Arbeiders Lenin-werf staken voor erkenning Solidariteit Politie Praag slaat demonstratie uiteen „Mandela in fasen vrij' BLOEMKOOL EN GEHAKT GMD Aardbeving in Himalaya eist honderden levens Laatste pilsje Alphens gif lekt uit afvalstort Wasdag HET WEER rol arbiters start voetbalseizoen HAAG Met de start van de voetbal-competitie is afgelopen ook de kritiek op het Neder- scheidsrechterskorps alweer in •vigheid los gebarsten. Nadat de door de KNVB tot een strenger liever vooral wat consequenter) en werden opgeroepen, was het van met name de heren Eg- en Luinge hoogst twijfelachtig, ste keurde bij de topper Feye- PSV (2-2 voor ruim 45.000 kij- een glaszuiver doelpunt van de iaam^iscjub_af, Luinge stuurde bij Volen- de Brabantse speler Gouda veld na een, door de televisie- de citlden bewezen, onschuldige overtre- ado tig. Eerste schooldag Vandaag was het de eerste schooldag voor de leerlingen van basisscholen in Den Haag en wijde omgeving, in het kader van de va kantiespreiding de regio Zuid-Holland Mid den. Op de meeste scholen is er bij zo'n goed voorbereide opening van het school jaar geen vuiltje aan de lucht. Bij de door vandalen en brandstichters geteisterde ba sisschool De Buutplaats in Den Haag was dat anders. Schoonmaakploegen hebben tot gisteravond tien uur geploeterd om de loka len roetvrij te maken. Het lukte. Vanmorgen, terwijl de laatste ruit werd vernieuwd, kon een vastberaden directeur B. Hal een daar toe uitverkoren leerling op de schoolbel la ten drukken. „Ze kunnen flikken wat ze wil len, wij gaan gewoon door". foto: cees verkerk ZUIDAFRIKAANSE KRANT: JOHANNESBURG De vooraanstaande Zuidafrikaanse krant The Sunday Star heeft gisteren geschreven dat de regering overweegt ANC-leider Nelson Mandela binnen drie. vier weken in fasen vrij te laten Volgens The Sunday Star zou Mandela kunnen worden overgebracht naar een privé-kliniek om verder te herstellen Daar zou hij regelmatig bezoek kunnen ontvangen en interviews kunnen geven aan de media. Op deze manier zou de regering Mandela, van wie de jonge generatie Zuidafnkanen nog nooit een recente foto hebben gezien of de stem hebben ge hoord. de zwarte leider willen ..de-mystificeren." Na enige maanden zou de regering dan kunnen besluiten om Mandela he lemaal vrij te laten, of hem weer bp te sluiten, aldus de krant. 0ieuw plan erdoor samen- ven 1 invoeging lavo en vwo JdhatN HAAG De boven- gewliw van havo en vwo ater bet volgens een ambte- e rijke notitie die op het mi- de rjrer'e van Onderwijs en su|culeert' omgevormd de rijfden tot één schooltype tan retor voorbereidend hoger tig oiderwiis. :brokT 'tijd jjkken als biologie, geschie- »oedHiis, aardrijkskunde en na- 00Mrkunde zouden plaats BUNjeten maken voor nieuwe - plichte - vakken op het ge- van technologische com- :icatie en informatie, maar op het terrein van burger- ipsvorming en weten- ipsvorming. imens worden niet meer het eind van de rit afgeno- maar tussendoor zodra ■aide groepen vakken iodules") zijn afgerond. De "itionele lesroosters ver- jijnen. Op den duur kan een ïatie ontstaan waarin ook school werkdagen van ne- tot vijf een normaal ver- ijnsel worden en de lange nties zullen verdwijnen. VVD-kamerlid Franssen laarde in een eerste reac- \|.de gedachtengang van het fcisterie te kunnen begrijpen fcr toch verrast te zijn dat -Jiota er nu al is". Ook enke- derwijsorganisaties sceptisch. ..Ik weet niet of el een duidelijke visie aan grondslag ligt", aldus de A//„f>rdvoerder van ^et Genoot- 'mappty voor Leraren. rt. Dgina 3: Onderwijs moet ei- Aan jtijdser worden >rg in\ oro osbrand Ibiza: makt) al «Densten bang luis af C> ri juli laat hDRID Een hevige, door jke wind telkens weer aan- \j Rijvakkerde bosbrand veront- l de toeristen in het noor- tbus van het Spaanse vakantie- |nd Ibiza Het vuur heeft assen ongeveer honderd ^^■tare bos verwoest en gaat le richting van de badplaats frto de Portinaix. GDANSK/WARSCHAU Arbeiders van de Le- nin-scheepswerf in de Poolse havenstad Gdansk zijn vanmorgen