ieidae Sowuvnt Onzekerheid bij personeel geneeskunde X Fraaie reiswekker STAD OMGEVING E Minervaan schreef columns kroonprins ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1988 PAGINA 13 'eiliP e. 2e 5IDEN Onder het rsoneel van de facul- it geneeskunde aan de jidse universiteit heerst 'gaI :eds meer onzekerheid er het behoud van hun nen. Volgens woord erder J. Posthuma van Abva/Kabo is een el van de wetenschap- f rs en het hoger-tech- 104 L >ch personeel al hard het solliciteren om Iers een baan te krij- n. Het andere deel iaronder vooral niet- jtenschappelijk perso- el zoals fotografen, se- itariaatsmedewerkers dierverzorgers waar eindelijk de hardste appen zullen vallen emt een nog afwach- ïde houding aan, maar onzekerheid neemt omdat veel van hun l llega's plannen maken elders werk aan te J men. - opschudding die is ont- an is het gevolg van de zuinigingsoperatie die bij faculteit geneeskunde gevoerd wordt. Hon- rdtwintig banen staan arbij op het spel. Ge- -ort^en ontslagen zijn it geheel uitgesloten. niet-wetenschappelijk fdewerkers zijn daarbij bang dat er steeds nder werk voor hen bin- m de faculteit komt, om it wetenschappelijke me dewerkers vertrekken en ook hun onderzoeken el ders onderbrengen en voortzetten. Bij de univer siteit zou daar geen finan ciële ruimte meer voor zijn. „Het personeel twijfelt op dit moment of zij zich moet verzetten tegen de plan nen. of op tijd de biezen moet pakken", aldus Post huma. Volgens de vak bondsman moeten er snel besprekingen komen over de wijze waarop het perso neelsbeleid op korte ter mijn ingevuld moet worden. „Anders loopt het hier snel leeg en daardoor blijft de rest zonder werk achter". Volgens het bureau van de universiteit valt het op dit moment hard mee met een eventuele leegloop van personeel. „De afgelopen tijd zijn er alleen mensen vertrokken die aan hun VUT toe zijn of al langer op zoek naar een andere baan waren. Al met al wijkt het verloop niet af van het normale patroon", aldus een woordvoerster. Volgens haar valt boven dien niet na te gaan wat de reden van het vertrek van werknemers is. „De reden van vertrek wordt niet ge registreerd". Ook volgens W.T. Daems, decaan van de faculteit der geneeskunde is er absoluut geen sprake van een leeg loop van het personeel. „Ik kan mij goed voorstellen dat er onrust onder het personeel is ontstaan. Het gaat per slot van rekening om een ingrijpende bezui nigingsmaatregel. Uitein delijk weet iedereen echter precies waar de klappen gaan vallen. Wij zullen aan de ene kant ons uiterste best doen om iedereen el ders binnen de universiteit onder te brengen. Ik maak mij echter aan dé andere kant geen illusies dat dat voor iedereen ook zal luk ken". Daems benadrukt met stel ligheid dat wanneer de fa culteitsraad het plan voor de bezuinigingen eind sep tember zal goedkeuren, dit bepaald niet van het ene op het andere moment uit gevoerd zal worden. „Er moeten 120 banen verdwij nen. In het ene extreme geval betekent dit dat er een hele vakgroep moet verdwijnen; in het andere dat er helemaal niets ge beurt. Daar zitten dan nog tal van andere mogelijkhe den tussen. Het is in elk geval heus niet zo dat er op 1 oktober 120 mensen op straat zullen staan. Uitein delijk zal de operatie pas in 1992 geheel doorgevoerd worden". Op dit moment worden volgens Daems met de be trokkenen besprekingen gevoerd over de mogelijke consequenties en maatrege len die uit de bezuinigings- HVISCURSUS IN DRIE OCTOBERHAL tN De directie sport en ïe houdt vanaf begin sep- een tenniscursus voor en gevorderden. De orden gegeven in de Drie Octoberhal aan de Sma ragdlaan 99 in Leiden. Tien les sen kosten 150 gulden. Meer in formatie over lestijden en opga ve is dagelijks tussen 8.00 en 9.00 uur verkrijgbaar bij Elly Wulms of Aad van der Luit via tele foonnummer 315601. Bestuur Minerva: informatie is juist LEIDEN Het bestuur van de Leidse studenten vereniging Minerva beslist binnenkort of het een on derzoek gaat instellen naar de identiteit van de stu dent die de brieven van Willem-Alexander heeft geschreven. Wij hebben er nog niet over nagedacht of we iets ondernemen of niet. Binnenkort moeten we het er maar eens over hebben", aldus C. Jansen Verplanke. Zij noemt het „bijzonder kinderachtig" en „weinig stijlvol" dat de ghostwriter zich niet be kend wil maken. De infor matie in de brieven over Minerva is volgens haar „eerlijk en geheel juist". Jansen Verplanke bena drukt dat het bestuur wel iswaar betreurt dat ie mand anoniem informatie heeft verschaft, maar dat „we natuurlijk om de brie ven hebben gelachen Uitgever Gerard Timmer (rechts) overhandigt Martin van Amerongen (hoofdredacteur De Groene) het eerste exemplaar van "Alexander, Student voor Oranje'. