverse sprekershoe- ken. Mensen van de Wereld raad gingen daar met hen in gesprek over diverse onder werpen. Dr. Potter, voormalig secreta ris-generaal van de Wereld raad. was een van de sprekers in zo'n sprekers-hoek. Hij werd onder meer aangespro ken op de houding van de Wereldraad ten aanzien van de joden; die zou niet loyaal genoeg zijn. Dr. Potter zei ge noeg argumenten te hebben om te kunnen aantonen dat de Wereldraad joden en jo dendom niet vergeet. Maar dat sluit niet uit, aldus dr. Potter, dat je moet constate ren dat het het conflict in het Midden-Oosten zo niet langer kan. Er is niemand winnaar; alle partijen zijn verliezers. Niemand, de Wereldraad dus ook niet kan en mag partij kiezen; alle betrokkenen zijn schepselen van God. De viering in de Oude Kerk was een spirituele ontmoeting van mensen die door dezelfde Geest gedreven willen worden als „de club van Am sterdam" in 1948. Toen waren de moeilijkheden en verant woordelijkheden groot(de pe riode van de wederopbouw, maar ook van de koude oor log); nu zijn die dat nog. Want wie de hooggestemde sfeer in de Oude Kerk achter zich liet, stapte over in de harde reali teit van de Amsterdamse bin nenstad met haar sex-winkels en drugverslaving. LÜTSEN KOOISTRA FLEVOHOF „God ontmoeten" en veel ple zier hebben. Vooral door deze beide doelstellingen is het Flevo Totaal Festi val, dat de afgelopen da gen voor de elfde keer in successie werd gehouden, uitgegroeid tot de groot ste interkerkelijke gos pelmanifestatie in Euro pa. Dit keer trok het fes tival zo'n 8500 belangstel lenden, ruim duizend meer dan vorig jaar. Dit betekent dat voor de tiende keer in successie het oude bezoekersrecord verbroken werd. Volgens Youth for Christ, de organisatie die deze gospelma nifestaties organiseert, is het plafond van de publieke be langstelling nog niet bereikt. Youth for Christ-directeur ds. Niek van Exel en organisator Dik de Jong: „We vermoeden dat die publieke belangstel ling uiteindelijk bij zo'n 13.000 bezoekers blijft steken. Dit betekent dat de Flevohof-di- rectie het huidige terrein zal moeten uitbreiden. De kans is groot dat dit binnenkort ook gaat gebeuren. We hoeven in dat geval niet naar een ande re lokatie uit te kijken', behalve muziek waren er ook sprekers. Een van hen was de hervormde synodevoorzitter ds. B. Wallet. „De kerken moeten minder bang zijn voor veranderingen. Een kerk die niet verandert vervreemdt van de werkelijkheid. Een echte christelijke kerk is een progressieve kerk, dat wil zeggen een kerk die zich aan past bij maatschappelijke ver anderingen. De jongeren kun nen aan dat proces een be langrijke bijdrage leveren'. Ds. Wallet wees verder op de waarde van een persoonlijk geloof. „Veel Nederlandse jongeren hebben geen per soonlijke relatie met God. Als ze in contact komen met an dere mensen, beperken ze zich vaak tot de opmerking dat ze geloven én gaan daarna over een ander onderwerp praten. Dat is geen goede zaak, omdat een persoonlijk doorleefd geloof heel belang rijk is. Een geloof zonder ver anderingen en creativiteit is een dood geloof'. Publiekstrekkers De organisatoren hadden dit jaar opnieuw vele tientallen gospelgroepen en sprekers uitgenodigd om inhoud te ge ven aan de hoofddoelstellin gen van het festival. De be langrijkste publiekstrekkers waren de Amerikaanse gos pelformaties White Heart, de Rez Band en Shout, de Ame rikaanse gospelzangeres Mar- gareth Becker, de Britse zan geres Sheila Walsh, de Ierse formatie Split Level en de Nederlandse theatergroepen Choral (met het stuk Spiegels) en Narnia (met Het Laatste Oordeel, van de Engelse schrijver C.S. Lewis). Verder konden de bezoekers onder meer meedoen aan bij belstudies, bidstonden en sportevenementen, forumdis cussies bijwonen en films be kijken. Bovendien werd er dit jaar voor het eerst een wedstrijd voor Nederlandse gospelgroe pen gehouden, met als doel het niveau van de Nederland se gospelmuziek