ieuwkomer Lansink lu constante factor MAN OF RAAPHORST VERRASSING IN W5 Herstel hockeyers blijft ditmaal uit ORT Yzeren Hein valt tegen CeidócSotvuMit MAANDAG 22 AUGUSTUS 1988 PAGINA 11 bokser overlijdt OJla stoten op hoofd JOSE Na een aantal series stoten te- het hoofd is zaterdag de 22-jarige Ame- lanse bokser Rico Velazquez overleden een hersenbloeding. Tijdens het lichtge- :ht-gevecht tegen David Gonzales in San kreeg Velazquez een groot aantal sto- tegen het hoofd te verduren. Nadat de irige andermaal naar het canvas was ge- fn. stopte arbiter Henry Elespuru het jecht. In zijn hoek zakte Velazquez plot- jng in elkaar en was, volgens de ringarts, >ct buiten bewustzijn. Een operatie in het ;enhuis in San José kon geen redding >r brengen. Arbiter Elespuru kreeg veel tiek te verduren. Hij verdedigde zich met tellen dat Velazquez hem had laten we- zich, ook na de reeks stoten op het ifd, nog goed te voelen. Woosnam wint Ierse titel PORTMARNOCK De Brit Ian Woosnam heeft in Port- marnock de open Ierse golfti- tel gewonnen. De beste golfer van 1987 bewees op de weg terug te zijn na een wat min dere periode. Zijn score van 278 slagen over vier ronden was tien onder de standaard van de baan. Woosnam ein digde met zeven slagen voor sprong op zijn landgenoot Nick Faldo, de Ier Des Smyth en de Spanjaarden Jose-Maria Olazabal en Ma nuel Pinero. De Engelse win naar verdiende ruim 130.000 gulden met zijn zege. Speelman te sterk concurrent Short LONDEN Jonathan Speelman heeft zaterdag de derde partij in de schaaktweekamp tegen Nigel Short in de kwartfinales van de strijd om de wereldtitel gewonnen. De eerste twee duels waren in re mise geëindigd. In Londen ver sloeg de Brit zijn landgenoot voor al door een agresssieve opening. De spitsvondigheden van Speel man op de tiende en elfde zet brachten zijn negen jaar jongere tegenstander in problemen. Een offer van Short bracht slechts even lucht, de koningsaanval kon de 23-jarige niet meer weerstaan. Op de veertiende zet gaf Short zijn verzet op. Onderscheiden voorzitter pleit voor zwemplicht ZEIST Tijdens de druk bezochte receptie ter gele genheid van het honderdjarig bestaan van de Konink lijke Nederlandse Zwembond zaterdag in Slot Zeist is voorzitter Klaas van de Pol benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd hem opgespeld door staatssecretaris Dees, die naast de op somming van een lange rij olympische successen me moreerde, dat dank zij onder meer het werk van deze sportieve, recratieve en ook educatieve sportbond het aantal verdrinkingsgevallen sinds de vijftiger jaren is verminderd van vijfhonderd tot nog geen tweehon derd per jaar. Dat gaf Van de Pol aanleiding het zwemmen in klasverband weer eens onder de aan dacht te brengen. Het schoolzwemmen staat door de bezuinigingen van onderwijsminister Deetman steeds zwaarder onder druk. Van een verplichtstelling, zoals de KNZB al sinds 1920 bepleit, is nog steeds niets geko- Wanda Pluto vijfde in WK DEN HAAG Wanda Pluto heeft zaterdagavond op Yonkers Raceway in New York een uit stekende prestatie geleverd. De acht-jarige merrie eindigde met Maria Poort uit Hilversum in de sulky als vijfde in het officieuze wereldkampioenschap voor dra vers. De zege ging naar de Ame rikaanse favoriet Mack Lobell. Wanda Pluto verdiende 10.000 dollar, de winnaar het tienvoudi ge. Het optreden van Maria Poort betekende een primeur. Nooit eerder in de dertig-jarige