in staking gegaan. Hon derden arbeiders van de ochtendploeg bezetten de hoofdingang van de werf, zwaaiend met vlaggen onder het scan deren van de leus „Soli dariteit!". Korte tijd la ter grendelde oproerpo litie de omgeving van de werf hermetisch af. Met deze staking heeft de Lenin-scheepswerf zich aan gesloten bij de andere sta kingen in het land, onder meer in de kolenmijnen van Silezië en de haven van Szczecin. Met hun acties wil len de arbeiders de her nieuwde erkenning van So lidariteit en hogere lonen af dwingen. In totaal hebben zo'n tachtigduizend Poolse arbeiders het werk neerge legd. De Lenin-scheepswerf was de plaats waar deze maand acht jaar geleden het inmiddels verboden vakver bond Solidariteit werd opge richt. Vanmorgen was overi gens nog niet duidelijk hoe veel van de 12.000 werkne mers op de werf zich bij de staking hebben aangesloten Lech Walesa, de leider van Solidariteit, had gisteren n«g aangeboden het stakingspa rool voor de scheepswerf in te trekken, als de regering zich bereid zou verklaren tot onderhandelingen over de arbeidsonrust. De regering legde het aanbod echter naast zich neer, waarop lei ders van Solidariteit formeel opriepen tot de staking. Het is nog onduidelijk hoe de Poolse regering nu op de ar beidsonrust zal reageren. De stakingen zijn door de media veroordeeld als illegaal en er wordt voortdurend gewezen op de schade die ze de eco nomie toebrengen. Maar een poging de stakingen met ge weld te breken zal volgens waarnemers in Polen juist nog meer onrust tot gevolg hebben. Pagina 5: Arbeidsonrust treft hart Poolse econo mie ADVERTENTIE es"ovf dinsdag en woensdag wat «bben we groente en vlees Pjde aanbieding =n enjoemkool, rfstuk Ehakt half-om-half, ÜVmJO g &r^3.99 0 00 albert heijn pzienBnds grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ADVERTENTIE Met WAO of AAW hoeven uw kansen op een baan beslist niet verkeken te zijn! Een uitzending over het Centrum Beroepsoplei dingen „Hoensbroeck". Misschien is dit wel iets voor u! De GMD kan voor u hierin bemiddelen; praat gerust eens met één van onze kontaktpersonen. Kantoor Leiden, Verbeekstraat 1, tel. 071-350403; dhr. de Best. Gemeenschappelijke Medische Dienst. i geweldige ravage op de grens tussen Nepal en India, zoals hier in foto: ap NEW DELHI Als gevolg van een serie aardschok ken zijn gisterochtend in Nepal en in de Indiase deel staat Bihar vermoedelijk meer dan 650 mensen om het leven gekomen. Tienduizenden mensen zijn gewond geraakt. Er worden binnenkort nog meer bevingen verwacht in de Himalaya. De serie aardschokken, die ook in Pakistan en Bangladesh werd gevoeld, richtten zware materiële schade aan: huizen werden verwoest en rivieren traden uit hun oevers. Zij had den ,op de schaal van Richter een sterkte van 6,7. Het epicen trum van de aardbeving lag volgens seismologen bij Udaya- pur op 170 kilometer ten zuidoosten van de Nepalese' hoofd stad Kathmandu. Zelfs in de Indiase hoofdstad New Delhi, duizend kilometer van het epicentrum, vielen huizen in puin. De totale omvang van de verwoestingen is nog niet te over zien. De veertig seconden durende schokken maakten hele dorpen in het zwaar getroffen gebied van Dharan in het oos ten van Nepal en de districten Dharbanga en Munger in Bi- har met de grond gelijk. Reddingsploegen zijn onderweg maar ondervinden veel hinder van de regen, die de wegen goeddeels onbegaanbaar maakt. Pagina 5: Dodental stijgt snel LEIDEN De Leidse po litie is er zaterdag kort voor middernacht in ge slaagd een 41-jarige bewo ner van de Bronforel zijn „laatste pilsje" te laten voor wat het was. De man had besloten om midder nacht te stoppen met drin ken. Hij was echter zo dronken dat de politie een half uur eerder te hulp werd geroepen door een van zijn kinderen. Die hield hem tot klokslag twaalf uur aan de praat. Tegelijk werd zijn rijbe wijs meegenomen. De man is een rijverbod op; dat vandaag ingaat. PRAAG Met stokken en traangas heeft de poli tie in Praag gisteravond een einde gemaakt