Leren tekstverwerken via post en telefoon ma&mm ooooooooo „Dat verkeer, dat vreet aan je" Het alternatief voor de saaie baan! Vakopleidingen volwassenen geen medicijn tegen werkloosheid y//r 'CcidócSouAatit' ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1988 PAGINA 31 LOI: MEER DAN ALLEEN SCHRIFTELIJK ONDERWIJS iplon LEIDERDORP - De afdeling post verwerking van de Leidse Onder- wijsinstellingen (LOI) in Leider- sch dorp krijgt dagelijks dezelfde hoe- veelheid post te verwerken als het j postkantoor van de gemeente Delft. Dat moet ook wel, als je be- /an denkt dat per jaar zo'n honderd- duizend cursisten via de LOI een -en schriftelijke cursus volgen. Het ver zenden van huiswerk via de tele foonlijn, waarbij het huiswerk van de cursist via diens personal com puter per telefoonlijn naar die van de docent wordt verzonden, is bij enkele cursussen al realiteit. Het studie-aanbod is groot: gekozen kan worden uit vierhonderd verschillende cursussen. De LOI heeft driehonderd medewerkers in vaste dienst en maakt gebruik van meer dan duizend bevoegde free-lance docenten in het hele land. Dat vereist een goede organisatie en begelei ding. Henny Hoofd (28) is zo'n free-lance do cente. Ze is samen met een collega ver antwoordelijk voor de correcties van de schriftelijke cursussen machineschnjven en tekstverwerking. Henny doet vrij veel voor de LOI; ze corrigeert niet alleen het [gemaakte huiswerk, dat ze per post ont- 1 vangt, maar schrijft ook cursussen en vprynrgt mondelinge bijeenkomsten. ■■Henny Hoofd legt uit: „Ik begon mijn loopbaan als docente machineschnjven schei bü een opleidingsinstituut in Soest. Daar heb ik nog steeds een volledige baan, maar ik werk daarnaast ongeveer acht vai func hten Copyright 19 Ontvangen Overige Bij Digimailzenden cursist en docent elkaar het huiswerk via de telefoon, van com puter naar computer. In het hoofdmenu van het computerprogramma staan de keuzen aangegeven die te maken hebben met het ontvangen en verzenden van het huiswerk. uur per week voor de LOI, waarvoor ik een schriftelijke cursus machineschnj ven heb ontwikkeld. In het begin stond men er wat sceptisch tegenover, maar in de praktijk is gebleken dat het heel goed kan". Uitproberen Omdat Henny delen van de cursus di rect kon uitproberen op haar leerlingen in het dagonderwijs, bleek zij van extra waarde voor de LOI. Toen de cursus eenmaal klaar was en de eerste cursisten hun tanden er in zetten, hield haar werk niet op. Ze wilde weten, of de cursus door de cursisten werd begrepen en meldde zich aan voor correctiewerk. Aan de hand van de fouten die door de cursisten werden gemaakt, kwamen on duidelijkheden naar voren en werden delen van de cursus herschreven. Toen tekstverwerkende systemen in veel be drijven hun intrede hadden gedaan en de schriftelijke cursus typen een succes was gebleken, was de tijd rijp voor het opzetten van een schriftelijke cursus tekstverwerking. In februari van dit jaar ging de cursus WordPerfect van start. Henny doet weer een gedeelte van het correctiewerk en verzorgt het praktijkge deelte. „Uiteraard is het zo, dat je voor de e cursisten doen bij het CA VV werkervaring op in nagebootste kantoorsituaties. ■^DEN HAAG - Een lapmiddel of Jeen wondermiddel? De mogelijkhe- -~~"^den om als werkloze via het ar beidsbureau of de sociale dienst een praktijkgerichte vakopleiding IgG'e volgen zijn er te over. De werk- ervaring en gerichte vakkennis die JS" lie er opdoet vergemakkelijken de milieu jinstroom op de arbeidsmarkt. ntXnjMaar een wondermiddel blijken de ippa'aiujher-, bij- en omscholingsinstituten zeker niet te zijn. Jaarlijks steekt het ministerie van sociale zaken miljoenen in deze projecten. Weg gegooid geld? De werkloosheid on der degenen voor wie de cursussen in eerste instantie waren bedoeld, krijg je er in elk geval niet mee omlaag. Onlangs werden de resultaten gepresen teerd van een tweede onderzoek door [het Nederlands Economisch Instituut