Iroevige start Nederland bij [WK wielrennen Van der Ven blijft maximaal scoren Breukink in Franse tang PHINNEY WINT COORS CLASSIC Speelman: nog half punt Smes al voor opening naar huis Wilander te sterk voor Edberg tusFQRT [in Jacobi pt kano- JtBrathon ÏERDAM ^ldkampioen Jacobi uit Au- heeft een in- •Jtionale kano- jthon over 29 ki- fter, gevaren bij T Amsterdamse lop het Nieuwe flen de ringvaart e Haarlemmer- »older, gewon- De Belg Erik Lyckt werd Be, de Nederlan- 7aap Kraayenga GULPEN Thierry Ma rie heeft de proftour van Nederland gewonnen. Het sterke optreden van de renners van Peter Post leidde tijdens de finale in Limburg wel tot de on dergang van klassements leider Jelle Nijdam, maar niet tot de overgave van de Fransman. In de door de Belg Mare Sergeant ge wonnen laatste etappe vergiste Eric Breukink zich in de kracht van Mot- tet en Fignon, die er in slaagden de beter geklas seerde tijdrit-specialist Thierry Marie tijdens de „bergrit" in het spoor van de Nederlandse favoriet te houden. Het taktische spel van de ren ners van Peter Post leverde zaterdag aan het einde van de zesde etappe, gewoontege trouw door het moeilijkste ge deelte van de provincie Lim burg, dus niet het gewenste re sultaat op. Niet alleen voor Post, maar ook voor de organi satoren een tegenvaller. Na de tijdrit van vrijdag werd voor zichtig over een eindzege van Eric Breukink gespeculeerd. In de Limburgse heuvels, met Nederlands zwaarste „obsta kels" de Cauberg en Keuten- berg, moest het mogelijk zijn het verschil van 36 seconden met leider Jelle Nijdam weg te werken. Nijdam ging inder daad aan een spervuur van de- marages van Post-renners ten onder. Thierry Marie, tweede in klassement na de tijdrit met een voorsprong van negentien seconden op Breukink, was echter wel in staat de vele tempowisselingen op de hellin gen te volgen en verstoorde daardoor het door de ploeg van Peter Post uitgestippelde scenario. De tijdrijder bleef, in de door de regenval nog eens extra verzwaarde finale, met behulp van zijn ploeggenoten overeind bij de alles-of-niets aanval van Breukink. „Het maakt die mannen van Post schijnbaar niet uit, dat een Fransman de Ronde wint. Dat hebben ze liever dan dat een Nederlander uit een andere ploeg zegeviert", luidde de re actie van Marie Bij de derde en laatste beklim ming van de Gulpenerberg plaatste Breukink zijn ver wachte aanval. Nijdam gaf zich, net als vorig jaar toen hij op de slotdag eveneens zijn lei derstrui op het zelfde parcours verspeelde, gewonnen. De spe cialist in de race tegen de klok had het gevecht lang volhou den, maar moest opnieuw er kennen op de relatief lichte heuvels de betere klimmers niet te kunnen volgen. Breu kink pakte op de top drie se conden bonificatie. In zijn jacht naar de hoofdprijs had de 24-jarige coureur uit Bergen op Zoom echter gezelschap van Christophe Lavainne. De ploeggenoot en vriend van Thierry Marie weigerde de Nederlander de helpende hand toe te steken. De inspan ningen van Breukink leverden hem slechts tien seconden voorsprong op. Het kleine gat werd teniet gedaan door Char- ly Mottet. De Franse Tour-de ceptie sleurde Marie, de Ne derlanders Stevenhaagen en Talen en de Belg Sergeant naar het leidende duo. De coup van Breukink was mis lukt. Mare Sergeant greep de status quo in de kopgroep aan naar de dagzege te soleren. „Het ploegenspel was er op ge richt Nijdam uit de trui te rij den. De Fransen hebben uit eindelijk van ons werk gepro fiteerd", reageerde Breukink gelaten op de verrassende ont wikkeling. Zestien seconden scheidden hem van de eindze ge. „We hebben de koers opengebroken, maar het ren dement bleef achterwege", al dus de zoon van voorzitter Wim Breukink van het orga- nisatie-comité.In plaats van een enthousiaste huldiging van de Nederlander volgde za terdagmiddag een dertig se conden durende ceremonie rond