„Sensatie is op zich niet verwerpeli jkr Kippen en mie maken treinreis draaglijk CeidocCou/umt BEGRIP VOOR GEDRAG VAN PERS BIJ GIJZELING Bankrover schoot Silke (18) dood Nederlandse scherpschutters kregen geen kans BOEMELEND DOOR DE WOESTIJN IN STAMPVOLLE WAGONS: „Sir Fred l Ashton overleden!) Burmaam president blijft bij j één partij VS geven fouten toe Airbusramp •BUITENLAND ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1988 PAG1 DUSSELDORF De gegijzelde Silke Bischoff, die donderdag om het leven kwam toen de Westduitse politie een einde maakte aan het gijzelingsdrama op de autoweg tussen Keulen en Frankfurt, is vermoord door Dieter Degowski, een van de twee bankrovers. Bischoff (18) werd door een kogel uit Degowski's pistool in het hart getroffen. Artsen hebben dat met „99 procent ze kerheid" vastgesteld, zo heeft het ministerie van binnen landse zaken van de deelstaat Nordrhein-Westfalen in Dus- seldorf gisteren bekendgemaakt. De foto van het meisje, met een pistool tegen de kin, verscheen over de hele wereld in de kranten. Ook op de televisie was ze te zien en te ho ren tijdens een interview in de vluchtwagen van de crimi nelen. Silke Bischof zei met een flauwe glimlach terwijl er een geladen revolver op haar was gericht, bang te zijn dat de politie plotseling actie zou ondernemen en dat „er weer iemand zou worden vermoord". Twee uur later was zij zelf het slachtoffer. De tweede gegijzelde vrouw, Ines Voitele (18), blijkt slechts een schaafwond op haar rug te hebben opgelopen. Aanvankelijk had de politie meegedeeld dat Voitele levensgevaarlijk gewond was. Degowski zelf is on gedeerd uit de actie gekomen, in tegenstelling tot eerdere berichten. De andere bankrover, Hans-Jürgen Rosner, raakte wel gewond. Hij werd door twee kogels getroffen in zijn dijbeen en in zijn heup. De vriendin van het tweetal, Marion Löblich, bleef ook ongedeerd tijdens de ontknoping van het gijzelingsdrama. Zij had eerder een kogel in haar dijbeen gekregen, die werd afgeschoten door een van de bankrovers toen de bus donderdagmorgen vroeg in Neder land stil kwam te staan. DEN HAAG Hoe moet een journalist zich gedra gen als hij beroepshalve te maken krijgt met een gijzeling zoals zich woens dag en donderdag gedeel telijk in Nederland en ge deeltelijk in West-Duits- land heeft voorgedaan? Is het moreel te verant woorden twee zware mis dadigers een persconfe rentie te laten houden, terwijl zij op datzelfde moment hun pistolen te gen de lichamen van twee vrouwelijke gijze laars aandrukken? Peter van der Wiel, secretaris van de Nederlandse Vereni ging van Journalisten vindt het moeilijk op dat soort vra gen een antwoord op te ge ven. „Als NVJ zijn we uiterst terughoudend met het doen van uitspraken. We hebben niet voor niets een Raad voor de Journalistiek. Dat is het college om te beoordelen of een verslaggever zich op de juiste wijze heeft gedragen". Maar uit deze woorden mag beslist niet worden opge maakt dat de NVJ een voor stander is van brave journa listiek. „Politie en justitie hebben het liefst dat de pers op tien kilometer afstand blijft en na afloop keurig en verklaring opschrijft. Wij kij ken daar anders tegenaan Van der Wiel vindt dat een journalist het recht heeft zich zo goed mogelijk op de hoogte te stellen van hetgeen er ge beurt. „Per slot is het zijn taak zijn lezers, kijkers of luisteraars een zo goed moge lijk beeld te geven van het geen er is gebeurd". Op zich vindt de NVJ-man het dan ook volstrekt begrij pelijk dat een groot aantal