Drommen of dromen in betaalde voetbal Verdwijnen kleuterschool is een ramp voor kinderen Til Maandag zwaaien de deuren van de basisscholen open en duizenden kinderen worden na zes weken vrijheid weer opgeslokt door het gebouw en instituut dat „school" heet. Voor de start van dit schooljaar stond de basisschool al weer in de negatieve publiciteit. Maar nu gaat het eens niet over schoolmeesters die niet kunnen rekenen of over kinderen die geen brief kunnen schrijven, maar over kleuters. Onder meer in Den Haag zijn moeders verontrust over de verschoolsing van de eerste twee klassen van de basisschool. Wat sommige „onheils profeten" altijd ai hebben gezegd is werkelijkheid geworden: het verdwijnen van de kleuterschool is een ramp voor kinderen. De basisschool wordt een ongezond instituut voor kleuters; ervaringen en feiten op een rijtje. DEN HAAG - „Mam, ik heb twee zonnetjes en Gerard drie. Dat vind ik niet eerlijk. Juf is stom". Stefan van vijf weet precies wat die zon netjes en wolkjes betekenen op het heuse rapport dat zijn moeder heeft gekregen. Een zonnetje bete kent „goed", een wolkje „matig". Of in cijfers: een 8 en een 6. Kleu ter Stefan beseft dan ook heel goed dat de juf zijn vriendje Gerard „be ter" vindt. Die heeft immers drie zonnetjes en hij maar twee. Stefan en Gerard zijn twee van de dui zenden kleuters in Nederland van wie een beoordeling in rapport-vorm wordt gegeven. Soms met cijfers, soms met woorden of in symbolen, zoals een wolk je of een stralend zonnetje. Het feno meen kleuterrapport is komen opduiken sinds de basisschool zijn intrede deed, in 1985. Toen werd de kleuterschool opge doekt en kwamen vierjarige kinderen in groep 1 van de basisschool. Met de komst van de basisschool verdween veel van de sfeer en van de mentaliteit die kenmerkend waren voor de kleuter school. En mede daardoor werd het mo gelijk dat in plaats van de informele „rapportages" over de kinderen (tijdens gesprekjes met moeders bij het brengen en halen van de kinderen) er nu een echt schoolrapport wordt gemaakt. Op basisscholen waar die kleutersfeer is verdwenen, kunnen kinderen slachtof fers worden van de formele regeldwang van directie of bestuur en soms stimu leert de inspectie die ontwikkeling. Er wordt dan een precies uitgewerkt activi teitenplan gemaakt dat werkt als een spoorboekje: op de minuut af is vastge legd wat de kinderen moeten doen. Elke dag, elke week, het hele schooljaar door. Op de kleuterschool konden kinderen spontaai uiting geven aan hun emoties. Als de hond van Marlies dood was ge gaan, dan kon daar uitgebreid aandacht aan worden gegeven. En als in een nat voorjaar eindelijk eens de zon scheen, ging de klas naar buiten. Heerlijk spelen m het zand en genieten van de zon. Op een toenemend aantal basisscholen is het met die „vrijheid" voor de kleu ters afgelopen. Met het „school-spoor- boekje" in de hand wordt de leerkracht ernstig beperkt in de mogelijkheden om spontaan in te gaan op wat kinderen meebrengen aan ervaringen. Of om met hen te spelen omwille van het spel; alles moet staan in het aanwijsbare nut voor de verstandelijke ontwikkeling van het kind. Een fatale ontwikkeling, vinden twee Haagse moeders. Rapporten voor kleu ters (of het nu gaat om cijfers, omschrij vingen of symbolen) zijn uit den boze. Van hun kinderen, kleuter-leerlingen van de openbare Hoornbeekschool, werd een rapport gemaakt; gevolg van het ge meentelijke onderwijsbeleid en daarover zijn ze ernstig verontrust. Valentina Meijer-Adam en Sytske Verdoorn-Gos- linga hebben daarom het gemeentebe stuur in Den Haag, het bevoegd gezag van de betreffende school, een brief ge stuurd. Via de krant hebben ze verno men dat wethouder Heemskerk met hen wil praten over de bedoelingen van zijn beleid met betrekking tot kleuterrappor- ten. De beide moeders zijn orthopedagogen, deskundigen op het gebied van leer- en ontwikkelingsstoornissen bij kinderen. Hun bezwaren tegen kleuterrapporten hebben dan ook een wetenschappelijke