naar de effecten van de Centra voor (Administratieve) Vakopleiding voor [Volwassenen, de C(A)VV's. Belangrijk ste conclusie uit het rapport: werklozen die bij een C(A)VV een opleiding volgen hebben meer kansen op de arbeidsmarkt en krijgen ook sneller een baan dan hun lotgenoten die geen cursus volgen. Maar de doelgroepen, de werklozen met de [zwakste arbeidsmarktpositie en het laag ste opleidingsniveau vallen buiten de iboot. Zij hebben te weinig vooropleiding om tot de cursussen te worden toegela ten en zijn gedoemd tot langdurige werk loosheid met nauwelijks uitzicht op een baan. (t ekstver werking JEen van de CAVV's - de administratie ve variant van de CVV's - bevindt zich in Den Haag en heeft een dependance in Leiden. Hier krijgen werklozen een op leiding voor administratief werk. In het lespakket zit bijvoorbeeld typen, tekst verwerking. Nederlandse taal en geleerd wordt hoe een archief in elkaar zit. Ook worden tijdens de opleiding kantoorsitu aties nagespeeld. Een ander deel van de opleidingen op dit instituut is bedoeld voor het administratieve middenkader. Voor directeur mevrouw G. Meckmann is het een duidelijke zaak dat haar insti tuut geen oplossing kan geven voor de gehele werkloosheidsproblematiek. „Kijk, wij kunnen de werkloosheid niet opheffen. Wij proberen vraag en aanbod bij elkaar te brengen, in te spelen op de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt en daardoor mensen blijvend aan een baan te helpen". Dat betekent dat de C(A)VV's opleiden voor die banen waar veel vacatures voor zijn. Het gaat vrijwel altijd om ge schoold werk en daarom zijn de C(A)VV's min of meer gedwongen voor af al bepaalde eisen te stellen aan het op leidingsniveau van hun cursisten. Zo moet een cursist op de school van me vrouw Meckmann toch zeker twee jaar voortgezet onderwijs hebben genoten. Adjunct-directeur drs. G.W.A. Uffen van het arbeidsbureau in Den Haag -een van de organisaties die de bemid deling verzorgt - beschrijft de situatie als volgt: „Bij de CVV's gaat het om vakopleidingen. Ze zijn niet drempel loos. Mensen worden van tevoren getest FOTO: CEES VERKERK op intelligentie en doorzettingsvermo gen, want we moeten weten of ze de op leiding met goed gevolg kunnen afleg gen. Daar komt nog bij dat we niet gaan opleiden voor banen die er niet zijn. We scholen dus op basis van behoeften op de arbeidsmarkt". Intensivering Een van de manieren om toch die kans arme werklozen te bereiken is een goede samenwerking met de gemeentelijke Centra voor Beroepsorientatie en Be roepsoefening (CBB's), zo menen Meck mann en Uffen. Deze centra geven on der meer reken- en taalcursussen, waar mee cursisten hun lagere-schoolkennis kunnen ophalen. Volgens het rapport van het Nederlands Economisch Insti tuut moeten de C(A)VV's geen al te hoge eisen stellen aan het opleidingsni veau van hun cursisten. Maar aan de an dere kant moeten ze wel tegemoet ko men aan de eisen die het bedrijfsleven stelt. Daarom is het volgens de onder zoekers beter om - in plaats van lagere eisen te stellen - personen met onvol doende vooropleiding eerst de nodige basisvorming te geven op de CBB's voordat ze worden toegelaten tot een C(A)VV. Uffen is van mening dat er in Den Haag al sprake is van zo'n intensieve samen werking. Hij ziet het CBB als „voorpor taal" en vertelt dat er geregeld op ver schillende niveaus overleg is over de voortgang en de doorstroming. Feit blijft, dat waar het handjevol geluk kigen via herscholing een plek op de ar beidsmarkt weet te bemachtigen, de an deren juist niet aan de bak komen. Im mers, er zijn gewoon te weinig banen. „Dat is dan ook het dilemma waarvoor wij staan", aldus Uffen. „Wij kunnen de mensen weerbaarder maken, maar zijn niet in staat banen te scheppen. Dat is ons droeve lot". CLARISSE BUMA schriftelijke cursus zelf een personal computer nodig hebt. Hierdoor zijn de oefenmogelijkheden groter dan voor mensen die één keer per week naar de cursus komen. Ook