'finale Praagse Lente verstikt in angst van broederlanden Perestrojka is rehabilitatie van Dubcek c.s. 'CcidóGSouxant' ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1988 PAGINA 27 Precies twintig jaar geleden, in de nacht van 20 op 21 augustus 1968, drongen Sovjetrussische, Oostduitse, Poolse, Bulgaarse en Hongaarse troepen Tsjechoslowakije binnen om een einde te maken aan „het socialisme met een menselijk gezicht". Acht maanden tevoren was de stalinistische partijleider Antonin Novotny vervangen door Alexander Dubcek. Binnen enkele weken was vrijwel alles in Tsjechoslowakije veranderd. De communistische partij werd populair als nooit tevoren en hervormers als Dubcek, Smrkovsky, Cernik en Svoboda voelden zich door de vrijheid van het woord niet bedreigd maar juist gesteund. Doch in Moskou, Oost-Berlijn, Warschau, Sofia en Budapest groeide de angst voor deze vrijheid en na 33 weken Praagse Lente sloegen de broederlanden toe. PRAAG - Het was die 20e augus tus de zesde warme zomerdag op rij en de bierhuizen in de Praagse binnenstad hadden een record-om zet. Het terras van het Jaltahotel was vol westerse toeristen die naar de avondlijke pantoffelparade op het Wenceslausplein keken. Hier en daar stonden groepjes passanten druk te discussiëren, maar de span ning die sinds begin juli had ge heerst leek iets afgenomen. In het gebouw van het Centrale Comité, aan de oever van de Moldau, heerste grote bedrijvigheid. Op de derde verdie ping vergaderde het partijpresidium on der leiding van Alexander Dubcek. Hoofdpunten op de agenda waren een boze brief van Leonid Brezjnev en een rapport over de politieke situatie in het land. Dit was samengesteld door Draho- mir Kolder en Alois Indra, beiden verte genwoordigers van de dogmatische vleu gel, en vol kritiek op de Praagse Lente. Tegen half tien was men het er in het presidium over eens dat er niet gespro ken kon worden over een „contrarevolu tionair gevaar", zoals Brezjnev in zijn brief veronderstelde en zoals in Polen en de DDR werd beweerd. Alexander Dub cek stond op het punt de discussie af te ronden toen premier Cernik uit dé ver gadering werd weggeroepen. Enkele ogenblikken later keerde hij doodsbleek terug. „Het is zover!", stamelde hij, „de bezetting is begonnen". En na zich ver mand te hebben vertelde hij wat hij zo juist had gehoord. Op de Praagse lucht haven waren twee Sovjetrussische mili taire vliegtuigen geland; het vliegveld was hermetisch afgegrendeld. Terwijl het partijpresidium een protest- verklaring opstelde werd aan de andere zijde van de Moldau het Hrad'cin, het paleis van de president, door Sovjetrus sische tanks omsingeld. Rond midder nacht overschreden Poolse, Oostduitse, Hongaarse en Bulgaarse tanks de Tsjechoslowaakse grens. De Praagse Lente was haar laatste uren ingegaan. Democratie De democratische revolutie die tot de Praagse Lente had geleid was al in 1966 op de universiteiten begonnen, lang voordat westerse studenten zich roerden. Hoogleraren, studenten, schrijvers en kunstenaars gingen hand in hand in hun verzet tegen het bewind van Antonin Novotny, een achter zijn bureau ver grijsde apparatsjik. Op 30 oktober 1967 was het Centrale Comité bijeengekomen. Na twee dagen vergaderen werd in een communiqué meegedeeld dat „de partij de leidende politieke kracht" en „het organisme van de leiding van de socialistische maat schappij" was. Intussen leverden in de Praagse wijk Strahov enkele duizenden demonstrerende studenten slag met de politie. Later werd bekend dat Alexander Dub cek bezwaar had gemaakt tegen de for mulering „leidende rol van de partij" en dat hij voor meer democratie in de par tijstructuur had gepleit. Zo werd Dubcek onbedoeld en ongewild leider van de op positie tegen Novotny op wiens aftreden steeds nadrukkelijker werd aangedron gen. Novotny besloot tot een vlucht naar vo ren en nodigde de Sovjetrussische partij leider Leonid Brezjnev uit voor een blik sembezoek aan Praag. Dat vond plaats op 8 december. Brezjnev merkte dat de stemverhouding in het partijpresidium vijf tegen vijf was en hij stelde een com promis voor: Novotny zou president blijven, maar als partijleider aftreden. Hij liet het aan het presidium over wie de nieuwe eerste secretaris zou worden („Dat