aan een betoging van onge veer 10.000 mensen, ter herdenking van de twin tigste verjaardag van de inval in Tsjechoslowakije van troepen van het War schaupact. Er zouden tien tallen mensen zijn aange houden, onder wie enkele leden van de mensenrech tenbeweging Charta'77. De betoging was de grootste sinds de eerste verjaardag van de inval in 1968, die een einde maakte aan de „Praagse Len te" onder leiding van Alexan der Dubcek. De demonstratie kreeg vorm toen honderden mensen een petitie onderte kenden, waarin de terugtrek king uit het land wordt geëist van de Sovjetrussische militai ren. Ook roept de petitie op tot het houden van vrije verkie zingen en een einde aan de censuur. Toen sommige beto gers de bruggen over de Vlat- va (Moldau) wilden overgaan, greep de politie in. Zo'n dui zend mensen wensten evenwel niet te wijken. Zij gingen op de grond zitten, en schreeuw den: „Wij bezitten de waar heid, jullie de honden". Ook in Moskou is een groep demonstranten die de Praagse Lente herdacht gisteren slaags geraakt met de politie. De de monstratie was georganiseerd door de illegale partij Demo cratische Unie. De betogers werden omringd door de poli tie, toen zij scandeerden: „Praag, Praag" en „De bezet ters moesten zich schamen". Er zijn enkele arrestaties ver richt. ALPHEN AAN DEN RIJN Er lekt gif uit de Alphense vuilstort, al is nog onduidelijk waar het precies terecht komt en om welke hoeveel heden het gaat. Er is vooralsnog geen gevaar voor de volksgezondheid. Verontreinigende stoffen kunnen weglekken omdat de afsluiten de kleilaag onder het noord-westelijke deel van de stort gedeeltelijk afwezig is. Dit schrijft de provincie in een brief aan omwonenden en ge bruikers van de Coupépolder in Alphen. Pagi na 6: Geen risico voor volksgezondheid op korte termijn. Onder de guillotine Een fotograaf neemt een bijzonder kiekje In Parijs: een Fransman onder de guillotine. Het betreft hier een nabootsing van de onthoofdingen tijdens de Franse revolutie, die volgend jaar tweehonderd jaar geleden plaatsvond. Het „slachtoffer" was overigens niet echt. foto: ap 18 PAGINA'S Kardinaal Willebrands: meer samenwerking met Wereldraad Wiegel: kabinet lijdt aan metaalmoeheid Speelse kunst jonge kunstenaars bij Pulchri Geen risico volksgezondheid door lek in gifstort Alphen aan den Rijn Woningbouw vereniging Leiden wil huurders keus geven bij toewijzen huis De schoonheid van brieven Vanouds is de maandag de wasdag. Dat roept her inneringen op aan het beeld van moeder de vrouw, die aan de wastobbe stond te zwoegen. Met de kin deren aan haar rokken, terwijl vader alweer voor dag en dauw aan de slag was, na een zondag waar op hij weer een beetje had kunnen bijkomen van de beslommeringen. Dit ouderwetse beeld van het gezin, waar geen tijd was voor andere dingen, laat staan voor het lezen van de krant, behoort geluk kig tot het verleden. Moderne wasmachines, volge stopt met computerprogramma's, maken het moge lijk de was op elk gewenst tijdstip te doen. Alle tijd dus om ook 's maandags de krant te lezen. Al ontkomt zelfs de Leidse Courant er niet aan om hier en daar in zijn kolommen over wat er in de wereld aan de gang is ook vandaag weer de vuile was buiten te hangen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Half tot zwaar bewolkt en mo gelijk een bui. Min. tempera tuur ca. 13 graden, in de mid dag ca. 18 graden. Matige noordwestelijke wind. Ook voor de rest van de week wordt wisselvallig weer ver wacht. Morgen zon op: 6.38 uur; onder: 20.47 uur. Schev. hoogw.: 11.54 en 00.47 uur. Laag: 6.16 en 19.15 uur. Maandag 22 augustus 1988 80e jaargang no. 24197 Uitgave Weslerpers, behorende lot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aul. betaling), kwartaal I. 70,93, laarb 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0,65 per mm, familieberichten I. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chel redacteur W.A, Buijteweg. Losse nummers f. 1,10

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1