Rijst koken is een kunst „We zijn alleen maar op een behoefte ingesprongen" Snelle tijd vraagt snelle lezer TESS BV LEVERT OP MAAT GESNEDEN MANAGEMENTSCURSUSSEN QQQQQQ6GQ ZATERDAG 20 AUGUSTUS 19! SURINAAMSE KOOKCURSUSSEN r A 'rt* iP** Voorbereidingen voor een bruiloftsmaal. Rechts wordt de kouseband, een bekende Suri naamse groente, in kleine stukjes gesneden. FOTO: CEES VERKERK DEN HAAG - Rijst koken. Voor de geoefende kok of kokkin een fluitje van een cent, maar voor ve len een grote wanhoop. Dan is de rijst weer met te veel water opge zet, met als gevolg een papperige brij. Vaak ook brandt de boel aan doordat er juist te weinig water in de pan zit. Rijst koken is een kunst, maar met wat oefening best te leren. Bijvoorbeeld op de cursus Surinaams/Hindoestaans koken die medio oktober in Buurthuis Sam Sam in de Haagse Schilderswijk van start gaat. Hobbykookster Mila Ramdharie, die de kookcursus coördineert, kan erover mee praten. „Het is moeilijk om goed rijst te koken en daarom wil ik er in deze cur sus speciale aandacht aan besteden. Rijst is de basis voor veel Surinaamse gerech ten, maar Nederlanders weten vaak niet goed hoe ze het moeten koken". De cursus is overigens bestemd voor zo wel buitenlanders als Nederlanders, mannen en vrouwen. „Mijn man is gek op koken. Het is altijd vechten bij ons wie er in de keuken mag", vertelt ze la chend. „Toch is koken ook bij Surina- mers een vrouwenaangelegenheid". Hoewel het cursusprogramma nog niet helemaal rond is, heeft Mila al wel onge veer in gedachten wat ze met de cursis ten wil gaan klaarmaken: roti panne koekjes van broodmeel bijvoorbeeld, ge vuld met erwten of gepureerde aardap pelen, rijstgerechten (nasi), massalavlees met kerrie, ketjapvlees en visgerechten. De acht a tien cursisten hebben in het buurthuis een ruime oefenkeuken met vier fornuizen en keukenkastjes vol pan nen, borden en bestek tot hun beschik king. In een ernaast gelegen lokaaltje neemt Mila aan het begin van de les het programma door. Uiteraard zullen ty pisch Surinaamse groenten gebruikt worden. Iedereen heeft wel eens van kouseband en amsoi gehoord. „Maar ik wil juist ook Nederlandse groenten aan bod laten komen", zegt Mila. „Die zijn vaak veel goedkoper en je kunt ze eige lijk allemaal op een Surinaamse mam klaar maken. Thuis doe ik dat ook. H verschil is alleen dat wij de groente niu koken, maar smoren. Je neemt een wa jang (een pan met ronde bodem) waai je in boter of olie een uitje en wat km look bakt. Vervolgens doe je de groen erbij. Snijbonen laat ik op die mani tien minuten smoren, sperzieboni moeten wat langer, omdat ze taai zijn". De cursus wordt 's middags gegevi, (welke dag is nog niet bekend) en zal b staan uit zes tot acht lessen. Bij de la< 11 ste twee lessen kunnen de cursisten oi i zelf recepten en ideeën voor een meie aandragen. In de loop van het jaar zi lcn nog een of meer cursussen van sta 1 gaan. De tweede zal waarschijnlijk ei bakcursus worden waar men broodtaa i bojo en eierkoek („moeilijk, want als i te lang klutst zakt het in elkaar") le< i maken. Bel voor meer informatie na i buurthuis Sam Sam, Van Mierisstra 226. telefoon 070 - 806717. Ook bij de Stichting voor Surinamers Den Haag kan men zich de Surinaam i kookkunst eigen maken. Op de cursr intercultureel koken voor vrouwen (p in september van start gaat, leren de ci I sisten pindasoep, roti, barra en viado b{ reiden. Anders dan bij buurthuis Sa- Sam is er niet een docent die de lessi] begeleidt. De deelnemers (buitenland en Nederlandse vrouwen) geven elka les en bepalen gezamenlijk de opzet v de cursus. „De ervaring heeft geleerd c I vooral de Hindoestaanse vrouwen goed kunnen koken, dat ze al precies u ten wat ze willen", zegt coórdinatri 1 Sidla Bonoe. Voor meer informat Stichting