Opnieuw nederlaag voor Ben Johnson Afvallers bedreigen honkballers Canada DONKOVA WEER SNELLER Ten Kate en Nijboer beheersen landenwedstrijd ESTAFETTEPLOEG HEREN VOLDOET NIET Pleidooi SamarancS r voor Coe helpt niet i MAANDAG 22 AUGUSTUS 1988 PAGINA I HAGUENAU Marti ten Kate en Gerard Nijboer kunnen met een gerust hart afreizen naar Seoul, waar zij op de laatste dag van de Olympische Spelen de ma rathon lopen. Zaterdag bij de jaar lijkse vierlandenwedstrijd 25 kilo meter in Haguenau bij Straatsburg werden zij eerste en tweede. Die twee prestaties vormden de basis voor de eerste overwinning van Nederland in deze wedstrijd. Op een parkoers v^n vijf kilometer, dat een forse klim van ruim 200 meter kende, beheerste het Neder landse tweetal de wedstrijd volko men. Kort voor het einde van de derde ronde maakte zich een groep van tien lopers los met Ten Kate, Nij boer, Vermeule en Van Rijthoven. Ten Kate en Nijboer hielden het tempo onder sterk wisselende om standigheden hoog en zeven kilo meter voor de finish had het Ne derlandse duo alleen de leiding. Op 22 kilometer kon Nijboer een tempoverhoging van zijn trai ningsmakker niet meer volgen. Ten Kate liep daarna alleen de finish, die hij in een nieuw soonlijk record van 1.14.48 de. Nijboer finishte 23 Bij de dames had Nederland afzeggingen (blessures) slechts dames in de strijd. Het dat de ploeg niet dan de vierde plaats. De Maria Lelut maakte zich na kilometer los van de groep, Carla Beurskens niet meteen geerde omdat zij last van maag had. Twee kilometer eindstreep gaf Verhoorn de burgse opdracht te versnellen lut was voor liep, toen niet meer te Zij moest 1.12 toegeven op die in 50.07 zegevierde. SPORTEcidócSoivuMit STARA ZAGORA De Bulgaarse Jordanka Donkova heeft zaterdag bij atletiek wedstrijden in Stara Zagora het wereldrecord op de 100 meter horden verbeterd en een nieuw op 12,21 seconden. wereldrecord ?t't,°^„e7rec°r?,s'0nd sed,er' 8 juli 1987 met 12,25 seconden op naam van haar landgenote Ginka Zagortsjeva, die deze FOTO: AP prestatie in Drama (Grieken land) leverde. De 26-jarige Bulgaarse lever de haar prestatie tijdens Bul gaarse voorbereidingswed- op de 100 meter horden. strijden op de Olympische Spelen. Het was de vierde maal dat zij het wereldrecord scherper stelde. De Europese kampioene van 1986 kende dat jaar een uitstekend sei zoen. Op 13 augustus eve naarde zij het wereldrecord van de Poolse Grazyna Rabs- ztyn, waarna zij vier dagen later in Keulen het record via *12,34 naar 12,29 bracht. Na de Europese titelstrijd liep zij in Ljubljana (7 september) 12,26 seconden. Elf maanden later werd Donkova als we- reldrecordhoudstér in het Griekse Drama onttroond door haar landgenote Ginka Zagortsjeva (12,25). Zaterdag in Stara Zagora haalde Jordanda Donkova, die met 12,36 seconden de wereldseizoenranglijst reeds aanvoerde, 0,04 seconde af van de tijd van Zagortsjeva. Tijdens de race werd de Bul gaarse gesteund door een rugwind van 0,6 meter per seconde, ruim binnen de li miet van twee meter per se conde. KEULEN Said Aouita en Ben Johnson zullen op geheel verschillende wijze de olympische atle tiekwedstrijden tegemoet zien. Aouita zag zich gis termiddag in Keulen, waar de laatste Grand - Prix wedstrijd voor de fi nale van vrijdag in West- Berlijn werd gehouden, gesterkt in zijn plannen in Seoul de 800 en 1500 meter te lopen. De olym pische kampioen op de 5000 meter van Los An geles won de 800 meter in een persoonlijk record van 1 minuut en 43,86 se conden en versloeg daar mee de Braziliaan Jao- quim Cruz, die vier jaar geleden in Los Angeles het goud op de 800 meter veroverde. Ben Johnson, de wereld- kampioen- en recordhouder op de 100 meter, werd voor de tweede maal in vijf da gen verslagen. De 