)mgeven door speculaties begrafenis Zia ul-Haq „Fransen rijden weer als gekken" Lucratieve handel in vogeleieren ontdekt Britten vrezen rellen op grootste carnaval Europa Bewoners Amiens bezorgen Franse spoorwegen werk school] de tellingb ?n unie khedefi eeftru en. i school lenten i :ers. Jh tat nitti tin jullie heel umnmeti mmmut VlMMMttJ iun tn,[ KHTQM6 /ten nontinotne I, ut emit m eimjf o/unnt j/[oenen weusw JS 1! -ÏJITENLAND' foidaegouAonT ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1988 PAGINA 7 Algenplaag Italië: toeristen vluchten MILAAN De Italiaanse noordoostkust wordt geteisterd door een stinkende en slijmerige algentapijt. De algen roeien de vissen uit in de Adriatische Zee en jagen de toeristen op de vlucht. De burgemees ters van de toeristische regio Romagna beklagen zich erover dat de toeristen wegblijven of weggaan. Hoewel door de autoriteiten nadrukkelijk wordt gesteld dat zwemmen in het bezoedelde zeewater geen gevaar voor de gezondheid oplevert, lijken steeds minder mensen te porren voor een duik in de stinkende algenbrij. De algengroei wordt voornamelijk ver oorzaakt door de lozing van fosfaten. 'ondei nomie* :hmeK idheidfy toeziend oog >0033/nabij de Faisal- inter- pven- a en van enkele militairen graven tuinlieden het moskee, waarin Zia ul-Haq vandaag wordt (Vervolg van de voorpagina) ISLAMABAD Tal van staatshoofden, regerings leiders en andere verte genwoordigers van rege ringen uit ongeveer vijftig landen wonen vandaag de begrafenis bij van de Pa kistaanse president Zia ul- Haq. De generaal kwam woensdag om het leven, toen zijn vliegtuig in de lucht explodeerde en neerstortte. Bij de ramp kwamen ook de Ameri kaanse ambassadeur in Pakistan, Arnold Raphel en negen andere gene raals om het leven. Onder de aanwezigen waren onder anderen de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, George Shultz en de vice-president van de Sovjetu nie Astraukas. Nederland wordt vertegenwoordigd door staatssecretaris Van der Lin den van Europese Zaken. Westerse diplomaten verwier pen de suggestie dat de begra fenis van Zia, die meer dan elf jaar Pakistan leidde, zwaarde re buitenlandse vertegenwoor diging verdient. De korte tijd spanne tussen het overlijden en de begrafenis zou de oor zaak zijn van de over het alge meen „lichte" afvaardigingen. Hoewel grote delen van de be volking vandaag in diepe rouw leken te verkeren, doen overal in Pakistan de complot theorieën de ronde. „Zia had zoveel vijanden dat de daders gezocht kunnen worden onder vele tientallen personen en groeperingen", zo zei een waarnemer. Pakistaanse func tionarissen verdenken met name buitenlandse geheim agenten. „Het was zonder twij fel een buitenlandse hand", al dus een hoge militair in Isla mabad. Verkiezingen Niemand wil met name worden genoemd, maar velen wijzen met name in de rich ting van Afghanistan dat zeer goede redenen had Zia uit de weg te ruimen. De president steunde immers de islamiti sche guerrillastrijders, die vechten tegen het door de Sovjetunie gesteunde regime in Kabul. Westerse diplomaten hechten meer geloof aan een binnen lands komplot. Zia die in 1977 aan de macht kwam had niet alleen fanatieke aanhangers maar zeker zo veel gedreven tegenstanders. In november worden verkiezingen gehou den in Pakistan en onlangs had Zia per decreet laten we ten dat de oppositie geen cam pagne mocht voeren en dat op positieleden slechts als indivi du mochten meedoen. Met name Benazir Buttho's Volks partij zou