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDEN „Er heeft zoveel grappenmakerij in Propria Cures gestaan, dat de lezer van dat blad niets meer gelooft. Dus ook de verhalen van Wil lem-Alexander niet. Maar deze verhalen zijn waar. En ik heb ze niet geschreven". Martin van Amerongen, hoofdredac teur van de Groene Amster dammer, lichtte gistermiddag tijdens een speciale persconfe rentie als eerste een tipje van de sluier op. De sluier van mystificatie rond het boekje Alexander, student voor Oranje'. Redacteur van Prop ria Cures (PC) Marcel Verreck maakte een einde aan alle on zekerheid: de brieven in het boekje eerder als de column 'Rap 116' in Propria Cures verschenen zijn niet afkom stig van de kroonprins zelf, maar van „een student uit zijn directe omgeving". Een eerste jaars lid van Minerva, zo liet Verreck doorschemeren. Volgens Verreck deed hij die „onthulling" om de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) niet lan ger te tergen, „maar vooral ook om aan te geven dat het waar is wat in de brieven ling „omdat zelfs hoog aange schreven journalisten niet uit sloten dat de prins ze zelf had geschreven". Een uiterst on waarschijnlijke veronderstel ling, maar gezien de gedetail leerdheid en juistheid van de informatie ook weer niet ge heel onbegrijpelijk. Dat de „impressies van een bewogen studiejaar" van eerstejaars stu- den t Willem -A lexan der voor een zeer groot gedeelte met de waarheid stroken blijkt onder meer uit de uitgebreide passa ges over de typische gebruiken bij studentenvereniging Mi nerva. Hoewel iemand als Boudewijn van Houten derge lijks tradities binnen het Corps al eens uit de doeken deed in 'De ontgroening', is duidelijk dat een buitenstaander ze niet op die manier had kunnen be schrijven. Maar ook andere, zeer persoonlijke gegevens zijn volgens leden van Minerva waar. Zo wordt omschreven hoe Willem Alexander zijn eerste ontgroeingsweek bij Minerva beleefde met als enig pikant detail, dat ook de prins enige tijd in de haard kist heeft moeten zitten en door oudere- staat". De RVD heeft ernstig jaars werd geconcludeerd dat bezwaar gemaakt tegen publi- de prins zijn eigen familiege- catie van de brieven in boek- vorm, maar zal geen gerechte lijke stappen ondernemen. Verreck sprak van een onthul- schiedenis niet goed kende. De conclusie dat iemand uit Willem-Alexanders naaste om geving al die informatie naar buiten .heeft willen brengen, mag op zijn zachtst gezegd op vallend worden genoemd. Iets dergelijks „doe je gewoon niet" als je lid bent van een besloten vereniging als het Corps. Het is zeker niet uitge sloten dat wie dat wel doet, en dan nog wel betrekking heb bend op de kroonprins, daar bijzonder vervelende gevolgen van ondervindt en zich maar beter niet meer in Corporale kringen kan vertonen. Dat de bewuste jongen het toch heeft gedaan kwam vol gens Verreck die zijn stuk ken voor publicatie „slechts op zinsniveau" bewerkte „om dat hij het waardevol, maar vooral leuk vond". Hij is er niet voor betaald. Dat de stuk ken in boekvorm zouden worden uitgegeven was vol gens uitgever Timmer reden voor de informant om zijn ac tiviteiten voort te zetten, nadat hij ze gedurende een viertal weken had stopgezet toen ze als de column 'Rap 116' in Propria Cures verschenen, denkend aan de eventuele ge volgen van ontdekking. Voor de duidelijkheid: Rap 116 staat voor Rapenburg 116, het adres waar Willem-Alexander in Leiden woont. Overigens ver schijnt 'Rap 116' niet meer in volgende jaargang van PC. Verreck verklaarde dat hij met de informant in contact was gekomen via een Haagse kennis. Diens jongere broer studeerde in Leiden en was na enige aandrang van de zijde van de PC-redactie bereid de gevraagde stukken