te verhogen. De wedstrijd werd gewonnen door de Zuidhollandse groep Target. Ondanks het ontbreken van de Amerikaanse gospelzange res Amy Grant, die om finan ciële redenen een aantal con certen in Europa afzegde, was het niveau van de op het hoofdpodium geproduceerde gospelmuziek min of meer vergelijkbaar met dat van vo rig jaar. De bekendste films die dit jaar op het programma stonden waren Gandhi en Out of Africa. Doelstellingen Het Flevo Totaal Festival zal de komende jaren geen grote veranderingen ondergaan. Dik de Jong: „De belangrijk ste doelstellingen voor de ko mende jaren zijn het bewaken van de eigen identiteit van het festival en het werken aan een verdere kwaliteits verbetering. Als die doelstel lingen gerealiseerd worden ben ik tevreden. Aan de orga nisatie van dit festival hebben al zo'n zeshonderd vrijwilli gers meegewerkt. Zou de pu blieke belangstelling tot bo ven de vijftienduizend bezoe kers stijgen, dan is het festival niet langer organiseerbaar. Om te voorkomen dat het te massaal wordt, hebben we be sloten meer van dit soort acti viteiten te gaan organiseren. Bijvoorbeeld aparte gospel concerten'. HANS LAMBREGTS De NCRV zendt op dinsdag 13 september om 18.25 via Ne derland 1, een achtergrondre portage uit over het dit jaar gehouden Flevo Totaal Festi val. Joodse filosoof Ernst Simon overleden JERUZALEM De Duitse joodse filosoof Ernst Simon is afgelopen week op 89-jarige leeftijd in Jeruzalem overle den. Simon werd in 1899 in Berlijn geboren en werd na de Eerste Wereldoorlog zionist. Samen met Martin Buber was hij redacteur van het tijdschrift „Der Jude". In 1928 ging Si mon naar Palestina, waar hij hoogleraar werd aan de He breeuwse Universiteit van Je ruzalem. Simon, die in 1967 voor zijn werk op het gebied van de pedagogie de hoogste onderscheiding van de staat Is raël ontving, bepleitte in Israël respect voor het Arabische na tionalisme. Ook heeft hij veel gedaan voor de verzoening tus sen jongeren in Israël en West- Duitsland. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Geldrop (Evangelische Kerkgemeenschap van de hervorm de gemeente en de gereformeerde kerk) N.K. Eikerbout te Egmond aan Zee (herv.geref.), die dit beroep heeft aangenomen IE met ingang van vandaag is de melk in de winkel drie g duurder geworden; het is de tweede verhoging in nog s drie maanden tijd. En als de schaarste aan consumptie 1 blijft, zullen verdere verhogingen volgen, zo verwac}-* zuivelhandel. 0 Nu is die schaarste een voor velen onbegrijpelijke sitf na de periode van overvloed die we hebben gekentft overvloed was zo groot - er bestond in Europa een kosf melkplas en boterberg - dat tot een drastische produktjp perking moest worden besloten. En omdat zoiets niel zonder sancties, werd een superheffing ingesteld, een voor elke door de boer te veel geleverde liter melk. De regelen hebben effect gehad. Sinds 1984 is de produktii melk met een vijfde beperkt. Is de schaarste van nu een gevolg van een te drastisci grijpen? Deze conclusie lijkt voor de hand te liggen, mal werkelijkheid is ingewikkelder. De schaarste is namelijk kunstmatig, omdat de zuivelindustrie een groot deel vap. geproduceerde melk omzet in winstgevende produktep kaas en kalvervoeding. De groeiende vraag naar kaas s" hierbij uiteraard een belangrijke rol. Nu er een tekort aan consumptiemelk, moet een verhoging van de minin[" prijs uitkomst bieden: voor de zuivelindustrie wordt de|n koop van melk aan de consument dan weer aantrekkelj De schaarste is geen probleem dat tot Nederland - zu producent fiummer één van de wereld - beperkt blijffil het terrein van de landbouw zijn de binnengrenzen vaiy* ropa allang vervaagd. De enorme zuivelvoorraden in Edo zijn sterk verminderd en Amerika vertoont hetzelfde Het Produktschap voor Zuivel meent dat om de huidige:1 blemen op te lossen de melkquota, de hoeveelheden die viduele boeren mogen produceren, omhoog moeten. Eenj,( tere