daar ernstig onder lijden. Officieus gaan de Pakistani er van uit dat er in de Hercules C-130 een bom is ontploft of dat het vliegtuig is getroffen door een raket. Dat laatste wordt door deskundigen be twijfeld omdat de motoren van het toestel redelijk intakt zijn gebleven. Zowel het plaatsen van een bom in het streng beveiligde toestel als het afschieten van een raket vereisen goede plan ning en apparatuur alsmede voldoende kennis over het reisschema van Zia ul-Haq. Westerse diplomaten zeggen dat hoewel de Sovjetrussische KGB zeker de capaciteiten daarvoor bezit, het zeer on- laten. Een operatie uitgevoerd door de Afghaanse geheime dienst Khad, zonder medewe ten van Moskou, wordt heel wat waarschijnlijker geacht. Terroristen De Afghaanse zaakgelastigde Qudrutullah Ahmadi wees dergelijke verhalen van de hand. „Pakistan geeft Kabul overal te schuld van". Ook be trokkenheid van Pakistans oosterbuur India duikt in het geruchtencircuit regelmatig op. Beide landen hebben de af gelopen 41 jaar drie oorlogen gevoerd en New Delhi be schuldigde Pakistan meerma len van steun aan separatisti sche sikhs in de deelstaat Pun jab. Premier Gandhi waarschuwde Zia onlangs in krachtige be woordingen op te houden met het steunen van sikh-terroris ten. Waarnemers zeggen dat Indiase betrokkenheid bij Zia's dood nagenoeg moet worden uitgesloten. New Delhi gaf gis teren een officiële verklaring uit waarin de verdachtmakin- fen werden afgedaan als „ge- eel belachelijk, absurd, zon der grond en stemmingmake rij". Andere kandidaten zijn radi cale Palestijnse groeperingen. Vijf Palestijnen zijn in Pakis tan ter dood veroordeeld we gens betrokkenheid bij de ka ping van een Amerikaans pas sagiersvliegtuig in Karachi 1986. Een andere theorie be treft radicale shi'itische mos lims, die het niet begrepen hadden op Zia, een Sunni- moslim. etie run-werven HBO. T d/emijen mogelijk ItSCHAU Lech Wale- In de arbeiders op de tpswerven in Gdansk ien gisteren in een ulti- m aan de autoriteiten in chau geëist dat de ver- i vakvereniging Solida- wordt gelegaliseerd. rs gaan de rond twaalf- ind werknemers van de n-scheepswerven maan- staking. Het was deze acht jaar geledendat [ariteit werd opgericht Leninwerven. De vast- tènheid van Solidariteit Is, volgens Walesa, „het pie en de blindheid" Jle regering blijkt uit de tiding van de arbeids- it in Polen. Bij tal van ken en werkplaatsen gestaakt, hoewel de (ing heeft gedreigd de irs te ontslaan. (Van onze correspondent Jan van Etten) PARIJS De bevolking van Amiens heeft een ludie ke actie bedacht tegen de uiteindelijke beslissing van de Franse regering het traject voor de nieuwe TGV- spoorlijn te handhaven en wel veertig kilometer ooste lijk van de stad. Amiens had de TGV van Parijs naar Londen graag dwars door haar stad gehad. Volgens de huidige plannen dreigt de hoofdstad van Picardië volkomen geïsoleerd te raken van alle grote ver bindingen. Onverwacht hebben de inwoners van Amiens steun gekregen van enkele boeren met grond op het uiteindelijk door de regering gekozen traject. Die boeren hebben enkele hectares cadeau gedaan aan een speciaal daarvoor opgerichte vereniging „TGV-Amiens-Picardië-Normandië" die de grond op haar beurt per vierkante meter verkoopt. Deze week zijn al 2500 vierkante meter verkocht. Voor de SNCF, de Franse spoorwegen, betekent de truc tienduizend onteigenings-procedures per hectare. En dat betekent waarschijnlijk een enorme vertraging in de aanleg van de spoorlijn. KE EN