Marie, die spoorslags met zijn ploeggenoten naar Zürich verdween. Van de 115 gestarte renners in de Profronde van Nederland kwamen er zaterdag in Gul pen slechts 36 over de eind streep. Met het Kampioen schap van Zürich voor zondag op het programma, hadden de organisatoren vooraf maatre gelen getroffen de renners zo snel mogelijk na de afloop van de etappewedstrijd naar Düs- seldorf over te brengen, waar het vliegtuig naar de Zwitserse stad gereed stond. De inspan ningen waren vergeefs. Op de slotdag alleen al verlieten 67 renners voortijdig ronde: De meesten om redelijk op tijd naar Zürich te reizen. „Ik ben niet blij met deze ontwikke ling, maar we hadden er voor af toch wel rekening mee ge houden", zei Wim Breukink. De Amerikaan Greg Lemond, die na een langdurige blessu reperiode in de profronde wedstrijdritme probeerde op te doen, toonde zich tevreden over zijn terugkeer op het hoogste niveau. „Het ging be ter dan verwacht. Ik had wei nig moeite mij in het peloton te handhaven. Ik had meer problemen verwacht. In deze vorm kan ik misschien nog aan het wereldkampioenschap meedoen", aldus de wereld kampioen van 1983, die zater dag na 113 kilometer de ronde vaarwel zei. „Er waren op dat moment al zoveel renners af gestapt. Ik moest bij de be klimming van de Gulpener berg lossen. Daarna had ik geen zin meer verder te rij den". WK WIELRENNEN IN STUTTGART STUTTGART De strijd om de wereldtitels wielrennen vindt in 1991 plaats in Stuttgart. Het is de vierde keer na 1945 dat een Westduitse stad door de internationale wielrenunie UCI wordt uitverkoren voor het organiseren van de wereldkampioenschap pen. De beslissing viel zaterdag bij een vergadering van de UCI aan de vooravond van de wereldtitelstrijd in België. Record van Moser eindelijk erkend GENT Het enkele maanden geleden in Stuttgart gevestigde wereldduurrecord voor binnenbanen door Italiaan Francesco Moser is na lange discussie eindelijk erkend. Moser reed 50,644 kilometer. Er waren nogal wat tegenstanders voor erkenning, omdat Moser zich had bediend van exceptioneel groot achter wiel. Zware crash Andretti Tijdens een race op het circuit van Long Pond in de Amerikaanse staat Penssylvania kwam het tot een botsing tussen de wagens van Dick Simon (links) en die van de voormalige formule-1 coureur Mario Andretti. Andretti moest, met onder meer verwondingen aan zijn schouder, op genomen worden in een ziekenhuis. FOTO'S: AP MAANDAG 22 AUGUSTUS 1988 PAGINA IS BOULDER Davis Phinney heeft de Coors Clas sic op zijn naam gebracht. In de slotrit, een criteri um over 96,5 kilometer op de terreinen van de uni versiteit van Colorado in Boulder, kwam de lei derstrui van de 29-jarige Amerikaanse beroepsren ner niet in gevaar. Zijn landgenoot Andy Hamp- sten werd tweede, de Canadees Alex Stieda derde. De ritzege ging voor 30.000 toeschouwers naar Ron Kiefel. Hij had bijna twee minuten voorsprong op het peloton, van wie Phinney de sprint won voor Grewal. De Nederlandse amateur Robert van der 'Vin werd zesde. Phinney won in de Coors Classic drie etappes. In de lente had hij de Ronde van Amerika gewonnen. In Luik-Bastenaken-Luik viel hij uit met zware verwondingen aan hoofd en han den. Hij knalde door de voorruit van een auto en had 120 hechtingen nodig om alle wonden te dich- LONDEN Jonathan Speelman heeft nog een half punt nodig om zich bij de laatste vier in het kan didatentoernooi van het WK scha ken te scharen. De 32-jarige Brit nam gisteren in de kwartfinales tegen zijn landge noot Nigel Short twee punten voorsprong. Speelman won met zwart op nogal fortuinlijke wijze de vierde partij en bracht de stand op 3-1 in zijn voordeel. In de resterende twee partijen heeft Speelman voldoende aan een remise. euze Rooks pakt goed uit RICH Steven Rooks heeft de Grote Prijs van Zürich op naam gebracht. De renner uit de ploeg van Jan Gisbers