onderbouwing die ook nog eens wordt versterkt door hun praktijkervaring. Sytske Verdoorn en Valentina Meijer: „Iedere moeder en iedere kleuteijuf weet hoe verschillend de ontwikkeling van kinderen is. Het ene kind is veel eerder met lopen of praten dan een ander en een ander kind tekent weer veel eerder of kan beter tellen. Hoe kleiner het kind, hoe groter die individuele verschillen. Vergelijk maar eens twee peuters in hun ontwikkelingsstadia. Pas als kinderen een jaar of acht zijn, kun je ze een beetje met elkaar gaan vergelijken". De kleuterjuf heeft dus een heel „divers gezelschap" in de klas. Ze weet dat ieder kind z'n eigen ontwikkelingsgang door maakt en maakt zich dus niet druk om die grote verschillen. In verreweg de meeste gevallen komt alles goed, zonder extra programma's, begeleiding, oefening of wat dan ook. Het slechte van een rapport van kleuters is, dat kinderen met elkaar worden ver geleken. Kleuters worden gemeten naar het gemiddelde, een maat die je niet kunt toepassen op zulke kleine kinderen. (Zie verder volgende pagina) ■CeidóGSouoant' Tekenen, buiten spelen, springen of schommelen het is allemaal maar onzin; het gaat om rekenen, lezen en schrijven. FOTO: CEES VERKERK DEN HAAG - De foto waarop Ruud Gullit de Europese beker op zijn dreadlocks zet en een geheel eigen feestje lijkt te vieren temid den van bobo's Dees en Van Thijn terwijl bondscoaches Michels en De Ruiter zich de handen stuk klappen op de deunen van de Goudse Bietenbouwers, is er een met een haast al weer nostalgisch tintje. Het is bijna twee maanden geleden dat München voor één dag veranderde van bier- in Oraiyestad. Dit weekeinde, bij de start van de competitie betaald voetbal, keert de voetballiefhebber écht terug in de realiteit. De verwachtingen zijn in bepaalde gele dingen van onze voetbalwereld hoog ge spannen. De Europese titel, het eerste echte succes in de historie van het Ne derlands elftal, heeft veel losgemaakt - het volksfeest dat losbarstte op zaterdag avond 25 juni ligt velen nog vers in het geheugen. Maar zal die triomf nog ver der doorwerken? Dat is de grote vraag. Tot dusver hebben officials en clubbe stuurders niet veel meer gezegd dan dat ze hopen dat de euforie van Euro '88 zijn uitwerking op de jeugd zal hebben, dat jeugdige voetballertjes straks weer in drommen de velden zullen bezetten. Van directer belang is het effect op de publieke belangstelling voor de vader landse competitie, die vandaag en mor gen uit de startblokken schiet. Het eerste weekeinde zal nog niet zo'n graadmeter zijn. Pas over een paar weken zal beter een balans kunnen worden opgemaakt. Vooraf kan al \yel een aantal kantteke ningen worden geplaatst. Er mag dan in de Europese krachtsverhoudingen het een en ander zijn veranderd, op natio naal gebied lijken er nauwelijks wijzigin gen te zijn ontstaan. PSV zal weer onbe dreigd op de landstitel afstevenen. De Europa-Cuphouder is er vooral in de breedte alleen nog maar sterker op ge worden met het aantrekken van de bete re spelers van sub-toppers als Fortuna Sittard (Anton Janssen), Sparta (Juul El- lerman), FC Den Bosch (Hendrie Krü- zen) en VVV (Stan Valckx). De macht van het kapitaal gesublimeerd in het PSV-stadion. Dat eerder deze week in een ander opzicht wél een een gedaante verwisseling heeft ondergaan met de in gebruikneming van de speciale tribune voor vips. Ook wat dat betreft heeft een groot deel van voetballend Nederland een achter stand opgelopen. Weliswaar was Ajax enige jaren geleden de eerste club in ons land die de zogenoemde sky-boxen in gebruik nam, maar hoe voortvarend de vroegere Europese topclub op dat gebied ook mag zijn geweest, op het sportieve vlak lijkt de Meer-club de slag voorlopig te hebben gemist. Zelfs de man in de straat roept al bij de aankondiging op Studio Sport van een samenvatting van een duel van Ajax: oh, dat hoeven we niet te zien. Het Ajax anno 1988 ont beert niet alleen de nu bij Barcelona werkende Johan Cruijff, met het