Katwi jkse vlootshow wijkt voor stormwind Voetpad Papenvaart kost 120.000 gulden CektaeSowuwt Franse dagen in Lisse TIENDUIZENDEN VERGEEFS OP BOULEVARD Parochiedag Meerburg I k LEIDEN OMGEVING ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1988 PAGIN Politie grijpt inbreker ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse rijkspolitie heeft gisternacht een 28-jarige inbreker uit Rotterdam aangehouden. De man werd betrapt tijdens een inbraak in het bandenbedrijf Goodyear aan de Pro- duktieweg in Zoeterwoude Rijndijk. De Rotterdammer had een ruit aan de voorzijde van het bedrijf ingegooid en had in de kantoren flinke schade aange richt door vele bureau's open te breken. Een nachtwaker overliep om kwart voor drie de inbreker, die op de vlucht sloeg. De nachtwaker achtervolgde hem nog wel. maar de man wist te ontkomen. De gealarmeerde politie herkende de man even later in een personenauto. Hij had dit voertuig opengebroken en stond op het punt weg te rijden. Toen hij de politie zag. nam hij opnieuw het hazenpad. Dit keer kon hij echter worden gegrepen. Postzegels over bloemen LISSE 250 bolbloem- postzegels zijn tot en met 18 september te zien in het Museum voor de Bloem bollenstreek aan de Heere- weg 219 in Lisse. De post zegels zijn afkomstig uit alle delen van de wereld en tonen onder andere hy acinthen, narcissen, lelies en tulpen. De zegels zijn een selectie uit de verza meling van mevrouw Van Hamme, een bekend ver zamelaarster van flora- postzegels. Het museum is open van dinsdag tot en met zondag tussen een en vijf uur. OEFENHAL VVSB: AREND DEN ELZEN NOORDWIJKERHOUT Wethouder Van der Klaauw opende gistermiddag de nieuwe oefenhal van VVSB met de woorden „Waarom ik als er zoveel vrij willigers zoveel maanden met dè bouw hiervan zijn bezig geweest". De hal is genoemd naar een van de mensen die in het verleden veel voor de Noordwijker- houtse voetbalvereniging hebben ge daan: Arend den Elzen. Volgens jeugd- voorzitter Willem van der Holst is de oefenhal met name belangrijk voor de bloeiende jeugdafdeling omdat nu de lange winterperiode kan worden over brugd. Na de officiële opening speelden twee jeugdigde vijftallen een partijtje, waarbij het eerste doelpunt in de hal al na zes seconden werd gemaakt door Geert van der Weiden. Pastoraal werker Leidschendam LEIDSCHENDAM Tijdens een feestelij ke eucharistieviering in het Paus Johannes Centrum in Leidschendam, wordt Pastor Caspar Blezer (44) zondag 11 september offi cieel geïnstalleerd als pastoraal werker van de parochie Gedachteniskerk Paus Johan nes XXIII. Met deze installatie komt een einde aan een periode van onzekerheid over de patorale bezetting in Leidschendam. Na het vertrek van pastor Zijerveld in 1985 heeft de parochie een periode van anderhalf jaar doorgemaakt zonder pastor. Bouwpastor Th. te Meij heeft indertijd een groep vrijwil ligers opgeleid waardoor vooral door de in zet van eigen parochianen de zaken werden draaiende gehouden. Pastor Kloosterman heeft bovendien ook enkele maanden in de parochie gewerkt, maar heeft in verband met zijn leeftijd onlangs een stapje terug moeten doen. Werkloosheid toegenomen ALPHEN AAN DEN RIJN De werkloos heid in het rayon Alphen is in de maand juli gestegen. Er staan nu 2331 werkloze man nen en vrouwen ingeschreven bij het Ge westelijk Arbeidsbureau Alphen aan den Rijn tegen 2270 aan het eind van juni. We derom hebben de schoolverlaters de stijging veroorzaakt. Er staan nu 389 schoolverlaters ingeschreven, 40 meer dan in juni en 82 meer vergeleken met dezelfde periode in 1987. De stijging van de werkloosheid was het grootst bij de