geschie denis van het wereldkampioen schap had een vrouw de leidsels in handen. sens; fjTTERDAM Soms ™)Vt het jaren voordat Koopip ruiter internationaal ''"^jjrbreekt, soms maar n paar maanden. Het M). itste is het geval met ei i Lansink, die met Felix Wiel korte tijd zo'n hechte e. -{jee-eenheid vormde, dat taart: n toch zeer ervaren ^•Jkrdesportman als Henk ioren niet wist hoe snel Vanj zijn mening diende te ,ndT pi™. Vanpvankelijk achtte de bonds- ;ulen^ch de Twentse combinatie H,"lljong voor Seoul, na de over- 311 finingen in de Grote Prijzen |i Geesteren en Rotterdam is ille Ij ineens de constante factor 52. Vijjn olympische ploeg. Lan- [Sch'k reed in het Kralingse Bos ?r (vJgrootse stlj' rond en be- raart fonde in de barrage van de llnerjratiefste rubriek, gedoteerd 'e' iS' gulden waarvan 22 m ™le voor de winnaar, voorlo- eusini zUn razendsnelle opmars. ?ckerh enig overgebleven tegen- Waaqider Markus Fuchs droop ofsenLg extra omloop kansloos af. k voor het CHIO was de i\ttev jwezigheid van Lansink srt, ti reddende injectie. Hij rt: l>lp op afstand gevolgd door b Ehrens het Rotterdamse nement, dat volgens de or- aas, isatoren toch nog zo'n nes» 100 toeschouwers trok, gis teren net op tijd van de natio naal mogelijk lang nawerken de bloedeloosheid af. Het is echter ook de paarde- sport eigen dat een ruiter, die snel komt, nog sneller weer kan verdwijnen. Lansink ves tigde met zijn goede prestaties ook alle internationale aan dacht op de pas achtjarige ruin Felix. Een voorspoedig ver volg in Seoul zal ongetwijfeld een rijtje gegadigden opleve ren die een miljoenenbod wil len en kunnen doen. En dan zal mede-eigenaar Hans Horn zich niet al te lang bedenkelijk op het hoofd krabben. Jammer „Het zou voor de sport jammer zijn als deze combinatie uit el kaar zou vallen. Maar ik heb een handelsstal in Ootmarsum en niet zoveel geld, dat ik Fe lix alleen in bezit kan krij gen", keek Horn naar de toe komst. Eerder sprak hij al zijn redenaarstalent aan om de Ita liaanse participant Orsini te bewegen Felix met een Neder landse ruiter in het zadel naar Seoul te laten gaan. „Daar za ten nogal wat haken en ogen aan", zei Horn. „Ik moest een eerder verhaal helemaal om draaien. Ruim een jaar gele den is Orsini door de Italiaan se bond een bedrag van drie ton geboden om Felix te huren voor de Spelen. Ik heb het hem afgeraden, omdat ik het dier te jong vond voor Seoul. Het was moeilijk te verkopen, dat ik er nu, nu Jos Lansink erop zit, ineens heel anders over denk. Hij was er ook ei genlijk niet van gediend Felix zonder dat hij er geld voor kreeg namens Nederland in Zuid-Korea te laten starten. Maar we zijn het toch eens ge worden. Ik heb hem een paard cadeau gedaan en beloofd dat ik Felix heel hoog zou verze keren. De vergoeding, die ik van het NOP krijg, is waar schijnlijk genoeg om de pre mie te betalen". Op stal Horn schafte Felix als vierjari ge aan op advies van Harrie Wouters van de Oudenweijer, hield het talent een jaar op stal en liet het dier toen naar Italië gaan. Eind vorig jaar ver dween de Italiaanse tevreden heid over Felix en verkreeg Horn voor zijn ruiter Lansink een jaar lang het recht orde op zaken te stellen. Via een uitge kiende opbouw werd verras send vlot resultaten geboekt. Na de eerste rubriek van het Nederlands kampioenschap in Arnhem, maakte de combina tie nergens meer dan één springfout. En dat valt in een Olympisch jaar