zijn mensen die aan een schriftelijke cursus deelnemen, door gaans beter gemotiveerd". Het aantal mensen dat slaagt voor een cursus ma chineschnjven ligt tussen de zeventig en tachtig procent. Omdat het eerste exa men tekstverwerking nog moet worden afgenomen, zijn hierover nog geen cijfers bekend. Eigen tempo De cursisten die Henny begeleidt, zijn niet makkelijk onder één noemer te van gen. Henny: „Je hebt huisvrouwen, die aan huis gebonden zijn door bijvoor beeld kinderen, secretaresses die vanuit een bedrijf op cursus gestuurd worden, en dienstplichtigen die in een vrij uurtje willen leren typen. Hun leeftijden varië ren van achttien .tot veertig jaar. Meestal volgt men een schriftelijke cursus omdat men het prettig vindt in het eigen tempo en op een geschikt tijdstip te studeren". De begeleiding van de cursisten vergt nogal wat organisatie. Per post krijgt de leerling de lessen toegestuurd. Het aantal per maand kan men zelf kiezen en is ui teraard afhankelijk van de beschikbare tijd. Als het huiswerk af is, wordt het weer naar de LOI gestuurd. Daar wordt in de computer geregistreerd om welke taak en welke cursist het gaat. Pas daar na wordt het huiswerk naar de docent gestuurd, die het binnen vier dagen moet nakijken en het daarna weer naar de LOI zendt. De resultaten worden ge registreerd en daarna wordt het werk weer teruggestuurd naar de cursist. Het hele proces neemt ruim een week in be- Resultaten Doordat alle gegevens centraal geregi streerd staan, is er een goed overzicht van de studieresultaten en kan waar no dig worden ingegrepen. Die noodzaak tot ingrijpen wordt gesignaleerd door de cursusleider en doorgegeven aan de do cent. Veel persoonlijk contact tussen do cent en student is er niet: Henny wordt wel eens gebeld door een cursist die ver strikt is'geraakt in het tekstverwerkings programma, maar in principe is het de bedoeling, dat de cursisten bij proble men contact opnemen met de LOI. Tot nu toe ging het corrigeren bij de cur sussen tekstverwerking nog „gewoon", maar daarin is nu verandering gekomen. AI bij andere cursussen voerde de LOI de Digimail-methode in, die inhoudt da,t het huiswerk elektronisch wordt verzon den, dus via de computer van de cursist telefonisch naar de computer van de do cent. De LOI ontvangt een kopie van de correcties. Digimail vergemakkelijkt en versnelt het verzenden enorm. Waar door de PTT behalve via de posttarie- ven ook steeds meer via de telefoonta rieven gaat verdienen aan de LOI-cur- sussen. En het aantal cursusén en deel nemers neemt alleen nog maar toe! CHRISTA VAN DER HOFF Ontspannen rondtoeren in de omgevihg is er al lang niet meer bij. FOTO: PR agressiecursus-tegen stress buschauffeurs HAARLEM - Afgekeurd wegens spanningen en rugklachten. De zo veelste. Van de 1600 buschauffeurs ziet de Noord-Zuid-Hollandse Ver voer Maatschappij (NZH) er jaar lijks zo'n twintig in de wao ver dwijnen. De overige chauffeurs, die nog net niet onder de werkdruk be zwijken, zijn vaak en langdurig ziek. Reden genoeg voor de ondernemings raad om de opleiding voor buschauf feurs onder de loep te nemen. Resultaat: een cursus „klantgericht handelen", bin nenshuis bekend als de „agressiecursus". Uitgangspunt van de cursus is: hoe ga je om met agressie, hoe komt iemand tot agressief gedrag? In videobeelden krijgen de chauffeurs te zien hoe ze wel en niet moeten handelen tegenover passagiers. Volgens cursusleider J. van Veen komt er een hoop psychologie bij kijken. „Al-, les komt neer op het principe actie-geeft- reactie", zegt hij gewichtig. Nog even en de buschauffeur is een halve psycholoog. Onderschat Het is nu inmiddels driejaar geleden dat de ondernemingsraad aan de bel trok met de vraag of het bedrijf niet „iets" kon doen aan conflictbeheersing. Van Veen is toen andere bedrijven langsge- gaan om te kijken of er al een cursus over omgaan met agressie bestond. „Uit eindelijk kwam ik terecht bij een mana- gementsbureau dat net zo'n