voor Surinamers, i telefoon 070-638953. Wie van plan is binnenkort rijst te gaj. kokcn, zou de tips van Mila Ramdhaf' ter harte kunnen nemen: „Doe de gewat sen rijst in een pan en giet er water lp tot één vingerkootje boven de rijt Breng dan het water aan de kook en lat, zodra het water is opgenomen, de rif nog een tijdje doorstomen. Met een suf derplaat eronder voorkom je dat de rij" aanbrandt. Ga vooral niet in de pan rqc ren, maar schep de rijst voorzichtig o«c Voor de rijst kun je hele of gebrokf korrels gebruiken. Ik neem zelf altijd g|< broken rijst, want dat is de helft goedig per en ik vind het nog lekkerder ook'l, CLARISSE BUN Een bureau met stapels leeswerk. „Brieven, nota's, rapporten, verhandelingen, tijd schriften en dagbladen circuleren in de bedrijven van boven naar beneden en van bene den en boven". FOTO: SP DORDRECHT - Lezen zoals vroeger geleerd op de lagere school is niet niet meer voldoende. Het moet sneller, bij voorkeur drie keer zo snel. Vooral de grote werkgevers zien daar de voordelen van in. De stapels nota's en rapporten op de bureaus zijn op de oude manier niet meer weg te werken, aldus A. Klaasse, directeur van Rhetorica, een instituut dat in het hele land mondelinge cursussen snellezen verzorgt. KJaasse: „De cursisten leren zeer gecon centreerd te lezen. De ogen worden ge traind snel de handbewegingen over de tekst te volgen. Het hoofd moet daarbij stil worden gehouden. Er zijn cursisten die hier hoofdpijn bij oplopen of tranen in de ogen krijgen van de inspanning. Dat is echter van korte duur. Achteraf is men blij te hebben doorgezet". In Amerika ontdekte men al in 1947 dat te veel kostbare tijd verloren gaat aan het doornemen van allerlei nota's. In dat jaar werd daar de eerste cursus „speed- reading" opgezet. Rhetorica volgde in 19/1. Het instituut organiseert de cur sussen onder het motto: een snelle tijd vraagt een snelle lezer. Het gaat daarbij om bedrijfstrainingen en open cursussen waarop iedereen kan inschrijven. De cursus bestaat uit acht mondelinge lessen van ongeveer twee en een half uur. Er wordt klassikaal gewerkt aan de hand van een leerboek en met behulp van lesmateriaal dat door de docent wordt verstrekt. De groep bestaat maxi maal uit twintig prsonen. Tijdens de eerste les wordt de leessnel heid van de cursisten vastgesteld, waar bij wordt getoetst of de tekst is begrepen. In de loop van de cursus worden met behulp van aangeleerde technieken con centratie en leessnelheid opgevoerd. Per week moet op twee tot vier uur huiswerk worden gerekend. Als een deelnemer bij de eindtest niet drie keer zo snel leest als voorheen, dan heeft hij het recht de hele cursus nog eens over te doen. Vooral grote bedrijven als Philips, Shell en NS, maar ook ministeries maken ge bruik van de diensten van het instituut in Dordrecht, dat ook cursussen spreek vaardigheid en verkoopkunde verzorgf „Die bedrijven zien dagelijks een enor me hoeveelheid leesstof op zich afko men. Brieven, nota's rapporten verhan delingen, tijdschriften en dagbladen cir culeren in de bedrijven van boven naar beneden en van beneden naar boven. Voor wie „gewoon" leest is er geen door komen aan. Het uitvoerende werk, waar voor men is aangenomen, schiet er daar door steeds meer bij in", aldus de Rhe- torica-directeur. Volzinnen Het leeswerk bevat volgens Klaasse doorgaans nog al wat volzinnen die zon der meer gemist kunnen worden. De cursus heeft tot doel aan te leren hoe die zinnen verantwoord kunnen worden overgeslagen. „De wijze waarop lezen op scholen wordt geleerd, letter voor letter en later woord voor woord, is geschikt voor het lezen van een roman. Daarbij mag geen woord gemist worden en wordt men ge acht zich zoveel mogelijk in te leven in de schrijver. Bij het lezen van zakelijk nieuws