helemaal op. De nuchtere Lansink, die vol gens Nooren niet helemaal on verwacht uit het bos is komen schieten,, stond zelf niet te kij ken van ziin grote vorderin gen met Felix. „Het paard ligt me uitstekend. Het is zonder meer een groot talent met een sensibel maar goed karakter. Felix heeft hier opnieuw aan getoond de grote parcoursen aan te kunnen en zeer con stant gesprongen. We hebben het ook zorgvuldig voorbereid en de concoursen uitgezocht. We begonnen nergens als fa voriet, maar werden wel steeds beter en safer. Deze overwinning komt voor de helft ook toe aan Hans Horn en Henk Nooren, die me erg goed hebben gecoacht. In de barrage reed ik om te winnen. Tweede was ik sowieso. Ook als Fuchs wel foutloos was ge bleven, had ik denk ik gewon nen. Mijn tijd was goed. Nu moeten we zien gedurende de drie weken quarantaine op het Nijmeegse landgoed Brakkes- tein deze topvorm te behou den", zei de 27-jarige ruiter uit Weerselo, die van een talent volle onbekende uitgroeide tot een Olympische vedette met een goed paard. Jos Lansink stijlvol in actie in de Grote Prijs van Rotterdam. Opgetogen Nooren was begrijpelijk opge togen over deze enorme mee valler en toonde zich ook te vreden over de verrichtingen van de andere geselecteerden. Rob Ehrens maakte vrijdag in de tweede manche van de lan- denwedstrijd een paar slordige fouten, maar liet die gisteren achterwege. Met Olympic Sun rise kwam hij twee keer heel huids aan, doch reed iets te be houdend om de barrage te ha len en werd vijfde. „Ehrens heeft de laatste tijd steeds erg sterk gereden. Ik wilde van daag zien, dat hij die foutjes van vrijdag niet meer zou ma ken. Dat heeft hij voortreffe lijk gedaan. Wout Jan van der Schans en Jan Tops reden een goede eerste ronde voor de Grote Prijs, maar hadden pech", zei Nooren. Optimistisch mag hij ook zijn over zijn besluit Wiljan Laar akkers bij het NOC voor te stellen als reserve. De vijfde man, die in Rotterdam ook liet zien niet alleen te zijn gekozen bij gebrek aan beter, was giste ren de grootste pechvogel. Na een foutloos eerste parcours met Olympic Up to Date ver loor de Limburger in de twee de al boven de tweede hinder nis zijn bril. De volgende wer den daardoor erg vage obsta kels. Up to Date nam er nog wel een paar op goed geluk, maar bleef toch te afhankelijk van zijn bijziende berijder om het einde ongeschonden te ha len. Laarakkers verkoos toen een veilige aftocht. „Het CHIO is voor de Seoul-gangers goed gelopen. We gaan met meer dan zelfvertrouwen de qua rantaine in", besloot Nooren. i Davies gaat als winnaar over de finish op Duindigt. WASSENAAR Het pro gramma van Duindigt was gisteren duidelijk onder de maat. Slechts zes dra verijen en drie rennen werden er afgewerkt. De meeste draverijen waren zeer matig bezet. De animo voor het W5 met ruim vijftigduizend gulden was goed te noemen. In het W5 waren drie draverijen en twee rennen opgenomen. In de klassieke Clingendaalren viel al meteen een grote ver rassing te noteren: Man of Raaphorst (Kevin Davies) won, waardoor er na het eer ste onderdeel nog 4.321 goede formulieren in de strijd waren. In het tweede onderdeel van het W5 kwamen tien paarden aan de start. Billy Vredebest, die met zijn eigenaar West geest in de sulky in het tweede gelid moest beginnen, is wei eens moeilijk achter de start auto. Maar dit keer was de ruin uitstekend weg en was in de bocht al tweede achter lei der Bruno. Voor