vertrek van de maestro lijkt ook het elan en de aantrekkingskracht uit Amsterdam te zijn verdwenen. Tot overmaat van ramp werd dezevweek bekend dat de duurste aankoop uit de Ajax-historie, de Twente naar Ron Willems (1,8 miljoen gulden) voor op zijn minst zeven weken uit de roulatie is. Een typerend bericht voor het Ajax van Kurt Linder, die al een weinig benijdenswaardige entree (sauna perikelen in Bern) maakte in Amster dam, maar ook niet de man lijkt die de club weer ietwat uit het dal zal kunnen trekken. Goede kant Wat dat betreft lijkt het in Rotterdam (Zuid) eerder de goede kant op te gaan. Met de pas deze week (Houtman) gestil de aankoopwoede van de tegenwoordig ook tot de leiding van het stadion beho rende Hans Kraay, die nu ook andere dan commerciéle en sportieve activitei ten gaat ontwikkelen, is er elk geval sprake van een nieuw van de zo in versukkeling geraakte vroe gere topclub. Er straalt weer iets uit van Feyenoord, hoewel alle betrokkenen zich haasten om te waarschuwen voor een te hoog gespannen verwachtingspatroon. Maar met acht nieuwe spelers en een nieuwe trainer is er in elk geval een aan zet gegeven voor een opbouwproces en bestaat er op zijn minst in Rotterdam en elders in den lande een grote mate van nieuwsgierigheid over wat Feyenoord gaat betekenen komend seizoen. De confrontatie met PSV van morgen is zodoende niet alleen een wel zeer vroeg tijdige krachtmeting, maar tevens een graadmeter. Gezien Feyenoords optre den in het eigen toernooi onlangs en PSV's niet ongebruikelijke schroomvalli ge start en ondanks alle buitenlanders in de ploeg nog altijd niet geheel verdwe nen „buiten-Brabantcomplex" doet de voetbalwereld er goed aan ook de ver wachtingen omtrent dit duel niet al te hoog op te schroeven. Er zou morgen in een ondanks alles waarschijnlijk wél zeer goed bezette Kuip wel eens een tamelijk kleurloos gelijkspelletje uit kunnen rol len. Waarmee dan de voetballiefhebber meteen weer met twee benen op de grond stdat na de vreugde-uitbarsting van twee maanden geleden. Doodzieke patiënt Zo'n resultaat zou dan meteen koren op de molen zijn van Rinus Michels, die in Leverkusen niet verheelde optimistische gedachten over de mogelijke opleving van de Nederlandse competitie bepaald niet te delen. Michels, die zijn ploeg in de Bundesliga ook al weer heeft zien te rugkeren in de realiteit, meent dat de Nederlandse competitie een patiènt is die langzaam doodbloedt. En daarmee al tien jaar bezig is, omdat het produkt slecht is. En eigenlijk alleen maar slech ter kan worden als er nóg meer vedetten vertrekken. Dit nadelige EK-effect is deze keer nog ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1988 een samenvatting niet verbloemen. Het recente EK heeft wat dat betreft in Euro pa de nodige smetten weggepoetst, maar eigenlijk slechts de indruk versterkt dat de kans groot is dat Nederland een twee de Denemarken wordt. Daar moest Sepp Piontek jarenlang heel Europa afstropen om zijn talenten bijeen te garen. Dat le verde dan wel een sterk nationaal elftal op, maar na vier jaar is de zaak in Dene marken ingestort - de vedetten zijn in middels te oud en keren (Elkjaer Larsen) terug naar eigen land om af te bouwen. Wat dat betreft verkeert de nieuwe bondscoach Thijs Libregts in een weinig benijdenswaardige positie. De opvolger van Michels heeft één voordeel: in te genstelling tot de huidige trainer/coach van Leverkusen is hij nog niet reismoe. Hij zal niet alleen de eigen spelers regel matig aan het werk zien, maar boven dien komende WK-opponenten (beter) observeren. Hoewel Michels tot zijn ge noegen ervoer dat hij dank zij een aantal vedetten in zijn ploeg ook zonder spio- nagereizen tot het hoogste succes kon ge raken. Toekomstbeeld Reizen zal wel nodig zijn als Hans Kraay zijn toekomstbeeld gestalte ziet krijgen. De sterke man in de Kuip meent dat het onvermijdelijk is dat er een overkoepelende competitie ontstaat. De grote sponsors of geldschieters, onder meer Philips in