is dat niet nodig, overbodig zelfs. Deelnemers aan de cursus snellezen le ren, door groepen woorden als een een heid te zien, door de tekst te vliegen. Al leen de essentièle informatie wordt er uit gehaald. Doordat ook geoefend wordt met leeswerk dat de cursisten van hun werk meebrengen, kan de theorie op de specifieke arbeidssituatie worden toege spitst. Het doornemen van de binnenge komen post hoeft dan geen uren meer te duren. En de bureaus kunnen aan het eind van de dag schoon worden achter gelaten", aldus Klaase die in zijn vrije tijd vaak op z'n dooie akkertje geschie denisboeken doorbladert. De leeftijd van de deelnemers aan de cursus varieert van jong tot oud. Ze zijn doorgaans afkomstig uit het hoger en middenkader. Een categorie werknemers die volgens Klaasse in z'n geheel zo'n cursus zou moeten volgen. „Het is vaak een mentaliteitskwestie. Het gaat om de mensen die er op ver- jaarsfeestjes prat op gaan een werkweek te maken van tachtig uur en er niet aan Rhetorica-directeur A. Klaasse: „MinP ters zie je op tv nog al eens met mapjj' onder de arm op huis aan gaan. Dl denk ik, dat doen jullie verkeerd. Aan f andere kant staat het natuurlijk erg in\ ressant". FOTO-A toe komen hun vrije dagen op te makq Ook ministers zie je op tv nog al eer met mappen onder de arm op huis ai gaan. Dan denk ik, dat doen juli verkeerd. Aan de andere kant staat ft' natuurlijk erg interessant". J1 FONS VAN Ril Computer-cursussen voor niet-managers Behalve de cursussen die uitsluitend voor managers worden gegeven, zijn er talloze die gericht zijn op de gebruiker zelf. Hij of zij die er dus dagelijks mee omgaat of zal gaan. Ook uitzendbureaus gaan steeds va ker dergelijke cursussen geven voor werkzoekenden. Dit gebeurt meestal door erkende opleidingsbureaus en zelden door de uitzendbureaus. Zo biedt Olivetti in samenwerking met Bakker OlthofT education onder andere de volgende opleidingen aan: WordPerfect, PC Oriëntatie, PC/ MS-DOS, Lotus 123, Symphony en Display Write. Elke cursus wordt afgesloten met een test, die bij goed gevolg een door het bedrijfsleven erkend WANG- jof Olivetti-certificaat tot gevolg heeft. Directrice Emmy van Halder geeft tekst en uitleg aan twee cursisten: We maken van de managers zeker geen computer-experts". FOTO: MILAN KONVALINKA DEN HAAG - Managers zijn in razend korte tijd met stip gestegen op de lijst van beroepen waar men tegenop kijkt. Waren het vroeger, louter notarissen, doktoren en schoolmeesters, nu zijn het de snel le managers met de grote auto's, de modieus gesneden pakken en het riante salaris die in het yuppie-tijd perk de waarden van het leven lij ken te bepalen. Waar die waarde ring nu precies door komt, is hier mee niet verklaard. Want het kan nooit de pure kennis zijn waar men tegenop ziet. Neem nu de computer. In een tijd van facsen, modems en klonen zou hij/zij daar toch volledig in thuis moeten zijn. Mis. Sterker, op dat gebied worden be slissingen meestal genomen door het la gere kader. En de bedrijfsleider, die ooit door zijn secretaresse uit haar kamer werd gestuurd („Want ze werd gek van mij, zo weinig wist ik van computers en automatisering"), deed doorgaans een computer-aankoop zonder zich noe menswaardig in de materie te hebben verdiept. „Dat kan eigenlijk niet", moet de firma TESS BV uit Den Haag ooit hebben gedacht. Al enige jaren is dat bedrijf (Terminal Education Secretarial Services) actief in het geven van gebruikerscursussen. En van daaruit groeide ook bij de mana gers zelf de behoefte die magische ma chine te beheersen. Nou ja, beheersen. Als op z'n minst de (on)mogelijkheden maar werden gekend. Dat de wijze waar op dit probleem een half jaar geleden werd opgevat, TESS geen windeieren heeft gelegd, wijzen de cijfers wel uit. TESS geen sinds