de tribune had Billy Vredebest al de lei ding óvergenomen en stond deze niet meer af. Het derde onderdeel van het W5 werd geheel volgens ver wachtingen gewonnen door Bobby Buitenzorg met Henny Grift. Alfred Rijnstroom, die met Arnold Mollema in het tweede gelid achter de startau to moest beginnen, kwam in de laatste rechte lijn erg hard opzetten en werd tweede voor Apropos en Bliksem V. Voor de start van het vierde onderdeel waren er nog 412 goede formulieren in het W5. Aty van de Lente met Gerard van Eykelenborg was de to renhoge favoriet in de Grote finale van de Augustus-prijs. De eerste vijf paarden krijgen in deze bandenstart twintig meter voorgrift van de zes paarden die op 2120 meter vertrokken. Daarbij behoorde ook Aty van de Lente. Het was echter Bianca Oostland, die een week eerder een serie had gewonnen, die gelijk met Henny Grift de leiding nam en de kop niet meer afstond. Aty van de Lente kon niet verder komen dan een tweede plaats en Ayres Boy pakte ver rassend het derde geld voor Zazou Supreme. Met nog een onderdeel voor het W5 voor de boeg waren er nog 18 goede combinaties over. In de klassieke ren om de Sceptre-prijs gingen twee fa vorieten van start. Dat waren Oryx of Troy en Miss Leone. Eerste kon geen rol spelen en tweede won waardoor er in het W5 zeven gelukkige wa ren die elk voor een uitbeta ling van 4.459,50 in aanmer king kwamen. ARTHUR VAN RIJSWIJK KOERSTIPS ALKMAAR VANAVOND 17.00 uur. Ie koers: Count Worry. Ben Nebit, Crista Rijnstroom (10-9-8). 2e koers: Carrera M. Count Marco, Cato Buitenzorg (3-6-8). 3e koers: Al Patron, Bas S. Bandoeng (10-4-9). 4e koers: Afra Baker, Boeda Buiten zorg, Zapatu Guapa (8-9-7). 5e koers: Carin Marco, Bettina Ge luk, Annebelle Baker (10-5-9). 6e koers: Arno Oostland, Aro S, Bi- tonto Mendel (2-3-1). 7e koers: Brandy Boszorg, Zo Boy Rose, Zebode (10-2-5). 8e koers: Zonnebloem S, Attica, Wenry Waterpoort (6-7-2). 9e koers: Angelique Grolloo, Woody Dien, Yoniet Taxis (10-8-9). 10e koers: Uncle Tom, Wez Warber, Yoko Gold (4-8-1). 11e koers: Aurore Flight, Yereba Cartouche, Zilver Fortuna (1-7-6). HILVERSUM MORGEN 18 00 uur le koers. Don Juan, Dancing Boszorg. Dagobert Duck (10-2-9). 2e koers: Cita De Bloomerd, Colt Mauntz. Crissy Berkum (8-10-7) 3e koers: Carlito Dutch, Belly Dan cer. Cilfaune (9-5-7). 4e koers: Björn Pride, Champ Buiten zorg. Claudia Victrix (10-4-9). 5e koers: Cobus Zuydhoeve, Bunzer Junge. Ciska Buitenzorg (6-10-2). 6e koers; Anna Hanover, Zarina Gre- gor, Zo Proud (8-9-2). 7e koers: Aquavit, Boris Buitenzorg, Akassan Ashton (8-5-9). 8e koers: Berna, Cora De Bloomerd, Brother Guapa (2-10-3). 9e koers: Ann Marshall, Ydeltuit K, Adrienne (6-3-5). 10e koers: Zorro Hollyrood, Tony Vi tesse. Zisja M (4-8-2). 11e koers: Zamzam Fortuna, Amy David. Yorky (9-2-1). 'ON „Het is alsof Lieve Heer onze deur Dsvgen de Engelsen altijd 1 "kgenwijd openzet", zei ns Jorritsma gistermid- nondr£ hoofdschuddend, ter- Je" fjl de gastheren de prij- ijn voor het winnen van it vierlandentoernooi in alleen op de laatste wat sfeervolle voet stadion van Luton (strafwn jn ontvangst na- De bondscoach kon ^anj maar niet over uit, dat lerwani al in de derde inuut ongehinderd, zon- !schïr van zyn hjn af te wij- ^n, over de Nederlandse 'lft kon opstomen om 'rvolgens doelman Jan- Logn te passeren. „Onbe- i'he?jPebjk. Het lijkt wel iwetfeds een speling van het ïmerit. £je Spelers balen er Ik verschrikkelijk