cursus voor een gemeentelijk energiebedrijf had geor ganiseerd. Die cursus hebben we hele maal omgebouwd en aangepast aan de situaties waarin een buschauffeur terecht kan komen". Sindsdien vormt de agres siecursus een vast onderdeel van de chauffeursopleiding en wordt ook ge bruikt bij de jaarlijkse herinstructie. Over het algemeen wordt het beroep van buschauffeur erg onderschat, meent Van Veen. Ontspannen rondtoeren in de om geving is er al lang niet meer bij. In het steeds drukker wordende verkeer leveren de buschauffeurs een wanhopige race te gen de klok. „Stel je die chauffeur maar eens voor", zegt Van Veen. „De brug is open en hij staat te wachten. De ene boot na de andere vaart voorbij. De tijd dringt want bij de volgende halte staan reizigers te wachtén die ongetwijfeld straks beginnen te kankeren. Als hij dan eindelijk de brug over is, wordt hij in de eerstvolgende straat opgehouden door fout geparkeerde auto's. De chauffeur wacht, maar hij kan niets doen. Nog meer vertraging, dus de pauze schiet er weer bij in. Op den duur vreet dat aan je". Onregelmatig Intussen heeft personeelszaken ook niet stil gezeten en een rugadviescentrum in de arm genomen. Dat heeft ertoe geleid dat de opleiding voor chauffeurs met in gang van dit jaar wordt uitgebreid met een zogenaamde gezondheidstraining. In die training krijgen de chauffeurs voor lichting over voeding, stress en een ge zonde levensstijl, rugproblemen en de invloed van de psyche op het lichaam. Uit een onderzoek dat dit centrum de afgelopen drie jaar onder de chauffeurs heeft gehouden, blijkt dat deze training het ziekteverzuim kan terugdringen met drie procent. De chauffeurs zijn duide lijk meer aandacht gaan besteden aan de stand van hun stoel. Ook zijn de chauf feurs door de training meer gaan sporten en bewegen. Bijna driekwart van hen gaat aan net eindpunt eens „weg van het stuur" om een ommetje te maken. Met name de nek- en schouderklachten zijn hierdoor aanzienlijk verminderd. Een hele opluchting voor de- afdeling personeelszaken die al jaren probeert op allerlei manieren het hoge ziekteverzuim (dertien procent) terug te dringen. „We hadden zelf al van alles geprobeerd. Al les wat er aan de bussen veranderd kon worden, hebben we de laatste jaren ook veranderd. Er zitten nieuwe chauffeurs- stoelen in en de nieuwe generatie bussen heeft inmiddels een geknikt stuur. Ver der hebben we de roosters eens goed on der handen genomen om de onregelma tige diensten wat te verlichten. Maar dat bleek geen effect te hebben. Ten einde raad zijn we tenslotte met het rugadvies centrum in zee gegaan. We zijn dan ook dolblij dat die gezondheidstraining suc ces heeft. We hebben nu eindelijk be wijsmateriaal in handen om gericht per soneelsbeleid te kunnen voeren". JEANNETTE v. LEEUWEN (ADVERTENTIE) Eind sepicmber stan de nieuwe opleiding voor host of hostess. Er zijn nog een aantal plaatsen beschikbaar voor dit cursusjaar in de reiswereld, bij hoielorqanisattes ol in hei toensme, do reclame ol public relations. De gespecialiseerde opleiding van de I cole Internationale Tunon voor nosi ol hostess bestaat nu bijna 25 jaar Het is een internationale school d,o theoretische en praktische kennis bijbrengt Voor Mavo leedingen is er een spectale opleiding Met Havo ol VWO'duun de opleiding een jaar Op Tunon wordt veef aandacht besteed aan spreekvaardigheid in de moderne talen, maar ook veèl praktische vakken zoals toensme, public relations en informatica staan op het rooster Als je wilt weten hoe het op onze school toegaat, d. moetje onze Open Dag eens bezoeken Het programma begint precies om II uur en dut meestal zo'n anderhalf uur Je ontmoet leerkrachten en leden van de st maar je kunt ook leerlingen en oud-leerlingen naar hun ervaringen vragen. Je bent van hai welkom en je ouders natuurlijk ook Laat wel evi weten of je komt. De internationale opleiding voor host of hostess.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 31