Nederland en Berlusconi in Italië, zouden dat volgens Kraay er bij de UEFA binnen afzienbare tijd door heen drukken. Zo'n competitie is voor de televisiekijker natuurlijk ideaal, maar voor de buiten deze internationale com petitie vallende clubs en de doorsnee stadionbezoeker funest. Voorlopig is dit echter nog toekomstmu ziek en kunnen we ons bepalen tot de vaderlandse competitie die morgen met een topper (Feyenoord-PSV) wordt ge opend. Over de vraag of de voetbal koorts twee maanden van het EK nog woedt zal over 24 uur wat meer duide lijkheid zijn. Oftewel: dromen of drom men. FRANK WERMAN beperkt gebleven dank zij vooral de langlopende contracten bij PSV, maar er wordt nog steeds getrokken aan spelers 1 als Vanenburg en Koeman, terwijl ook Ajacied Wouters door Zuideuropese clubs nog steeds in de gaten wordt ge houden. De betrokkenen hebben hun naam gevestigd en zullen zeker na af loop van dit seizoen eieren voor hun geld kiezen. Hetgeen opnieuw een forse aderlating betekent voor het Nederland se clubvoetbal, waarvan de onbetwiste leider, PSV, daarom al reikhalzend uit kijkt naar andere competitievormen. Vooralsnog lijkt er nog weinig kans op een supra-nationale krachtmetingen reeks, omdat de UEFA weinig heil ziet in een overkoepelende competitie. Die zou namelijk de puntenstrijd in de aan gesloten landen ernstig ontkrachten en de eigen Europese toernooien in gevaar brengen en daarmee één van de pijlers onder de fundering in Zurich wegslaan. Dat de Europese voetbalorganisatie al niet zo happig is op nieuwtjes heeft de KNVB ook deze week nog ervaren. De UEFA liet nogmaals weten weinig te voelen voor de Nederlandse nacompeti- tie, een gekunsteld instituut waaruit de afgelopen twee seizoenen een deelnemer voor de UEFA-Cupcompetitie rolde. De KNVB heeft deze week bakzeil ge haald en de periodetitels afgeschaft. Daardoor wordt de vaderlandse compe titie (waar dit seizoen overigens langs re guliere weg wél een derde UEFA Cup plaats is te verdienen) er nóg wat minder interessant op. Een nummer elf uit de eindstand (FC Groningen) in het tweede Europese bekertoernooi is ook inder daad niet zo'n representabele zaak. Oranjekoorts Ondertussen blijft zich de vraag opdrin gen hoe het verder moet met het natio nale clubvoetbal. De Oranjekoorts zal misschien even voortduren, maar al spoedig (zo vrezen insiders) zal de va derlandse voetbalfan terugkeren tot de orde van de dag en weer andere recrea- tievormen zoeken. Een ontwikkeling, die merkwaardigerwijs ook na het eerste succes van het Nederlands elftal, veer tien jaar geleden, viel te signaleren. Nadat ook onder leiding van Michels tij dens het WK van 1974 een aanspreken de prestatie (zilver) was neergezet, on dervond de vaderlandse competitie geen opleving - integendeel. Juist na een fase, waarin het Nederlandse clubvoetbal het ene succes aan het andere reeg, liepen de toeschouwerscijfers terug. Een eerste sig naal, dat je niet straffeloos topspelers kunt afstoten aan het buitenland. Die situatie is inmiddels in verhevigde mate ontstaan met inmiddels een hon derdtal Nederlanders dat in het buiten land actief is, onder aanvoering van het Oranje-supertrio Gullit-Van Basten- Rijkaard. De interesse van de voetbal liefhebber zal zich waarschijnlijk meer dan ooit op het buitenland richten en op de televisiezenders, die hun op de wen ken kunnen bedienen. Met televisie is meteen een bottle-neck genoemd in ons vaderlandse voetbalbe- stel. Het Nederlandse clubvoetbal profi teert slechts in beperkte mate van de rechten die hiermee zijn gemoeid. In vergelijking met bijvoorbeeld Frankrijk, waar niet minder dan 68 miljoen gulden in de kas van de clubs vloeit als vergoe ding voor het uitzenden van voetbal beelden, moet de KNVB volstaan met een veredelde fooi, 2,25 miljoen. Bedroevend peil Afgelopen seizoen bracht Sky Channel tweemaal per week Nederlands club voetbal op de buis, maar het niveau was vaak bedroevend en dat kon soms zelfs

Leidse Courant | 1988 | | pagina 21