is uw zaak!"), maar liet doorsche meren dat hij wel voelde voor Dubcek die zijn opleiding in de Sovjetunie had gehad. Applaus Op de eerste zitting in het nieuwe jaar, begin januari, koos het Centrale Comité Alexander Dubcek tot partijleider. Vanaf dat moment begonnen zich in Tsjecho slowakije veranderingen te voltrekken die weldra groot opzien zouden baren. De meest drastische maatregel was de opheffing van de perscensuur met het gevolg dat de kranten werden overstelpt met ingezonden brieven, klachten, ver klaringen, resoluties en ideeën. Het cen trale punt waar alles om draaide was niet, zoals de dogmatici hadden ge vreesd, afschaffing van het socialisme, maar democratisering. Alexander Dub cek nam daarbij zelf het voortouw. Op 2 maart 1968 bezocht hij een staalfabriek in Kladno. In zijn toespraak tot de ar beiders zei hij onder meer: „De reden waarom wij almaar hameren op een de mocratische geest is deze, dat wij de be volking willen winnen voor een meer ac tieve deelname aan de verwerkelijking van onze politiek en aan de doelstellin gen van ons socialisme. Dat is het be langrijkste beginsel, ook wanneer veel mensen wellicht schrik hebben voor de mocratisering". Na afloop van zijn toespraak kreeg Dub cek een tien minuten durend applaus, hij werd op de schouders genomen en door de arbeiders de fabriekshallen rondgedragen. Nog geen twee maanden nadat hij Novotny was opgevolgd had hij het door de communisten al lang ver loren pleit bij de arbeiders weer gewon nen. Enkele dagen voor Dubceks toespraak in Kladno had ook voor Novotny's presi dentschap het laatste uur geslagen. De oer-conservatieve en met de president bevriende generaal-majoor Jan Sejna bleek staatseigendommen verdonkere maand te hebben. De man die menige fi lippica had gehouden tegen „de onzede lijke Tsjechische filmkunst" wist aan ar restatie te ontkomen door eind februari naar het Westen te vluchten in gezel schap van zijn jeugdige maitresse. Argwaan De kritiek op het Novotny-tijdperk barstte nu pas goed los en op 21 maart maakte de gehate president zijn aftreden bekend. De partijleiding stelde de 73-ja- rige oud-commandant van de Tsjechi- Boven: Een inwoner van Praag daagde op de ochtend van die 21e augustus de be manning van een Russische tank uit hem neer te schie ten. Later vielen er schoten waardoor hij dodelijk werd getroffen. FOTO: DPA Het viertal dat probeerde te redden wat er te redden was bevond zich nog in Moskou toen er in Praag al prent briefkaarten werden ver kocht met de afbeeldingen van Dubcek, Svoboda, Cer nik en Smrkovsky. De tekst tussen de foto's luidt: „Wij waren met jullie, wij zijn met jullie". FOTO: PERS UNIE sche troepen in de Sovjetunie, generaal Ludvik Svoboda, kandidaat voor het presidentschap. Op 30 maart werd hij vrijwel unaniem door de Nationale Ver gadering gekozen. De affaire-Sejna. die in de Tsjechoslo waakse media breed was uitgemeten, werd in de andere Oosteuropese landen doodgezwegen. Ook over de strekking van Dubceks hervormingen werd in de broederlanden niets gepubliceerd. De argwaan was groot. Maar in Moskou was men beréid de nieuwe leiding in Praag te dulden zolang de communistische partij de baas bleef en op alle punten een poli tiek voerde die strookte met de belangen van de Sovjetunie. De „grote drie" van de Praagse Lente, Dubcek, Smrkovsky en Cernik, waren niet van plan die belangen te dwarsbo men. Integendeel, zij wezen er herhaal delijk op dat Tsjechoslowakije nooit het Oostblok zou verlaten of de Sovjetunie de rug zou toekeren. Zij trokken ook al tijd één lijn met Moskou tegen de zelf standige buitenlandse politiek van de Roemenen en toonden zelfs begrip voor de Russische achterdocht. Rudolf Strobinger, hoofdredacteur van het christen-democratische dagblad Li- dova demokracie (Volksdemocratie) zei daarover in een persoonlijk gesprek: „We moeten voorzichtig zijn. In Mos kou en Oost-Berlijn wordt elk woord dat hier gezegd wordt zwaar gewogen. Na tuurlijk denken wij westers, maar alleen al om economische redenen kunnen wij ons niet losmaken van de Sovjetunie. Elke auto die hier rijdt, loopt op Russi sche benzine. Twee van de drie broodjes die u hier eet zijn van Russische tarwe gebakken. Vrijwel alle grondstoffen die wij nodig hebben