WISKE DE KRIMSOM CRISIS Vrienden .TEM MNm VIA/MOEREN HEFT Apartheid is de ziekte Studenten en leerkrachten van de medische faculteit van de Wit- watersrand Universiteit protesteren tegen de apartheid in de Zuidafrikaanse gezondheidszorg. Overigens eiste de familie van Nelson Mandela gisteren ook inzage in het medische rapport om er achter te komen hoe de ANC-leider tbc heeft kunnen oplopen in de gevangenis. foto: epa praelische soldaten tsnapt aan aanslag JAYOUN Een zelfmoordcom- lo is gisteren in een auto met hon- cilogram explosieven op Israëlische jn afgereden. De auto is om onbe- J8e redenen vlak voor de soldaten doft, zo is in veiligheidskringen ver- jén. De bestuurder is hierbij om het n gekomen. Volgens de militairen hij van plan op een Israëlisch kon- in te rijden bij de Khardali-brug, kilometer ten zuiden van Marjayoun door Israël ingestelde veiligheidszo- Het Islamitisch- Verzet, een samen- iingsverband van fundamentalisti- moslims, eiste de verantwoordelijk voor de aanslag op. OOI, chool ie ïlhnget n unielg- r7 heden eft mii „Megamuil" spoelt aan in Australië SYDNEY Aan de Australische west kust is een exemplaar van een zeldzame haaiensoort aangespoeld. Het beest wordt „megamuil" genoemd en beschikt over lippen die in het duister oplichten. Het licht lokt kwallen, plankton en gar nalen naar zich toe. De haai, het derde exemplaar ter wereld gevonden, heeft een bolvormige kop en een bek van bij na een meter breed; hij weegt tussen de zeven- en achthonderd kilo. Kustbewo ners hadden het vier meter lange beest in eerste instantie teruggedreven naar zee, maar de moeite bleek vergeefs. Het zoogdier spoelde opnieuw aan en stierf op het strand. De haai wordt opgezet in een musuem. Postbode in VS verzamelde post MILTON Bij een besteller van de Amerikaanse posterijen in Milton (Florida) zijn enkele tonnen nooit bezorgde post aangetroffen. Zijn huis lag volgestouwd met tijdschriften, circulaires en reclamefolders, veelal meer dan drie jaar geleden ver stuurd, maar nimmer bij de geadres seerden aangekomen. Om hoeveel niet-bezorgde post het gaat is nog niet duidelijk. Er zijn al ettelijke vrachtautoladingen naar het hoofd kantoor overgebracht om daar te worden gesorteerd. Met de geadres seerden wordt contact opgenomen om te horen of zij nog prijs stellen op de overjarige tijdschriften. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De werkloze Britse stoffeer der David Brierley (49) die in het verbo den bezit was gevonden van zo n zeven duizend zeldzame vogeleieren is door de rechtbank van het Noordengelse Burnley veroordeeld tot een boete van bijna vier duizend gulden. Brierley betrok veel zeld zame vogeleieren uit Nederland. Hij had daar zijn vaste contacten en leveranciers. De eieren werden per post bij hem aan huis besteld. Sinds september 1982 is het in Groot-Brittannië wettelijk verboden ei eren van om het even welke wilde vogel te verzamelen. Sommige van de eieren die Brierley bezat, waren zeer zeldzaam. Vol gens het openbaar ministerie speelde hij magazijnhouder voor diverse ondergrond se verzamelaars van vogeleieren. Brierley had talrijke eieren van dwergvalken, Dartford fluiters en klauwieren in zijn be zit. Het was een lucratieve handel. Vol gens een prijslijst die in zijn huis werd ontdekt, kon Brierley ruim drieduizend gulden maken van tien groenpootruiterei- eren. Andere soorten waren nog meer waard. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het aan staande carnavalsweek end dat eind deze maand in de Londense kleurlin- genweek Notting Hill plaatsvindt, bezorgt de plaatselijke politie nu al hoofdbrekens. Rellen op grote schaal worden na melijk gevreesd. Overheid en plaatselijke bevolking hebben redenen tot be zorgdheid, nadat deze week al zo'n 250 jongeren, die in het naburige Wormwood Scrubs een reggaefestival hadden bij gewoond, winkels hebben geplunderd en roofover vallen gepleegd, zowel op straat als in metrotreinen. Veel bewoners van Notting Hill dringen dan ook aan op een verbod van het jaarlijkse tweedaagse straatfeest, dat door de Britse media „het grootste carnaval van West- Europa" wordt genoemd. Not ting Hill is tegenwoordig dicht bevolkt door zwarten afkom stig uit de zogeheten West In- dies (eilanden in de Atlanti sche Oceaan waarvan alleen Jamaica behoort tot de Grote en de overige tot de Kleine Antillen). Deze mensen zijn gek op zomercarnavals. Op het Notting Hill-camaval van afgelopen jaar werd een man van 23 doodgestoken. Dertien agenten van de politie, onder wie een vrouw die een messteek in de rug kreeg, lie pen kwetsuren op. Er werden zo'n 800 misdrijven aangege ven en minstens 250 personen voorgeleid. Georganiseerde benden pasten op straat de taktiek van „streaming" toe waarbij zij in groepjes opzette lijk aanliepen tegen dichte drommen voorbijgangers, die in de algemene drukte en ver warring werden beroofd van vele kostbaarheden. Onder de slachtoffers van deze gauwdieven bevonden zich ook enkele Nederlandse toeris ten. Omdat de situatie onhoud baar dreigde te worden, kon digde de politie toen plotsklaps af dat alle festiviteiten om 9 uur 's avonds moesten worden stopgezet. Die maatregel gaf echter aanleiding tot nog meer incidenten, waaronder harde botsingen met benden zwarte jongelui die de gerechtsdiena ren bekogelden met lege fles sen. V erontwaardigd De sterke arm heeft ditmaal vooraf beslist dat de caranvals- vreugde van 28 en 29 augustus (de Britten hebben die maan dag een vrije dag) telkens 's a- vonds om half negen moet eindigen. Groepen jongeren reageerden daar gisteren erg verontwaardigd op. Zij voor spelden dat een dergelijk be sluit onvermijdelijk zou leiden tot extra straatgeweld. Tijdens het volksfeest is de All Saints Road van Notting Hill een van de gevaarlijkste pun- ten. In de volksmond heet deze straat „de frontlinie". De carnavalsoptocht komt er voorbij en de zwarte bewoners krijgen het er geregeld aan de stok met „white cops" (blanke smerissen). Het Londense poli tiecorps bestaat voor 98 pro cent uit blanken, die door de kleurlingen om de haverklap van racisme worden beschul digd. Scotland Yard is van plan dit Jaar tijdens de twee dagen van iet Carnaval van Notting Hill precies 9.922 agenten in te zet ten. Tien jaar geleden werden dit straatfeest ook bijgewoond door meer dan 9.000 gerechts dienaren omdat zich tijdens de vorige twee carnavals zware incidenten hadden voorge daan. Maar het profiel van de sterke arm was het breedst af getekend in 1981. Toen hiel den in Notting Hill niet min der dan 13.000 agenten twee dagen lang een oog in 't zeil. Akkoord Hoewel de organisatoren van het Carnaval van Notting Hill en Scotland Yard geruime tijd geleden al een akkoord had den bereikt over de aanstel ling van zo'n vijfhonderd bur gerlijke ordebewaarders, is de wijk er nog steeds niet in ge slaagd zoveel suppoosten (alle maal vrijwilligers) bij elkaar te trommelen. Het ziet er dan ook naar uit dat op 28 en 29 augustus in Notting Hill de po litie