was de finale van de Zwitserse A-klassieker de snelste in een int van zes rennet's. Rooks meldde zich vrijdag niet meer aan start voor de vierde etappe van de Profronde van Nederland, agde over vermoeidheid en wilde rust hebben. De keuze van tst. Ipegelmatigste renner uit het voor-seizoen zich rustig op de p in Zürich voor te bereiden, pakte goed uit. oks won mede dankzij ploeggenoot Van der Poel eindelijk er een klassieker. Het tweetal was alert bij de beslissende ont- rsiotfiPping na ongeveer 170 van de 238 af te leggen kilometers, jen «Je door hun inspanningen liep het verschil van de kopgroep 1 het jagende peloton, onder aanvoering van Gölz, op naar J minuut. De krampachtige pogingen van de Westduitser het Z(*fl te dichten bleven zonder succes. Het verschil groeide tot bij- MOOJtwee mmuten. Vijf kilometer voor de finish leidde Peiper, in de kopgroep, de beslissing in. De Australiër probeerde -J1 te onttrekken aan een sprint van het complete groepje en een te vroege uitvalspoging, waarna Rooks de klassieker rel F5'0**6 °P zijn naam kon schrijven. SeidóC Commit JMS! O SABATINI VERSLAAT ZVEREVA chap^T Het Nederland- Irielrennen beleefde op perste dag van de we- 'jk vanjkampioenschappen ^'lrennen op de baah in snnistlt een zeldzaam diepte- Jn "It. Alle deelnemers 'oEpojden in de series uitge- niwooikeld. Het waren er ,bel jwens maar drie. Theo f504t sneuvelde in serie en kansing keirin profs, j-a en Monique de iin kwamen niet door kwalificaties achtervol- dames. I^Kitingen van teleurstelling ^Hlen in het natgeregende ^^erstadionnetje in Gent nengd met gemopper uit Nederlandse stayershoek. N Koninklijke Nederlandse Iren Unie gaf prioriteit >00 oiide olympische ploeg voor Tejl. De Unie vond trouwens naa,i enkele stayer waardig r afvaardiging naar de re- nooestriid in België. in de Europa en in de piot- nationale titel- gewonnen door oud-we- Jan de Nijs. de laatste drie jaar in de we- Gangmaker aard sprak schande iste nationaal kampi- „Mijn renner Tom- zat toen in Amerika, zijn kans niet grijpen. Ik vind trouwens ook dat Charles de Caluwe een kans had moeten krijgen." Voorzi- ter Van der Molen: „We heb ben Martin Venix gepolst over De Caluwe. Hij zei dat die jon gen het nog maar zo kort deed". De KNWU stuurde wel de 37-jarige sprinter Theo Smit voor keirin en punten- koers. „Fijn van de bond, dat ik hier mocht starten", sprak Smit, „hier kom ik de Japan ners tegen en krijg ik mis schien nog een keer een con tract voor een reeks keirin- wedstrijden in Japan. Dat is de enige reden dat ik nog coureur ben". Pech Smit had in ziin serie pech. Kort nadat de derny-gangma- ker was verdwenen smakte de Japanner Kokado tegen de baan en tegen de Westduitser Giebken. Smit moest uitwij ken om zelf niet te vallen en was op slag kansloos. Het gat van tien meter kon hij onmo gelijk nog dichtrijden. In de herkansing legde hij het niet eens zo zeer in snelheid als wel in grof duw- en trekwerk af tegen de Belg Vaarten en de Fransman Vernet. „Als ze al lemaal rechtuit zouden rijden had ik een kans op de finale gehad, maar in dat wilde ge doe kan ik niet mee". Het titeltoernooi in de Gentse recreatiewijk Blaarmeersen was nog niet officieel geopend De weerslag kwam halverwe ge. De Belgische kon terugko men en winnen in 4.00,63. Petra de Bruin, derde in 1980, had ervaring genoeg om het wel goed te doen. Het werd een flop. „Ik heb nog nooit zo slecht gereden", gaf Petra na afloop toe. Ze zocht niet naar excuses voor haar afgang. Ge- serick wist er twee. „Petra is verkouden. Daar komt nog bij dat ze vreselijk geschrokken is van het overlijden van Connie Meijer. Ze zijn een paar keer samen op vakantie geweest". Jeannie Longo, vrouwelijk wielerfenomeen, liet in de kwalificatiereeks zien dat nie mand anders dan zij de achter- volgingstitel in bezit neemt. Bij afwezigheid van de Russin nen en