komen uit de Sovjetu- Confrontatie Maar vooral Oost-Berlijn en Warschau begonnen te stoken. Het Gomulka- bewind in Polen had het aan de stok met hoogleraren en studenten die inspi ratie putten uit de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije. De Oostduitse stali nistische partijleider Walter Ulbricht vreesde vooral dat Tsjechoslowakije zich meer op de Bondsrepubliek zou gaan richten en dat dit ten koste zou gaan van de betrekkingen met de DDR. Uiteinde lijk vonden zij gehoor bij de Russen. De eerste confrontatie vond eind maart in Dresden plaats op een conferentie van partijleiders. Dubcek kreeg de wacht in de vorm van een formele afbakening van de ruimte waarbinnen hij mocht manoeuvreren. Daarna kwam de zenuwoorlog van het Warschau Pact (zonder Roemenië) tegen Tsjechoslowa kije pas goed op gang. Herhaaldelijk moest Dubcek zich in Moskou komen verantwoorden. Op 4 mei bijvoorbeeld kreeg hij de formele eis voorgelegd om zich ideologisch te conformeren en de politieke contacten met de Bondsrepu bliek te verbreken. Dubcek gaf niet toe. De druk werd versterkt doordat de mili taire manoeuvres van het Warschau Pact (eveneens zonder Roemenië), die volgens plan half mei aan de grenzen van Tsjechoslowakije begonnen waren, begin juni onverwachts tot Tsjechisch grondgebied werden uitgebreid. Half juli verzonden de vijf partijen (van de overi ge landen van het Warschau Pact zonder Roemenië) een ultimatieve brief waarin zij van Dubcek eisten dat hij zijn libera- liseringsbeleid zou ombuigen en met name de persvrijheid ongedaan zou ma ken. Catastrofe Op 29 juli kwam het voltallige Sovjet russische Politburo naar het Slowaakse grensplaatsje Cierna nad Tisou om met het Tsjechoslowaakse presidium en pre sident Svoboda overleg te plegen. De bijeenkomst duurde twee dagen. Vervol gens kwamen de leiders van de vijf or thodoxe partijen en Dubcek en de zijnen in Bratislava bijeen om een overeen komst te sluiten. Deze hield in dat Dub cek zijn liberaliseringsprogram kon uit voeren, maar dat hij zich nauwer zou aansluiten bij het Warschau Pact en de Comecon en dat de Tsjechische media hun kritiek op de broederlanden zouden staken. Het leek er op dat de druk van de ketel was en in Praag haalde men op gelucht adem. De catastrofe was echter al onafwendbaar. In de nacht van 16 op Vier uren heeft Michail Gorbatsjov no dig gehad om op de eind juni in Moskou gehouden partijconferentie een beknopte samenvatting van zijn ambitieuze plan nen te geven. In Gorbatsjovs eigen tref woorden geformuleerd komt het hele com plex perestroj ka-glasnost-democrati- sering op het volgende neer. Scheiding van de machten: regering en partij hebben elk hun eigen specifieke taak; het parlement moet een echt con trolerend orgaan worden; Opheffing van de censuur: journalisten, schrijvers, cineasten moeten ongestraft de waarheid kunnen zeggen, schrijven en uitbeelden; Democratische opbouw van het partij apparaat: partijleden en niet-partijleden moeten in de communistische partij de garantie van hun vrijheden, rechten en belangen zien; Democratisering van het economische leven: de economie moet bevrijd worden van de bureaucratische druk om zich be ter te kunnen oriënteren op de markt. Natuurlijk, aldus de opsteller van dit program, moet dit alles binnen het kader van het socialisme worden gerealiseerd, maar „door de democratisering kan en moet het socialisme attractiever worden". Dit laatste had inderdaad door Gorbats jov gezegd kunnen zijn. In feite heeft hij een dergelijke gedachte ook menigmaal uitgesproken, maar hier gaat het om een citaat uit een redevoering die twintig jaar geleden in een staalfabriek in het Tsjechische Kladno werd gehouden door de toenmalige partijleider van Tsjecho slowakije Alexander Dubcek. En boven staande samenvatting van een socialis tisch vernieuwingsprogram slaat welis waar inderdaad op de ideeén van Gor batsjov, maar het is tevens de korte in houdsopgave van het actieprogramma „De weg van Tsjechoslowakije naar het socialisme". Dit werd op 5 april 1968, eveneens twintig jaar voor Gorbatsjovs optreden in Moskou, door het Centrale Comité van de Tsjechoslowaakse com munistische partij wereldkundig ge maakt. Ook de inleidende zin van dit ac tieprogramma had