te leveren onder de strikte voorwaarde dat hij anoniem zou blijven. Het boek vermeldt inderdaad geen auteur. „Hij beschikte over andere informatie dan de Boulevard-bladen. Informatie over wat Willem-Alexander wérkelijk doet en waarom. Je leest in het boek dingen die je elders niet leest en leert de prins kennen als een aardige, sportieve en leuke jongen die bereid is om onderuit te gaan. Denk maar aan dat ijsgala in Heerenveen. Een jongen van vlees en bloed, die zich niet kan onttrekken aan de ont groening bij Minerva Samen met een aantal knipsels uit kranten en tijdschriften ge ven de brieven een interessant beeld van Willem-Alexanders eerste studiejaar in Leiden en de berichtgeving daarover. Voor 19 gulden 50 een alles zins waardevolle aanschaf, al is de vormgeving niet uitnodi gend voor lezers van Privé en Story. „Die lezen liever andere verhalen over Willem-Alexan der", vermoedt uitgever Tim mer. Hij heeft de eerste druk dan ook beperkt tot 5000 exemplaren. PIETER EVELEIN '«bijdragen van Paul Bijl, Frank nan en Nol Wesse- ergetelijk (1) ntram in de sloot, een biertje en een knetter peer als toetje. De editie in het jaarlijkse uitstapje de Noordwijkerhoutse maren zal als een onver- jk evenement in de an- worden bijgeschreven. Gelderse Elburg ging mooie dag in mei zo'n sr ,e t alles fout wat er maar n gaan. Het beloofde Botje, een lokale mij, ontbrak al bij de Niet at "die geserveerd werd tij- "iet eerste programma- leel, een excursie naar kruidenkwekerij. Het in-plastic kon dat niet laken, begon de ellende pas |De bar bleek niet bere- te zijn op 130 personen, f.J de Noordwijkerhoutse ren nauwelijks ruim- Iden om het bierglas f-1 de mond te brengen, fp de nijvere overheids- ars daar na enig wur- Mn geslaagd, dan kwamen f) de ontdekking dat het Jnat alles behalve koel '{De broodmaaltijd be- fïuit een luttel aantal bol- ,die de Noordwijkerhou- hoésten delen met de tal- t&anwezige vliegen. De •jelijke snackbar deed jlater dan ook goede za- tfeij het ritje met de paar- ,j&m kwam het achterwiel 1 sloot, de spelletjes be- ^t» voornamelijk uit en en het oud-Hollands stijn bestond uit soep plastic bekertje, een ot en een bepaald niet er als toetje. getelijk (2) [Van den Hil van de af- t welzijn van de ge ruisen (te, een van de organisa- lepassl van het uitstapje, kan er nog kwaad overma- Volgens hem heeft het jf dat het uitstapje zou manege Schurer uit ters als proefkonijnen ge bruikt. Eens kijken of yre zo'n groot gezelschap aankunnen, zou volgens Van den Hil de eigenaar hebben gedacht. De gemeente, die negentig gul den per persoon bijdraagt, weigert dan ook de gepresen teerde rekening volledig te voldoen en wil hooguit de helft overmaken naar het El- burgse. Dat vindt men daar te weinig, zodat de rechter er nu aan te pas moet komen. De houding van Noordwijker- hout is te prijzen. Een ge meente die met belastinggel den omgaat moet zich geen knollen voor citroenen later verkopen. Nieuwe paspoor ten, Walrussen, Stopera's, er wordt al genoeg gemeen schapsgeld over de balk ge gooid. Wel moet Noordwijker- hout er rekening mee houden dat goed voorgaan goed doet volgen. Dus één vuilniszak die te laat wordt opgehaald, één losliggende stoeptegel of een klein beetje onkruid in het plantsoen en de belasting inkomsten van Noordwijker- hout zouden wel eens met de helft kunnen dalen. Lief (I) Ze zijn het er allemaal over eens. Allen die op wat voor wijze dan ook bij de El Cid- week, de Leidse kennisma- kingsweek voor de eerste jaarsstudenten, zijn betrok ken. „Ze zijn zo ontzettend lief" is het algemene oordeel over de nieuwe lichting stu denten die Leiden als domici lie heeft gekozen. De eerste jaars anno 1988 sputteren nauwelijks tegen, laten geen onvertogen woord vallen, vol gen trouw het programma van hun groep en en hebben het onderling vooral over de maatschappelijke carrière die na het behalen van het docto raal tot ongekende hoogte moet stijgen. De trend was al eerder gesig naleerd. De laatste resten van het non-conformisme uit de jaren zestig en zeventig zijn definitief weggespoeld. Deet- man kan ongehinderd de ene aanslag na de andere op het wetenschappelijk onderwijs plegen zonder dat er massale opstand onder de slachtoffers