op haar dooie eentje de orde zal moeten handhaven. Scotland Yard zegt, dat als het probleem van de vrijwillige suppoosten niet wordt opge lost, „dit ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor de veilig heid van het publiek". Want de politie weet maar al te goed dat in bepaalde omstandighe den haar uitgebreide aanwe zigheid in bepaalde kleurlin- genwijken van Londen, waar onder Notting Hill, op zwarte jongeren werkt als een rode lap op een stier. MINISTER LAAT MASSAAL RIJBEWIJZEN IN BESLAG NEMEN: (Van onze correspondent Jan van Etten) PARIJS In Frankrijk zijn deze week tweedui zend rijbewijzen ingeno men, hoofdzakelijk van automobilisten die te hard reden of meer dan 0,8 promille alcohol in hun aderen hadden. Sinds twee weken heeft minis ter Joxe van binnenlandse zaken daarvoor de prefec- ter (te vergelijken met in Nederland de commissa rissen van de koningin) de straat op gestuurd. Zij zijn gemachtigd om rijbewij zen onmiddellijk in te ne men, de politie is dat niet Pierre Joxe kondigde zijn maatregel aan enkele dagen na het weekeinde van 31 juli. Dan gaat de ene helft van Frankrijk met vakantie en de andere helft komt terug, nog afgezien van het enorm aantal buitenlanders. Het aantal on gelukken bleek met zeventig - procent te zijn gestegen in ver gelijking met hetzelfde week einde verleden jaar. Elk jaar komen in Frankrijk zo'n twaalfduizend mensen bij ver keersongelukken om het le ven. Joxe is van die cijfers kenne lijk erg geschrokken. „De Fransen rijden weer als gek ken", heeft hij gezegd. „Zelfs de Duitsers die op hun auto snelwegen geen maximum snelheid kennen, rijden bij ons veel harder dan in hun eigen land. De manier waarop wij ons gedragen op de weg, zet hen daartoe aan. Het lijkt af en toe meer op een wedstrijd van Formule 1-racewagens dan op verkeer". De maximum snelheid op de Franse autosnelwegen is 130 km. per uur, die op de vier baanshoofdwegen 110 en el ders 90. Maar iemand die zich aan die snelheden houdt, ziet zich onmiddellijk links en rechts ingehaald. Vooral rechts, want Fransen zijn linksrijders: ingehaald worden betekent kennelijk een fikse deuk in hun eigenwaarde en ze gaan dus vrijwel nooit van de linkerbaan af om iemand voorbij te laten. slaat de controle toe. Na enke le dodelijke ongelukken wordt heel streng gecontroleerd voor de kust. De afgelopen week zijn tenminste 150 bonnen ge vallen wegens te hard varen binnen driehonderd meter uit de kust. Aan de Franse Riviè- ra is het record bereikt door een speedboot, die met 95 km. per uur tussen de zwemmers raasde. De boetes lopen van 600 tot 2400 gulden en als het gaat om buitenlanders, wordt hun boot in beslag genomen. Binnen 300 meter uit de kust is de maximum snelheid tien kilometer per uur. DE PRESIDENT HAD NOGAL WAT VUANDEN": CAIRO In een dichtbevolkte arbeiderswijk aan de noordrand van de Egyptische hoofdstad Cairo is gisteren een flatgebouw ingestort. Het ongeluk kostte zestien bewoners het leven, negen ande ren raakten gewond. Inmiddels zijn reddingsteams ter plaatse om te zoeken naar eventuele andere slachtoffers onder de puinhopen van het gebouw. Het vier verdiepingen hoge flatgebouw in de wijk Shubra was pas vijf jaar geleden opgeleverd en huisvestte zestig personen. Een aantal dagen gele den besloten enkele bewoners zolang elders te gaan wonen omdat de muren duidelijk hoorbaar kraakten, zo zeiden buurtbewoners. FOTO:AP Flat stort in: zestien doden

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7