vrouwen (41), en de trend wordt hiermee voortgezet. Vergeleken met vorig jaar is de werkloosheid onder mannen gestegen met 60, onder vrouwen met 168. Het aantal werklozen per sector laat een stijging zien bij handels- en kantoorperso neel. In andere sectoren was juist sprake van een lichte daling. De vraag steeg de af gelopen maand van 297 naar 313 vacatures. Voorhout mag grond Verschc onteigenen VOORHOUT De gemeente Voorhout ma grond van het Sassenheimse bedrijf M. Verst BV onteigenen. Dat staat in een onlangs gent Koninklijk Besluit. Voorhout heeft de 4830 kante meter grond nodig om de nieuwe on tingsweg voor de wijk Oosthout aan te le Deze weg loopt over het grondgebied van schoor naar de Rijksstraatweg in Sassenheim Door de aanleg van de nieuwe weg wordt he rein van Verschoor door midden gesneden. B voor de Sassenheimer om te weigeren de gro verkopen. De gemeente Voorhout heeft inmi het overleg geopend met Verschoor over de van de grond. Mocht men niet tot een akkoor men dan kan de rechter worden ingescha Binnen een jaar moet er een uitspraak zijn ders verloopt het Koninklijk Besluit dat Voo in augustus 1987 heeft aangevraagd. Kosten verdubbeld HAZERSWOUDE De gemeente Hazerswoude zal in plaats van 15.000 gulden dertig mille moeten bijdragen aan de aanleg van een voetpad langs de Papenvaart. De La ndinrichtingscommissie heeft daarom verzocht. Dit omdat de commissie van oordeel is dat in plaats van een schelpen- verharding beter een duurdere tegelverharding kan worden gebruikt voor het voetpad. Het Hazerswoudse college van burgemeester en wethouders staat achter deze oplossing, die de totale kosten van het voet pad verdubbelt van 60.000 naar 120.000 gulden. De ge meenteraad zal echter zijn goedkeuring nog aan de hoge re bijdrage moeten hechten. Het merendeel van de kosten komt nog steeds voor rekening van de dienst openluchtrecrea tie van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, die nu 90.000 gulden zal moeten bij passen in plaats van de oor spronkelijke 45.000 gulden. Er is gekozen voor tegels in plaats van schelpen omdat die beter bestand zijn tegen vee. Het voetpad ligt in een gebied waar koeien vrij rondlopen. Een bitumineuze verharding kan om die reden ook niet worden gebruikt. Koemest zou een dergelijke verharding snel aantasten. Van alle alternatie ve verhardingssoorten zijn be ton tegels de goedkoopste. Het beheer en onderhoud ervan is eenvoudig en goedkoop, en bij toekomstig onderhoud aan de kade is de tegelverharding makkelijk te herstellen. De nu gekozen oplossing le vert een pad op dat gebrui kersvriendelijk is voor zowel recreanten als vee. Het voet pad langs de Papenvaart is overigens na de discussie over de fietspaden langs Gemene- weg en Oostvaart een enigs zins omstreden zaak geweest. De gemeente heeft uiteindelijk ingestemd met de provinciale wens en de toezegging gedaan een kwart van de totale kosten voor haar rekening te zullen nemen. Ten behoeve van recreanten zullen voorts twee parkeervoorzieningen worden aangelegd, aan de Galgweg en de Burgemeester ten Heuvel hofweg. Voor de ruilverkaveling in de Rijnstreek-Zuid, in het kader waarvan ook fiets- en voetpa den worden aangelegd heeft de gemeente Hazerswoude al 1.200.000 gulden uitgetrokken. De bijdrage in de aanleg van voet- en fietspaden is gesteld op maximaal 200.00-) gulden. Dat krediet is nog niet ver leend. LISSE Nog anderhalve dag kan men in Lisse genieten van Franse sferen. Een van de vele evenementen die tijdens 'Les Quatres Jours de Lisse' op het programma stond was gister avond de Solex-race. Een groot aantal van die vreemsoortige antieke bromfietsen