van". Een week eerder in de slot wedstrijd van het toernooi in Amstelveen kwam Groot-Brit- tannië, met opnieuw een basis van elf Engelsen (alleen nu Grimley en Bhaura voor Bat- chelor en Clift), eveneens al in de prille beginfase aan de ope ningstreffer, zoals dat bij vele voorgaande ontmoetingen was gebeurd. Toen sleepte Oranje er dank zij Jan Hidde Kruize vlak voor tijd nog een gelijk spel (2-2) uit. Nu was er geen Kruize (blessure) en moest de bezetting van het middenveld zonder tank Diepeveen en spelverdeler Mare Delissen (werk en studie slokten dit duo op) inderhaast worden aangepast. Ook nu kwam Ne derland na de gelijkmaker van Van den Honert in de 46e mi nuut en direct daarop een suc cesvolle rebound van de lastig te stoppen spits Kerly met 2-1 achter te staan. Herstel zat er ditmaal niet meer in, zodat de Britten met drie gewonnen wedstrijden tegen landen uit de andere poule van Seoul (5-0 tegen Kenya, 3-1 tegen Spanje en 2-1 tégen Nederland) af scheid nam van eigen publiek voor de reis naar Seoul, dat via een gewenningsperiode van zes dagen in Hongkong wordt bereikt. Barber, Taylor, Doods, Bhaura en Kerly zetten na de Spelen een punt achter hun langdurige loopbaan, zo dat er voor hen in Luton extra applaus was. Nederland werd tweede dank zij de 2-1 van vrijdag tegen Spanje en de 4-0 van zaterdag in een rommelig duel met Kenya, waarin een kwartier voor tijd de ter aan vulling van de gedecimeerde selectie bijeengeharkte jeugd spelers Pierie en Poortenaar hun debuut mochten maken. Geïmproviseerd In een noodgedwongen geïm proviseerde opstelling was Oranje, dat van de groepsge noten in Seoul alleen Argenti nië in de voorbereiding niet ontmoette, met een afwachten de opdracht het veld in ge gaan. Faber was aanvallende middenvelder, maar liep vrij wel voortdurend verloren in de spits rond. Parlevliet was ook aan het middenveld toege voegd om de Britten zoveel mogelijk de weg te versperren. Daar kwam echter niets van terecht toen Sherwani al heel snel ontdekte, dat de kortste weg naar het Nederlandse doel (met deze keer weer eens Ro nald Jansen) gewoon recht door was. Met die vlotte tref fer op het voor de eerste maal werkende electronische score bord kropen de Britten terug, waarna het duel in kleurloos heid leek te verzanden. Pas vlak voor rust ontstond er even opwinding bij kansen van Schlatmann en Kerly. Na de hervatting was Parle vliet meer voorin te vinden en moest Faber, die zijn 25e inter land speelde, een linie terug. Nederland kwam eindelijk zo nu en dan eens in de buurt van de vooral ook bij strafcor- ners knap reagerende doelman Taylor. Dank zij solowerk van Bovelander zorgde Van den Honert zelfs voor een heel mooie gelijkmaker, die echter twee minuten later door de bij een rebound van een strafcor- ner van Barber als een duvel tje uit een doosje opduikende Kerly te niet werd gedaan. Tien minuten voor het eind mocht Pierie voor de twee keer opdraven, nu in de plaats van de licht geblesseerde Ben- ninga. Groot-Brittanniè - Nederland 2-1 (1- 0). 