van Michail Gorbats jov kunnen stammen: „Het gaat er om de oorzaken van de diepe maatschappe lijke crisis te overwinnen". Dat dergelijke woorden en een dergelijk program in de Sovjetunie nu wel en toen geen applaus kregen markeert een van de weinige verschillen tussen Praag-'68 en Moskou-'88. Spook Dubceks experiment (democratisering van het communistische systeem, het so cialisme met een menselijk gezicht) was overigens niet uit de lucht komen vallen. Twaalf jaar eerder had „het spook van de vernieuwing" op twee andere plaat sen in Oost-Europa zijn kop opgestoken. De „Poolse oktober" van 1956 wilde economische hervormingen, culturele en politieke vrijheid en nationale onafhan kelijkheid brengen. Dat dit laatste niet gerealiseerd kon worden werd de Polen spoedig door de Russen duidelijk ge maakt. Het economische experiment kreeg geen kans en de culturele en poli tieke vrijheden werden geleidelijk weer ingeperkt. In Polen bleef sinds 1956 echter toch iets hangen van het socialistische experi ment en opeenvolgende partijleiders probeerden telkens weer de draad op te nemen, de een, zoals Edward Gierek, met minder, de ander, als Wojciech Ja- ruzielski, met een beetje meer succes. De Hongaren hadden met hun „Oktober 1956" nog veel minder geluk. Ook in Hongarije ging het om democratisering. Doch de Hongaarse communistische partij verlpor al direct de greep op de ge beurtenissen en de nieuwe democrati sche regering maakte de begrijpelijke doch fatale vergissing het uittreden van Hongarije uit het een jaar tevoren tot stand gekomen Warschau Pact aan te kondigen. Het daaropvolgende Sovjet russische ingrijpen liet ook van de socia listische hervormingen weinig over en Hongarije moest weer bij nul beginnen. De meest vergaande revolutie binnen het socialistische systeem vond plaats in Joegoslavië, waar na de breuk met Mos kou in 1948 het arbeiderszelfbestuur een stap op weg naar economische democra tisering betekende. En de economische decentralisatie maakte het scheppen van meer politieke vrijheid voor de burgers onvermijdelijk. De Tsjechoslowaakse hervormers spie gelden zich vooral aan de Joegoslavische communisten en hun beknopte actiepro gramma „De weg van Tsjechoslowakije naar het socialisme" was een aangepast uittreksel van het tweehonderd pagina's dikke Joegoslavische „Ljubljana-pro- gramma" uit 1958. Afgedwongen Welk model van hervormingen men ook neemt, het Poolse, het Hongaarse, dat van Tito, van Dubcek of van Gorbats jov, zij hebben alle gemeen, dat zij altijd door economische omstandigheden worden afgedwongen. De factoren die in de tweede helft van de jaren zestig in Tsjechoslowakije tot het plan voor economische hervormin gen leidden waren dezelfde als die welke Gorbatsjov tot zijn perestrojka-ideeën brachten. In beide landen was het verou derde bureaucratische planeconomische systeem niet in staat om een moderne technologische en marktgerichte produk- tie te garanderen. De centralistische planning moest plaats maken voor een op het profijtbeginsel stoelend en zelf standig produktiebeleid van de bedrij ven. De Praagse Lente en perestrojka putten uit dezelfde inspiratie. Evenals Dubcek wil ook Gorbatsjov socialisme verbin den met democratie. In de praktijk bete kent dat meer efficiency, een grotere produktiViteit van de economie en in tensievere deelname van de burgers aan het politieke en maatschappelijke leven. „Wij zien het socialisme als een staatsor de van het echte, werkelijke humanisme waarin de mens inderdaad de maat van alle dingen is", zei Gorbatsjov in zijn toespraak tot de partijconferentie. Het zelfde bedoelde Dubcek wanneer hij over „socialisme met een menselijk ge zicht" sprak. Er zijn echter ook verschillen. Tsjecho slowakije is een klein land met slechts twee volkeren, Tsjechen en Slowaken, maar het kan bogen op een rijke demo cratische traditie. De Sovjetunie daaren tegen is een supermacht met meer dan honderd nationaliteiten die op enkele uitzonderingen na nooit democratie heb ben gekend. Van des te meer belang is het, dat na de mislukte hervormingen van Hongarije en Polen in 1956 en van Tsjechoslowa kije in 1968 nu het initiatief uit het Kremlin komt. Want ongeacht hoe Gor batsjov zich daarover uitlaat betekent zijn perestrojka