melkproduktie zou de prijs laag houden, aldus het sèi Maar van de Europese Commissie is een dergelijke maatia niet te verwachten. Ook minister Braks heeft al eerdek dergelijk verzoek afgewezen. Zolang België en Duitsla^ staat zijn ons land melk te leveren, is er trouwens niet(r de hand. Er bestaan evenmin plannen de superheffiifr versoepelen. P OoK de beide consumentenorganisaties hebben hun tu£, over het „tekort" aan melk. Consumentenbond en Kor< menten Kontakt pleiten voor het afschaffen van de i»t num-melkprijs en daarvoor valt veel te zeggen nu de'n kelprijs van Belgische melk vanaf vandaag zeker vijff lager is dan van de Nederlandse melk. Niemand is geba«n een nieuw zuiveloverschot met de hoge kosten die het he ren van melkplassen en boterbergen met zich brengtre echter volgend jaar in Europees verband de vaststelling de quota opnieuw aan de orde komt, is er wellicht aanleg de Nederlandse boeren een ruimer part te gunnen. 'r K Half tot zwaar bewolkt DE BILT (KNMI) - Een noordwestelijke stroming voert via de Noordzee vrij veel bewolking aan, waaruit plaat selijk, vooral in het Noorden, nog een bui kan vallen. Van avond, en ook morgen, zijn er enkele opklaringen waarbij af en toe zon niet is uitgesloten. Maar op de nadering van een nieuwe storing neemt later op de dag de bewolking van het Westen uit weer toe. De neer slag hiervan wordt vooral woensdag verwacht. De tem peratuur daalt de komende nacht tot omstreeks 13 graden. De temperatuur loopt morgen middag op tot een maximum waarde van ongeveer 18 gra den. Er staat een matige noordwesten wind, die in de loop van de dag naar het zuid westen draait. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en woensdag: Denemarken, Benelux, noord- Duitsland: wolkenvelden, eerst in Denemarken nog een enke le bui. Vooral meer naar het zuiden ook zon. Mlddagtëmpe- ratuur van 18 graden in Dene marken en langs de kust tot 21 graden meer naar het zuiden. Midden- en zuid-Duitsland: perioden met zon. Op woens dag mogelijk een bui. Middag- temperatuur van 19 tot 22 gra den, op woensdag iets warmer. Frankrijk: eerst vrij zonnig. In het noorden en westen ge volgd door bewolking, gevolgd door enige regen. Middagtem- peratuur van 19 graden langs de kanaalkust tot 21 24 gra den elders. In zuid-Frankrijk bij de Middellandse zee tot 29 graden. Alpengebied: vrij zonnig. Voornamelijk in het zuidooste lijk Alpengebied in de middag of avond mogelijk een bui. Middagtemperatuur in de da len en in het laagland ten noorden van de Alpen tot 21 24 graden, aan de zuidzijde tot 27 graden. Spanje Portugal: zonnig. In de middag van 21 graden langs de lOord-Portl 27 33 gj waarts iri^ Spaanse en noord oceaankust tot 27 elders. Landinwaarts zuiden tot 37 graden. Italië, Joegoslavische kust zonnig. Voornamelijk la waarts in zuid-Italie en Joegoslavië een regen- weersbui. Middagtemperr 26 tot 32 graden. Griekenland: vrij zonnig, dinwaarts vooral in bergj den enkele onweersl Middagtemperatuur 32 t graden, op woensdag ietL- lend. Zuid-Scandinavië: flinke) rioden met zon. In west-lit wegen echter enige rege^ graden tot 21 graden. Britse eilanden: half tot bewolkt. Vooral in IerlaiK Schotland perioden met rt In zuid-Engeland en zuidf Ierland morgen periode: zon. In de middag van 1 den in het noordwesten graden rond Londen. WEERRAPPORT HEDENMORGEI^ Weer Max Min D Amsterdam regen 19 14 L De Bilt regenbui 19 14 |*- Eelde zw bew. 17 12 Ie Eindhoven regenbui 18 14 Den Helder regenbui 19 14 (G Rotterdam regenbui 18 14 Twente zw bew 18 14 Vlissingen regen 18 15 |r Zd Limburg zw.bew 18 13 «i Aberdeen zw bew 13 8 Athene niet ontv h.bew. 22 12 i. I bew 21 13 zw.bew. 16 13 1)| 17 l.bew 16 13 19 12 25 18 26 14 17 10 17 10 30 13 30 23 18 h 25 - 12 I 19 12 1 32 25 28 20 ii r Parijs zw bew 19 12 W Rome onweer 30 20 »i Split onweer 30 19 Stockholm zw bew 21 11 i" 24 11 ll

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2