was in het centrum verzameld en daaron der bevonden zich exemplaren die door de eigenaars tot vreemdsoortige vervoermidde len waren omgebouwd. De term 'race' was dan ook wel wat over dreven, want het was uiteinde lijk de bedoeling dat de parade zonder schade kon worden vol bracht en bovendien werd er alle tijd genomen om eens flink met de vehikels te pronken. Vanmiddag om 14.00 uur start een kinderoptocht; is er vanaf 16.00 uur muziek in de tent aan de Grachtweg waarbij Co Snel de zaak aan elkaar zal babbelen. Daarnaast zijn op diverse plaat sen in het dorp andere activitei ten zoals Jeu de Boules, een kunstmarkt en een wijnproeve rij. Morgen is het alweer de laat ste van de vier Franse dagen. Om 08.00 uur zal wethouder me vrouw Meulemans het startschot lossen voor een mini-triathlon en om 14.00 uur heeft de afslui ting van deze periode plaats met een koffieconcert in het Agat- haklooster. KATWIJK Tiendui zenden waren gister avond tevergeefs naar de Katwijkse Boulevard ge komen om de vierde vlootshow van Katwijkse vissersschepen te aan schouwen. Het had het hoogtepunt van de Kat wijkse Visserijdagen moeten worden. Maar de stormwind gooide roet in het eten en het evene ment werd laat in de middag afgeblazen. Met geluidswagens werd het annuleren van het eve nement vanaf vijf uur aan de duizenden op de Boulevard meegedeeld. Het alternatieve programma met een aangepaste ringrijde- rij en muzikale uitvoeringen op de Princestraat en het Kerkpleintje achter het Witte Kerkje kon de teleurstelling van het veelkoppige publiek niet verhelen. Twee schepen lagen in de namiddag voor de Katwijkse kust. Dat was het hospitaal-kerkschip De Hoop, dat mogelijk wordt aange kocht door de gezamenlijke Visserijscholen, en het visse- onderzoekingsvaartuig Tridens. In overleg met kapi tein J. Hoek van het hospi taalkerkschip besloot de com missie Visserijdagen om vier uur de inmiddels uit IJmui- den vertrokken 21 vissers vaartuigen terug te laten ke ren naar de haven. Op zee werd windkracht acht geme ten. „Al toen de schepen de haven van IJmuiden hadden verlaten, waaiden de versie ringen van boord. Dat waren vlaggetjes en lampjes. Het was immers de bedoeling dat het fraaist gepavoiseerde vaartuig een prijs zou krij gen. Dat kon dus al niet meer. Al na een half uur wa ren ook de talrijke gasten aan boord van de vaartuigen kotsmisselijk geworden. Bijna iedereen buiten de beman ningen was zeeziek. Het ging gewoon niet", aldus een woordvoerder van de com missie Visserijdagen. De Tridens bleef als enig schip voor de kust liggen. Rond half tien werd vanaf dit vaartuig een klein vuur werk afgestoken. De Katwijkse Visserijdagen worden vandaag met een grote visvariamarkt in het centrum van het oude vis sersdorp afgesloten. ZOETERWOUDE LEI DEN LEIDERDORP De Meerburg Parochie, die Zoeterwoude Rijndijk omvat, oud Leiderdorp, de Hoge Rijndijk, de Rivie renbuurt en het Waardei- land in Leiden, houdt op zaterdag 27 augustus de jaarlijkse parochiedag. De dag wordt gehouden in een feesttent op het par keerterrein achter het kerkgebouw aan de Hoge Rijndijk. De parochiedag staat in het een bibliotheek opzet in Gui- nee-Bissau. De opbrengst van de dag gaat naar deze twee mensen en hun projecten. Verder op zaterdag veel aan dacht voor de kinderen. Er zijn spelletjes in sprookjess feer. De kinderen kunnen spookachtige spelletjes doen, worden geschminkt en krij gen een heksenpannekoek. De parochiedag begint om 13.00 uur. Naast de activitei ten voor de kinderen is er een rommelmarkt, een Rad van Avontuur, staan er stands met lekkernijen en is er informatie over het goede teken van