26-jarige Canadees, die afgelopen woensdag in Zürich niet al leen Carl Lewis moest laten voorgaan maar ook oud-we reldrecordhouder Calvin Smith (VSt), leed opnieuw een nederlaag. Smith, die door Johnson werd afgelost als snelste 100 meter loper ter wereld, versloeg de Ca nadees opnieuw. Opzienba rend was de tijd (10,16) van Smith niet. Johnson, die op het moment dat Smith hem voorbij kwam inhield, moest ook de Amerikaan Mitchell (10,27) laten voor gaan. Johnsons tijd was 10,29. De Nederlandse heren esta fetteploeg heeft ongetwij feld de mogelijkheden aan de olympische limiet van 39,50 seconden te voldoen. Het viertal Ooievaar, Van de Klundêrt, Mellaard, De Kom heeft echter geen ge luk. Vrijdagavond bij de Yvo van Damme Memorial in Brussel liep het kwartet 39,66 seconden, wat een nieuw nationaal record zou zijn geweest, waarna de for matie niet zou zijn gedis kwalificeerd wegens het overschrijden van de wis- selzóne. In Keulen kwam de ploeg niet over de streep omdat de laatste wissel tus sen Mellaard en De Kom volledig mislukte. Het ziet er naar uit dat Nederland in Seoul geen 4 x 100 meter ploeg bij de heren aan de start zal hebben. Said Aouita, de grote all- rounder op de middenafs tand, rekende in een tijds bestek van net twee dagen op de 800 meter af met twee van zijn grootste con currenten in Seoul. In Brussel versloeg hij vrijdag avond, achter uit het veld komend, de Amerikaan Johnny Gray met 1.42,65 aanvoerder van de wereld ranglijst. In Keulen moest Joaquim Cruz het afleggen tegen het spurtvermogen van de frêle Marokkaan die zijn persooonlijk record van Brussel (1.44,36) met precies een halve seconde verbeter de. Aouita, door de 25.000 toeschouwers stormachtig toegejuicht, start vrijdag nog bij de finale van het Grand Prix circuit in West- Berlijn en op 31 augustus bij wedstrijden in Rieti. Marjan Olijslager sedert vrijdagavond houdster van een uitstekend nationaal re cord op de 100 meter hor den met 12,83, goed voor een gedeelde vijftiende plaats op de wereldranglijst van dit seizoen, bracht het in Keulen niet verder dan de derde plaats in 13,05 se conden. De wedstrijd werd in 13,00 seconden, bij een tegenwind van bijna een meter per seconde, gewon nen door de Westduitse Claudia Zackziewicz. Ben Johnson (rechts) moest in Keulen Calvin Smith weer voor laten gaan. LONDEN IOC-presid|J Juan Antonio Samaranch he de Britse atletiek-officials een brief gevraagd hun besjl sing te herzien en Sebastian I alsnog aan te wijzen voorj Olympische Spelen van Seoq. Het pleidooi van Samaranl had overigens niet het geweri effect. De Britse atletiekbj bleef bij het eerder ingenora standpunt. Zegsman Tony Wj meldde droog: „De selectiep cedure is voltooid en wij a daar heel tevreden mee'fl bestempelde de poging tot j menging van Samaranch I „quite extraordinary" en vest de de aandacht erop dat de B; se Olympische Associatie, i eerst betrokkene, zich vek heeft gehouden van de h( Coe-affaire. Samaranch vertelde dat in vraaggesprek met het Bria dagblad the Guardian. „SebajO an Coe is een groot olympi* kampioen," aldus Samaranjr „Hij heeft tweemaal de 1|£ meter gewonnen en zich op v|^ andere manieren verdienstejc gemaakt voor de olympische Is weging. Ik weet dat vele mi sen in Engeland en ook in ant£ re landen hem graag in Sefo zouden zien lopen. Daarom ijg ik besloten een brief te schjg ven om te vragen of de zar niet 'opnieuw bezien Év worden". De stap van San\ ranch is uniek in de geschiei'g nis van de olympische be\"v ging. Het is nog niet eew voorgekomen, dat een voor1 ter van het IOC zich req streeks inlaat met de keuze i| een individuele atleet. De beslissing van het best! van de Britse atletiekbond Coe. die meer olympische i dailies heeft gewonnen