collega's in Keulen om de BMW van de bankrovers dromde, om te registreren wat deze lieden te vertellen had den. „Je mag van een journa list niet verwachten dat hij zoiets aan zijn neus voorbij laat gaan of dat hij zulke beel den maar niet uitzendt. Dat 'zou te veel gevraagd zijn". Geen verlengstuk Maar doen journalisten zulke dingen toch niet in de eerste plaats uit een zucht naar sen satie? Van der Wiel: „Al zou dat zo zijn, daarmee is het niet automatisch verwerpelijk. Je moet als journalist alleen wel in de gaten houden dat je niet voor een karretje wordt ge spannen, dat je geen verleng stuk wordt van wie dan ook. Niet van de politie maar ook niet van een misdadiger. Je dient een onafhankelijk standpunt in te nemen en vanuit die visie de feiten te registreren". Van der Wiel denkt overigens dat het niet aan het woord la ten van een misdadiger nega tieve gevolgen kan hebben. „Het kan best zijn dat zo ie mand daardoor in een wan hoopstoestand komt en din gen doet die hij anders niet gedaan zou hebben". Volgens Van der Wiel was dat mis schien in Keulen ook wel het geval. „In eerste instantie ging het om een mislukte bankroof. Maar al spoedig bleek dat althans één van de twee rovers een grote behoef te had aan publiciteit. Je weet niet wat er gebeurd zou zijn als de journalisten consequent geweigerd hadden daaraan mee te werken". Als de politie nu bezwaar aan tekent tegen het gedrag van de pers, kan Van der Wiel zich niet aan de indruk ont trekken dat ze probeert de schuld van haar eigen falen gedeeltelijk af te schuiven. „Mijn indruk was dat de poli tie minder alert was dan de pers. En als dat niet zo was, als ze er inderdaad al die tijd bovenop heeft gezetén, had ze toch de kans die geïmprovi seerde persconferentie te voorkomen!" Contact pers-justitie De NVJ-secretaris hoopt al leen vurig dat deze gijzeling, die ook in Nederland met gro te aandacht gevolgd is, geen reden zal zijn voor politie en justitie om de pers bij een vol gende gelegenheid weer zo veel mogelijk op grote afstand te houden. Volgende maand is er na lange tijd weer eens een vergadering van het overleg orgaan van justitie, politie en pers. De aanleiding voor die bijeen komst is de vraag of de na men van slachtoffers van on gelukken en misdrijven nu wel of niet vrijgegeven mogen worden. „Maar het zou mij niet verbazen als van de an dere kant ook de gang van za ken tijdens deze gijzeling op de agenda gezet zou worden", aldus Van der Wiel. Van de zijde van de Neder landse justitie heeft men op dit moment geen commentaar op het gedrag van de pers in Keulen. Dat vindt men meer op de weg liggen van de Westduitse autoriteiten. Dat de gijzeling zich ook geduren de ongeveer vier uur heeft af gespeeld op Nederlands grondgebied, brengt daarin geen verandering. Scherpschutters Het ministerie van justitie in Den Haag heeft nauwelijks bemoeienis gehad met de gang van zaken bij Oldenzaal. „Wij hebben alleen goedkeu ring verleend voor het inzet ten van scherpschutters. Een dergelijke beslissing is voor behouden aan de minister of althans aan het ministerie", aldus mr. Toos Faber, woord voerster van minister Kort hals Altes. Het is overigens een misver stand te menen dat „Den Haag" bij gijzelingen de eerst Hamburg 5: woensdagnacht Oe overvallers rijden mot do bus naar Nederland Bij Oldenzaal stoppon ze op een parkeerplaats en beginnen ondorhandolmgen met de poMie in de vroege morgon krijgon zi| een snelle vluchtwagen Met twee gijzoiaars njdon de mannen en de vrouw torug naar Duitsland 