3. Sherwani 1-0, 46. Van den Ho nert 1-1, 48. Kerly 2-1 Scheidsrech ters: Deo (Spa) en Vigier (Fra). Toe schouwers: 5.000. Nederland: Jansen; Klaassen; Kooij- man, Crucq, Benninga (60. Pierie); Parlevliet. Brinkman. Bovelander; Schlatmann. Faber en Van den Ho- Brinkman (rechts) in actie in Luton. HWL v Verlies voor volleyballers STOCKHOLM De Ne- derlandse volleybalploeg heeft de tweede van vier wedstrijden in en tegen Zweden verloren. De Zweedse ploeg was giste ren in Stockholm op alle onderdelen de betere ploeg en won met 3-0 (15- 11, 15-6, 15-11). Donder dag had Oranje de ope ningswedstrijd in Soder- talje met 3-1 gewonnen. Vandaag en morgen worden nog twee inter lands gespeeld. Beide ploegen sluiten met de se rie de voorbereiding op het - olympische toernooi af. In Seoul is Zweden in poule A ingedeeld, Neder land in poule B. Coach Selinger bracht in Stockholm niet zijn vaste ba sis-zes in het veld. Het trio Zoodsma, Grabert en Benne werd gehandhaafd en aange vuld met Avital Selinger, Buys en Leeuwerink. Deze ploeg gaf de uitstekend spelende Zweden in de eerste set tot 8-8 prima weerwerk, maar haakte daarna af (11-15). Voor de tweede set wijzigde de Ameri kaanse coach zijn formatie. Zwerver en Blangé kwamen in het veld voor Leeuwerink en Selinger. terwijl Brouwers de plaats van Buys innam. De licht geblesseerde Posthuma werd gespaard en kwam niet in actie. De wissels hadden weinig rendement. Zweden speelde het beste volleybal, tot groot enthousiasme van de 1500 toeschouwers, en greep overtuigend de tweede set met 15-6. Selinger handhaafde zijn formatie in de derde set, die een buitengewoon boeiend ka rakter had. De Zweden namen een kleine voorsprong en ston den die ondanks vele opslag wisselingen niet meer af. Het Nederlands damesvolley balteam heeft gisteren in Box meer de eerste overwinning op Tsjechoslowakije behaald. Na twee nederlagen won de ploeg van bondscoach Pang het derde duel in de reeks van vier met 3-2. De setstanden waren 7-15, 15-13, 15-6, 4-15 en 15-7. De eerste twee ontmoe tingen, in Eibergen en Benne- kom, hadden beide keren een nederlaag van 3-2 opgeleverd. De laatste wedstrijd woreft morgen in Zetten gespeeld. Nederland, met de basis Doe- vedans, Boersma, Van Eijke- ren, Crielaard, Piersma en De Jong, begon in Boxmeer zwak aan het duel. De eerste set werd kansloos uit handen ge geven. Daarna kwam het her stel. Met Hoekstra als ver vangster voor De Jong trok Oranje de tweede set naar zich toe. Tsjechoslowakije, met twee basiskrachten op de bank aan het duel begonnen, ver scheen daarna op zijn sterkst binnen de lijnen. Het hielp weinig. Nederland beheerste de derde set, 15-6. Met de eerste overwinning binnen handbereikt viel de jeugdige ploeg van bondscoach Pang echter ver terug. In de vierde set kwam Nederland, door een gebrek aan concen tratie, geen moment in het rit me. Vooral dankzij een sterke service van Van Eijkeren, Boersma en Hoekstra herstel de de formatie zich op tijd. In een fraaie laatste set trok Ne derland via 10-1 de wedstrijd met 15-7 naar zich toe. PARIJS Yzeren Hein met Roelof Kromkamp op de sul ky heeft gisteren in de Prijs van New York op de draf- baan van Enghien, een klein stadje in de buurt van Parijs, de rol van favoriet niet kun nen waarmaken. De zes-jari ge hengst eindigde onge plaatst in het veld van acht paarden. Het falen van Yze ren Hein wordt voornamelijk toegeschreven aan het druk ke programma van de afge lopen weken en de harde baan. Voor de winnaar lag een bedrag van 45.000 gulden klaar. Of Yzeren Hein volgende week aan de start komt tij dens de strijd om de nationa le titel op de drafbaan van Duindigt is nog de vraag. De wedstrijd volgt eigenlijk te snel op de race in Enchien. Deze week valt de beslissing.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11