en m wereldrecords heeft gebrol( dan welke Britse atleet thuis te laten, heeft in Engeli geleid tot nogal wat kritiek jt de selectie-procedure. Het stuur legde de aanbeveling a de selectie-commissie een startbewijs te geven opi„ 800 meter naast zich neer koos voor Peter Elliott. De 31-jarige Coe verspeelde zjï kans om de titel op de 1500 nta ter te verdedigen door een dfl matisch zwak optreden bij Britse selectie-wedstrijden. - Europa-Cup in Spanje HAARLEM De CEBA heeft de organisatie van de Europese bekerstrijd honkbal voor vol gend jaar in principe toegewe zen aan Spanje. Dat is tijdens het congres in Florence beslo ten. Nederlands kampioen Haar lem Nicols had zich kandidaat gesteld. Op deze wijze wilde de club het 25-jarig jubileum luis ter bij zetten. KNBSB-voorzit- ter Peter Laanen wil nog pro beren de Europese federatie op andere gedachten te brengen. Nicols ziet op tegen de kosten, die aan deelneming in het bui tenland zijn verbonden. Ne derlandse teams zijn de laatste jaren weinigsuccesvol in ge weest in het bekertoernooi; in 1975 was Nicols de laatste win- Twee ton winst bij honkbalweek HAARLEM De organisato ren denken aan de veertiende Haarlemse honkbalweek een bedrag van twee ton over te houden. Die winst wordt gelij kelijk verdeeld tussen de KNBSB en de Stichting Sport- initiatieven Haarlem. De honkbal-en softbalbond kan hierdoor de ten gevolge van het fiasco van de wereldtitel strijd 1986 ernstig aangetaste vermogenspositie versterken. Een deel van de winst steekt de KNBSB in een jeugdplan. Een aantal activiteiten werd na 1986, toen de boeken van het toernooi om het wereld kampioenschap met een tekort van ruim vier ton werden ge sloten, tot een minimum be perkt. Volgens de cijfers van organi satievoorzitter Wim Oosterhof werden er 37.600 kaarten ver kocht. Daaronder waren 600 passepartouts. In totaal moeten ongeveer 60.000 mensen de lo ketten zijn gepasseerd. Het re cord werd bereikt in 1976 toen een geheel regenvrije honk balweek 75.000 kijkers trok. Eigenaar/manager Bob Sullivan met de trofee die behoort bij de eindzege in de Haarlemse Honkbalweek. FOTO: ANP HAARLEM Zonder de uitblinkers van Neder lands laatste voorberei dingswedstrijd zaterdaga vond tegen Canada in de Haarlemse honkbalweek vertrekt het nationale honkbalnegental morgen naar Italië. Uitgerekend Frank Bos en Ron Girol- di, die al weken geleden lieten weten niet beschik baar te zijn voor de we reldtitelstrijd, vormden de voornaamste bedreiging voor Canada. Desondanks zegevierden de Canadezen, op 29 augustus in Pesaro opnieuw tegenstander, na tien innings met 11-10. In een zouteloze finale werd de ploeg van de uit Nederland af komstige manager Bernie Beekman vervolgens gestuit door de Sullivans, die als het er echt op aankomt elke Haar lemse honkbalweek kunnen opeisen. Bob Sullivan deed dat drie keer eerder: in 1963, 1968 en 1969. Bij de voorlaatste gele genheid was er slechts de der de plaats voor de meubelmag naat uit Grand Rapids. Sulli van achtte zich toen enige ja ren minder welkom in Haar lem, nu verheugt hij zich al op een invitatie voor de vijftiende honkbalweek. Nog nooit Nog nooit werd het toernooi gewonnen door Nederland. Aan de derde plaats kunnen nauwelijks conclusies worden verbonden. Overwinningen op een zwak Antilliaans team en een jeugdselectie uit Taiwan kunnen de Nederlandse honk ballers niet de illusie geven tij dens het toernooi om het we reldkampioenschap in de bo venste helft van het twaalf landen tellende deelnemers veld te finishen. Manager Tom Petroff, voor drie toernooien de hoogste technische baas in de KNBSB, somde op welke landen Ne derland vrijwel zeker de baas zijn: wereldkampioen Cuba, Verenigde Staten, Japan, Tai wan en