3: woensdagmorgen In hot contrum van Bremen kapen de bankovervallers een stadsbus met 30 passagiers. Onbovangen geven zo intorviows aan do pors on laten Izich filmen en fotograferen Tijdens de achtervolging botst een politiewagen waarbi| eon agont omkomt 4: woensdagavond Bij een wegrestaurant buiten de stad wordt oon aantal gij/olaars vrijgelaten Als de politie de vriendin van de overvallers overmooslort schieten zij als wraak oon Italiaanse tongen dood. Oe vriendin komt torug in de dinsdagmorgen Twoo mannon overvallen de Doutscho Bank in Gladbeck en gijzolon twee loketbedienden. Do politie steil een vluchtwagon on 420 000 mark ter beschikking. Iciqe«/wuc|^ Aegldienberg 2: dinsdagavond Do bankovervallers vluchlon naar hot Noorden, gevolgd door politie en pers Tol twee koer too worden autontobihslon gedwongen hun auto al te slaan bon vriendin stapt ondorwog in 6: donderdagmorgen De overvallers duikon op in Keuten en geven opnieuw interviews Bonn 7: donderdagmiddag 13.45 uur Op de Autobahn Köln Frankfurt rijdt oon speciaal commando van de Duitso politie de vluchtwagen klem Een bloedig vuurgovecht maakt een einde aan het gijzohngsdrama dat 54 uur duurde Het gijzelingsdrama in West-Duitsland en Nederland duurde 54 uur. ALMELO/BONN De Nederlandse justitie heeft afgelopen woensdagnacht op het punt gestaan de gijzeling van 20 Westduitse buspassagiers bij Oldenzaal met geweld te laten beëindigen. De scherpschutters die aan het team van de rijkspolitie waren toegevoegd, kregen echter geen kans de kapers buiten Aftreden gevecht te stellen zonder dat de gegij zelden grote risico's liepen. ben gemaakt. „We weten uit ervaring hoe moeilijk het om de situatie in te schatten onder dergelijke omstandigheden. De tragische af loop speelt bij de hausse van kritiek op de Westduitse politie een belangrijke rol mee. Als iedereen levend uit die auto was gekomen, dan was de actie anders beoordeeld". Dat is volgens de Almelose persofficier mr. F. de Groot de voornaamste reden geweest dat de Westduitse bankrovers Hans-Jürgen Rösner en Dieter Degowski met hun vriendin Marion Irma Löblich een vrije aftocht hebben gekre gen. „De gijzelaars stonden onder voortduren de bedreiging van de gewapende kapers. Bo vendien wisten we van de Westduitse autori teiten dat hun vriendin eveneens een pistool had", aldus mr. De Groot. „De vluchtauto heb ben we zo snel mogelijk afgeleverd om de moeizame onderhandelingen niet te frustreren. We hebben niet gehandeld als verlengstuk van de Westduitse autoriteiten, maar geopereerd vanuit onze eigen verantwoordelijkheid". Mr. De Groot heeft geen waardeoordeel over de wijze waarop de Westduitse autoriteiten don derdagmiddag een einde aan de gijzeling heb- De Westduitse regering in Bonn had aangebo den de anti-terreureenheid GSG-9 in te zetten bij de beëindiging van het gijzeldrama, maar de deelstaatautoriteiten kozen voor een andere opzet. De Westduitse minister van onderwijs Jürgen Möllemann betoogde dat de ministers van binnenlandse zaken van Nordrhein-West falen en van de stad Bremen, Herbert Schnoor en Bernd Meyer, moeten aftreden. Möllemann zei het onverklaarbaar te vinden dat er pas na 54 uur actie werd ondernomen. Schnoor heeft inmiddels verklaard de „politieke verantwoor delijkheid" op zich te nemen voor de handel wijze van de autoriteiten van Nordrhein-West falen. Hij wees de beschuldigingen dat zij zich niet goed van hun taak hebben gekweten ech ter af. De voorzitter van de commissie voor binnenlandse zaken in de