de solidariteit met doel waaraan de opbrengst twee ontwikkelingswerkers uit de parochie: Yvonne van Diemen, verloskundige in Indonesië en Hans Pley, die wordt besteed. Om 14.30 en om 15.30 uur wordt de Meer burg playbackshow gehou den. Om 17.00 uur is het middagprogramma afgelo pen. Om 19.00 uur is er een jonge renmis met als thema „Kom op, recht bijeen". Om 20.00 uur begint de feestavond met muziek van The Little Ste- amband. Het Rad van Avon tuur draait weer en er is een Amerikaanse verkoop. De winnaars van de playback show treden om 21.00 uur op. De pastoor trekt om 22.00 uur de prijzen van de loterij. Ook worden dan de win naars van de kaaswedstrijd en de kleurwedstrijd bekend gemaakt. Astrologie SASSENHEIM In sd ber begint de Leidse Volll versiteit K&O met een cursussen in de Don I mavo aan de Antoniusla Sasenheim. Zo is er ondj dere een cursus psycholoj astrologie voor beginnei durende acht maandag den. De cursus wordt gei door drs. M. Zoon. Mei maandag 22 augustui maandag 5 september 19.00 tot 20.30 uur in d< Bosco-MAVO, Antoniusli Sassenheim terecht voor re informatie. IKW verhuist LEIDEN Het Integraal Kankercentrum West (IKW) gaat verhuizen van de Opaal- straat 5 naar de Schipholweg 5A in Leiden. Het n pand wordt met ingang oktober betrokken. Burgemeester J.M. Hoffmann en P.A. Nouwen (links) van de ANWB hebben gistermiddag de strandschoonmaakmachine in Noordwijk in gebruik gesteld. De machine, een Belgisch-Neder landse uitvinding,, wordt tot januari gehuurd door de Stichting Promotie Noordwijk (SPN). Mocht de nieuwe vinding bevallen dan wbrdt het apparaat, dat een ton kost, aangeschaft door de SPN. De strandreinigingsmachine maakt het zand schoon tot een diepte van 25 centimeter. Zowel een blikje als teer wordt ij zand gehaald. Personeel van de Stichting Zeebad in Noo| gaat de machine bedienen. Het is bedoeling dat elke dag.j zomers als 's winters, de vloedlijn wordt schoongemaakt) mogelijk ook andere delen van het strand. Nouwens prej initiatief van de SPN. Noordwijk is de eerste badplaats di« machine inzet tegen de strandvervuiling. Strandschoonmaker aan het werk in Noordwijk Onder redactie van Ton Pieters. vragen: „O God! Heb ik dan dat ver diend?" Maar komt God ons met vreugde tegen. Ja, gunt Hij ons den grooten zegen, Ons te doen hooren: ,,'k Ben uw Vriend", Dan zijn wij niet zoo zeer ge negen Te vragen: „Heb ik dèt ver diend?" Hoeweinigen uwer zullen ooit gehoord hebben van de „be kende noordpoolonderzoeker Eimar Mikkelsen"? Het Zon dagsblad besteedde evenwel aan zijn vorsingen een stevige fotoreportage. In de buurt van de Noordpool dus. Er was, on der andere, een aardig plaatje bij van „een slachtoffer van den ijsbeer. De droevige over blijfselen van een mensch in een hol". Als 16-jarige knaap ging Mikkelsen, die het thuis maar niks vond, al op ontdek kingsreis, „en na jaren moei tevolle onderzoekingen kreeg hij weldra een nieuwe weten schappelijke opdracht, die hem met weinige reisgenoo- ten, meest Eskimo's, aan een kleine, eenzame bocht van de Groenlandsche kust plaatste. Voorraden moesten voor ja ren worden meegenomen en op het oogenblik dat het s.s. den terugweg aanvaardde. „Die driest beweert, is niet geleerd; Die graag verkettert, niet be keerd; Die alles aandurft, niet be proefd; Die groot misbaar maakt, niet bedroefd. Die luide klaagt heeft weinig pijn; Die minst is, wil de meeste zijn". Een opstekertje in de editie van zaterdag 21 augustus 1926 van het „Geïllustreerd Zon dagsblad" Nu de vakanties zo'n beetje achter de rug zijn, kan er nog wel iets stichtelijks bij. We zullen weer in het ga reel moeten, wat? De