in feite een rehabilitatie van de Praagse Lente. Twintig jaar gele den heeft Grote Broer een experiment vernietigd waaraan hij zich nu zelf waagt. Gorbatsjov hoeft echter niet bang te zijn voor een militaire ingreep van Praag, Warschau of Budapest, doch hoogstens voor de tanks uit zijn eigen Moskou. Want Dubceks erfenis is nog steeds omstreden. LEO VAN VLIJMEN 17 augustus nam het Sovjetrussische Po litburo het besluit voor een militaire in terventie. Om zes uur in de ochtend van de 21e augustus vroeg de bevelhebber van de binnenrukkende Warschau-Pacttroepen, generaal Pavlovski, belet bij president Svoboda. Hij werd vergezeld door Alois Indra, die de avond tevoren met vier an dere leden van het partijpresidium tegen de protestverklaring had gestemd. Indra legde de president een lijst voor met de namen van conservatieve partijleden met wie hij een nieuwe regering wilde vormen. Svoboda weigerde. Het gebouw van het Centrale Comité was inmiddels door Sovjetsoldaten be zet. Dubcek werd gearresteerd toen hij in zijn werkkamer aan het telefoneren was. Ook Smrkovsky werd gearresteerd en naar het vliegveld gebracht, waar pre mier Cernik al was gearriveerd. Tijdens de vlucht naar Moskou moest het drietal geboeid op de vloer zitten. Naar Smrkovsky later vertelde waren zij er alle drie van overtuigd dat er in Moskou korte metten met hen zou worden ge maakt. De militaire bezetters zochten in Tsjechoslowakije tevergeefs naar bewij zen voor een contrarevolutie. In plaats daarvan stuitten zij op het lijdelijk ver zet van de bevolking. Op 23 augustus besloot president Svobo da, die nog steeds geen nieuwe regering had beëdigd, naar Moskou te reizen om met de Russische leiders te praten. De bejaarde generaal stond bekend als een vriend van de Russen. Des te groter was de teleurstelling van Brezjnev toen Svo boda eiste dat de gearresteerde leiders in vrijheid zouden worden gesteld en aan de besprekingen zouden deelnemen. In Praag werd verteld, dat Svoboda ge dreigd had zichzelf voor de ogen van Brezjnev een kogel door het hoofd te schieten indien zijn eis niet zou worden ingewilligd. In elk geval kon de Svoboda op 24 augustus in een boodschap aan zijn volk meedelen dat hij samen met Dubcek. Smrkovsky en Cernik bespre kingen voerde met de Sovjetleiders. Toen het communiqué over de bereikte overeenkomst verscheen, beseften de Tsjechen en Slowaken dat de Praagse Lente voorgoed voorbij was. De bezet ting zou pas worden teruggetrokken wanneer de situatie in Tsjechoslowakije zou zijn „genormaliseerd'. Tsjechoslo wakije moest de VN verzoeken de inter ventie niet in de Veiligheidheidsraad te behandelen. Wat niet in het officiéle communiqué stond was de bepaling, dat de censuur met onmiddellijke ingang weer zou worden ingevoerd en dat de politieke clubs ontbonden zouden worden. Naspel In maart 1969 versloeg de Tsjechische ijshockeyploeg het team van de Sovjetu nie. Dat leidde tot een massale uitbars ting van vreugde in Praag, hetgeen uit mondde in de bestorming van het kan toor van de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot. Dit incident werd de directe aanleiding voor de vervanging van Alexander Dubcek door Gustav Hu- sak. Dubcek wordt ambassadeur in An kara, maar moet spoedig naar Praag te rugkeren en wordt uit de partij gezet, evenals Josef Smrkovskv, die vijfjaar la ter overlijdt, en Oldrich Cernik, die nu 67 jaar is, in Praag woont en van begin af aan zijn steun heeft betuigd aan de dissidentenbeweging Charta '77. Presi dent Ludvik Svoboda wordt in 1973 voor vijf jaar herkozen, maar in 1975 moet hij om gezondheidsdredenen aftre den. Hij overlijdt op 20 september 1979, 84 jaar oud. Dubcek zelf geldt nog steeds als „onper soon", hoewel deze week het bericht door de wereld ging als zou hij een pas poort en een visum voor het Westen krijgen. Zijn poging om met Michail Gorbatsjov tijdens diens bezoek vorig jaar april aan Praag in contact te komen werd door de Tsjechische leiders verij deld. Mocht hij echter inderdaad een vi sum krijgen, dan zou dat hem in staat stellen naar Italië te reizen om het ere doctoraat te aanvaarden dat hem door de universiteit van Bologna wordt ver leend. LEO VAN VLIJMEN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 27