Bondsdag, Hans Ber- nrath, heeft verklaard dat Schnoor zal worden gehoord tijdens een zitting van de commissie op 7 september. verantwoordelijke instantie is. „Die berust bij het lokale en regionele bestuur - de burge meester dus en de commissa ris van de koningin - en bij het Openbaar Ministerie en de politie". Alleen als het om beleidszaken gaat, komt ook de rijksoverheid om de hoek kijken. De scherpschutters zijn al genoemd, maar ook de beslissing of er een bestor ming moet plaats hebben, is voorbehouden aan de minis ter van justitie. „Kijk, een gij zeling is een verstoring van de rechtsorde. Vandaar dat onze minister de eindverant woordelijkheid draagt, als het gaat om het beëindigen daar van". Namens Korthals Altes roemt mevr. Faber de „ongelooflijk grote snelheid" waarmee in Oldenzaal midden in de nacht voldoende politiepersoneel op de been werd gebracht. Dit compliment wil echter nog niet zeggen dat men in Den Haag ook tevreden is over al het andere wat er op Neder lands grondgebied is gebeurd. „Daar geef ik nu nog geen commentaar op. Dat gebeurt pas wanneer we de zaak geë valueerd hebben. Dat is een vaste procedure. Na afloop wordt altijd bekeken wat de mogelijkheden waren en of die op de juiste wijze zijn be nut". RIK IN T HOUT CHENGDU LANZHOU Het is inmiddels half vier in de nacht en einde lijk is het rustig geworden in wagon 13 van de boe- meltrein van Chengdu naar Lanzhou. Zeseneen half uur eerder is de trein uit Chengdu vertrokken. In die tussentijd heeft zich al heel wat afgespeeld in de stampvolle coupés. Een groep jonge arbeiders be gon aan een vrolijk en luid ruchtig drinkgelag dat ont aardde in een al even luid ruchtige vechtpartij. Maar zo plotseling als de jongemannen elkaar in de haren vlogen, zo plotseling was het gevecht ook weer afgelopen; de boosdoe ners werden naar een ander deel van de trein afgevoerd om hun roes uit te slapen. Nu is het dan eindelijk stil en heeft het merendeel van de 150 inzittenden van wagon 13 de slaap kunnen vatten. Als haringen in een ton, half-zit- tend, half-liggend op de kei harde banken, brengen zij de nacht door. Enkelen hebben zich meester gemaakt van de ruimte onder de banken en liggen languit op de grond met hun voeten uitstekend in het gangpad. Drie passagiers hebben zich te ruggetrokken in het washok, dat toch niet als zodanig wordt gebruikt omdat er geen water traan komt. Enkele tientallen anderen zitten of liggen in de doorloopruimtes tussen de verschillende trein stellen. In de rest van de trein is geen plaats meer en dus zul len ze hier 24 uur lang moeten doorbrengen. Want zo lang duurt het om per trein de 1.272 kilometer af te leggen van Chengdu, in de zuidweste lijke provincie Sichuan, naar Lanzhou, in de provincie Gan- su. Stoomtrein Voor Chinese begrippen is het trouwens niet eens echt druk. De Chinezen zijn gewend aan stampvolle treinen. Reizen in dit onmetelijke land betekent nu eenmaal vrijwel altijd dat de trein eraan te pas moet ko men omdat de afstanden te voet of per fiets niet te over bruggen zijn. Jaarlijks vervoe ren de Chinese spoorwegen rond de 1,2 miljard passagiers, zeker dertig procent meer dan het officieel beschikbare aan tal plaatsen. Meer dan de helft van de trei nen rijdt nog op stoom; met een slakkegangetje horten en stoten zij puffend door de Gobi-woestijn in het noorden, of berg op, berg af door het tropische zuiden. Dit jaar is het aantal treinpas- sagiers met meer dan vijf pro cent gestegen, zo blijkt uit cij fers van het ministerie van spoorwegen. Deze