uitbreekt. Sommigen mompe len dat er nu wel erg hard ge werkt moet worden, een handjevol is nog wel bereid om al dan niet ontkleed op het Binnenhof te gaan protes teren en een enkeling richt een vernieling aan. Van ver zet is nauwelijks sprake. En kele dames en heren studen ten roepen zelfs keurig de hulp in van een eigenzinnige president van de Haagse rechtbank die het waagt om De meest omstreden bode van de minister terug te fluiten, iets wat de Tweede Kamer al jaren niet meer is gelukt. Lief (2) Kortom, het dreigt saai te worden in de studentenstad Leiden. Het Student werkt hard voor zijn tentamens, trekt bij de woorden drank en sex een vies gezicht en bla dert wekelijks de Interme diair door, op zoek naar een functie die uitzicht biedt op een hoge sport op de maat schappelijke ladder. De guillo tines en kaasschaven van Deetman kunnen zo onge stoord blijven functioneren en voor de „gewone" Leidenaar gaat ook een van de prettige dingen in het dagelijks be staan verloren. Het heerlijk kankeren op die luie, brallen de studenten die jarenlang op kosten van de hardwerkende arbeider hun tijd zitten te verdoen, is er niet meer bij. Het is daarom in ieders be lang dat de Leidse student weer een branieschopper wordt, een excentriekeling die lak heeft aan de wereld en zich duidelijker als verte genwoordiger van de intellec tuele bovenlaag van de maat schappij gaat manifesteren. Hoe dat bewerkstelligd moet worden is echter een vraag die makkelijker gesteld dan beantwoord kan worden. Mis schien kan in het eerste jaar een verplichte collegecyclus de Piet van der Geest. Eén „Kritisch denken" worden van de bodes heeft tijdens de geïntroduceerd. Wel gevaar- -ziekte voorafgaande aan de lijk natuurlijk, zo'n poging pensionering van Van der van een overheidsinstantie Geest maandenlang diens om het denken van een deel taak waargenomen. Wat de van de samenleving zo na- boden, behalve het gepasseerd drukkelijk te beïnvloeden, zijn, vooral steekt is dat hun Daarmee vormt zo'n college- nieuwe chef geen enkele er- cyclus echter meteen ook een varing heeft, maar wel aan- goede graadmeter voor de zienlijk hoger wordt gesala- stand van zaken. Zodra de da mes en heren studenten mel den dat ze zelf wel weten wat goed voor hen is en zich der gelijke manipulaties niet lan ger laten welgevallen, is er weer hoop op leven in de brouwerij. Rare snijboon (1) In Leidschendam heeft de be noeming van Nico Hooijmans tot hoofdbode op het raadhuis tot grote verontwaardiging bij het uit vijf personen bestaan de bodenkorps geleid. Nico ijk d. Rare snijboon (2) Nico Hooijmans is geen onbe kende in de gemeente. Hij is lid van carnavalsvereniging De Damzwabbers, was al eens Prins Carnaval en heeft nu de functie van een soort Opper- zwabber. Hij is ook lid van het Zwabbercabaret dat er ge woonte van heeft gemaakt op de nieuwjaarsreceptie in het raadhuis en op de laatste car navalsavond stevige kritiek Hooijmans was agrariër in De op burgemeester en wethou- Rietvink, het gebied langs de ders uit te oefenen. Dat heeft Oude Trambaan dat in zijn het „sportieve" college er ech- geheel voor woningbouw is ter niet van weerhouden de bestemd. Hij is samen met de voormalige tuinder in een lei- andere tuinders weggesa neerd. Op de groente- en fruitveiling in Den Haag was de nieuwbakken bode bekend als de „snijbonenkoning". Hooijmans bood namelijk het dinggevende functie op het stadhuis te plaatsen. Boze ton gen beweren dat het college met deze aanstelling de criti cus de mond wil snoeren. hele jaar door grote aantallen Hooijmans zal straks het eigen snijbonen aan. nest wel niet willen bevuilen, Hij is per 1 juli opvolger ge- nog afgezien van het feit dat worden van de gepensioneer- hij zijn handen vol zal hebben aan zijn mokkende en mor rende collega's. Het is echter ook mogelijk dat de Opperzwabber er in slaagt zijn nieuwe ondergeschikten voor zich te winnen en een flitsend Bodencabaret opricht, dat zijn werk doet terwijl on dertussen bijtende spotliede ren op de werkgever worden gezongen. En dan heeft het college natuurlijk wel een Paard van Troje binnen de muren gehaald. Onbenullig De Nationale Ombudsman, mr. drs. M. Oosting, wordt ge acht klachten van de burgers over