de Amerikaanse titel- houdster Rebecca Twigg (ge- Corry Westland vervangt Conny Meijer DEN HAAG Corry Westland zal de plaats in nemen van de vorige week overleden Conny Meijer in wielerploeg voor de 50 km tijdrit. De ploeg bestaat verder uit: Heieen Hage, Karin Schuitema en Monique Knol. stopt) bleek er in Gent haast geen serieuze tegenstand voor de Franse Tourwinnares te zijn. EERSEL Kees van der Ven blijft de strijd om het Nederlands kampioen schap motocross in de 500cc-klasse opzienbarend beheersen. De Brabander liet ook in de vijfde wed strijd geen punt liggen in de twee manches. Hij voert de ranglijst aan met de maximale score van 300 punten. In de kwart-literklasse liet John van den Berk een week voor de beslissende race om de wereldtitel in Zweden een zwakke indruk achter. De Ossenaar werd in de eerste manche vierde en tweede omloop vijfde. Pedro Tragter kwam weer wat dichter bij de titel in de 125cc-klasse. De coureur uit Epse vergaarde vier punten meer dan zijn voornaamste rivaal Dave Strijbos, die met nog vier manches 46 punten achterstand heeft. Ton van Heugten en Ralf Hoorman behaalden in de Grote Prijs van West-Duits- land een derde en vierde plaats. Het Nederlandse zij- spanduo behaalde daarmee in de strijd om de wereldtitel motocross 28 punten. De Zwitsers Christoph en An dreas Hüsser hebben met nog zes manches een voorsprong van zestig punten op de eer ste achtervolgers. Kees van der Ven won in Eersel beide manches in de strijd om het Nederlands kampioenschap motocross in de 500cc-klasse. FOTO: ANP (3-0) zijn beste tennis. Een dubbel- fout verstoorde zijn ritme en gaf Wi lander de kans iets terug te doen (3- I). Toch was Edberg dichtbij de zege toen hij op 5-4 voor de partij ser veerde. Op matchpunt miste hij een eenvoudige volley en Wilander ont snapte via de tiebreak (7-5) met 7-6. In de beslissende set behielden beide spelers tot 6-6 hun opslag. In de noodzakelijke tiebreak verwierf Wi lander via 3-1 op 6-2 vier matchpun- ten. Edberg werkte er drie weg, maar de vierde werd fataal. Gabriela Sabatini heeft het toernooi in Montreal gewonnen. De Argen tijnse, als vierde geplaatst, versloeg in de finale van het met 650.000 gul den gedoteerde evenement de Russi sche Natalia Zvereva, die in de halve finales had verrast met een zege op Martina Navratilova, in twee sets: 6- 1, 6-2. André Agassi bracht het toernooi in het Amerikaanse Livingston op zijn naam. Hij versloeg in de finale zijn onbekende landgenoot Jeff Tarango in twee sets: 6-2, 6-4. Voor Jeannie Longo was er op de achtervolging nauwelijks voldoende tegenstand. FOTO: AP of Petra en Monique de Bruin konden al naar huis. De kwa- lificatieproef drie kilometer achtervolging viel te zwaar uit. Monique de Bruin bleek te onervaren om de kwartfinales te halen. Met 3.58,83 greep ze net mis: negende. Min of meer door toeval was ze in Gent te recht gekomen. Tweede in het omnium-kampioenschap, waar ze voor de gein aan had deel genomen, voldeed ze aan de li miet op de achtervolging. In Gent moest ze tegen de Belgi sche Lona Munck rijden. Ze ging veel te hard van start. Coach Eric Geserick stelde vast: „Monique reed de eerste kilometer harder dan de be roemde Jeannie Longo". Die snelheid kon Monique de Bruin onmogelijk vasthouden. CINCINNATI Mats Wilander heeft voor de vierde keer het toer nooi van de spelersvakbond ATP in Cincinnati op zijn naam gebracht. In de finale versloeg de Zweed zijn landgenoot Stefan Edberg in drie sets: 3-6, 7-6, 7-6. ven Rooks gaat juichend over de streep in Zürich. De 17-jarige Russische Na talia Zvereva. FOTO: AP Wilander, eerder dit seizoen al win naar van de open Australische en Franse titel, kwam er aanvankelijk amper aan te pas. De jonge winnaar van Wimbledon speelde in de eerste set (6-3) en tot halverwege de tweede

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15