die tijd op maat gesne den cursussen voor managers, die er in drommen tegelijk op afkomen. Want wat een medewerker kan, moet de baas toch eigenlijk ook beheersen, is hun ge dachte erachter. En dat voor zeshonderd gulden. Beginselen „Het is geenszins de bedoeling", legt di rectrice Emmy van Halder uit, „dat we van een manager een informatica- of au tomatiseringsdeskundige maken. Dat kan niet en hoeft ook niet. Onze taak is hem/haar de beginselen bij te brengen en de diversiteit aan mogelijkheden. Niet meer, niet minder". Haar bedrijf telt twaalf medewerkers, die alle mogelij ke achtergronden hebben. Wat ze ge meen hebben: een gerichte kennis van een aantal software-pakketten en een les bevoegdheid. Waarmee niet wordt ge zegd dat ieder van hen ook direct kan worden ingezet bij het onderricht aan het hoogste niveau. „Dat vergt toch iets meer. Managers zijn doorgaans mensen met een minimum aan tijd. Dus als ze al komen - en doorgaans vergt dat ook wel de nodige inspanning - moet je ze niet gaan vervelen met pietluttigheden. En de een kan wat beter met ze overweg dan een ander", aldus Emmy van Hal der. Kennismaking De cursussen duren slechts één dag. „Waarom zou het langer moeten zijn? Het is een kennismaking. Managers hoe ven nu eenmaal niet het naadje van de kous te weten. Als ze maar weten wat er zoal te koop is". Als onderdeel van de werkzaamheden van TESS acht Emmy van Halder dit uiterst geschikt. Niet zo zeer om de cursus zelf, die slechts voor een fractie van haar totale inkomsten zorgt, maar vooral om de opdrachten die er uit volgen: „Als de hoogste baas hier is geweest en hij heeft het naar z'n zin gehad, zal hij ook het personeel stu ren. Reclame? Welnee, de ene firma hoort van een andere dat de cursussen hier goed zijn. Mond-op-mond-reclame. Wat weer betekent dat je erg goed moet oppassen. Bepaalde klussen moeten we ook weigeren. Want als een firma hier zijn voltallige personeel op de stoep zet en roept: „Geef ze allemaal een tekstver werkingscursus" kunnen we beter op houden. Het niveau tussen de cursisten moet vergelijkbaar zijn. En zo niet, jam mer maar helaas. Je bent je goede naam zo kwijt". Borrel „Je moet de managers wel op hun eigen wijze benaderen. Dus na afloop geen ge woon vragenuurtje, maar één in combi natie met een borrel", zegt Emmy van Halder. „En zeker nu we de enige in Ne derland zijn met een dergelijke opleidij investeer ik er in. Kijk, over tien jaar dit afgelopen. Nu al krijgt bijna iedereji op wat voor manier dan ook informal ca. Daar maak ik me geen illusies ovf Maar tegen die tijd is er weer wat ders. Die markt is nog zo groot en 1 woest. Zeker in Nederland staan we in de kinderschoenen". Er is voor Emmy van Halder geen enl( le reden tot klagen. Want zolang indi> trie-reuzen als Philips, Shell en ni' bene computergigant IBM zelf tot klantenkring van TESS mogen wore gerekend, is er geen vuiltje aan de luc Zelfs voor IBM loont het namelijk m I de werknemers op cursus te sturen d zelf veel tijd en moeite in nieuwe o wikkelingen te steken. De groei van cursusbedrijfjes is nog altijd opzien rend. „Toch vind ik het zo best. hoeven niet verder te groeien", besl. Emmy van Halder. Die op zoek bl naar nieuwe klanten, nieuwe idee i Dus ook naar nieuwe, onwetende ma: gers. HENK KLOOSTERHU (ADVERTENTIE) if MING YA Chinese Boekhandel Geldersekade 105 Wagenstraat 66 1011 EM Amsterdam 2512 AX The Hague Tel.: 020-258330/260293 Tel.: 070-651887 Fax: 31-20-205794 Corresp.: P.O. Box 803 - 1000 AV Amsterdam Gespecialiseerd in alle boeken over China, kaarten, traditionele Chinese muziek, Chinese schilder- en kalligrafiematerialen, papierknipsels en andere Chinese volks-kunstvoorwerpen. BOEKENCATALOGUS OP AANVRAAG VERKRIJGBAAR '£eidöc 0ouAcmt1

Leidse Courant | 1988 | | pagina 32