toename is vooral een uitvloeisel van de meer marktgerichte economi sche hervormingen, waardoor een heel legioen zakenlieden dagelijks op pad moet om or ders in de wacht te slepen die vroeger automatisch van staatswege afkwamen. Ook zijn steeds meer Chinezen in staat om een reisje naar fa milie in een andere stad of zelfs een echt toeristisch uit stapje te bekostigen. Van het totaal aantal treinpassagiers in de zomer is rond de veertig procent toerist zowel Chi nees als buitenlands. Heel veel pasgetrouwde stelletjes beste den hun spaargeld om op hu welijksreis te gaan, iets dat tien jaar geleden niet eens in hun hoofd zou zijn opgeko men. Paradijs Chang Hua, een 28-jarige ad ministratief medewerkster van een fabriek in de oostelijke in dustriestad Shijiazhuang, ging met haar kersverse echtgenoot twee jaar geleden op huwe lijksreis naar Suzhou, Hang- zhou en Shanghai in het zui den. Daarvoor moest het paar 1.800 yuan neertellen, meer dan zijn jaarsalaris. Op de vraag of dat niet een beetje ex travagant mag worden ge noemd citeerde zij lachend een oud Chinees gezegde: „In de hemel is het paradijs, op aarde zijn er Suzhou en Hangzhou", waarmee gezegd wil zijn dat deze steden volgens de Chine zen de mooiste ter wereld zijn. Treinstel 13 zit niet alleen vol- gestampt met passagiers, maar staat ook nog eens bol van de Als haringen in een ton laten miljoenen Chinezen zich van stad tot stad vervoeren. sigaretterook en de vettige walm die uit de schoorsteen op alles en iedereen neerdaalt. De vloeren liggen bezaaid met meloenpitten, schillen, sigaret- tepeuken, toffeepapiertjes en spuug. Af en toe komt een conducteur langs die de ergste troep bij elkaar veegt en ver volgens uit het raam kiepert. Het is warm, om niet te zeggen stikkend benauwd met al die mensen en dus ruikt het niet al te aangenaam. Dat is echter nog niets vergeleken bij de stank die van de toiletten op stijgt. Voor de verzorging van de inwendige mens komt nu en dan iemand met een kar langs. De keuze bestaat uit lauw bier, prik, thee en ge kookte rijst. De passagiers hebben hier kennelijk rekening mee ge houden en een schier eindelo ze hoeveelheid voedsel meege nomen. Het grootste deel van de reis wordt etend doorge bracht. Uit proviandmandjes komen gebraden kippen te voorschijn, vis- en vleesballe tjes, mie, rijst, appels, noten, gedroogde meloenpitten, koek jes, snoepjes en zuurstokken en alles gaat op. Je zult de Chinezen niet horen klagen. Ze zijn blij dat ze een plaatsje in de trein hebben we ten te bemachtigen. Het cen traal station in Beijing moet noodgedwongen dagelijks ze ker vijftienduizend mensen „nee" verkopen. De wachtka mers van het station van Chengdu herbergen iedere nacht zeker tienduizend men sen die halverwege de reis zijn gestrand, omdat er geen plaats meer was in de trein die hen naar hun eindbestemming moest brengen. Tijdens de nieuwjaarsvakantie (in februari), wanneer miljoe nen Chinezen hun familiele den elders willen bezoeken, is het voor Chinese begrippen pas druk. Een treinkaartje ko pen valt dan te vergelijken met het bedrijven van top sport. Wie het hardst kan du wen en trekken en tussen een massa van honderden, soms duizenden eveneens duwende en trekkende mensen over eind kan blijven weet uitein delijk het loket te bereiken en, als ze tegen die tijd tenminste niet zijn uitverkocht, ook de felbegeerde treinkaartjes in de wacht te slepen. Netjes in de rij staan is een onbekend feno meen. De regering heeft onlangs her vormingen bij de spoorwegen