Zuidkorea. Canada kwalificeerde Petroff, die zijn carrière lang in het Ameri kaanse college-honkbal werk te, als sterk. Sterker dan Nederland, zoals zaterdag in een met regenpau zes onderbroken treffen bleek. Zeker als Petroff in het twee de van de drie grote toernooi en niet beschikt over Bos, die voor vier honkslagen en een homerun tekende. En zeker ook als Petroffs beste relief- pitcher Giroldi niet present is. Bos en Giroldi hielden voor 7000 kijkers de spanning er in totdat een honkslag van Greg Roth de Canadese ster Matt Stairs voor de winnende run over de thuisplaat bracht. Smalle selectie Petroff, net een maand in Ne derland, is door zijn assisten ten Leen Volkerijk en Harry van der Vaart met een uiterst smalle selectie opgezadeld. Door blessures van Gerlach Halderman en Bill Groot kwam die zwakte op de voor laatste dag van de honkbal week duidelijk aan het licht. Eerder was allrounder Rikkert Faneyte door het breken van een sleutelbeen uitgeschakeld. Waarschijnlijk kan Faneyte, vorig jaar tijdens de Europese titelstrijd waardevolste speler maar dit jaar in de competitie minder op dreef, tijdens het olympisch demonstratietoer- nooi weer meedoen. Achter de plaat kan Alfred de Leeuw de nood lenigen, de eerste honkpositie levert gro tere problemen op. Aangezien Petroff over niet meer dan drie buitenvelders beschikt, kon Eric de Bruin de zieke Groot niet vervangen. Petroff deed daarom een beroep op startende werper Bart Volke rijk, die een vrije dag had. Als Volkerijk bij zijn club ADO niet op de heuvel staat, be waakt hij het eerste kussen. Dat hij niet onverdienstelijk slaat, mag blijken uit de home run waarmee hij de eerste Ne derlandse punten op het bord bracht. Voor de nationale se lectie mag het toch wel een „verlegenheidsoplossing" he ten. Vijfde slagbeurt De door Haitze de Vries gelei de verdediging capituleerde in de vijfde slagbeurt. Een fout en een honkslag deden Petroff besluiten zich tot de relievers te wenden. De Amerikaan baarde opzien door achtereen volgens Hans van Renselaar en Paul Nanne tegen de Cana dezen in te zetten. Beiden had den het toernooi nog niet ge worpen. Op grond van oefen wedstrijden toonde Petroff vertrouwen in het tweetal. Bill Byckowski („Een jongen die een geweldige baan heeft op gegeven om op de Olympische Spelen te honkballen", aldus Beekman) toonde minder res pect. Zijn homerun vormde het hoogtepunt van een in ning, waarin Canada vijf keer scoorde en de basis voor de fi naleplaats legde. Van Renselaar en Nanne wa ren overigens niet de eerste keus van Petroff. Vergeefs had de vaderlijke zestiger Pe ter Callenbach aangekeken. De werper die het tegen Sulli vans uitstekend had gedaan, voelde zich niet fit. Ook Harry Koster durfde de situatie niet aan. Giroldi, die ruim drie in nings wierp, maar niet langer kan worden benut, redde het uiteindelijk net niet. Een etmaal later behaalden de Sullivans hun vierde toernooi- triomf. De semi-profs uit Mi chigan hadden de eerste wed- Frank Bos werd uitgeroepen tot de meest waardevolle speler het toernooi, maar ontbreekt in het toernooi om de Italië. FOTO: LEO strijd tegen Canada met 16-3 gewonnen. Canada leverde meer verzet, maar miste met de sterkere tegenstander de ervaring om de finalezege van vier jaar geleden, toen Neder land tweede werd, te herha len. Werpcijfers: Nederland: Haitze de Vries (4 2):0-2-8-2, Van Renselaar (1/3 3): 0-1-2-0, nne (1 2/3 1): 0-2-1-1, li di (3 2): 5-1-4-1. nada: Bridges (3 1/3 3):M -0, Hoy (3 2/3): 4-2-5| Nanne roldi Canada: 3-7-0, Humber (3"): 5-0-2-2. Homeruns: Nederland: tweeL inning: Volkerijk (+1), der<n Knol (solo), zevende: Bos Canada: vijfde: Byckow: (+2). Tijdsduur: 3 uur ten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 16