overheidsinstellingen te onderzoeken en er een oor deel over te vellen. Op die manier kan bij de burger een stuk onvrede over teleurstel lende ervaringen met de overheid worden weggeno men en eventueel kunnen de betreffende ambtenaren er ook iets van leren bij het on derhouden van contacten met de burgerij. Of het allemaal in de praktijk wel altijd zo zinvol is, kan je je soms echter afvragen. Me vrouw L. uit Lisse diende een klacht in over de gedragingen van het Centraal Betaalkan- VERKERK toor Rijksbelastingen in Apel doorn. Zij kreeg in drie we ken tijd drie maal bericht van de fiscus dat zij 184 gulden be lastinggeld kon terugkrijgen. Andere Nederlanders zouden een dergelijk bericht waar schijnlijk drie keer met wel licht ietwat verflauwend en thousiasme begroeten. Zoniet mevrouw L. Zij vond het alle maal niet zo efficiënt wat er gebeurde en schreef getergd ombudsman Oosting aan. Deze zocht de zaak uit en kwam tot de conclusie dat de belastingen niets te verwijten viel. Aangezien er een erfe niskwestie in het geding was en niet duidelijk was waar het geld naar toe moest, werd een wat meer uitgebreide proce dure gevolgd, teneinde het geld op de juiste plaats te kunnen laten aankomen. Het lijkt er op dat de ombuds man zijn tijd wel beter kan besteden dan het uitzoeken van administratieve onbenul ligheden waar niemand scha de van ondervindt. De gebru taliseerde landgenoot, aie na een jarenlange ongelijke strijd met de genadeloze bureaucra tie het onderspit dreigt te del ven, déér moet de ombuds man als reddende engel der wrake optreden. Klachten van mensen zoals mevrouw L. die kennelijk niets beters te doen hebben dan bij elke futiliteit in de pen te klim men, zouden direct ter zijde geschoven moeten worden. Wandeling door Leidse Hout LEIDEN Het Instituut voor Natuurbeschermingse ducatie houdt morgen een rondwandeling door de Leid se Hout. De wandeling start om 14.00 uur bij het informa tiebord naast het theehuis. Speciale aandacht zal worden besteed aan de bo men in het park. Een na- tuurgids zal de deelnemers tijdens de anderhalf uur du rende wandeling van tekst en uitleg voorzien. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. STICHTING DUINBEHOUD: Combineer plannen waterwinning LEIDEN Een combina tie van het provinciale plan voor waterwinning en het alternatieve plan Klaver-4 is de beste oplos sing voor de toekomstige watervoorziening in Zuid- Holland. Dat zegt secretaris A. Salman van de Stichting Duinbehoud in een reactie op het plan Kla ver-4, dat donderdag is gepre senteerd door vier waterlei dingbedrijven. „Wij zijn het in grote lijnen eens met de plannen van de provincie, maar enkele punten uit Klaver-4 zouden daaraan moeten worden toegevoegd", aldus Salman. Hij denkt daar bij aan twee zaken: de oprich ting van een beheerslichaam met een bindende bevoegd heid en het idee om elk bedrijf twee van de drie soorten wa ter (duin-, oppervlakte- en grondwater) te laten beheren. Volgens Salman moet zo'n be heerslichaam kunnen beslissen welk bedrijf welke hoeveel heid drinkwater mag produce ren, als Gedeputeerde Staten het toestemming hebben gege ven om uit te breiden. Schade aan de duinenkan volgens Sal man ook worden beperkt door elk bedrijf twee van de drie soorten water te laten behe ren. „Waterbedrijven moeten (ADVERTENTIE) verschijnt bij deze krant de special Wintermode 1988/1989. In 't kort gezegd gaat de wintermode er zo uit uitzien: tang en wijd. of kort en nauw. Een zeer gevarieerde mode dus, waar u in deze special kleurrijk over wordt voorgelicht Ook het modenieuws uit uw eigen omgeving kunt u in deze full color special terugvinden. Informatie over de adverteer- mogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Aemoud Lipp- mann, die bereikbaar is onder telefoonnummer 071 - 122 244 CeicLcSouiant yJv Hn eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voort.: Adres: (voor controle bezorging) Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 J Stuur als dank de reiswekker naar I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar ,.,,n\ i I Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag .-VS»»' ^NZj Adres: Postcode/plaats: Ccidóc SouMHit

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13