afgekondigd. Vooral op het ad ministratieve vlak moet heel wat veranderen willen de cha otische toestanden rond de treinkaartjes uit de wereld ge holpen worden. Zo kun je bij voorbeeld geen retourkaartjes kopen en is het evenmin mo gelijk om plaatsen te reserver en in aansluitende treinen. De Chinezen verwachten echter niet dat op korte termijn echte veranderingen te verwezenlij ken vallen en schijnen zich bij het onvermijdelijke neer te leggen. Op deze manier reizen lijkt voor hun nog echt een avontuur; voor de meer luxe gewende westerling is het een bezoeking. KATHY WILHELM LONDEN Sir Fr{ riek Ashton, de chofl graaf en oprichter vanb Britse Royal Ballet, it de nacht van dondert op vrijdag overledenp zijn huis in Suffolk, in* oosten van Engelf Ashton is 83 geworden* heeft een woord voei; van de Londense Opj Covent Garden, mee( deeld. r Sir Frederick, die werdj] schouwd als een van de gr ste choreografen van P eeuw, werd in 1962 in de i stand verheven. Hij wasL naaste vriend van de kon| lijke familie. Zij eerste bp „Ondine" dateert van Vorig jaar werd dit opnieul Covent Garden opgev| Ashtons bekendste dansji ner was Dame Margot F teyn. Gedurende zijn loopbaan V Ashton meer dan hpnderdl letten gecreëerd, waaroj „Symfonische Variaties", sepoester" en „Geheimzin* Variaties". Veel daarvan door dansgroepen over de wereld opgevoerd. Het En ballet is door Ashton besif ven als zacht, zuiver en r kaal. Het vindt zijn oorsj- in folklore. „Mijn vorm classicisme is een zeer lyr vorm van classicisme", zi- hij ooit over zijn werk. Rudi van Dantzig van Het tionale Ballet noemde de fc van Ashton „een enorm i lies". „Hij is een choreoj, geweest die zeer traditiQ heeft gewerkt, de klasj traditie heeft voortgezet. hebben we weieens krfe naar gekeken. We vondeL een beetje ouderwets, ma$i man is op zijn gebied een i; lute meester geweest", L Van Dantzig. I c BANGKOK De nie leider van Burma, M< Maung heeft in zijn et toespraak als president zegd dat aan de wei van het volk moet woj voldaan „zo snel mogj en zoveel mogelijk".! minister van justitie eerder op de dag benot tot partijleider en pp dent van Burma eij daarmee de eerste buj die sinds 1962 het hoq ambt in het land kleedt. De nieuwe lë zei dat de storm van testen in het land op moment is gekomen, „fundamentele econj sche en politieke hen mingen" ter disci staan. j Studentenleiders hebber!' benoeming van Maung M direct van de hand gew| omdat hij een zeer fj vriend is van voormalige" sident Ne Win, over wi! overigens ook een schreef. Ne Win regeerde! ma ruim twintig jaar met ren hand en dreef het lai economische afgrond in' studenten hebben opgenj maandag weer een lande demonstratie te houden1* een meer-partijensi Maung Maung dat inmi! op voorhand afgewezen)1 63-jarige president studl aan de universiteit van 't dalay, behaalde zijn doel rechten aan de univel van Utrecht en studeerdi' in Londen. WASHINGTON De f nigde Staten hebben gis| toegegeven dat fouten v| bemanning van de A% kaanse kruiser Vinc$ hebben bijgedragen aar neerschieten van Iri Airbus op 3 juli, waarbi mensen omkwamen, ik ter van defensie Carludi admiraal Crowe verklap echter dat de fouten' doorslaggevend waren r Iran veel van de ramr zichzelf te wijten heeff worden dan ook geen t plinaire maatregelen men tegen het personeC één officier na, die een g ping krijgt. Blijkens he derzoek is de grootste), geweest de inschatting i Airbus daalde. Om die in de toekomst de vofc men wordt de radar ai past

Leidse Courant | 1988 | | pagina 8