dichter Laurillard, soms ook wel Lau- wrierblad genaamd, had er een handje van. Maar wat hij schreef kon je niet zo maar even wegvlakken: „Wij menschen, zijn geneigd in dagen Van vele plagen en veel sla gen. Omhoog te zien en dan te ECHOPUT: „Bij de echoput te Apeldoorn". MARCONI: „Marconi is sinds de invoering der telegraaf wel de populairste uitvinder. Naar aanleiding van den dertigste ver jaardag van het eerste Marconi-patent ontving hij van zijn geboortestad Bologna een gouden medaille". was de kleine voorpost der wetenschap aan zich zelf overgelaten. Eimar Mikkelsen was echter in z'n element. Wel duidelijk blijkt uit de fo toreportage, welke gevaren deze ontdekkingsreizigers moeten doorstaan op hun tochten door onherbergzame streken en bij hun ontmoetin gen met wilde dieren". Zo kon'den de abonnees van de Leidsche Courant, gelukki ge lezers van het Zondags blad, bijvoorbeeld zien, „hoe de Pool-vossen Mikkelsen goeden morgen kwamen Wen- schen". Maar ook zag men een soort gevechtspatrouille van walrussen die russen, allemaal Gompies, zaten toen al overal „nieuwsgierig de expeditie naderen". En waar om deed Mikkelsen en deden anderen van het slag van Mikkelsen dit allemaal? Het Zondagsblad had het ant woord op papier. „In alle groote steden woont, dikwijls verborgen en verscholen, het verlangen naar eenzaamheid, naar die grenzelooze, onbe roerde natuur en naar die weinige, door de vrijheid sterk gemaakte menschen. Steeds weer komen er men schen die zulk een verlangen niet bedwingen kunnen en de lokkenden roep van onont dekte verten volgen moeten. Uit deze rij van gebonden en ongebonden menschen komen gewoonlijk de grootste na- tuurvorschers en ontdekkers voort". Zo ook Eimar Mikkel sen, in elk geval een rusteloze Scandinaviër die zich niet meer schoor en verliefd was geraakt op drijvende ijsber gen, „in de buurt van de Noordpool". Even verder lezend ontdekte ik hoe in „the Roaring Twen ties" een „vroolijk feest" ge vierd werd: „De tongen raak ten los, de oogen sperden zich open, de borden en glazen, vorken, lepels en messen be gonnen een oorverdoovende Jazz-band te organiseeren. Toen moesten de pooten van tafels en stoeltjes net ontgel den, het geheele servies met de restjes van het dessert kwam onder de tafel terecht. Bet kreeg 't op haar zenuwen, zoodat men trachtte haar met een douche van een spuitwa- ter-syphon weer bij te maken. De jongsten der gasten huil den, de vrouwen gilden, de mannen vloekten en ver- wenschten den jarigen Oom Chris. Toen werd het een vechtpartij, waaraan door een zestal politie-agenten met gummistok en sabel een einde werd gemaakt". Het apocrie- ve begin van de Mobiele Een heid. Foei toch, Zondagsblad! Maar het bleef 1926: „Oom Chris is toch met Betje ge trouwd". Het Zondagsblad had, in een verloren hoekje, nog een adagium: „De geluk kigste oogenblikken des le vens zijn meest al saamgewe- ven met het geluk van ande ren..." Maar daar zullen Chris en Betje niet in passen. Dan besluit ik vandaag met een historisch moment: voor het eerst in deze rubriek heb ik geen plaats meer voor één dier kostelijke anecdotes, waaraan onze ouders, respec tievelijk grootouders, de hik van het lachen overhielden. Jammer hoor, want er was een goeie bij, met den heer Meindert Poms en z'n collega Swietbert Fideldom Meier. Maar goed, het is nu eenmaal niet anders. Tot de volgende week, bij leven en welzijn. ONDER: „Het wonder van de radio: i. Voor het gebruik, 2. Gedure het gebruik, 3. Na het gebruik". BOVEN: MIKKELSEN: „De walrussen naderden nieuwsgi in groote groepen de expeditie".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14